3)e Zoidóohd (Bou/fcattf 21ste Jaargang MAANDAG 17 FEBRUARI 1930 No. 6411 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE RIJNSTREEK DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per weok f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden. Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50 Goed gezien Eenige veelzeggende berichten uit „Het Volk": De Bondsraadsvergadering van den Algemeci.en Nederlandschen BonJ van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade) en Suikerbawerkingsbe- drijf heeft besloten voor een beJrag van f30.000 in te schrijven op een leerling voor de socialistische pers. Vooi ts besloot ook de Algemeene Nederlandsche Bond van Textielar beiders „De Eendracht" deel te ne men aan bedoelde leening, en wel tot een beJrag van f20.000. Het hoofdbestuur van den Ned. Landarbeidersbond heeft eveneens besloten, aan deze leening deel te nemen, en wel tot een beJrag van 1500. Dat is te zamen 50.000 gulden van deze socialistische vakbonden 1 't Bewijst niet alleen, dat er kapitaal is in han-en van de socialistische organi saties, waardoor deze een zekere macht en een zekeren invloed kunnen uitoefenen maar 't bewijst ook, dat men dit kapi taal wil benutten, ten deele althans, voor de eigen pers. Dat laatste is van het standpunt dier organisaties bezien heel logisch en conse quent* Zij toonen te begrijpen, dat de eigen pers is haar krachtigste propa gandist en haar eenigste fundament 1 Ter leering 1 Gelukkig, in onze kringen is het besef van de waarde der eigen katholieke pers bij zéér velen óók levendig. Maar er ontbreekt tóob nog te veel aan veler daadwerkelijk medeleven 1 Er zijn er tóch nog te veel, die min stens in 99 van de 100 gevallen ongemoti veerd de eigen katholieke pers achter stellen bij de niet-katholieke. Dikwijls ge beurt dat om een futiliteit, een nietigheid Men vindt bij den vreemde zou gauw iets moois, terwyl men in eigen ttuis even ga.uw klaar staat met critiek. Dat is een geestesgesteldheid, die zoo heel veel goeds kan tegenhouden! Het is goed te leeren van Jen tegen stander ook in dezel VOLKENBOND DE OPIUM-COMMISSIE. De permanente commissie van den Vol kenbond heeft haar jaarlijksche hoofdver gadering, die ditmaal vier weken duurde, geë ndigd. Het belangrijkste resultaat betreft de voorstellen tot onmddellijke beperking van de productie van opium, cocaïne en heroïne. Volgens deze voorstellen zal de wereld behoefte volgens de opgaven van de af zonderlijke staten ieder jaar worden vast gesteld en de productie door een centraal bureau volgens een bepaalden 6'.outel over de landen van voortbrenging worden ver deeld. De desbetreffende onderhandelingen zul len wel tegen den herfst zijn afgesloten, zoodat de commissie het bijeenroepen van een nieuwe internationale opiumconferen tie voorloopig tegen einde November over weegt. Om den sluikhandel in narcotische mid delen onder controle te brengen, welke handel zich ovei bijna de geheele wereld uitstrekt, en waarvan de bron nog onbe kend is, net tegenstaande talrijke smok- kelgevallen zijn ontdekt, zal op het secre tariaat een zwarte lijst worden aangelegd van firma's en personen, die zich met de zen handel bezig houden. SPANJE. DE AFBRAAK DER DICTATUUR. Nader wordt nog uit Madrid gemeld, dat de koning van Spanje de nationale vergadering ontbonden heeft. Men verwacht, dat thans binnenkort nieuw© verkiezingen zullen worden uitge schreven voor een nieuw parlement vol gens de oude grondwet, die in September 1923 door Primo de Rivera buiten werking werd gesteld. DUITSCHLAND RUMOERIG BERLIJN. Zaterdagavond is het te Berlijn weer tot communistische opstootjes gekomen. Om 7 uur trokken verschillende groepen van le den van anti fascistische jeugdorganisaties naar de Lindenstrasse, waar zich het ge bouw bevindt van de Vorwarts, waar zij