BEZOEKT KINAD UIT DE RIJNSTREEK de GROOTE JAARLIJKSCHE TENTOONSTELLING van BLOEIENDE Dr.H. NANKING'S BOLGEWASSEN MAANDAG 17 FEBRUARI 193C DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Bloemententoonstelling voor Patronaatsjongens. Uitgaande van de Patronaat6-commissïe, werd er gisteren in de kleine zaal van het, Juvenaat een tentoonstelling gehouden van de door jongens vervroegde bolgewassen. Als wij het resultaat van dezo expositie, welke in alle declen gezien mocht worden, vergelijken bij die van het vorig jaar, mo gen wij const&teeren dat niet alleen de deelname, doch ook do resultaten veel be ter zijn. Het doel dezer tentoonstelling, het bijbrengen van meer liefde en kenn s tot het bollenvak, blijkt hiermede ten volle bereikt te worden. Do goede resultaten door de inzenders verkregen, zullen niet alleen voor hen een prikkel zijn in deze richting voort te werken, doch tevens an deren er toe brengen een volgend jaar me de te dingen. Do opgedane ervaringen kunnen in hun verder leven van pas ko men. Kapelaan O. J. Hesp opende na de Hoogmis mot een toepasselijk woord dezo expos tie, waarbij spr. oen woord van dank richtte tot den heer Jos. de Mooij, die voor oen keurige opstelling der bolgewas sen had zorg gedragen. Bij do bezichtiging der groepen in totaal 22 inzendingen, werden wij direct naar do uiterste hook der zaal getrokken, waar A. on C. Slats een keurige groep Hyac:ntben in de schuur getrokkon hadden opgesteld, waarin we aantroffen goede trossen van E. B. Marie, Grand Maftre en Queen of the Blues, E. R. Moreno, Gertrude en La Vic- toire, E. P. Lord Balfour, E. G. Yellow Hammer, terwijl op de voorgrond een 20- tal potten tulpen waren opgesteld, waar mede zij de eerste prijs met lof in deze groep bekwamen. De 2e en 3e prijs in de groep schuurbroei bekwamen G. en Jac. Faas, die mooie potten tulpen vertoonden als Prins v. Oostenrijk, Brill:ant Star, Mon Trósor en Proserpine en een viertal potten E. W. L'Innocence, terwijl de 4e prijs werd toegekend aan A. Boot met Witte Due Max., Oostenrijk on Vermilion Brillant. De afdeeling kasbroei gaf ons ook heel wat moois te zien, waarin de drie broers Gerard, W llem en Jacob Vink Gz. resp. de le, 2e en 3e prijs behaalden. Zeer goede proeven zagen wij van Copland, William Pitt, Couleur Cardinal, Roos v. Dekema, Gele Prins, Lady Boreel, Proserpine, Thee roos en Mr. v. d. Hoeff. Dit trio komt even eens een woord van lof toe. Als 4e prijs- winner stond J. Verweij, die eenige goede Murillo-soorten toonde, verder de mooie Gen. de Wet en Couleur Card'nal, afge wisseld door eenige pannen narcissen als Victoria, Laurens Koster en Ornatus. De 5e en 6e prijs verkregen D. en B. v. Went, die de mooie E. B. Grand Albert en Dr. Lieber vertoonden. Voorts goede exem plaren van LTnnocence, en Lady Derbij. De 7o prijs behaalde W. v. Zuijlen, die eenige extra potten met Bartigon en Gele Prins bracht-. Tn groep hu;sbroei wol de moei lijkste afdeeling, waren door de jongens nog heel aardige resultaten bereikt en toonde ons de le prijswinnaar N. v. Eeden Jac.zn. eenice mooie potten met El Torea dor, Rcse Précose en Vermilion Brillant. Als 2e had H. Voorn een drietal potten Brilliant Star, het soort hetwelk in bijna alle groepen vertegenwoordigd was, 3e pr. Jac. Pessch'er Wz. met een pan E. R. Ger trude en een kist D. N. Von Sion, 4e pr. W. v. d. Plas met Prins v. Oostenrijk, Fred. Moore en een soort uit La Reine, 5e pr. Jac. Hiep, welke eenige Tournesoll-eoorten als proef had genomen, waarbij de oranje en de