ZATERDAG 3 FEBRDAE18 WAALS - Haarlemmerstraat 130-138 Leest de SPECIALE COURANT over onze TELEGRAMMEN Het eere-Doctoraat van Prinses Juliana MARKTBERICHTEN VRIJDAG 31 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 DE LASE PRIJZEN ZULLEN WEDEROM HET GESPREK VAN DEN DAG VORMEN BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 31 Januari 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 766a3 te Abisco. Laagste barometerst.: 726.4 te Valencia. Verwachting tot den avond van 1 Febr.: Aanvankelijk zwakke tot matige, later toenemende Zuid-Oostelijke tot Zuidelij ke wind. Meest licht bewolkt. Lichte vorst ties nachts, latei- mogelijk toenemende be wolking met eenigen neerslag. LUCHTTEMPER/1~'JUR. 4.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 5.11 uur tot Zaterdagmorgen 7.15 uur. INGEZONDEN MEDEDEELING. GEGSTGE/EST Fransch rr.ültair-vüeger neergestort. PARIJS, 31 Jan. (V. D.). Gistermiddag is een sergeant-vlieger van het 3de Lucnt- vaartrenment te Chart?es tijdens een oefenvlueht neergestort. De man was on middellijk dood. A. P. VAN NI^WKOOP GEVERSSTRAAT 2 TELEFOON 2527 RIJK EN GEMEENTEN. Naar men ons meldt eindigt op 5 Fe bruari de termijn waarbinnen de gemeen tebesturen verplicht zijn de opgaven om trent hun uitgaven op het gebied van la ger onderwijs, armenzorg en politie aan Ged. Staten der provinciën te doen toeko men. Deze termijn kan niet dan tot nadoel der gemeentebesturen worden overschre den. Heeft een gemeentebestuur de opga ve niet op 5 Februari ingediend, dan ge schiedt de vaststelling van het bedrag dat elke gemeente in rekening mag brengen door Ged. Staten zelfstandig, maar in dat geval heeft het nalatige gemeentebestuur tegen die vaststelling door Ged. Staten geen beroep. Door liet niet voldoen aan deze verplichting benadeelt het gemeente bestuur dus alleen zichzelf. Reusachtige brand in een voorstad van Londen. LONDEN, 31 Jan. (V.D.). Op het markt plein te Trotting, een voorstadje van Lon den, brak gistermiddag een reusachtige brand uit, waardoor dertig huizen, in de meesten waarvan winkels gevestigd waren, geheel uitbrandden, terwijl twintig huizen door het vuur ernstig beschadigd werden. Het vuur was ontstaan in een gordijnen winkel en breidde zich met angstwekken de snelheid uit en tastte de belendende perceelen aan. Hoewel ten tijde vn het uitbreken van den brand de winkels druk bezocht waren zijn er geen menschonlevens te betreuren. De schade bedraagt meer dan 75.000 pond sterling. Sneeuwstorm over Amerika. NEW-YORK, 31 Jan. (V. D.). Wash ington en een greoi deel der omgeving van de hoofdstad zijn geteisterd door een sneeuwstorm, zooals in acht jaren niet meer is voorgekomen. Binnen zeer koitzn tijd lag de sneeuw 30 tot 50 e.M. hoog. Het verkeer langs de wegen van Virginia en Maryland n bijna geheel gestremd. DE ROTSEN-REPUBLIEK IN DEN KAUKASUS EEN EIGENAARDIG VOLK. De stad der dooden. Een zwerftocht in den herfst bracht mij in Grornyi, dat, zooals men weet, esn der voornaamste petroleum centra is van den Kaukasus. Na de bloedige verschrikkingen van den burgeroorlog, na de vroeselijke bran den van zijn naphtha-bronnen, is in do stad thans weer de vroegere bedrijvig heid teruggekeerd. Zijne straten zijn be volkt met een bedrijvige cosmopolitische menigte: Kozakken, Russen, Perzen, Tar taren, Armeniërs, koene en gespierde bergbewoners, droomerige Georgiërs. Grornyi vormt dc grens tusschen twee werelden: aan de eene zijde de Ooster- sche kleeding, de eigenaardige taal der bewoners, de taal mot de vele keelklan ken aan de andere zijde de Sovjets, met hun eeuwige theorieën, hun fabrieksraden en het oorverdoovend lawaai der fabrie ken. Wanneer men de stad verlaat en in de aangrenzende bergen binnendringt wordt het landschap veel eentoniger, dc laatste sporen van cultuur en Oostersohe tech niek verdwijnen geheel en al. Op So K.M. afstand van Grornyi be vindt men zich in het hartje van Tchét- chénie, de Republiek der rotsen. De af stand is niet groot, maar de „maat" Kilo meter verliest hier hare waarde. 