BINNENLAND UIT DE OMGEVING Wereld-Missie ZATERDAG 15 FEERUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE PLEITREDENAAR VOOR DEN VREDE. Pater Stratrrann O.P. in Den Haag. Den 24sten Februari a.s. komt de be kende Duitsche pleitredenaar voor den vre de, de Z.E. Pater P. Stratmann O.P., spre ken in Den Haag. De Katholieke Vredes- bond heeft er ter gelegenheid der Vredes- en Volkenbondslentoons:elling een buiten gewone vergadering voor belegd onder voorzitterschap van Prof. J. B. Kors O.P. en het Tweede KameYlid Henri Hermans. Pater Stratmann is ook hier te Lande welbekend door zijn „Wereldkerk en We reldvrede", waarin hij mede tegen de Ka tholieke lijdzaamheid en het scepticisme ten aanizen der voorkoming van oorlog scherp te velde trekt. Men verwacht een grooten toeloop om hem to hooren, daar hij ook in Den Haag op theologisch en logische gronden de noodzakelijkheid voor ieder zal aantoonen om door een goed georganiseerden vrede eiken oorlog in de toekomst te voorko men. „Tijd" RIJKSCOMMISSIE WERKVERRUIMING Dezer dagen vergaderde te 's-Graven- hage de rijkscommissie-werkverruiming, onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Met voldoening nam zij er kennis van, dat de levering van een eerste gedeelte goederen ter uitvoering van een order ten behoeve van Ned. Oost-Indië tot genoegen van den opdrachtgever was uitgevoerd. Mededeeling werd gedaan van het on derzoek, dat het bureau had ingesteld naar de oorzaken, welke tot gevolg heb ben, dat de Nederlandsche metaalindustrie bij inschrijvingen vaak langeren leverings termijn moet aanbieden dan buitenlandsche concurrenten. Besloten werd dit onderzoek voort te zetten. Ingekomen was een schrijven van den minister van Waterstaat in antwoord op een brief van de commissie betreffende centralisatie in de aanbestedingen bij we genbouw en regularisatie van de werkge legenheid over een heel jaar bij dezen bouw. Op grond van verkregen inlichtingen werd besloten, deze aangelegenheid verder in behandeling te houden. Besloten werd den minister van Onder wijs te adviseeren als uitzonderingsgeval een toelage te verstrekken voor opleiding van jeugdige arbeidskrachten in een be paalde ondernem'ng. Naar aanleiding van mededeelingen door het bureau, betreffende het betrekken van brandbluschmateriaal van Nederlandsche fabrieken, werd besloten te bevorderen, dat de Nederlandsche fabrieken meer aan dacht zullen schenken aan de wenschen van hen, die brandbluschmaterialen noodig hebben. Voorts werd mededeeling gedaan van eenige tientallen aanvragen om bem'dde- ling door de commissie ten behoeve van aanschaffing van producten van de Ne derlandsche nijverheid in concurrentie met producten van de buiten'andsche nijverheid. In vele gevallen leverde die bemiddeling gunstige resultaten op. Met genoegen nam de commissie er ken nis van, dat, waar de metaalindustrie in het algemeen niet op bijzonder gunstige tijden kan roemen, de wagonfabrieken ten gevolge van eenige belangrijke orders over werkgelegenheid niet te klagen hebben. R. K. MIDDENSTANDBOND. Vergadering van den Vakraad. t Dezer dagen vergaderde te Utrecht de Vakraad van den Ned. R. K. Miden- standsbond, onder leiding van zijn onder- voorzit! er, den heer C. J. Nootenboom de Bruyn uit RoosendaaL Wijlen F. v. Rossum herdacht In zijn openingswoord herdacht de w.n. voorzitter het overlijden van den voorzit ter van den Vakraad, den beer F. van Ros sum. Spr. schetste de groote liefde en toe