UIT DE OMGEVING VRIJDAG 14 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. EEN NOODKREET UIT DE MISSIËN. Wij weten niet wat honger is. Zelfs in den tijd der distributie hebben wij den honger niet gekend. Maar een hongersnood is nog heel wat anders. Ep dan een hon gersnood, die reeds in 19-26 is begonnen en waarvan het einde niet is te zien. Zulk een hongersnood heerscht nu in deze dagen in een gedeelte van China, in een der meest bloe'ende missiën van het Vicariaat van Ningpo in het district Wenchow. Reeds meer dan twee roilnoen menschen 2ijn er bezweken. En nog dagelijks worden de lijken der uitgehongerden uii eenigs- ïins grootere plaatsen bij tientallen uitge dragen. Weerzinwekkende tooneelen, als het eten van menschenvleesch, komen her haaldelijk voor. Vandaar dat spoed'ge hulp absoluut noodzakelijk is, wil de vrucht van vele ja ren Missiewerk niet voor goed ten gronde gaan. In het aartsbisdom en in de andere bis dommen zijn de diocesane missie-comité's reeds in act e gekomen en met groot suc ces. Daarom meende het Haarlemsche Missie comité niet ten achter te mogen blijven. Het zou toch in zijn taak te kort schieten •wanneer het zoo groot missie eed ongevoe lig langs zich heen liet gaan. En vandaar dat wij gesteund door de goedkeuring en aanmoed'ging van onzen beminden bis schop Mgr J. D. J. Aengenent, een drin gend beroep doen in de plaatselijke pers van dit diocees op de milddadigheid van onze geloofsgenooten. Iedere gift hoe klein ook is welkom. Men kan zijn bijdrage aan een der ondergeiee kenden opzenden en bij voorkeur aan den zeereerwaarden hooggeleerden heer J. H. Niekel, den penningmeester van ons Comité. W e dan de goederen der wereld bezit en zijn broeder in nood ziet maar zijn hart voor hem sluit, hoe b'ijft dan in hem de liefde tot God. 1. Br. van S. Joan III, 17. M. W. A. WIJTENBURG, voorz., gironummer 12392. J. H. NIEKEL, Warmond, gironummer 102390. TH. M. P. BEKKERS, Voorscho ten, gironummer 8725. J. TH. JACOBS, Zaandam, 't Kalf, gironummer 131117. C. M. MOL. Rotterdam, gironummer 37728. JAC. MOL, Amsterdam, gironummer 84956. A. J. C. MEECHERS, Beverwijk, gironunlmer 112340. L. H. M NIEUWENHUIZEN, Heemstede, gironummer 60685. A. J. RATTé, Slolen-Amsterdam, g ronummer 80718. E. P. RENOS, Alkmaar, gironummer 13431. J. C. H M. SCHIPHORST, Kat wijk a. d. Rijn. giron. 73479. J. H. VISSER, Warmond, gironummer 1827. F. P. M. VAN DER VLTET, Rot terdam. TH. H. J. WINKELMAN, Am sterdam, gironummer 50506. P. W. DE WOLF, Limmen, gironummer 75085. Het laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse Nadat de heer Krelage zijn rede beëin- digd had, werd het woord verleend aan den lieer Wintermans, plaatsvervanger van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw. Spr. zeide, dat hij als „voelhoren" van den minister verheugd was namens de Regee ring aadeering te brengen voor deze ijveri ge streek met zijn intel'igente en energie ke bevolking. Er zou natuurlijk geen re geering in Mederland denkbaar zijn, welke geen belang stelde in de ontwikkeline van dNz „landbouw-industrie" zooals men het wel mag noemen in dit gewest. De regeo ring stelt het op bui:engewoon hoogen prijs, dat dit laboratorium uit het initiatief der bevolking is opgebouwd. Spr. bracht hulde aan het pionierswerk van prof. v. Slogteren, een wetenschappo lijk werk, dat langs den weg van het