21ste Jaargang DONDERDAG 20 FEBRUARI 1930 No. 6414 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING 3)e Êekióelie Sou/ccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mcdedcelingen wordt hot dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrokkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 INTERNAT. CONFERENTIES DE VLOOTCONFERENTIE. Uitstel van een week. De conferentie is voor den tijd van een week officieel geschorst. De deskundigen en commissies zullen ondertusschen hun ar beid voortzetten. Dit besluit, genomen, op een bijeenkomst van de vier te Londen vertoevende delega ties, houdt verband met de kabinetscrisis in Frankrijk, van welker oplossing men de moeilijkheden aanvankelijk had onderschat. De Fransche delegatie ter vlootconfc- rentie heeft Dinsdag 'n nieuw memorandum ingediend, waarin nogmaals de noodzake lijkheid der door Frankrijk verlangde ton- nenmaat wordt uiteengezet. Verder wordt betoogd, dat de ontwape ning te land, ter zee en in de lucht als een geheel moet worden beschouwd, zoodat eventueele besluiten slechts binnen het ka der van een algemeeno ontwapeningsover eenkomst van kracht kunnen worden. Ook de Italiaanscho delegatie heeft een memorandum ingediend, waarin wordt ge zegd, dat Italië iedere beperking aanvaardt, onder voorwaarde, dat het Italiaansche cij fer niet lager is dan dat van eenig ander land van het continent. Hierdoor schijnt de Fransch-Italiaansche pariteitskwestie, waarop sde conferentie schipbreuk dreigde te lijden, niet veel ver der gebracht te zijn. - In politieke kringen te Londen is men voor nieuwe moeilijkheden bevreesd, daar vandaag in Japan nieuwe verkiezingen voor het parlement worden gehouden, welke mis schien een wisseling van regeoring tenge volge zullen hebben. DE TARIEFWAPENSTILSTAND MISLUKT. Op de Volkenbondsconfercntio voor ta- riefswapenstilstand heeft gisteren de Ita liaansche minister van handel en nijverheid Bottai, een einde gemaakt aan alle nog be staande hoop, dat deze conferentie zou kun nen leiden tot heb beoogdo doel, namelijk een algemeene tariefswapenstilstand voor geheel Europa, schrijft de correspondent van de „Msb." De Italiaansche minister heeft in een kor te, maar overduidelijke rede verklaard, dat Italië niet bereid is, een conventie tot een tariefswapenstilstand te onderteekenen. De Italiaansohe regeering vreest, dat de wa penstilstand met zich zal brengen een stabi lisatie van de tarieven, die ongewenseht is voor die staten, die zooals Italië, nog bezig zijn met hun economischen opbouw over eenkomstig hun eigen nationale behoeften. Italië wil in het algemeen niet ertoe mee werken, dat de tegenwoordige traditie van tweezijdige handelsverdragen zal worden vervangen door een methode van collèctie- ve volkenbonds-overeenkomsten op econo misch gebied. Na deze verklaringen van do Italiaansche delegatie zullen de gedelegeer den, die voorstanders zijn van een tariefs wapenstilstand, thans dus onder elkaar moeten overwegen of zij het geheele denk beeld zullen opgeven, dan wel onder elkaar zullen overgaan tot do sluiting van een elkaar niet tot tariefsverhooging te zullen elkaar niet tot tareifsverhooging te zullen overgaan. Men spreekt op het oogenblik in de wan delgangen van het volkenbondssecretariaat reeds erover, dat besprekingen in dezen zin zijn ingeleid en dat het niet geheel uitge sloten is, dat bijvoorbeeld Engeland, Duitschland, Nederland, België, Luxem burg, Denemarken en Zwitserland even tueel nog met eenige andere landen, een dergelijke overeenkomst onderling zullen aangaan met de bedoeling echter, dat een dergelijk bloc onder geen voorwaarde ge