WOENSDAG 19 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DIE EEN KATHEDRAAL VERZETTEN. Reeds 70 jaar duren do herstel- werken aan do St Jans Kathedraal te Den Bosch, en nog sullen wel 15 a 24 DE NORMAALSCHIETSCHOOL op Waaldorp bij Den Hang beataut 75 jaar jaren heengaan voor het werk ls voltooid, dat door een uitgelezen schare De reünie der deelnemers aan do schietwedstrijden welke gehouden worden kunstenaars en vaklieden wordt uitgevoerd. Arbeiders verzetten de 2000 K.U. V. 1. n. r.: KoL Bost (oud Direolcur), gen. majoor Vervoorn (oud-Directeur) en zware steenblokken majoor Hoffmann (Directeur) TE SASSENHEIM wordt van 18 tot 28 Fe bruari een groote Narcissenten? oons'elling ge houden, die geopend werd door minister Ruys de Beerenbrouok. De minister houdt de openingsrede VOORJAARSWEELDE op de grooto bloemententoonstelling te Sassenheim. Twee versohillende tulpen, genaamd Paer Gynt en Bernard Sliaw, iugezonden door de firma Jan Goemans te Sassenheim OP 72-JARTGENLLEEFTIJD is te Groningen over leden prof. dr. Hymrns, oud-hoogleoraar in de Letteren en Wijsbegeerte GEMENGDE BERICHTEN ONCELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto door een tram vernield. Gistermorgen om ruim elf uur is de tram der E.D.S., vertrekkende naar Nieuw-Am sterdam te Erm, gemeente Sleen, in bot sing gekomen met een luxe auto, bestuurd door den beer J. Boswinkel uit Goor, die uit de richting Dalen kwam. De auto werd over vrij groeten afstand meeges'èurd en ten slotte gehel vernield tegen de boer derij van den heer Nijenhuis. De bestuur der, die aanvankelijk vrij ernstig gewond scheen en klaagde over erge pijnen in de borst, bleek er bij onderzoek door dr. van Reemst, goed te zijn afgekomen. Van den auto is zoo goed als niets overgebleven. Ernstig tram-onge'uk. Een man overreden en gedood. Gistermorgen had in de Rijnstraat te Amsterdam een doodelijk ongeluk plaats. De werklieden van de aldaar in aanbouw zijnde huizen hoorden plots een angstigen schreeuw. De werkmau H. Bos, die daar op een driewielige zandkar reed, bevond zich ge deeltelijk op de trambaan, zoodat de tram niet kon passeeren. Do bestuurder dacht, dat de man naar rechts zou uitwijken. Het waggelende karretje slingerde echter plot seling naar links. Door den schok viel voer man Bos er af, juist voor de motorwagen. De man kon eerst uit zijn benarde positie worden verlost, toen de baanscbuiver was stukgezaagd. Bij aankomst van den Ge neeskundigen Dienst bleek de man reeds te zijn overleden. De trambestuurder Hartog was zoo on der den indruk van bet geval, dat hij een zenwtoeval kreeg en naar huis moest wor den vervoerd. KOKEND WATER GEORONKEN. Driejarig meisje overleden. Aan den Slapeidiik ie Haarlem dronk een driejarig meisje in een onbewaakt oogenblik uit een ke el kokend water. Hoe wel het aanvankelijk scheen, dat het kind geen nadeelige gevolgen van haar daad zou ondervinden, verergerde de toestand la ter dusdanig, dat de kleine naar de Maria stichting moest worden oveigebracht. Daar is zij thans aan de gevolgen overleden. Door een drijfriem gegrepen. In de fabriek Schuttersveld, aan de Hen- gelosche straat, te Enschede, is Maandag de arbeider V, uit Losser door een drijf riem gegrepen en met een hoogst ernstige wonde aan het achterhoofd naar het zie kenhuis vervoerd. Van een paard gevallen. De 18-jarige M. H., stalknecht te De Steeg, had het ongeluk van een paard te vallen. Hij kwam me: het hoofd oo een s'eencn vloer terecht en kreeg een bloed uitstorting in de hersenen. Doodelijk ongeval. Op het terrein van de Nederlandscbe Sclieepsbouwmij. aan den Cornelis Douwes- weg te Amsterdam is een 57-jarige werk man door het breien van een hcekstaal ge troffen door een ijze:en plaat, welke aan gebracht rhoest worden aan het in aan bouw zijnde stoomschip