BINNENLAND ONDERWIJS De Wenteltrap LAND- EN TUINBOUW MAANDAG 17 FEBRUARI 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 VOORZORG IN WEST-INDISCHE WATEREN. DE RIJKSMIDDELEN. In Januari 903.000 minder opgebracht. De Rijksmiddelen hebben in Januari ruim 9 ion minder opgebracht dan in Ja nuari 1929. De registrat crechten zijn met 2 mi[lif>n terugge'oopen en de zegelrech ten ♦ei *6 Va ton Andere middelen ver toonden een matigen vooruitgang. N VERBETERING VAN DE GOUWE. In Je gemeenten Waddinxveen en Boskoop. Een onteige ningswet bij de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend betreffende vérklaring van het algemeen nut der onteigening, noodig voor de verbetering var» de Gouwe m de ge meenten Waddinxveen en Boskoop. Het ligt in de beduel ng de beweegbare bruggen over de Gouwe te Waddinxveen en te Boskoop te vervangen door nieuwe beweegbare bruggen, wijd ten minste 14 M., met een doorvaarthoogte in gosloten stand van ten minste 2.5U M en een rij- breedte van 5.50 M mei trottoirs aan weerszijden. Voorts zullen nieuwe opritten naar de bruggen worden gemaakt en zal in beide gemeenten het vaarwater worden verdiept en door het afsnijden van boch ten worden verru md. In de gemeente Waddinxveen zal aan de Westzijde van de Gouwe een nieuwe losplaats worden ge maakt ongeveer 250 M. ten noorden van de brug ter vervanging van de bestaande los plaatsen bij de tegenwoordige brug. Aangezien het drukke verkeer zal wor den gebaat door de verbetering van dezen belangrijken vaarweg, waarvoor op hoofd stuk IX der Rijksbegrootmg voor 1930 een subsidie is uitgetrokken, meent de minister van Waterstaat, dat aan het verzoek van Ged. Staten tot verklaring van het alge meen nut moet worden voldaan. FEUILLETON. Uit bet Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. 27) Beneden aan de trap, met het hoofd op de onderste trede, lag Louise Armstrong, zij zag doodsbleek, de eene mouw van haar kimono was van baar schouder gegleden. Zij was niet dood Halsey legde haar in een gemakkelijke houding en begon haar koude handen te wrijven, terwijl Liddy en Gertrude opwekkende midde'en haalden. Ik zelf ging op een van de treden van die vreeselijke wenteltrap zitten, mijn knieën weigerden mij den dienst. Louise was nog steeds bewusteloos, maar haar ademhaling ging geregeld en ik stelde voor om haar naar bed te dra gen voor ze bijkwam. Er was iets lugubers in om haar bijna in deze'fde houding en op dezelfde plaats te zien liggen waar het lichaam van haar stiefbroeder gevonden was en als om deze onheilspellende ge dachte nog te onderstreepen, sloeg de klok in de hal' juist drie uur. Het was vier uur voor Louise weer ge heel helder van geest was en toen de eer ste stralen van het morgenlicht door de ramen van haar kamer, die op het oosten lagen, naar binnen vielen, vertelde ze ons bij stukjes en beetjes wat er gebeurd was. Ze lag in bed, haar rug gesteund door kus- eens en Halsey zat, zonder dat zij zich Urbino's bewegingen. Het „Hb'.d." verneemt oit goede bron, dat de tijdelijke versterking van onze vloot- macht in West-Indiscne wateren niet uit sluitend berust op de toevallige omstandig heid, dat daar schepen, welke elkaar moe ten aflossen, op T zelfde oogenbl k aan wezig zuilen zijn, maar wel degelijk ook verband houdt met de ontwikkeling der gebeurtenissen in die streken. De activiteit van het bendehoofd Ur- bino met