UIT DE RIJNSTREEK Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde Agenda WOENSDAG 19 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 komsten was U het, die ons met grooten ijver onderrichtte op godsdienstig en maatschappelijk terrein. U was het, die door uwe tegenwoordigheid de sfeer ver hoogde, en er van maakte een echt Kol- pinsgezin. Daardoor is onze Vereeniging wederom gaan bloeion, wat aan uw kun dige leiding te danken is. U werkte met hart en ziel ook voor onze onderafdeelin gen. Namens de Raad van Toezicht en de Gezellen, dank ik U voor al hetgeen U voor onze Vereeniging hebt gedaan en wij sproken den wensch uit dat God U nog tientallen van jaren moge sparen, opdat TJ voor de menschheid, in het bijzonder de jeugd, onder Gods onmisbaren Zegen, nog veel goeds tot stand mag brengen. Wat zouden wij u beter aan kunnen bieden dan de beeltenis van uwen grooten Voorganger, Adolf Kolping, hetgeen voor (J zal zijn een blijvende herinnering. Een driewerf „Lang zal hij leven" werd door de muziek ingezet. Namons de muziekvereeniging sprak daarna de heer J. v. d. Voort. Namens de muziek dankt spr. den kapelaan voor al bot goede dut hij heeft kunnen doen. Ver volgens sprak de heer J. v. d. Zwet namens de Tooneelver. „Guido-Gezelle'', en bracht den scheidenden Vice-Praeses grooten dank voor de vele moeiten die hij zich ge troost heeft om van deze afdeeling te ma ken één die er zijn mag. Vervolgens speel de do Muziekver. een marsch, waarna den heer P. Warmerdam namens deu Raad van Toezicht, het woord werd verleend. U hebt een prachtig werk verricht in de St. Jozef- gezellen vor„ aldus spr., en wij twijfelen or niet aan of U zult op dezelfdo manier de Patronaatsbelangen behartigen. Steeds hebben wij in den Raad van Toezicht aan genaam samengewerkt; uw ijver prikkelde ons om onzo beste krachten te geven. Een woord van afscheid moeien wij spreiv, doch tevens een woord van welkom lot den nieuw benoemden Vice-Praescs kap. Agterof. Reods hebben wij kunnen bemer ken, dat kap. Agterof zich vol liefde geeft voor do belangen van de St. Jozefgezellen- vereeniging. Kap. v. Zon, wees er van over tuigd, dal U bij ons steeds een dankbaren indruk zult achterlaten. Vervolgens werd aan alle aanwezigen een consumptie aangeboden, waarna de Muziekvor. de marsch vertolkle „La Far ceur". Vorvolgens nam de nieuwe Vice- Praeses zelf het woord. Toen ik benoemd werd tot kapo'aan van deze parochie, aldus spr., keek ik oenigs- zins schuchter op; direct al zoo'n groote plaat6. Al sppedig werd mij opgedragen te samen met kap. v. Zon de belangen van het Patronaat en Goz. Vereen, te beharti gen. Steeds heeft kap. v. Zon mij als een vriend, ja als een Vader Kolping geholpen, ik zal hem er innig dankbaar voor blijven. Hierna verkreeg dp scheidende Vico- Praoses, kap. v. Zon, het woord. Het is niet prettig, als men het lijdend voorwerp is, vooral dezen avond wanneer er zoo druk over mij gesnroken wordt. Hot spijt mij dat ik afscheid moet nemen, steeds heb ik met energie dc bijeenkomsten ge leid. Tk neem afscheid van U als Vico- Praeses, doch niet als ka^e'aan van deze parochie. Tk hoop zooveel bet in mijn uiacht ligt, den nieuw-benoemden Vicc- Praesos in moeilijke zaken te zullen bij staan en zal trachten de patronaatsjon gens op te "leiden, tot flinke jongemannen voor do Gezellcnvereeniging. Van do eone kant bon ik toch blij, dal ik wegga, daar ik duide'ijk kan zien, dat kap. Agterof zich zeer interesseert voor het Gezellenwerk» dus laat ik de Vereeniging niet in wan orde achter. Tk verwacht dat U, uwe me dewerking zult verloenen voor het Patro