Tewali, ten ge vol ge waarvan hij spoedig overleed. Door een dorschmachine gegrepen. Uit Oud-Beijerland wordt aan de „Tel.'' gemeld: Bij hel verrichten van werkzaam heden met een dorschmaohine werd de 20- jarige C. J. uit Dubbeldam, in dienst van derf landbouwer J. V. aldaar, door de ma chine gegtepen en ernstig aan de beenen verwond. De ongelukkiee werd naar een der ziekenhuizen te Rotterdam overge bracht, waar hij aan de bekomen verwon dingen overleed. BRANDEN. Brand te Amsterdam. Gisteravond heeft te Amsterdam in de Baffinstraat, een der nieuwe straten in Plan-West, een felle brand gewoed. De v'ammen sloegen reeds hoeg boven het dak uit toen de brandweer me! een motorspui verscheen. De étagebewoners van het pand hadden zich al ter ruste begeven en moes ten het gebouw in allerijl verlaten. De brandweer bestreed het vuur mei twee stralen, waarvoor een s'ang binnen door was gelegd en een buienom over dt mechanische ladder. Het duurde lang vooi le strijd gewonnen was. De zolder, die als beigpla'ats werd gebruikt, brandde geheel uit, terwijl de kap werd vernield. In den loop van den avond was een zoon van den heer H. D. Nuberg, die den zo'der in gebruik had, waar geweest om een fiets te halen. Vermoedelijk is toen een vonk van een sigaret gevallen in tabak die le drogen lag. Het vuur moet lang gesmeuld hebben voor bet uitbrak en door do buren geknet- ter werd gehoord. De schade wordt door verzekering ge dekt. Drie branden om en bij Rot- terdam. Gisteravond is hot in de omstreken van Rotierdam weer eens op de oude manier toegegaan. Oms". reeks half neaen werd oi»- gerrerkt, dat de lucht in het Zuiden ver dacht rood werd gekleurd en bij informatie b'eek, dat de Angorakonijnenfokkerij van den heer Hennekamp te Poortugaal in lichtelaaie 6tond. Twee uur later was de lucht in het Zui den weer donkerrood. Ditmaal woedde het vuur dichterbij. In de Waalhaven was n.l. brand uitgebroken in een lichter. Om streeks denzelfden tijd werd ook in het Noordelijk stadsgedeelte een rooden gloea tegen de lucht opgemerkt. Het bleek, dat er ook brand was uitgebroken to Bergschen hoek. Wij komen op een en ander nader terug. DE ZAKKENROLLER UIT DEN HAAGSCHEN SCHOUWBURG. De compagnon van den Armeniër geknipt. Na de aanhouding onlangs in den Prin cesse Schouwburg te Den Haag, van den gentleman zakker roller, den Armeniër G. was het de politie bekend, dat met hem en zijn internationaal gezelschap ook een Hollander in re'atie stond, die tijdelijk tv Amsterdam verblijf hield. Deze persoon trad hier op als een soort impressario, die connectie onderhield me; onderscheidene gauwdieven. De man woon Je in de Spiegelstraai te Amsterdam en wist toen 14 dagen geleden een poging ge daan werd, bem daar le arresteeren, te ontsnappen. Hij is van een bui:ongewone vlugheid en het viel nipt gemakkelijk ver der zijn spoor te volgen. Maandag ging de gladde vogel op 6tap naar Den Haag, niet vermoedende, dat de politie nog gladder was. Goed en we' in de Residentie aangekomen, werd hij gearres teerd door een reohercheur, die destijds bi; de huiszeoking in Amsterdam aanwe zig was. De gearresteerde, die in verzekerde be waring is gesteld, is de 38 jarige C. v. \S.. een bekende zakkenroller. Hij is herkend als de trouwe metgezel van den Armeniër bij rlicns schouwburgbezoek. Bij voorkour namen de beide heeren hun slachtoffer tusschcn zich in om vervolgens één van bei den zijn slag te s'aan. v. W. zal ter beschikking van de Justi tie worden gesteld. WINTERWEER EN ERWTENSOEP. De niet verantwoorde porties. Do Directie der Nederlandsche Spoorwo gen verstrekte aan haar personeel in den nachtdienst een warm maal. De aanschrijving was er dan, aldus schrijft bet tijdschrift „Spoor en Tramwe gen". Een van de weinige, waarvoor zij de meest warme belangstelling