on derwijs op de tuinbouwschool aan alle be oefenaren van het vak ten goede komt. De heer Wintermans sprak de hoop ui', dat de geest van prof. v. Slogteren verlicht zou worden in hij nog menige uitvinding zal doen, en dat de Heer der Wetenschap pen hem daarbij Zijn onmisbaren 6teun zal ver'eenen. Als laaiste spreker kwam de heer v. Ti', voorzitter van de Commissie voor Weten schappelijk Onderzcek aan 't woord, die dank bracht aan dc Regee:ing voor de tot standkoming van dit laboratorium. De sa menwerking met prof. v. Slogteren was van zeer vriendschapr el ijken aard. De probic men, welke zich in 't vak voordoen, worden (Vervolg). in de commissie besproken, maar de uit werking wordt geheel aan prof. v. Slogte ren overgelaten. Eerst 6tond men in vakkringen een wei nig sceptisch tegenover het wetenschap- pe'ijk onderzoek, doch dat is than9 ver anderd. Ook voor do buitenlandsohe han del is dit laboratorium onmisbaar gewor den. Een van de problemen, die in dit labo ratorium zijn opge'ost was de bestrijding van het oud ziek by hyacint hen, maar met he' bestrijden van de Narcissen aaltjes ziekte heeft prof. v. Slogteren wel 't mees te naam gemaakt. Het 'and heeft voor mil'ioenen van die bestrijding geprofiteerd. Nadien kwam het ccelziek der hyacinthen in 6tudie, dai thans voor een groot percentage is bestre den. Spr. besloot met de opmerkinv, dat voor deze onderzoekingen veel ge'd noo- dig: blijft, waarom spr. ,en beroep dcet op het Rijk om deze wetenschappelijke ar- bei 1 krachtig tc blijven &'eunon. Nadat jhr. v. Citters het slotwoord had gesproken begaven al'e genoodigden zich in auto's naar het aboratoiium, waar de model in ichling werd bezichtigd en be wonderd. Ver-rre'd zij nog, dat aan den ingang van de zaal aan mevr. v. Slogteren een ruiker orchideeën werd aangeboden en er ve'c telegrammen van gelukucnsch aan het adres van prof. v. Slogteien waren binnengekomen. HET HERBOUWDE LABORATORIUM VOOR BLOEM BOLLENONDERZOEK TE LISSE is Don derdag namens de curatoren der Lan lbouwhooge- echool door Jhr. S. van Sitters geojrend. De autori teiten bij de opening LISSE. Propagandactub. Gisteravond hield de R. K. Propagandaclub haar jaarverga dering, welke een eenigszins feestelijk ka rakter had. De voorzitter, de heer Chr. v. d. Eist, opende deze bijeenkomst, waarna, door aleln staande het „Wilhelmus" werd gezongen. Voorts memoreerde de voorz. het werk van de club, waaruit hij bewees de noodzakelijkheid van een dergelijk in stituut. Hierna gaf hij het woord aan den voor zitter der R. K. Kiesvereeniging, den heei F G. J. v. d. Eerden. Deze bracht een woord van dank aan de propagandaclub voor het werk in den afgeloopen zomer verricht. Dat dit werk doeltreffend is ge- weesi, heeft de uitslag van de stemming bewezen voor de Tweede Kamer. Jammer is het, dat ondanks het werken der propa gandaclub toch nog velen verkeerd hebben gestemd door bijv. het hokje achter den naam rood te maken. Spreker ncemde het een zegen voor Lisse zoo'n club te bezitten opdat me '.e daarduor de rechte mannen op de rechte plaats komen. Hierna hield de weleerw. heer H. Ag- teraf, kapelaan van de St. Agrtha-ke:k een bespreking over de oprichting van een congregatie en wel op aandringen van Mgr. de Bisschop. Z.E. hooi dat de le den van de propagandaclub ook zouden ijveren voor deze op te richten congrega tie, dan zal voorzeker