RECHTZAKEN DONDERDAG 20 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE DRINKWATERVOORZIENING VAN VOORHOUT HET BEGIN DER ONDERHANDELINGEN. Thans nu de drinkwatervoorziening dezer gemeente bijna geheel voltooid is, lijkt het ons niet onnuttig om nog eens een terug blik te werpen op de tot standkoming van dit groote werk. In het jaar 1927 werd het plan geopperd om te komen tot een afdoende watervoor ziening dezer gemeente. Op welke wijze dit zou gebeuren stond nog niet vast. Van hot voordeelige saldo van het jaar 1926 bracht de gemeenteraad een bedrag van 25.000.— over op de begrooting van 1920 voor do stichting van een waterleiding. Li dezelfde vergadering van den Raad werd tot des kundige der gemeente benoemd, de heer Ir. P. Driessen, hoofdingenieur bij de Am- sterdamsche Waterleiding. In zijn vergade ring van den 10 December 1927 besloot de Raad in princiep om met do gemeente Noordwijkerhout gezamenlijk een waterlei dingbedrijf te stichten, nadat gebleken was, dat men geen aansluiting kon verkrijgen met de drinkwaterleidingen van de ge meenten Noordwijk, Leiden en Hillegom. Tevens werd besloten B. en W. een crediet toe te staan van 7000.voor het doen van proefboringen en het onderzoek van den bodem. Eenigen tijd later d.d. 2 Mei 1928 be sloot de Raad tot den aankoop van een stukje grond ter grootte van pl.m. -2900 M2., gelegen langs den Kerkweg onder de gemeente Noordwijkerhout, on der voorwaarde even wel, dat de grond na gedane onderzoek geschikt zou moeten zijn als waterwin- plaats. Deze grond De burgemeester van werd geschikt bevon- Voorhout, de heer 4€n en *s 'a^er G. BULTEN. eigendom overgegaan aan de gemeente Voorhout, alwaar thans het pomp station verrezen is en waarvan het exte rieur in dit blad is geplaatst. Voordat tot den aankoop van den grond was overgegaan had de gemeente Noord wijkerhout te kennen gegeven niet te kun nen deelnemen aan do stichting van het he- drijf, zoodat de gemeente Voorhout dit thans doorzette geheel voor zioh zelve. Nadat de proefboringen, welke verricht waren door de N.V. Industrieele Mij. „Ma beg" te Utrecht, het gewenschte resultaat hadden bereikt en dat het water goed en in voldoende mate aanwezig was, werd in de raadsvergadering van .7 December 1928 besloten om over te gaan tot de stichting van een eigen drinkwatervoorziening. Verschillende plannen waren uitgewerkt en hiervan werd genomen het plan de drink waterleiding te stichten met waterlevering ook aan perceelen onder de gemeente Noordwijkerhout. Do werkzaamheden aan deze stichting verbonden werden onder hands opgedragen aan de Industrieele Maatschappij „Mabeg" te Utrecht. Bij besluit van 12 Maart 1929, werd door Gedeputeerde Staten van Zjiid-Holland de goedkeuring verleend op bovengenoemde besluiten. Door deze goedkeuring werd overgegaan tot de daadwerkelijke uitvoering. HOE HET WATER GEWONNEN WORDT Bovenstaande toont ons aan de admi nistratieve behandeling en thans volgt een korte uiteenzetting van het bedrijf zelve. Het water wordt gewonnen uit drie pompputten. Men heeft 3 pompputten geno men, omdat dit meer bedrijfszeker was, of schoon men volstaan kon met een pomp. Het water wordt gepompt uit alle drie put ten, hetgeen ten voordeele van de putten is, omdat dan de watertoevlociing zoo re gelmatig mogelijk geschiedt Op do water- winplaats is het pompstation gebouwd. Dit gebouw bestaat uit een machinelokaal, een filterlokaal, waaronder een buizenkelder en de