NED. OOST-INDIE SPORT LUCHTVAART LAND- EN TUINBOUW Een Serenade aan Prinses Juliana VRIJDAG 31 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 12 BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN ONTIJDIGE DYNAMIETONTPLOFFING Drie dooden, vier zwaar gewonden. Uit Asland (Kentucky) wordt gemeld: Tengevolge van een ontijdige ontplof fing van dynamiet bij werkzaamheden wer den hier drie arbeiders gedood, vier an dere gewond, wier toestand hachelijk is. EEN EIGENAARDIGE GASVERGIFTIGING. Uit Greiz (Thringen) wordt gemeld: De bekende officier va-n justitie Flöl geraakte gisteren op zijn kantoor in le vens-gevaar. Het kantoor was pas geboend en waar schijnlijk onder invloed van zioh versprei dende terpen tij ngassen. Flöl zonk plotseling, terwijl hij aan zijn bureau zat te werken, ineen. Hij wist eohter nog een ander vertrek te bere.Ven, waar hij spoedig bijkwam. Een kantoorklerk, die in een aangren zend vertrek werkte, werd eveneens be dwelmd. Bij hem wa-s de vergiftiging echter reeds zóó ernstig, dat men hem moest wegbrengen. Men is thans doende, om dit merkwaardig vergiftigingsverschijn sel op te helderen. Petroleumbrand in California. Uit Fresnow in Californië wordt ge meld, dat in de onlangs door de Petroleum Securities Company in het petroleumge- bied van Kettleman Hills opgerichte raf finaderij. die 500.000 dollars heeft gekost, een ontploffing heeft plaats gehad. Brandende benzine en petroleum stroom den den berg af en staken lager gelegen opslagtanks in brand. Uit het 30 K.M. verwijderde Coalingam zijn geneesheeren en verplegers ontboden, zoodat men aanneemt, dat verscheidene personen letsel hebben opgeloopen. Brand in het arsenaal van Mechelerw Woensdagavond laat is in het arsenaal te Mechelen, dat uit vier gebouwen be staat, brand uitgebroken. Twee der ge bouwen, waar zich de schilderswerkplaat sen bevinden, zijn geheel vernield. EPIDEMIEEN TE MOSKOU. In de sovjet-hoofdstad heerschen sinds ecnigen tijd roodvonk, diphteritis en ty phus. Alle hospitalen en barakken liggen vol patiënten. Om deze crisis te overwinnen hebben de sovjet-autoriteiten bepaald, dat ieder nieuw geval by den geneeskundigen dienst aangegeven moet worden. De open bare volksgezonheid zal dan onmiddellijk de noodige maatregelen trachten te ne men, om uitbreiding va^n het besmettings gevaar te voorkomen. Lntussohen zijn de afgeloopen week weer 75 nieuwe typlius-gevallen gecon stateerd. MISDADEN TE CHICAGO. Ut Chicago wordt gemeld, dat daar gisteren weder een bomaanslag is ge pleegde, de vijfde binnen 30 nur, welke een gebouw, waarin een groothandel in kruidenierswaren was gevestigd, totaal verwoestte. Er werden acht personen ge wond en vele huizen in de omgeving ernstig beschadgd. De schade wordt op 100.000 dollar geschat. In de Chineesche wijk viel een lid eener misdadigersbende bij het verlaten van zijn club in een hinderlaag. Twee ombe kenden losten een aantal schoten op -hem, waardoor hij doodelijk werd gewond. Verder werden twee personen in een auto doodgeschoten gevonden. De misdadigersterreur te New York. Uit New York wordt gemeld: Dezer da gen is zekere Donnelly, de leider van een a-pachenbende, die in het havengebied ope reert en intimidatie oefent tegen werkge vers en arbeiders in verband met te lage salarieering, doodgeschoten na een woor denwisseling over de loonen met een groep havenarbeiders, welke hij trachte te terro- riseeren. Het lijk van den vermoorde werd in zittende