KERKNIEUWS SPORT DONDERDAG 20 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 R. K. HANZEBOND VAN SLAGERS- PATROONS. Jaarvergadering te Venlo. Op verzoek van het jubileerende Venlo- scbe slagersgilde werd het jaarlijksch con gres van den R. K. Hanzebond van Slagers patroons ditmaal te Venlo gehouden. Dinsdagmiddag werden de afgevaardig den op het stadhuis te Venlo door het ge meentebestuur ontvangen. Burgemeester Mr. Berger, sprak hartelijke woorden van welkom en uitte de beste wenschen voor het welslagen van dit congres. De bondsvoorzitter, de heer Scholtes, dankte voor de hartelijke ontvangst. Daarna trok men gezamenlijk naar de feestzaal „Nationaal" waar het oongres ge houden word. De bondsvoorzitter sprak hartelijke woor den van welkom tot de 400 aanwezigen. In het afgeloopen jaar mooht do bond zich in oen grooten opbloei verheugen; hij telt mo menteel 1500 leden. Hierna sprak de heer Dielen, voorzitter van de plaatselijke afdeoling de gasten toe. De voorzitter bood den geestelijk advi seur' den weleerw. heer J. A. M. Schartman, de beste wenschen aan bij gelegenheid van zijn koperen priesterjubilé. De geestelijk adviseur wijddo hierna het nieuwe bondsvaandel en hield daarna een gloedvolle toespraak. Jaarverslag van secretaris, penningmees ter, beheerders van het bondsorgaan en het bondsbureau volgden. De begrooting voor 1930 werd goedge keurd. De contributie werd op hetzelfde be- drag bepaald als voor het afgeloopen jaar. De aftredende bestuursleden: do hoeren J. de Jong, Boskoop en M. H. Bemelmans, Hoensbroek, werden herkozen. De heer J. 6. van Eeden, directeur van het Bondsbureau, sprak vervolgens over het onderwerp: „Welke richting zal de ont wikkeling van ons bedrijf in de toekomst moeten volgen?" De toestanden en verhoudingen in het slagersbedrijf zijn, volgens spr., momenteel van dien aard, dat verbetering zeer ge- wensoht is. De landbouwcoöperaties zullen zich van de distributie van vleesch- en vleeschwaren moeten onthouden. De Ned. R. K. Hanzebond zal haar door overleg daartoe dienen te bewegen. Het georgani seerd bedrijf zal bovendien middelen moe ten beramen om aan een ongelimiteerde uitbreiding van het aantal vakgenooten in het slagersbedrijf een einde te maken. Spr. gaf daarvoor de middelen aan. Verder dient het solidariteitsgevoel te worden ontwik keld, do excessen der onderlingo concurren tie moeten worden voorkomen en de be drijfskosten verlaagd. Dit laatste punt Iiohtte spr. speciaal nader toe. Een vruchtbare gedachtenwisseling volg de op deze inleiding. HET TELEFOONGESPREKKEN. TARIEF. Geen voorrang meer voor inter- comm. gesprekken. Sinds 1 Januari hebben, zooals inder tijd reeds gemeld, de intercommunale te lefoongesprekken geen voorrang meer op da locale. Vroeger gaf de juffrouw altijd een korte waarschuwing, als de stadsver binding verbroken moest worden voor een verbinding van buiten dë stad, maar nu mag het in het geheel niet meer gebeu ren. Officieel. Geregeld kan men echter ondervinden, dat de verbindingen wel verbroken wor den voor een intercommunaal gesprek. Nu zonder waarschuwing. Dat kan ook tfel haast niet anders. Want op drukke uren moeten de intercommunale gesprekken zich wel ophoopen, wanneer er veel num mers in gesprek zijn. Het zou ons dan ook niet verwonderen als men spoedig op dezen maatregel in zooverre terugkwam, dat men de moge lijkheid open laat, in het belang van bét snel tor stand komen van intercommunale verbindingen, om locale verbindingen te verbreken. Natuurlijk is er voor het onver breekbare van een stadsverbinding wel wat te zeggen, nu het gesprekkentarief meer en meer ingang vindt. Maar dat kleine on gerief weegt niet op tegen het groote voordeel: snel intercommunaal verkeer. Internationale gesprekken hebben hun voorrang behouden. Het bestuur van het Departement Lei den der Nederlandscbe Mij. voor Nijver heid en Handel heeft zich gewend met een adres tot het hoofdbestuur der Posterijen, Telefonie en Telegrafie, waarin verzocht wordt dat, nu bij