voorraadkelders, twee sproeikamers, waaronder de bezinkkelders, voorts een motorlokaal, een werkplaats, een waschlo- kool en een W.C. In het machinelokaal worden de pom pen, de motoren met de schakelinrichtingen, de luchtcompressor met een schakelbord opgesteld. In het filterlokaal worden de fil ters, de perswindketels, de hydraulische luchtpompen en de waterstraalpomp opge steld. De overige lokalen worden voor hun bestemming in orde gemaakt. Het oppom pen geschiedt electrisch. Voor meerdere ze kerheid is tevens een ruwoliemotor ge plaatst, die ingeval er geen stroom gege ven wordt of groote hoeveelheden water, b.v. bij brand, gebruikt moeten worden in een kort tijdsbestek automatisch kan wor den ingeschakeld. EEN NET VAN BUIZEN DOOR DE GEHEELE UITGEBREIDE GEMEENTE. Het hoofdbuizennet bestaat uit buizen vanaf een diameter van 150 tot 80 m.M. Een 150 m.M. wijde persleiding loopt vanaf het Pompstation, onder de gemeente Noordwij kerhout gelegen, lang9 den Kerkweg, 's Gra- vendamscheweg onder de gemeente Noord wijkerhout en Voorhout. Aan het einde van dezen weg onder Voorhout splitst zich deze hoofdleiding in twee takken. Een tak loopt langs den Jacoba van Beierenweg naar de kom van het dorp Voorhout. Tot aan den spoorwegovergang heeft deze buis een dia meter van 126 m.M. en in de Hoofdstraat tot aan do Bisschoppelijke Nijverheids school een diameter van 100 m.M. De an dere tak loopt naar den Loosterweg en heeft tot aan de Teijlingerlaan een diameter van 100 m.M. om vervolgens over te gaan tot 80 m.M. Vanaf den Jacoba van Beioren- weg gaat een hoofdbuis met een diameter van 100 m.M. naar de Teijilngerlaan tot aan den Rapenburgerweg, welke weg wordt gevolgd tot aan en door den Prinsenweg, om langs de Engelsche laan wederom te ko men in de leiding van den Jacoba van Beierenweg. Do eindpunten van het buizen net in de gemeente Voorhout zijn: Het laatste huis van de Bergamolaan; het laat ste huis van het blok woningen langs den Loosterweg gelegen, dus even voorbij de schuren van de fa. P. van Reisen en Zonen; het einde van de Teijlingerlaan tot aan do grens van Sassenheim; de Boekhorstlann tot aan het perceel van den heer Lange- laan;, de Heerenlaan tot aan het perceel van den heer J. J. Borst; de hoofdstraat tot aan de Bisschoppelijke Nijverheids school. In dit uitgebreide buizennet zijn niet minder dan 11 kunstwerken gemaakt, ten behoeve van het passeeren van watorloo- pen en spoorwegovergangen. Tijdens de uitvoering van deze werkzaam heden heeft evenwel de Raad dezer ge meente niet stil gezeten en heeft hij nog verschillende besluiten betreffende de drinkwatervoorziening genomen, welke in het kort nog even worden aangestipt. OOK DE NOORDWIJKERHOUTERS ZIJN ER ZEER MEE GEBAAT. In zijn vergadering van 5 Juni 1929 be sloot de Raad tot het aangaan van een contract met de gemeente Noordwijkerhout tot het leveren van water voor een gedeelte van die gemeente. Hierdoor werd het bui zennet nog uitgebreid in do gemeente Noordwijkerhout en wel als volgt langs do Leidsche Vaart in zuidelijke richting tut aan het perceel Van den Nieuwendijk en in noordelijko richting tot aan hot perceel Th. de Boer; de 's-Gravendamscheweg tot aan de 's-Gravendamsche brug; do leiding in de Kerkweg werd uitgebreid tot aan dat perceel waar de gemeente Noordwijk aan Noordwijkerhout water levert. Do mo gelijkheid, -dat de gemeente Noordwijker» hout zich geheel kan aansluiten bij de wa tervoorziening van Voorhout, ligt in dit con tract opgesloten en dan wordt die gemeen te mede-eigennaar van het pompstation, wanneer aan de verplichtingen in het con tract is voldaan ten opzichte van de finan ciën enz. De gemeente Noordwijkerhout moet hiertoe evenwel vóór 1 Januari 1954 besluiten. Voorts besloot de gemeenteraad tot het aangaan van een kasgeldleening groot 200.000.