DONDERDAG 13 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN KATWIJK Gisteravond had de voortzetting der raadsvergadering plaats, voor welke ver gadering een agenda wa.\ van 21 punten, terwijl vorige week Vrijdag een gehee- len avond noodig was geweest om 2 punten af te doen. Een hoopvol begin En thans stond het er aanvankelijk vooi of het weer dien weg op ging. In plaats \an halfaoht werd het n.l. door een ge heime zitting van ruim een uur eerst half negen eer pers en publiek werden toegela ten. De Raad schijnt iict tegenwoordig aan zichzelvo verplicht te zijn belangstellenden en persmenschen een groot gedeelte van den avond, hetzij voor, hetzij l ijdens de zit ting, in lijdzaamheid tc laten wachten, 't Is vorig jaar al eens gebeurd, dat. de pers bij een geheime zitting, bijna aan het einde der vergadering, uit protest hiertegen, niet meer terug kwam. Er zal hierop toch wel iets te vinden zijn. Na opening kwam een toegevoegd punt aan de orde, n.l. voorstel tot uitbreiding van het personeel op het kantoor van den Ontvanger met een adjunct-commies 2o kl. op een salaris-van 1350 tot 1650. Zon der op of aanmerkingen gaat de raad hier mede accoord. (De heer Meerburg en dr. Eike'cnboom waren afwezig met kennisge ving). Vo'gt punt 3 voorstellen tot verkoop van grond. Do heer G. A. Maneer, Adrianestraat 67, vraagt in koop 3-0 M.2 bouwgrond aan de Zuidzijde van den N. Duinweg te Katwijk aan den Rijn. B. on W. stellen voor deze gronden af te staan tegen 4 per M.2 Ver der de gewone voorwaarden. En A. Parlcvliet, aannemer te Katwijk, vraagt pl.m. 226 M.2 gelegen aan de West zijde van de Drieplassenweg. Wordt bes'o- ten ook dit too to staan, a ƒ6.50 por M.2 en dezelfde voorwaarden. Het voorstel tot het nieuw vaststellen van de verordeningen op do heffing en in vordering van schoolgeld voor L.O. en Uit gebreid L. O. is van formeolcn aard. Zulks moet n.l. ieder jaar opnieuw worden vast- gesteld. Ook hiermede kan de raad zich vereenigen. Voorstel tot het overnemen van grond voor trottoiraanleg. Het betreft grond voor de woningen van wed. A. v. Paridonv. d. Valk, wed. A. de Jongv. de Gugten en voor grond van H. v. Paridon. Al deze in gezetenen willen de gronden voor hun eigendom op het Kerkplein gratis afstaan, mits do gemeente deze daarna bestraat. Zonder opmerkingen gaat de raad hiermo- do accoord. Bouw van 133 woningen. Voorstel tot het verleenen van een voorschot aan de Katwijksohe Bouwver- oeniging voor den bouw van 133 woningen. Voor 121 woningen te Katwijk aan Zee aan de De Waal Ma lef ij t straat is noodig 280.215 voor den bouw en voor grond 36.600 totaal ƒ316.815, en te Katwijk aan den Rijn voor 12 woningen waarvoor de plaats nog niet bekend is ƒ29433.15 voor Jen bouw en 3750 voor grond of totaal 331S3.15. De huur der woningen te Kat wijk aan Zee.wordt geraamd op ƒ3.60 per week, dio te Katwijk aan don Rijn op 3.75 per weck. De heer v. d. Zwan vraagt, of er wel zoo'n gebrek is aan winkelhuizen dat in dit plan 4 winkelhuizen dienen te worden opgenomen. De heer Hueting wijst er op, dat het toch niet opgaat om die menschen te ifloïeeren en ze te verwijzen naar een ander dorpsdeel. De heer v. d. Bent had gaarne bestek en teekening gezien. De heer Guyt vraagt of de menschen uit de onbe woonbaar te verklaren woningen het eerst in aanmerking komen voor deze huizen. De voorz. waarschuwt er voor, dat on dergeschikte bezwaren