interlocale gesprekken geen verbreking plaats heeft van de even tueel loopende locale gesprekken, de tele foonjuffrouw den betrokkene waarschuwt, opdat deze het locaal gesprek, indien ge- wensbht, kan onderbreken. Vermindering der gesprekken met 50 pet. Dat het met Januari ingevoerde gesprek- ken-tarief in Alkmaar zijn invloed wel heeft doen gelden, blijkt uit het sterk verminder de aantal lokale telefoongesprekken. Dit bedroeg namelijk over de maand Januari 50 pot. minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. GEMENGDE BERICHTEN ONCELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Tienjarig knaapje onder een auto. Te Winschoten is in het R.-K. Zieken huis opgenomen het tienjarig zoontje van den manufacturier J. Woltjes, dat onder een vrachtauto geraakte en zoo ernstig aan e«d der beenen werd verwond, dat wellicht amputatie noodzakelijk ie. Aan de gevolgen overledea In het R. K. Gasthuis te Eindhoven is overleden de 28-jarige hoefsmid J. F. van Rooy uit Woensel, die Dinsdagnamiddag in het Villapark te Tongelre met zijn mo tor tegen een kar gereden was en daarbij zijn ruggegraat ernstig gekwetst had. Het slachtoffer was pas 3 maanden gehuwd. Verdronken. Te Veendam is do 6&-jarige weduwe K. S. in het Westerdiep verdronken. Door het ijs gezakt en verdronken. Gisteren is de zestien-jarige Sprakel bij het schaatsenrijden op eon kleigat in de gemeente Lonneker door het ijs gezakt en verdronken. Deurknop onder stroom gezet. J. D. te Steenbergen had bij wijze van „grap" den ijzeren deurknop van zijn wo ning door middel van een ijzerdraadje in verbinding met de lichtleiding gebracht. Do niets vermoedende broodbezorger R., die juist bij D. moest zijn kreeg, toen hij de krak beetpakte, den stroom van 220 volt door het lichaam en sloeg achterover, zonder evenwel de nog onder vollen stroom staande kruk te kunnen loslaten. De arme man schreeuwde luid om hulp. Inmiddels had D. den stroom weer uitgeschakeld. Heb slachtoffer heeft een pijnlijke aan doening bekomen, doch is verder onge deerd. Zandtrein ontspoord. Hedenmorgen is nabij hetspoorweg emplacement van het station Amsterdam- Centraal een zandtrein ontspoord. De ont sporing had plaats ter hoogte van de split sing van de lijnen naar Zaandam en Haar lem. Een der sporen naar Zaandam werd versperd. De dienst wordt onderhouden over enkel spoor, waardoor eenige vertra ging in bet treinverkeer is ontstaan. On middellijk is met het opruimingswerk be gonnen. BRANDEN. De Sociëteit „De Vergenoe ging" te Middelburg afge brand. Op de Markt te Middelburg is gistermid dag brand uitgebroken in de Sociëteit „De Vergenoeging", die wel tot den grond scheen to zullen afbranden Kort na 12 uur brak op de bovenverdie ping van de Sociëteit tegenover het Stad huis, brand uit. Het bovengedeelte van he*, gebouw was geheel van hout opgetrokken, zoodat het vuur hier gretig voedsel vond; in minder dan geen tijd stond het perceel in lichter laaie. De brandweer was spoe dig ter plaatse en tastte met de nieuwe spuit welke de gemeente zich, na den feilen brand in begin December j.l. in de Lange Delft, had aangeschaft de brano krachtig aan. Op het dak van de Sociëteit stond een ijzeren lichtreclame. Toen de vlammen de spanten van het dak aantastten, duurde het niet lang of het ijzeren gevaarte ver loor zijn steunpunt en stortte op de eerste verdieping neer. Het lot van het soieieteits- gebouw was toen beslist: hoog laaiden de vlammen op en binnen een uur was het perceel tot den grond afgebrand. Van de daken der belendende gebouwen af bestookten de brandweerlieden het vuur, doch zij konden niet verhinderen, dat tegen half twee do achterkant van de Electro-bioscoop van den heer Strengholt vlam vatte..Alle krachten werden nu op dit gebouw geconcentreerd. Omstreeks 2 uur in den middag zag het er wel naar uit, dat ook dit perceel geheel in vlammen zou opgaan. Omtrent de oorzaak van den brand ver namen wij, dat schilders, die den voorge vel van het sociëteitsgebouw onder han den hadden