naat wanneer dit gevraagd wordt. Een luid applaus brak los. Hierna werd deze zeer interessante bijeerkomst gesloten met do Kolpingsgroet: „God zegene het Eerza me Handwerk." Werkloosheid. Bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling en Werkloos heidsverzekering staan 110 werkzoekenden ingeschreven, t. w. 105 landarbeiders, 2 schilders, 2 metselaars en 1 kantoorbe diende. OEGSTGEEST. De politie chauffeert. Onze politie is actief, Dit. is bekend. Niet, da* dit leidt tot verbalen-jagerij o neen gelukkig niet. Onze politic ia bewust van het preventieve van haar taak en dat strekt haar tot eer. Cm verbalen te maken is noodig, dat men de juistheid van het feit kan overzien. Dit geldt vooral ten opzichte van het verkeer. En waar het verkeersprobleem meer en meer toeneemten bet dus een zaak is, welke do volle aandacht van do politie moet heb ben, zijn onze dienaren van den Heiligen Hermandad or too overgegaan zelf zich te overtuigen van do moeilijkheden, welke het moderne verkeer opleveren, gezien door de oogen van don automobilist. Zoo kunnen we dan onze politiemannen zien, geposteerd achter het stuurrad, ter zijde gestaan door den gemeente-arbeider B. van Abswoude. die de noodige instruc ties geeft. Dat dit niet zonder gevolg is gebleven, konden we afleiden uit het feit, dal we oeu der politiemannon geheel alleen met een auto op pad vonden nabij den Haagschcn Schouw. BOSKOOP. Geboren; Magdalena Margaretha Janny d. van A. Bulk en P. den Hertog Gerritjo d. van W. Blijleven en J. Peet Cornelia z. van G. de Bruin en P. Krom- hout. Overleden: Arie Kneppor 54 j. Petronella Boumau, wed. van C. Straver, 36 jaar. NIEUWKOOP. Keuringsdienst van Waren. Door den Keuringsdienst van Waren voor dit Dis trict, gevestigd te Leiden, werden in het afgeloopen jaar alhier 71 winkels geïnspec teerd. Ter plaatse werden 3310 artikelen onderzocht, van 145 artikelen werd een 'aboratorisch onderzoek ingesteld, 13 arti kelen werden afgekeurd en 37 uitnoodi- gingen, waarschuwingen of processen-ver baal gingen uit. ZEVENHOVEN. Geboren: Hendrik, z. v. J. Immer zeel en C. van Leeuwen Neeltje, d. v. D. v .d. Zaan en C. Snel Gijsberia Geortruida Gerarda, d. v. P. J. van Leeu wen en M. Heemskerk. Getrouwd: C. Verburg en A. de Koning. DE BLOEMENTENTOONSTELLING IN Z0MERZ0RG. In aansluiting op hetgeen wij gisteren omtrent de opening van de tentoonstelling der Afd. Oegstgeest voor Bloembollen- Cultuur reeds mededeelden, kunnen we noc het volgende bcrichlen. Na <je rede van den heer T. van Eg- mond, verkieeg de heer Krelage, voor zitter van de Alg. Ver., het woord. Spre ker bracht hulde aan de activiteit van de afdeeling Cegstgeest. Deze tentoon stelling is een bewijs van de gezonde le venskracht der afdeeling. Maar ook op ander gebied heeft de afdeeling haar tra ditie gehandhaafd. Door de uitbreiding van het bloemboiicngebiod nl. is Oegstgeest nog meer worden 3n centrum van de cul tuur. Met den wensch, dat de tentoonstel ling in alle opzichten moge slagen, ver klaarde spr. haar geopend. De heer E. Th. Witte wees hierna op de aangename samenwerking, die er tus schen de afd. Leiden van de Kon. Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde en de afd. Cegstgeest en omstreken van de Algeru. Ver. voor Bloembollencultuur be staat, beide afdeelingen werkend op een ander gebied. Vervolgons nam do burgemeester van Leiden, mr. A. van der Sande Bakhuyzcn, het woord. Spr .zeide het heerlijk te vin den hier midden in den winter zulk een tentoonstelling te mogen aanschouwen. Spr. richt vervolgens een verwijt aan zijn gemeentenaren, die hij in zoo geringe mate op de tentoonstelling tegenwoordig ziet. Dat bedroeft hem en gaarne wekt hij hen op de tentoonstelling te bezoeken. Spr. vraagt verder aan de afdeeling Oegstgeest, waarom zij hier haar tentoon stelling houdt. Is het dat Oegstgeest toe nadering zoekt tot Leiden? YVaarom blijft zij dan zoo op het randje der stad? Kom in het centrum der stad, aldus de burge meester, daar zijn zalen te over om ruim to exposeeren! Mr. P. G. Knibbo. secretaris der K. v. K., sprak vervolgens den wensch uit, dat de samenwerking tusschen kweekers en hande'aars s'.eeds grooter moge worde/, opdat het afzetgebied zich daardoor meer zal kunnen uitbreiden. Hierna voerden nog het woord de heer K. Buy, burgemeester van Leiderdorp, waarop ten slotte de heer van Egmond dank bracht aan alle aanwezigen alsmede aan den heer Batenburg en zijn personeel, die de afdeeling zoo in alle opzichten heb ben bijgestaan. Tens'otte werd de tentoonstelling be zichtigd. Hedenmiddag werd de tentoonstelling o.m. bezichtigd door do afgevaardigden der winterbijeenkomst van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. LEIDSCHE VEREENIGING VAN INDUSTRIEELEN. Interessante Filmavond. Gisteravond had in de Stadsgehoorzaal een voitooning plaats van de film van de machinefabriek Piatt Bros Co. Ltd. te Old ham. Op uitnoodiging van het bestuur hcetto de heer Frensen de talrijke aanwe zigen, onder wie wij een drietal wethou ders, n.l. dc heeren mr. Tepe, Goslinga on Spiinier, vele gemeenteraadsleden en ver tegenwoordigers van de Kamer van Koop handel opmerkten, hartelijk welkom. Ver volgens deelde spr. mede, dat wijl het zeer lastig is een in een vreemde taal gestelde film (in dit geval Engelsch) onder het diaaien te vertalen, hij in korte trekken de voornaamsie punten zou vertellen. Spr. vertelde ons, dat de film verdeeld is in 4 deelen, n.l: le. Bewerking en vervoer van katoen, waarbij de overeenkomst in bemer king van wol dient opgemerkt; 2e. do kan toren, teekenzaleu, gebouwen en dergel ij ken der maatschappij; 3e. de ijzerteehniek (draaien, schaven, freezen enz.); 4e. mon teering der vervaardigde machines en het uitgaan der fabrieken. Do film toonde ons eerst het verzamelen der katoen op de plantages, de verwerking tot balen, de aankomst hiervan te Man chester en de verwerking tot garen en later tot stoffen. De opname van deze beelden was geschied in bevriende katoen spinnerijen en weverijen in Engeland. Ver volgens kwam de fabriek der Piatt Bn.s aan de beurt, we'.ke uitsluitend machines voor textielfabrieken vervaardigt en op dit gebied alom bekend is. Opmerkelijk was, dat in de werkplaatsen en dit groote concern, dat eigen steenkolenmijnen, trei nen en ijzergieterijen, bezit en aan 12.000 arbeiders werk verschaft, zoo weinig por- soneol aanwezig was en dat alles langs mcchanischen weg geschiedt. Zeer belang wekkend waren de kijkjes in de gieterijen en de textiel-deskundigen zullen ongetwij feld met interesse de vervaardiging der machines, welke zij in dienst hebben of bedienen, hebben aanschouwd. Om een in druk te kiijgen van de productie der fa briek zij vermeld, dat de pakafdeeling per jaar ongeveer 80 000 machines verpakt, welke alien in alle onderdeelen op hard heid, uit?.etting8vermogcn enz. zijn onder zocht, terwijl het straatbeeld na het uit gaan der fabriek een indruk gaf van de menschenmenigte, die daar arbeidt. Door middel vap een krachtig applaus gaven de aanwezigen aan het einde der vertooning hun dankbaarheid tegenover het bestuur voor d* leerzame en interessante film to kennen. Rest ons nog te melden, dat de film, welke dooi den heer Remundt