UIT DE OMGEVING ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS Agenda Nieuwbouw Sint Elisabeth- Ziekenhuis MAANDAG 17 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 UITHOORN. Kape'aan H. Koelman. Koperen Priesterfeest. De parochie Uithoorn heeft op een har telijke wijze gevierd het koperen piiester- fceat van haren kapelaan, den weleerw. heer H. Koe'man. Om half elf droeg de jubilaris een plech tige H. Mis met assistentie op, in de ver sierde kerk, waaronder do zeereerw. pas toor De Grijs een hartelijk woord van go- lukwenscb sprak tot den jubilaris en diens familie. Het zangkoor voerde voortreffelijk nit de Mis van Cuypors „Jeanne d'Arc" en de Priestercanlato van Dobbelsteen. De receptie in het in feesttooi prijkende vereenicingsgebotiw was buitengewoon druk bezochtuit alle kringen 'kwamen ouden en jongen om den kapelaan hun gelukwen- achen aan te bicden. En de feestavond, waarmede de dag be sloot, was een werkelijk schoonc uiting van d« aanhankelijkheid van Uithoorns Katholieke bevolking, die er in alle rang en stand aanwezig was. De voorzitter van do feestcommissie, de heer Steonkrmp, sprak een hartelijk ge- lukwensch en bood daarna namens de pa rochie aan den jubilaris een enveloppe met inhoud aan, en aan diens moeder een bloemstuk. Verder hebben nog kort het woord ge- voord de voorzitter van de R. K. Werklie denver en die van den Jongen Werkman. Ook betrad de burgemeester het spreekge stoelte, de heer Vos de Wael, om kapelaan Koolman te vorklaren, dat Uithoorn hem hoogacht en waardeert. De avond gaf verder enkele toepasse lijke voordrachten en we hebben genoten van eenige schoone zangnummers, uitge vrterd door Uithoornsche zangers, en een door een vieital familieleden van den ka pelaan. En ten slotte: een heel aardige Ie venschets in beeld en film van don Jubila- Nadat de Pastoor nog een kort woord had gesproken dankte kape'aan Koelman hartelijk voor de heerlijke feestviering hem bereid. Vanmorgen heeft de voor onze gemeonfe belangrijke gebeurtenis plaats gehad van de plechtige opening van den nieuwen bij bouw van het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Inwijding der Kapel en con secratie der altaren. Om 9 uur ving in de nieuwe kapel aan de wijding der kapel en de consecralie der drie altaren door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. Mgr. werd hierbij geassisteerd door den hoogeerw. lieer Deken A Homulle en den zeereerw. heer Pastoor Th. Reukers. De lagere functies werdon vervuld door de we'eerw. hoeren rectnr I.eij'en van Breda, pater fioos O.F.M., kapelaan Borkemeijer, kape'aan Kramer, ka»elann Dorbeek. Do zeereerw. heer v. d. Tuiin, secretaris van Z. D. H., was ceremoniaria. In de Kapel waren aanwezig de alge meen overste van de St. Elisabeth-Stirh- ting to Breda, de overste van het St. Eli» sabetli-Ziekenhuis alhier en velo andere Zusters. Verder merkten we op den edel achtbare heeron mr. v. d. Sande Bokhuij- zen, burgemeester, Splinter, mr. Tepe, Goslinga, wethouders dor gemeente Lei den, zeer vele heeron doctoren, katholieke en niet-katholiekc, zeer ve'e eerw. hecren geestelijken uit Leiden en Omgeving; o. w. de hoogeerw. heer mgr. H. J. M. Trskin. Verder den majoor-aalmoezenier Huys, prof. dr. Keesnm en andero genoodigden. Na de inwijding der kape', toegewijd aan don H. Joseph, en de consecratie der alta- r" r-n de U. M"ria en aan de H.H. Franciscus van Assisië droeg do Bisschop de eerste