3)e Eeidóehd 601 i/icm 21ste Jaargang VRIJDAG 21 FEBRUARI 1930 No. 6415 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 - DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: Gewone idvertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingon wordt het dubbele van het tarief borekend Kleine advertentlén, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen INTERNAT. CONFERENTIES DE CONFERENTIE OVER DEN TOLVREDE. Rede van den heer Colijn. Op de tariefswapenstilstand-conferentie heeft de heer Colijn gistermorgen het Ne- deriandsche standpunt uiteengezet. Hij stelde met voldoening vast, dat allo gedelegeerden, die tot dusver gesproken hadden, met uitzuivering slechts van den Italiaan Buttai, hun sympathie met het denkbeeld hadden uitgospruken en ver klaard haddeD te hopen, dat deze conte- rentie het begin zóu worden van een betere iuteruatiuuale samenwerking. Een conlerentie als deze was dringend uoudig, nu bijna drie jaar verloopen zijo sinds de economische wereldconferentie van 1027 beëindigd werd en nog bijna niets was gedaan, om de eenstemmig aangenomen en door de regeeringen goedgekeurde re soluties in toepassing te brengen. Colijn had zich dan ook ten zeerste ver wonderd, dat de italiaansche gedelegcei- de Woensdag zelfs de urgentie van doze conferentie ontkend had en haar als over bodig beschouwde. Colijn wilde hierop slechts antwoorden, dat de -100 gedelegeerden en deskundigen der economische wereldconferentie in 1927 eenstemmig de naleving van de aanbevelin gen der conferentie voor urgent hadden ver klaard en dat deze deskundigen vertegen woordigden het economische geweten van de geheele wereld. Na dit antwoord aan Bottai ondersteun de Colijn het denkbeeld van Graham, om een afzonderlijke commissie te benoemen voor de voorbereiding van de onderhande lingen tusschen de regeeringen over ver dere stappen in hek belang der economische samenwerking, die na deze conferentie zal moet en volgen. Tenslotte ondersteunde Colijn het betoog van Hijmans, die gewezen had op het ern stige gevaar, indien deze discussies zonder resultaat zouden eindigen. Dan zullen de landen, die tot dusver het vrijhandel-systeem waren getrouw geble ven, wellicht tot het protectionisme moeten overgaan. De toestand van Europa zou zeker niot verbeteren als alle landen hun grenzen zou den sluiten voor de goederen uit het buiten land. De welvaart van de volkeren, de buiten- landsche, de binnenlandsche en de sociale vrede hangen af van de economische pro blemen. Indien deze conferentie zou mislukken, zou daarmede ook mislukt zijn het geheele economische werk van den volkenbond. Stijgende kansen. Nadat gistermorgen nog de gedelegeer den van Portugal, Nederland, Estland, Hongarije en Luxemburg hun bereidwillig heid hadden verklaard, aan het onderwer pen van een conventie tot tariefswapenstil stand mee te werken, is gistermiddag een zelfde verklaring gevolgd van de zijde van Zwitserland, Litauen, Zuid-Slavië en Ier land, zoodat thans 19 van de 26 ter confe rentie aanwezige Europeesche staten hun medewerking uitdrukkelijk hebben toege zegd. In het algemeen kan men verklaren, dat de gehouden redevoeringen de kansen op een welslagen der conferentie thans hooger hebben doen rijzen, dan zij verleden week hier nog geacht werden. Van belang is de vrijwel eensluidende ge dragslijn, die de staten innemen, met nog geringe industrie en daarentegen een groot landbouwbedrijf. De Baltischw staten en die van den Balkan, wier omstandigheden veel gemeenschappelijke trekken vertoonen, ver klaarden allen tot den tariefswapenstil stand bereid te zijn en aldus te willen af zien van pogingen om door hooge indus- trieele rechten zich te