Het laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse STADSNIEUWS Agenda DONDERDAG 13 FEBRUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD Hedenmiddag officieel geopend Hedenmiddag heeft in dc concertzaal van hotel „De Zwaan" t-c Lisse dc offi- cieelo opening plaats gehad van het tot de Rijks Landbouwhoogesohool te Wagenin- gen behoorende laboratorium voor bloem bollenonderzoek tc Lisso. Zooals bekend is dii laboratorium in Fe bruari 102^> grooiendce.'s door brand ver nield en thans herbouwd. Onder dc talrijke aanwezigen waren cu ratoren der landbouwhoogesohool, cenïgc vertegenwoordigers van de ministers van binnen land sche zaken en landbouw en van financiën, het gemeentebestuur van Lisse, alsmede vertegenwoordigers van het Cen traal Comité voor bloembollenteelt enz. REDE VAN DEN PRESIDENT CURATOR. Dc president curator der landbouwhoo- geschool, jhr. S. van Sitters, uil Drummen, hield de openigsrede, waarin hij de aan wezigen welkom hectic, in hef bijzonder do vertegenwoordigers van de departementen van binnenlandsche zaken on landbouw en van financiën. Spr. herinnerde er vervolgens aan, dat het nu twee jaar geleden is, dat het labo ratorium door brand werd verwoest. Hij wees op de groote medewerking, welke bij den wederopbouw verkregen werd, zoowel van den Rijksgebouwendienst als van de betrokken Departementen van Algemeen Bestuur en van de Commissie voor het Wetenschappelijk onderzoek uit do ver- eeniging voor de bloembollenteelt. Door deze samenwerking kon do nnterice'c scha de niet alleen spoedig worden hersteld, maar kou een nieuw laboratorium verrij zen, dat meer nog dan het oude aan dc hoogc eischen der wetenschap voldoet. Opnieuw kwam hierbij tot uiting de zoo gelukkige samenwerking van practijk en wetenschap, een samenwerking voor den landbouw in ons vaderland van zoo groo te beteekenis. Voor dc Landbouwhoogesohool is 't een groolc voldoening, dat dit laboratorium deel uitmaakt van haar Ph.yto-patholo gisch Insiituut en dal door middel van dil laboratorium wordt medegewerkt om de Landbouwhoogoschool aan hare groole bestemming te doen beantwoorden, welke onder meer die is, om naast de becefcning der zuivere wetenschap zioh in het bijzon- der tce te logeen op bet oplossen van die prob'.emen, welke de practijk haar voor legt. Tn dc bloembollencultuur is liet zoo duidelijk aan den dag getreden, hoe we tenschappelijk naspeuren van tal van pro blemen en het oplossen der daarmede sa menhangende vraagstukken direct dienst baar kunnen worden gemaakt aan den dik wijls zoo moeilijke strijd in dit zoo echt nationaal tuinbouwbedrijf tc voeren. Leven uit dc praclijk, samenwerking met dc practijk en het wetenschappelijk streven en kunnen tan dienste stellen voor de pract ijk, ziedaar dc grondslagen voor vruchtbaren wetensc-happclijken ar beid op landbouwgebied in hot algemeen en van dit laboratorium in het bijzonder. Dat die arbeid gewaardeerd werd, het verleden heeft dit bewezen dat die ook voor de toekomst begeerd wordt, de hulp van en do samenwerking met het comité voor het wetenschappelijk onderzoek uit het Centraal Comité voor de B'oembollen- reolt heeft het na den brand bewezen. Moeilijke tijden hoeft dc leider van het laboratorium, prof. van Slogteren moe'en doormaken, niet alleen door het verlies van maleriee'e hulpmiddc'cn, maar niet minder door het te loor gaan van tal van wetenschappelijke gegevens. Door groole inspanning van hem en zijne medearbei ders is het gelukt, al deze bezwaren te bo ven te komen en zijn arbeid met succes voort te zetten. Een nieuw laboratorium staat nu in ge bruik te worden genomen, het moge de be teekenis van deze schoone gemeente als centrum