genomen, onvoorzichtig met een steekvlam zijn omgegaan. De brand trok duizenden belangstellen den en het mag als een geluk beschouwd worden dat hij niot een dag Sater is uit gebroken, juist op marktdag, wanneer het geheel plein met kramen bezet is, waar- tusschen een groote menigte zich dan placht te bewegen. Het perceel van de Sociëteit was in het midden der vorige eeuw gebouwd op de plaats waar vroeger kleine onaanzienlijke huisjes stonden en had geen\enkele archi tectonische waarde. Het is verzekerd voor een bedrag van 75.000 bij de Haarlem- sche Verzekerings Maatschappij te Dor drecht. Deze brand heeft weer eens duidelijk ge toond de noodzakelijkheid van goed blus- schingsmateriaal. Immers, de nieuwe auto- brandspuit van de firma Bicker leverde uit stekend werk, eerst aan de achterzijde, later aan den voorkant van het branden de perceel. De beide oude motorspuiton der gemeente werden ook in werking ge stold, doch het duurde niet lang of een dezer geraakte defect en het duurde een uur eer het toestel weer gebruikt kon wor den. Ware de autospuit er niet geweest, dan ware de ramp zeker niet te overzien geweest. Hoeve op Texel verbrand. Dinsdagmiddag op 4 uur is op Texel een felle brand uitgebroken in de hoeve „Mon Repos". Het vuur greep zoo. snel om zich heen, dat de brandspuit geen dienst kon doen. Het woonhuis is to aal verbrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De hoeve was sinds korten tijd onbewoond. Bakkerij uitgebrand. Gisteravond te ongeveet zes uur is do bakkerij van J. Veltman te Grootegast to taal uitgebrand; alleen de muren bleven staan. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Er be stond groot gevaar voor do belendende perceelen, doch de brandweer wist den brand te localiseeren. Uitslaande brand te Amsterdam. Toen de heer Konkopf, winkelier in verf waren, gistermiddag te één uur bozig was met het verzorgen der étalage van zijn winkel aan de Nieuwe Kerkstraat 68 te Amsterdam, ontdekte hij op een gegeven oogenblik. omkijkende, dat er in den win kel brand was uitgebroken. Aan blusschen viel reeds niet meer te denken. Het vuur, dat in den grooten voorraad verfwaren gretig voedsel vond, greep zóó snel om zich heen, dat in een oogwenk do geheele winkel in lichterlaaie stond. In do gelijk vloers gelegen achterkamer, welke zoowel voor woon- als slaapvertrek wordt ge bruikt, bevonden zich de echtgenooto van den winkelier, zijn zwager en eenige kin deren. Dezen zagen zich den weg naar bui ten door de voordeur reeds door hot vuur versperd, weshalve zij inderhaast door den onder don winkel gelegen kelder de straat bereikten. De brandweer was spoedig tor plaatse met twee motorwagens en een ladderwa gen. Het gevaar, dat het vuur naar de be lendende perceelen zou overslaan, wa6 reeds spoedig geweken. Ook de eerste ver dieping van het perceel kreeg brandscha de. De familie Cardozo, die deze verdie ping bewoonde, moest ijlings een goed heenkomen zoeken. Winkel en inventaris zijn elk voor 2000 verzekerd. Do brand trok uit den aard der zaak in deze dicht bevolkte buurt een groot aantal nieuws gierigen, die door de politie op een be hoorlijken afstand werden gehouden. De winkelier kan niet verklaren, op welke wijze de brand kan zijn uitgebro ken. Muziekhandel te Winschoten uitgebrand. Gisteravond omstreeks half negen is brand ontstaan in oen café annex muziek handel van den heer Wessels, in de Beert- sterstraat to Winschoten. De heer Wessels was afwezig, maar in het café was een van zijn zoons met enkele bezoekers, toen een hevige rook van het woonhuis doordrong. Van het woonhuis uit greep het vuur snel om zich heen, en de belendende perceelen, gelegen aan de Engelsche straat liepen ernstig gevaar In een er van drong veel rook door; twee daarin te bed liggende kinderen konden slechts met groote moeite van verstikking worden gered. Het vuur verplaatste zich door den wind naar de zijde van de muziekhandel; dezo brandde geheel uit. De brandweer moest zich be perken tot het nat houden van do belen