demonstreerden. Verschillende deelnemers aan de betoo ging gingen verder naar de Leipziger- en de Friedrichstrasse, waar zij auto's aan hielden, waarvan zij de ruiten stuk sloe gen. Ook enkele winkelruiten moesten het ontgelden. In de Behrenstrasse overvielen zij een inspecteur van polit e, dien zij ernstig mis handelden. Ook werd hij van zijn wapenen beroofd. Terwijl de inspecteur naar het zieken huis werd vervoerd, verscheen de infus- schen gealarmeerde politie, die de daders vervolgde. Dezen waren de Behrenstrasse verder ingegaan, waar zij ook de ruiten van een theater vernielden Toen de po- lit'e opdaagde, verspreidden zij zich in alle richtingen, doch het gelukte de politie toch nog 14 hunner te arresteeren. FRANKRIJK. De ontvoering van Koetjepof. De Fransche rechercheurs, die tot het instellen van een onderzoek naar de ver dwijning van generaal Kcetjepof naar Ber lijn waren gezonden, hebben thans hun chefs rapport over hun reis uitgebracht. Terwijl het te Berlijn heette, dat hun naspeuringen geen resultaat hadden opge leverd, melden thans de Fransche bladen, dat de rechercheurs talrijke gewicht ge mededeelingen mee naar huis hebben ge bracht. Donderdag is op do Parijsche prefectuur van politie een bespreking gehouden, waarin de rechercheurs vcrtiouwelijke me dedeelingen hebben gedaan. JOEGOSLAVIË. KERK EN STAAT IN J0EG0 SLAVIE. Het protest van Zagrebs aartsbisschop. De „Osservatore" verneemt uit Zagreb, dat de bisschop van Loebljana (Laibuch), mgr. Jegic, den aartsb'sschop mgr. Bauer van Zagreb, ook namens zijn bisdom, dank bracht voor het uitmuntend antwoord op de ophitsende artikelen van de „Novosti", (artikelen waarin, zooals men weet de Pau selijke nunt us en het Katholiek Episco paat heftig worden aangcvalien). De bisschop van Banjalocka, mgr. Garic, heeft in de Kroatische kranten soortgelijke protesten als die van den aartsbisschop gepub'iceerd en de geestelijkheid van Dal- matië heeft zich met al deze verklaringen plechtig solida'r verklaard. Het katholieke blad „Hriatska Strana" uit Zagreb publiceert verschillende betui gingen van instemming van priesters en leeken. De Belgradsche correspondent van ge noemd blad bericht, dat dit a'gemeen pro test in Be'grado groot opzien heeft ge baard en dat vooral de buitenlandsche di plomaten h'eraan greote beteekenis hech ten. Een der diplomaten verklaarde, dat hij op zijn lange loopbaan nog nooit zoo'n hef- tigen en ongevronden aanval tegen den deken van het corps H m'omatiriiie had ge lezen als hier in de „Novosti" tegen den pauselijken nuntius. Intusschen moet dit artikel nog maar het eerste zijn van een heele reeks! De „Slovence" uit Lreb'jana (LnibacM meent te weten, dat dit artikel uit die Joego-S'avische kringen komt, die hun anti-godsdiers»i7e en athe'-stische opvattin gen van den beginne af verkondigd heb ben en van oordeel zijn, dat de band, die de Jcego-Slavische unie bindt, berusten moet op een anti-god«dienstieen geest. RUSLAND DE GODSDIENSTVERVOLGING. Twee priesters ter dood veroor'eeld. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn daar twee priesters ter dood veroordeeld, daar zij gepoogd zouden hebben twee agenten der Russische staats-polifie te dooden. Te Minok werden verscheidene leiders van Joodsche gemeenten, alsmede eenige aanzienlijke kooplieden gearresteerd, on der beschuldiging van staatsvijand'ge han delingen. Onder deze gearresteerden bevinden zich 5 vooraanstaande rabbijnen. De H. Synode der Grieksrhe kerk heeft aan den volkenbond een protest doen toe komen en om bemidde'ing verzocht tegen de christenvervolging in sovjet-Rusland. Zondagmiddag van 18.20—19.20 uur werd door den zender van don Philips Omroep Holland—Indië een speciaal voor dc Nat. Broadcasting Co. bestemd programma uitgezonden. Mr. B. C. J. Loder voor de microfoon Het lot der koelaki. Uit berichten in de