geen reden mogen zijn om den bouw uit te stellen. Verder mag het geen systeem zijn om menschen uit onbewoonbaar verklaarde huizen het recht te geven deze huizen der Bouwver. in huur tc krijgen, doch is een opschui vingssysteem beter. Dr. Hueting wijst er nog op dat de Bouwver. minimumwoningen moet bouwen en het bouwen van grootere woningen aan het particulier initiatief overlaat. En als er een woning vrij komt, zijn er minstens 10 gegadigden, dus volgt hieruit dat er 9 teleurgemelden zijn. Men kan he4 ieder nu eenmaal niet naar den zin maken. Het voorstel wordt ten slotte z.h.s. aangeno men. Een naaimachine, een speel plaats en een ijzeren hek. Voorste] tot het beschikbaar stellen van gelden aan besturen van Bijzondere Scho len, krachtens art. 72 der L.O-wet 1920. Het bestuur der O. Baron v. Wassenaar van Catwijcksehool vraagt medewerking te verleenen ten behoeve van: a* de aanschaffing van een naaimachi ne fen gebruike voor de vrouwelijke leer lingen! van het 7e leerjaar b. de betegeling van de speelplaats, be- hooreneïe bij die school c. de plaatsing van een ijzeren hek rondom die speelplaats, zulks ter vervan ging van bet bestaande houten hek. Biijkenb de beslaande jurisprudentie behoort de aanvrage voor wat bel reft het in sub a en b genoemde ingewilligd te wor den waarom B. en W. dan ook voorstellen dit toe te staan. Voor wat betreft in het c. genoemde, zijn B. en W. een andere mee ning toegedaan. Deze meening wordt ge sterkt door meerdere uitspraken van hoo- gev hand. In verband hiermede geven B. en W. dan ook in overweging de gevraagde medewerking, voor zooveel het sub c. bei reft, te weigeren. Het bestuur- der school voor Geref. L.O. te Katwijk aan den Rijn vraagt ge'den voor het aanschaffen van een aantal nieu we schoolbanken. Deze aanvrage is het noodzakelijk gevolg van het feit, dat de inspecteur van het L.O. in de inspectie Leiden 23 banien in het lokaal van het hoofd der school heeft afgekeurd. Deze wa ren te bekrompen voor leerlingen van het 6e en 7e leerjaar. Dezo aanvragen voldoen aan de eischen der wet en 6te.len B. en W. voor deze aan vrage in te willigen waartoe wordt beslo ten. Ook met het eerstgenoemde voorstel kan de Raad zich vereenigen. Hoeveel de agenten verdienen. Rapport van de Raadscommissie met voorstel van B. en W. inzake het verzoek om verhooging van de salarissen van het polilie-pèrsoneel. Uit het prieadvies blijkt, dat er in het College van B. en W. een meerderheid en een minderheid is, die met de commissie die het rapport uitbracht eens is, meent dat de voorgesteld verhoo ging alleszins billijk is te noemen. Ook om de rechercheur 100 extra te geven. De rechercheur heeft niet altijd een geregei den dienst en moet ook dikwijls overure... maken. Ook moet soms in den nacht dienst worden gedaan. De minderheid kan zich met het rapport der commisie niet vereenigen, op grond van het feit, dat zij de huidige bezoldiging van het politiepersoneel met do daaraan verbonden toelagen, zijnde 1800 en 100 voor diploma en 126 kleerïing toelage en 50 rijwieltoelage en 25 wegens overwerk, voldoende acht, om daarvan overeenkom stig zijn stand te leven. Na een opmerking van de heeren Guyl en nadat do heer Grimbergen verklaard heeft het met de minderheid van het col lege van B. en W. eens te zijn, wordt het voorstel aangenomen z.h.st. Oe heer R. Ouwehand, wethouder, wil geacht worden te hebben tegengestemd. Nog