koesteren. De Soeporder De restaurateur schuurde zijn grootsten ketel, die zooicts van 300 munnclijke por lies houdt en 's avonds van een uur of elf af borre'de de schuimig groene massa, waarin do kluiven, de schijven worst en dc blokjes selderij door de calorische werking van C 4- O om de beurt oen toertje naar de oppervlakte maakten, in den pot boven op de kachel. De oude nachtwacht, die anders zijn nachtelijke rondes door do loodsen, do ko- lenparken en de losplaaisen maakte, of, nauwkeuriger uitgedrukt, zorgde dat om de twee uren z'n controle-klok afliep, werd be last met de uittleeling, respectievelijk boek houding der porties. En een voor den dienst afgekeurd lokaal promoveerde honoris causa tot eetzaal. De nacbtwaobt, in de wandeling Dolle Hein genaamd epitheton, meer bepaal delijk steunend op een ouden dienstrevol ver had voor de feestelijke gelegenheid beslag ge'egd op een buiten gebruik ge stelde kantoorjas. Waarmede ook dc be schrijving van dit kleedingstjjk volstaan kan. Dolle Hein dan, beoordeelde do porties. Hij deed dit zonder aanzien des persoons. Of het was van Verveer, een Tracticman of een lossen remmer, iedereen kreeg twee scheppen snert, waarin één kluif en één worst schijf ver boven de rand uitstaken. Dat was een portie en dat blééf een portie, en iedereen, die in de buitenlucht nachtdienst deed, had recht op zoo'n uit keer ing in natura. Dn'le Hein nu, had een hartgrondige» hekel aan Tractie. Jaren ge'eden hiid hij op een nachtelijken tocht in een gloeiende sintclhoop getrapt en deze Tractionee'e gniepigheid had voorgoed een stroop ge zel onder alle mogelijk nog bostaandc zachtere gevoelens. De nachtdienst liep af en aan. Dan een paar rangeerders, dan een stollotjo verwar mingsmenschcn of treinpersoneel. En om een uur of één, in het hoetot van z'n bedrijvigheid, kwam een ploeg rem mers. Die al zeventien uur onderweg waren geweest en nog lang niet in hun warme bed lagen. Die lui hadden honger. En het Is ir overdreven als ik zeg dat het laatste ha», je van hun portie nog ploomptc. Zc'fs d» kluif was met huid en haar verdwenen. Maar niettegenstaande hunne mot hou ger-doorloopen oogen bleef Hein onvoi murwbaar. Een tweede portie kon niet li' den. Getelde schapen getelde porties. Maar het geviel, zooals in die weken meer voorkwam, dat de trein waarop di< remmers thuis hoorden, door hot -volgond station niet ontvangon kon worden, en na drie uren nog op dezelfde plaats stond, waar hij was binnengeloopon. Waarmede dus meteen vastgesteld is, dat de halfgevulde magen van die nacht zwabbert» in die drie uren allang weer iecggoloopen waren. Zo scheukt on in do gang bij do deur van den Bocphemel en overlegde hoe en wal. En tot de eer van hot goeie hart van Don. Hein moet gezegd worden dat hij ook be peinsde: hoe en wat. En ziehier de oplossing. De zeven hongerlijders kwamen weer bin ncn. Resoluut, alsof zo nog nooit snort ge proefd hadden. De petten hingen in de gang en een blauw jasje dekten hun vei kleumde leden. „Wie benne jullie", vroeg Hein. „Tractie", zei een „Jansen 27, Douma 13, Peters 72..." Hein noteerde de namen op z'n Soei> contract met-Tractie, en schopto op, extn. boordevol. Op de Centrale Soepafrekoning braoh: Vorvcer aan Tractie zeven porties in reke ning, die deze Dienst niet op de norma'" wijze kon verantwoorden. En als di- Algemeene Rekenkamer na Irie maandun debet van credit scheidt, Je kluif bonkjes en worst velletjes telt, dan vindt als saldo Jansen 27 een verant- woordinghbriefjo in z'n pet: hoe hij het heeft klaargespeeld om op den 14 Fcbr. 1929 ten 4.te Heerlen zich aanmeldende voor een portie snert, op dienzelfden da lum ten 4.15 te Rotterdam D.P. werd aau getroffen, zittende voor een nog volgela den tweede portie.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5