WUtNaDAG 19 FEBRUARI 1930 INGEZONDEN MEDEDEELING JAN DIEPEN, f De Stichter der Valkenburgsche catacomben. Dr. J. H. Holwerda schrijft in hot „Alg. Handelsbl." over den onlangs tc Scheve- ningen plotseling overle'den Jan Diepen. Zij die gedurende vele jaren dit werk van nabij hebben mogen gade daan, beseffen dc beteekenis van wat hij voor ons land heeft gedaan door in een liefdevolle en nauwgezette imitatie de christelijke Cata comben van Home op Nederlandschen bo dem over te brengen. Die rotsgangen pre cies naar hun vorm en maten nagemaakt in dc steen der Limburgsche rotsen en bo venal die schilderijen dor eerste christenen in Homo steeds ter plaatse na nauwgezette studie gccopieerd en op onze rotswanden weergegeven, roepen zóó zeer de werkelijk heid voor den geest, dut het thans mogelijk is op onzen Nederlandschen bodem een zui veren indruk tu krijgen van deze in onze be schavingsgeschiedenis zoo buitengewoon be langrijke verschijnselen. En, zonder zijn medewerkers te miskennen, mag men toen gerust zeggen, dat dit alles zijn work is ge weest, uitgevoord met een kennis en een enthousiasme, als men zelden aantreft. Zijn plannen gingen echter nog veel ver der. Reeds was een aantal afgietsels bijeen gebracht van de meest bctcokoncndc chris telijke sarcophagen uit het Zuiden. Doze verzameling zou worden uitgebreid en zoo zou er op de Valkenburgsche heuvelen een museum verrijzen van afgietsels van monu menten der christelijke kunst, dat, naast die catacomben zelf, niet slechts voor don bezoeker dc aantrekkelijkheid van het ge heel zou vorhoogen, maar tevens een stu diecentrum vormen zou voor do bestudee ring van dezo zoo bijzondorc kunstuiting der oudheid Zijn belangstelling voor hot oude Homo bracht hein ook van zelf in aanraking met t onderzoek van Romeinsch Limburg. Hi-e vaak hebben wij niet daarvoor een beroep mogen doen up zijn krachtdadige en voort varende hulp.' Moge het dc Catacombestiohting geluk ken ook zonder lioni, zoo al niet zijn groot- scho plannen te verwezenlijken, dan toeh wat er reeds wérd tot stand gebracht in stand te houden, als oen waardevol cultureel bezit van ous land, waaraan de naam van Jan Diepon voor altijd verbonden blijven zal. GEDENKTEEKEN J. R. VAN DER LANS. Er heeft zich een comité gevormd om het oprichten van een eenvoudig godenkteeken op het graf van den bescheiden cn nobe le 11, in hart en nieren katholieken journa list en letterkundige J. R. va.11 der Lans te bevorderen. Een halvo eeuw heeft de ontslapene groo- to diensten aan het katholieke beschavings leven bewezen, on tienduizenden bij tiendui zenden bobben een dankbare herinnering behouden aan den schrijver van zooveel no vellen in de Katholieke Illustratie en van zoovele, met name historische romans. Daarom zullen er over heel het land en onder allo lagen dor katholieke bevolking velen worden aangetroffen, die door een kleine bijdrage zullen willen meeowerken tot den opbouw vau het gedenkteeken, dat katholiek Nederland zijn geliefden volks schrijver wil wijden. Hot comité, samengesteld uit letterkun digen en journalisten 011 vrienden van Van der Lans, ziet zich in zijn poging gesteund dóór een eero-comité, bestaande uit jhr. P. J. J. >S. M. van der Does de Willebois, oudlid dor Eerste Kamer en oud-burgemees ter van '^-Hertogcnbosch, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen loL Sevenaer, gezant der Ne derlanden te Brussel, 011 Mgr. C. O. Prin sen, kanunnik en pastoor te 's-Hertogcn- bosch. Penningmeester van het comité is het bestuurslid der Nederlandsche R. K. Jour- nalistcn-Vereeniging, de lieer L. J. Stolwijk, Tuinlaaii 12, Schiedam, gironummer 138231. OE STRIJD TEGEN DE VUIL SCHRIJVERIJ. Twee beruchte bladen in beslag genomen. Door de justitie is gistermiddag een in val gedaan