richt zal zijn tegen die staten, die er bui ten staan. FRANKRIJK. DE KABINETSCRISIS. Uit de besprekingen, die president Dou- mergue met de politieke persoonlijkheden heeft gevoerd, is gebleken, dat de meeste politici Tardieu den man achten om op het oogenblik het bewind weer in handen te nemen. De Kamerpresident Bouisson, een vriend van Tardieu, heeft daarbij echter eenig voorbehoud gemaakt en gevraagd of het wenschelijk is den afgetreden minis ter-president weer bloot te stellen aan Je demagogische aanvallen van do oppositie. Hij achtte het beter een man van de stan ding van Tardieu in reserve te houden. Poincaré zou zich hebben uitgesproken voor den terugkeer van Tardieu, die in elk geval de te Londen aangevangen taak tot een einde moet brengen. Poincaré uitte voorts zijn groote vrees voor de toekomst van Frankrijk's financiën in het geval de radicaal-socialisten de macht in handen «ouden krijgen. RUSLAND DE GODSDIENSTVERVOLGING. De protestbeweging in de Ver. Staten te gen de geloofsvervolgingen in Rusland neemt dagelijks in kracht toe. Lutheranen, Joden, Presbyterianen, zelfs wetgevende vergaderingen, nemen protest-moties aan. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de gemeenteraad van Kroonstad besloten de groote kathedraal af te breken, welke een religieus middelpunt was van Russische ma rinekringen. In deze kathedraal werd het stoffelijk overschot van den H. Johannes van Kroonstad bijgezet. De overige kerken in de stad zijn reeJs gesloten en ter beschikking gesteld van de communistische clube. Sachalin opnieuw een groote gevangenis. De bolsjewiki voeren langzamerhand allo slechte instellingen van het tsaristische re gime in, waartegen zij vroeger zoo gestre den hadden. Zoo hebben zij het staatsmo nopolie op brandewijn, dat de tsaar in 1911 had afgeschaft, opnieuw ingevoerd, zoodat de communistische regeering op dezelfdo wijze de drankzucht der bevolking exploi teert als do tsaristische regeering het had gedaan. De indirecte belastingen, waartegen de bolsjewiki onder het oudo regime zoo fel ageerden, zijn ook hersteld. Nu hebben de bolsjewiki een der allerslechtste instel lingen van het tsaristische regime, een in stelling, welke het oudo regime zelf had afgeschaft, in eere hersteld. Het gaat om het eiland Sachalin. Zooals bekend, wa3 dat onherbergzame eiland met een zeer slecht klimaat in vroegere jaren een bal lingschapsoord voor vele misdadigers in Rusland. De beste mannen van Rusland protesteerden tegen de handhaving van do dwangarbeiders-gevangenissen op Sachalin. De tsaristische regeering gaf tenslotte toe en richtte in verschillende gedeelten van het land speciale gevangenissen voor dwangarbeiders op. De Sovjet-regeering hooft nu besloten misdadigers, die tot gevangenisstraffen van langer dan twee-en-een-half jaar veroor deeld worden, naar het Russischo gedeelte van Sachalin te sturen. Officieel heet hot, dat dit alleen met „goedvinden" van de ar restanten zelf zal geschieden, maar wie de Russische toestanden kent en weet, welk een angst iedereen de naam Sachalin in boezemt, zal begrijpen, wat dat „goedvin den" beteekent. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Schadevergoeding voor Nederlandsche haringvisschers. Het Kamerlid van den Heuvel heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister bereid, mede te deelen, of de schadevergoeding voor Nederland sche haringvisschers, waaromtrent volgens de Memorie van Antwoord op hoofdstek III der Rijksbegrooting 1930 op 26 April 1929 overeenstemming met de Britsche Re geering was bereikt, reeds is uitbetaald? 