H. Mis op in deze Kapel. rVi 1-»- - 1 v„„ weleerw. heer kapelaan Nievcen v. Dijkum voerde zeer schoon eenige gezangen uit, n.a. de Sr- ^tui en T'codictus uit de 3- stemmige Mis van Piel. Predicate van Z. D. H. Mgr. Aengenent Na de H. Mis hield Mgr. Aengenent eon pre licatie. Mgr. richtte zich tot de eerw. Zusters, voor wie hot is con dag van groote vreugde en dankbare blödschan jegens God. Door Zijn hulp is voltooid de uitbreiding van het Ziekenhuis, waardoor grooter is pe- worde kef a-hei-Me-rein voor do opoffe rende liefde der Zusters; waardoor deze meer gelegenheid hebben gek-egen om de vleugelen harer liefde uit te s'aan. Maar bovenal is bnre blijdschap groot omd-t *5» «o dit w,,;s ve-'—e«»"*n eco kapel; omdat voltooid is geworden de wo ning vnn i'en Bruidegom narer zielen. Op het nu geconsacreerde altaar zal Christus zich ie',«-en r-«fferen tot heil van uwe zielen, aldus Mgr., en van al degenen, aan wien gij uwe zorgen wijdt, Hier vi-dt ph t'en ge iefc'cn B uidegom uwer zie'en. de bronaar van alle bovenna tuurlijke liefde, Wiens hart is een branden de oven van liefde. SASSENHEIM. TRAGISCH ONGELUK OP DE POSTBRUG. Een 14-jarige jongen uit Lisse in de Leidsche Vaart verdronken. Zaterdagavond te ongeveer 7 uur beeft op de Postbrug over de Leidsche Vaart een droevig ongeluk plaats gehad. De 14-jarige J. de Jonge, wonende te Lisse, Nieuvs- straat 30, als slagcrsleerling werkzaam bij de firma Bergers to Leiden, reod dien avond, zooals iederen dag, met de tram van Leiden huiswaarts. Op de Postbrug geko men, waar do tram stopte, schijnt de jonge man uit de achterste wagen van de tram gestapt te zijn, om welke reden weet meu niet. V'ormoedelijk heeft hij, toen de tram zich in beweging zette, getracht deze achterna te loopen, misschien ook heeft hij misgegre- pen, maar het droeve feit is, dat de jongen van de hooge brug in het water viel. De trambrug heeft namelijk aan den waterkaut geen leuning. Door de passagiers van de tram is niet» bemerkt van deze verschrikkelijke gebeur tenis; de tram reed door. Maar eenige per sonen, die zich ophielden bij de tol, hoorden oen gil en spoedden zich naar de vaart, waar zij de jongen in 't water zagen. Snel werd hot licht van een auto op de plaats van het ongeluk gesteld. Een eerste reddingspoging met oen haak mislukte. Bij oen tweede poging werd de jongeman be wusteloos uit het ijskoude water gevisciit. Onmiddellijk werd dr. Bote uit Voorhout gewaarschuwd, die 1 1/2 uur kunstmatige ademhaling toepaste en ook een zuurstof apparaat liet komen, belaas zonder resul taat. De politie van Sassenheim was eveneens ter plaatse, die het stoffelijk overschot deed vervoeren naar het St. Bernardusgestienr, vanwaar heden naar het ouderlijk huis to Livse is overgebracht. Vader en moeder van den jongen wer den door de politie te Livse van het tragi* «h omkomen van hun zoon in kennis gesteld. Schandelijk. Op de Zandslootkade werd Zaterdagavond een man gevonden, die be wusteloos dwars over den weg lag. Politie en doktoren kwamen ervoor op den been. Het bleek echter, dat de man in een zeer verregaanden staat van dronkenschap ver keerde, zoodat men het niet aandurfde hem in 't gewone dronkemanslocaal tot ontnuch- tering te laten komen. Later is de man naar zijn woonplaats, Voorhout, vervoerd. Hoe heerlijk is Gods barmhartige liefde ton dep© van droefbejd; als een regenwolk ten tijde van droogte. Ook op andere da rren is Gods barmhartige