gelen zeer goed waren en als 6e prijswinnaar de gebr. Vink Wzn. Buiten mededinging hadden nog ingezonden de heeren P. J. de Groot en W. v. Graas. Het geheel dezer tentoonstell ng maakte een goeden indruk en deze zal en voor de in zenders en voor de jonge bezoekers veel leerrijks opgeleverd hebben. Als resultaat vorwachten wij volgend jaar niet één, doch beide zaaltjes met irzendingen bezet. WARMOND. Kiesvereeniging. Het immer actieve bestuur der R. K. Kiesvereeniging „Kies recht is Kiesplicht", voorzitter de heer H. C. M. Schölvinck, had Zaterdag als spreker op de algemeene jaarvergadering uitgenoo- digd de zeercerw. Pater H. de Greeve SJ. Deze had deze uitnoodiging gaarne aan vaard en tot zijn onderwerp gekozen het meest actueele van dezen tijd „Het Satans- leger". Nadat de vergadering, die zeer druk be zocht was, door den voorzitter op de ge bruikelijke wijze was geopend, heette spie ker in do allereerste plaats welkom deu spreker van dezen avond, den kapelaan, wethouder Zwetsloot en raadsleden, maar vooral ook de aanwezige Lagelanders, die van over de meren waren gekomen om deze bijeenkomst bij" te wonen. Namens het bestuur der Kiesvereeniging bracht spreker een woord van hartelijken dank aan den afgetreden Burgemeester, den heer A. J. Schölvinck, voor alles wat hij voor deze gemeente, zoowel in het open baar als in stilte had gedaan en het deed spreker een bijzonder genoegen zijn opvol ger, den heer A. J. L. Ketelaar, in deze ver gadering te kunnen begroeten. Zeer geachte heer Ketelaar, aldus sprokor, wij brengen u onzen groet namens do Kiesvereeniging, en heeten u hartelijk welkom. Waar bij ons, Katholieken, een onzer beginselen is, hoog houding van het gezag, daar kunt u op onze volle steun en medewerking rekenen. (Ap plaus). In het kort memoreerde spreker wat zooal in het afgeloopen jaar had plaats ge vonden. Was het stemmenaantal over hot geheelo land blijkens de laatste verkiezin gen toegenomen, voor Warmond was dit eveneens het geval geweest, want ook hier was het stemmen-aantal der R. K. kiezers aanmerkelijk vooruitgegaan. Een woord vin bijzondere lof en hul 1© komt hiervoor voor zeker toe aan de ijverige propagandisten die geen moeiten en zorgen hebben ge spaard om tot dit succes te komen, waarbij zij somtijds ©en minder heusche behandeling ondervonden, hetgeen spreker door voor beelden aantoonde en waartegen hij een krachtig protest liet hoeren. Verwijten, ah- of wij hier zitten alleen ter beveiliging en behartiging van eigen belang, werpen wij verre van ons, aldus spreker en wie in dezen tijd nog e>en dergelijke functie wil vervul len, verdient ten vollo steun en waardce- ring der Katholieken. Vervolgens bracht spreker in herinnering het overlijden van het R. K. raadslid Spendel to Leiden, die zoo langen tijd secretaris is geweest van den Bond van R. K. Kiesvercenigingen en in een kort gebed verzocht hij de aanwezi gen den heer Spendel te herdenken. Na deze inleiding verzocht de voorzitter den secretaris de notulen der vorige ver gadering voor te lezen, welke zonder op- of aanmerking en onder dankzegging werden vastgesteld. Uit het hierna voorgedragen jaarverslag bleek, dat bij de laatste verkiezing 80 R. i\. stemmen meer waren uitgebracht dank zij het onvermoeide werken der ijverige prj- pagandisten. Gememoreerd werd voorts .le zoo prachtig geslaagde Paus-avond, de suc cesvolle film „Het heldendicht van de Roomsche Daad", de gehouden besprekin gen in verband met de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Ook dit