WOENSDAG 5 FEBRUARI 1930 DE LEFDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 EEN HANDIGE OPLICHTER. Een staaltje van goedgeloovigheid der plattelandsbevolking. Ecu schier ongelooflijk .staaltje van op lichting, dat tevens weer eens het licht werpt op de goedgeloovigheid der platte landsbevolking, heeft zich dezer dagen te "Weerselo voorgedaan. Bij een landbouwer aldaar vervoegde zich, zoo vertelt het „Vad.". een als heer gekleede vreemdeling, die beweerde op dracht te hebebn de eleclri.scho installatie tc controlecren. Daar de man zich zeer cor rect gedroeg en een alleszins betrouwba ren indruk maakte, koesterde men niet den minsten argwaan en teen hij, na eeni- gen tijd „gewerkt" te hebben, om een glas water verzocht, meende de vrouw des hui zee hem toch minstens een kop koffie tc moeten offreeren. Hetgeen de inspecteur dankbaar aan vaardde, want, naar hij zeidc, had hij dien dag reeds 40 installaties geïnspecteerd. Toen openbaarde zich bij den boer en zijn vrouw de Twentsche gastvrijheid. Er was juist geslacht, 'dus als meneer hun :1e eer wou aandoen moe aan tafel te zit ten Meneer deed hun die eer, zij hei niet zonder protest, en had slechts te kiezen uit al het fijns dat op dc gebruikelijke ma nier aan de zoldering hing. Na den maaltijd zag de inspecteur zich zeer tot zijn spijt, genoodzaakt afscheid te nemen- Hij had, zoo vertelde hij, zijn wa gen ergens bij eon café in do buurt, wegens gebrek aan benzine moeten achterlaten, zoodat hij zich genoodzaakt zag naar de stad te loopen, tenzij hij zicli in oen reis deken wikkelde en den nacht in zijn wagon doorbracht. Maar togen dit voornemen kwamen dc boer en zijn vrow ernstig in verzet. Welis waar bezat men slechts één bed, maar als meneer dat voor dezen nacht tot het zijno zou willen maken, zou het echtpaar wol een andere slaapgelegenheid vinden. Meneer protesteerde opnieuw, maar maakte nochtans geen aanstalten om te vertrekken. Hij bleek een aangenaah cau seur, vertelde dat zijn vader Kamerlid was en hij zelf reserve-kapitein en toonde zijn bekwaamheid als acrobaat door op zijn hoofd te gaan staan en met de lippen een geldstuk van den grond te rapen. Het gastvrije echtpaar genoot, drong den inspecteur-reservo-kapitein in offer vaardige naastenliefde zijn bed op, dat deze nu niet meer weigeren kon en begaf zich met het voldaan gevoel een goede daad te hebben verricht, ter ruste. Den volgenden morgen wachtte den gast oen stevig ontbijt en daarbij maakte hij aanstalten naar zijn wagen tc gaan- Hij moest dien dag echter nog vele landbouwers, die hij slechts bij name ken de, bezoeken en verzocht daarom den zoon van den boer hem als gids behulpzaam te willen zijn. Deze voelde zich zeer gevleid door dit verzoek en beloofde zich in zijn Zondagsohe pak te zullen steken, terwijl de inspecteur den wagen zou gaan halen. Onder de véle plichtplegingen bedankte hij voorloopig voor de gulle bejegeningen, waarbij zijn oog getrofen werd door een offerbtisje, dat de brave lieden voor de missie bij de deur hadden opgehangen. Met een grootsch gebaar verrijkte me neer den inhoud van het busje met het be drag van één cent. Doch dat was slechts als oen grap bedoeld. Lachend tastte hij naar de plaats, waar vele menschen geld pleg<?n te dragen, maar die lach verkeerde plotseling in groote ontsteltenis, teen me neer ontdekte, dat hp zijn portemonnaio met ƒ40 vorloren was. De ontsteltenis bij het gastvrije echt paar was zoo mogelijk nog rooter. Gul bo den zij hun gast aan hem met. dit bedrag voorloopig uit den nood te helpen, zoodat hij tenminste in staat zou zijn zich van benzine te voorzien. Do inspecteur accepteerde onder vele dankbetuigingen ook dit allervriendelijk ste aanbod en vertrok met de belofte, dat hij straks, wanneer hij den zoon zou