wijding, welke de overledene voor de ka tholieke middenstandsbeweging en spe ciaal voor de vakorganisatie aan den dag legde en beval de nagedaohtenis van den heer v. Rossum in de gebeden van de leden der vakorganisatie aan. Het ontwerp-WinkelsIuitingswet Hierna werd een uitvoerige bespreking gewijd aan het ontwerp-Winkelsluitings- wet. De vergadering constateerde met ge noegen, dal met verschillende ter kennis van den Minister gebrachte bezwaren re kening is gehouden. Tegen den verkoop door middel van automaten, na sluitingstijd der winkels, bestonden bij alle aanwezigen ernstige be zwaren. Tevens zal getracht worden, om, wan neer de data 5 en 31 December op Zondag vallen, ook voor deze dagen te doen gelden de bepaling, dat winkels tot tien uur ge opend mogen zijn. De voorgestelde wijziging van de Drankwet werd mede besproken: besloteD werd ernaar te streven, dat ook mogelijk wordt gemaakt het overschrijven van ver gunningen, verleend aan natuurlijke per sonen, met dien verstande, dat overschrij ving alleen mogelijk is op bloedverwanten in den eersten graad. Tot slot van de agenda werd een be spreking gewijd aan de organisatie van den Katholieken Jongen Middenstand. Deze bespreking had een zeer aangenaam karakter en zal ongetwijfeld haar nut voor Ie organisaties van den Kath. Jongen Middenstand afwerpen. UIT HET HEERENKLEEDINGBEDRIJF De wijzigingen in de C. A. 0. Zooals reeds door ons werd medege deeld zijn de werkgevers en werknemers in het heerenklcedingbcdrijf tot overeen stemming gekomen in zake de C. A. O. 1930. De wijzigingen, welke in de C. A. O. worden aangebracht komen op het vol gende neer: 1. De atelierarbeiders ontvangen 1 cent verhooging op het uurloon. 2. De productie-premie (vacantie-uitkee- ring) is dusdanig omschreven, dat elke kleermaker, die in het drukke seizoen be reid is gebleven een behoorlijke productie te leveren, deze ook zal ontvangen. 3. Bij de intreding van de Ziektewet zul len zoowel de atelier- als de thuisarbei ders bij ziekte hunne uitkecring van den eersten dag af ontvangen, als ten minste de ziekte langer dan 6 dagen duurt. 4. Een commissie is benoemd om te on derzoeken de noodzakelijkheid van ver hooging der gemeentelijke loonklasse van Alkmaar, Enschede en Eindhoven. Deze uitspraak moet vóór April gedaan zijn. 5. Een commissie, waarin de werkgevers bonden reeds een aantal personen hebben benoemd, zal een loonregeling ontwerpen voor de engros-confeclie in de maat-con- GEMENGDE BEDRIJFSVEREENIG ING VOOR ZIEKENGELDVERZEKERING. Op Donderdag 13 Februari 1.1. vond de eerste vergadering van den Ledenraad der Gemengde Bedrijfsvereeniging voor Zie kengeldverzekering plaats onder Voorzit terschap van Mr. W. Vroom. Met algemeene stemmen werd het Re glement der Ziekteregeling vastgesteld en goedgekeurd. Het percentage der premie, bestemd voor de Reservekas der bedrijfsvereeni ging, werd bepaald op 5 pet., terwijl de be grooting met algemeene stemmen werd goedgekeurd, conform het bestuursvoor stel. Een regeling der vacantie- en reisgelden voor bestuursleden, leden der Bedrijfsver eeniging en leden der Balans-Commissie werd getroffen, terwijl, buiten bezwaar van het budget, tot directie werden be noemd de heeren: Mr. W. Vroom, A. C. de Bruijn en Dr. L. C. Kortenhorst. Tot adjunctrsecretaris der bedrijfsver eeniging werd aangesteld Mr. H. A. J. H. Franses; het kanfoor van het secretariaat blijft gevestigd, Lange Voorhout 19, te 's-Gravenhage. DE PAPEGAAIENZIEKTE. In- en