in een drukkerij gelogen in Plan West to A'dam, om daar beslag te leg gen op dc oplaag v. h weekblaadje „Pan". Dc Substituut-Officier, vergezeld door een griffier, werd daarbij geholpen door* een aantal rechercheurs Het drukken van dit weekblad was in vollen gang, toon de inval plaats had. Dc oplaag ongeveer 2500 exem plaren, werd in beslag genomen, evenals een aantal cliché's. De drukpersen werden door technisch personeel van de politie verzegeld. De gedrukte bladen zoowel als de clichés werden overgebracht naar het Gerechtsgebouw aau de Prinsengracht. Do aanleiding tol don inval en do in- bes'agneming van de oplaag „Pan", is ge legen in den pomografisehen inhoud van het geschrift. Van vorschillende zijden wa ren zoowel justitie als politie in den laat- sten lijd op den ergerlijken inhoud van dit blaadje gewezen. Zoo kwamen klachten in van hoofden van scholen, die terecht meen den, dat tegen dergelijke lectuur, weiko ook in handen van do jongens cn meisjes valt, krachtig moet worden opgetreden. Niet minder zijn de advertentiën van „Pan" aanleiding geweest een einde te maken aan de verspreiding. De samensteller, J. H. E., zal zich tc verantwoorden hebben wegens het verspreiden van pornografische lectuur. Een dergelijk weekblad, „De Zwarte Kat" dat tc Gouda wordt gedrukt, is daar op denrclfden dag door dc Rotferdamsche justitie in beslag genomen.-Ook hier werd Je -drukpers verzegeld. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Aau de agenda zijn nog toegevoegd: 26o. Voorstel inzake de vaststelling van het voorschot op de vergoeding, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1930, voor de verschillende in de gemeente gevestigde bijzonc'ero scholen. 27o. Voorstel tot het verloenen van een subsidie over 1927 ten behceve van de Christelijke Hoogere Burgerschool. Vergoeding Bijzondere scholen. Naar aanleiding van do door de bestu ren der in deze gemeente gevestigde bij zondere scholen ingediende aanvragen om een voorschot op do vergoeding van de kosten van instandhouding van hunne scho len over het jaar 1930, deelen B. en W. den Raad mede, dat voor de berekening van het voorschot, overeenkomstig het bepaal de bij artikel 1.03, derde lid, der Lager On derwijswet 1920, tol grondslag is genomen hetgeen tezelfder zake over het laatste dienstjaar waarover do gemeenterekening is gesleten, i.e. 1925, voor de openbare la gere scholen in dezo gemeente is uitgege ven. Ook voor dc berekening van het voor schot voor het jaar 1929 gold deze grond slag. Uii hel praeadvies d.d. 23 Mei van dat jaar is gebleken, dat de gemiddelde kosten per leerling vermeerderd met 0.50 voor administratiekosten, etc. over 1925 beliopen voor het gewoon lager onderwijs 15.12 on voor het uitgebreid lager onder wijs 27.79. II. en W. doelen den Raad voorts mede, dat de gemeente over 1929 met inbegrip van de te haren laste gebleven pensioens bijdrage» gemiddeld per wekelijksch lesuur heeft uitgegeven voor het vakonderwijs in de nuttige handwerken 99.2(5, voor dat in do lichamelijke oefening 135.48 voor gewoon lager onderwijs en 141.62 voor uitgebreid lager onderwijs en voor dat in handelskennis 162.67. Op grond van een en auder geven B. en W. den Ruad in overweging, het voorschot op Je vergoeding, bedoeld bij artikel 101 dor Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 193U vast te stellen op een totaal bedrag van 94331.