werd afge- d'uaid, opgeluisterd werd door muziek van piano, cello en viool. HOOFDINSPECTEUR W. BALF00RT. Door den hoofdinspecteur van politie, den heer W. Balfoort is, naar wij verne men, met ingang van 1 Maart 1930, ont slag uit politiedienst aangevraagd. De heer Balfoort trad op 1 Maart 1895 als controleur in dienst der politie. In 1896 werd hij bevorderd tot inspecteur 2e klasse en in 1901 tot inspecteur le klasse. In 1921 werd hij tot hoofdinspecteur bij de politie benoemd. In deze functie trad de heer Balfoort meerdere malen als waarnemend commis saris van politie op. De heer Balfoort zal zich metterwoon te Bennebroek gaan vestigen. De heer H. J. C. Bomgonje, agent van politie le kl. gaat 1 April a.s. den politie dienst met pensioen verlaten. DE WINTERBIJEENKOMST. De ochtendvergadering. In de Stadsgehoorzaal alhier is heden de jaarüjksche win! ci bijeenkomst gehouden van do Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. De zaal was door do ontvangende afdee- line Leiden kwistig met bloemen versierd. De voorzitter, de heer Tets van Goid- schalxoord uit Zeist, opende de druk be zochte bijeenkomst mot een woord van wel- kom, waarin hij in het büzonder begroette de beide inspecteurs van het departement van landbouw, de heeren Kakebeek en Wintermans en den voorzitter van den Xed. Tuinbouwraad, den heer Smit6. Ver volgens bracht hij een woor I van dank aan de afdeeling Leiden voor de keurige nt- vangst, waarbij hij er op wees, dat tusschen do Maatschappij en deze afdeeling steeds een nauw verband heeft bestaan. Nadat vervolgens de voorzitter van de Leidscho afdeeling, de heer E. Th. Witte, nog een kort woord had gesproken, kreeg de heer A. van Laren, hortulanus te Am sterdam, het woord ter in'eHing van bet onderwerp: Phytogeographische plantcn- groepeering als een nieuw en veelszins juister beginsel voor de beolanting van parken, plantsoenen en tuinen. In de natuurmatige beolantingen van parken, p'antsoenen en tuinen aldus spr. va't over het a'gemeen weinig van oorspronkelijke opvattingen te bespeuren. De grondslag is overal dezelfde, n.l. een wil'ekeurige bijeenschikking op min ot' meer ges'aagde wijze van siergewassen van ver schillende soort, maar ze'den met sterke uitdrukkingskracht. Hoofddoel van een nieuwe richting was een lossere, ongedwon- gener. natuurmatige beplanti-gswijze. Maar zij nam daarbij naar sprekers meening te veel den vorm over, te weinig de ziel der natuur, hetgeen het gevolg is van het feit. dat men de soorten der planten te veel ais individuen is gaan zien en niet als saara- hoorige onderdeelen van eenheden. Men veronachtzaamde het mi'ieu, waarvan zii in de natuur deel uitmaken en lette niet op de geographische saamhoorigheid der soorten. Toch moest dit de logische voort zetting zijn geweest van de met zooveel succes ingevce-de en doorgevoerde natuur matige ben'antingswüze, welke men a's landschapsstijl aanduidde en die haar be kroning gevonden moest hebben in een phvtngeographische benlantineswijze. waar onder is te verstaan: groepeering van hout gewassen en kruidachtige plakten naar de landen en streken hunner herkomst en overeenkomstig hunne snontime levensge meenschapoen of associatie. Uitvoerig gaat spr. vervolgens de mogelijkheden na van de phytogeographische beVantingswijze, waarbij hij er oo wijst, dat zij niet alleen voor groote parken en plantsoenen de meest idea'e beplantingswijze zal zijn, maar ook voor k'eine tuinen. Zij zal daarenbo 3n een groote uitbreiding in het gebruik van soorten noodig maken, maar zij zal ook het gewe'dige soortenmateriaal logisch kunnen