komen halen, flink met zijn claxon zou werken. Bovendien zou hij bij de Electriciteits- maatsohappij pleiten voor een" verlaging der tarieven voor dit gastvrije echtpaar. Nu do politie een onderzoek instelt naar hel verblijf van den pseudo-inspec- teur, op wien do zoon in zijn Zondagseho pak vergeefs heeft zitten wachten, hebben de boer en z'n vrouw echter alle hoop op een verwezenlijking van deze belofte op gegeven De zakkenroller uit den Princesse- Schouwburg. Dc Derdo Kamer der Haagsche recht bank heeft den termiju van gevangenhou ding van den zakkenroller Ch., die wcgeii3 gepleegde diefstallen in den Princesse- schouwburg te 's-Gravenhage is gearres teerd, met dertig dagen verlengd. Steekpartij op een pontje. Op het pontje over de Botte te Bobter- dam werd Maandag groote consternatie verwekt, toen een bejaard passagier, den veerman met. een groot mes te lijf ging en hem een steek toebracht in den hals. De overige personen, die zich op het pontje bevpnden, wierpen zich op den aanvaller, die ondanks zijn tachtigjarigon leeftijd nog over veel lichaamskracht beschikte en wis- ien hem het mes uit de handen te wringen. De veerman, die een diepe wonde in den hals had, juist langs den slagader, werd in het ziekenhuis aan den Bergweg verbonden. De ruzie schijnt te zijn ontstaan over de afbetaling van de pachtsom van liet pontje, dat. de veerman van den tachtig jarige had gepacht. Nadab tegen den ouden woesteling pro- cerverbaal was opgemaakt, bracht dc po litie hem naar zijn woning en stelde hem daar onder strenge bewak'ug, mede in ver band met de door hem geuite bedreiging, dat hij den veerman zou doodsteken, wan neer bij hem weer mocht troffen. DE WISSELVERVALSCHÏNG TE AMSTERDAM. Twee handlangers zoek? Het staat thans vast, dat de beide te Amsterdam gearresteerde oplichters, Vigii en Ernandes leden zijn van een wijdvertak te internationale oplichtersbende. Hoofdinspecteur Broekhof, die het on derzoek leidt is er van overtuigd, dab de beide arrestanten slechts dc pionnen zijn, die vooruitgeschoven waren om een groe ten slag te slaan, aldus bericht de „Msbd." De verdachten blijven volhouden, dat zij niets van dc zaak afweten, doch door hun opdrachtgever, een zekeren Wilson, naar Holland zijn gestuurd om hier wissels te innen. Deze Wilson is intusschen nog niet opgespoord, maar wel is do politie thans zoekende naar twee andere leden der ben- do, die eveneens in Amsterdam hebben gelogeerd, in een hotelletje in do Waruooes- straat, waar zjj op 31 Januari zijn aange komen. Op Zonda# zijn deze lieereu, Garcia en Paro gehoeteu, met Vigil cn Ernandes heel vriendschappelijk uitgeweest. Op Maandagmiddag zijn zij in hun hotel gekemou, waarna zij op de W. O. verschei dene papieren verbrand hebben. Hun doen en laten was zeer unruslig, waarom het de bevreemding van den gerant van het ho tel opwekte, zonder dat deze kon vermoe den, dat zijn gasten in verband stondeu met de arrestatie van de beide vreemde lingen, waarvan de gerant toevallig getui ge was geweest. Nadat de papieren ver brand waren, is het tweetal in het café be neden gaan zitten, doch even later vlogen beiden weer naar boven om dc. W. C. nog maals door te trekken en hiermede dc laatste papiersnippers te vernietigen. Weer beneden gekomen hebben zij toen een brief naar Parijs geschreven, waarna zij den gerant, tegen hun vroegere vei- klaringen iu, dat zij een dag of vijf wilden blijven te kennen gaven, dat zij wilden ver trekken. Tegen drie uur zijn zij wegge gaan, zocdat de politic vermoedt, dat zij den middagtrein naar Parijs hebben geno men. Toen de gérant later dc bcteekenis van de arrestatie, die hij 's middags had medegemaakt', vernam, legde hij tusschen deze zaak cn het vreemdsoortig gedrag van zijn bezoekers onmiddellijk verband en waarschuwde de politic.