zijn volgelingen heeft na den bo- ruchten overval van Willemstad en zijn ne derlaag in Venezuela geen e nde genomen. Er is reden om aan 'e nemen, dat Urbino zijn plannen, om gewapenderhand tegen het bestaande bewind in Venezuela op te treden, niet heeft opgegeven, en dat hij op naburig gebied, vermoedelijk Columbia, vertoeft om zijn nieuwe campagne voor te bereiden. Russisch geld zou daaraan niet vreemd zijn, en dat de Russen in dit deel van Amerika inderdaad hun invloed probeeren uit te spelen, is onlangs weer gebleken uit het open conflict lusschen de Mexicaan- sche regeering en den Sovjet, ambassadeur, welke laatste tenslotte met pak en zak het land werd uitgezet, al schrijven de bolsje- wiki dit dan ook aan press e uit Washing ton toe. De mogelijkheid bestaat nu, dat Urbino met ©en versch uitgeruste legermacht op nieuw zou willen probeeren om een der Nederlandsche eilanden tot uitgangspunt van zijn operaties te tnaken, daartoe wel licht aangemoedigd door zijn operette-suc ces op Curasao. D tmaal zou hij echter de Nederlandsche overheid paraat vinden. En die wetenschap zou wel voldoende zijn om hem en zijn bende er van terug te houden om zich nogmaals te wagen in 'n avontuur. Op dit oogenblik vortoeven in de West- Indische wateren de „Hertog Hendrik", de „Van Galen" en de „Arend". De weermacht op Curasao. er regen verzette, naast haar en hield haar hand vast terwijl zij praatte. Ik kon niet goed slapen, begon Louise haar mededcelingen, waarschijnlijk doordat ik 's middags geslapen had. Liddy bracht mij om tien uur een glas warme melk en daarop sliep ik tot twaalf uur. Toen werd ik wakker en alles en nog wat spookte door mijn hoofd, zoodat ik niet meer in slaap kon komen. Ik pijnigde mijn hersens af met de vraam waarom ik niets meer van Arnold gehoord had sedert sedert ik hem dien nacht voor het laatst in de tuinmanswoning heb gezien. Ik was bang dat hij ziek geworden wae, omdat hij beloofd had iets voor mij te zullen doen en niet teruggekomen was. Het moet drie uur geweest zijn toen ik iemand hoorde kloppen. Ik ging overeind zit'en en luisterde ingespannen om zeker te zijn dat ik gced gehoord had, en het kloppen hield aan. Het werd heel voor zichtig gedaan en ik wilde juist Liddy roe pen, toen ik opeens bedacht wat het was. De Oostelijke ingang en de wenteltrap werden altijd door "Arnold gebruikt als hij laat thuis kwam en soms, als hij zijn sleu tel vergeten had, klopte hij en liel ik hem binnen. Ik dacht dat hij teruggekomen was om mij te spreken, dat hij midden in den nacht kwam, vond ik niet zoo vreemd, want hij was altijd nogal ongeregeld. Het kloppen hield niet op en toen ik Liddy wilde roepen om me te helpen, rende ze de kamer door en de gang in. Toen stond ik op, ik voe'de mij zwak en duizelig en deed mijn kimono aan. Als het Arnold was moest ik hom spreken. Het was overal erg donker, maar ik wi?t natuurlijk den weg. Ik tastte naar de leu ning en ging zoo vlug ah ik met mijn zwakke beenen kon naar beneden. Het R. K. LEERGANGEN. Benoemingen. Het Curatorium der R. K. Leergangen te Tilburg heeft aan prof. dr. F. Roels op zijn verzoek eervol ontslag verleend als docent aan den cursus Paedagogiek te Utrecht, cn heeft in die vacature benoemd dr. Th. Rut ten to Nijmegen. Tevens heeft het benoemd aan den cursus Staatsinrich ting M. O. te Tilburg: de heeren G. Ke- venaar on R. de Grood; te Eindhoven