— (iribegiepen do vergoeding voor vakonderwijzers), tc bepalen, dat het voorschot zal worden uitgekeerd aau de besturen van do daar genoemde scholen, in drie zooveel mogelijk gelijke termijnen, waarvan de eerste zoodra mogelijk na uw bes'uit tot toekenning van do voorschotten, de tweede in den loop der maand Juni en de derde in den loop der maand Septem ber. Subsidie Chr. H. B. S. Naar aanleiding van het schrijven, d.d. 5 November 1929 van het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs alhier, houdende verzoek over het jaar 1927 eene bijdrage te mogen ont vangen van 2887.29 ten behoeve van zijn hoogere burgerschool, deelen B en W. den Raad, voor zooveel noodig, mede, dal in de Raadsvergadering var 29 October 1928 in beginsel werd besloten tot toekenning van een subsidie over 1926 en volgende jaren ten behoeve van bedoelde school gelijk aan 50 pet. van het te kort op de zuivere school- rekening en beiekcnd naar verhouding van het aantal Leidsche leerlingen van die school tot het totaal aantal leerlingen van de school. Uit de door adressant bij zijn adres over gelegde berokening blijkt, dat het gevraag de subsidie op bodoeldo basis en met juist heid is becijferd. Het zieke Rapenburg. B. en W. hebben bij den raad een voor hiel ingediend tct rooiing van ongeveer 360 boomen op verschillende plaatsen der stad. Verwijdering van deze boomen ia in de meeste gcval'en een gevolg van iepziekte. Op do lijst dor Ie verwijderen -boomen komen negen iepen voor van het Rapen burg. Commissie Wering Schoolverzuim. Ten gevolge van do onts'agname van den heer R. G. M. Hueber als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim is er in deze commissie een vacature ont staan. Ter vervulling van deze vacature bieden B. en W. den Raad aan een aanbeveling, opgemaakt in overeenstemming met het gevoe'en van voornoemde commissie, van twee benoembaren: lo. de heer J. H. A. Manders, alhier2o. de heer P. E. Plou- vier, alhier. Overdracht strookjes grond. In verband met ver- en bebouwing ter plaatse, moeten de vo'gende strookjes grond aan de gemeente worden overgedra gen. B. en W. stellen don Raad mïlsdien voor, Ie bcsluilen kosteloos in eigendom en on derhoud bij du| gemeente over te nemen. a. van F. N. Schaap, te Leiden, het strookje grond, ter groot e van pl.ni. 0.8 M.2. deel rRmikende vn he' rreee'. traal bekend gemeente Leiden, Sectie E, No. 1- i, gelegen nnn de IVieznstraat, heek Molcnsleeg b. vuil dc NA'. ..X7*0 Vennoot schap Bouw- en Exploitatie Maatschappij van onroerende goederen „Ons Eigendom", gevestigd te Leiden, de strookjes grond cn water, tor gezamenlijke grootte van pl.ra. 225 M2., deel uitmakende van de perceelen, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie M, Nis 1800 en 216, gelegen aau de Rijn en Schiekadc; c. van S. Bonte, te Leiden, het strookjo grond, ter grootte van pl.m. 0,8 M2„ deel uitmakende van het perceel, kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie Gt No. 1298, gelegen aan de Brcestraat, hoek School steeg. DE LEIDSCHE COURAN1 Overname aan den Haarlemmerweg. Voor de perceelen Haarlemmerweg Nis 41 tot en met 43 bevindt zioh een gedeelte sloot, dat met de smalle strook grond, wel ke ligt tusschen dit slootgedeelte en do huizen in particulieren eigendom is, duch in dc toekomst benoodigd zal zijn voor de ver breeding van den Haarlemmerweg ter plaatse. Toen dan ook in 1927 een plan voor deze verbreeding werd gemaakt, werd met den eigenaar overeengekomen, dat Je gemeente kosteloos den eigendom zou ver krijgen; zij zou dan voor hare rekening de sloot dempen en rioleeren. Het plan tot verbreeding is toen blijven rusten. Waar echter inmiddels gebleken is, dat dit sloot- gedeelte in een vervuilden toestand ver keert, achten B. en W. het gewenscht, dat de demping niet langer wordt uitgesteld, doch sloot en grond alsnog door de ge meente reed» thans worden overgenomen, waarna de sloot zal worden gedempt en ge- rioleerd en de aldus to verkrijgen grond van een voorloopige bestrating zal worden voorzien. De over te nemen sloot en grond beslaan tc zanten een oppervlakte van circa 250 M2. De kosten van demping, rioleering en bestrating zullen naar raming ƒ2400.