w 21ste Jaargang ZATERDAG 8 FEBRUARI 1930 No. 6404 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon-, en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededcelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin botrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. Een treffend gesprek. In zijn rectorale rede, hedenmiddag ter gelegenheid van den 355sten verjaardag van de Leidscho Universiteit gehouden, over „Optimisme en pessimisme in de Rus sische Letterknde", citeerde prof. mr.v. Wijk het gesprek tusschen een Duitsch en een Russisch boerenjonge'.je uit een ge schrift van den Russischen schrijver Sal- tykow. Wij drukken deze passage hier af. Tusschen Bromberg en Berlijn is de schrijver in slaap gevallen en dan ziet hij in zijn droom een Duitsch dorp en in de dorpstraat een keurig net jon getje van zeven of acht jaar. Plotse ling komt een Russisch boerenjonge tje van denzelfden leeftijd aangeloo- pen en tusschen de beide kinderen ontwikkelt zich een merkwaardig ge sprek. Wel een tegenstelling! Even verbaasd als het Rusje is over de fat soenlijke, door geen modder verontrei nigde kleedij van het Pruisje, even onbegrijpelijk vindt deze het, dat de ander in een uiterst primitief cestui-.», rondloof-t, dat hij nog pleegf te be vuilen door zich in een plas te wente len. En in Duitschland staan de vruchtboomen met vruchten en al zoo maar langs den weg; m Rusland Ivd men er al lang met de vruchten ook de takken afgerukt! En tot de ge- kuischte taal van het Duitsche cultuur kind staat de ongegeneerde platheid, waarmede het Rusje zich ui'drukt, in een schel contrast. Terwijl bij de Duit- schers de betrekkingen tusschen de menschen door contracten enz. behoor lijk geregeld zirn, heerscht in Rusland barbaarsche willekeur. De Duitschers kunnen zich beroemen op „een oude cultuur, een degelijke wetenschap, een schitterende letterkunde en vrije in stellingen", maarhoe komt het, dat de dragers dezer beschaving, als zij naar Rusland komen, daar de „al- lermeedocgenlocste onderdrukkers van den arbeidenden Russischen mensch" >f de „alleronbarmhartigste pa eda gogen" zijn? Ts dat niet verontrustender dan de onbeweeglijke toestand van armoe de, onbeschaafdheid en onderdrukking in Rusland? Ofschoon het Duitscber- tje zich blijft verweren, de Rus be houdt het laatste woord: het Duit sche cultuurkind heeft zijn ziel aan den duivel verkocht, voor een grosche, hij zelf, de Rus, nam geen geld aan: ,.ik heb haar gratis afgegeven, dus: ik kan haar ook weer terugnemen". Hier treft ons het optimisme van den schrijver, die voor zijn volk verwacht een ops'anding uit de ellende van het kwaad, omdat het niet met g e 1 d e 1 ij k e banden aan dat kwaad geboeid is..:. In het slot, de laatste woorden, van dat gesprek wordt o. i. heel fijntjes en toch ook zoo kernachtig gezegd een waarheid, waarvan het leven rondom ons zoovele be wijzen geeft. De waarheid nl., dat voor hem, die, om uit de zonde op te staan, moet prijsgeven het bezit van geld, de op standing veel moeilijker is. 'Dit gesprek van den genoemden Russi schen schrijver is inderdaad treffend V Kleur bekend! Daar zijn nog Katholieken, die er heele- maal niets vreemds of verkeerds in schij nen te zien, als zij geregeld in neutrale lectuur hun voorlichting, ontspanning en ontwikkeling zoeken. Wij willen in deze ernstige aangelegen heid geen speldeknop overdrijven. En tóch aarzelen wij geen oogenblik, om te beweren, dat de Katholieken, die in hun huiskamer geregeld neutrale lectuur toelaten, inplaats van principieel-katho- lieke, in de beginselvaste opvoeding van hun kinderen zéér te kort schieten! Neutraliteit in de dagelijksche geestes- voeding, hoe dan ook, kweekt water-en- melk-karakters; vormt menschen, die koud noch warm, maar lauw zijn! Zulke „neutrale" menschen ontwijken alle fieren strijd met open vizier voor een heilig beginsel. Zulk