rar. L. Beel en G. Gevenaar, en te Nijmegen mr. J. Kuijpers, deze laatsten tevens aan •'en schrifteüjken cu-sus Staatsinrichting M. O.; aan den cursus Gem. Financiën in Limburg (Sittard) ae hecren H. Haanen te Maastricht en W. H'sselet te Roermond; aan den cursus Fransch M. O. A. te Utrecht dr. J. Soons. Aan het Centraal Instituut tot opleiding van Leerkrachten in de Gymnastiek, on- deiafdeel ng der R. K. Leergangen, heeft het Curatorium bencemd de heeren dr. A. Hodes voor Psychologie en Anatomie; H. van Tilburg, voor schermen en boksen; M. v. d. Velden, voor Scheikunde en Expe- rimentee'e Psychologie, terwijl aan de nieuwe opleiding voor diploma Heilgym nastiek en Massage (cursussen te T'Iburg en to Roermond) als docenten benoemd zijn de heeren H. Bakker te Utrecht en H. Goris te Haarlem. Aan den cursus tot opleiding van leer krachten bij het Buitengewoon Onderwijs te 's-Hertogcnbosch, is aan den welee-w. zeorgeL heer A. Lathouwers te St. Mi- chiels-Gestel op ziin verzoek eervol ont- s'ag ver'ocnd. Tn die vacature is benoemd do weleerw. zeergel. heer F. Bartels te St. Michie'.s-Gestel. R. K. SCHOOLHOOFDEN. Het bestuur der Vereonig'ng van R. K. hoofden van scho'en in het bisdom Haar lem heeft besloten, bij wijze van proef de zomervergadering op 31 Juli te houden. KEURINGEN VOOR VOLVETTE GOUDSCHE. Sedert de opkomst van de fabriekmati ge kaasbereiding worden in eenige provin- rieën regelmatig keuringen georganiseerd door verschillende zuivelbonden van het fabriekmatige product. Het is niet alge meen bekend, dat daarnaast reeds sedert meer dan een kwart eeuw in de provincie Utrecht ieder jaar drie keuringen worden gehouden voor volvette Goudsche boeren kaas, de eerste van onze kaassoorten. Deze keuringen, de eenige regelmatig gehoudene hier te lande van het boerderijproduct, worden gesubsidieerd door het Ut-echtsch Landb. Genootschap en staan onder lei ding van dr. P. N. Boekei, Rijkszuiveleon- sulent voor Utrecht. In 1929 werden drie keuringen gehouden, één van Mei-, één van Juli, en één van Sept. kaas. In totaal werden 246 kazen ingezonden. Na de keuringen werden steeds tentoon stellingen gehouden, die zich in een druk bezcek van be'anghebbenden en belang stellenden mochten verheugen en waar vele wenken ter bestrijding van voorko mende gebreken konden worden gegeven. Orgctwijfeld wordt door deze keuringen veel invloed ten geede uitgeoefend ter op voering van de kwaliteit van dit oude na tionale product. WELKE KAAS VRAAGT HET LONDENSCHE PUBLIEK. Onze Goudsche en Edarr.mer wordon minder populair. De „Empire Marketing Board" heeft een onderzoek ingesteld naar de vraag, welke bij het Londensche publiek bestaat naar de verschillende kaassoorten. Daarbij is gebleken, dat Cheddarkaa* de eerste plaats inneemt (herkomst N.-Zeeland, Ca nada en Engeland). kloppen had opgehouden en ik was bang dat ik te laat was gekomen. Eindelijk kwem ik bij de deur op de oostelijke wa randa en ik zag dat die op een kier stond. Alles was zwart, binnen en buiten, en ik voelde mij vreesc'ijk raar en beverig wor den. Ik daoht dat Arnold misschien tooh zijn sleutel gevonden had. Op het moment dat ik op de onderste trede was, lieten mijn krachten mij in den steek, ik kon haast niet meer staan cn wist nauwelijks wat er met mij gebeuprde. Ik voelde da? er iemand naar do trap toekwam en het volgend oogenblik werd een hand op de mijne