verwerken. Sor. betoogt vervolgens, dat de phytogeograohis'-hp beplantingswijze niet al'een kunst zal zijn, maar ook weten schap, zoodat zij als leervak niet gemist zal kunnen worden en hij geeft tenslotte en ke'e voordee'en van deze beplantingswijze. Aan het einde van deze 'ezing werd uit voerig van gedachten gewisseld. Hierna werd het woord verleend aan: den heer H. Rarraer. Het nut en de noodzakelijkheid van band- teekenonderwijs voor hen, wier toekomstige werkkring in de een of andere richting der bodemcultuur is gelegen, waaronder leera ren en onderwijzers, werd (en wordt helaas nog) door velen niet ingezien, aldus begon spr. Men beschouwde het slechts als noodig voor leerlingen eener kunstschool, artiston e.d. of vond het een aangenaam tijdverdrijf, zooals bijv. houibre of whist. Zelfs nu nog heerscht deze meening in la.id- en tuin- bouwkringen. Het tcekenonderwijs, dat sedert 1903 aan dc Rijkstuinbouwschool te Wageningen werd gegeven, had daar, vooral in de jaren tusschen 1906 en '18 een zeer moeilijk bestaan en een harde strijd moest gestreden worden om te verhinderen, dat her geheel ten gronde ging. Aan de medewerking van enkelen even wel, in do eerste plaats aan het Tweede Kamerlid, den heer Van Leeuwen, en an dere Kamerleden, maar ook aan den toen- maligen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is hot te danken, dat het hand- teekenen in 1918, toon de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool werd ver heven tot Landbouwhoogeschool, als afzon derlijk leervak aan de laatstgenoemde in richting werd opgenomen. Hiermede werd de basis gelegd voor een mogelijke ontwik keling van het teokenen als leervak aan middelbare en lagere 6choIen voor bodem cultuur. Wat de tuinbouwscholen betreft, aan deze scholen wordt het handteekenen slechts aan twee daarvan onderwezen, n.l. aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop en aan de Van Swicten Tuinbouwschool te Frederiksoord. Aan alle andere inrichtingen van dien aard, ook aan de lagere tuinbouw scholen, ontbreekt dit onderwijs. Tooh is het noodzakelijk, zoowel voor het scherp en vlug leeren opmerken als voor de ont wikkeling van het schoonheidsgevoel. Is het eerste van belang voor die tuinbouw scholen, waar het onderwijs alleen een we tenschappelijk karakter draagt, voor de scholen war- ook aesthetische vakken als tuinarchitr r, bloembinden en -schikken op het pre., .mma staan, is èn leeren op merken èn ontwikkelen van het gevoel voor het schoone door middel van teekenen een eisch. De tijd daarvoor zal op deze vak scholen gevonden moeten worden. Ook aan de door het Rijk gesubsidieerde „Cursussen in aanleg en onderhoud van tuinen" zal onderwijs in handteekenen ge geven moeten worden, doch eerst zal een geheele reorganisatie dezer cursussen noo dig zijn, waarbij „het ontwerpen van tui nen" dient te vervallen en een sterke ver eenvoudiging van het overladen en te moei lijke Rijksmodelleerplan zeer noodzeke- lijk is. Een poging daartoe werd eenigo jaren geleden, doch zonder succe6 aangewend door de heeren G. Bleeker, tuinarchitect te Santpoort, en H. Ramaer, lector in het handteekenen aan de Landbouwhooge school,tevens inleider van het bovenge noemde onderwerp. De heer Ramaer eindigde zijn inleiding met de hoop uit te spreken, dat thans in samenwerking met de Regeering en de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, iets tot stand zal worden gebracht, dat voor ons tuinbouw- en tuinteekenonderwijs van strekkende en zegenrijke gevolgen kan zijn. De middagvergadering De heer J. C. M Mensing te Aalsmeer, algemeen secretaris van het