Gods zegen op het propagandawerk rusten. De ee;ste congre gatie-avonden zijn op' Dinsdag en Donder dag a.s. De voorzitter onderstreepte d,* woorden van kapelaan Agterof en dunk e beide sprekers, waarna men overging in gezellig samenzijn. Vermelding verdient nog, dat een voor de bestrijding der kos ten gehouden verloting 39.75 opbracht! Het was een goed geslaagden avond. Voor het dr. Ariëns-rronurrent. In sa n-en e king met de propagandaclub van den R. K. Volksbond heeft de propaganda club van het Kruisverbond een inzameling in de Gemeente gehouden voor het Dr. Ariëëns-monunient. Deze inzameling bracht l et mooie bedrog van 116.40 op! Naast de hu'de voor de medewerkers komt een woord van hulde hiervoor zeker toe aan kaj elaan W. Q. Versteegen. RIJNSBURG. Tu'r.bouw. Tegen alle verwachting in kwam er werkelijk weer een weinig ople ving in den handel. Er was weer vtarg en lo prijzen gingen voor sommige artikelen ets naar boven. Goeie ge'o kool brengt tot 12.60 per 100 op. Rioile iets lager van 7.409.90. Het aitikel uien, waar den lactsten tijd do spot mee weid gesto ken, ging zelfs flink naar boven. Was de verwachting dal deze spoedig op 70 cent per Kg. zouden staan, deze week gingen ze zelfs weer tot 1.60 per 100 kg. Gul: spruiten ginpen vlugger en brachten tot 14 cent er Kg. op. Met peen is het nog nie s gedaan. Beste kwaliteit was; een gaat tot 4.00—5.00, doch Friesche peen kan niet meer halen dan 1.201.10 per fCO kg. Een zeer slechten prijs dus. KORENBOND „ST. WILLIBRORDUS". Donderdagavond hield de Korenbond „St. Willibrordus" haar jaarvergadering in het Parochiehuis te Katwijk aan den Ri.n. De Voorz., Pastoor C. Tholenaar te Was senaar, opende de vergadering met den Christ, groet en oen hartelijk woord van welkom tot den Deken van Noord wijk, Eore-Voorz. van den Korenbond, Pastoor Beukers te Leiden, voorz. van de Greg. Vereeniging, Pastoor Meijsing te Wasse naar, Kapelaan v. Schaik tc Oegstgcest, Kapelaan Lohman te Voorschoten, het be stuur van den Korenbond „Dc Rijnstreek', een der Paters van het St. Willibrordus- Collepe te Katwijk, de overige leden van het Geestelijk bestuur en bestuursleden, afgevaardigden en leden. Volgde het jaarverslag van den waarn- secr. Hierna volgde rekening en verant woording door den penningmeester, den heer Lakeman te Voorschoten. De rekening wees een batig saldo aan van 67.94. De rekening werd nagezien cn in volmaakte orde bevondenden penningm. dank ge zegd voor zijn goed beheer. Intusschen was de weleerw. beer Th. Boonekamp uit Den Haag binnengekomen, die door den voorz. werd verwelkomd. Na nfdoenirg van enkele ingekomen stukken werd tot geestelijk bestuurslid ge kozen Kapelaan Van Schaik to Oegstgcost. In de bestuursvacature, secietaris, ont staan door het vertrek van den zeereerw. heer A. van Leipsig, werd gekozen de heer Jac. Meijer te Katwijk aan den Rijn. Na rondvraag, waarbij o.m. de vraag ge steld werd, of het bestuur zou willen trach ten te he'' en bewerkstelligen, dat bet St. Gregoriusblad in prijs verlaagd wordt op dat liet meer algemeen onder de zangers komt, werd begonnen met de uitvoering van een der Offertoria van Sept. Sexa- Quinquagesima. Volgens loting zou de volgorde zijn: no. 1 Voorschoten, 2. Noordwijk, 3. Oegstgeest 4. Katwijk aan den Rim. 5. Wassenaar G. H., 0. Wassenaar St. Will. Ccyslgeest deelt mede, dat zij door om