industrialiseeren, mits echter de industriestaten uit West- htj middenEuropa geen hoogere invoerrechten dan de thans bestaande meer in den weg zullen leggen en mits deze staten zich be reid verklaren bij de op deze conferentie i volgende besprekingen over een betere m- I ternationale samenwerking, hun volle aan dacht te wijden aan de landbouwcrisis od trachten zullen, door wijziging van de spoor wegtarieven, door afschaffing van de uit- voerpremiën en subsidie en door het geven van waarborgen tegen het misbruik van de veterinaire bepalingen, aan de belangen van de landbouwstaten van Oost-Europa tegemoet te komen. Nadat de alven-cne beschouwingen toen gesloten waren, besloot de conferentie twee commissies te benoemen, één voor de be spreking van de ontwerp-oonventie inzake den tariefswapenstilstand en een tweede voor het opspellen van een programma voor de latere onderhandelingen van ver der gaande besprekingen tusschen de regce- ringen. De heer Colijn werd tot voorzitter der eerste commissie gekozen. DE VLO OTC ON FE RE NT IE. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, zouden de juristen der mogendheden, die aan de vlootconferentie deelnemen, he den in het Foreign Office bijeenkomen om de juridische zijde van het vraagstuk der duikbooten te bestudeeren en vast te stel len, of een overeenkomst mogelijk is, waar door een humane oorlogvoering door mid del van duikbooten gewaarborgd wordt. FRANKRIJK. DE FRANSCHE CRISIS. Chautemps kabinetsformateur. Chautemps, wien de Fransche president de vorming van een nieuw kabinet heeft opgedragen, heeft gisteren rffeegedeeld, d vt hij deze opdracht aanvaardt. Tardieu heeft aan Chautemps doen wo- ten, dat hij zijn medewerking aan het nieu we kabinet niet zal verleenen. Cchautemps meent id den loop van van daag met zijn kabinet klaar te komen. Chautemps is 45 jaar oud en behoort tot den gematigden vleugel der radicaal socialisten. In 1919 werd hij voor de eerste maal in de Kamer gekozen; in 1924 werd RUSLAND DE GODSDIENSTVERVOLGING. Bespreking in het Britsche Hoogerhuis. Lord Birkenhead, later nog gesteund door Lord Cushendun, heeft gisteravond de godsdienstvervolgingen in Rusland in het Engelsche Hoogerhuis ter sprake gebracht. Hij zeide, dat do ingekomen berichten vol doende betrouwbaar waren om iedere En gelsche iegeering, die aan de traditie dor Engelsche politiek hechtte, te nopen de be trekkingen mei zulk een regeering onmid dellijk af ie breken. Door de geheele be schaafde wereld was een kreet van afgrij zen gegaan. Bovendien had de Russische regeering haar belofte nopens bet zich ont houden van communistische propaganda ook al herhaaldelijk geschonden, maar de regeering wilde dit niet erkennen. Lord Parmoor antwoordde, dat Hender son duidelijk in het Lagerhuis gezegd had, dat hij binnenkort een volledig rapport van den Engelschen gezant fo Moskou verwacht te en daarna zou handelen. Do Engelsche regeering had de betrekkingen met Rus land hervat onder het gezichtspunt van het vestigen van een breoderen en hechtercn grondslag voor den algemeenen vrede en het ging niet op dit lioogc beginsel te ver zaken en het zou mogelijk in Rusland groo- te verontwaardiging wekken als de feiten niet onomstootelijk vast stonden. De aartsbisschop van Canterbury zeide, dat hij met deze verklaring van Lord Par moor voorloopig genoegen zou nomen, maar dat hij op de kwestie terug zou komen, zoo dra de officieelo rapporten in het bezit dor regeering waren gekomen. Opnieuw kerken gesloten. De Voetsik, het opperste orgaan der Soe- jetregeering in de Oekraino, heeft order gegeven voor het afbreken van de Nicolaas- kathedraal en de orthodoxe kerk te Char- kof, omdat zij het 't zicht