hoofdbestuur, sprak daarna over: De ontwikkeling der bloemisterij in ons land. Spr. begon met er op te wijzen, dat H20 H..A. bloemei.teelt een factor van betee- kenis is in den tuinbouw, wanneer wij daarbij de intensiteit der culturen in aan merking nemen. De bloemisterij saaat dan ook in ons land op een hooge trap. In vijf-eu-twintig jaren is zij in Ameri- kaanschen stijl gegroeid en werd zij van internationale beteekenis. Spr. wijst daar bij van welk belang Aalsmeer in de ont- wikkeling van de Nederlandsche bloemis terij is geweest. De historische ontwikke ling van dit tuinbouwcentrum gaat spr. uitvoerig na en hij wijst. ©r vervolgens op, dat de bloemisterij in de allereerste plaats op export is aangewezen. Daarom is talenkennis voor den toekomstigen bloe mist noodzakelijk. Vervolgens behandelt spr. de rentabiliteit der bloemisterij. De veilingen hebben daarbij een nieuw tijd perk ingeluid. Spr. schetste de moeilijk heden bij de oprichting en zet uiteen, dat de veilingen van het allergrootste be'ang zijn, zoowel voor kweekers als voor han delaren. Voor allen is een bloeiend Aals- meersch exportbedrijf noodzakelijk. De gangmaker voor den export is ongetwij feld de sering geweest, daarna noemt spr. de rozencultuur en hij geeft met cijfers de uitbreiding van den export aan. Spr. merkt in dit verband op, dat de onge breidelde uitbreiding der cultuur zorg baart. Spr. wees hierna op het groote voordeel van tentoonstellingen, om dan uitvoerig de handelspolitiek te bespreken. Het kweeken is geen kunst meer, wel is het een kunst om de gekweekte produo- ten loonend af te zet.en. De bloemisterij zal dan ook spoedig haar standpunt in zake de handelspolitiek moeten maken. Spr. bepleitte nog een innige samenwer king tusschen wetensohap en practijk en wees tenslotte op het groote belang van de luchtverbindingen voor den Aalsmeer- sohen export. Nieuwe tulpen en narcissen. De heer J. F. Ch. Dix te Heemstede gaf hierna een beschouwing over nieuwe tul pen en narcissen. Spreker zeide zich te zullen beperken tot de geëxposeerde uieuwigheden, welke op de in Zomerzorg te Leiden gehouden wordende tentoonstelling van de cfd. Oegstgeest van Bloembollencultuur zijn tentoongesteld. Het winnen van nieuwe bolgewassen is, Gemeentelijke Aankondigingen Burgemeester en Wetfioudej den brengen ter openba uitsluitend ten aanzien Leidsche R. K. Commisi lijke Opvoeding op 21, 2 a.s. in de Stadsgehoor straat, alhier, te houd' heffing hebben verleend uur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Februari 1030. [an Lei dat zij, de voor LiAame- 3 en 24 Februari 1 aan >de/Bree- fancy-fair. ont- van het sluitings- LEIDEN. Vrijdag. Dioc. Ver. R. K. Bijz. Onderwij zers, Concordia, Steenstraat, 7.30 uur. Vrijdag. R. K. Handelsreizigorsvereeniging ledenvergadering met dames, „Den Burcht", 8.30 uur. Spreker, de heer Jos. Mineur, uit Ams'erdam, onderwerp: „Mijne ervaringen a's straetspreker". Vrijdag. Ned. R. K. Volksbond, jaarverga dering, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdie^si der apotheken wordt van Maandag 17 Febr. tot en met Zondag 23 Febr. wparge-~rren door de anotheek van den heer C. B. Duiy6ter, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. ALPHEN AAN DEN RIJN. Donderdag. R.