standigheden niet kon medewerken. Na deze uitvoering volgde een korte auze, waarna kapelaan Th. Boonekamp ren beschouwing hield over de gezongen (l-.ogoriaansche gezangen. Ilct overige ge- dcc'to van den avond werd gevuld door feni.ee luimige nir.nme.s, gezongen door de koren van Katwijk aan den Rijn en Noord- wijk. De vicc-voorz., de zeereerw. heer Pas toor J. Schiphorst tc Katwijk aan den Rijn, sprak het slotwoord dat voornamelijk was een woord van dank aan al'en, die tot het we Vagen van dezen avond, waardoor Z. Eerw. zoo mogelijk nog moer sympathie voor den Korenbond was gaan gevoelen, had 'en medegewerkt. En ook voornr.xne- tijk een woo d van dank aan den Hoogeerw. Deken ven Noordwijk en Pastoor Meijsing dio met hun tegenwoordigheid don Ko renbond zeer ve ccrd hadden. Het was in tusschen ongeveer 11 uur geworden. Het was behalve een jaarvergadering, ook een mooie cn leerzame bijeenkomst. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tu'n' ouw. Was liet vorig jaar het weer in dezen tijd abnormaal en ten on- gunsto van de tuinders en nog meer van de wcklie'en in de tuinbouwbedrijven, zooals hc' thens is kunnen we ook wel van abnormaal spreken al zal menigeen de voorkeur geven aan het weer van thans boven 10"9. De bollen komen boven den grond hetgeen wel wat vroeg is. We kun- ren n^g volop Maartsehe buien krijgen, waartegen ze den niet zoo goed bestand zijn. Men is druk aan het delven, wat vorig jaar zoo gcod als niet is kunnen ge- beuien. De nog voorradige winterproduc- tcn pern met den dag chteruit. Wel is cr een k'eine ve be'ering in den prijs, doch deze is nog veel te lar-p. vooral waar het voel geld gekost heeft van onderhoud, odcrce i gcat thans afzetten. Binnenkort is cr vo'op vroege groenten. En de voor raad wintergreenten is nog groot. LEIDSCHENDAM. Branclstcffenveresn. „Ons Belang". De brandstoffenverecriging „Ons Belang" hield e -n dezer dagen haar jan^vergadering onder leiding van den heer W. van Meurs. De vc.slagen van secretaris en penningm. werden goedgekeurd. Het ledental bedroeg op 31 Dcc. 1929 in tctaal 135. Gedistri bueerd werden 1076 H.L. anthraciet en 800 H T eiercnkn'en. De aftredende bestuursleden, D. Visser en R. Jongeling, pennigm., werden bij ac- clamat'e als zoodanig herkozen. Tot leden ven de controle-commissie wor den gekozen de heeren Peperkoorn en En derman. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: W. van Meurs, voorzitter; D. Vis ser, secretaris; R. Jongeling, penningm.; W. Kouwenberg, 2o voorz. cn do Munnik, 2e secretaris. OEGSTGEEST. Afscheid van burgem. v. Griethuysen. Hedenmiddag te twaalf uur had het af- sche'd plaats van burgemeester van Grieb- hu>sen van zijn ambtenaren in de Raad zaal. Do heer G. Lubbe. gemeente-ontvanger, 6prak als oudste ambtenaar namens allo ambtenaren w.o. onderwijzend personeel openbaro scholen, politie, gem.-werklioden den scheidenden burgemeester ongeveer als volgt toe: Geachte burgemeester. Als oudste van de ambtennren is aan mij opgedragen, namens allen bij uw heen gaan als burgemeester, oen kort woord tofc u te richten. Had ik bij een van uw voorgaande ju bileums het voorrecht namens de ambte- naicn liet woord tot u te richten, dan voeg den wij daar tevens den wensch bij, dat g'y nug ve'o jaren voor do gemeente werk zaam zou mogen zijn doch boden is het an ders, en komen wij afscheid van u nemen