Sovjet-bladen blijkt, dat verscheiden koelaki, na ingevolge de instructies van de Moskousche regeering van hun akkers, landbouwwerktuigen en vee beroofd te zijn, moeite doen als fa brieksarbeider een betrekking te krijgen, ten einde n et van honger odi te komen. Aan een aantal hunner, die daarvoor een lange voetreis hadden afge'egd, was het inderdaad gelukt een baantje in een of an dere industrie machtig te worden, doch hun vreugde, dat ten mins'e weer zij het dan een schamel stuk brood konden verdienen, zou niet van langen duur zijn. Spoedig lekte het namelijk uit, dat van hun bez'ttingen verdreven boeren als ar beiders in fabrieken werkzaam waren ge steld en onmidde"ijk werd toen een veror dening uitgevaardigd, dat geen koelak of beter gezegd ex koelak in de fabrieken een nieuw bestaan mocht vinden. Thans is een strenge controle bevonnen en reeds wordt uit versch'llende fabriekscentra bericht, dat daar koe'aki zijn aangetroffen, die. zoo zij reeds een betrekking hadden gevonden, onmiddellijk na hun identificatie weer op straat zijn gezet. Het aantal dezer slacht offers van de Sovjetterreur stiigt nu voort durend en voor de meeslen hunner blijft er niets anders over dan den bede'staf ter hand te nemen. Mogelijk slagen enkelen er nog in. een vergeten hopkje van Ruslmd te bereiken, waar men niets weet van hun vroegeren betrekke'ijken welstand, zoodat zij daar nog een kle ne kans hebben voor een of an-'er beroep in aanmerking te ko men. dat hen voor algehcelen ondergang zal behoeden. BRITSCH-INDIE HET VERZET IN BR.-INDIE. De congres-commissie in Britsch-Tndië heeft Ghandi gemach igd de campagne van civio e ongehoorzaamheid ie beginnen. De comm ssie besloot, de betalingen van de zoutbelasiing te weigeren en do zout winning in Indië zelf zooveel mogelijk te bevorderen. In al'e Britsch Indische havens moeten de arbeiders weigeren buiten- landsch zout te vervoeren. LEIDERDORP. Kiesverecniging. Vrijdagavond hield de R.-K. Kiesvcrceniging haar jaarverga^ dering in de zaal van don heer Ramaker. De voorz. de heer W. P. v. d. Geest, open de de vergadering met den chr. groet cn verwelkomde de aanwezigen. De opkomst was niet schil terend. Do secr. las de no tulen cn hel jaarvorslap, welke zonder op- of aanmerking werden gfledgckcurd en ge- teekend. Daarna kwam do ponningmecslcr aan de beurt de inkomsten bedroegen ƒ35.02, do uilgaven ƒ22.18, alzoo een batig saldo van 12.84. De heer J. Verklei cn M. Cozijn zagen do boeken en bescheiden na en bevonden deze in goede orde. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen W. I'. v. de Geest met 12 stemmen, mej. F. Zand bergen met 12 6t., M. Cozijn 10 st. Do heer W. P. v. d. Geest werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen. Bij stemming werd vekozen als afgevaardigde naar de Kamer centrale F. Zandbergen, en als plaatsver vancers I. J. Klaver en VV. P. v. d. Geesi. Vervo'gena hield de secr., de heer I. J. Klaver eenige besprekingen over de ge- meen!e-po'i:iek. Tot s'ct kwam ter sprake de kweslie van het laten drukken van re glementen. Men is tot overeenslcmming gekomen, om voor een jaar de contributie mer een dubbeltje te vorhoopen. Daar de rondvraag niets meer opleverde, sloot de voorz. de vergadering mot den ohr. groet. Ziokonhuisvorpleging. Donderdag avond hield de Verceniging voor Ziekcn- huisverpleging leiderdorp en Zoeterwou- de Hooge Rijndijk, haar jaarlijksche ver gadering in het Gebouw Irene. De voor zitter de heer G. v. d. Beek, opende met een woord van welkom, speciaal aan do doktoren, die aanwezig waren. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat dit jaar de financiën waren ach teruit gegaan, de inkomsten bedroegen f 5833.—, de uitgaven C810.—zoodat er een tekort ontstond van 977.