* Thans zoekt deze ook de lieereu Garcia en. Paro. Het signalement luidt als volgt: Paro of Pano (zijn naam is in het nacht boek van het hotel niet zeer duidelijk te ontcijferen) staat ingeschreven als 22-jarig koopman uit Venetië:' Hij heeft een blond- uiterlijk, bleek lang gezicht, zoer slank van postrw, lengte ongeveer 1.75 M., ge kleed met donkerbruine slappe hoed, don ker costuum en donkere overjas en glad gesehoren gelaat. Hij maakt den indruk van een Noor te zijn. Spaansch spreekt hij met een sterk accent, van Engelscti spreekt hij slechts een paar woorden. Garcia is het niet te miskennen type van een Spanjaard. Lengte ongeveer 1.70 M„ iets gezetter dan zijn kameraad, gebo gen neus, bruine gelaaskleur, zwart sluik- haar, dat over het lage voorhoofd hangt, gekleed met lichtbruine pet, lichtbruin costuum en lichtbruine schoenen, beige- kleurige overjas, glad geschoren. Belangrijk is nog, dat het tweetal in het bezit was van drie handkoffers, waarvan een zeer sterk de aandacht, trok. Deze kof fer is van zeer licht geelachtig rundsleer. De vervalsckte wissels en cheques, die op Vigil en Ernandus gevonden zijn en die betaalbaar waren bij verscheidene groote banken en instellingen in Amsterdam cn Botterdam, hebben een totale waarde van ongeveer 80.C00 dollar. Mochten er nog anaere banken zijn, die correspondentie betreffende het betaal baar stellen van wissels, gedekt door de Bank of Montreal, ontvangen hebben, dan worden deze verzocht hiervan onverwijld de 'Nederlandsche Centrale inzake falsifi- catiën. Nieuwe Doelenstraat- 13, Amster dam of het polite-bureau in kennis te stel len. Hetzelfde verzoek geldt voor dege nen, die mededeelingcn kunen verschaffen omtrent Garcia en Paro. BUITENL. BERICHTEN DE MISLUKTE DROOGLEGGING IN FINLAND. De Noorsche correspondent van de .,Msb." schrijft: Er is geen twijfel aan, dat dc droogleg ging ook in Finland totaal mislukt is. Bechtcrs en andere officieole ambtenaren beg'nnen er luid tegen te protesteeren als tegen een volksramp. Het aantal misdaden neemt toe. In 1929 werden 171 menschen vermoord, veelal tengevolge van misbruik van sterken drank. Er wordt ontzettend gesmokkeld en dikwijls foezel, dio de men schen het verstand doet verliezen. Men schat hot gesmokkelde kwantum in het afgeloopen jaar op tien millioen liter zuiveren alcohol. De criminaliteit is van jaar tot jaar over de geheelo linie stij gende. In Helsingfors werd in 1929 van de tien menschen één wegens dronkenschap ge straft, 22.907 menschen hadden zich in '29 in deze stad wegens misbruik aan drank te verantwoorden. Daarbij waren, 1.411 vrouwen on 088 m'nderjarigen. In 1928 was het getal kleiner en bedroeg 21.105. In 1928 werden vermoord en mishandeld met doo- de!ijken afloop 231 menschen, in 1929 steeg het getal tot 273. Zware mishandeling en vechtpartijen in 1928 457, maar in 1929 766. Verkrachtingen werden in 1928 iir 20 gevallen gestraft, in 1929: 36. Het gezamenlijk aantal zware misdrij ven in 1928 was 1931 on steeg in 1929 tot 2315. Algemeen wordt do reden in droog legging gezocht, welke wetsverkrachting tot dage'ijksch brood maakt. Hetzelfde ver schijnsel heeft zich destijds in Noorwegen, toon het drooggelegd was, voorgedaan. INGEZONDEN MEDEDEELING Uw Boekhouding in orde VANAF f 5.