keurig op gezet jaarverslag werd onder dankzegging vastgesteld. Uit het fniancieel verslag der penning- meesteresse bleek, dat de financiën der ver- eeniging gunstig te noemen waren, daar over het afgeloopen jaar een batig saldo te boeken viel van 53.9G 1/2. Hierna was het woord aan den spreker van dezen avond, Pater H. de Greeve, die een rede hield getiteld „Het Satanslege» Met zijn oratorisch talent, machtig en grout, droeg spreker zijn rede voor. Aan de hand van gedocumenteerde feiten en cij fers schilderde spreker ons de ontzettende verwildering en verdierlijking van het sov jetregiem en zijn stelsel. Tegen de weerga- looze en algemeene verkrachting van de heiligste rechten, wat op het oogenbl k in Rusland gebeurt, daartegen moeten wij met kracht stelling nemen. Een formidable macht moet gevormd worden, aldus spre ker, door hen die eerbied hebben voor ae elementairste rechten om te protesteeren tegen bloeddorstige sovjet-dictatuur. Het gevaar dat üet communisme ook in ons land veld zal winnen is niet denkbeeldig, hetgeen sprekor aan de hand van verschillende ge controleerde feiten aantoonde. Maar we zullen ons verdedigen, aldus spreker, met alle kracht die in ons is, met de kracht van ons gebed, maar zoo noodig met de kracht der wapenen. Daarom, aldus spreker, sluit u aan bij den Vrijwilligen Landstorm en de Burgerwacht, steunt deze instellingen zooveel in uw vermogen is, want «ie weet komt niet eens den tijd, dat op deze instellingen een beroep zal worden gedaan tot behoud van ons dierbaarste be zit, ons heilig geloof. De geestdriftige rede vond een ovationeel applaus en de voorzitter dankte Pater de Greeve voor zijn bezielende woorden. Waar de gebruikelijke rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter de vergade ring met den christelijken groet, na nog le hebben meegedeeld, dat binnenkort een nieuwe vergadering zal worden uitgeschio- ven, waarbij punten behandeld zullen wor den, die thans, gezien do overlading van het programma, hierop thans niet geplaatst konden woiden. ALPHEN AAN DEN RIJN 10-jarig bestaan afd. Bijz. Vrijw. Landstorm. Onder groote belangstelling en in te genwoordigheid van tal van hoogge plaatste autoriteiten werd Vrijdagavond in de zaal der Martha-Stichting herdacht het 10-jarig bestaan van bovenstaand in stituut. Voor een overvolle zaal, waarbij verschillenden der aanwezigen zich nog moesten getroosten met een staanplaats, sprak de weleerwaarde heer A. Boekei, voorzitter der afdeoling, de openingsrede uit. Spreker wees op de altijd nog hêer- schende revolutiegeest en hoe velen onzer vijanden nog stcods bezig zijn om te trachten het wettig gezag te on.lermijnen en af te breken, alhoewel zulks God zal moge verhoeden. Spreker is eohter dank baar gestemd, dat na het ontstaan van een zco'n betrekkelijk <*ein instituut thans 6C000 man paraat staan om Land en Vor stenhuis te verdedigen. Landstormers, weest stoer en houdt u fier. Hiermede verklaarde de voorzitter dezen avond als gco;end, waarna door de aanwezigen werd gezongen 2 coupletten van het Wil- he'mus. Als tweede spreker van dezen avond zou optreden de heer J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, die verhinderd was. In zijn plaats trad op de heer Rooyaards van Den Haag. Spr. wensoht de afd. geluk vanwege de landstorm West met deze herdenking van het 10-jarig bestaan. Dank zij de uitste kende leiding bestaat deze afdee ing thans reeds uit ongeveer 500 man en is Alphen aan den Rijn een af'eeling die er kan zijn. Onwillekeurig dacht