NED. OOST-INDIE BUIIENL. BERICHTEN LAND- EN TUINBOUW DINSDAG 28 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Van een steiger gevallen. Gistermiddag hoeft bij de Eerste Ne- derlandsche Coöperatieve Kunstmest Fa briek to Vlaarriingen een droevig ongeval plaats gehad. De 29 jarige P. A. Meerburg, wonende Oude Maasstraat te Schiedam, in dienst bij dc Nederlandsche Metaal Industrie to Rotterdam, moest werkzaamheden ver richten op een steiger- op het terTein van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kuns'.inesl Fabriek. Hij had daartoe een plank meegenomen en gebruikte deze op den steiger. Nadat hij eenige uren op den steiger had gewerkt, bradi deze gistermid dag ongeveer drie uur', plotseling midden door met het gevolg, dat M. van negen me ter hoogte naar beneden stortte. De onge lukkige was op slag dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Tusschen de machine bekneld geraakt. De IJmuider stoomtrawler „Beka" keer de gisteren te IJmuiden terug, omdat de machinist op do Noordzee mot een hand tusschen de machine bekneld was geraakt, waardoor dit licliamsdeel gedeeltelijk ver minkt werd, zoodat bij aankomst in deze haven geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Trawler op een strekdam geloopen. Zaterdagnacht is de stoomtrawler „Mies en Truus IJ.M. 119" tegen don Noorder strekdam te IJmuiden gevaren. Zondag middag is het na veel moeite gelnkt het vaartuig met hulp van de sleepbooten „Gloria" en „Nestor" los te krijgen. Hevige botsing tusschen tram en auto. Gisteravond laai heeft een hevige bot sing plaats glbliad te Amsterdam tusschen een traipwagen van lijn 20, komende uit de richting Vijze'straat en rijdende naar dc Ferdinand Bolstraat en een auto, die van de Stadhouderskade kwam. De bot sing had met zóón hevigheid plaats, dat de tram uit de rails schoot en met een kant op ongeveer een halven M. afstand van do huizenrij af kwam te staan. De auto werd totaal versplinterd. Wonder hoven won der werden de inzittenden ongeveer in het geheel niet gedeerd. Zij kwamen met eenige lichte schrammen en den schrik vrij. Ook de inzittenden van den tram werden als door een wonder gespaard. Werklieden van de tram waren vanmor gen bezig de tramwagen nog iets verder uit de rails te lichten, zoodat de baan voor- loopig vrij wordt. Een nachthuis uitgebrand. Gisternacht heeft te Amsterdam een felle brand gewoed aan de Oudezijds Ach terburgwal in perceel S5, waarin Chr. B. oen nachthuis had. Toen de brandweer met twee spuiten kwam aam-ukken, later gevolgd door een derde en een ladderwa gen, sloegen de vlammen uit de tweede en derde verdieping en zetten de gracht in een rossen gloed. Dc bewoners'en logeer gasten hadden allen het lijf kunnen ber gen. Do brand moet op één hoog ontstaan zijn in de woonvertrekken 'van den hou der van het nachthuis. De eerste, de twee- do en de derde verdieping zijn zoowel aan dc voor- als aan de achterzijde geheel uit gebrand. Do oorzaak van den brand is als nog onbekend. Nader onderzoek van de Culemborgsche moordzaak verzocht. Klaas Sweeris bekend uit de Culem borgsche moordzaak heeft zich, naar hij aan de „Tel." mededeelt, met een uitvoe rige klacht tot den President van hel Ge rechtshof te Amsterdam gewend. Hierin herinnert hij er allereerst aan, dat hij op 26 October 1929 een klacht bij den Offi cier van Justitie te Tiel heeft ingediend om A. Collé Sr., J. A. Collé, A. Collé Jr. en Anke Opdam terzake moord door ge