een brandspuit er bij. Voorstel tot het aanschaffen van een tweede brandspuit (automobiel-motorspuit) Gedachtig aan het groote belang, dat ge legen is in het bezit van goed en snel func- tioneerend blusschingsmaieriaal hebben B. en W. de reorganisatie van de brandweer ter hand genomen. Daarbij bleek oju., dat het materiaal is verouderd en van te ge ringe capaciteit. Waar bij de behandeling van de begrooting reeds werd besloten tot aankoop van een nieuwe spuit, stellen B. en W. thans voor over te gaan tot aan koop van een tweede nieuwe spuit. B. en W. stelden zich in verbinding met de firma Bikkers te Rotterdam die de volgende aanbieding deed: Een motorspuit gemonteerd op tweewie lig rijwerk, capaciteit 1000 Liter per mi nuut bij 70 M. opvoerhoogte, of 1200 M. bij 60 M. hoogte voor 2950. VLIEGTUIG VERONGELUKT Op weg van Parijs naar Croydon is 'n vliegtuig van de Fransohe luchtlijn boven het Graafschap Kent neergestort. De twee inzittenden worden gedood. Het wrak. Deze spuit is voorzien van Cushionban- den, 5 M. zuigbuis, ingericht voor 4 stra len, reinwaterkoeling, verwarming van de pomp enz. Dan een automobielmotorbrandspuit op Chevrolet chassis voor 4550. Werkt me; 4 stralen, 5 M. zuigbuis, enz. Met beide spuiten is een demonstratie gegeven, waar bij b eek, dat ze aan de gestelde eischen voldeden. Deze firma is beieid de oude stoomspuit en 2 oude brandspuiten over te nemen tegen ƒ710. B. en W. vragen den Raad een crediei van 6790 om tot aankoop van deze spui ten te kunnen overgaan. Deze bedragen zul'en over 1 dionstjaren verdeeld moeten worden om de begrooting niet te veel te be'nsten. De heeren v. Riessen en Hueting zeggen te meenen, dat uitbreiding van het aantal brandkranen ook wel gewenscht is, om dat na een brand met een spuit op een dergelijke kraan een eventueelen brand haard bes!reden kan worden. De voorz. zegt dat B. en W. van deze opmerking nota zullen nemen. Samensmelting van twee diensten. Voorstel tot vereeniging van de dien- ston Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekeririg. Nu den laatsten tijd de mees te arbeiders zich organisee.en, zijn enkele in deze gemeente gevestigde afd. van ge subsidieerde bonden langzamerhand ge groeid tot krachtige organisaties. Met deze greei houdt zooals van zelf spreekt de vermeerdering van administratieve werk zaamheden gelijken tred. Daardoor wordt het arbeidsveld der controle ook steeds grooter en daarmede loopt den dienst der Arbeidsbemiddeling parallel. Bovenge noemde twee instellingen zijn hier, in te genstelling met vele andere plaatsen, ge scheiden. Deze toestanden kunnen volgens B. en W. niet langer bestendigd blijven. Zij zijn van meening dat het salaris van den corr. der Arbeidsbemiddeling te laag is en op COO.moet worden gesteld en hem tevens de werkzaamheden der wer- keloosheidsverzekering kunnen worden opgedragen waarvoor 400 zou dienen te worden vergoed. Het 'Rijk draagt voor 40 pet. bij in het salaris voor de Arbeidsbe middeling zoodat de reorganisatie voor de gemeente slechts 520.zal kosten. B. en W. vragen de goedkeuring van den raad om hiervoor een ontwerp-verordening te ontwerpen. Dr. Hueting leest statistieken van Al phen, Noordwijk en Katwijk voor om aan de hand hiervan de vraag te stel'en of het voorgeste'de salaris billij geacht kan wor den. De heer J. v. Duijn wijst er op dat het bureau nu maar 2 uur per dag geopend is wat voor