spr. dezen avond terug aan de donkere November dagen in 1918. Spr. hoopt, dat de afJee- ling het destijds afgelegde getuigenis steeds ernstig onder oogen büjft zien, doch spr. hoopt, dat wij deze getuigenis niet in daden behoeven om te zetten. Ter afwisseling volgden hierna een twee tal liederen van de R.K. Zangvereeniging „O.B.K.", waarna een aanvang werd ge maakt met de voorstelling der voor te stellen 3 tableaux, doch vooraf gaf de lei der en organisator dezer tableaux, de heer E. de Goede, een korte toelichting De 3 verschillende tableaux, die allen ve;band hielden met elkaar, stelden voor: le. De Fransche Revolutie (1791); 2e. Re volutie met gesloten deuren (1920); of voorstel'ende de revolutie van den tegen- woordigen tijd; 3. Wij willen Holland houen (1930), of wel, hoe wij thans tegen over deze dingen moeten staan. Met het geheel heeft de leider dezer tableaux een groot succes geoogst. Na de voorstel ing der eerste 2 ta bleaux trad als spreker op ds. dr. N. G. Veldhoen voor Voorburg, oud-voorzitter der afdeeling, die op de eerste plaats her dacht den heer Verleun, zonder wiens veel vul digen arbeid de afdeeling niet ware geweest wat zij thans is. De lust bekruipt spr. niet om over Rusland uit te weiden dooh als het moet, mogen wij allen toonen vierkant tegenover deze revolutie te staan. Spr. dacht hierbij ook aan de eerste dagen van het instituut tot steun van het wettig gezag en bovenal aan de Kroon en Troon, die wij liefheb ben. Landstormers, tegenover de orde staat wanorde. Orde is noodig voor de welvaart. Orde, die ook in onze dagen dreigt verstoord te worden. De landstorm is eohter niet in het leven geroepen voor den socialen strijd. Dit wil zeggen, dat, indien ook ooit moofct blijken dat het Na tionaal belang hierdoor mocht worden verstoord, in het uiterste geval en hoog ste instantie de landstorm alsdan ook pa raat moet zijn. Hierna vo'gde de pauze. Na de pauze kregen wij voor onze plaats iets geheel nieuws, n.l. een soherm- demonstratio op floret, degen en sabel, welke demonstratie werd gehouden door enkele heeren uit Leiden, o.a. de sabel kampioen van Leiden. Deze demonstratie wekte aller bewondering en na af'oop der verschillende demonstraties weerklonk tel kens een daverend applaus. Na afloop dezer demonstratie volgden nog eenige nummers door de zangvereen. O.B.K., die zich ook dezen avond verdien stelijk heeft gemaakt en de verschillen de nummers mooi vertolkte. Vooral de laatste nummers vielen bijzonder in den smaak. Inmiddels was eohter bijna het nachtelijk uur gekomen, zoodat jammer eenige nummers van het zeer goed ver zorgde programma moesten vervallen. De voorzitter dankte alle aanwezigen in een kort slotwoord en riep hen een tot weerziens toe. Diphteritis. Alhier deden zich deze week enke'e gevallen van diphteritis voor. Do patiënten zijn ter verpleging in de ge meentelijke ziekenbarak aan de School straat opgenomen. Bedreigd met een bijl. Door den schip per P. Sch. alhier werd Zaterdagmiddag de assistentie der politie ingeroepen en aancite gedaan, dat hij na het ontstaan van eenig geschil door een zijner knechts, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, was bedreigd met een bijl. HAZERSW0UDE. Feestavond L. T. B. In het laatst der vorige week hield de afdee'ing van den L. T. B. een vergadering in het vereeni- sinslokaal op het dorp. Na opening door den voorzitter, de heer A. J. de Jong, en een hartelijke begroeting van de zeer tal rijke aanwezigen, hield de zeereerw. pas toor J. Ruiten de feestrede. Vooraf