liefde heerlijk. Maar dan denken wij, helaas, dikwijls te weinig aan God en Zijn liefde, uitsluitend vertrouwend op eigen kracht, eigen weten schap, mcnscheliike hulpmidde'en. Hier be'eeft gij, aldus Mgr. tot de Zus ters, dagen van droefheid, van menschelij- ke ellende, waarvan dit huis overvol is. Tuist daarom gevoelt gij zoozeer, hoe heerlijk is de barmhartige liefde van God. Hij geeft niet altijd genezing naar het lichaam, maar gij allen weet te verhalen van de wonderbare genade voor de ziel, die zi-n als stroomen uit de regenwolk Zij ner liefde. De Zusters zullen in deze kapel Gods lof zirgen en Gods hulp vragen om dage lijks haar plicht met nauwgezclheid en hulnvra-d:"en üver te vervuren. God vraagt bij altijd voor de uitstorting Zij ner genade de medewerking van de men- schpq. (Vd^t de 7rste"s die rr»o','*'-e-,-ing steeds verleenoii, is noodig, dat zij behou den de hoog-heiiige stemming, waa:mede zij in het k'ooster zijn gegaan, is noodig de biizcnde-e bi'st-'H ven God 7e'f. Die bü- stnnd, om uw eicen ziel en die van ande ren te vervolmaken, kunt gij krijgen, als gij 'lier komt neerkn'e'e v als gij hier dikwijls komt vragen om kracht. En dan zal God met vreugde uw voort durend offer aanvaarden en met vreugde u na dit leven binnenleiden in den hemel. Oe receptie. Na de H. Mis verznme'den de aanwezi gen zich in de groote recreatiezaal van het Zusterhuis, dio echter nog te klein bleek, nm rMe acnve-'ee belzno'«te"enr,en te kun nen bevatten. Langzaam stroomde de zaal geheel vol tot tens.otte Z. D. H. Mgr. Aen genent verscheen, vergezeld van den hoog eerw. heer A. H. J. M. Homulle, Deken van Leiden, Mgr. H. J. M. Taskin, de zeereerw. Iieor prof. P. Groenen en de zeereerw. heer J. M. v. d. Tuijn, secretaris van den Bis schop. Voorts waren onder de talrijke aanwe zigen biina alle geestelijken uit de stad en zeer ve'en uit de omgeving. Voorts zeer vele doktoren, nog veel mee <4»n reeds in de kapel waren, de oud burgemees ter van Leiden Jhr. Mr. Dr. N. de Gijae- laar, en vele anderen autoriteiten. We'korrstwoord Deken A. H. J. M. Homulle, Het eerst werd het woord gevoerd door den hoogeerw. heer A. H J. M. Homulle, die zijn vreugde erover uitte, dat bij op verzcek van de algemeene Overste van de Zusters Franciscanessen van Breda hier het woord mocht voeren om allen welkom to hceteo en een woord van erkentelijk heid te mogen spreken. De hoogeerw. De- I en bracht dan allereerst dank aan Z. D. H. den Bisschop voor de heilige handelin gen in de kapel verricht, waardoor deze is geworden het huis van God. Spr. vergeleek nu de kapel ^t de Ja- cobsladder, die in de geschiedenis der 0. Schrift voorkomt, daar nu door den Bisschop in deze kapel do wondere ver binding tusschen hemel en aarde voor de eerste maal was tot stand gebracht. Zoo, aldus spr., is deze plaats geworden een heilige plaats. Dubbel heilig is deze plaats nu geworden, niet alleen door de wijding van U. Mnnaeiceur, maar omdni daar nu dagelijks dc oblatio munda zal worden opgedragen. In de kracht van dat offer zullen de zieken, die hier zullen wor den verpleegd, kracht vinden in de offers, die zij hebben te brengen. Maar ook de doktoren die zoo dikwijls hebben te bren gen het offer van levensvreugde bij hun ar beid voor de lijdende menschheid, ten koste dikwijls van aangename oogenblikken, zul len daardoor de kracht voor hun offer vin den. Vooral echter zullen de Zusters daar de offermoed vinden