der bloembol'enteelt verhoogen, maar niet minder is de bet eekenis van dat gebouw als zichtbaar toeken, als monu ment, van hetgeen wetenschap en practijk in onderlinge samoenwerking vermogen. Moge het herboren Instituut een sieraad blijven van de Lm Ibouwhoogcschool, in ruime tnato voldoen aan de verwachtingen, we'ke belanghebbenden bij dc bloembollen teelt daarvan koesteren, en zijn arbeid middelen verschaffen 0111 den strijd voor het bestaan met succes tc kunnen vceren. Maar laten wij ten slotte ook beschei den zijn in onze verwachtingen. Wij raen- sohen beheerschcn de natuur niet. God, de Heer, regeert. Wij kunnen niet anders dan het gebeuren der dingen in de natuur na- speuron en do wctlcn en. regelen trachten uit te vorschen, waarnaar dat gebeuren geschiedt, oiu op die wijze dc natuurkrach ten dienstbaar te maken aan .hetgeen men- schelijk streven en kunnen beoogt. Moge bij het lezen in en bij het bcstudeéren van dat groote boek der natuur Gods onmisba- ren zegen niet ontbreken. Het moet heden, aldus besloot spreker, voor prof. Van Slogteren een blijde dag zijn, nu hij officieel zijn verstoorden ar beid weder ononderbroken kan opvatten. Moge hel hom een voldoening zijn tc we ten, dat zijn onvermoeid stievcn om op tc bouwen, wat verstoord was, in ruimen kring is gewaardeerd en met belangstelling gevolgd. (Applaus). REDE PROF. DR. E. V. SLOGTEREN. Vervolgens voerde hot woord prof. dr. E. van Slogteren, die tfen schets gaf van het ontstaan, de werkzaamheden cn de in richting van het gebouw. Prof. v. Slogteren zeide, dat het labo ratorium voor Blocmbollenonderzock be hoort tot de Landbouwhoogoschool te Wa- geningeu en wel als onderdeel van het In stituut voor Phytopathologie. Het Instituut voor Phytopathologie houdt zich zooals dc naam aangeeft met plantenziekten bezig. Toch heet het Labo ratorium voor Blocmbollenonderzock niet Laboratorium voor Bloembollcnziekten, omdat het onmogelijk is het onderzoek to be' erken tot ziekten aPecn zonder de ge- heele cultuur te bestudeeren. Een zieke* bol is niet tc genezen, voordat men de cul- tuur-eischen van een gezonde bol kent en daarom heeft men deze beperking tof ziok- ten alleen niet in den naam vastgelegd. Spr. werd in 1917 hier benoemd als Phy- topetho'oog voor de Bloembollenstreek. Was benoemd aan het Instituut voor Phytopathologie en gedetacheerd in de Bloembollenstreek, voornamelük in ver band met het heerschende aaltjesziek der Narcissen, dat de Narcissencultuur met ondergane bedreigde. Juist doordat het onderzoek plaats kon hebben in het centrum der cultuur, geluk te het de ziekte praetisch geheel te be zweren. Hot is als cull uurgevaar verdwe nen en in de warniwaterbehandeline is oen afdoend geneesmiddel gevonden. Al stond men eerst een beetje sceptisch tegenover de eisch om alle Narcissen to „koken", te genwoordig wordt een groot deel der ge- hee'e Narcissencultuur aan een behande ling onderworpen en zelfs meer gezonde dan zieke bollen, daar de behandelde bol len meestal een betere oogst opleveren. Het is zeker voor een groot deel tenge volge van het. succes bij de bestrijding van het Narcissenziek behaald, dat het labo ratorium voor B'oembolJen-onderzoek in 1921 en 1922 werd gebouwd. De bezuiniging kwam echter juist voor dat het laboratorium voltooid was en zoo werd dit slechts ten dee'e afgewerkt. Het waren wederom de eischen der cul tuur, die dc drang opleverden om het la boratorium te deen afwerken. Het geelziek der hyacinthen richtte groote verwoestingen aan, en om de ook hier gevonden metbode van ziektebestrij ding door middel van heete lucht zoo spoe dig mogelijk te kunnen uitwerken, werd de opdracht tol afwerking van dc