de arbeiders een groot ongerief is hetgeen spr. bewijst met verschillende voorbeelden. Spr. wil bij de salarisverhoo- ging den dienst wijzigen opdat ook van 23 uur het kantoor geopend is. B. en W. zullen zulks overwegen, waarna het voor stel wordt aangenomen. Een tii '~"::ke toelage aan -en tijdslijken gemeente werker. Punt 11. Voorstel tot het geven van een tijdelijke toelage aan den tijdelijken Ge meentewerker J. van Rijn. Van Rijn is 33 jaar als straatmaker in dienst der ge meente geweest, doch altijd als los werk man en kon daarom niet in het pensioen fonds worden opgenomen. Dit zou tot ge volg hebben, dat, nu v. R. op hoogen leef tijd gekomen is, hij zonder middelen van bestaan komt. Ge'et op zijn diensttijd zou ij een pensioen van 13.50 toegekend - wes-halve B. en 'V. voorste"en Van R;;n een zelfde wekelijksch bedrag toe te kenren, wat hij alg pensioen geno ten zou hebben. Zonder discussiën aange nomen. Voorstel tot vaststelling van het bedrag van door den Directeur der Bedrijven te stellen zekerheid. Deze zekerheid is in de verordening altijd al vastgeste'd geweest -h c! ert alsnog door den Raad te wor- 'en bekracVigd. Ook hiermede kan de raad genoegen nemen. Uitbreiding van het gasbedrijf. Voorstel tot het geven van een crediet -an het Gasbedrijf voor uitbreidingswer ken. Verscbil'ende tcestel'en aan het Gas bedrijf lijden door het groote gebruik aan ove-be'asting. Door opheffing der Gasfa briek te Wormerveer komen daar ver schillende toestel'en vrij die voor de fa briek te Katwijk gebruikt kunnen worden. Totale kosten 5000.—. De uitbreiding zal de capaciteit der fabriek op 3 milboen H3. brengen waardoor toename van het ge bruik geen zorg behoeft te geven. Door deze toesteken, nieuw en ombouw is noo dig een bedrag van pl.m. f 35.000.waar voor B. en W. de toestemming van den raad vragen. Na een korte toelichting neemt de raad ook dit voorstel aan. In verband met enkele buitengewone uitgaven door enke'e raadsbesluiten moe ten de begrootingen der gemeente voor 1929 en 1930 gewijzigd worden, waartoe zonder discussies wordt besloten. Het voorstel tot opheffing van de be trekking van omroeper, waarvoor de te genwoordige omroeper een jaarlijksche te gemoetkoming van 20.ontving, wordt na een korte toelichting door den Voorz., aangenomen. Ophoffing Openbare School. Punt. 16. Voorstel tot opheffing van de openbare Lagere School 2 te Katwijk aan Zee en tot het geven van eervol ontslag aan het onderwijzend personeel den heer D. Bakker hoofd der school en mej. Scher- rer, onderwijzeres en wel met- ingang van 1 April a.s. De school wordt op heden nog maar bezocht door 30 leerlingen welk ge- j tal in den loop van dit jaar 21 zal worden. Voorstanders van de O. L. School kunnen hun kinderen plaatsen op de O. L. School j I waar genoegzaam gelegenheid is. Zonder eenige bespreking wordt dit voorstel door den raad geaccepteerd. Tot lid der Commissie van Toezicht op de Openbare Bewaarschool te Katwijk aan den Rijn wordt gekozen Mevr. H. Eerd- beekQlaassen, aftredend. Idem te Katwijk Zee Mevr. Meerburg, Mevr. v. d. Akker, Mevr. v. d. Laan, Mevr. Pras en Mevr. Rosier. Onbewoonbare huizen. Verschillende woningen in de Kerksteeg te Katwijk aan Zee, de nos. 44, 46, 48, zijn, blijkens ingesteld onderzoek in zeer zeer slechten staat en niet meer in een be woonbaren staat le brengen. Verschillen de gebreken worden door B. en W. in het