— bedragen. Voor dit bedrag wordt een ver breeding van den weg met 4.80 M. verkre gen over een lengte van 52 M., terwijl te vens aan een slechten toestand ter plaat se, waarover de Gezondheidscommissie reeds klachten bereikten, een einde wordt gemaakt. In overeenstemming met de Commissie van Fabricage geven B. en W. den Raad in overweging aldus te besluiten. Aankoop perceelen. Do gemeente heeft onlangs in openbare veiling voor den'prijs van 4051.— kunnen aankoopen het winkelhuis aan do Lammer markt No. 21, hoek Fokkeplein, en het daar naast liggend pakhuis Lammermarkt No. 23. Deze pencelen grenzen aan het Museum „de Lakenhal", zoodat het bezit daarvan voor de gemeente van belang kan zijn. In aanmerking nemende, dat de perceelen een huur van 7.85 per week opbrengen, kan ook de koopprijs alleszins aannemelijk worden geacht. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging te besluiten tot aankoop vin het winkelhuis en pakhuis met erven aan de Lammermarkt Nis 21 en 23, kadastraal bekend gemeente Leiden Sectie B Nis 1IJ5 en 1144, groot resp. 67 c.A. en 72 c.A., voor de som van ƒ1051.—. De gemeente is in de gelegenheid voor de som van 30.000.aan te koopen het perceel bouwterrein, groot SOOO M2„ aan de Ós- en Paardenlaan en do Lusthoflaan. Aankoop van dit terrein, dat een opper vlakte heeft van ruim S000 M2., achten B. en W. voor do gemeente gewenscht, aange zien deze grond geschitk is voor den bouw van arbeiderswoningen en het bezit daar van tevens de gelegenheid biedt tot door trekking van verschillende straten ter plaatse. B. en W. geven den Raad in overweging, daartoe over te gaan. Een onteigeningskwestie. Bij Raadsbesluit van 28 October jl wer den B. en VV. gemachtigd aan den heer K. J. Labree, bij deurwaardersexploit, te doen aanbieden een bedrag van 6000.—als koopsom voor de perceelen in de Koppua- hinksteeg, en, ingeval de heer Labreo dit bod niet mocht aannemen, een rechtsvorde ring in te stellen bot onteigening van de genoemde perceelen cn tot liet bepalen van het bedrag der schadeloosstelling. Zooals bekend is, is het bezit van deze perceelen noodig ten behoeve van de stich ting van een gymnastiekolkaal voor de Bij zondere School aan de Hooglandsche Kerk- graebt No. 20a, en de uitbreiding van de Kaasmarkt Het college van B. en W. is itnusschen tot overeenstemming gekomen met den heer Labree omtrent den prijs van de hem boe- behoorendo perceelen. Hij is bereid, die per ceelen thans af te staan voor de som van ƒ8500.—, welk bedrag ons om verschillen de redenen aannemelijk voorkomt. Indien de Raad hiermede instemt, dan zal het besluit van 28 October j.l. in zoo verre moeten worden gewijzigd, dat de daarin genoemde som van G0U0.—wordt verhoogd tot 8500. De onteigeningsprocedure moet dan ech ter toch formeel worden doorgevoerd tot *p de uitspraak bij eindvonnis, aangezien de perceelen door dat eindvonnis worden gc- zuiverJ van a.le onbekende erfdienstbaar heden en andere lasten, hetgeen bij ver koop van de perceelen en royeering van het proces niet het geval is. De „kwestie" van „Zuiderzicht". In de Raadsvergadering van 28 October j.l., werd besloten tegen de erven Hazen berg een rechtsvordering in te stellen, strekkende tot doorhaling van de iu 1812 en 1813 genomen hypothecaire inschrijvin gen ter verzekering van de betaling van jaarlijksche eripackten ten aanzien van ver schillende perceelen behoorende tot üet grondencompiex „Zuiderzioht". lntusschen werden do ouderhandelingen mei de erven Hazenberg in zake den alkoop van de erfpachten en de doorhaling van de hypothecaire inschrijvingen voortgezet. Thans is met dc erven ter zake overeen stemming bereikt. Zij verklaarden zich tot alkoop bereid tegen betaling van een som van J 2UUU.in totaal en stemden ook