op de stad be lemmeren. Voorts-is bevel gegeven tot het sluiten van de voornaamste orthodoxe kor- ken in Charkof en van 31 kerken in an dere Oekrainsche steden. MEXICO. GODSDIENST „VRIJHEID". Do immigratie-ambtenaren van Mexico hebben instructie ontvangen, vrouwelijke religieuzen van weikon godsdienst ook, loe te laten, mits zo zich onderworpen aan de wetten des lands, die het communiteitsleven verbieden. CHAUTEMPS, die door president Dou- mergue tot Fransch Kabinetsformateur is benoemd hij minister van Binnenlandsche Zaken in het Kabinet-Herriot. Hij is rechtsgeleerde en heeft als advocaat praktijk uitgeoefend, doch zijn carrière droeg in hoofdzaak een administratief karakter. Spoedig na de vor ming van de regeering-Tardieu werd Chau temps gekozen tot voorzitter der radicaal- socialistische fractie en hij is persoonlijk grootendeels verantwoordelijk voor de aan vallen welke geleid hebben tot den val der regeering-Tardieu. Iotusschen is als resultaat van verschil lende herstellingen gebleken, dat de meer derheid tegen de regeering-Tardieu slechts één stem heeft bedragen. De definition cijfers zijn 287 stemmen t3gen en 286 vóór de regoering. DE BOUW VAN EEN NIEUW GYMNASIUM TE UTRECHT. Het beroep van den Utrechtschen raad ongegrond verklaard. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door den raad der j gemeente Utrecht logen het besluit van I Gedep. Staten van Utrecht d.d. 11 Juni 1929, waarbij goedkeuring werd onthouden aan het raadsbesluit dier gemeente van 20 Maart 1929 tot wijziging der Gemeentebe- j grooting 1929 in verband met den bouw vau een nieuw gymnasium aldaar. KON. NEDERL. MIDDENSTANDSBOND. Gecombineerde vergadering. In een dezer dagen gehouden gecombi neerde vergadering der beide Groepsbestu ren van den Kon. Nederl. Middenstandsbond heeft de voorzitter, de heer Ed. G. Schür- mann, de twee nieuwe leden van Groepsbe stuur B. geïnstalleerd. De heer J. Cohen ('s Gravenhage) is opgetreden als vertegen woordiger van deo Alg. Nederl. Drogisten- bond, wegens bedanken voor deze functie van den heer Volkert Swier, terwijl voor den onlangs tot den Bond toegetreden Ne derl. Bioscoopbond zitting heeft genomen de heer S. Zondervan (Leeuwarden). Uitvoerige besprekingen hebben plaats gehad over de aanwijzing van de stad, waar het 27e Nationaal Middenstands Congres en de algemeene vergadering in 1930 ge houden zullen worden. Na ampele overwe ging werd besloten de uitnoodiging der Al gemeene Groninger Winkeliers-Vereeniging te aanvaarden en dit jaar te Groningen, zoo mogelijk begin September, bijeen te komen. Een uitvoerige gedachtenwisseling beeft voort3 plaats gehad, naar aanleiding van een schrijven van het Comité van actie tot bestrijding van den verkoop met cadeau*. Daarin is de vraag gesteld, of de Bond een hernieuwde actie tegen de uitwassen van het cadeaustelsel, mede in verband met de publicatie van het Rapport der Staatscom missie, wenschelijk acht, terwijl tevens oen oordeel wordt gevraagd over wettelijke be strijding dezer uitwassen in het algemeen on het wetsvoorstel der Staatscommissie in het bijzonder. Besloten werd aan genoemd Comité mode I te deelen, dat men voortzetting der actio in algeniocnen zin, mits na overleg met <io daarbij betrokken organisaties en lichamen, wenschelijk acht, geheel afgescheiden van het oordeel over het Rapport der Commis sie-van Wijnbergen. De vergadering achtte nadere bestudeering en voorlichting te dien aanzien gewens-cht, alvorens het standpunt van den Bond to bepalen. Derhalvo werd oen commissie benoemd, bestaande uit de heer J. Cohen, A. T. Meyer, A. Spaander. O. Vega en F L. van der Leeuw (secrem- ris), welke opdracht kreeg om in de eerst volgende