gelegd, waarmee ik de leuning vast hield. Iemand die ik niet kende, sohoif langs me heen en ik gilde. Daarop moet ik flauw gevallen zijn. Ik twijfelde geen oogenblik aan de waar heid van Louise's verhaal en wat het voor mij zoo verschrikke'ijk maakte was het feit dat het arme kind naar beneden ge gaan was op het kloppen van een broer die nooit meer van haar viiendelijke hulp gebiuik zou kunnen maken. Overigens was dit nu de tweede keer dat een of an dere geheimzinnige peisoon door den Oos- telijken ingang het huis binnengekomen was; ongehinderd door het huis rondgo-, loopen had en weer even ongemerkt ver dwenen was als hij gekomen was. Wae de zen bezoeker er nog een derden keer ge weest, in den nacht dat Arnold Armstrong vermoord was, of zelfs een vierde maal toen meneer Jamieson iemand in den wasohkoker had opgesloten! Aan s'apen dachten we niet meer. Wij gingen van elkan'ler om ons te baden er» te kieeden. Ik had me inmiddels vast voor genomen om voor dezen dag ten einde was, Louise van den stand van zaken op de hoogte te brengen. En ik had nog een UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 18 Februari. Hilversum. Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 M (Uitsl. KRO.-uitzending) 8.30—10.00 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Godsdienstig ha'fuurtjc. 12.151.15 Concert door K.lt.O.-Trio. I.152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.00 Vrouwenuurtjo. 3.003.30 Knipcursus. 4.00—5.00 Gramofoonmuziek. 5.005.50 Lezing over: De staatsleer van Augustinus. 5.506.00 Gramofoonmuziek. 6.016.15 Gramofoonmuziek. 6.156.20 Voetbalpraatje. 6.306.40 Beursber. 6.407.00 Gramofoonmuziek. 7.C0—7.30 Cursus Kerklatijn. 7.20—8.00 Lezing over: Een burgerlijk proces II. 8.0010.00 Orkestconcert. In de pauze cn na afloop: Gramofoonmuziek. II.30 Sluiting. Huizen, 1875 M. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door hefc A.V.R.O.- Ensemb'e. 2.00—3.00 Gramofoonmuziok. 3.001.00 Knipcursus. 4.C0—4.15 Gramofoonmuziek. 4.155.00 Solist cnconcert. Ankie v. Wickcvooit— Crcmmelin (tang), Arend Koole (piano). 5.30—6.00 Concert uit café „Moderne" te Amsterdam. 6.C0 Tijdsein. 6.01 Vcrvo'g concert. 6.206.45 Gramofoonmuziek. 6.45—7.15 Engelsch: Conversatie. 7.15—7.45 Engelsch: Govorderden. 8.01—9.00 Concert door het Omroepor kest. 9.C0—9.45 A.V ".O. Nuts'czingcn over In dië: Hot levev het Europecsch gezin in Indië. Spici ter: mevr. J. Doclera v. LeeuwenReynvaan. 9.45 Vervolg concert. 10.00 Persber. 11.00 Aansl. van het Carlton Hotel te Amsterdam. Ensemble Lismondo. 12.00 Sluiting. Da ven try, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Orgelconcert door E. O. Henry. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Uitz. voor scholen. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Lezing. 4.50 Concert. Orkest en orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en niouwsber. 7.00 Zang door G. Parker (bariton). 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. Instrumentaal Kwintet 8.50 Zang door M. Teyte (sopraan). 9.20 Nieuwsber. cn lezing. 10.G5 „The Mock Doctor" van Henry Fielding (naar Molière's „Le Médccin mal- gré lui"). 