dende perceelen, die grooto waterschade kregen. Dc oorzaak van den brand is niot bekend. Een baby door een rat gebeten. Dinsdagmorgen werd ten huizo van oen te Buitonveldert woonachtig arbeidersge zin de moeder bij het verrichten haror werkzaamheden plotseling opgeschrikt door het angstwekkend geschrei der op don zolder in een lcdikantje liggende baby. Toon zij een onderzoek ging instellen cn bij het bedje van do kleine kwam sprong plotseling tot haar grooten schrik een rat op den grond en verdween schielijk door een opening van het poreuze dak. Het bleek, dat het ongure dier het kind op verschillende plaatsen in het gelaat gebe ten had. Door een dokter werden de won den verbonden. Inbraak. In den afgeloopen nacht is inbraak ge pleegd bij den heer Galis Oud ijk in de ge meente Westwoud. Dc bestoleno"x is pen ningmeester van het Armbestuur on had als zoodanig een bedrag van 7000 in be zit, welke som ontvreemd is. Tevens wor den familiejuweelen vermist. De politic stelt een onderzoek in. Misbruik van vertrouwen. Aan het zusterklooster te Geertruiden- berg meldde zich iemand aan, die trachtte potlooden to verkoopen. Hij hing daarbij zulk een treurig verhaal van zijn levens omstandigheden op, dat de zustor-portiei- ster ton slotte wat van hem kocht en zich verwijderde om het benoodigde geld daar voor te halen. Terugkomende misto zij een missiebusje; daar ook de venter niet meer to zien was, verdacht ze onmiddellijk dezen van den diefstal en liep hem achterna. Eenige voorbijgangers, op den koopman opmerkzaam gemaakt, bleven hem volgen, totdat een politie-agent, hem in bewaring nam. Hij is voorloopig in arrest gestold. De Soester holbewoner. Dezer dagen is de zeventigjarige Koops te Soest, die tot nu toe nog steeds de voor keur gaf aan een plaggenhut boven een gerieflijke woning, voor de overmacht ge zwicht en heeft zijn intrek genomen in een hem van gemeentewege aangeboden wo ning aan den Wieksloterweg. Hiermede is thans eveneens een eind gemaakt aan de talrijke verhalen en vertelsels, die de ron de deden over den zonderlingen oudon man, die aan den Belvedèreweg in een ge deeltelijk ingegraven plaggenhut leefde, lleeds dikwijls' had men getracht Koops in een andere woning onder te brengen, maar steeds zonder resultaat. Hij was blijk baar zoo aan zijn hut gehecht, dat bij deze niet wenschtc te verlaten. Toen hem werd aangekondigd, dat hij thans zijn verblijf moest verlaten, dreigde hij den eerste den beste, die hem te na zou komen, met een schop te lijf te gaan. Maandag liet hij zioh echter overreden door den brigadier van politie en zonder moeilijkheden vond zijn verhuizing plaats. De hut is door de zorg van de gemeente geslecht. Een „gewichtige" aanbeveling! Voor do vacante betrekking van gemeen teveldwachter te Bakel (N.-B.) zijn zestig sollicitanten, waaronder één, die een li chaamsgewicht van 270 pond als aanbeve ling kan doen gelden. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN ONTPLOFFING BIJ OE STANDARD OIL Een groot aantal slachtoffers. Volgens een bericht uit New York heeft gisteren in de alcoholafdeefing ©ener raf finaderij der Standard Oil Cy., to Linden (New Jersey), oen ontploffing plaats gehad waarbij 2, volgons andere berichten 5, per sonen gedood cn ruim 60 gewond zijn. Men vreest, dat ook van de gowondon ex* nog enkele zullen sterven. De oorzaak van do ontploffing is nog onbokend. Nader wordt gemeld, dat bij do reusach tige ontploffing in do aloohol-raffinaderij van do Standard Oil Company to Elizabeth, in don staat New-Jersey, reeds vier lijkon konden worden geborgen, terwijl hot aantal gewonden gestegen is tot 64. Van de gebou wen stortten twoe verdiepingen in. Van een zeer groot aantal gowondon i9 de toestand hopeloos. Eenige gewonden hebben hoop op herstel, doch zullen blind blijven. Een nauwkeurig onderzoek is ingesteld, doch de oorzaak van de ramp is nog niet beeknd. Het terrein wordt bewaakt door oen sterke afzetting, dio niemand laat passee- ren. De Standard Oil Company weigert eeni ge mededeeling of verklaring te geven. Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats greep, werkten er 1100 man in do fa briek. De lijken zijn onherkenbaar verminkt. De doktoren van het ziekenhuis, waorin 63 gewonden werden opgenomen, verklaar den, dat bij het meerendeel der slachtoffers de brandwonden zóó ernstig zijn, dat slechts weinigen hot or levend af zullen brengen, en dat dezo weinigen nog bijna al len blind zullen blijven. Van veertien personen wa» dc toestand vannacht zóó, dat ieder oogenblik hun dood verwacht werd. Volgons mededeeling van do geredden was, onmiddellijk na de ontploffing, het werklokaal een vlammenzee. Drie explosieb volgden elkaar snel op. Toen de geredden, wier ontsnapping een wonder mag beelen, buiten kwamen, zagen ze, hoe con groot aantal hunner makkers, in vlammen gehuld, zich uit do gebouwen stortten en totaal voi- bilnd in de prikkeldraden, waarmodo do fa brieksterreinen zijn afgezet, liepen en daar hangen bleven. KRUITMAGAZIJN IN DE LUCHT GEVLOGEN. Tal van soldaten omgekomen. Tc Liosia, een voorstad van Athene, is gisteren door tot nog too onbekende oor zaak een kruitmagazijn in do luoht govlo- Een groot aantal soldaten van do mili taire bewaking is hierbij om het loven ge komen. De brand was bij hot afzonden van dit bericht nog niet gobluscht. Dc schade in aanzienlijk. De ontploffing had plaats bij het afladen van munitie, waarbij verschillende lasten met munitie omvielen. Do negen eoldnton en vrouwen, die do kisten aflaadden, wer den gedood. Een majoor, oen kapitein, oen luitenant en ongeveer tien soldaten en vrouwen wer den ernstig gewond. Door den brand, dio tengevolge van do ontploffing uitbrak, wer den drio muniticplaatson totaal verwoest. De schade is zeer groot. v ZOLDERING VAN MIJNGANG BIJ MULHOUSE INGESTORT. Vijf slachtoffers. In de staatkalimijn to Wittonheim bij Mulhouse in den Elzas heeft gisteren een ernstig ongeluk aan vijf personen het leven gekost. Bij proefnemingen met een nieuwe machine, waarmede twee ingenieurs, een monteur en drio mijnworkers bozig waren, braken plotseling do stalon kabels; do zol dering van de mijngang, waaraan do kabels bevestigd waren, stortte in en verpletterde de beide ingenieur», den monteur cn twee der arbeiders. Auto bij Warschau tegen een boom gereden. Op den weg van Warschau naar Wilanow is een limousine, waarin zich zes personen bevonden, in oen bocht tegen een boom go- reden. De zwaar beschadigde auto vloog in brand. Do chauffeur werd op slag ge dood. Een dor inzittenden, do consul-gene raal van Mexico to Warschau, Duurt-, ovor- leed eenige uren later aan zijn verwondin gen. Ook do ovorigo vier inzittenden wor den zwaar gewond. Do ramp is voroorzaakt door de overmatige snelheid, waarmede gereden werd en door den slechten toestand van den weg. Brand in dorp in Hessen-Nassau. Gisternacht is in het huis van den land bouwer Griep to Sand (Hessen-Nassau) brand uitgebroken, dio zich in weerwil van de pogingen der brandweren uit den om trek langzamerhand tot acht gebouwen uit breidde. Het vee kon voor hot grootste deel gered worden. Dc oorzaak cn de omvang der schade zijn nog niet bekend. De brand duurde tot in den morgen voort. Drievoudige moordenaar ter dood veroordeeld. Voor dc juryrechtbank tc Praag stond de 34-jarige Rudolf Kkalsky terecht, be schuldigd van drievoudige moord. 8 ka laky, die toen werkloos was cn in nood verkeerde, heeft in Juni 1927 to Louvres in de nabij heid van Parijs met drio jonge T .echcn, die een reis door Frankrijk maakten, ken nis gemaakt en zich bij hen aangesloten. Toen de drie Tsjechen in de open lucht gin gen slapen, maakte Skalsky van de gelegen heid gebruik hen te dooden en tc berooven. Hij is deswege ter dood veroordeeld. BYRD IN VEILIGHEID. Uit New-York seint Reuter d.d. 19 dezer Byrd cn zijn 42 metgezellen zijn heden gered door het proviandeeringsschip OPy of New'York, dio hun aJzoo de gevaren van een winter bij de Zuidpool bespaart Do City of Now York neeiut do reizigers cn hun