— PER MAAND. Brieven onder No. 134 Bureau v. d. Blad 00K IN MEXICO WOEDEN DE POKKEN. Reeds 6C0 personen overleden. Uit Ionacatepec wordt gemeld, dat in dc afgeloopon veertien dagen 200 personen, meest kinderen, aan pokken zijn overleden. In het naburig district Axocniapan zijn meer dan 400 menschen aan de ziekte be zweken. Een trailer vermist. De Prit&che Admiraliteit heeft den po- Iiticvaartuigen on den vissehers. die tus schen de Schotlandsche eilanden en de Noorsche kust visschen, draadlocs verzocht te willen zockeu naar den treilor St. Louis uit Hull, die sinds 8 Januari verm'st wordt en waarschijnlijk hulpeloos ronddrijft. Noodweer op zee. In het geheele Zuidelijke deel van dc Middellandsche Zee en op dc Adriatische Zee woeden sinds twee dagen zware stor men. Een visschersboot met vijf man aan boord wordt vermist. Een andor schip liep op een rots en zonk. Twee matrozen ver dronken, drie werden gewond. Brand in Beiersche bierbrouwerij. Gisternacht brak brand uit in de Beier sche bierbrouwerij Stockbauer A.G. te Pas- sau-Innstadt. Het geheele fabrieksgebouw- werd vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. DE GALEIEN VAN CALIGULA. Naar uit Rome wordt gemeld, is de wa terspiegel van Nemi 14 M. gedaald, zoodat ue tweede galei thans zichbaar wordt. Het schip is echter met slijk en modder bedekt en bevindt zich bovendien in een sterk hellende positie, zoodat dc waterspiegel nog 5 a 6 meter lager zal raceten zijn, voor het ten volle zichtbaar wordt. De leider cler werkzaamheden neemt aan, dat dezo galei wei gelijk zal zijn iu bouw aan dc eerste; tevens is hij van meening, dat de schepen niet, zocals algemeen aan genomen wordt, de plezier schepen van Cali gula zijn geweest, maar veeleer schepen, d'e gebruikt werden bij den dienst van Diana. De werkzaamheden aan het eerste schip worden id tusschen voortgezet. Men hoopt het nog voor den zomer in veiligheid t© hebben gebracht, zoodat het niet te lijden zal hebben van dc heetc Zen. Het schip zal in een museum worden hndergebracht. Een der gevolgen van de drooglegging van het meer van Nemi is, dat op de lang zaam drogende oevers malarlahaarden ont staan zijn. zoodat men niet zonder vrees den zomer tegemoet ziet. Een avontuurlijke misdadiger. Maandagochtend is de 36-jarige Herbert Sandowski, een dor avontuurlijkste misda digers van dezen tijd, uit dc gevangenis van Tegel (Duitschland) ontvlucht. Naar de „Tempo moldt, heeft hij van een oogen- blik, dat»de c pier niet naar hem keek, ge bruik gemaakt, om over den muur van de binnenplaats te klimmen en te vluchten. Een half uur later verscheen hij in de ge vangeniskleren bij den portier van een fabriek te Wittenau en wilde voor zijn broer ge'-d in ontvangst nemen. De portier kreeg argwaan en verwitt'gdc dc. directie der gevangenis. Intusschen was «Sandowski echter spoorloos verdwenen. Sandowski werd in Augustus 1926 naar het Virchow-ziekenhuis overgebracht, daar uien meende, dat zich typhusverschijnselen bij hem voordeden; hij zeidc teen, zeeman te zijn Na eenigc weken vond men toeval lig in zijn „zeernansk'st" sioraden ter waar de van bijna een millioen mark. Het bleek, dat de' juweelen afkomstig waren van groote inbraken en hoteldiefsta'len te New York en in Amerikaansche badplaatsen. Toen Sandowski verhoord zou worden, was hij reeds uit het ziekenhuis ontvlucht. Hij pleegde daarna verscheidene inbraken tc Berlijn, werd echter ten slotte gearresteerd en tot twee jaar en vier maanden gevan genisstraf veroordeeld. In Februari 1927 wist hij uit do gevangenis te Kottbus te ontvluchten, werd in October weer gepakt, r'eegde in het huis van bewaring een aan- s'ag op zijn cipier en werd daarvoor tct een nieuwe. str°f veroordeeld, welke hij te Tegel moest, u'tzitten. Een drama op Pa'm-eiland. Uit Townsvi'le (Queensland) wordt ge mold: Twee inheemsclion zijn per boot ran Palm-oTand een inboorlingen-nederzet ting op 35 K.M. van de kust te Boiling- stone aangekomen, met een boodschap, waarin wordt gezegd dat huizen van amb tenaren iu brand zijn gestoken, terwijl twee menschen zijn neergeschoten. Er wordt dringend om hulp gevraagd. De inboorlin gen doolden mede, dat, een hoofdinspecteur krankzinnig is geworden en zijn vrouw eil een man door schoten beeft