80 K.M., oen trein zou het in een uur afleggen, maar wanneer men gedwongen is te paard te reizen of in een rustieke „arba." op twee wielen, getrokken door een uitgemergelde knol gedurende den langen vermoeienden tocht door het rotsachtige land, nu wanneer men dan na twee dagen te Itoum- ka!e aankomt, mag men nog van geluk spreken. Itoumkale, een kleine huizengroep, ge bouwd op de eerste toppen der bergen hangt over het kleine riviertje Oenty-Ar- gum. Itouwkale is de hoofdstad van het gelijknamige district en tegelijkertijd het intellectueel centrum van het volk der Tchatchenen, het meest fiere volk, dat den Kaukasus bewoont. Wanneer men spreekt van intellectueelon in deze streek, dan moet men dit goed be grijpen. Itoumkale is beroemd, omdat zij twee voorname persoonlijkheden binnen hare muren heeft: de secretaris van het uitvoerend bewind in het district Ak- benambthanoff, die te Sciatoi aan een mid delbare school gestudeerd heeft; hij woon de langen tijd in verschillende steden van Rusland en is thans president van het uit voerend comité der Sovjets. Dan Is er nog Altemiroff Moustsa, die gedureiido 9 maan den college geloopen heeft in de rechten in Rosloo en die zich kleedt volgens de Westersche mode en Russisch spreekt. Dit is wel voldoende, denk ik, om het peil van beschaving der élite van Itoumkalo te be- grijpen. In het geheele district rijn totaal der tien dorpen met evenveel Sovjet-bestuur ders; hunne presidenten zijn alle analpha- befcen; zij weten zich echter te redden in de administratie van hun afdeeling, dank zij de hulp van dertien secretarissen, die hun naam kunnen schrijven. De secretaris van de Sovjet te Maista is tevens ook nog onderwijzer of om de thans gebruikelijke uitdrukking te bezigen, hij is „liquidateur van het analphabetisme". Hij kent het nieuwe Latijnsche alphabet, dat de Sovjets overal willen invoeren. Het voornaamste werk van dezen man zou moeten zijn: al zijn burgers leeren le zen en schrijven. Zijn tijd wordt echter voor het grootste deel in beslag genomen door zijn politieke ambtsbezigheden. Daar wordt hij echter niet rijk van: de tobber verdient niet meer dan 47 roebels per maand. Maar hij is daarom toch niet te be klagen, want in Maista, evengoed als in de andere dorpen van het gebergte, leiden do bewoners over het algemeen een ellen dig bestaan. Deze rotsachtige bodem is moeilijk te bebouwen. Er is na een eeuw verloopen sedert den dag, dat de Tchetche- ners zich op deze hoogte terugtrokken om te ontkomen aan do tirannie der Russen, die de laagvlakte waren binnengedrongen. Het is nog niet lang geloden, dat er af gevaardigden van het Centraal Gouverne ment hierheen kwamen om de bewoners aan te sporen zich in de dalen te vestigen. Zij weigerden echtor. Toen werd er een vergadering bijeengeroepen en men vroeg hun naar de reden van die weigering, waarop zij bij monde van een der oudste inwoners verklaarden, dat daar ginds in de vlakte, het water te warm was.... Ofschoon zij reeds zoo lang alle moge lijke ontberingen moesten verduren, hebben de vrouwen toch nog hare schoonheid be waard, waarom zij vroeger reeds zoo be roemd waren; maar de mannen zien er op 