doorvoerverbod. De Minister van Binnenlandsche Zakm en Landbouw heeft met ingang van heden den in- en doorvoer van papegaaien, par kieten en andere papogaai-achtige vogels verboden. Afwijking van dit verbod kan in bijzondere gevallen worden verleend on der door den directeur van den veeartse- nijkundigen dienst te stellen voorwaarden. DE MODERNE DAfSEN. Het oordeel van een niet-Katho'iek medicus. De regeering beraamt maatregelen om de uitwassen der moderne dansen te kee- ren. De geheele liberale pers spot en hoont .En wat zegt een niet katholiek medicus? De Rcsb. heeft een onderhoud gehad met den niet-katholieken gynaecoloog dr. Maasland in Den Haag. En deze zeide o.a.: „Er is dezer dagen op de moderne dan cings gewezen. Ik onderschrijf de gevaren hiervan volkomen. De moderne dans, met de daarbij in hooge mate onbeschaamde kleeding der tegenwoordige vrouwen, zijn voor menig jong meisje de oorzaken van haar geestelijken en hcbamelijken dood. Deze toestanden zijn een schande voor onze beschaving. Daarbij is ook mijn ervaring, dat op dit oogenbiik vooral in de hoogere standen bet alcoholgebruik weer toeneemt. Voor me nige vrouw uit den beschaafden stand is de cocktail de dagelijksche drank. En ook dit drankgebruik leidt tot uitwassen op zedelijk gebied. Ik zou ook nog kunnen noemen de ont aarding in de kleeding. Dit zijn natuurlijk geen directe oorzaken, maar deze factoren maken de vrouw onbeschaafder en onbe schaamder in haar optreden. Al die din gen werken mee om het vrouwelijke gevoel af te stompen. Men veroorlooft zich aller lei vrijheden en valt daardoor van kwaad fcot erger. Door dit alles is de moderne danszaal ontaard in een bordeel, waar het jonge meisje en zelfs de gehuwde vrouw niet al leen haar reinheid, maar ook haar gezond heid verliest en vaak haar leven. Wanneer een epidemie zoovelen in hun gezondheid had aangetast als de moderne dancing doet, zouden allang de meest ra dicale maatregelen ter bestrijding zijn ge nomen. Nu echter blijft men werkeloos toezien. Het grijze hoofd schudt eens bedenkelijk en dan verzucht hij: Gelukkig de ouders, wier dochter in dezen tijd het oude be scheiden, degelijke meisje b'ijft. Ze wordt steeds zeldzamer en -ik acht dit een ramp voor onze eamenleving". N00RDWIJKERH0UT. Zaak-uitbreiding. Vorige week werd de verbouwde werkplaats van den heer A. H. Christiaaanse ahlier feestelijk ge opend. De oude ruimte van do carqsserie- bouwerij is naar achteren wel driedubbel vergroot. In de met bloemen versierde werkplaats waren een achttal luxe auto's en trucks tentoongesteld, met en zonder carosserie. De vrachtwagens vooral hadden de belangstelling van de vele kijkers. De zeer mooie verbouwing werd uitge voerd door den aannemer P. Lemmers te Voorhout. De electr. installatie werd ver zorgd door den heer C. v. Dam alhier, wel ke beide heeren met trots op hun werk magen neerzien. De heer Christiaanse heeft momenteel een geheel nieuw model touring-car ter uit voer ng gekregen. Vermoedelijk zal binnen enkele weken een twintigtal man peisoncel zijn fabriek vullen. Zie advertentie in dit nummer. Uitvoering. Woensdagavond gaf de Chr. Muziekvereeniging „de Harpe Davids" eon muz ek- en tooneeluitvoering tèn beste, met medewerking van het gezelschap „L Estudiantina". De uitvoering zou oor spronkelijk plaats hebben in café „Het Wapen v. Noordwijkerhout", doch werd thans gehouden in het gemeentezaaltje. Ds. P. Hofstede opende den avond, ver welkomde