voor haar werk, waar van zij de kruisen blijde zullen dragen. Verder richtte spr. woorden van bijzon deren dank tot Burgemeester en Wethou ders voor hun tegenwoordigheid. Leiden, aldus spr., is do stad der wetenschap en hiermede wordt de traditie der vaderen voortgezet, daar in dit gebouw de nieuwste vondsten der wetenschap zullen worden toegepast. Spr. verwelkomde verder de doktoren en alle dames en heeren, die aanwezig waren, bracht dank aan de architecten voor het tot stand brengen van dit schoone gebouw, waarvan U, aldus spr., straks de schoon heid zult kunnen bewonderen. Nadat de hoogeerwaarde Delren nog dank had gebracht aen de hee-cn Augustij nen voor hun diensten als Cicerones, gaf hij het woord aan Mr. Bolsius tot aanbie ding van het geschenk der oud-patiënten. Rode Mr. E. Bolsius, Spr. richtte het woord tot de zeereerw. Overste, zeggend dat deze dag voor haar en haar medezusters een dag van groote voldoening moest zijn, omdat nu gereed is dit gebouw, dat door haar rusteloos stre ven is tot stand gebracht. Reeds jarenlang aldus spr., hebt U de Christelijke liefde toegepast, gij hebt een monument van lief de cesticht in deze stad. Daarom willen ook uw oud-patiënten zich uitspreken. Toen de plannen tot dezen bouw stonden verwezenlijkt te worden is spontaan het idee geopperd om bij de in wijding te doen blijken van de sympathie der oud-patiën'en. In overleg met den architect werd toen bes'oten drie gebrandschilderde ramen aan te bieden, die op uw arbeid toepasselijke voorste'lingen zouden uitbeelden. Het middelste raam vertoont de uitbeelding der woorden: Ik was ziek en gij hebt mij bezocht. Het raam links vertoont de beel tenis van de H. Elisabeth, rechts dat van St. Franciscus. Maar aldus spr., de begrooting klopte niet, de inkomsten overtroffen de uitga ven, er bleef nog geld over en daarvoor had men gemeend de hall te moeten aan- klceden en daar ook te plaatsen het beeld van Chrislus-Koning, opdat de nieuwe r*- tiëntcn, die daar het gebouw zul'en be treden door dit blijk vkn sympathie der oud-patiënten, zullen worden bemoedigd. Dezp waardeering, aldus spr., moge ook U een bemoediging zijn voor uw werk, bij de bemoediging welko gij zult vin den in het gebed, dat Koning Christus de Koning uwer liefdadigheid moge zijn. Wil, Overs!e, aldus spreker, dit ge schenk der oud-patiënten aanvaarden en mrge uw liefdadigheid ook in het nieuwe gebouw zich uitbreiden en waardeering vinden. Hierna verkreeg de Burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuijzen het woord. Rede Burgemeester. De burgemeester meende, dat ook het gemeentebestuur op dezen heuglijken dag een hartelijke gelukwensch moest aanbie den, went ook het gemeentebestuur heeft belangstelling voor zulke gebeurtenissen. Maar meer dan belangstel'ing heeft zij nu een gevoel van groote dankbaarheid. Sin U de jaren van haar bestaan bekleedt het St. Elisabethgesticht een belangrijke plaats onr'er de burgerij. Dat er in Lei 'en zoovele nieuwe zie kenhuizen verrijzen, aldus spr. sinds de drie jaren van mijn burgemeestersambt is dit reeds het derde ligt niet aan het feit, dat hier zooveel zieken meer zouden zijn dan e'ders. Integendc'el, het sterftecijfer der laat ste jaren toont aan, dat Leiden een der gezondste plaatsen van ons land is. De burgemeester sprak tenslotte den wenscb uit, dat deze schoone inrichting zou bloeien tot in lengte van jaren. Dankwoord Reetor Leyten. Hierna verkreeg