—, waarvan een bedrag van 174.402.benoodigd was voor het doen van betalingen voor de stichting van het waterleidingbedrijf. Een bedrag ƒ10.000.werd nog uitgetrokken voor het leggen van de dienstleidingen. DE TARIEVEN. Aangezien zoo langzamerhand de werk zaamheden gereed waren gekomen stelde de Raad de tarieven vast. Deze tarieven zijn gebaseerd op het z.g. kamerstelsel en de levering geschiedt dus niet over een me ter. Het tarief luidt: a. voor een 1-kamerwoning 7.80 of per maand 0.65; b. voor oen 2-kamerwoning 13.20 of per maand 1.10; c. voor oen 3-kamerwoning 21.of per maand 1.75; d. voor eep 4-kamerwoning 27.60 of per maand 2.30; e. voor een 5-kamerwoning 33.60 of per maand 2.80; f. voor een woning met 6 of meer ka mers 39.of per maand 3.25. Arbeiderswoningen, welke buitenwerks gemeten een oppervlakte hebben van niet meer dan 50 M2. en welko meer dan 3 ka mers hebben, zullen worden aangemerkt als 3-kamerwoningen. Bij bovenstaanden prijs komt: g. voor elk badtoestel met loozing ƒ10.per jaar; -«i y II a HET POMPSTATION VAN DE VOORHOUTSCHE WATERLEIDING, AAN DEN KERKWEG TE NOORDWIJKERHOUT h. voor elk afzonderlijk douchebad 5.per jaar; i voor elk bidet met loozing ƒ6.per 1 jaar; j. voor een closet met waterspoeling i 5.per jaar; k. voor elke inrichting tot straatbe- I sprooiing 10.— per jaar; 1. voor een inrichting tot tuinbe- sproeiing: voor een tuin met een opper- vlakte van 50 tot en met 300 M2. 2.60 per j jaar; boven de 300 M2. ƒ5.20 per jaar. Gebouwen, niet bestemd tot woning, zoo- als kerken, scholen, bollenschuren enz. krij gen een meter geplaatst en moet men per M3. water 0.30 betalen. Met deze tarieven zal het waterleiding- 1 bedrijf rendabel werken, tenminste zeer ze ker in de toekomst. De berekeningen zijn gemaakt naar het aantal aansluitingen, wat zou kunnen aansluiten op het net. Be- treffende de tarieven zij nog opgemerkt, dat deze laag zijn te noemen in vorgelij- king met andere gemeenten alwaar water- I leiding is gelegd. Ten slotte werd do beheersverordening op het waterleidingbedrijf vastgesteld. Aan het bedrijf, hetwelk zoo eenvoudig mogelijk zal worden ingericht, zijn de navolgende functionarissen verbonden t.w. een admi nistrateur, een technisch bedrijfsleider; een verzorger van het pompstation en een bode. Voor deze functies zullen t.z.t. worden be noemd resp de heeren A. P. H. do Bekker, le ambtenaar ter secretarie, P. N. Veste**, gemeente-opzichter, B. Broekhof, smid >e Noordwijkerhout en C. Paardekooper, amb tenaar in algemoenen dienst der gemeente. Als men het bovenstaande eens nagant ziet men, dat aan een dergelijke stiohting, welko in het belang is van de volksgezond heid, omdat over het geheel genomen in deze gemeente behoefte bestond aan goed drinkwater, veel werk verbonden is. De in gezetenen van Voorhout zijn dan ook zeor zeker ingenomen met deze stichting en brengen ongetwijfeld hulde en dank aan de doortastendheid van den Raad dier ge meente. Het College van Burgemeester en Wet houders, dat voor deze aangelegenheid tal- loozo vergaderingen 'en conferenties heeft belegd, welke dikwerf