reeds toe ui dc doorhaling van de hypothe caire inschrijvingen. Deze doorhaling heeft dan ook inmiddels plaats gehad, waarmede de bezwaren vei boaden aan de overdracht van de verkochte gedeelten van „Zuider zicht" aau de desbetreffende koopster, uit deu weg waren geruimd. Deze minnelijke oplossing van het ge schil, waardoor een procedure wordt voor- komen, komt B. en W. met den rechtsge leerden raadsman der gemeente aanneme lijk voor. Verkoop berm. De heer J. A. J. Alkemade, te Noordwijk, verzocht B. en W. van de gemeente te mo gen koopen of pachten ecu gedeelte berm langs den Haarleuimertrekvaartweg, ter grootte van pl.m. 1U50 M2., gelegen onder de gemeente Noordwijkerhout. Tegen den verkoop van bedoeld gedeelte grond bestaat noch bij de Commissie van Fabricage, noch bii B. en W. bezwaar, op grond van hun reeds vroeger uitgesproken gevoelen, dat de gemeente bij het behoud van stukken berm, zoo ver buiten het grond gebied van de gemeente gelegen, geen be lang heeft. Uok thans kan de prijs worden gesteld op 1.— per M2., verhoogd met 0.10 per M2. als vergoeding voor het rooien van de stoven overeenkomstig hel raadsbesluit van 5 Juli 1920. Met dezen totaalprijs van 1.10 per M2. gaat adressant accoord. Verkoop bouwterrein. Van den heer J. W. Reijneveld, architect alhier, kwam een aanvrage in om voor zich of zijn nader Lo noemen lastgever te mogen koopen een perceel bouwte.rein op hot Ranmland, gelegen op den hoek van de Fruiustraat cn de Cobelstraat. Adressant biedt voor den grond een koop prijs van 10.— per M2., welke prijs B. en W. aannemelijk voorkomt. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage, geven B. en \V. den Raad derhalve in overweging, 'e besluiten aan den heer J. W. Reijneveld t).q., architect, wonende te Leiden, tegen den prijs van 10.— per M2. te verkoopen het perceel bouwterrein op het Raamland, aan de Fruinstraat, hoek Cobetstraat, groot pl.m. 650 M2. De verkoop van den grond geschiedt ten behoeve van den bouw van een dubbel land huis. Uitbreiding Commissie. Naar aanleiding van het in der tijd om praeadvies in handen van B. en VV. gesteld voorstel van nu wijlen den heer K. Sijtsma om do Commissie van Bijstand voor het Onderwijs met een lid uit te breiden en derhalve het aantal leden van die Commissie van vijf op zes te bren gen, deelen B. en VV. den Raad mede, dat er h.i. voor die ui tb leiding voldoende aan leiding bestaat. Controleurs 2de en 1ste klas. Het bestuur van de afdeeling Leiden van den Centralen Nederlandschen Ambtenaars- bond heeft den Raad verzocht, tc willen uitspreken, dat in het algemeen de bevor- derbaarheid van controleurs 2de klasse tot controleur lste klasse gewenscht is. B. en VV. deelen den Raad o.m. het volgende mele. Controleur 1ste klasse en controleur 2de klasse zijn niet aanduidingen van fniW-ns, doch van rangen. Zij duiden niet aan wel ken arbeid de betrokken ambt.*uarenver richten, doch uitsluitend, welken rang zij be kleed-en volgens de salaris-verordening, dus we'k salaris zij genieben. Onder hen, die het salaris genieten van controleur 1ste of 2de klasse komen zeer versehil'ende functionarissen voor. Er zijn er onder hen, die den rang van controleur 2de klasse bekleeden, aangezien deze rang wordt geacht het meest met hun arbeid overeen te komen; dit zijn b.v. de meter-opnemers-geldophalers. Anderen be kleeden den rang van controleur 1ste klas se, daar deze rang voor hen het meest ge- eigend wordt geacht; dit zijn de portiers. Het is dus duidelijk, dal de bevorderbaar- heid in het algemeen van controleurs 2de klasse tot controleurs 1ste klasse bezwaar lijk kan worden uitgesproken, daar deze be- vorderbaarheid niet kan worden losge maakt van de functies, die de betrokken ambtenaren bekleeden, en deze functies zeer verschillend