een strijd is door hen al a priori veroordeeld met hun geliefkoosd brandmerk: „dweeperij!" Typisch is het bijv. nu weer in de laatste dagen, hoe door die „neutrale" menschen in woord en geschrift wordt af gegeven op het feit, dat de regeering een „danscommissie" heeft ingesteld; hier wordt kleur bekend, en dat is in de oogen van alle halfslachtigen van alle „neutra len" haast gelijk te stellen met een hals misdaad! In verband met dit laatste nemen wij hier graag over het slot van een artikcf over „Het zedelijkheidsvraagstuk" van mr. A. baron van Wijnbergen in „De Maas bode": „Had bij de behandeling der Bc- grooting van Binnenlandsche Zaken het lid der Tweede Kamez-, mejuffrouw Annie Meijer, de Regeering gewezen op het kwaad der danswoede, en in overweging gegeven, na te gaan, op welke wijze het kwaad zou kunnen worden beteugeld, enkele dagen gele den bracht de Staatscourant het ver blijdend bericht, dat de minis!ers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Justitie een commissie heVen ingesteld, aan welke wordt opgedra gen de Regeering van voorlichting te dienen over de vraag, in hoeverre van overheidswege met betrekking tot het dansen maatregelen dienen te worden getroffen. Wij meencn, dat der Regeering een woord van oprech ten dank en hulde toekomst voor deze met zooveel voortvarendheid gestelde kloeke daad. Nu echter de Regeering blijk geeft in de door zoovelen gewenschte rich ting te willen gaan teneinde ons volk te beschermen tegen de steeds meer dreigende gevaren op zedelijk tor- rein, moge zij dan ook daarbij in de komende jaren van het volk ontvan gen daadwerkelijke belangstelling en steun, die zij zeer zeker op dit ter rein, waar de Overheidsbemoeiing niet onverdeelde instemming zal vin den, niet ontberen kan." Kleur bekennend, zullen wij deze instem ming geven! VOLKENBOND DE OPIUM-COMMISSIE. Beperking der fabrieken. De opiumcommissie van den Volkenbond heeft gistermiddag eenstemmig aangenomen een plan tot rechtstreeksche beperking van de fabrieken van verdoovende middelen. Het plan was ontworpen door een subcom missie onder voorzitterschap van den Neder- landschen gedelegeerde van Wettum. Het plan stelt op den voorgrond, dat iedere staat zelf zal aangeven, hoeveel morphine en cocaïne hij jaarlijks noodig heeft voor de vol doening zijner rechtmatige medische en weten schappelijke behoeften. Het totale bedrag dezer nationale behoeften zal dan het maximum woden. dat jaarlijks in de geheele wereld mag worden vervaardigd. Met betrekking tot de verdeeling van de hoeveelheden te fabriceeren verdoovende mid delen over de verschillende landen, die mor phine en cocaïne bezitten, s*elt de opium commissie voor, dat de regeeringen eerst zul len trachten met behulp der fabrikanten uit de landen het onderling eens te worden over een plan van rantsoeneering. Gelukt een der gelijke poging niet, dan zal ieder tot dusverre fabriceerend land een aandeel in de wereldfa- bricatie krijgen naar evenredigheid van de te genwoordige vervaardiging van verdoovende middelen voor rechtmatige doeleinden. Bovendien zal ieder fabriceerend land be voegd zijn, minstens zooveel te fabriceeren als het voor zijn eigen gebruik noodig heeft. De opiumcommissie stelt aan den volkenbondsraad voor in October een conferentie te houden tot het sluiten eener conventie op den grondslag van dit plan. BELGIE DE TAALKWESTIE IN BELGIE. De Brusselsche correspondent van de „Msbd." meldt: Het debat op het wetsvoorstel der regeering vcor de vervlaamgching van de hoogeschool van Gent, is Donderdagmiddag in de Kamer begonnen. Eerste spreker was de liberale franskiljon Ame'.ot, die beweerde „dal de vervlaamsching van Gent een eerste stap is naar de volledige ver-n.ederlandsching van Vlaanderen en Brus sel". De liberale en socialistische Walen spraken verder tijdens het debat opzettelijk over „ver- nederlandsching" in