12.20—12.50 Proefuitzending Televisie. „Radio Pari1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. Van de landen buiten het Britsrhe rijk importeert Nederland de grootste hoeveel heden kaas. Van 500 winkels, die werden bezocht, waren er 84, die Goudsche kaas, 242 die Edammer kaas cn 52 die beide ver kochten. Echter gaan beido kaassoorten in populariteit achteruit. Do z.g. „processed" kaas (gemalen, korstloozc en portickaas) verdringt de Nederlandsche. Sommige win keliers hebben den verkoop van onzo kaas geheel gestaakt. Do meeste eerste kwaliteit Goudsche wordt door de Joodscho bevolking gege ten. In verschillende winkels in Joodsche ander besluit genomen, dat ik onmiddel lijk na het ontbijt ten uitvoer bracht. In den oosielijken vleugel was aan hel ein I van de kleine gang een ongebruikte slaap kamer en van nu af aan zou Alex, de tuin man. daar slapenal was één man extra in zoo'n enorm huis niot veel bescherming. Maar het was in ieder geval meer dan Ha'sey alleen. Den volgerden morgen onderzochten mijn neef en ik nog eens grondig de om geving van de wonte'trap, de kleine hall bij de oos'.elijke deur en de speo'knmer die er op uitkwam. Maar we vonden niets bij zonders en als we dien nacht niet met on ze ci?on ooren het geklop gehoord hadden, zou ik hebben gezegd, dat Louise zich al les verbeeld had. Do kleine buitendeur was op slot en aan de wenteltrap was niets bijzonders te zien. Ha'sey, die mijn verhaal over de ge beurtenissen van den eersten naoht nooit ernstig opgenomen had, was nu tooh over tuigd. Hij onderzocht de lambrizcering bo ven en beneden aan de trap om te zien of er ook een geheime deur te vinden was en plotseling kwam mij het stukje papier in de gedachten dat Jamieson tusschcn Arnold Armstrong's bezittingen gevonden had. Voor zoover ik het mij herinnerde, herhaalde ik de worden die er op stonden en Halsey schreef ze in zijn notitieboekje op. Had u mij dat maar eerder verteld, zei hij toen hij het boekje weer in den zak stopte. In hei huis ontdekten we dus niets en van het onderzoek buiten stelde ik me evenmin veel voor. Maar toen we de bui tendour openden, viel er iets kletterend» naar binnen. Het was een keu uit de bil jartkamer! We staarden elkaar stom-ver- 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert „La Jolie Parfumouse" van Olfenbaeb. Orkest en solisten. Laogenberg. 473 M. 6.20—7.21) Gramofoonmuziok. 9.3510.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Grnmofoonmuziok. 12.25—1.50 Orkestconecrt. 4.50—5.B0 Concert. Kinderkoor, strijk kwintet, b'nns onscmblo en piano. 7.35 „Tannhiiuser". I'ockomstklucht van Joh. Ncstroy. Muziek van Karl Binder. Katuodborg. 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.20—4.20 Concert. Orkest en pianist. 4.204.50 Kindoruurtje. 7.209.20 jKongesönncr". Tooneelspel Helve Rode. 9.3511.20 Her-uitzending van buiten- landsche stations. Brussel. 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en zang. 8.35 Op golfl. 338.2 M. Concert door de 8. A. R. O. V. Zeeseo, 1635 M. 6.15—11.50 Lezingen. 11.5012.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 1.50—3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Leipzig. 4.50-—'7.20 Lozingen. „HALLO, BRITISH LISTENERS!" S.O.S.