houding aangetroffen in een stoel in een huisje aan de kade. Boerin door knecht vermoord. De boerenknecht Johannes Ludtmann uit Alten-Athe heeft bekend de boerin Ludtmann, die geen familie van hem is,, met een bijl te hebben doodgeslagen, waarna hij het huis in brand heeft gesto ken. De knecht is tot de daad aangezet door den man der boerin, die in hot algeheele bezit wilde komen van het land cn het .huis zijner vrouw, die 20 jaar ouder is dan hij. Zes kinderen van verdrinkingsdood gered. In de nabijheid van Janowitz kwamen zes kinderen, die op hel ijs speelden, in het water terecht. De toevallig voorbij komen de timmermansknecht Franz Polcar snel de den kinderen te hulp, doch zakte zelf ook door het ijs. Met zijn vuisten sloeg hij toen het ys stuk en bereikte zoo lang zamerhand de kinderen. Driemaal ging hij in het ijskoude water en slaagde er in alle zes te redden. Toen de ouders der kinde ren, die inmiddels ook naar de plaats des onh'eils waren gekomen, den redder wilden bedanken, was deze reeds verdwenen. OVERSTROOMING IN HET WAMP0EGEBIED. Groote schade aangericht Aneta seint uit Medan: Een overstroo ming in het Wampoegebied richtte groote schade aan in het Langkatsche. Een groo te uitgestrektheid plantklaar land onder de pnderneming „Selajang" is overstroomd. De rivierkampongs werden geteisterd door dijkdoorbraken, waardoor groote schade werd aangericht onder de 'reeds geoogste rijst. Poging tot moord. De Raad van Justitie te Semarang heeft den heer v. cL W., die in het Tjandi-hotel alhier een poging tot moord deed op den heer W. van Zuylen, lid van de Wees- en Boedelkamer, veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht jaar onder aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorge bracht. De Officier van Justitie heeft hooger beroep aangeteekend. De eisch was vijf tien jaar. Builenpestepidemie in het Bancfoengsche. Aneta seint uit Bandoeng: Een epide mie van bubonenpest, die plotseling is uit gebroken in het district Tjiparaj in het Bandoengsche, heeft binnen den tijd van drie dagen drie dooden geëischt op een totaal aantal patiënten van tien. Brand in een Deensch tankschip. Aneta seint uit Soerabaja: Er is brand uitgebroken in de machinekamer van het Deensche tankschip „Annatine", dat iti het dok lag. Het werd beter geoordeeld het schip naar de reede te sleepen. Het vuur is nog niet gebluscht. De schade wordt geschat op 100.000. Aanslag op een assistent. Aneta seint uit Medan: Een Javaansche koelie heeft met een bijl een aanslag ge daan op den cultuur-assistent De Bruin van de onderneming „Semadan" gelegen in het Tamiangsche. Er ontstond een wor steling, waarin de koelie het onderspit heeft gedolven. De assistent kwam er zon der wonden af. De dader moet gedreven zijn door haat in verband met een vrouwen kwestie. SCHERMEN. HET 29ste WAPENFEEST K. O. O. S. Woensdagavond vond de personeels wedstrijd sabel hoofdafdeeling plaats. De uitslag luidde: Wisselprijs (zilveren beker) H. A. van Mierlo, Rijschool Amersfoort: le prijs E. Spronk, Luchtdoelartillerie Utrecht; 2e prijs W. I. Carels, Se Reg. Inf. Arnhem; 3e prijs M. A. J. Bours, Genie Utrecht; 4e prijs A. Leegsma, Grenadiers, Den Haag. De uitslag van den wedstrijd op sabel afd. ni luidt: le prijs J. Zuidam, Mare chaussee Dept, Apeldoorn; 2e prijs G. F. Hendriks, 3e Comp. Politietroepen; 3e prijs A. M. de Geus, idem; 4e prijs J. Kar- dolis, 2e Regt. Onb. Artillerie! 