tot laat in den avond duurden, heeft hierdoor een bewijs gegeven van haar onvermoeiden arbeid. Zij bobben in de stichting van het waterleidingbedrijf het groote belang van de gemeente gezien hetgeen een aansporing voor hen was, om hun beste krachten hieraan te wijden. Ook dit cpllege komt alle lof toe. Ten slotte meencn wij nog een woord van dank te moeten brengen aan den adviseur van de gemeente, den heer Ir. P. DriesBen, die steeds klaar stond om deskundige voor lichting te geven, alsmede aan de Indus trieele Maatschappij „Mabeg" te Utrecht, die zich met de uitvoering van do werken aan de stichting van het bedrijf verbonden, heeft belast. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Aanklachten van de Collé's tegen Sweoris en ,,Het Volk". Naar „Het Volk" verneemt heeft mr. Bourlier, advocaat en procureur te Den Haag, dezer dagen, in opdracht van de broeders Collé, ter zako van de C'ulem- ficier van justitie te Tiel een klacht inge diend tegen den heer Claas Sweeris te Tricht, ter zake van lasterlijke aantijgin gen, welke door hem zouden zijn geuii in de bekende requesten, door hem gericht tot den president van het gerechtshof te Arnhem en tot den officier van justitie te Tiel. In deze requesten dringt de heer Sweeris aan op vervolging van de ge- broetders Collé, ter zake van de Culein- borgscbe moordaffaire. Voorts heeft mr. Bourlier, eveneens in opdracht van zijn cliënten te Culemborg. bij den officier van justitie te Amsterdam een klacht ingediend tegen het dagblad „Het Volk", zulks op grond van het feit, dat dit blad door zijn publicaties in zake de Culemborgsche moordzaak, waarin de gebroeders Collé zijn genoemd, zich te hunnen opzichte eveneens aan lasterlijke aantijgingen zou hebben schuldig ge maakt. Het schijnt ook in de bedoeling te heb ben gelegen bij do justitie te Arnhem ter zake van dezelfde feiten een strafrechter lijke vervolging te vragen van inr. Roobol, maar om formeele redenon kon deze klacht niet meer worden ingediend. Poging tot doodslag. Voor de Utrcchtsehc Rechtbank is te gen den 25-jarigen Duitscher K. L. uit Berlijn, die eenige weken geleden bij een alleenwonende juffrouw in do Teeling- straat te Utrecht op bezoek zijnde, doze met een bierflcschje op het hoofd heeft geslagen en daarna getracht heeft haar to worgen, wegens poging tot doodslag, sub sidiair bedreiging met doodslag, meer sub sidiair mishandeling, geëischt een gevange nisstraf van één jaar cu zos maanden met aftrek der voorloopige hechtenis. Uitspraak 4 Maart. Vrijgesproken van smaadschrift. De uitgever-journalist H. A. K. te Den Haag is door de Haagsche Rechtbank we gens smaadschrift, gepleegd in het finan- cieele periodiek „Do Vraagbaak", veroor deeld tot 50 boete subs. 50 dagen hech tenis. Overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-generaal heeft het Gerechts hof dezen verdachte vrijgesproken. Geschoten op een jachtopziener. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwar den heelt tegen den 21-jarigen J. B. uit Lippenhuizen, die in den nacht van 30 op 31 December jl. op een jachtopziener heeft geschoten toen deze hem op stroopen be trapte, vier jaar gevangenisstraf geëischt. HET GEBOUW VAN DE ROTE FAHNE te Berlijn ie Dinsdag door oen sterke politiemacht bezet in verband met communistische aotie. De bureaux werden doorzocht en verzegeld DE NED. R, K. HANZEBOND van Blagorspatroons heeft te Vcnlo zijn 12de iaarvergaderirur ophouden. Da deelnomer® DE