weldpleging, gepaard, gaande mot diefstal, strafrechtelijk te doen vervolgen. Tot zijn groote verwondering heoft hij bericht ont vangen, dat genoemde Officier geen ter men aanwezig acht om tot een vervolging over te gaan. Volgens Sweeris heblÜfen genoemde Col- lé's door hun houding voar het Hof te Arnhem, indertijd do meening versterkt, dal zij schuldig zijn. Ook de Procureur-Gene raal heeft in dezen een richting aangege ven en wel waar hij beweerde, dat de nieuwe vondst van mr. Roobol, een anonie me brief d.d. 24 Dcc. 1923 gericht aan den Commissaris van Politie te Culemborg, zou zijn geschreven door Willem Collé. Tot sta ving van deze bewering heeft de Procu reur-Generaal een nader onderzoek doen instellen door den deskundige, dr. Hcsse- iing, waarover Sweerig lot zijn bevreem ding nadien niets meer heeft gehoord. Volgens Sweeris wekt dil den indruk, dat de Justitie iets heeft tc verbergen. Na oenige feiten te hebben vermeld, welke z.i. deze bewering nadc-r zouden kunnen sta ven en er op te hebben gewezen, dat naar zijn oordeel de gevoerde instructie niet vol ledig is geweest, vraagt hij, als meest ge dupeerde, waarom de verdachten niet wor den vervolgd, waarom geen onderzoek wordt ingesteld naar de juistheid der be weringen, voorkomende in het gepubliceer de rapportindien dc feiten, daarin ge noemd, juist mochten blijken, aldus Swee ris, zal dan iot arrestatie worden overge gaan Wat kan de oorzaak zijn, dat de Officier van Justitie te Tiel niet tot aan houding overgaat en steeds zegt: „het is al zoolang geleden" en daardoor te kennen geeft, dat hij de zaak óf niet kan óf niet wil vervolgen? Dit schrijven eindigt met het eerbiedig verzoek om alsnog den Officier van Justi tie te gelasten een onderzoek in te stellen wat mede aanleiding zal kunnen zijn toi. bestraffing van de daders. Inbraak in een kerk. Toen Zondagmorgen de stoker van de oentaale verwarming der H. Hartkerk in het Roermondsche Veld tc Roermond bin nentrad, bemerkte hij twee personen, die bij rijn komst op de vlucht sloegen en door een raam verdwenen. Bij onderzcek bleek, dat zij via dit raam ook waren bin nengekomen, waarna zij in de kerk do of ferblokken hadden gelicht. Het geld, een bedrag van ruim 150, lag gered om te worden meegenomen, doch werd inder haast achtergelaten. Pogingen om de da- deTS op te sporen hadden nog een resul taat. Een bruut. In den Middelpolder te Amstelveen is een sehillenophaler met zijn 15-jarig zoon tje aangevallen door een aldaar woonach tig persoon. Het paard werd door den on. verlaat bij den teugels gegrepen, waarna hij vader en zoon te lijf ging. De jongen werd zoodanig mishandeld, dat hij niet meer in staat was verder te gaan. Bij on derzcek bleok zijn knieschijf te zijn stuk getrapt. Door de marechaussee is tegen den aanvaller proces-verbaal opgemaakt. Familie- twist. Op den Postjesweg te Amsterdam heeft gistermiddag een jongeman met zijn moe der ernsligen twist gehad. Dc ruzie ging zoover, dat de zoon handtastelijk werd zijn moeder mishandelde. Teen zijn broer om 6 uur thuis kwam trok deze do partij van de moeder, waardoor een hevige vecht partij tusschen de broers ontstond, die op straat werd voortgezet. Voor de omstanders er in slaagden de vechtende te scheiden had de tweede broer den eersten bewusteloos geslagen. Hij kon nog al spoedig weer bijgebracht worden, waarna- zijn eerste werk was een aan klacht wegens mishandeling tegen rijn broer in te dienen. Brandstichting? In