30-jarigen leeftijd reeds nit als grijsaards. Het. zware werk, in deze steile, ontoegan kelijke bergen maakt hen oud voor don tijd. Zij zijn verplicht om alles op hun rug uit de laagvlakte naar boven te brengen en het is dus niet te verwonderen, dat hun lichaam gekromd is vóór den tijd. Men treft ook vele ongelukkigcn, ver minkten onder hen aan; hot gevolg van de talrijke ongelukken op deze smalle we gen, die voortdurend langs steile afgron- dc loopen. De gevaarlijkste weg ongetwij feld is die, welke men volgen moet om Ze- keb te bereiken. Als men to paard reist, volgt men den loop van een bergrivier, die kronkelend naar beneden stroomt, mot prachtige watervallen en die zich tenslotte in een nauwe rots-kloof stort. Als de vlakte langzamerhand nit ons oog verdwijnt, krijgt men een mooi gezicht ep een heele rij versterkte torens, die op de hoogten gebouwd zijn, ongetwijfeld wa ren zij vroeger bestemd om den toegang tot dit gebied onmogelijk te maken. Ook de woningen worden hoe langer hoe zeldzamer om ten slotte geheol en al te verdwijnen Men betreedt nn de vallei van Maisty Ark. Maar nu wordt het reizen te paard onmogèlijk; nu moet men zich met de handen aan de struiken vast grijpen en zoo tegen de rotsen op klauteren. Als zwa luwnesten, gebouwd op vooruitstekende rotsen verheffen rich hier en daar nog hui zen met één of twee verdiepingen. Wij kij ken door de kleine vensters naar binnen, ontdekken daar allerlei griezelige dingen: vermolmde meubelen, schedels.... geraam ten zelfs.... een doodenstad!..,. Wie waren deze bewoners?..,. Niemand die in staat is n dit raadsel op te lossen, noch de menschen van Maista, noch dio van Zekeb, die men 300 M. hooger ont moet. De bewoners van Zckeb kennen geen an dere kleeding dan geitenvellen; dit is voor hen echter geen beletsel om getrouw de school te bezoeken, waar een jong onder wijzer de geheimen van hot nieuwe Latijn sche alphabet onderwijst. Hij leert hun lezen volgens een handleiding getiteld: „Nexcivi abat": het abc voor de volwas sen mannen. Op ieder bldazijdc- van het- boek leest men telkens als een refrein dat ééne woord; „Internacionale!" Maar tevergeefs weerklinkt, dit commu nistisch lied tusschen do gletschors, die de Republiek der rotsen omsluiten. Het leven in deze werreldverlorou dorp jes heeft nog hetzelfde rhyime als vijf eeuwen geleden. Indien zij niet bezield wa ren met een uiterst conservatieven geest, die voor niets en niemand wijkt en dien zij overgeërfd hebben van hunne voor ouders, dan hadden al deze menschcn reeds lang de rotsen-republiek verlaten, waar do rijkste onder hen in 't geheol drie kooien, twintig schapen en één H.A. grond bezit. Hij heet Mousougouv Jiokali. De bolsjewie ken hebben het nog niet gewaagd zijn naam op den lijst der Koelaken (groot-grond be zitters) te plaatsen. Niettegenstaande hun armoede groot is, onderhouden deze mer.schen toch stipt de wetten der gastvrijheid. Zoodra een vreemdeling de kamer be treedt, waar de heele familie tot den kleinzoon toe vereenigd is, geeft de heer des huizes, na het wisselen van den tra- ditioneclen Islamitischen groet Salem aleikum" bevel om een geit te slachten. Dan volgt een gastmaal, besproeid met araka, een soort brandewijn, gedistilleerd uit mais. Na den maaltijd wordt cr een concert gegeven. Een herder speelt op een instru ment, dat het best vc.ge'eken kin worden met onze viool „l'atkhué kuponder". Ieder een luistert zwijgend naar deze eigenaar dige muziek. Het zijn religieuze gezangen, luguber als een doodenmarsch, afwisselend met dansmotieven ofwel zangen, die legen darische episoden