2. Indien zulks nog niet is geschied, is 'te Minister dan bereid, de afdoening hiervan, zoo mogelijk, te bespoedigen? 3. Indien de vergoeding wel is uitbetaald, wil de Minister dan bevorderen, dat ook aan de bemanning het hun toekomend deel spoedig wordt uitgekeerd, wijl velen hunner zich in moeilijke omstandigheden beviu- den? BELANGRIJKE ORDER DER NEDERL. SPOORWEGEN. O.a. in verband met de electrificatie der Zaanstreek. Naar het „Hbld." verneemt, hebben de Ned. Spoorwegen belangrijke orders ge plaatst Voor de levering van nieuw, elec- trisch materiaal, dat bestemd is om op liet thans in aanleg zijnde baanvak Amsterdam Alkmaar en op de lijn UitgeestVelzen IJmuiden dienst te doen. De vervaardiging van dit materiaal, dat van gelijk type zal zijn als hetgeen nu tus- schen Amsterdam en Rotterdam loopt, is uitsluitend aan de Nederlandsche indus trie gegund. Zoo werden bij Werkspoor tien motorrijtuigen derde klasse en negentien bijwagens derde klasse besteld; bij Beyncs elf motorrijtuigen tweede klasse met baga geruimte en acht motorrijtuigen derde klasse. De levering moet vóór Maart 1931 geschieden, daar men met de electrificatie in Mei van het volgende jaar gereed hoopt te komen. Het ligt ten minste in de bedoeling, wan neer geen groote tegenslagen dit werk be lemmeren, met ingang van den nieuw i zomerdienst 1931 op genoemde trajecten electrisch te gaan rijden. Tal van groote gebouwen moeten vóór dien tijd nog wor den opgetrokken, o.a. een remise bij Am sterdam even voorbij de splitsing van de lijnen naar Haarlem en Zaandam; voorts een groot transformatiestation bij Uitgeest, waar do binnenkomende stroom van 50.000 volt wordt omgezet in een stroom van ip.000 volt. Vervolgens zullen ondersta tions worden gebouwd bij Alkmaar, Uit geest, Beverwijk, Santpoort, Krommenie en Zaandam, waarin de wisselstroom door ge lijkstroom zal worden vervangen van 1500 volt. Bovendien vragen nog tal van moeilijk heden in tussfhenliggende stations om op lossing. In Alkmaar wordt a.o. een tun nel gegraven als verbinding tusschen het eerste en het tweede perron. Zoo zijn er meer bezigheden, die grootendeels des nachts moeten worden uitgevoerd, daar overdag de treinenloop het werken onmo gelijk maakt. Nog werden bij Heemaf be steld 80 voortbewegingsmotoren, 18 elec- trische uitrustingen voor derde klasso mo torrijtuigen, 32 uitrustingen voor uithang- rijtuigen en 31 motergeneratoren. Aan Vickers in Manchester werd op dracht gegeven dertig vc jeweginevno- toren te leveren evenals elf olectrisohe uit rustingen voor tweede klasse motorrijtui gen en 58 stroom-afnemers. Verder zijn nog twaalf eerste en tweede klasse doorgangs rijtuigen (voor D-treinen) bij de West-Deut- sche Wagonfabriek besteld en twintig dorde klasse coupér ij tuigen bij de Hanno- verscho Wagonfabriek. Tenslotte vermelden wij de besteding van 500 groentenwagens, waarvan er 200 aan Werkspoor zijn gegund, 150 aan de West-Deutscho Wagonfabriek en 150 aan de Hannoversche Wagonfabriek, alle 500 te leveren vóór 15 Mei a.s. RIJKSCOMMISSIE WERKVERRUIMING Dezer dagen vergaderdo to 's-Gravcn- hage do rijkscommissie-werkverruiming, onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Met voldoening nam zij er kenniè van, dat de levering van een eerste godeelte goederen ter uitvoering van een order ten behoeve van Ned .Oost-Indië, tot genoegen van den opdrachtgever was uitgevoerd. Ingekomen was een schrijven van den Minister van Waterstaat in antwoord op een brief van de commissie betreffendo centralisatio in de aanbestedingen bij we genbouw en regularisatie van de werkgele genheid over een heel jaar bij dezen bouw. Op grond van verkregen inlichtingen werd besloten, deze