al'.en, wensente allen een ge noeglijken avond toe. De reden, dat een an dere zaal was gekozen, was, dat de heer Chr., wonende naast café v. d. Berg, juist voorzien was van de laatste H.H. Sacra menten der Stervenden. De avond werd geopend met muziek. Achtereenvolgens werd ten gehoore gebracht, Psalm 47, K. L. M. Marsch, Le Masque d'Or, Lilibre Largo, Quartet CaVall'eria Rust'cana, Ko- nifa Jubileum Marsch en Psalm 68. Een en ander werd zeor verdienstelijk uitgevoerd. Na de pauze werd vertoond „De Vliegen de Student", „Flips en Flaps" en „Studen- tenwraak", alle kluchtige stukken, waar om hartelijk gelachen word. Na een dankwoord van den weleerw. heer ds. P. HofsteJe aan allen, in 't bijzon der aan den beschermheer der vereeniging, den hoogwe'edelgeb. heer Jhr. H J. Ge vers v. Kethel en Spaland die hen met zijn tegenwoordighe d had willen vereeren, gingen allen welvoldaan buistoe. Tooneelvereeniging Volksbond. In café „de Zwaan" vergaderde Vrijdagavond de tooneelvereeniging „Oefening baart Kunst", onderafd van den Ned. R. K. Volksbond alhier. Voorz. P. Koelewijn opende de jaarver gadering met den chr groei, en verwel komde allen, in 't bijzonder kap J. v. Stra len, geest, adv seur en den heer M. Dries sen, regisseur. Slechts 3 leden waren af wezig. Door omstandigheden verlaat, woon de toch de voorzitter v. d. Volksbond, de heer H. v. Noort de vergadering ook bij. De notulen en jaarverslag, die uitstekend verzorgd waren door secretaris v. d. Burg, werden onveranderd vastgesteld. Door den penningm. W. Kaptein werd rekening en verantwoording gegeven van de financ eele acties. Inkomsten 1929—1930 bedroegen 195.43, uitgaven 114.67, zoo dat de kas thans inhield 80.76. Daarna volgde bestuursverkiezing. Ver kozen werden de heeren G. v. d. Togt als bibliothecaris en C. v. Noort als commis saris, terwijl voorzitter Koelewijn met al gemeene stemmen herkozen werd in zijn funct'e. 1 Maart bestaat de vereeniging 15 jaar. De volgende week Woensdag wordt een feestavond gehouden voor do leden van O. B. K„ waarbij zul'en worden nitgenoo- digd de besturen van Volksbond en Vak- afdecling. Een zes-tal nieuwe leden had zich aangemeld, over wier aanneming re glementair zal worden beslist. De voorz. bracht nogmaals zijn dank aan allen die maar eenigsz ns hadden medege- werk aan het slagen van de verschillende uitvoeringen. De vereen, is weer opgeleefd na een periode van inzinking. Zij staat er, wanneer allen hun beste krachten blijven geven, thans zéér goed voor. Bij de rondvraag vroeg W. Kaptein of bij de repetities de leden wat meer st lte wilden betrachten en ook allen 3 weken van te voren hun rol uit 't hoofd wilden kennen. Ook zag hij graag een volledige inventaris aangelegd van tooneel-decor en -kleedingsfukken. Daarvoor was trouwens al een commissaris verkozen. A. v. Reste ren wilde den souffleur, mede voor het ja renlang vervullen van zijn vrij ondankbaar werk, een geschenk toedenken. Het bestuur zal dit onder 't oog zen. Na verdere besprekingen van huishou- delijken aard werd de vergadering op do gebruikelijke wijze gesloten. Stille Omgang. Het Genootschap van den Ötillen Omgang afd. Noordwijkerhout, zal op Maandag 17 Febr. a.s. om half 8 een ledenvergadering houden in het patronaats gebouw van de St. Victorparochie. Het woord zal gevoerd worden dor.r pater Mul der uit Leiden. Deze vergadering zal ook toegankelijk zijn voor niet-leden. Uitvoering „Jeanne d'Arc". Te begin nen Maandag a.s houdt de