ging een bespreking door den pastoor over den Patronheilige van de L. T. B. afdeeling Hazerswude, n.l. de H. Wal- fried, die p 3 December (zijn feestdag) 810 bij den eersten inval der Noormannen te Bedum bij Groningen den marteldood stierf. Hij was landbezitter en deed veel voor bedijking en afwatering van die sterek, hij was ook de grondlegger van het oude land recht aldaar. De H. Walfried is een Hollandsohe hei lige, maar ook een boerenheilige, dus een zeer geschikte Patroon-heilige voor de L. T. B. Naar aanleiding hiervan ging de Z.Eerw. spreker na in hoe gunstige omstandigheden de boer zich bevindt voor een deugdzaam 'even. Het gemiddelde van zijn stoffelijk bestaan, zijn arbeidzaamheid, zijn gods dienstigheid, zijn sober en spaarzaam le ven, zijn conservatisme, zijn eenvoud, het zijn allen factoren, die meewerken om den boer tot de deugd te brengen. De H. Walfried was een heilige beer. Zijn er veel hei'ige boeren? aldus de schalk- sehe vraag van den spreker. Gewone deugd is nog geen hei'igheid. Al'en die heiligen zijn of waren, worden niet heilig verklaard. Velen die later hei- 'igen waren in een anderen stand, waren toch uit den boerenstand voortgekomen. De omstandigheden maken den mensch, zegt het snrcekwoord. De boer verkeert in zeer gunstige omstandigheden, wecst daar om dankbaar en tevreden met uwen stand. Bij deze rede s'oot aan de filmvertooning we'ke toen volgde. Het was de bekende film van de K.S.A. getiteld „Het stervende land", welke ver vaardigd is naar de Fransche roman van René Bazin: „La terre, qui meurt". Er is van deze film veel genoten. Duide lijk sprak hier de geest van het Fransche platteland, van den trek naar de groote 6teden. Schoon was vooral de figuur van den vader van dit boerengezin, hoe hij zijn kin leren liefde voor hun bedrijf, ar- beids'ust en eenvoud trachtte in te pren ten. Met veel aandacht werd het geheel ge volgd. van de Afdeeling 0EGSTGEEST en OMSTREKEN van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur in I op Dinsdag 18 Februari van 4—10 uur, Entrée f I.— Op 19, 20 en 21 Februari vai (Volkomen alcoholvrii)(Twcl^<en ilen eetlust op en makeu het gobruik van DUBÊ rstJrkiiKsmiddelen in den regel onnoodig. WACHT U VOO* NAMAAJ? en lot op den naam ,Dr. H. Nanningbuiten (yroode doos en op de flacon. PRIJS Kf 1.30 282 11 kunt hooge eisclien stellen bij het koopen van^Wepstniddelen. KOOPT «LDERSCHE ROOKWORST met het-merllSl^CiEMAN &Co. Deveq/eiyMwn is U zeker tevrède Het merk ..PRIMA" is verkrllgbaar bi] de Firma's J. MEEUWS, Breestraat IIIC. G. S.'dIT, Steenstraat 49 BEL 0P 2768 1 Gulden wassohen^.knippen, onduleeren, behalvé VJrijdags en Zaterdags dan zijp onze tarieven: wasscheh 50, knip pen 50, o^duleerpn 50. Spe cial W. golf. MAISUN MARCEL, Nieuwe Rijn 54, to. Karnemelksbrug. 7545 MSR^ORG" te LEIDEN 10—10 uur, Entrée f 0.50 Gevraagd een l 7541 bakkersleerling J. A. HOOGEVEE^^orsch- weg 32, Leiden. HANZE BAL 19 Fobr. 1 Guldep v/asschen, knippen, ondulee'ren. 1ste pr. damesknippen, Coiffcuses v. Watergolf. Diplome. Bel Weensche Vakschool. Special even op 2768. MA1SON MAR CEL, Nieuwe Rijn M, to. Karnemelksbrug. Gevraagd, floor klein gezin van drie OMnsohen, een Muisje in Voorschtlte» of omtrek. Huurprijs f iüf f 5 per week. Adres E. JAttïR, Achterweg 7, Leidschenckto. 6916 commensaal Op Nieuwe Rijn 37 kan ter stond geplaatst worden een nette Commensaal. - Vrije slaapkamer aan 4B straat, huiselijk verkeer. Prijs f 10 per week, alles inbegrepen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8