de zeereerw. heer A. C. A. Leyten, rector van het Moederhuis te Breda, het woord, die namens het hoofd bestuur der Congregatie dank bracht aan den Deken van meiden A. H. J. M. Ho mulle en aan allen, aan wie de Zusters zich verplicht weten. Bijzondere woorden van dank richtte spr. tot mr. Bo siue en de oud-patiënten voor de aanbieding van het geschenk. Er is eon idee van eenheid in dit ge schenk, aldus sprn omdat patiënten van iedere rang en c'kcn stand en alle richt ng, hieraan hebben bijgedragen. Dit treft mij, aldus spr.. en onze zusters zullen haar ben»e krachten blijven geven om, als het ware als tegenpraestatie, het liefdesvoorschrift van Koning Christus in haar arbeid toe te passen. Spr. bracht terslotte nog bijzonderen dank aan deken Homulle, de nu reeds, in zoo korten tijd, zjch een plants in do harten der zusiers had veroverd, en beval het nieuwe huis in diens voortdurende zorg aan. Hierna voerde nog het woord dr. de Bruine Groeneveld, die een vergelijking maakte tusschen de medische hulp, dertig jaren geleden hier verleend en nu, een bij zonder woord van hu'de bracht aan Moe der Assisia en den wensch uitsprak het geheele gebouw voltooid te mogen zien. Dr. Niemer, hei woord verkrijgend sprak woorden van hulde, dank en gelukwensch en hoopte, dat God dezen arbeid zou ze genen tot in lengte van dagen. Nadat ir. Jan van der Laan mede na mens zijn vader, dank had gebracht aan alle medewerkers, voerde Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent het woord. Rede Mgr. Aengenent. Zooeven heb ik reeds gezegd, aldus de Bisschop, dat deze dag is eon dag van dankbaarheid en blijdschap. Nu. in dit ge- ze'sehap, wil ik getuigen, dat het ook voor mij een dag is van b'ijdschap. Dankbaar toch ben ik om het groote werk door u in deze stad, in d't bisdom verricht. Blijde ben ik, dat dit gebouw hier te klein is gebleken, dat u het terrein van uw werkzaamheden hebt moeten uitbreiden en nog verder zult gaan bouwen. De burgemeester heeft reeds gezegd, dat het gemeentebestuur zich hierover verheugt, en ik beschouw dit als een ge- beurten's van beteekenis voor het gehee le bisdom van Haarlem. De werkzaamheid en dp liefdevolle toe wijding der zusters van Breda zijn alge meen bekend. Dit is een centrum van naastcn'iefde en hee meer van deze crr.tra er komen, des te meer wij ons daarover verheugen. Daarom stemt dit ook mij t"t vreugde. Tk weet, hoe gij u wiidt aan de verzorging van lichamelijke kwalen, maar ook aan de bpNngen der zie'en. A's dn"k. a'dt's besloot de R;c«tchnn, kan ik gc»n betcc wersoh mtspreken, dan dat spoediee ui'b-eiding en afbouw zal kunnen geschieden. Hierna begaf men zieh naar een der za'en ven hpt o;puwp erbouw, waar Ir "gs de wanden tafels, rijkelijk met verver- schingen beladen, stonden aangericht. Nadat dooV pUen gen waren gebruikt werd onder deskundige leiding het nieuwe gebouw bezichtigd. LEIDEN. Geslaagd: Candidasts examen Rechtsgeleerdheid de heeren W. J. van Citters (Heemstede) en A. G. de Blécourt (Leiden). DE LEIDSCHE ELECTRICITEITS TENTOONSTELLING 1930 Een veelbelovende expositiè De Grieksohe wijsgeer Thales ontdekte reeds 000 jaren v. Chr. dat barnsteen, ge. wreven wordende, lichte voorwerpen aa,n- trekt. Zoo lezen we in een oud natuurkunde boek. De krachten, die aan de Griekscbe woorden voor „barnsteen" en „zeilsteen" hun naam danken: electriciteit en magne tisme, zij hebben zich in de verloopen 25 eeuwen doen kennen, eerst