-sein van Hilversum. Binnen veertiz minuten, nadat Donder dagavond door Hilversum (de A.V.R.O.) een S.O.S. werd uiteezonden, was do Engelsche krant „The Daily Mail" in staat om een Noderlandscben bo'lenkweekor, die in Spalding (Lincolnshire) verblijft hield, te waarschuwen, dat zijn moedor, wonondo te Zandvoort, zeer ernstig ziek was on dat zijn onmiddellijke overkomst dringend gc- wonscht was. Slechts enkele luisteraars, dio op Hilversum afgestemd hadden, hoor den dozen S.O.S.een van hen was een redactie lid van „The Dnily Mail". Hij was eenigszins verwonderd, in good Engelsch te hooren zeggen: „Hallo, British liste ners 1" Do omroeper vertelde, dat do bollcn- kwecl.er Henk Versteeg heette. Dc/.o me- dedeeling word onmiddellijk naar Sjialding getc'cfoncerd. Men wist nJ. dat daar Hol- lnndsche bollenkweekers warende heer Versteeg werd in een hotel aangetroffen. De gezochte antwoordde op een vraag: „Tk vertrek direct naar Holland", terwijl hij do telefoon van don haak nam. Hilversum werd opgebeld de omroeper uitte zijn verbazing door medo to declen, dat hij nog geen 50 minuten go'odon een verzoek van do politie ontvangen had, om het bericht om te roepon. Zandvoort werd daarop van Hilversum uit gewaarschuwd. De heer Versteeg vertok nog denzolfden avond naar Londen mot do bcdoo'ing om Vrijdagochtend van Croydon per vliegtuig naar ons land te vertrekken. „Found in England in 40 minutes", plaatst „The Daily Mail", waaraan wij een en ander ontlcenen, boven dit bericht. Inderdaad, 't is vlug, maar iedereen zal liever niet voor een dergelijko omstandig heid „opgeroepen" worden.... buurten wordt bijna uitsluitend Goudsche verkocht. In één winkel in Whitcchapcl worden meer dan 100 volvette kazen per wcok verkocht. De gocdkoopcre Goudsche werd slechts in een paar winkels in arme buurten aangetroffen. Edammer vindt een grootcr afzetgebied dan Goudsche. In 50 pet. dor winkels wordt deze kaas aangetroffen cn in 81 pet. der grooto zaken. In onkolo winkels had men Edammer kaas in twee kwaliteiten met prijsverschillen van 2 h. 3 d. per lb., maar doorgaans biedt men slecht® één qualüeit aan. „Hbld." baasd aan, maar konden geen van bei den verklaren hoe die daar kwam en waar voor hij gebruikt was. Een nieuw raadsel bij de velo andoren: in het veen kijkt men niet op een turfje 1 Dien middag gingen Gertrude, Halsey en ik naar do stad voor het gerechtelijk onderzoek. Dokter Steward was er ook. Onderweg spraken wij af om niet te spre ken over het onderhoud dal Louise met haar stiefbroer had gehad in don naoht van den moord. Het meisje had al moei lijkheden genoeg. HOOFD.STUK XVII. Weer een duister punt. Bij het gerechtelijk onderzoek kwamen verschillende dingen die gebeurd waren niet tor sprake en er werden enkele an dere verteld, die nieuw voor mij waren.. Al les bij elkaar was" het een weinig opwek kende vertooning en de zes mannen die do jury vormden, dansten waarschijnlijk naar de pijpen van dat almachtige heerschap, den coroner. Gertrude en ik zaten achteraan, onze ge zichten verborgen achter een voile. Er wa ren veel menschen die ik kendeBarbara Fitzhugh, overdreven in den rouw zwart flatteert haar! cn meneer Jarvis, de man die den nacht van den moord van de Greenwood Club was gekomen. Mr. Har- ton was er ook, ongeduldig, omdat het zoo lang duurde, maar toch ontging hem niets, cvci min als aan Jamiescon, die ergens in een hoek zat. (W^rdt vervolgd) ZORG VOOR DE ONGEHUWDE MOEDER. Een nationale organisatie-voorbereiding. Woensdag 11 September 1929 werd on der voorzitterschap van den heer E. René v. Ouwenaller in hotel Des Pays Bas t© Utrecht een vergadering gehouden, waar toe door een aantal personen van verschil lende richting, alle vereenigingen in den lande, die geacht kunnen worden "de