cellen- installatie opgedragen aan dc fa. Stieltjes. Hiervoor en voor den bouw van kassen en Warenhuis werd een bedrag van 30000 door dc practijk bijeengebracht terwijl hel Rijk een bedrag van 10.000 hiervoor le verde. De practijk heeft haar waardeering voor het hier gedane werk ten duidelijkste ge toond door het verlecnen van groote sub sidies voor de onderzoekingen, welke worden verstrekt door tusschenkomst van het Centraal Bloembollen Comité (Voorz. de heer Krclage), terwijl deze fondsen wor den gebruikt in overleg met de Commissie voor het Wetenschappelijk Onderzook (Voorz. de heer J. M. van Til te Lisse). Intusschen trof op 17 Febr. 1928 het La boratorium een groote ramp, doordat hot gcheele gebouw in vlammen opging. Al kon een deel van het Instrumentarium en het archief worden eered. er ging zeer veel on herstelbaars verloren, w.o. zoo goed als de geheele collectio foto's, lantaarnplaatjes, meer dan 200 kleuren foto's, alle tcekenin- gen, enz. Dank zij de groote steun van de prac tijk, de medewerking van Curatoren der Landbouwhoogeschool en de Rijksgebou wendienst, waren we echter spoedig met den herbouw begonnen en nu slaan we voor de officiee'.e heropening van het gebouw. Eigenlijk werken we reeds meer dan een jaar in het grootste gedeelte en de cellen zijn reeds een heel seizoen in gebruik ge weest, maar de installaties eischen zooveel zorg cn gaven zooveel moeilijkheden, dat eerst tegen hot eind van 1929 deze gereed konden worden geacht. Waaraan woidt op het oogenblik hoofd zakelijk gewerkt? Dc zwam- en bacterie-ziekten der bol gewassen worden hier zooveel mogelijk bestudeerd. De Grondsterilisatie, hier het oerst op groote schaal op den vollen grond toegepast, is ook de stoot geweest tot dc toepassing hiervan in hel Westland. Wc hebben hiermee de „kwade" grond der tulpen, veroorzaakt door Sclerotium tuliparuni met succes bestreden, al zoeken we nog naar een verplaatsbare economisch werkende installatie. De hoofdschotel voor het onderzoek heeft de laatste jaren opgeleverd het geel ziek der hyacinthen cn ook hiermee heb ben we zoo bevredigende resultaten gehad, dat we hopen deze in de toekomst onder den duim to kunnen houden. Naast de beteekenis van de ziektebe strijding voor de cultuur is deze van niet minder groolc beteekenis voor onze es- port. Het buitenland stelt steeds hoogerc eischen en in Amerika heef' men zelfs de ziekten der Narcissen als voorwendsel aan gegrepen om de invoer dor Narcissen te verbieden. Zelfs een 100 pet. garantie voor vrijheid van ziekten, gebaseerd op onze bestrijdingsmethoden, di$ met graagte in Amerika worden nagevolgd, heeft men niet willen aanvaarden als voorwaarde voor weder invoer. En voor al deze onderzoekingen is een modern ingericht laboratorium onmisbrar. De plaatsing van hel laboratorium in bet centrum der cultuur geeft de beste waar borg, dat de problemen in hun ware ver houding worden gezien. Aan den anderen kant dwingen de steeds hoogerc eischen aan het product gestold tot een inrichting, waar de moderne methoden van onder zoek kunnen worden toegepast. Het nieuwe laboratorium, hoewel nog niet voor 100 pet. geheel weer ingericht, geeft zeer belangrijke hulpmiddelen voor al door de cellen-installatie, die bestaat uit een 16 kamers voor constante temperatuur waarin zoowel luchtvochtigheid als venti latie binnen zeèr nauwe grenzen automa tisch kan worden constant gehouden. De installatie is ten slotte gereed ge komen door de samenwerking' van de fa. Stieltjes, die de aanleg der verwarming, bevochtiging en ventilatie heeft gemankt, de firma Siemens Halske, die de clec- trische aanleg cn registratie heeft ver zorgd, terwijl de firma Sardemann