de plaats van vervlaam sching. De laatste spreker was de katholieke Gentsche minimalist mr. de Schrijver, die. een k!oeke goed gedocumenteerde en op stevige argumenten gebaseerde rede hield, om het goed recht van de Vlamingen aan te toonen op het bezit van een eigen universiteit. Het klinkt mal, natuurlijk, dat men nog lange redevoeringen noodig heeft, om zooiets te bewijzen, doch na honderd jaar onafhanke lijkheid zijn, hier nog een massa menschen, die van oordeel zijn, dat de Vlamingen, er zijn ter meerdere eer en glorie van de „culture frangaise"! De socialistische groep, die aanvankelijk be sloten had. zich bij de stemming te onthouden, is op dit besluit teruggekomen op aandringen van de Vlaamsche socialisten die terecht aan toonden, dat zij zich in een onmogelijke posi tie zouden plaatsen met zich te onthouden bij de stemming van een door geheel het Vlaam sche volk geëjschte hervorming. Vandervelde heeft goedgevonden, dat elk zal stemmen naar eigen goeddunken. ITALIË OOSTENRIJK EN ITALIË. De Paus ontving gister in bijzondere audiën tie den Oostenrijkschen bondskanselier dr. Schober volgens het cereinonieele protocol voor staatspresidenten. Het onderhoud duurde vijf en twintig minuten. Na de Pauselijke audiëntie bezocht dr. Schober den kardinaal staats-secretaris Gasparri, die het bezoek op het Ooslenrijksche gezantschap bij den H. Stoel beantwoordde. Donderdagavond gaf Mussolini een diner ter eere van den Oostenrijkschen bondskanse lier Schober, waaraan door beide staatslieden hartelijke toasten 'rrd,>*n gewisseld. Mussolini zeide o.a. dat de regeering en het Italiaansche volk het bezoek van Schober har telijk hadden begroet en vooral op prijs had den gesteld, daar in het nieuwe verdrag de vriendschap tusschen beide uaties was vastge legd. De beteekenis van Oostenrijk in. Europa is altijd duidelijk geweest voor de fascistische re- gcering. Dit verklaart ook de houding van Italië op de Haagsche conferentie. Met belangste'ling volgt Italië de pogingen van Oostenrijk, om zijn po'itieke en economi sche positie te saneeren. Mussolini eindigde zijn speech met een dronk uit te brengen op den bondspresident, de republiek en den bo"d-kanselier. Schober dankte Mussolini voor zijn. vriende lijke woorden, die in zijn hart weerk'nk had den gevonden. Het resultaat van de Haagsche conferentie is voor Oostenrijk van historische beteekenis. Dit resultaat had niet kunc.cn wor den bereikt, wanneer Italië dat de grootste scbuldeischer van Oostenrijk is, niet ook dit maal weer begrio had getoond voor de moei lijkheden en vitale belangen van Oostenrijk. De vriendschsopelijke betrekkingen tus schen Italië en Oostenrijk zijn door het vriend sckspsverdrag versterkt. Ten slotte sprak Schober zijn oorechten dank uit voor de ontvangst in Italië en dronk on het welzijn van den koning van Italië, oo Mussolini en op het geheele Italiaansche volk. RUSLAND DE GODSDIENSTVERVOLGING. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Gepeoe bisschop Pitirim te Chabarowsk ge arresteerd, naar het heet, wegens deelneming aan anti-sovjetpropaganda. Hij zal naar Omsk worden overgebracht en daar voor een krijgs raad verschijnen. Volgens een mededeeling van den voorzitter der Russische bisschopssynode aan den bis schop van Chelmford zijn rinds het uitbreken der bolsjewistische revolutie 3 bisschoppen, 1560 geestelijken en over de 7000 monniken en nonnen zonder vorm van proces gedood. Acht en veertig bisschoppen, 3700 geestelij ken en 8000 monniken en nonnen vertoeven nog in de Russische gevangenissen. Het Vaticaansche blad „Osservalore Roma no" kondigt aan, dat er spoedig een aantal pauselijke documenten over den godsdiensti- gen toestand in Rusland zullen verschijnen. AMERIKA AANVAL OP DEN VICE-PRESIDENT VAN BRAZILIË. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, is de verkiezingsstrijd in Brazilië thans in vollen gang. De vice-president Mello ViaDaa werd terwijl hij te Monte Claros in den Staat Minas Geraes het woord voerde, het middelpunt van een verkiezingsrelletje, waarbij het spoedig tot een handgemeen kwam. De vice-president werd zwaar gewond en enkelen der toehoor ders werden gedood. STILLE OMGANG. Van 15 op 16 en van 22 op 23 Maart. Do nachtelijke Stille Omgangen te Am sterdam worden dit jaar gehouden in do nachten van 15 op 16 en van 22 op 23 Maart. De Algemcono Intentie is ditmaal: „Het Behoud en de Uitbreiding van het Geloof in het H. Altaar-Sacrament door geheel ons Vaderland". V/ETTELIJKE REGELING VAN HET HYPOTHEEKRECHT. Het ontwerp van de Staatscommissie. Verschenen is het door de Staatscom missie voor do Nederlandseho Burgerlijke wetgeving samengesteld ontwerp tot her ziening van de wettelijke regeling van het hypotheekrecht. Aan do Mom. van Toelichting is liet volgende ontleend: Het nieuwe entwerp sluit, behoudens enkele uitzonderingen, geheel aan bij het in 1916 verschenen ontwerp der Staatscom missie, ingesteld bij K. B. van 30 Juni 1906 Dit ontwerp heeft in hoofdzaak ten doel, te komen tot een betere regeling van het huuibeding, de executie en de zuivering terwijl daarin tevens is bepaald, wat do rechtsgevolgen zullen zijn van het vesti gen van zakelijke rechten op een gced, na do vestiging van een hypothcok. Van do thans bcstaando gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om wijziging van verschillende minder belangrijke punten vcor te stellen. Een hypotheekwetgeving kan dan alleen voldoende worden geacht, als zij den hypo theekhouder de grootst mogelijke zeker heid met betrekking tot het hem gegeven onderpand verschaft. In verschillende op- zichtenzichtcn voldcet de thans geldende wetgeving niet aan dat vereischte. Leemten van de thans geldende wet. De leemten zijn, kort omschreven, do volgende: lo. do onvoldoende bescherming van den hypotheekhouder tegen voor hem schadelijke handelingen van den verhuur der van het verhypothekeerde goed; 2o. het ontbreken van een regeling, welke do hypotheekhouder beschermt tegen de ge volgen van het vestigen van zakelijke rechten op zijn onderpand na de vestiging van zijn hypotheekrecht; 3o. de gebrekkige wijze van te gelde maken van het onder pand, te welen, voor wat betreft den eer sten hypotheekhouder, door verkoop „krachtens een onherroepelijke volmacht", voor wat betreft de verdere hypotheek houders door verkoop na executoriaal be slag; 4e. do onvoldoende regeling der zui vering. De eerstgenoemde beide leemten leiden hoofdzakelijk tot een waardevermindering van het ondemand reeds vóór de executie De laalste beide zijn oorzaak, dat bij ver koop ten verzoeke van een hypotheekhou der de oobrengst veelal beneden het nor male blijft. Huurbeding. Ten aanzien van het onder le vermelde punt wordt erop gewezen, dat het tegen woordige arti. 1230 B. \V. den hypotheek houder beschermt tegen vooruitbetaling van huurpenningen, maar dat er twijfel bc- stat, of dat artikel hem ook beschermt te gen verpanding of cessie van toekomstige huurtermijnen; aan dat bezwaar is door een eenvoudige inveeging in het eerste lid van art. 1230 B.W. tegemoetgekomen. Bovendien bestaat er groote strijd over de vraag of hij, die het verhypothekeerde goed koopt, bij een verkoop door den hypo theekhouder krachtens onherroepelijke machtiging of bij executie, wel een beroeo op art. 1230 B.W. kan doen. Ook met dit bezwaar togen do bestaande regeling is in het onderwerp rekening gehouden door 't recht, zich op de bedeelde bedingen te be roeren, ook aan den kooper te geven. Het systeem van do tegenwoordige wet. die aan partijen overlaat, te regelen, in hoeverre de eigenaar in zijn bevoegdheid jten aanzien van de in art. 1230 B.W. ga- ncemdo punten, beperkt zal zijn, is behou den. Zakelijke rechten. Op het stuk van de gevolgen van latere vestiging van zakelijke rechten heerscht onder de bestaande wet, die dienaangaan de niets bepaalt, rechtsonzekerheid. Daar toe is bij dit ontwerp het belang van den hypothecairen scbuldeischer beschermd en omschreven. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De opium» commissie heeft een plan aan genomen tot rechtstrcoksche beperking der opiumfabricage. Schober op audiëntie bij den Paus. Dc godsdienstvervolging in Rusland. BINNENLAND. Het rapport van de Staatscommissie in zake de herziening van de wettelijke rege ling van het hypotheekrecht en zijn gevol gen. (1ste blad). Wijzigingen in de cirii lexamcnregcling voor H. B. Scholen met 5-j. c. (Onderwijs, 2de blad). Te Utrecht zijn drie personen van een balcon gevallen. (Gem. Berichten, 2de blad). Te Rotterdam is op een in de haven lig gend schip een man verbrand. (Gem. Be richten, 2de blad). De uitwinning. Eenstemmig is men van oordeel, «lat «rt. 1223 lid 2, B.W. dient te verdwijnen. Bij een nieuwe regeling moet do.oer.slo hypo theekhouder de bevoegdheid behouden, in geval van wanbetaling hot hem verbondon good in het openbaar to verkoopon, gelijk zulks ook nu hot geval is. Die nieuwe re geling meet geheel breken met de belas tingsgedachte, en moet ervan uitgaan, dat de hypotheekhouder, gelijk thans reeds de pandhouder, verkoopt krachtens een eigen aan zijn zakelijk recht verknochte, be voegdheid. Dit wordt trouwens ab'cmcon ook in alle reeds verschenen wetsont werpen erkehd. Gelijke bevoegdheid moet worden toegekend aan tweode en lagere hypotheekhouders. Daartegen kan geen bezwaar bestaan, indien den eersten hypotheekhouder, oolc in het nieuwe sys teem, het rocht van overneming wordt toegekend. Een r.iouwe regeling van dc zuivering. Wat betreft «1c onder 40 genoemde leem te, aan do bezwaren tegen do bcstaando regeling wordt, tegemoet gekomen door de volgende rege'ing: dc kooper zal, indien er meer hypotheken of beslagen op het goed rusten, den koopprijs op de griffie moeten betalen, waarop «le voorzitter van do rechtbank, zoodra hij door den g'/f- fier van die betaling in kennis is gesteld, do doorhaling zal bevelen van alle, vóór de levering op liet goed gevestigde, hypo theken of gelegde beslagen. Do griffier zal het ontvangen bedrag moeten overbrengen in dc consignatiekas. Is de rangrcgelings- procedure afgcloopen, dan zal de rechter commissaris aan do daartoe gerechtigden aanwijzingen afgeven op dc consignatiekas we'kc daarop tct uitbetaling overgaat. Op dezen algemenen gang van /.aken laat het ontwerp echter een uitzondering toe voor het geval do eerste hypotheek houder het goed hoeft uitgewonnon. Be palingen zijn dan vastgcs'cld voor betaling door don kooper. De toelichting bevat om trent do wijze van betaling c.a. verder uit voerige beschouwingen. Bij de Landsdrukkerij te 's-Gravcnhago is verkrijgbaar gesteld 0.40 per exem plaar) het thans verschenen ontwerp van wet betreffende „Herziening van de wet telijke regeling van het hypotheekrecht cn zijn gevolgen", met toelichting, samenge steld door de Staatscommissie voor de Ned. Burgerlijke Wetgeving. Directeur Postkantoor Haarlem. Naar wij vernemen is te verwachten, dat tot Directeur van het Postkantoor zal worden benoemd de lieer J. II. D. Pfaff, thans in gelijke betrekking le Zwolle. Gaat Prinses Juliana zich verloven? De Daily News ontving van haar Ber- lijnschen correspondent een bericht, waar in gemeld werd, dat Prinses Juliana zich b'nnenkort met een jongen Duitschen prins gaat verloven. „De Koningin-Moeder aldus het blad wier bezoek aan Londen verleden jaar men zich zal herinneren, moet invloed heb ben uitgeoefend op dc keuze van haar dochter en kleindochter len gunste van een harer achterneven uit de familie Wal deck Pyrmont". Na den terugkeer uit Oborstdorf wordt de verloving publiek gemaakt!

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1