gewond. Er is een boot van Townsvllle vertrokken, ten einde assistentie to verleenen. De ter assistentie vertrokken boot, is la ter teruggekeerd met twee ernstig gewon de bewoners en heb lijk van den hoofdin specteur, die, naar reeds gemeld, amok had gemaakt en op verscheiden van zijn ka- meraden had gescheten en ook ©enige hui zen in brand had gestoken. Hij ;s ten slotte door een inboorling neergeschoten. Dc lij ken van do dochter en don zoon van den hoofdinspecteur zijn later in de puinhoopen van zijn huis gevonden. Men neemt, aan, dat dc hoofdinspecteur aan verstandsver bijstering is gaan lijden ten gevolge van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen om trent m'shandeling der inboorlingenbevol king. De wraak van een gezakt student. Te Brussel heeft een student, die voor zijn examen was gezakt, de vrouw van een zijner professoren vermoord. De student was oorspronkelijk onderoffi cier geweest en studeerde thans in de ko loniale wetenschappen, daar hij zich voor een koloniale loopbaan wilde voorbereiden. Voor den moord schreef hij een brief waarin hij van zijn voornemen kennis gaf en ook mededeelde dat hij na het plegen van zijn daad zich zelf van het leven zou benemen. Het is de politie tot nu toe niet gelukt den moordenaar te vinden, zoodat men aan neemt, dat hij zijn voornemen ten uitvoer heeft gebracht. Een „oudheidkundige" vondst Wij hebben indertijd verteld, dat er in de buurt van Tetoean, in Spaansch Marokko, een skelet van een dinosaurus was ontdekt en dat de geleerde leden van een weten schappelijke instelling tc Madrid zich naar de plaats van de opgraving hadden bege ven om het geraamte van het voorhistori sche dier ter plaatse te bcstucleereii. De dinosaurus blijkt echter een.... Iiooi- rnaehine ie zijn, die aan oen Spaanschen boer heeft behoord, welke in 1917 tijdens den oorlog in het Bit' zijn plaats had op gegeven. De machine is in do volgende ja ren weggezakt in zand en slib en dc ont dekkers van liet „skelet" hebben de lange tanden van de hooi-verzamo!ende machine voor de ribben van bet dier versleten. De machine was afkomstig van een bekende Canadeeschc fabriek van landbouwwerk tuigen. DE HONGERSNOOD IN CHINA. Over dit onderwerp publiceerde dr. Le- gendro een artikel in de Presse Médicalc, waaraan het volgende ontleend wordt: Sinds enkelo maanden bereiken ons uit Sjanghai verschrikkelijke bijzonderheden over een hongersnood, dio bijna geheel Noord-China teistert en wel 4 groote pro vincies met een totaio oppervlakte van 1,165.000 vierkante kilometer. Dc hongersnood, het sterven van hou- ger, is helaas een chronisch verschijnsel in het arme China. Indien men dc geschiede nis' naleest, bemerkt men, dat de hongers nood periodiek terugkeert. Niet alleen wordt het ontbreken van voedsel door de droogte of door overstroomingen veroor zaakt, doch ook door de herhaalde politie ke troebelen; oorlog, invallen van vijan delijke legers, opstanden, mislukking van den oogst, dragen alle hun deel bij tot het ontstaan van hongersnood. Het arme Chi- nèésche volk werd bijna steeds slecht gere geerd, terwijl bovendien de regeerende klasse, de kaste der geletterden, afgezon derd van de massa leefde en zich niet inliet met de nooden van het volk. De Mandarijn heeft er zich niets aan gelegen laten liggen om den boerenstand te ontwikkelen, hij liet de zaken op hun beloop. Sedert 50 jaren komen telkens hon- gersnooden voor. Alleen reeds in deze eeuw- werd het land in de jaren 1901, 1906, 190$, 1910, 1911, 1917, 1920, 1924, 1925, 1927, 1928 en 1929 door hongersnood geteisterd. In het jaar 1877 zijn naar schatting 8 millioen menschen van honger omgekomen, terwijl in 1908 ook verschrikkelijke verwoestingen onder de bevolking werden aangericht- Zonder de krachtdadige hulp van de