vertellen uit den oorlog met de Rcseen, 'n vreesclijke oorlog, die 60 jaar duurde en die tenslotte do ontembare Tchetchenen bijna dwong hun haardsteden te verlaten. Tenslotte hebben zij zioh gelaten in hun lot geschikt en thans zijn zij do meest vreedzame bewoners van de Unie dr Rov- joLrepubliek; zeker veel vreedzamer dan hun broeders, die in de vlakte gebleven rijn en die 10 jaar geleden meegesleept werden in den storm van den burgeroorlog en daar een zekere beruchtheid gekregen hebben door de plundering der Russische ,,8ta- nitze", door de ontelbare moorden en de verschrikkelijke branden van het dorp, waarin het leven nu langzamerhand weer terugkeert, rond de bronnen van Grornyi, waar tegelijk met de petroleum ook de rijk dom opborrelt en zijn schatten zonden op houden rond rich verspreidt. Grornyi. 15 November 1929. (Nadruk verboden). ïn aansluiting op hot vorslag van de eerste pagina volgt hier de korte, hartelij ke rede, gehouden door de Prinses: Het zij mij vergund u, mijnheer de rec tor en prof. Huizenga, dank te zeg gen voor de woorden welke u tot mij hebt gericht en voor de vcrleening van het doc toraat, dat de bekroning w van mijn Htu- dios. De weinige tijd en het weinigje ijver voor de wetensohap zijn daarmee ruim schoots beloond. Tevens zijn daarmee do banden welke mij binden aan de universi teit voor altijd bestendigd. Do prinses dankte daarop den Senaat voor de tege moetkomende en kiesche wijze, waarop hij haar als student had behandeld. Dank bracht de prinses vooral aan de professo ren, die haar de tentamina hadden afge nomen, aan de professoren, die haar bij haar studies hadden geleid en verder aan allo docenten, wier colleges zij had gevolgd. Het feit, dat ik ïlu doctor ben geboren in de faculteit der letteren en wijsbegeer te, aldus vervolgde de prinses, waarvan vooral de letteren een sterke aantrek kingskracht op mij hebben uitgeoefend, stel ik op hoogen prijs. Ik zal trachten, mij de verplichtingen, welko aan dit feit verbonden zijn, waardig te maken. en spreek do hoop uit, dat do studie aan de Leidsche Universiteit voor mii rijke vruch ten zal afwerpen. De prinses verzekerde ten slotte, dat. zij steeds met vreugde aan den tijd, te Lei den doorgebracht, zal terugdenken. W1SSKLNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn Sft.ótt Londen i2A2r'i\n New York 2.4 Parijs )>.78 Br us so 34.70 Zwitserland -f8.09 Milaan 18,04 Madrici 33.75 Oslo «(Von Kopenhagen 66.05 Stockholm 66.00 Weenei. 35.071/., Praag 7.37 Boedapest. Prolongatie 23/^0/^, BEURSOVERZICHT. Van een opleving der affaire is nog wei nig te bemerken. De orders zijn dun ge zaaid en de verkoop- en koop opdrachten die de beurshandelaren nog krijgen, wegen ongeveer tegen elkaar op, zoodal koers- variaties van betcekenis uitblijven. Gedu rende de beursurea vonden rnimo omzet ten plaats in Boetons, die na lager opening verder terugliepen in verband met, pessi mistische geruchten omtreni de door deze Mij. te behalen resultaten. Alg. Explora ties waren geheel op den achtergrond ge raakt. Van dc Industrieelen trokken Aku's nog het meest de aandacht. Do inzet was vast en boven 130 pet-, doch later op den middag volgde een inzinking, waardoor het londs beneden de vorige alotprijaen daalde. Margarine Unies nauwelijks ver anderd. Philips gedrukt en daalden tot r.on. Ook de Aconstieken waren lagor. Fordjes waren aanvankelijk goed gedispo neerd, doch vie'en later op do vorige koersen terug. Een kleine affaire ont stond in Suiker, die goed prijshoudend waren. H. V. A.'s zoo goed als onveranderd, doch enkele minder courante soorten trok ken iets