R. K. Muziek vereeniging „St. Jeanne d'Arc" een Berie uitvoeringen voor donateurs in café Brama. Het programma geeft als muz eknummers: „Chor aus „Undine", van A. Lortzing en „Dies ist der Tag des Herrn", van Kreuzer en als klucht spel: „Barend de stoutmoe dige Luchtschipper". Na de pauze wordt uitgevoerd „Rigo- letto" van Verdi en „Les lïugenots" van Meijerbeer, de klucht „Het Va'sche Etiket door Gerard Nielen en „De stomme muzi kant voor den rechter". Aan luisteraars en kijkers zal het niet ontbreken. Bernadette-film. Donderdagavond werd in de tooneelzaal van het Sint Bavo- gesticht een film vertoond voor leden van de verschillende congregaties uit de St. Joseph-parochie en genoodigden „Het Mi rakel van Lourdes" gaf in de verschillende acten tooneelen u t liet leven van Borna- dette Soubirous, do verschijningen der H. Maagd, het Lourdes van tegenwoordig met do prachtige natuurtafeieelcn en liet ons zien eeno genezing naar het lichaam en ©ene bekeering van een ongeloovigo, ge nezing naar de ziel. De eerw. pater van dor Zande C.s.s.R., die deze film op vele plaatsen vertoonde ga f verklaring van de verschillende voorstellingen en liet toepas selijke muzieknummers ten gehoore bren gen. De meisjes en jongelingen werden allen vergast op chocolade, terwijl aan het einde nog een lach-filmpje gegeven werd. Na afloop werd dezelfde film 0 nog eens vertoond voor de leden van de congregatie der H. Familie. Uitvoering voor de armen. Do laatste avond van de 6enc uitvoeringen voor de armen is schitterend veHoopen. De vertol ker van de hoofdrol in de „Held der Eucharistie", Jo do Haas, werd vereerd met een prachtig bloems'uk, waarmede de jongen zichtbaar blij was. De recette van de dt e avonden heeft een flink bedrag opgeleverd, hetwelk aan de eerw. geestelijkheid is ter hand ge stold. N00RDWIJK. Th. J. van Went t In den ouderdom van bijna 67 jaren is overle 'en de heer Th. J. van Went. Do overledene was vele jaren lid van den ge meenteraad en een der oudsto bestuur ders der CoÖp. Boerenleenbank ter plaatse. Ook in het Parochiewerk had hij een werkzaam aandeel als lid van het R. K. Armbestuur, welke taak hij steods met tcewijding en liefdo heeft vervuld. Hij rustte in vrede. De gerreentowoningen. De nieuw ge bouwde gemeen te woningen aan dc IJmui- der en Egmonderstraat kunnen eorlang betrokken worden en wel Woensdag a.s. de woningen van het kleinbto type en de woningen van het grootste type op 26 Februari a.s. 0UDE-WETERING. Uitvoering. Dinsdag- en Woensdag avond gaf de R. K. Tooneelvereeniging „St. Thcndulfus" haar Vastenavond-uitvoering in Hotel Van den Bosch. Den eersten avond was de zaal s'echts matig, doch den tweeden avond, uitstekend bezet. Nadat do voorz. een welkomstwoord had gespro ken en de regisseur een uiteenzetting van de op te voeren stukken had gegeven, wer den de aanwezigen vergast op de opvoe ring van een tweetal kluchtspe'en, nl.s „Zuur en Zoet" een kluchtig spel in drie bedrijven en „Leep, Leepcr, Leepst" een klucht in één bedrijf. Het eerste stuk ver wierf oen uitbundig succes. Door do uit- s'ckéndc uitbeelding der telkens togen elkander botsende karakters ontstonden schior ontelbare kluchtige scènes en het gelach was dan ook bijna niet van de lucht. Het voor de Bpolers zeer zware stuk werd met zeer veel toewijding ge speeld en do opvoering was dan ook een succes in den waren zin des woord». Het pub'iek applaudisseerde enthousiast na ieder bedrijf. Na de pauze werd opgevoerd „Leep, Leepcr, Leepst". Ook dit stuk werd, vooral den tweeden avond zeer goed op- revoerd en verwierf eveneens veel bijval. Na afloop dankte dc Voorz. de aanwezigen voor hun opkomst en hij hield er zich van verzekerd, dat zij ook werkelijk genoten hadden. Hii bracht een woord van hulde aan de spelers voor hunne uitstokendc prestaties en huldigde ook den Regisseur, den heer J. H. Vesseur, die «zijn talrijke aan do repetities bestede uren en nog vele andere zorgen, met een dergelijk succes bekroond zag. Do grimcering was bij don hoer Franssen goed verzorgd. St. Theo- dulfu8 heeft zijn goeden naam hoog gehou den en kan met gerechtvaardigde voldoe ning op deze uitvoeringen terugzien. WASSENAAR. Een portefeuille vermist Door den heer Th„ wonende aan den Schouwweg, is bij de politie kenniF gegeven, dat door hem een portefeuille met 600 wordt vermist. Twee „kemphanen". Op ©en werk aan de Drie Papegaaien kregen gisterm ddag de werklieden T. uït den Haag en P. uit Rijnsburg twist. Deze 'iep zoo hoog, dat zij elkaar met schoppen gingen bewerken. T. kreeg een lichte verwonding aan den wang, terwijl P. inwendige kreuz'ngen opliep. Na door dr. Baart de la Faiile te zijn verbon den werd P. naar zijn woonplaats vervoerd. De politie maakto van het geval proces verbaal op. Hevig aangekomen. De heer L., die Donderdagavond per rijwiel de Langstraat wilde passeeren, werd op d cnhoek Lang straat—Kerkstraat omvergereden door een uit de Kerkstraat komend wielrijder. De heer L. kwam met het achterhoofd op do straat terecht en werd met ©en gapende wonde bij bakkor B. binnengebracht. Na door dr. van Praag te zijn verbonden werd hij per politie-auto naar huis gebracht. Botsing veroorzaakt door gladheid. Vrijdagmorgen bleven op den Rijksweg na bij de Maaldrift twee auto's stilstaan, om dat de voorruiten waren bevroren. Terwijl men bezig was de ruiten met zout to ont dooien, kwam uit de richting den Haag ©en 6 wiel ge auto van een brouwerij. Do be stuurder bemerkte op het laatste moment wegens den dikken mist dc beide stilstaan de wagens. Hij trachtte deze links te pas- seeren, maar zijn wagen slipte en botste met flinke vaart tegen de stilstaande auto's, deze laatsten schoven door do gladheid van den weg af en over het fietspad heen de wegsloot in, de beide besturuders voor JAPAN. Pausolijk jubilé-geschonk van een hoiden. Bar Yasnh, lid van do Japanscho Senaat, zond nan den H. Vader een doos van kost baar hout met inlegwerk; liet deksel is vau zilver en omlijst met twijgen, wel een sym bool va^i den vrode, door don Paus in zijn eersto enclcliek aan de wereld gewensoht- (Sendboto). Geboortebeperking in Japan? 't Japanscho tijdschrift „Tayo" hoeft oen officieel onderzook gepubliceerd ovor do volgende vragen: 1. Is ©en controlo op do geboort© in een land, dat lijdt aan overbevolking, in prin ciep aan t© bevelen? 2. Moet men in Japan oen goboortecon- trolo invoeren? 12 Vooraanstaande personen antwoo-d- den bevestigend op do eersto, B of 6 op do tweode vraag. Uit de roderum die zij aan geven, kan men zien dat zo door hot mate rialisme van Europa zijn besmot. Do ove rige antwoorden (ougevoor 90) 'ontkenden pertinent. Zo komen van leiders dio vree zen voor den ondergang van hun land. 7.0 schrevon o.a.: „Geboortebeperking is vin aanslag op den vaderlnndschcn geest", „Alleen Amerikaansche spionnen kunnen oen beperking van geboorte aanraden", „Laten wo toch niet Frankrijk navolgen, maar onze levenskracht onverzwakt bewa