het Huis van Bewaring te Leeuwar den is opgesloten een boerenknecht Van den heer Steneker te Bozum, verdacht van brandstichting in de pas-gebouwde boer derij van zijn patroon. Deze boerderij wa* nog niet bewoond, doch het vee was er al gestald, waarop de verdachte toezicht hield. Daartoe woonde deze in de boer derij. Hij had een brandend lampje onder zijn bed gezet. Toen het huis begon te branden, heeft hij het vuur gedoofd. Zigeuners- Men meldt uit Venlo aan de „NJB.Ort Een troep zigeuners is door de marenaus- see van Weert naar hier gebracht. De zi geuners namen een dreigende houding aan, zoodat de marechaussee de sabel moest trekken. De marechaussee te Benlo heeft het. toezicht over de troep overgenomen. Bij visitatie bleek dat twee gezinnen van een Duitscb^jjas waren voorzien; deze zijn over de gr®pl gebracht. De andere zigeu ners zijn in een kamp op de Kleine Heide onder bewaking gesteld. Als zii inkoonen deen, gewoonlijk met paard en wagen, ge schiedt dit onder toezicht van politie. Toen bij den slager B. een keer inkoopen werden gedaan zonder toezicht van de po litie, hebben vrouwen ham en worst gesto len. Thans rijden achter iederen uitgaan- den wagen zooveel marechaussees als er personen op <len wagen zitten. Ouitscbe luchtballon gedaald. Men meldt uit Udenhout aan de „MsT).": Zondagmiddag, omstreeks half drie, werd de Biesenmortel, een uithoek van deze gemeente, door een ongewone «ge beurtenis verrast. Een Duitsche luchtbal lon zweefde zóó laag, dat het touw oyer den grond sleepte, 't Sloeg rond de electri- schc draden, waardoor Biesenmortel tot 's avonds half acht zonder licht zat. In den tuin der Eerw. Paters Capucijnen grepen oenige fraters het touw stevig vast en wilden 't gevaarte binnen de kloosterom heining trekken. Doch de vriendelijk wui vende Duiischers riepen hun toe: „Abblei- benHun vaart was te snel om op deze manier te dalen, vertelden ze later. Eenige honderden meters verder kwamen zo zon der eenig letsel in een weiland terecht. De vier inzittenden, een dokter, een bacterio loog en twee industrieeleu, kwamen van Bockum. Om kwart voor elf waren ze iu Gelsenkirchen opgestegen voor meteorolo gische waarnemingen. De lage wolken noodzaakten de luchtvaarders echter van 1000 M. tot beneden 200 M. to da'en. Bij Helvoirt zochten ze een landingsplaats en vlogen daar op 'n halven meter afstand van den toren. Ze wisten trouwens niet meer waar ze waren en vreesden al dicht bij zee te- zijn. Eenmaal gedaald, was, mei behulp der aanwezigen spoedig alles in gepakt en aar 't station Udenhout ge bracht. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Aneta seint uit Palembang: Een auto, waarin vijf Amerikanen gezeten waren, is tegen een boom gereden en over den kop geslagen. De heer Schleck, assistent-chef bij de afdeeling Constructie van de Nod. Koloniale Petroleum Mij., werd gedood, do beer Doyter werd ernstig en de beeren Androw en MacDcrmott werden licht ge wond. INGEZONDEN MEDEDEELING. WyfiertAabletlen Bedolven mijnwerkers gered. In de kolenmijn te Gilly (België), waar drie mijnwerkers onder een zware grond verzakking werden begraven, is men, na anderhalven dag werken, er in geslaagd de ongelukkigen to bevrijden. Zij bleken nog in leven, maar waren zeer verzwakt door honger en dorst. Toen 'zij later weer aan de oppervlakte werden gebracht, waar een groote menigte was samengeschoold, kregen de redders en geredden een ovatie. Groote