uit Amsterdam do sehakelbordenautomatcn en stoomkleppen der firma Sauter uit Ba zel heeft ge'everd. Spr. gaf tot slot een uiteenzetting van de werking der cellen, zooals reeds in de krant uitvoerig is uitoengezet. REDE VAN DEN HEER E. J. KRELAGE. Uit naam van het Centraal Bloembol lencomité en dc daarin vertegenwoordigde vereenigingen zeg ik U dank voor de uit- noodiging om heden getuige te zijn van de officieele ingebruikneming van het labora torium voor bloembollenonderzoek. Ofschoon het laboratorium pas aoht jaar geleden is gesticht heeft het toch reeds een tamelijk veel bewogen bestaan gehad. De eerste stap. die geleid heeft tot die stichting, werd reeds eenige jaren vroe ger gezet, in '916. In het voor-ar vau dat jaar was in ver ontrustende mate het aaltjesziek in de Narcissen geconsta:eerd, nadat men het ook het jaar tc voren reeds had waarge nomen. Op 26 Juni 1916 hield de heer K. Volkersz, directeur der Rijkstuinbouwwin- terschool to Lisse voor dc leden der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur een voordracht over dit onderwerp, waarin hij o.a. te kennen gaf dat er voor het hoofdbestuur dier vereeniging voldoen de motieven aanwezig waren om aan den betrokken Minis: er de detacheering van een phytopatholoog in de bloembollen streek te verzoeken, speciaal belast met de bestudeering der talrijke zeer ernstige ziekten, die de bolgewassen aantastten, en v. nal ter verkrijging van afdoende be- strijdings- cn voorkcmingsmiddelen. De gelukkige wenk van den heer Vol kersz is door genoemd hoofdbestuur ter harte genomen. In zijn openingsrede van de op IS Dr c 1916 gehouden algemeene vergadering! kon de voorzitter der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur mededeelop dat op aandrang van het hoofdbestuur de Direuteur-Generaal van den Landbouw den Directeur an het In stituut voor Phytopathologie ie Wagcnin- gen had verzocht om na overleg met het hoofdbestuur on den heer Volkersz voor stellen te doen tot aanstelling van een we tenschappelijke werkkracht, in het bij zonder met het oog op de bollenziekten aan het Instituut te verbinden. En op 2 Februari 1917 werd van den Minister het officieele bericht ontvangen dat in den heer E. van Slogteren te Gro ningen een plantkundige was gevonden, die voor het wetenschappelijk onderzoek der bloembollenziekten zou kunnen wor den aangesteld. Met ingang van 12 April van dat jaar werd hij, inmiddels cum laude tot Doctor gepromoveerd, aanvankelijk voor één jaar benoemd. Als standplaats werd hem Lisse aangewezen, waar hij ter stond zijn functie aanvaardde. Op de Staatsbegrooting voor 1920 kwam oen post voor betreffende den bouw van een proefstation voor de bloembollenstreek tc Lisse. Dit gaf he' hoofdbestuur der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur aan leiding, behalve aan groote ingenomenheid met dezen stap. uiting te geven aan do meening dat aan den directeur van het proefstation de grootst mogelijke zelfstan digheid van positie behoorde te worden ge geven. „Daar het onderzoek in de toe komst zich niet zal hebben tc bepalen lot vraagstukken van phytopathologischen aard, maar ook onderwerpen van physio- logische beteekenis, die dringend om een oplossing vragen, tot den werkkring van het proefstation zullen behooren", drong het hoofdbestuur aan op verbreking van den band met het Instituut voor Phytopa thologie te Wagèningen, terwijl het proef station evenmin een onderdeel van de Rijksbloembollenschool to Lisso behoorde te zijn. Het heeft verscheidene jaren geduurd, voor de juiste positie zoowel van het La boratorium als van zijn Directeur blijvend geregeld was. Het denkbeeld van een zelf standige instelling