ren." (Schön. Zukunfi). Een oordeel van heidenen over bioscoip- bezoek der jeugd. De Minister van Onderwijs in .Tupan he >ft onlangs ©en officieel onderzoek ingesteld omtrent don invloed van bioscopen op d© u van volks- en middelbare «cao- Ion in do boido grootsteden Tokio en Osa ka. Hot resultaat overtrof alli verwachting. Voor moor dan 70 pet. is hot bioscoopuo- zook schadelijk nuur ziel cn lichaam, bij Je overige 30 pet. waren gunstigo factoren voor hun ontwikkeling waar te nemen, maar nooit zonder sciiauuwkuut. liet voorbeeld van het Ministerie van Onderwijs word volgd door don schooldirocleuron in andoro sciiu.cn, eu j. 't inlaat, v's opvallende uitwerkingen werden opgogc- von: Voor jongens, oppervlakkigheid van ka rakter hoillooze lust tot avondturen, onna tuurlijke vroegrijpheid, gelegenheid t>t slechto vriendschap, nalatigheid in do stu die, verloiding tot allerlei misdaden, en zenuwzwakhcid. Voor do vrouwelijke jeugd, buitengewono vermoeiing der hersenen mot hot govolg van onbekwaamheid tot studie; bij voort,lurond bioscoopbezoek: traagheid en hysterie, slechto schoolrapporten, vroegtijdig vorlies d'er kinderlijkheid en van 't schaamtege voel, koppigheid cn verleiding tol misdaad cn onkuischhoid. Do directeuren der scholen haasten zich doeltreffondo maatregelen to nemen. (Asulii). Edison, profeet van de godheid. Door een vereeniging vaiï olectricion.s t© Osaka is Thomas Edison verheven tot pro feet van den God der clcctriciteit, niet don titel van „Edison no Mikuto'. Do God der electriciteit is aangenomen door oen wot- tolijk-erkende Shintosekte. (Wcltmission). Katholiek onderwijs in Japan. Japan heeft een katholieke Universiteit en 37 hoogere scholen. Tokio allwn heeft de katholieke Universiteit, 1 middelbare jongensschool, 1 vrouwcncollogo en 3 hoo gere meisjesscholen. Do Protestanten bob ben in Japan 23 Universiteiten en 92 hoo gere scholen. Voor do katholioko propa ganda rest hier nog oen grooto taak, om dat het ouderwijs hol bokocringsmiddel bij uits'tek lijkt voor Japan. (Krouz u. Karitas). Vooruitgang van het Boeddhisme. Do Jodo-sekte kreeg or in 1928 hot res pectabele aantal van 240 bonzen bij. Op het einde van verleden jaar was in den tem pel te Kyoto de plechtige opnamo van 58 Bonzennovioen. Onder hen bevond zich dr. Itokawa, professor in de medicijnen te Ke- Io, en zijn assistent dr. Okushi. Do oourant der bonzen wist zijn roeping to verklaren. Hij had plotseling zijn vader en vrouw ver loren, uit straf voor zijn zonden, die hij bedreven had bij het slachten van dieren voor zijn onderzoekingen.... Nu l.wam iuj tot inkeer. (M. Carh.) zich uit duwend. Do laatsten kwamen mot en nat pak vrij. Do auto's kregen alle lichte mateiicclc schade. Onaangename rook cn reuk. De laat ste dagen ondervinden de bewoners van het dorp weder groote overlast van do vuil verbranding. Met spann'ng wordt de dag verbeid, waarop de belt van standplaats zal verandoren. Bedelen. Door dc politie in zekere W. uit Voorburg, dio mot ©cn bcdc'brief liep te venten, gearresteerd. De brief werd den man ontnomen. W0UBRUGGE. Wiel van de autobus geloopen. Vrijdagnamiddag liep een achterwiel van de autobus „Adwal" op den weg in den polder „VierambachtGelukkig kwa men geen ongevallen voor, doordat d© chauffeur do wagen spoedig tot stilstand bracht. SASSENHEIM. Personalia. Op het telefoonkantoor alhier is werkzaam gesteld mej. M. H. C Verhoog alhier.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5