fabrieksbrand. Gisternacht is er te Odcrberg bij Ostrau in Moravië een groote brand in een draad- fabriek uitgebroken. Het vuur breidde zich snel uit en sloeg op het pakhuis over. Beide gebouwen zijn geheel yj^ebrand. Bij de bestrijding ^an het vuur door 18 brand- weeren heeft één brandweerman ernstige kwetsuren opgeloopen. Vanochtend tegen 4 uur werd men het vuur meester. De scha de wordt op eenige millioenen Tsjechische kronen geschat. DE EXPEDITIE VAN BYRD. Geen ongerustheid bij de deelnemers. Mei: de Zuidpool-expeditie van den Ame- rikaanschen poolvlieger Byrd, wiens schip op het oogenblik in het pakijs is opgesloten heeft een radio-amateur in Noord-Amerika verbinding gekregen. Vanwege de expeditie werd medege deeld, dat men er niet ongerust over is dat men de volgende zes maanden aan de Zuidpool zou moeten doorbrengen, daar de expeditie voor dit geval reeds vroeger alle mogelijke maatregelen heeft getroffen. HET „LAATSTE OORDEEL" VAN MICHELANGELO. Plannen voor restauratie. Gelijk bekend, beeft het prachtige fres co van Michelangelo in de Srxtijnsche Ka.- pel in den loop der eeuwen veel geleden door do onvoldoende bewerking der kalk, waarop het door den grooten meester werd geschilderd. Binnenkort zal nu met het groote her stelwerk worden begonnen. Het bestuur der Pauselijke musea en galerijen heeft reeds geruimen tijd do zaal bestudeerd. Alvorens tot liet eigenlijke herstelwerk over te gaan, zal men eerst van do geheele muurschildering een 1000 tal fotografische opnamen maken om zoo de kleinste bij zonderheid vast te stellen. Alsdan zal be ter kunnen worden nagegaan, waar en in hoeverre een herstel noodig is. Tevens die nen de foto's dan later als documenten van den toestand, waarin de muurschilde ring verkeerde. Het herstelwerk is natuurlijk een kwes tie van tijd en geduld. De directeur der musea en galerijen beschikt over bekwa me restaurateurs, die reeds de zoogenaam de Stanze of kamers van Raphael restau reerden en ook de zoldering van de Six- tijnsche Kapel zelve, met de Drachtige schilderijen van de Schepping. Het voor genomen herstel bestaat in bet reinigen en vastmaken van de kalk, waarop de meester heeft gesch'lderd. De groote kunst is echter het weder vastmaken van de bo- schilderde kalkstukken, die hier en daar losgelaten hébben. Er zijn in den loop der tijden kleine bulten en oneffenheden ont staan, waaronder stof en vocht zich heb ben vastgezet-, waarna barsten in de verf komen. Waarschijnlijk zal men in de aanstaan de lentemaanden een begin maken met het fotografeeren, hetgeen op zich zelf al verschillende maanden in beslag zal ne men. Een heele f'esch cognac in een teug leeggedronken! In een plaatsje in Oost-Pruisen is een arbeider als gevolg van overmatig alcohol gebruik overleden. De arbeider had met een paar vrienden gewed, dat hij in één teug een heele flcsch cognac zou kunnen leegdrinken. Inderdaad won dc man zijn wedden schap, doch dit was hem niet voldoende. Hij wilde tevens bewijzen, dat hij van den plas alcohol niét don minsten hinder on dervond en derhalve wankelde hij den weg af naar het station. Onderweg zakte hij echter herhaalde malen in elkaar; een paar keer slaagde hij er nog in weer over eind te komen, doch ten slotte bleef hij liggen en stierf kort daarop. Een werkplaats van valsche munters ontdekt. Te Neurenberg is Zaterdagnacht in een huis in de Denisstrasse een goed ingerich te werkplaats- van valsche munters ont dekt. In verband