van het karakter van een Rijkslandbouwproefstation heeft tnoe- ten wijken voor inschakeling in het kader der Landbouwhoogeschool. Daarmede ge paard ging de in de bloembollenstreek al gemeen toegejuichte benoeming van Dr. van Slogteren tot Hoogleoraar aan die in stelling. De ervaring heeft reeds overtuigend be wezen, dat deze oplossing juist is geweest, althans geen aanleiding geeft tot bezwaren van beteekenis, dank zij het gewaardeer de beleid van het college van curatoren van onze landbouw-universiteit. Er is wel eeus gesproken van overne ming van dc gcheele instelling door het georganiseerde bloembollenbedrijf, maar dit laatste geeft verre dc voorkeur aan een rijksinstelling, en acht den bestaanden toestand het meest gewenscht. De practijk is trotsch op dit eigen labo ratorium dat zich uitsluitend kan wijden aan het wetenschappelijk onderzoek van één enke'e cultuur; met groote dankbaar heid zijn de bloembollenkweelcers vervuld voor het zegenrijko werk. dat hier iü wei nige jaren is totstandgebracht, waarvan ik slechts herinneren wil aan de bevrijding van de narcissenteelt van het aaltjesziek het vinden van afdcende bestrijdings middelen tegen het geelziek der hyacin then. Do practijk heeft zich. dan ook gaarne reeds gedurende vier jaren aanzienlijke offers getroost om het laboratorium in staat te stellen ten volle aan de eischen van de bloembollenteelt tc kunnen vol doen, en heeft daardoor haren invloed op den gang van zaken niet onbelangrijk kun nen versterken. Er behoort echter te zijn en te blijven een juiste verhouding tusschen hetgeen van Rijkswege en van de zijde der practijk het Laboratorium worat ten kosto gelegd; de Overheid zal nimmer die uit en voor het laboratorium, welke ken nelijk tot de Rijkstaak behooren, achter wege mogen laten of drukken, in de mee ning dat dc practijk zo op rich zal nemen. Terecht is het laboratorium niet beperkt gebleven tot de oorspronkelijke bestem ming van phytopathologisch instituut, maar heeft het zich ontwikkeld tot een labora torium voor bloembollenonderzoek in den ruimsten zin. Bij belangrijke vraagstukken van cultuur technischen aard is het meestal de practijk die de eerste nieuwe vondst doet en haar, aanvankelijk zeer geheimzinnig, toepast voor eigen gebruik. Lekt de vondst uit, dan zcekt de ge'eerde haren weenschappelij- ken basis en daarbij komt de wetenschap vóór; zij verbetert de empirisch gevonden methoden. Zóó is het gegaan met het „prceparceren" der bollen voor den vroe gen broei, en zoo zal het nog menigmaal gaan. Het is deze wisselwerking tusschen wetenschap en practijk, waarvan beiden zoo bijzonder veel voordeel kunnen trek ken en die gelukkig de wederkeerige ge ringschating van een vroeger tijdvak ver vangen heeft. Wij zijn hier heden voor het eerst bijeen om de officieele ingebruikneming van het laboratorium, waarvan de bouw in 1920 begonnen werd. bij te wonen. Hoewel het sinds 1922 in gebruik was, kan men eigen lijk eerst thans zeggen, dat het voltooid is. Want nog vóórdat de oorsoronkelijke bouw voltooid was, deed de R ijksversobe- ring haar intrede: de voltooiing van den bouw bleef achterwege. Tk behoef u uiet te herinneren aan den brand van 1928 en de verslagenheid over dezen ramo, die zoo gelukkig verkeerde in de apotheose van t herbouwde, vergroote en verbeterde labo ratorium, dat wél is waar niet zonder te- gensnoed en vertraging, als een waarlijk unieke, schitte:end geoutilleerde instelling voor bolembollenonderzoek uit zijn flscb herrezen is. Het is vooral voor U, Professor Van Slogteren en uwe trouwe medewerkers, he den een dag van voldoening. Dank zij uw wetenschappelijke kennis, uw juist inzicht in de eischen van