vergadering te dezer zake te rap porteeren. De Bondsvoorzitter kon in deze vergade ring tot zijn voldoening mededeelcn, dat »o- dert het Congres te Enschedé (Augustus '29) reeds 29 nieuwo vereenigingen met U- zamen meer dan 10.000 leden tot den Bond zijn toegetreden, terwijl er naar allo waar- 1 schijnlijkheid spoedig nog meer zullen vol gen. Dank werd gebracht aan den heer A. Ingenool Jr., directeur van het Bondsbu- reau, aan wiens onvermoeidon ijver de'.e vooruitgang gmotendeel1» toegeschreven moet worden. Medegedeeld werd, dat de actie inzake do Pcrsoneele Belasting thans in het sta- i dium der proceduro is. fngevolgo aanwij zing van het Ministerie van Financiën zri een der bezwaarschriften door den Raad van Beroep to Amsterdam worden behan deld om zoo mogelijk te dozor zako een bo- ginsel-uitspraak te verkrijgen, waartoe <1e zaak zoo noodig tot voor den Hoogon R-iuJ zal worden doorgevoerd. De behandeling der zaak, waarin do belasting-consulent, do heer Nagtegaal, wordt bijgestaan door mr. H. N. J. C. van Mcerten to 's-Gravonhage, heeft tot heden nog niet plaats gehad. Dozo proceduro zal, zooals in den regel het ge val is, zeer geruimen tijd duren, zoodat voorloopig een afwachtendo houding zal moeten worden aangenomen. Do vergadering wijdde voorts besprekin gen aan de Algemëeno Middenstandsbc- drijfsverecniging, door den Bond opgericht tor uitvoering der Ziektewet, waarvan de organisatie intusschen haar beslag gekre gen heeft. Ten aanzien van het gewijzigd ontwerp- Drankwot werd medegedeeld, dat aan do aangesloten vereenigingen is verzocht even- tueele uit haar ledenkring opgekomen be zwaren ter kennis van het Bondsburcau te brengen, waarna nader zal worden boslijt, of en zoo ja, in welken geest aan do Sti- ben-Generaa! zal worden geadresseerd. Van de gelegenheid om bij het Bondsbu rcau bezwaren tegen het vigeorende Werk tijdenbesluit voor Winkels in te dienon, wordt druk gebruikt gemaakt; van orga- nisatics en personen uit alle deelen des lands zijn reeds opmorkingen ontvangou, zoodat vostgesteld kan worden, dat or in derdaad vele en ornstigo grieven bcstuan Besloten werd, dat de termijn van indie ning dezer bezwaren nog tot l Maart a.s. zal worden verlengd, waarna hot Bondsbti- roau een rapport zal samenstellen, op grond waarvan do eerstvolgende Groeps-bcstuurs- vergadering een nader adres aan den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijorhcid ztI vaststellen. Geconstateerd werd, dat de uitgave vin de Handleiding voor de rege'ing van den Arbeid in winkels voor den Bond in olk opzicht een succes is geworden. Ook dn tweede druk is bijna uitverkocht, zoodit vele duizenden exemplaren hun weg naar de winkeliers wel gevonden hebben. Nadat besloten was, krachtige medowor- king te verleenen aan een ruime versprei ding van het waardevolle Jaarverslag van den Middenstandsraad over 1029, werd do vergadering gesloten. Onderzoek naar het Afbetalingsstelsol. Op uitnoodiging van de Ned. Maatschio- pij voor Nijverheid en Handel heeft do Kon. Nederl. Middenstandsbond zich on langs bereid verklaard oen gemeenschappe lijke commissie ter bestudeering van het afbetalingsstelsel te vormen. Do aanleiding tot deze samenwerking werd govonden in het rapport, dat door den heer J. J. Korff terzake op het Middenstandscongres to Enschedé is uitgebracht en waarin nader onderzoek wordt aanbevolen. Aanvankelijk waren door den Kon. Nod Middenstandsbond in deze commissie be noemd do heeren R. O. Bottinga te Utrecht, J. J. Korff te Amsterdam en H. J. I v!.