hiermede is de politie te Ro senberg in den Opper-Palts er, volgens de Berliner Zeitung am Miltag, in geslaagd vijf personen, onder wie twee vrouwen, te arrestee ren, die in een auto voorbij kwamen en in alle plaatsen, welke zij pas seerden valsche geldstukken van 5 mark uitgaven. De gearresteerden hebben be kend gedurende de laatste weken te Re gensburg, Fürth, Neurenberg en andere plaatsen ongeveer 20 valsche geldstukken van 5 mark te hebben uitgegeven. TUMULT IN AKENS RAAD. Incidenten zijn in den Akenschen raad geen zeldzaamheid, maar een herrie-zitting als jJ. Vrijdagavond heeft dit bestuurs lichaam in langen tijd niet beleefd. Reeds kort na de opening van de ver gadering brak de „krach" los. Wethouder Servais had in een lange rede stelling ge nomen tegen do verschillende communisti sche voorstellen en een der leden stelde voor, zonder verdero debatten tot stem ming over te gaan. Heftige verontwaardiging bij de commu nisten. Zij eischten het woord, om hun voor stellen nader toe te lichten. Burgemeester, dr. Rombach bracht hun. echter aan het verstand, dat de heeron in de betreffende commiss'e reeds uitvoerig en overvloedig van hun zienswijze hadden kunnen doen blijken. Het regende intusschen allerlei hatelijke interrupties, en velen uit het. publiek de tribune was stampvol deden daar dapper aan mee. De atmosfeer werd meer en meer ge spannen. De communistische rijksdagafge vaardigde Dautzenberg, d'e zich onder het publiek bevond, nam plotseling het woord en begon een lange rede af te steken. De voorzitter verzocht hem herhaalde lijk, de zaal te verlaten, vergeefs. Met toe stemming van de meerderheid van den raad gaf dr. Rombach tenslotte bevel, den rijksdagafgevaardigde door de politie te doen verw-ijderen. De zitting werd ge schorst. Drie Kriminaibeamblen versche- d-en en sleurden den rijksdagafgevaardigde die zich hevig verzette, de zaal uit. Het communistische raadslid Begasse had middelerwijl post gevat voor de tafel- der oentrumspartij en dreigde de raads leden dezer partij met een stoel terwijl hij zijn dreigement met een stortvloed van scheldwoorden kracht bijzette. Nadat Dautzenberg u't do raadszaal was verwijderd, werden de debatten hervat. Be gasse eischte het woord. De voorzitter wil de den communist zijn zin geven, doch de raad besliste met overgroote meerderheid het tegendeel. Een jonge ma<n uit het publiek meusrde zich in den strijd, schold en raasde. Met een vaartje werd hij de zaal uitgewerkt. On verkwikkelijk werd do affaire weer, toen de communist Begasse heftig te keer ging tegen den wethouder Kuhnen en dezen al lerhande perfide verwijten deed. Begasse, werd tot drie keeren toe tot de orde ge roepen, wat niet hielp, en tenslotte uit de zaal gestuurd. Alle part ijgenoo ten omring den hem en scheldend en schimoend ging het groepje naar buiten, toen keerde de rust in de vergaderzaal terug. De voorz'tter stelde nog voor om Ber- gasse gerechtelijk te doen vervolgen we gens eenige door hem gebezigde uitdruk kingen. De communisten bleven verder weg behoudens een, die als waarnemer op de tribune liet verder verloop der zitting volgde. Brandstichting. Zondagnacht is te Rcndsburg in een schuur, gevuld met stroo, brand uitgebro ken. Onder do pninhoopen van de geheel vernielde schuur heeft 'men het gedeelte lijk verkoolde lijk van een nog onbekende vrouw gevonden. Het vuur is moedwillig aangestoken. Baldadige communistische jeugd. Een veertigtal jonge