HERDENKING DER HONDERDJARIGE ONAFHANKELIJK HEID van België, 18301930, wordt in België \orobereid. Een oud kanon, dat nog aan do belegering van de Citadel van Antwerpen in 1830 deelnam KAT0NGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. W. van E., Katwijk, overtreding dor ar beidswet 2 maal 4 of 2 maal 2 dagen hechtenis; J. van V„ idem, oen sigaret rooken in een afdecling van een trein der N. Z. H. T. M, 4 of 2 dagen hechtenis; D. S., 'k Gravcnhagc, openbare dronken schap 5 of 3 dagen hechtenis; J. W. T., Voorhout, fietsen zonder reflector 3 of 2 dagen hechtenis; G. M. en D. 8., Katwijk openbare dronkenschap ieder 0 of 3 da gen hechtenis; G. C., idem 5 of 3 tingen hechtenis; A* P. V. tc Leiden fietsen over het Rapenburg O.Z. iu verboden richting 2 of 1 dag hechtenisW. B., openbaro dronkenschap 0.50 of 1 dag hechtenis; D. D. idem 5 of 3 dagen hechtenis; R. K. te Leiden fietsen door de Ketelboctcrsteeg 2 of 1 dag hechtenis; J. K. te Leiden fietsen over het Rapenburg O. Z. in ver boden richting, alsvoor; J. O. te Leiden op den openbaren weg voetballen alsvoor; W. J. B. overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie, alsvoor; J. D„ met een hondenkar rijden zonder licht 3 of 2 da gen hechtenis; J. D. tc Leiden zich van ongemuilkorfde honden bedienen alsvoor; J. W. V., zwervende, openbare dronken schap 5 of 3 dagen hechtenis; A. van L„ De Lier, geen geldig rijbewijs vertoonon, alsvoor; A. G. v. T., Zeist, idem, alsvoor; J. W. K., Sassenheim, idem, alsvoor; A. v. E., oVorburg, geen gevolg geven aan het bevel van een verkeersagent, alsvoor; F. G. v. Z., Veur, met en auto rijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht 2 maal 4 of 2 maal 2 dagen hechtenis; A. A. L., Oegstgcest, fietsen zonder licht, 3 of 2 dagen hechtenis; A. 8„ idem alsvoor; W. F. B., idem alsvoor; G. M., Den Haag, tc Leidon fietsen door <lc Maars mans teeg 2 of 1 dag hechtenis; A. B., Haarlemmermeer, te Leiden fietsen door dc Korte P. K. Koorstceg, alsvoor; H. W. overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie nisvoor; J. D. v. d. B. te Lei den met een handwagen een standplaats innemen, alsvoor; J. V., Den Haag, geen geldig rijbewijs vertoonon 5 of 3 dagen hechtenis; P. H. E., Utrecht, idem alsvoor; J. J. B., Den Haag, idem, alsvoor; J. H., Bom! onn, idem, alsvoor; H. v. d. K., Rijns burg, fietsen zonder reflector, 3 of 2 da gen hechte J. L. v. d. N„ loopen op ver boden grond alsvoor; D. W„ Noordwijk, idem alsvoor; W. van Z., Hillegom, vuren zonder vergunning 5 of 3 dagen hechte nis; K. van S„ Koudekerk, Z. II. i km f 10 of 5 dagen hechtenis; A. J. v. d. B„ idein alsvoor; G. v. V., Den Haag, idem alsvoor; J. W. v. d. Z„ Lisse, overtreding van het motor- en rijwielreglement 2 maal 5 of 2 mnal 3 dagen hechtenis; I'. Y. Ocgst gcest, overtreding der ijkwot 1 of 1 dag hechtenis met verb, verkl. inhoudsmaat; A. V., Katwijk, fietsen /.onder reflector 3 of 2 dagen hechtenis; T. van D., idem met een motor rijden zonder dit voorzien te hebben van ten minste 2 onafhankelijk van elkander onder zijn bereik zich bevin dende remmen 5 of 3 dagen hechtenis; J. K„ Noordwijk, overtreding der arbeids wet 3 maal 3 of 3 maal 2 dagen hechte nis; R. v. d. L., Hillegom, overtreding der trekhondenwet 2 maal 5 of 2 maal 3 da gen hechtenis; C'. V. Den Haag, fietsen zonder licht, 3 of 2 dagen hechtenis. Waar geen woonplaats is vermeld is

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5