-i n r te Leeuwarden. De benoeming van den herr Korff tot lid der Staatscommissie zal cen ter aanwijzing van een plaatsvervanger noodzakelijk maken, hetgeen binnenkort zal geschieden. De gemeenschappelijke commissie heeft intusschen reeds een tweetal vergaderingen gehouden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rode van den heer Colijn op de Geneof- sche conferentie over de tariofswapenstil stand. Chautemps kabinetsformateur in Frank rijk. De Zuidpool-oxpeditie van Byrd op weg naar huis. (Ru.te tl. Berichten 2o blad). BINNENLAND. De Rijksbogrooting 1930. Vcorloopige ver slagen van Zuiderzecfonds, Staatsmijnen en Wegenfonds. (Binn. 2do blad). Gecombineerde vergadering van de Kon. Ned. Middenstandsbond. (Binn. lsto blad). Inzake de kwesties der Philipslicenties is overeenstemming bereikt. (Binnenl. 2do blad). De verdachte van den moord in den Blij- dorppclder is op vrije voeten gesteld. (Gcm. Bcr. 3do blad) Bezoek van den Commissaris der Konin gin aan de bloemententoonstelling te Sas- senheim. In de buurtschap „de Er-gel" te Lisse heeft een doodelijk ongeluk plaats gehad. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DU ITSCHLAND. Uitbreiding van do organisatio. Do Noderlundscho Kamor van Koophan del voor Duitschland, hoofdhccrotnriant !o Frunkfurt a/M. deelt mede: Mot hot doel haar werk krachtiger to ontwikkelen heeft de Nederlnndsrho Kt- mor van Koophandel voor Duitschland in don laatsten lijd verschillende bijkantoren binnen Duilschland opgericht. In Hamburg werd in het kader dor ^<- hoole Kamer voor Duitschland een zelf- standigo Kamer voor het ressort Hamburg opgericht ter handhaving van do economi who betrekking tusschen Hamburg en Ne derland. Voorzitter dezer Kamer is do heer A. F. E. Doornhouwer, (Firma Doornhouwer k Co.), secretaris is de heer Y. Ziilstra, com missaris do heer Jacob Oving (Firma Jac »b Oving), terwijl vorder in het bestuur zit ting hebben de hoeren Baron \an Aersaeu Beycren van Voshol, consul-generaal der Ne herlanden; Tr. van Zwietercn (Firma African k Eastern Trnding Co. G.m.b.H.) J. L. van dor Schalk (Firma Willem vnn der Schalk); Mr. Sehrödor( Firma Phs. van Om. moren G.in.b.H.), terwijl Goheiinrut Dr. Cuno (Hnpag) en dr. Melchior (M. M. Wni- burg k Co.) in het grootc bestuur der ge heelo Kamor voor Duitschland zitting heb ben. Verder werden correspondentschappen opgericht in I.einzig, onder loiding van de i heer dr. jhr. Otto Jumnicl, in Mannheim, onder leiding van den heer G. W. van dm- Hoyden, terwijl de tol nu toe bestaan hob bondo vertegenwoordiging in Crofcld, wier leiding door vertrek van don heer Pli. Schaap was weggevallen, in oen correspon dentschap onder leiding van den heer Leo Kovzcr (Firma Koyzor Schaap) is ve*- andord. Algemeene Middenstandsbodrijfsverecniging. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bij beschikking van 13 Fe bruari j.l. erkend als bedrijfsvrreoniging h> den zin van art. 91, le lid der Ziektowt de Algemeene Middenstandsbodrijfnvorociii ging, gevestigd te 'e-Gravonhagc Dozo volwaardige bodrijfsvereeniging werd opgericht door den Kon. N'e lcrl. Mid denstandsbond, het Nederl. Verbond van Vnkvoroenigingcn, het It. K. Workliedei. verbond in Nederland en het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nodcrland. De administratie dezer bedrijfsvereni ging geschiedt door Centraal Beheer. De eerste aardbeien. Gisteren werden op do Groenten- en Vrueli- tcnvciling „Utrecht en Omstrekn" te Utrecht de eerste aardbeien. 226 stuks, aangevoerd van de kweekerij „Ons Genoegen", eigenaar D. A. van der Kaay te Rossum bij Zaltbom- mel. In tegenstelling met andere jaren waren dc aardbeien groot van stuk e.. zeer mooi van kleur. De hoogste prijs. 45 cent per stuk, werd besteed door den heer C. Oudhof, P.C Hooltstraat te Amsterdam.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1