communisten, zoo wel jongens als meisjes, hebben gisteren tegen het vallen van den avond op den straatweg van Köpenick naar Maggelheim bij Berlyijn een groot aantal automobiele# tegengehouden. Zc verbrijzelden met stok ken on steenen de ruiten van de rijtuigen. Vele automobilisten die met zwaar be schadigde auto's te Köpenick aankwamen, waarschuwden de politie, waarop een groot aantal agenten zich ter plaatse begaf. Ne gen belhamels, alle ongeveer achttien jaar o. w. twee meisjes konden nog worden ge pakt. De gearresteerden ontkenden aan den overval te hebben deelgenomen, zo zijn echter door de automobilisten her kend. Kunstliefde zoekt list. Heel Kopenhageji heeft plezier over een verrassende onthulling, welke het Kon. Hoftheater t-ot spot heeft gemaakt. Slechts van oen witten werkkiel als eenige leginri- tatiemiddel voorzien, is het esn man uit het volk, die van tooneelliefde blaakt, ge lukt, zich vijftien jaar lang voer mach'nist uit te geven en als zoodanig toegang tot het tooneel van den hofschouwburg te krij gen, waar hij niets anders te doen had danzich goedkoop kunstgenot te ver schaffen. De origineele tooneclvriend woonde ja ren ge1 eden, toen hij nog een jongeling was, bij een onderwijl gestorven machinist van het Kon. theater. Daar hij geen geld had om zijn looneelhartsdocht te bevredi gen, waren de heerlijkheden van het too neel voor hem afgesleten. Zijn goede hos pes vond er echter wat op, gaf den jongen een van zijn oude wcrkk'elen en nam hem e'ken avond mee in het theater. Daar zette hij zijn beschermeling op de brug, we'ke langs het tooneel loopt, en hier kon hij avond na avond staan om naar hartelust het spel der dames en heeren te volgen. Niemand vrceg hem ooit wat en men wen de er te meer aan hem te zien staan, door dat men hem voor een soort van „brug wachter" hield. Het eene seizoen na het andere verliet), tooneelspeiers kwamen en gingen, do directeuren wisselden elkaar af, maar de .brugwachter" in zijn w'tten kiel bleef al die jaren door als stille pool in de wissehng vaji verschijningen op zijn commandobrug. Oo zekeren dag stierf zijn wc'doener, dien hij steeds vergezeld had, maar ook daardoor veranderde ot niets. De man, die intusschen ouder was gewor den en overdag ziin werk had, was den port'er gced bekend, die hem dan ook on gehinderd liet passeeren. Zoo behie'd hij vijftien jaar zijn „positie" in den schouw- MAJESTEITSSCHENNIS! Volgens de „Nieuwsbron" heeft de ex-schoonheidskoningin mej. Em my Kusters 'n schadevergoedings actie tegen eenige bladen inge steld wegens beleediging. Och, wat gaat IJ nu beginnen, Versch onttroonde Majesteit? Een dag schoonheidskoninginne En U was uw kroon reeds kwijt. Ja, 'k begrijp, dat het betreurd is Zulk een wankelende troon, Maar bedenk, dat 't. meer gebeurd is-, En U blijft toch even schoon. En nu gaat U procedeeren Heeft de krant ons pas verteld, Maar als and'ren abdiceeren Heeft de krant dat óók vermeld. Kijk, de wereld moet het weten, En zij leest het uit de krant! Ie U soms zoo fel gebeten, Dat zij U heeft aangerand? Ja, dat kan je overkomen Afgezet schoon koningskind, Want je weet toch, hooge hoornen. Vangen steeds het meeste wind. 