aan. Van Rubbers beperkte markt met ongewijzigde koersen. Olie stil. Kon. iets lager. Voor Tabakken bestond oenige vraag met kleine koers»! ijging. Scheepv. stil. Amerikanen verwaarloosd. LEIDEN, 31 Jan. Vee. Aanvoer: 68! runderen, 115 kalveren, 1163 schapen, 844 varkens, 559 biggen, 8 paarden en 12 bok ken of geiten. Prijzen: 11 stieren f 120—r!95 163 kalf- en melkkoeien 250405, handel ving; 250 varekoeien 160300, handel vlug; 247 vette ossen en koeien f 250460 schoon aan de haak 02105 cents, handel matig: 10 pinken; 13 vette kalveren 66 135, schoon aan de haak 105—110 cents; 102 nuchtere kalveren 1320; 850 vette schapen 2512 en 613 weideschapen l'22 36 handel matig; 684 mestvarkens 26 —60, handel traag; 40 Londenscho var kens 6870 cent en 120 Zouters 7074 cent per kg. levend gewicht, handel matig; 659 biggen 1526, 12 bokken 40. Kaas. Aangevoerd 64 partijen. Be steed werd voor: lo soort Goudsche kaas f 49—51, idom 2e soort f 4548; le soort Leidsche kaas 4042, idem 2o soort 30 39. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. Aan de Stadswaag gewogen: 37 partijen, 1304 stuks 11516 kg. Aanvoer: '51 partijen Gondscho kaas en 13 partijen Leidsche kaas. DELFT, 30 Jan. Boter. Aanvoer 3/8 we gende samen 60 kilo. Prijs 2.202.25 per kilo. Handel vlug. Vee. Vette koeien f 180415, kalf- koeien 200400, vaarlcoeien f 150275, magere varkens 18—60, nuchtere kalve ren 8—34; biggen 12—28, paarden J 80 275. rundvleesch per kilo 1.10—0.06 0.80. Aanvoer: 157 runderen, 13 grnskalve ren, 3 vette kolveren. 107 magere kalveren. 6 schapen of lammeren, 591 varkens, 101 bi een en 5 geiten of bokken. B0SKB0P, 31 Januari. Veiling. Golden Ophelia 0.80, Hadley 1.30. Columbia 80 cent. Butterfly 70 cent, Wilhelm Oordes f 2.20. Anjers 60 cent. Seringen 1.40, Prunus Tiloba 0.30—1.60, Fresia 1» cent. per bos van 10 stuks; Asperagtis in pot S330 cent per stuk; Primula Oboonica 21S6 eent per stuk. ST0MPWIJK, 30 Jan. Eiersnveillng. Aangevoerd 4107 eieren. Prijzen: hennen- eieren 5.106.25, kippeneieren f 8.36— 7.50 en eendeneieren 6.006.25 per 100 stuks. ALPHEN a. d. RIJN, 30 Jan. Melkvei- ling. Op de heden gehouden mellcveiling werden aangevoerd 8300 liter, prijze per 100 liter f 9.60—10.10. Handel vlug. BODEGRAVEN, 30 Jan. Eierenveiling. Aanvoer: 12347 stuks. Kipeieren 5.20--- 6.C0, eendeneieren f 6.106.50, pér 100 stukskippen 1.40—1.70, per stuk. VEUR, 30 Jan. Elercnveiling. Aanvoer: 11938 kippeneieren 5.707.40 en 485 een deneieren 6.006.75 per 100 stuks; 24 kippen 1.30-2.60, 21 konijnen 1.05—2.40 en 6 duiven 3442 cent, per stuk. WOERDEN, 30 Jan. Eisrcnveilfng. kip peneioren: wi 5.606.80, gemengd 6.90 —6.30, bruin 6.30—6.70, eendeneieren f 5.60630. en hennen eieren 5.106.10 per 100 stuks. Aanvoer 11000 stuks. Boter 88—ps cent* per pond, kaas 54 cent. per pond. Grerntenveiling. Winterjammen 315 cent. pon speer 5.3 cent, Giezewilderaan 5.68.5 cent, eampagnezoot 914 cent, hui* manzoet 39 cent, goudreinet 3.532 eent, bellefleur 2.819 eent, armgaard 2.514 cent, ribbeling 410.5 cent, zoeteveen 1.5 6.5 cents steiappel 14 cent, present v. En geland ".518 cent, hoorlaars 711.5 cent, Brederode 10.514 5 cent. spruiten 1014 cent, kreten 2 cent, knollen 2.5 cent, uien 1.53 cent. alles per Kg.; kaas 4054 cent per pondboerekool 3—3.5 cent, witickool eent, «ttvoyekool 39 eont, groonelcool 2—4 een!, roode'rjol 6.5—9 cent per stuk WOUBHUGGE, 30 Jan. EierenveiÜng. Aanroer: -3605. Kipeieren 3.706.10, krrikeneieren 4.00—5.60, eendeneieren 6 pet 100 stnks; boter 1.601/00, per K.Q.j Ironijncn 2-25, por ytuk.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3