voorstel genoemd. Do woningen zijn eigen dom van C. Haasnoot Jacz. te Katwijk aan Zee. Na toelichting gaat de Raad mee met het voorstel van B. en W. Nadat do voorz. aan den heer v. d. Bent eenige gevraagde inlichtingen verstrekt heeft omtrent de verplichting deze wonigen te ontruimen, blijkt dat de raad zich ook met dit voorstel geheel kan vereenigen. De wratziekte bij aardappelen. Voorstel tot vaststelling van een veror dening houdende verbod tot het telen van bepaalde soorten aardappelen. Dit naar aan'eiding van de bekende wratziekte die voor de tuinbouwbedrijven groote nadeeli- ge gevolgen zou kunnen hebben. Die verbo den soorten zijn Bravo, Bintje, De Wet, en Kampioen, soorten die trouwens in Kat wijk toch niet geteeld worden. De Tuin- bouwvereeniging Katwijk en Omstreken heeft te kennen gegeven geen bezwaar te gen dit voorstel te hebben en alzoo vordt besloten volgens voorstel van B. en W. De heer Grimbergen spreekt zijn dank aan B. en W. voor het aan de orde stellen van dit punt omreden het voor den tuin bouw van groot belang is dat genoemde soorten niet worden verbouwd. Het buiten land legt toch al aan den export vele moei'ijkl eden op. Ook de voorzitter spreekt in deze geest waarna het voorstel wordt aangenomen. Aangezien de grond gelegen langs den Molenweg en het Moleneind (het stukje straatweg vanaf Voorstraat tot Molenweg) particulier bezit is en in de toekomst voor bebouwing in aanmerking kan komen, dient een re~e'ing voor de bebouwing al daar te worden ontworpen waardoor men volgens een benaalde verordening zal moe ten bouwen. Een dergelijke verordening wordt de raad thans aangeboden waarvan de voornaamste bepalingen zijn dat 2 M. uit hel hart van den weg zal mogen wor den gebouwd. De afscheidingen zullen 5 M. uit de as van den weg moeten worden eep'aatst. De i*aad kan zich hiermede ver eenigen. Rondvraag. De heer v. d. Zwam zegt er de aandacht van B. en W. op te willen vestigen, dat liet lichtsignaal der N. Z. H. Tram in de v. Egmondstraat slechts aan een zijde verlicht is als de tram nadert. Zulks kan zeker ongelukken veroorzaken. Vanaf de Turfmarkt is aan het sein niet te zien, dat een tram nadert. De voorz. zegt, dat hun Ooilege de aandacht der Tramdirectie hierop zul'en vestigen. De heer J. van Duyn wijst op den slechten toes'and van den weg bij de Binrensluis. Wethouder Ouwehand zegt, dat Rijnland hiervan de schuld is. B. en W. willen gaarne de toe stand daar verbeteren doch worden hierin belemmerd door Rijnland. Alsnog zal ge tracht worden den weg te verbeteren. De heer Hueting wijst op de noodzakelijkheid van het aanbrengen van waarschuwings borden bij Achterweg en misschien ook bij den Wassenaarschen weg in verband met het aanbrengen der nieuwe rioleering in de Kerkstraat. De voorz. zegt de heer Hueting toe, om, indien mogelijk, aan zijn verlangen te voldoen. Hierna sluiting met gebed. DE NIEUWE MAASBRUG TE MAASTRICHT. De eerste hand, welke aan den bouw van de DE SCHAATSENRIJDERS, die de Nederlandsche kleuren in het hooge Noorden hebben verde- nieuwe Maasbrug te Maastricht geslagen wordt is heb wegruimen van de geweldige bazaltblokken, dis<l> zijn Woensdag uit Oslo te Amsterdam gearriveerd en daar verwelkomd. Van der Scheer de do beschoeiing vormden van de Maasdijken ter plaatse, waar de brug zal komen en van der Heyden zijn met kransen beladen

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8