be langen te behartgen van de ongehuwde moeder en haar kind, werden uitgenoodigd. Met instemming van de vertegenwoor digers van alle richtingen werd besloten, aan een commissie op te dragen, de op richting voor te bereiden van een nationale organisatie, welke met eerbiediging van de volkomen vrijheid der aangesloten in stellingen, zal vormen een bond van alle in- stelligen, welke in Nederland voor de on gehuwde moeder en baar kind werkzaam zijn. De bedoel'ng van deze organisatie zou voornamelijk zijn over het geheele land den arbeid voor de ongehuwde moeder te overzien. Ln deze commissie, welke met de voor bereiding van de oprichting dezer federatie was be'ast, hadden o.m. zitting dr. N. N. Jcsephus Jitta, voorz. Gezondheidsraad te 's-Gravenhage, voorz tter; mevr W. Bij voet v. Haaren-, voorzitster van de Fede ratie van R. K. vereenigingen ter bescher ming van meisjes in Nederland, te Tilburg en C. Meuleman., geneesheer-directeur van de Kweekschool vooi Vroedvrouwen der R. K. Vereeniging „Moederschapszorg", te Heerlen. Deze commissie heeft Statuten en een hu shoudelijk reglement voor de toekom stige organisatie ontworpen, welke zij voor- loop'g voorstelt te noemen: Federatie van Instellingen voor ongehuwde moeders. (F. I. O. M.). Zij noodigt thans alle vereenigingen in Nederland, d e zich met de zorg voor de ongehuwde moeder bezighouden uit afge vaardigden te zenden naar deze vergade ring, welke zal worden gehouden op Za terdag, 1 Maart a.s. des namiddags te half drie in het Centraal Laboratorium voor de volksgezondheid, Sterrebosch 1, Utrecht. In het „Alg. Marineweekblad" wordt het een en ander medegedeeld over het deta chement marine in Ro Canario, boven Wil lemstad op Curasao. De detacbementscom- mandant wenscht blijkbaar vermoede lijk mede met het oog op de reden, die de aanwezigheid der troepen aldaar nood zakelijk geacht doet worden te beschik ken over een bij uitstek goed geoefende troep. En zoo worden er nu al ongeveer vier maanden regelmatig oefeningen in handgranaten-werpen, mitrailleur- en ge- weersch'eten gehouden, wordt er geëxcer- ceerd en bovendien wekelijks een flinke marsch in het warme zonnetje gemaakt. NIEUW MILITAIR HOOFDDEKSEL. Een proefneming. Zooals bekend, is een commissie inge steld, teneinde te geraken tot de invoering van een ander militair hoofddeksel, zulks ter vervanging van do kepi. De werkzaam heden dezer commissie zijn thans zoover gevorderd, dat een nieuw militair hoofd deksel ontworpen is, dat veei overeenkomst vertoont met dat in gebruik bij het leger in Tsjecho-Slowakije. De proef vindt eerst bij enkele legeronderr'ee'.en, o.m. in Breda op beperkte schaal plaats, teneinde zich een oordeel over de practische bruikbaar heid van dit hoofddeksel te kunnen vor men. „N. R. C." Fusie 'n de Vakbewoging. Naar „het Volk" meldt, zijn besprek:n- gon gaande tusschen de hoofdbesturen van den Nederlandschen bond van personeel in overheidsdienst en den Centralen Neder landschen ambtenaarsbond over de moge lijkheid eener fusie tusschen beide bondon. Er is een kleine commissie benoemd, die tot taak heeft, de mogelijkheid der fusie grond-'g te onderzoeken en eventueel met voorstellen te komen. Dezq poging tot fusie staat niet op zich- ze'f. Ook in andere landen wordt er toe besloten of is de mogelijkheid van fusie in bespreking.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5