als curjosa, later in toenemende mate r.ls onmisbare elementen in het wetenschappelijke, het huiselijke en het zaken-leven. Dit voor oogen houdend, is de Commis sie van Samenwerking voor de Leidsche Eleetriciteitstentoonstcbing 1030 zich er wel bewu6t van, dat in onze universiteits stad getracht moet worden iets goeds te brengen: populair-wetenschappelijk in goeden zin, tevens dóór en dóór prac- tisch, gevend grepen uit de toegepaste electriciteit in een harmonisch verband. Over de tentoonstelling, ontstaan uit de vrije samenwerking van 3 groepen: Gemeentebestuur Leiden, afd. Onderwijs, voor de Onderwijs-tentaonstelling; Licht fabrieken, voor het „Electrisch Huis"; Leidsche Installateurs Vereeniging (last but not least) voor eigenlijke Electrici- teitstentoonstelling; kan het volgende be richt worden. De electriclteits-tentoonstelllng. De betimmering en doekbespanning van den voorgevel van de Stadsgehoorzaal en van de groote zaal worJen reeds in onder deden gereed gemaakt. Na het verleenen door autoriteiten van de gevraagde toe stemming, begint Maandag 17 Februari de opstelling buiten en Dinsdagavond 25 Fe bruari d.a.v. binnen. Buitengevel en groote zaal zullen dus geheel van aanzien verande;en om aan te geven, dat de electriciteit ondanks haar geschiedenis van 2500 jaren nog steeds is: een nieuwe kracht. De groote zaal krijgt 30 stands, alle verhuurd aan eerste rangs firma's, waar onder verschil'ende van wereldnaam. Hoewel in heel de tentoonstelling een onderwijzend karakter te onderkennen valt, zal er geen sprake zijn, dat de expositie een bijna droge „e'ectrieiteitscursus" zou •worden. Daargelaten of zoo'n cursus ooit saai zou behoeven te wezen, zullen de in werking gestelde machines en appara ten in de groote zaal en het „Electrisch Huis" in de kleine zaal. het geheel leven dig en aantrekkelijk maken, terwijl de leermiddelen, overigens zeer interessant, zich in den foyer bevinden. Het tentoongestelde zal zooveel moge lijk in werking zijn, waarbij op velschil lende manieren voor toelichting gezorgd wordt. Bepaalde aandrang tot koopen zal LEIOEN. Maandag, Marionetten-Theater „De Olijf- tack", Kleine Stadszaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 Febr. tot en met Zondag 23 Fcbr. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duiyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. niet worden uitgeoefend, maar er zullen wel veel bezoekers zijn, die uit het ten toongestelde zich een of ander apparaat weuschen aan te schaffen. De onderwijs-tentoonstelling. De tentoonstelling voor het onderwijs in den foyer, wordt ingericht aan de hand van het bekende leei boekje van Balen dus in 4 groepen ingedeeld en geeft aanschouwelijk den gang van de energie „vafi kolen tot electriciteit". Er worden ca. 3000 kinderen op bezoek verwacht, die tevens het „Electrisch Huis" zullen be zichtigen. Do organisatie van dit aohool- bezoek eischt veel voorbereiding, waarbij bet van belang is, dat de aanmeldingen ujt do buitengemeenten tijdig binnen ko men. Getracht wordt dit bezoek in de 7 ochtenden te concentreeren, maar zoo noo dig zijn nog middagen beschikbaar. De schoolfilms worden daarbij vertoond in de Trianon-zaal, alwaar aan de kin deren ook een kleine versnapering zal worden aangeboden. De Leidsche schoolhoofden zullen tot een officieus vóór-bezoek Donderdagmid dag 27 Februari a.s. (de Tentoonstelling wordt geopend Vrijdag 28 Februari