-K. Volksbond. Snreker de heer van der Akker over invc'idi- teits- en onpevsl'enwet, Patro naatsgebouw te 7.30 uur. aldus spr., al eeuwen beoefend. Reeds in 1023 deed men er aan, wat spreker aan toont met ean verwijzing naar hetgeen Ni- colaas van Wassenaar daarover vertelt. Hoezeer onze voorouders ook hun best hebben gedaan voor de ontwikkeling der bloemboi'encultuur, pas in deze eeuw kan men van groote successen spreken door we tenschappelijk toegepaste kruisingen. Le gio is thans het aantal nieuwe narcissen en tulpen, dat in de bloembollenstreek wordt gekweekt. Niet alleen beeft men nieuwe verscheidenheden aan reeds bestaande ras sen weten toe te voegen, maar zelfs geheel nieuwe rassen heeft men gewonnen. Deze nieuwigheden zijn noodzakelijk, wil men op de wereldmarkt met andere b'oe- mensoorten bliiven concurreeren en dit ts al'een mogelijk in een wed'oop om het edelste, het beste en het bruikbaarste. Spr. behandelde vervolgens de vraag, aan welke eigenschappen de nieuwe bolgewas sen hebben te voldoen. Het eerst komt daarbij op den voorgrond, of het broeien het forceeren goed geschiedt, ts dit het geval, dan komt de kwestie aan de orde, of de kleur voldoet, want de result*'ten van kleur en brceien zijn niet altijd gel\ik Te vens is dan van groot belang of de steel goed is, want die moet stevig en zoo moge lijk flink van lengte zijn. Ten slot'e smeekt de cultuur ook een woordje mee. Als de verscheidenheid zich te langzaam verme nigvuldigt, moet zij het op den langen duur afleggen. Na nog verschillende andere eigenschap pen te hebben besproken waaraan de bloe men moeten voldoen, vervo'gde spreker, dat het misschien vreemd klinkt te moeten hoo- ren, dat- ook in de bloembollenstreek le papogaaienziekte heersrbt. en wel in de zen zin, dat er momenteel veel nieuwe par kiet- en papegaaientulpen ontstaan Het interessante is hier dat, waar b.y. bij de Murillo, bij de La Reine, bij de Witte Valk de k'eur absoluut verandert en de bloem hetzelfde blijft, het bij de oarkiettulpen juist andersom is: de kleur blijft nagenoeg deze'fde en de bloem wordt dubbel zoo groot. Do parkiettulpen zijn al van 1665 bekend. Een bezwaar daarvan was slappe stelen, waardoor zij spoedig tegen den grond vie len. Kruising met darwintulpen bracht hier in geen verbetering. Het bleek uit e?n groot aantal proefnemingen, dat parkiettulpen abnormale bloemen zijn, welke niet uit zaad geteeld kunnen worden, maar door verloo- pen moeten ontstaan. Voor deze Parkieten uit de Darwins worden thans duizenden guldens voor een regel betaald. Spr. kwam thans tot de gewassen, uit zaad gewonnen. Was het vroeger uitzondering, thans zaait haast iedere kweeker. Achtereenvolgens besprak hij nu de Men- deltulpen, welke vroeg bloeien en gemak kelijk te forceeren zijn en die de hybriden zijn tusschen de Due van ThaJ-tulpen en de groote langstelig gekleurde Darwins. Na de bijzondere eigenschappen hiervan te heb ben geschetst, stond hij stil bij de Triumph- tulpen, waarvan mag worden aangenomen,, dat zij voor het meerendeel ontslaan zijn uit kruisingen tusschen vroege tulpen met Broedor- of Oud-Hollandsohe Moedertulpen en Darwins. Ze hebben bijna zonder uitzon dering stevige, dikko 3tengels en groote bloemen. Naast deze twee nieuwe rassen zijn er nog tal van verscheidenheden ontstaan. Wat de narcis betreft, zegt spr., dat wel eens wordt beweerd, dat de mooiste nieuwe porcissen uit Engeland komon, doch ook dc Nederlandsche kweekers kunnen er goed mee overweg. Er zijn zelfs in Engeland heel wat narcissen gekweekt, die in ons land het levenslicht zagen. Vooral in nieuwe, de zoogenaamde Roodkopjes, heeft men het ver gebracht. Spr. besloot met te doen uitkomen, dat de nieuwe narcissen meest van zaad worden gekweekt, doch er zijn ook eenige sqorts bekend, zooals Hollands Glory, een dubhel- bloemige sport van Emperor, D e, een dubbelbloemige sport van poetic atus enz

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2