5e prijs B. W. Bierens de Haan, adsp. cornet school voor res. off. Cav. Amersfoort; 6e prijs C. Noteboom, 3e comp. Politietroepen; 7e prijs J. Honing, Genie Utrecht; 8e prijs A. A. van t' Heel, 3o Comp. Politietroepen; 9e prijs A. Hoeman, idem. De uitslagen van Donderdag, den vier den dag van het 29ste Wapenfeest van den K. O. O. S. in Musis Sacrum te Arnhem luiden als volgt: Personeele wedstrijd geweer afd. ITT: 1. Korporaal G. A. Schalk, 3e Comp. Politie troepen, Breda; 2. korporaal A. A. van 't Hul, idem; 3. korporaal C. Nootenboom, idem. Personeele wedstrijd floret hoofdafdee ling. Wisselprijs zilveren beker van de Turmac: H. A. van Mierlo, hoofdscher/i- onderwijzer, Rijschool Amersfoort; le prijs J. B. A. Abrahams idem K. M. A. Breda; 2e prijs A. J. Bak, schermonderwijzer 17de Reg. Inf. Venlo; 3e prijs M. A. J. Bours, hoofdschermonderw. Reg. Genietroepen, Utrecht; 4e prijs E. Spronk, Luchtvaart- afd. Soesterberg. Personeele wedstrijd degen afd. II. 1. A. M. van Ackterbergh, opperwachtmeester 5e R. V. A„ Amersfoort; 2. J. B. Neute boom, adj. onderoff. Luchtvaartafd. Soes terberg; 3. A. Buitenhuis, serg. lie Reg. Inf. Nijmegen; 4. W. Truitman, adj. onder off. Luchtvaartafd. Soesterberg; 5. C. C. Wabeke, adj.-onderoff. 20e Reg. Inf. Har derwijk; 6. J. M. H. de Koning Gans, serg. niaj. S. R. O. I. Kampen7. A. H. v. d. Vliet, opperwachtru. 3e half reg. huza ren, Den Haag; 8. M. Besseling, wachtm. 4e R. V. A. Ede; 9. J. Mink wachtm. 2e R, V. A. Den Haag; 10. J. Wachtmeester, wachtm. K. R. A. Arnhem; 11. Tj. Pasma, wachtm. Se R. V. A. Ede; 12 D. de Vries, waohtm. 2e half reg. huz. Breda; 13. J. Schrieven, wachtm. le R. V. A. Utrecht; 14. Pels, serg. 7e Reg. Inf. Harderwijk; 15. C. Schmidt, wachtm. 5e R. V. A. Amers foort; 16. H. Kroeskop, serg. 2e Reg. Inf. Harderwijk; 17. H. van Dijk, serg. maj. 2e Reg. Onb. Art. Naarden; 18. A. "B. de Vos serg. vlieger Luchtvaartafd. Soesterberg; 19. W. Rosier, wachtm. 2e half reg. huza ren Breda20. C. W. Annerelink, serg. 2e Reg. Inf. Harderwijk. INGEZONDEN MEDEDEELING. NEDERL. DEELNEMING AAN HET WERELDKAMPIOENSCHAP De Technische Commissie zegt een behoorlijk elftal te kunnen zenden. Naar de „Sportkroniek" meldt, zal in de Bondsvergadering, die Zaterdag a.s. wordt gehouden, beslist worden of Nederland al dan niet aan den strijd om het wereld kampioenschap te Montevideo zal deelne men. De Technische Commissie heeft een rap port uitgebracht, waaruit blijkt, dat inge val van deelneming, een zeer behoorlijk elftal kan worden opgesteld. Nederland—Italië. Dadelijk na afloop van de districtswed- strijden, die óf te Groningen óf te Assen op 16 Maart zullen worden gehouden aldus meldt „De Sportkroniek" zal de T. C. het Nederlandsch elftal samenstel len, dat 6 April te Amsterdam tegen Italië speelt. Doodelijk ongeval in België. Sim Meljado, broer van den spil van Beerschot, speelde Zondag met zijn ver- eeniging Borgerhoutsche Sportkring een wedstrijd in de tweede klasse te Boom en werd bij een hoekschop door een knie aan de buik gewond. Dadelijk naar het ziekenhuis vervoerd stelde men een scheu ring van de lever vast en een heelkundige bewerking kon het onherstelbare niet voorkomen. Gisteravond overleed hij. Naar aanleiding van dit ongeluk heeft zijn broer de Beerschot-speler, besloten nooit meer te voetballen. Als teeken van rouw zullen Zondag alle wedstrijden der provinciale competitie in de provincie Antwerpen wor den afgelast. SCHAKEN. Het schaaktournooi te San