aangelegenheid verder in behandeling te houden. Besloten werd den Minister van Onder wijs te adviseeren als uitzonderingsgeval een toelage te verstrekken voor opleiding van jeugdige arbeidskrachten in een be paalde onderneming. Naar aanleiding van niededeelingcn door het bureau, betreffende het betrekken van brandbluschmateriaal van Nederlandsche fabrieken werd besloten to bevorderen, dat de Nederlandsche fabrieken meer aan dacht zullen schenken aan de wcnschcn van hen, die brandbluschmaterialen noo- dig hebben. Voorts werd mededeeling gedaan van eenige tientallen aanvragen om bemidde ling door de commissie ten behoeve van aanschaffing van producten van de_ Neder landsche nijverheid in concurrentie met producten van de buitenlandsche nijver heid. In vele gevallen leverde die bemid deling gunstige resultaten op. Het Eerste Kamerlid J. N. Hendrix ongesteld. Het Eerste Kamerlid, de hoer J. N."Hen drix, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en oud-lid van den Amstcr- damschen gemeenteraad, te Acrdenhout woonachtig, is ernstig ongesteld. Audiëntie. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën zal op Maandag den 24en Februari a.s. niet plaats hebben. Rotterdam Lloyd Rapide. In aansluiting op bet morgenochtend 21 dezer te Marseille aankomende mailschip „Indrapoera", vertrekt de speciale trein met de mail en passagiers van Marseille om 11.50 uur; aankomst Zaterdag 22 Febr. om 7.16 uur te Roosendaal, 8.51 uur te Rot terdam D.P. en 9.19 uur te Den Haag H. S. M. Malaise in het vrachtvervoer. Gedurende den laat eten tijd is er in dc Amsterdamsche havens weinig vrachtver voer. Wij vernemen, dat als gevolg hiervan drie vrachtschepen van do Stoomv. Mij. „Nederland" n.ï. de „Rondo", de „Sapa- roea" en de „Singkep" tijdelijk uit de vaart zijn genomen en tc Amsterdam /.ijn opgelegd. Bovendien ligt van dezelfde Mij. in de Amsterdamsche haven het s.s. „Von del" als reserve-mailschip. DE HEER W. BALFOORT hoofd-inspecteur van politie, die op 1 Maart a.s. met pensioen gaat Reddingboot met „draadlooze". Uit Terschelling woidt gemeld: Gisteren word door do Ncdenandscho Telegraaf Maatschappij „Radio Holland" een radio- installatio geplaatst op do reddingboot „BrandariaDo golden voor dozo instal latie waren bijeengebracht door studenten van do Technische Hoogcschool to Dolft. Aanwezig waren o.m. do lieer do Booy uIb vertegenwoordiger van do Noord-IIolland- scho Redding-Maatschappij en do hoor van do Bergh, directeur van „Radio Holland". Er is uitgevaren en do procfuitzendingcn zijn zeer goed geslaagd. Waarschuwing aan vruchtboombezitters. Do Commissaris van Politie tc Wage- ningen geeft bezitters van vruchtboomcn in overweging niet in tc gaan op aanbie dingen van rondtrekkende personen om hun vruchtboomen to zuiveren van allerlei insecten en ziekten, door middel van z.g. bespuitingen, alvorens bij den Planten- ziektenkundigen dienst te Wagcningon in lichtingen to hebben ingewonnen. Zeer noodzakelijk is zulks ten opzichte van Pieter Knepper, boomkwccker, oud 33 jaar, wonende Ruijckhaven 20 tc Haarlem, voorheen te Boskoop en Den Haag, zich noemende P. Knepper en Co., tuinarchitect en boomkweeker, oudste rozenkweckcr uit Boskoop, speciaal adres voor behandeling van plantenziekten. Hij reis per auto H. 61999. Knepper schermt met geleerde woorden, beweert, dat zijn behandeling alles ver vangt, wat de wetenschap tot nu toe aan bespuitingen heeft gevonden, bespuit slechts den stam met een goedje, wat hij in benzinebussen bij zich heeft, rekent ge middeld 0.75 per boom en geeft z.g. 3 jaar garantie, wat onmogelijk is. Niet vruchtdragende hoornen wil hij te gen veel geld mot z.g. aeter-injcctie bewer ken. Thans opereert hij in do omgeving van Brummen, doch verplaatst zich over het geheele land. Groot iB hol aantal in gekomen klachten. Opnamo in do plaatselijke verschijnen de bladen wordt' dringend verzocht. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORHOUT. Uitvoering „Herwonnen Levenskracht" Gisteravond gaf do tooneelvcrecniging „Ons Genoegen", ondcrafdecilng van den Ned, R. K. Volksbond, in het Patronaatsge bouw alhier een uitvoering ton bate van „Herwonnen Levenskracht". De oponing van dezen avond gosohieddo door den weleerw. heer Kapelaan, die do aanwezigen welkom heette, in het bijondcr den zecrcerw. heer Pastoor. Spreker zeide, dat de baten van dezen avond voor „Her wonnen Levenskracht" zouden zijn en dat er zeer veel kaarten gekocht waren. Voor dezen goeden verkoop bracht sproker na mens het bestuur van „Herwonnen Levens kracht'' zijn dank over. Nog deelde spreker mede, dat tijdens de pauze ccne verrassing zou plaat» hebben. Voorts wenschte hij de aanwezigen een prettigen avond toe. Hierna werd door genoemd tooneclgczel- schap opgevoerd „De Onverstoorbare', een vroolijk spel in 4 bedrijven. Dit stuk speelde zich af in oen sanatorium voor zenuwpatiën ten. In deze inrichting werd oen pracht van een diadeem gestolen van een neef van den onverstoorbaren dokter Hessing, rustend geneesheer. Door dit feit kwamen de pa- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Vlootconferentie is voor een week uitgesteld. Italië laat de taricvenwaponstilstand 'mislukken. Byrd in veiligheid. (Buitoni. Berichten 2o blad). Vele slachtoffers van een ontploffing bij de Standard Oil. (Butienl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Vorgadering van het Partijbestuur der R.-K. Staatspartij (Binn., 2do bind). Belangrijke orders der Ned. Spoorwegen. (Binn., 1ste blad). Het 75-jarig bestaan der Normaal-Schiet- school te Waalsdorp. (Binn., 2do blad). Sociëteit te Middelburg nfgobrand; ook elders ernstige branden. (Gom. Berichten, 2do blad). Zus Braun verbetert het Europeesch re cord 400 M. vrije slag. (Sport, 2<le blad). Plannen voor een vliegveld to Broda. (Laatste Bor., 1ste blad). OMGEVING. Inbraak in het station tc Zogwaart. IN DEN OUDERDOM VAN 58 JAAR is te Den Haag overleden do lieor J. M. Hosang, sodort 1913 oonsul-gcnoraal van Nederland to Genua tiëntcn in een groote onrust, behalve dr. Hossing. Uit liefhebberij heeft deze per soon nagegaan, wio de djofstal kon goploogd hebben. Hierin slaagde hij voortreffelijk, want na ongeveer 3 dagen had hij den dief, oen vriend van zijn ncof, overgeleverd aan do politic. Het stuk werd door do tooneelis- ten voortreffelijk gespeeld. Do rol van dr. Hessing werd zeer goed vertolkt door van den Lan». Vervolgens word er een pauzo gehouden, waarin de verrassing kwam. Waaruit dezo verrassing bestaat kan niet gezegd worden, omdat dezo verrassing morgenavond (Don derdag) eveneens zal plaats hebben. Alleen wil ik verklappen, dat er hcelo mooie din gen zijn, die men kan bekomen, doch dan dienst men wel eenig geld mee te nemen. Dus morgenavond maar veel geld medege nomen voor hot goede doel. Ten slotte werd nog opgevoerd „Het Regenhoedje", eveneens oen vroolijk spol en wel in 2 bedrijven. Dit stuk speelde ia een bovenzaaltje van het Café „Do Vergul- do Turk". Evenals het vorige stuk werd ook dit op do juiste wijze en goed opgevoerd. Een woord van dank komt dan ook onge twijfeld toe aan do tooncclisten voor hun keurig spel en temeer nog, daar zij hun krachten besteden ten nutte van „Herwon nen Levenskracht".

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1