a.s.) worden uitgenoodigjhet is practiscb on doenlijk deze uitnoodiging ook tot de bui tengemeenten uit te breiden, maar wie komen wil is van harte welkom. Lezingen. In den foyer vinden ook de lezingen plaat*. Vrijdagsavonds 28 Februari voor de Mij. v. Nijverheid (Dr. Halbertsraa, Eindhoven); Maandagmiddag 3 Maart voor de Huisvrouwenorganisaties (ir. van de Stadt, z-rnhem); Maandagavond voor de Middenstandsorganisaties (hr. Swieratra, Amsterdam) over „Etalageverücbting; Dinsdagavond de heer Jan Teders (Am sterdam) „Wat ieder van de eloctriciteit moet weten"; Woensdagavond hr. Druk ker (Amsterdam), „Electriciteit ale bron van warmte en kracht", terwijl ovej* an- d„ lezingen nog besprekingen gaande zij. Pet zullen betrekkelijk korte lezingen zijn met lantaarnplaatjes en demonstra ties. Een volledig programma wordt na der bekend gemaakt. Het Electrisch Huis, Hot „Electrisch Huis", ontwerp Jan Teders, is in uitvoering, waarbij een be kende Leidsche Firma haar meJewerking voor meubilcering en aankleeding verleent. Het huis wordt gedacht te staan niet ver van den Leidschen Hout, doch zal bereikt kunnen worden zonder dat men ^door den overweg wordt o~geuouden. Uit 'en aard der za«k zal dit huis méér be vatten, an wat ieder zich direct zal kun nen of willen aanschaffen. Toch zal er blij' jn, dat de electriciticatie van een huis meer en meer voor al'e beurzen bereik baar wordt. De radio-afdeeling komt op het balcon, naar verluidt komen daarin ook bijzon dere stands. De apparaten zullen daar zwijgen met het oog op rumoer, maar van een centraal punt zal door eenige luid sprekers muziek gemaakt worden, di, na verkregen toestemming van autoriteiten, op sommige tijden ook over de Breestraat weerklinken zal. Deze tentoonstelling wordt de derde van een serie, ingezet in 1907 bij do ope ning der Centrale, door het Departement Leiden van de Maatschappij van Nijver heid. Eenige cijfers van het machinever mogen der Centrale mogen den groei van het bedrijf demonstreeren 1907 Tentoonstelling Mij. van Nijverheid 067 K.W.; 1927 Electriciteitstai. toonstel ling „L.E.E.R.T." van de Leidsche Ver eeniging van Installateurs 24000 K.W.j 1930 Electriciteitstentoonstelling Leiden 1930 36000 K.W. Moge deze derde expositie, gevolg van samenwerking tusschen overbeids- en par ticulier initiatief een herinnering nalaten, die bij die van haar voorgangsters niet achterstaat. DE SLUIS PLUIMVEE-FILM. Vrijdagavond werd in de Graanbeurs een vertooning gegeven van de „Sluis" Plu mveefilm, door de bekende firma Sluis te Weesperkarspel, welwillend aangeboden aan de Leidsche Pluim- vee-vereeniging. De aanvang der filmvertooning on dervond eenige vertraging, omdat de bioscoop-installatie van de firma Sluis door de Leidsche Brandweer niet was goedgekeurd. Eerst moest de brandvrije cabine van den heer Remundt in letterlijken zin ten tooneele verschijnen, waarna de vertooning een aanvang kon nemen. De maatregelen van de brandweer hadden echter tengevolge, dat de af stand tusschen doek en projectieappa raat te groot werd, waaronder de dui delijkheid en helderheid van het pro jectiebeeld te lijden hadden. Een vertegenwoordiger van de firma Sluis leidde de voorstelling in met een kort woord van welkom aan de aan wezigen en een woord van dank aan het bestuur van de Leidsche Plu:mvee- vereen dat de vertooning mogelijk had gemaakt. De plechtige opening

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2