Rerno. Aangezien de Donderdag uitsluitend wordt benut voor het afspelen van de hangpartijen, is gisteren de eene hang- partij, nl. AraizaVidmar afgespeeld. Eerst na den 90sten-zet is tot remise be sloten. Het verdwenen Fransche vliegtuig. Het onderzoek naar het verdwenen Fransche vliegtuig, dat den dienst tus- schen Noord-Afrika en Zuid-Amerika on derhield en waarvan men sedert Zaterdag niets meer gehoord heeft, heeft geen resul taat gehad. Het laatste, wat men van de vliegers gehoord heeft, is een Zaterdag avond ontvangen radiogram, waarin zij mededeelden, door den hevigen storm ge dwongen te zijn in de nabijheid van Casa blanca een noodlanding te maken. Giste ren heeft men de gefyeele Marokkaansche kust met vliegtuigen afgezocht en militaire vliegtuigen uit Rabat hebben ook het binnenland afgezocht, doch zonder eenig resultaat. Men vreest, dat het toestel bij het maken van de aangekondigde nood landing tengevolge van den nevel veron gelukt is. Melkveehouders in den Kring 's-Gravenhage. Het besluit tot het voort bestaan der veiling goedgekeurd. Te Delft werd gisteren een gecombi neerde vergadering gehouden van melk veehouders in den Kring 's-Gravenhage, onder leiding van den heer C. Paarde- kooper, voorzitter v. d. Haagschen Kring der Katholieke organisatie. In zijn openingswoord wees de heer Paardekooper op het nut van deze verga dering. Dezer dagen toch is te Delft een vergadering van het bestuur der Haagscne melkveiling gehouden, waarin besloten wérd ook dit jaar de veiling krachtig voort te zetten. De vergadering van thans is voor de taak gesteld, aldus spreker, om maatre gelen te beramen, de veiling zoo krachtig mogelijk te steunen. De heer C. P. Lugtigheid behandelde hierna het onderwerp: Het veilen van landbouwproducten, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat naar het goede voor beeld der Haagsche Melkveilingvereeni- ging meerdere veilingen moeten worden opgericht, opdat binnen niet to langen tijd, deze nieuwe organisatie voor den boeren stand van heel Nederland tot zegen moge strekken. Met algemeene instemming werd goed gekeurd het besluit tot het voortbestaan der veiling. Vele landbouwers gaven zich na afloop op als lid. „Msb." Ter gelegenheid harer eere-promotie studenten en veel publiek op bij de Prinses 350 Dames bezoek Gisteravond is door de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden aan Prin ses Juliana te Katwijk aan Zee een zeer geslaagde serenade gebracht in verband met haar eere-promotie, welke heden aan de Leidsche Universiteit plaats vond. Zeer geslaagd noemen we deze serenade, ondanks het feit, dat de aanvankelijk stil gehouden gebeurtenis toch nog ontijdig in verschillende couranten werd gepubliceerd. Met opzet had het bestuur der V. V. S. L. geen ruchtbaarheid aan de plannen gege ven, om Prinses Juliana een onverwachte verrassing te bereiden. Zeer geslaagd ook, ondanks het tijdens de serenade flink regende. Niemand toch liet zich daardoor verstoren en de enorme belangstelling, ook van Katwijk's ingeze tenen duurde onverminderd voort. Maar, laten we bij het begin beginnen. Met twee extra-trams begaven zich om streeks half acht een 350-tal studenten naar Katwijk aan Zee. Aan het station werd den dames door de directie der N. Z. H. T. M. een corsage aangeboden en aldus getooid toog men naar Katwijk. Daar aangekomen trok men met het mu ziekkorps van de Leidsche politie voorop naar de Noord Boulevard, alwaar zich reeds een