iu China gevestigde Europeanen en Amen- kanen, dio duizenden tonnen meel naar de noodlijdende streken zonden, zouden ten minste 2 millioen Chineezen meer gestorven zijn. De Mandarijnen, die veel van hun ge zag hadden ingeboet, maakten van dc gele genheid gebruik om met veel ophef aan de bevolking te verklaren, dat deze groote hoeveelheid meel als schatting door het bui tenland aan den Keizer van China gele verd waren. Doch dit slaat alles slechts op het verf den. Do vraag is nu, wat weten wij aan gaande den grooten hongersnood, die sinds 1928 het Noorden van China teistert on wel meer in het bijzonder de provincie Kansoe, met ean oppervlakte van 2/3 van geheel Frankrijk. Volgens een aan het internationale oo- mité ter bestrijding van den hongersnood gezonden rapport, .bevindt zich 80 pet-, van de int 10 millioen zielen bestaande bevol king nagenoeg zonder voedsel, terwijl er zelfs geen zaaikoren voor den volgenden oogst aanwezig is. De menschen zijn zoo verzwakt, dat zij de doodeu niet meer kunnen begraven. Voortdurend verergert de toestand nog, zocdat er op het oogen- blik dagelijks duizenden menschen van hon ger omkomen. Men voedt zich met sojakoe- ken. graankorrels, bladeren, boomschors, diverse soorten wortels en zelfs met gele aarde. Gevallen van kannibalisme bomen geregeld voor. Jonge vrouwen en kinderen worden bij duizenden verkocht aan den meestbieden de, zooals ook met het vee gebeurt, Chinee zen uit de naburige provincies loopen het land af en koopen vele jonge meisjes op tegen spotprijzen, somtijds zelfs- voor en kele kilo's mais of boonen. Een kleine jon-' gen kost nog minder. Dc pas geboren kin deren, die door hun uitgeputte moeder niet gevoed kunnen worden, legt- men maar op straat neer, waar zij 's nachts door wolven en honden opgegeten worden. Dc opstand der Muzelmannen, die de verschrikkingen van den hongersnood nog is komen ver- grooten, heeft bovendien nog 200.000 men schen als slachtoffer van den moordlust der soldaten doen vallen. Bevcrend W. Simpson van dc „China Is land Mission", die zich in Kansoe bevindt, schreef aan zijn chefs in «Sjanghai: „De ta- fereelen van dit door hongersnood geteis terde land zijn verschrikkelijk. Het kanni balisme in zijn afschuwelijksten vorm, neemt hand over hand toe. Men lokt kin deren, om die daarna te worgen cn op te eten. Alleen in mijn district stierven eiken dag 300 menschen van honger. En dat is neg slechts het. begin. De boeren verbouwen opium: zij kunnen UIT DE PERS KAPITAAL NAAR HET BUITENLAND. Wij hebben geld over en zien dat, in over eenstemming met de heerschende zeden, productief te maken. Het buitenland kent ons adres. Coekerill wil hier een leening van tien millioen gulden plaateen en de regeering van Luxemburg een van honderd millioen francs; dit zijn maar een paar feiten uit de laatste dagen. Eu uit ons zelf hebben we indertijd aan Duitschland, dat geld noodig had tot her stel zijner in den oorlog ineengestorte in dustrie, een honderd millioen of wat voor geschoten. Zoo zijn onze manieren, zoo spot Het Huisgezin, dat dan laat volgen „Voor de eigen industrie zijn we niet zoo coulant. Let op. hetgeen de voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zu:d- Limburgsche Mijnstreek dezer dagen zei. Dc kwestie-Treebeek kon, meende hij, een gunstige uitwerking hebben in zoover re daardoor het Nederlandsche kapitaal weer eens op de Mijnstreek was gewezen. Een solide industrie staat voor een uit breiding', maar daarvoor zijn grooto bedra gen noodig. «Slaagt men er niet in, Nederlandsch ka pitaal daarvoor tc interesseeren, dan is reeds de medewerking van het buitenland toegezegd, mot de daaraan verbonden na d celen. De president dor Kamer van Koophan del gaf het. geval ter overweging aan geld beleggers, die soms