zijn. De vraag heeft zich in de praktijk voor gedaan met betrekking tot de meteropne- niers-ge 1 dopha 1 ersr. Op 1 October 1917, toen de eerste salarisverordening in werking trad, besloten Commissarissen der Lichtfa brieken, dat voor deze functionarissen de rang van controleur 2de klasse het meest met hun arbeid overeen kwam. Derhalve werden alle meteropnemers-geldophalers op dien datum als controleur 2de klasse inge deeld. In later jaren zijn Commissarissen der Lichtfabrieken wel van oordeel geweest, dat voor sommige meteropnemers-geldop halers de rang van controleur 1ste klasse beter met hun arbeid overeenkwam, en zijn mitsdien eenige malen meteropnemers-geld ophalers tot controleur 1ste klasse bevor derd. Sinds 1924 heeft zich dit echter niet meer voorgedaan en wordtImitsdien voor deze functionarissen weder de rang van controleur 2de klasse, en deze uitsluitend, de meest geëigende geacht. In overeenstemming met Comimssaris- sen der Lichtfabrieken, geven B. en W. den Raad in overweging hen te machtigen het betreffende verzoek af te wijzen. Onderhandsche verpachting. Het lag in het voornemen de perceelen land sectie P. nis 281 en 282, gelegen nabij den Hoogen Morschweg, die het vorig jaar werden aangekocht, in het openbaar te ver pachten. Inmiddels beeft echter de heer P. Glas bergen, to Rijnsburg zich tot B. en W. ge wend, om deze perceelen, welke samen pl.m, 1.98.20 H.A. groot zijn, onderhands te mogCD pachten voor 275.per H.A. en per jaar, welke huurprijs overeenkomt met dien, wel ke voor liet aangrenzend land, Sectie P. Nis 292 en 283 werd verkregen. Gelijk eveneens voor die perceelen geldt, is adressant bereid dc huur aan te gaan voor zes jaar en zal hij den grond als teel- land gebruiken. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat deze aanbieding aan nemelijk is en derhalve thans van bet voor nemen van openbare verpachting kan wor den afgezien. DERDE BLAD PAG. 10 ST. JOSEPH'S GEZELLEN-VEREEN. De vasteavond-uitvoering. Op den eersten uitvoeringavond vonden wij de grootc zaal van het Gezellenhuis ge heel gevuld met de Jong-gezellen en hun fa miiie.eden, die gemeten wilden van het werk der onderaldeelingen tooneelclub en symphonie, welke onderafdeedngen zich bizonder good van hun taak hebben ge kweten. 'Ie acht uur opende de vice-praeses, kap. v. d. Ven, met den gezellengroet „God ze- gene het eerzame handwerk' en riep den aanwezigen oen hartelijk welkom toe. Spr. wees dan op de vroolijkheid, kenmerk der Gez.-Ver., die ook zoo past in den vasten- a vond tijd en vroeg do aandacht voor hetgeen geboden werd. Na neg aangespoord te heb ben do collecte goed te gedenken, wenschte hij allen een vroolijken avond. Na het zingen van 't Leidsche Gezellen- lied, werd door „Adolf Kolping" opgevoerd „Miju particuliere Secretaris', blijspel in drie bedrijven door Ad. de Ruyter. Do jonge baron Freddie, die wat tè ge makkelijk door 't leven feaat, wordt op ern stige wijze benadeeld door zijn rentmeester, stalmeester c» houtvester, die onder leiding van Jhr. van Scherpenzeel, oom van den baron, uit alles voordeel slaan voor hun portemonnaie. Een logé van den baron, Steringa, ontdekt dit en deelt het den ba ron mede, waarna besloten wordt iemand (feitelijk niemand) aan tc stellen tot parti culier secretaris, die alles regelt en het „edele" viertal 't werk ontneemt. De lijf knecht en de huisknecht van den baxon, op de hoogte gebracht van alles wat 't „kwar tet" verricht, zijn de hulp van den baron en weten op geheimzinnige manier allerlei nieuwtjes van den particulier secretaris aan de tegenpartij te melden, welke nieuwtjes allemaal van geen waarde blijken te zijn. Ook de butler Stolz kent het viertal en weet zóó de nieuwsgierigheid op te wekken, dat hij meerdere malen voor den particulier