het bloembollenvak en uwe onvermoeide toewijding hebt gij U, van uw komst in deze streek af, nu ruirn 12 1/2 jaar geleden, het vertrouwen dei- kweekers weten te verwerven. Zij waar- deeren U en hebben dat bij menige ge legenheid geloond; ook gij hebt hen lee- ren kennen in hun kracht en in hun zwak heid, en wederzijds is die samenwerking op orijs gesteld. Namens het Centraal Bloembollen Co mité en al de daartoe behoorende vereeni gingen wensch ik U geluk met het bereik te resultaat, waarvan deze dag de bekro ning is, en ik verbind daaraan den wensch, dat het U nog jarenlang gegeven moge zijn met onverzwakte energie en wetenschap pelijke scherpzinnigheid de U geschonken gaven te wijden aan Uw schoone taak, tot heil van do wetenschap en het bloembol lenbedrijf. M. Z0NDER0P. 12 1/2 jaar journalist. Heden herdacht de heer M. Zonderop, redacteur aan onze courant, den dag, waar op hij voor 12 1/2 jaar zijn journalistieke loopbdan aanving op ons redactiebureau, dat toenmaa's nog gevestigd was aan de Steenschuur in het gebouw, waar thans de R. K. Volksbond is ondergebracht. Toen de heer Zonderop hedenmorgen, vergezeld van zijn echtgenoote. het redac lie-bureau betrad, vond hij zijn bureau ver sierd met bloemen en verzame'dc zich het gehee'e personeel van het bedrijf in het redactielokaal. Allereerst nam dc hoofdredacteur de heer Th. Wi'mer het woord om den jubila ris geluk to wenschen met dit jubilé en hem dauk te brengen voor de wijze, waar op hij in do afgeloopen jaren zijn taak heeft opgevat. Spr. bracht hem hulde voor de toewijding en de accuratesse, waarop hij de rubrieken, welke aan zijn zorgen wa ren en nu nog zijn toevertrouwd, heeft ver zorgd, en voor de samenwerking met al de leden van het personeel, welke samen werking juist in een bedrijf als het onze van zoo groote waarde is. Ook mevrouw Zonderop liet spr. deelen in de gebrachte dank en hulde voor de wijze, waarop zij indirect den arbeid van haar echtgenoot heeft gesteund. Vooral de rubrieken Stadsnieuws en Sport vergen veel arbeidstijd en dikwijls op tijden, waar op men er prijs op stelt zich te kunnen wij den aan zijn gezin. Deze onaangename kan ten van den journalist ieken arbeid heeft mevr. Zonderop met gelatenheid geaccep teerd met de weienschap, dat het moest in het belang van de krant. Spr. wenschte ten slotte den jubilaris toe, dai hij nog vele jaren werkzaam mocht zijn in deze'fde benijdenswaardige gezond heid in het belang van „De Leidsche Cou rant". Namens het geheele personeel, den di recteur, de leden van redactie en admini stratie, den chef en het geheele personeel Burgemeester en Wethouders den brengen ter openbale kei uitsluitend ten aanzien bestuur van de ufdeeligg Li streken van de NederlaAdsch tot bescherming van di# 21 Februari a.s. in het f Steenschuur No. 21 temouden heffing hebben verleemt van hl uur voor winkels. B A. VAN DE SAJDE BA JÜTUYZEN, Burgemeester. VAN SRTIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Februari 1930. en Om- ïenicing j 9, 20 en aan het 1 ar, ont- sluitings- LEIDEN. Donderdag, R. K. J. M. V. „St. Poter Ka nis", Foyer, 8.30 uur. Donderdag, R. K. Vrouwenbond. Schouw burg, 8 uur. Donderdag. ecstavond U. R. L. O., St. An- tonius Patronaat, S uur. Maandag, Marionetton-Theater „De .Olijf- t-ack", Kleine Stadszaal, 8 uur. Zondag. H. Mis met algemeene Communie R.K. Bakkersgezellen, te 7 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken word: van Maandag 10 tot cn met Zondag 16 Febi. a.s. waargenomen door de apotheken van de heer-en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. der drukkerij, bood spr. als stoffelijk blijk van waardeering den jubilaris een laoeken- mo'en