groote menschenmassa verza meld had. Stil, zonder muziek kwamen „de betoo- gers" den Noord Boulevard op, als 't ware om een overval op de Prinses te doen. Bij de villa „'t Waerle" van Prinses Ju liana werden de toortsen van Bcngaalsch, vuur, door een aantal padvinders gedragen, ontstoken en kwam Prinses Juliana naar buiten. Zij was vergezeld van mej. Schoch, directrice van de particuliere zaken van de Prinses en baronesse S'tzema, adj-di- rectrice, benevens de dames freule de Brauw, Michelin en Rooseboom. Bij haar komst speelde de muziek het clublied der V. V. S. L-, daarna het „Kro ningslied", „We leven vry?, „Was kommt dort von der Höhe" en het „Io vivat". Ondertusschen flitste telkens het mag nesiumlicht en deden de fotografen hun werk. Nog nimmer wellicht heeft Katwijk zoo laat in den avond, ondanks het slechte weer, want het was gaan regenen, zooveel menschen op de boulevard bijeengezien. Nadat het „Io Vivat" was gezongen, trad de praeses der V. V. S. L„ mej. A. A. P. Couvée, met de dames L. Hamming, D. v. Kleef en A. Hoogeboom op de prinses, die op het bordes had plaats genomen, toe. Toespraak mej. Couvée. Gelukkig, dat je gedurende de laatste dagen wei gewend zult zijn geworden ja zelfs hebt deelgenomen aan de luidruch tige ovaties der V. V. S. L.-leden, zoodat ik er van overtuigd ben, dat het gejubel, dat je zoo straks in de ooren moet hebben geklonken en je naar buiten lokte, je niet verschrikt kan hebben, doch stellig weer meer levendig de herinnering wakker riep aan de feestdagen, die achter ons liggen. Waren onze lustrum-dagen voor ieder V. V. S. L.-lid van groote beteekenis, voor jou moeten ze toch' wel een heel bijzondere waarde hebben gehad, daar zy de slot- acte werden van je studiejaren. En waar wij allen op dezen laatsten avond van je •verblijf in Katwijk zoo graag afscheid van ons medelid wilden nemen en in onze ge dachten en woorden het lustrum nog de overheerschende plaats inneemt, zoo kon het niet anders of dit afscheid moest den vorm van een serenade aannnemen. Wij allen weten hoe je met hart en ziel met ons meisjes-studente en V. V. S. L.- lid bent geweest, hoe ook jij je innig ver bonden voelt aan onze club en waar het je in de toekomst door drukke bezigheden waarschijnlijk niet zoo gemakkelijk zal vallen telkens weer een kijkje op de club te komen nemen, meenden we heden je geen grooter genoegen te kunnen deen, dan je als blijvende herinnering aan de jaren, die je in ons midden doorbracht, een al bum met afbeeldingen van de belangrijk ste gebeurtenissen uit je studiejaren aan te bieden. LEIDEN. Gehuwd: H. van Bakkum jm. en S. C. C. van der Blom jd. G. Blijlcven jm. en W. Verhoog jd. J. Goor jm. en G. van der Does jd. W. Hamerling jm. cn M. Houps jd. J. van Leeuwen jm. en C. M. Maree jd. A. Loeber jm. en E. J. Brugman jd. P. Pceliejoe jm. en C. Cor- nelisse jd. S. Riethoven jm. en J. N. In dit album zal je verzameld vinden de portretten van de mannen van weten schap, wier colleges je volgde, alsmede af beeldingen de universiteit en het studen tenleven, dat je hebt meegemaakt, betref fende. Lieve Julie, ik hoop, dat je dit geschenk en de serenade zult willen aanvaarden als een spontane uiting van de hartelijke ge negenheid, die je medeleden je toedragen. En dat je uit dit omvangrijk boekwerk nog vaak de herinneringen zult mogen putten aan je gelukkige studiejaren. Dankwoord Prinses Juliana. Prinses Juliana dankte hierna mej. Cou vée met eenige