klagen, dat er in hun vaderland onnoodig veel vreemde invloe den aanwezig zijn en geduld worden. Zal dit woord uit Limburg worden ver staan Men is in Limburg zoo nationaal Nedor- landsch als waar ook in ons land en in passende oogenblikkcn juicht het Noorden dit toe maar is» het nu ook geen natio nale daad te voorkomen dat Belgisch gelid zicli, zij het aanvankelijk met zuiver finan- cieele bedoelingen, in Limburg vast zet? Eet kind in dc wieg, om deze uitdruk king eens te bezigen, weet tegenwoordig wel, dat wij met onze bevolkingsvermeer dering met honderdduizend zielen per jaar het moeten hebben van uitbreiding der in dustrie. Maar de industrie kan zich niet uitbrei den, indien wij cle hand op den zak honden en met ons geld naar het buitenland gaan. Het Nederlandsche kapitaal heeft inder tijd met zijn voorkeur voor Bussen en Oos tenrijkers leergeld genoeg betaald, zou men meeneri, maar het volhardt voor een deel in zijn weinig nationale opvattingen. Weinig nationaal is ook het „Hbld." vestigde er de aandacht op dat óns ka pitaal doof blijft voor de roepstem uit Su riname v en dit mooie gebied Jaat verkom meren. Weinig nationaal, omdat, indien wij ua- aandoenlijk blijven, oen groote mogendheid met koloniale neigingen ons te ceniger tijd kan plaatsen, zoo niet voor een verrassing van de soort als Urbina den gouverneur van Curacao bereidde, dan toch voor maat regelen, die ons evenmin aangenaam zou den zijn. Doet het ons genoegen, dat hot „Hbld." op een andere zwakke plek in de West wijst: de Bovenwin cle©hè eilanden vormen de eerste, het Nederlandsche kapitaal moet, indien het voor zijn nationale roeping meer over heeft dan een toost, bij gele genheid, op onze nationale grootheid, twee dingen volbrengen. Het eerste is», daadwerkelijke belangstel ling toonen iu onze nijverheid; het tweede de West voor Nederland behouden. Indien ieder deze taak aan zijn buur man wil laten, zal het einde den last dra gen". niet anders doen, daar zij anders zulke hooge boeten moeten betalen, dat de men schen geheel en al geruïneerd worden. En deze verplichting veroorzaakt het voortdu ren van den hongersnood totdat de ge heele bevolking uitgestorven zal zijn. De hel is tot nog toe te goed voor deze inhalige Mandarijnen. Zij doen niets voor de uit gehongerde menschen, doch gaan rustig voort met het innen van belastingen, tot dat het volk uitgestorven is". Van andere zijde heeft do Internationale Commissie een rapport ontvangen en wel van den heer Finley Andrew, waarin ge vallen van kannibalisme bevestigd worden. Het rapport vermeldt zelfs, dat 35 bandie ten gevangen genomen en ter dood ver oordeeld werden. Na de terechtstelling werden de lijken onmiddellijk door de be volking verslonden. De heer Andrew voegt er aan toe, dat in enkele districten van de provincie Kansoe, de inwoners ook daar, waar nog eenig voedsel aanwezig is, van honger omkomen, daar zij geen geld heb ben om liet te koopen, terwijl elders ab soluut geen voedsel meer te koop is. NED. OOST-lNDiF. DE MALARIA-EXPLOSIE OP MAD0ERA Ruim 8000 gevallen in 3 weken in 3 dessa's. Aneta/ seint uit Djocjakarta: In aanslui ting op het bericht inzake een malaria- explcsie in het Pamemasansche op Madoe- ra, wordt thans gemeld, dat z ch in een 3-tal dessa's in het Koelonprogosche een malaria-explosie heeft voorgedaan, welke in 3 weken tijds ruim 3000 slachtoffers heeft gemaakt. Dc sterfte is evenwel matig. In de eerste week beliep liet aantal doodeu. 27, waaronder 16 kinderen, in de tweede weck 28, waaronder 22 kinderen. Van de dorde week zijn de sterftecijfers nog niet bekend. Een twint'gtal mantris van den propagandadienst werd naar de plaats des onheils gedirigeerd, waardoor het ergste thans voorbri is.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6