materiaal aan boord en zal naar de Veroen. Staten koors zetten. Ijsbergen in den Atlantischen Oceaan. Naar uit Londen wordt gemeld, onder vindt de scheepvaart op den Atalntischon Oceaan op hot oogenblik grooto vertraging tengevolge van het opduiken van ijsbergen in vorschillondo gedeelten van den Atlanti schen Oceaan. Dc Amerikaansch© kust wacht heeft den kruiser „Tampa" uitgezon den naar do omgeving dor grooto banken, ton oindo van daar uit do ontwikkeling doi ijsbergen gade te slaan, on do schoep vaar' draadloos op de hoogte te houdou. Parijsch bankier gearresteerd. Do Parijsche bankier Dleinor is we gens bedrog en misbruik van vertrouwen gearresteerd. In do kas zijner bank, die ze ven filialen in de provincie hoeft, vond mon bij een accountants-onderzoek slechts 01 francs on 50 centimes. Do vorliosen uiootou verscheiden milliocncn bodragen. Pater Dr. P. Verberne, O.S.B. Zondag a.s. om half elf zal de op zijn verzoek eervol ontslagen reserve-majoor van den Militair Geneeskundigen Dienst, dr. I'. H. E. Verberne, die onlangs als Be nedictijner Monnik in de Abdij St. Paul te Oosierhout de H. Priesterwijding mocht ontvangen, zijn eerste plechtige H. Mis in Den Haag celebreeren. in do paroclvjekerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad, aan het Bezuïdenhout. Rector P. Cremers. t Na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden is Rector P. Cre mers te Smakt overleden. Petrus Christiaan Franciscus Cremers werd to Lottum geboren don 12en Maart 1854. Hij werd 13 Maart 1880 priester ge wijd en reeds hetzelfde jaar benoemd tot rector der St. Joseph-kapol te Smakt. VOETBAL. DIOO. HAARL. BOND. Junioren-Competitie District Lelden. Dc voor Zondag 16 Febr. va.stgeileldo wedstrijd S. J. C. II—Toijlingen vond niet plants oin kerkolijko redenen. Voor Zondag 23 Februari is het volgende programma vastgesteld: Afdeoling A. I.ibse, 2.30 uur: Lisso I—S. J. C. I Lissc: Lisse II—O. V. V. Waar geen aanvangsuur venneld vangt dc wedstrijd om half een aan. Aan de Scheidsrechters. H.H. Scheidsrechters in District Leiden welke zich beschikbaar willen stellen tot het formeeren van een Scheidsrechters- olftal worden uitgenoodigd dit ten «poe digste schriftelijk bij ondrrgetorkende be kend tc maken. Ook scheidsrechters van Juniorcn-olftallen komen hiervoor in aan merking. D. HAVBRKORN. Competitieleider. ZWEMMEN. Marie Braun verbeterd een Europeesch record. Gisteravond heeft in do Regentes te Den Haag con geslaagde moordpoging van Marie Braun plaats gehad. Hei was de bc doeling van de Rottcrdanmche zwemster het Europeesch record over 100 Metor vrijen slag, dat met 5 min. 53.6 hoc. op> haar naam stond, to trachten Ie verbote ren. En zij is daarin ook inderdaad ge slaagd. In hot bassin was een liaan van 25 Moter uitgezet, en officiecle fcijdwaarnemers van den Ned. Zwembond posteerden zich Hij begin- en eindpunt, om haar tijd op to ne men. Direct na het startschot zotte moj. Braun er een danig gangetje in en al ver minderde uit den aard der zaak haar snol- heid gaandeweg, toch bleek zij voldoende snelheid to ontwikkelen om haar record te kunnen verbeteren. Onder do luide toe juichingen van vele zwemmers en zwen> stors en een vrij talrijk publiek, dut do tri buno vulde, tikte zij na do do 400 Meter aan in den tijd van 5 min. 46 sec., zoodat zij het Europeesche record met 7.6 nee. ver beterde. Volledigheidshalve zij nog meegedeeld, dat het wereldrecord over do 400 Meter vrije slag met 5 min. 3D.2 sec. op naam van Martha Norelius (Amerika) staat. SCHAKEN. De zeskamp te Amsterdam. De gisteren gespeelde wedstrijden bij den zeskamp tc Amsterdam, Euwe—Spicl- rnann, Addicks— Weenink. en Landau— d. Bosch zijn alle afgebroken. Het Toumooi te Nice. De uitslagen van dc zevende ronde zijn: Collc wint van Duchnmp; Mnroczy— Kostiscli remise; Znoskobowskv wint van Seitz; Hol Ia way wint van No te boom. De partijen Thorn-i--Maas Reflly—Tar takower en HanlinAraiza zijn afgebro ken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7