hartelyke woorden voor haar toespraak en het fraaie aandenken. Nadat de muziek het Wilhelmus had ge speeld, dat door alle aanwezigen werd medegezongen, kregen de dames-studenten allen gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van de Prinses. •In groepjes van 25 betraden zij het woonhuis en na afscheid genomen te heb ben werden zij op ververschingen ont haald. lntussohen begaf de groote menschen massa zich langzamerhand huiswaarts, doch nog was het gejubel niet ten einde. Toen n.l. alle dames van de Prinses hadden af scheid genomen, kwam zij weer naar bui ten; er werd gezongen, er werd gejubeld en de luide hoerah's stegen op in den donkeren nacht aan het strand der zee, waar de Prinses haar studiejaren door bracht. 't Was een prachtige ovatie, waarvoor het ijverige bestuur der V. V. S. L. een woord van hulde toekomt. Maar niet minder een woord van hulde aan het kranige muziekgezelschap der Leidsche Politie en zijn welwillenden di recteur, den heer M. Bolderdijk, voor hunne zoo gewaardeerde medewerking De burgemeester van Katwijk, de oud- minister van Justitie, dr. Schokking, woon de de serenade bij. Het album. Het album, dat als gesohenk van de V. V.'S. L. aan prinses Juliana is aangeboden, is uitgevoerd door de N.V. Sijthoff's Uit gevers Mij. te Leiden en is gekleed in een zwaren band van echt perkament waarop in de kleur der vereeniging, het V. V. S. L.- wapen is aangebracht en met gouden let ters op den band zijn gedrukt de datum, waarop de overhandiging is geschied en de jaartallen 1927 en 1930, het begin en het einde van den studietijd van de prinses. De eerste bladzijde van het boekwerk bevat de opdracht aan H. K. H. Prinses Juliana ter herinnering aan haar studie tijd, aangeboden door de vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Hierna volgen een groot aantal foto's. In de eerste plaats van de villa 't Waerle, interieur-kieken van het universiteitsge bouw (als muurbeschilderingen, de senaats kamer, het kleedkamertje, het bureau der pedellen), verder foto's van de college-ge bouwen in de Kloksteeg en op het Noord einde en kijkjes in de college-zalen waar de prinses heeft gestudeerd. Voorts geeft een volgende groep foto's afbeeldingen, van de presidenten-curatoren jhr. De Gijselaar en mr. Van de Sande Bakhuyzen en de rectoren jhr. Van Eysin- ga en prof. Van Wijk uit den tijd dat de prinses te Leiden studeerde en voorts por tretten van hoogleeraren en andere docen ten waarmede zij in aanraking kwam. De verdere inhoud is geheel gewijd aan het studentenleven, de drie achtereenvolgende V. V. S. L.-besturen, de novitiaat-commis- siès, foto's van uitstapjes, feestavonden, roeiwedstrijden, feesten in het clubgebouw, Op de achterzijde van den band is het wapen van Leiden in rood aangebracht. Het boekwerk is gevat in een cassette van fijn perenhout gevoerd met donkerblauw fluweel en voorzien van linten in de kleu ren der V. V. S. L. Gressie jd. J. de Rooij wed. en M. C. van den Ende jd. P. Segaar jm. en J. van den Nieuwendijk jd. H. Thoma jm. en C. Schuss jd. J. van Tongeren jm. en A. J. Distelvelt jd. W. F. Veltkamp jm. en J. C. de Vroede jd. Overleden: A. van der Putten m. 65 j. S. MoraalFlippo wed. 73 j. L. Prevovan Heusden wed. 73 j. A. J. de Jong d. 23 mnd. H. W. Spend el m. 63 j. C. Paardekooper m. 78 j. P. Stoeken m. 53 j. D. Kemp m. 49 j. W. van Duu- ren d. 30 j. P. Hoogeboom z. 26 j.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 12