't Is de Koningin der aarde Die je dit heeft aangedaan, Zij onthulde slechts je waarde, Zooals 't Leven jou zag staan. Zelf heb jij toch meegedongen En de schoonheidskroon begeerd. Eerst werd luid je lof gezongen Toen.gediskwalificeerd. Als je daarom boos moet wezen Na'dat glorieus begin, Moet je nooit meer kranten lezen, "Want de Pers b 1 ij f fc koningin. TROUBADOUR. E:nd dezer of begin volgende week zal het boek „Oden en Satyren" verschijnen, waarna met do toezending der bestelde exemplaren direct een begin zal worden gemaakt. Bestellingen kunnen steeds worden op gegeven telefonisch, schriftelijk of monde ling1 bij „De Leidsche Courant". Tr. burg, totdat einde-lijk een nieuw en stren ger regiement onder een nieuwen inspiciënt tot zijn ontmaskering le'dde. Onder vele verontschuldigingen verliet hij zijn stand plaats, welke hij vijftien jaar lang trouw had ingenomen. Met zijn kiel onder den arm verliet hij, niet zonder een stillen traan van weemoed, het gebouw. Hoeveel voorstellingen deze kampioen der „koefnoentjes" in totaal heeft bezccht, kan ïvet meer gecontroleerd worden, maai de werklieden van het theater verklaren met stelligheid, dat de eigenaardige be zoeker iu de vijftien jaren geen enkele voorstelling heeft gemist. Het aantal van 4500 voorstellingen is daarom niet te hoog geraamd en als men voor elke voorstelling slechts 5 kronen rekent, zou hij c'genüjk het theater nog 22.500 kronen schuldig zijn. Dit bedrag zal wel niet van hem gevor derd worden. De kunstenaars zijn veeleer van meening, dat zijn roerende belangstel ling dient te worden beloond met een door- loopende vrijkaart! Vooral de operazan gers- en -zangeressen nemen zijn partij op, omdat hij een hartstochtelijk vereerder van. operamuziek is en vooral van "Wagner. Dit bewees hij ook, doordat hij den dag na zijn ontmaskering de voorstelling van Tristan bijwoonde, voor het eerst in zijn leven met een betaald entreebiljet. ONVOLDOENDE KUNSTMESTGEBRUIK De melkveehouder heeft wèl veel geld over voor voer. maar niets voor kunstmest. Wolmerstett wijst er in zijn weekover zichten in „De Melkveehouder" op, dat cr onder de melkveehouders nog veel te wei nig kunstmest gebruikt wordt. In vele ge vallen bedraagt het nog slechts enkele gul dens per bunder per jaar, dus practised ge sproken niets! Maar aan den andoren kant geeft men „vroolijk" handen vol geld uit aan veevoeder. Hij zegt dan o.a.: „Vooral in dezen winter met zijn groote hoeveelheid voer en dc in ve-banl daarme de groote productie van melk zullen deze bedragen straks enorme cijfers te zien ge ven. Wij juichen hei toe dat de melkvee houders inderdaad zoo buitengewoon veel ondernemingsgeest bezitten, maar wij betreuren het, dat de ondernemingsgeest van den melkveehouder zich nog niet zoo ver uitstrekt, dat hij door het gebruik van eenige honderden guldens aan kunstmest het eens zou willen probeoren, orn de pro ductie van zijn land wat te verhoogen. Aan de hand van de ons bekende cijfers zouden wij gerust durven beweren, dat, wanneer de veehouders slechts 10 pet. van hel. aan veevoeder bestede bedrag zouden gebrui ken voor kunstmest, dit reeds een factor van gróóte beteekenis zou worden". En verder: „De productie van onze graslanden kan nog enorm worden verhoogd, zoowel iu kwaliteit als in kwantiteit van gras en hooi, terwijl de geldelijke bedragen benoo- digd voor den kunstmest, slechts van dien aard zijn, dat het uitgeven daarvan geen waaghalzerij kan worden genoemd. Is men niet voldoende op de hoogte cm te weten welke kunstmeststoffen men meet aan schaffen, welnu, onbaatzuchtige adviezen kan men voldoende krijgen. Onze landbouw- consulenten willen n gaarne helpen".

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6