daar u van ons als burgemeester heengaat. Een afschoid heeft :ets tragisch, het komt mij echter voor dat wij niet te pessimis tisch mceten zijn, want wij kunnen dank baar zijn dat wij u zoovele jaren als hoofd der gemeente hebben gehad en onder uwe leiding hebben mogen werken aan do be langen der gemoente, die ons allen lief is. Wij uwe ambtenaren komen u op dezen dag danken voor de welwillendheid, dio wij van u steeds hebben mogen ondcr- v:nden en voor' hetgeen u voor ons amb tenaren zijt geweest en heeft gedaan. Ja, burgemeseter, alle ambtenaren zien u noode heengaan, echter moeten wij mot het. oog op uw leeftijd uw besluit eerbie digen, want u hebt zeker rust verdiend en namens allo ambtenaren wensch ik u toe dat gij nog menig jaar van dio rust mag genieten en nog vele jaren getuigo mag zijn van den bloei en den vooruitgang van do gemeente Oegstgeest. A's aandenken en herinner'ng aan dezen dag, bieden wij u dit portret aan, met ver zeek hetzelve weJer te willen afstaan aan de gemeente om in de Raadzaal een plaats te geven, zoodat het nageslacht nog zal kunnen getuigen, dat dit is het portret van burgemeester van Griethuysen, die zooveel heeft geJaan voor den bloei en de vooruit gang van onze gemeente. Hierna bood de heer Lubbe met nog een toepasselijk woord den burgemeester een z iveren vaas gevuld met pruchtigc bloemen aan De burgemeester dankte met enkoio woorden en betuigde zijn gr Ooien dank voor de ambtenaren met wien hij steeds prettig heeft mogen werken en besloot met do beste wonschen voor hun verdor leven. Het portret van burgemeester van Griot- huysen is sprekend gelijkend. In eikenhout lijst geplaatst, vormt het een prachtige aanwinst voor de versiering van de Raad zaal, waar reeds vroeger zijn anngebrachfc de photo'B van burgemeester do Kempe- naor en Terwee. HeJcnmiddag tc half drio nam de bur gemeester offic'eel afscheid. Een uitge breid vershg vo'.gt morgen. SASSENHEIM. Uitvoeringen Patronaat. De ijverige propaganda, welke voor do feestavonden van het Jongenspatronaat „St. Pancratius" is aemaakt, bleek niet vruchteloos te zijn geweest, want beide avonden was do zaal tjokvol. De opening geschiedde door den we)- oorw. pator Verhaar, directeur van het pa tronaat. D-cn eersten nvond, speciaal voor de ouders, sprak Zijncerw. over het sohoo- no doel wat voor de jongens wordt beoogd. •Spr. was builengewoon tevreden over de jongens en hoopte, dat dit zoo zal mogen blijven. Voor een geed patronaat is echter de hulp der ouders noo-Jip. Spr. is er van overtuigd, dat hij deze steeds bereid zal vinden hem bij te staan tot grootcr bloei van het patronaat en tot heil der jongens. Plus minus half acht werd op beide avfu.den het doek gehaald en begon onder leiding van den heer Mondriaan het DOOR DE HAAG- SUHE BECHIBANK is gisteren de behan deling aangevangen van do moord op Mevr. Odem in haar huis aan het Bezuidcnhoufc te 's-G ra ven ha ge. - Links mr. Bekker, rechts dc hoofdgetuige mcj. Hol- stein en haar schoon dochter begeven zioh naar de rechtszitting DE GEHEIMZIN. IGE VERDWIJNING VAN GENERAAL KOUTI- POFF TE PARIJS. Do rechter van instructie heeft het ondorzoek inzake deze geheimzinnige verdwijning voortgezet met het verhoor van de eohtgenoote van den verdwenen generaal, madame Koutipoff. Madame Koutipoff na hot verhoor

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5