aan. De directeur der Leidsche Courant, de heer C. M. v. Hamersveld sloot zich bij de woorden van den hoofdredacteur geheel aan In den korten tijd, dat hij met den heer Zonderop heeft mogen kennis maken, heeft spr. hem leeren kennen als een nauwge zet en toegewijd werker en hij sprak even eens den wensch uit nog lange jaren met hem te kunnen samenwerken in het be lang van „De Leidsche Courant". De heer Zonderop dankte daarna den heer Wi'mer, ook voor de woorden van waardecriug tot hem en zijn echtgenoote gesproken en zeide toe, dat hij sleeds zijn beste krachten zal blijven geven aan de rubrieken welke hem zijn toevertrouwd. Dank bracht spr. ook aan den directeur voor diens sympathieke woorden en aan alen voor het stoffelijk blijk van waardee ring. Nadat allen den jubilaris hadden geluk- gewenscht verliet de heer Zonderop het bureau om er vanmiddag te drie uur weer terug te keeren. De pres. commissaris, dr. Walenkamp, was nu in het lokaal der ledactie aanwe zig. Dr. Walenkamp bracht in een harte lijke toespraak dank aan den heer Zonder op voor het vele, wal hij voor de krant heeft- gedaan. Spr. hoopte, dat hij nog zeer vele jaren op deze f Je wijze de belangen van de courant zal blijven dienen en over handigde hem als blijk van waardeering een enveloppe met inhoud. Do heer Zon derop dankte voor deze zeer geapprecieer de attentie. UITSLAANDE BRAND IN DE ST.- JORISSTEEG. Hedenmorgen te zes uur ongeveer is brand onlstaan in het perceel St. Joris- s'.eeg 25. waarin gevesligd is de sigarenfa briek vari den heer J. J. Schinkel, die in het perceel er naast ook een sigarenwin kel heeft. Dc brand is ontstaan op de eer ste verdieping in de werkplaats. Beneden is het pakhuis. In de werkplaats brandt 's nachts de kachel door.' De heer S. was 's avonds om 10 uur voor hel laatst naar deze kachel we zen kijken en had haar voor den nacht af gedekt. Wauischijnlijk zijn er toch vonken uitgevallen die zich hebben medegedeeld aan dc tabak, hoewel deze niet zoo heel dicht bij de kachel lag, met hel gevolg, dat spoedig de geheel werkplaats in lichte laaie stond en de vlammen uit de ramen sloegen. De politie met de slangenwagen was het eerst aanwezig en gaf spoedig water. Eeni ge (-.ogenblikken later was ook de brand spuit gearriveerd, die onder leiding van den commandant en den onder-comman dant het blusschingswerk overnam. Hoe wel het zich aanvankelijk erns'.ig liet aan zien was dc strijd legen het vuur spoedig beslecht. Tegen zeven uur kon do brand spuit ophouden met water te geven. De bovonverdieping was toen geheel ui:ge brand. De kachel was door de zoldering heen gevallen maar had beneden weinig schade a-angeriebt. De balen tabak, die in het pakhuis lagen opgeslagen, hebben wa terschade gekregen. De schade is belang rijk. De waarde van de goederen bedroeg ongeveer 5000. Het geheel is slechts laag verzekerd. Nieuw Paedagogisch Poppenspel. In de kleine zaal der Stadsgehoorzaal traden gistermiddag voor de tweede maal dc beide Haagsche onderwijzers op met hun n'euw paedagogisch poppenspel. De zaal was geheel bezel mei belang stellende kleinen die met enthousir sine het sprookje „Goudhartjevolgden. Wat de technische uitvoering belieft, is het niets meer dan de ons bekende poppenkast, wat deftiger verzorgd in uitvoering, maar het paedagogische schu it hier in het op gevoerde, liet sprookje van den stouten Prins en al de gevolgen daarvan. Dat dc kinderen echter mee'eefden met het spei, b'eek wel uit het feit, dat de heele zaal telkens unrsono antwoordde op de vragen die door de poppen werden gesteld. Deze opvoering kan dan ook zeer ge slaagd worden genoemd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2