—. Maar er was ook nog een reserve, die op 31 Decem ber 1929 3324.21 bedroeg. Er waren op 1 Januari 1930 2249 betalendo cn 1203 niet In bet gebouw „Amicitia" te Den Haag is Zondag door de Kynologcnclub „Do „Hofstad" een clubmatoh ge>houden. Twee Sloogi's, genaamd Abdulla en Zassie dn Siman Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Berlijn is het Zaterdag zeer rumoerig geweest. Twee priesters in Rusland ter dood ver oordeeld. Rapport over de verongelukte Italia- expeditie. (Buitenl. Berichten, 2e bl&d). Een wetsontwerpje ter verbetering van de Gouwe. (2e blad). Een geval van gasverstikking in een bad kamer te Wageningen. (Gom. Boriehten, 2e blad). Do opening van den nieuwbouw van het St. Elisabeth-Ziekenhuis. (lste blad). Een tragisch ongeluk onder Sassenheim. (ltse blad). betalende leden. Er zijn over 1029 71 per sonen verpleegd met do gcznmclijko lig dagen van 1797. De financieolo commissie bracht vorsing uit over do boeken van don penningmeester; zij hnd alles corroct in ordo bevonden. Tot loden van de Fi nancieolo Commissie over 1930 worden be- ncomd do heoron Joh. Thijsson, L. Snol en J. Nagtegaal. Toen kwam men aan hot punt bestuurs verkiezing. Gekozen zijn do hoeren I. J. Klaver met 45 stemmen, A. Cats mei 50, W. Bosman met 61 en W. Hoogervorst met 47 stemmen. Daarna kwam het gewichtigste punt van do agenda in bespreking, namelijk het voorstel van het bestuur, om dc ligdagen, dio op het oogenb'.ik 100 zijn, torug to bren gen óp 00 dagen. Hot bestuur was van meening, dat dan het tekort gedekt zou zijn; maar do minderheid was er voor om dc contributie met óén cent por betalend lid te verhoogen; dat laatsto zou een voor deel geven van ongeveer 1100.—. De heer H. van Mil verdedigde het voorstel van dc meerderheid van het bestuur en wees er op, dat het 00 of 65 dagen geweest waR en dat het op 100 dagen was gebracht. Er zijn over het geheel genomen 238 personon boven do 00 ligdagen gegaan; dus dat was een besparing gowoost van 000 over 1020. De heer A. Catz vordedigdo het voorstel van de minderheid. Als het voor stel zoo doorgevoerd zou worden, dan zou men don zieken een zeker aantal ligda gen onthouden, dat zal toch zeker de be doeling niet wezen en daardoor zou ook het tekort nog niet gedekt zijn, want dan was er nog vier honderd tekort over. Als men de contributie met een cent verhoogt dan komen wij tot een bedrag van 1169. De voorz. verzocht, of de hoeren dokto ren hierover hun medisch advies eens wil len geven. Dokte de Bruine nam daarop het woord. Hij was er ook sterk voor als het eenigszins kon de 100 ligdagen te be houden. Dr. Persant Snoep achtte het ook beter om do contributie met 1 cent te ver hoogen en gaf den wenk aan hot bestuur, om, wanneer een patiënt 00 dagen liggeld heeft genoten, met do behandelende ge neesheer eens te overleggen of do patiënt het ziekenhuis kan verlaten. Do heer Mei- dam was er voor, 't te laten zooals 't was, en nog eens een jaar te probccron. Do heer H. v. Mil had liever gezien dat do voorz. het voorstel had verdedigd. DoheorA. Cats zou graag zien, dat do vergadering nu be sliste. Do voorz. brengt het voorstel van de meerderheid in stemitfing. Het wordt verworpen met 53 tegen 11 voor en 1 blan co. Do voorz zou nu hef minderheidsvoor- htel willen behandelen. Maar de heer van Mil rnorkte op, dat niet te doen daar dit in strijd zou zijn met art. 41 van het regle ment. Het kan op de volgende vergadering behandeld worden, als het eerst op de agenda geplaatst is. Doktor de Bruine zou dan willen dat hel voorstel van 1 cent ver hoogen op de agenda geplaatst wordt. Na. de velo discussies gloot de voorz. de vor- gadering. Geboren: Marie Sophia d. van H. Minderman en L. Nieuwland Theunis Johannes z. van Th. J. van der Wolk en D. van der Kloot Helena Hendrika d. van H. Baars en M. K. Fuchs Cornel:a Tcuna d. van T. v. d. Kooij en H. de Rui ter.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1