secretaris wordt aangezien. Waar ook ech ter het viertal geen vertrouwen in elkander stelt, ziet de een den ander voor den on- zichtbaren secretaris aan. Dit geeft aljer- lei verwikkelingen, zoo zelfs, dat ze elkaar achterna loopen en op hun vingers trachten uit te tellen, wie dat geheimzinnige wezen is. Na elkaar beschuldigd te hebben tegen over den baron, komen hun fouten zóó dui delijk aan 't licht, dat ze hun ontslag krijgen, waarmee tevens de ontknooping komt en de baron vertelt, dat hij zelf de particulier secretaris is. Dit vermakelijk gebeuren door de beken de onderafd. ten tooneele gebracht, is een succes geworden door de perfecte uitbeel ding, gevolg van de goede rolverdeeling. De juiste persouen, geplaatst in de hun 't best passende rol, de rolkennis en 't samenspel brachten hier iets goeds tot stand. Zeker, in 't eerste bedrijf waren een paar kleine haperingen, dio echter aan 't geheel geen schade berokkenden. Wel merkten we nog eenige jongeren op, die ua 't overwinnen der plankenvrees, er wel in zuil in komen. Na men noemen doen we niet, genoeg zij 't te weten, dat door allen goed spel is gegeven, waarmee „Adolph Kolping" heeft getoond onder de leiding van den regisseur Leon. Bayer tooneelspel te geven, dat ver boven het gewone dilettanten-tooneel uitstaat. Na de pauze werd „Het Schilderijtje" op gevoerd. Een aardig blijspel, dat laat zien hoe sommige menschen voor zoo'n pruts- karweitje een timmerman halen, maar hier deed Oom Thomas 't zelf en na veel ve;geef- sche pogingenviel 't nog naar beneden. De costumeering en grimeering van den heer Kouwenberg voldeed goed in een too- neelaankleeding, die van goeden smaak ge tuigde. De pauzen werden aangevuld door de Symphonie „Franz Schweitzer", die muziek ten gehoore bracht, die directeur Teelen eer aandeed. Dat nog velen mogen gaan zien en genie ten het werk, dat door de gezellen wordt geboden, is onzen oprechten wensch. Bazar ten bate van het Leidsche Dierenasyl Gistermiddag te half diie is officieel ge opend de bazar ten bate van het Leidsche Dierenasyl, uitgaande van de afd. Leiden van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren, in de groote zaal van het Nutsge- bouw. Van deze bazar is bijzonder werk ge maakt. Dit is de eerste indruk die men bij het binnentreden der zaal ontvangt. De artikelen, die in de verschillende smaakvol ingerichte stands tentoongesteld liggen, trekken onmiddellijk aan. Zooals dit op een bazar hoort is er voor „e.'ck wat wi's". Men vindt er allerlei soorien gebruiksartikelen alsook versnaperingen, boeken, een keurige verzameling handwerken en luxe artikelen. Bijzonder mooi is de collectie Si'ezisch aar dewerk, die rechtstreeks is geïmporteerd, voorts de verzame'mg brons, enz. enz. Natuurlijk ontbreken ook de gebruike lijke attracties niet. Er is gelegenheid tot het redden van dieren Men kan een pan koopen voor het paardenhuisje en wal niet al. De fa. van Nel'e en biscuitfabriek „De Lindeboom" zorgen tezamen voor een thé- complet. De bazar is geopend tot Vrijdagavond, eiken dag van 2—11 uur namiddag. Salarissen Politiepersoneel. Namens de afdeeling Leiden van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, is aan den Raad een verzoek gericht, om de salarissen van het inferieur politiepersoneel wel te willen herzien en vast te stellen als volgt: a. agent van politie f 38.— per week, hetwelk met 7 éénjaarlijksche verhoogingen van ƒ1— per week kan stijgen tot 15.— per week; b. hoofdagent van politie bij aanste ling als zoodanig 49.per week. hetwelk niet 3 éénjaarlijksche verhoogingen van f 1. per week kan stijgen tot 52.— per weck. Bij het adres is een uitvoerige toelich ting gevoegd. Uw Boekhoudingen orde VANAF f 5. PER MAAND.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10