BINNENLAND De Wenteltrap DINSDAG 23 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 KOLONIALE PROBLEMEN. Een openbare les aan de R. K. Handelshoogaschool. Mr. H. Boogaardt, benoemd bot lector in Koloniale economie en politiële aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, heeft zijn ambt aanvaard met een openbare les. Onder de aanwezigen merkten wij op den Rector-Magnificus, mgr. dr. Th. Goossens, prof. mr. E. Gimbrfcre, prof. dr. M. Cobben- hagen en dr. J. Vriens, privaat-docent in tropische cultures. De Curator dr. J. v. Gils bad bericht van verhindering gezonden. Aan de rede, welke behandelde „Eenige beschouwingen over psychologische opvat tingen in koloniale problemen", is het vol gende ontleend: Er zijn thans bijna dertig jaren verstre ken sedert de Troonrede van 1901 een wel bewuste verandering in de koloniale poli tiek aankondigde; de stoot daartoe, was gegeven door zuiver economische motieven, doch de inhoud van de nieuwe politiek werd behecrscht door als menschelijk en rechtvaardig gevoelde inzichten in de kolo niale verhoudingen. Niettegenstaande aan deze inzichten prompt uitvoering werd gegeven, rijst thans toch allerwege twijfel of men op den inge slagen weg behoort voort te gaan, nu de medewerking van de groote massa aan deze sociale politiek blijkt te ontbreken. Het zuiverste wordt de toestand getee- kend in de leer der zelfwerkzaamheid, wel ke van het juiste standpunt uitgaat dat het economisch motief en besef bij de groote massa der bevolking ontbreekt. Het onderzoek naar deze verschijnselen is in wezen een van psychologische aaid, waarbij aan de hand van de theoretische economie een groot toekomstdisagio kan worden vastces-teld. Deze conclusie berust mede op psycho- logi-sche-ethnografische gegevens, aan de hand waarvan spreker eenige theorieën bespreekt, evenals op practische toepassin gen van bestaande psychologische theo rieën. Aan de hand van beide groepen theo rieën tracht men nu een algemeen beeld te ontwerpen van de hoedanigheden der inheemsche rassen. De kennis hiervan is noodig voor een doeltreffende politiek. TeT verklaring van de abstinentie van de groote massa van de bevolking wordt de meening verkondigd, dat de thans door gevoerde decentralisatie aSn de bevolking ook gelegenheid laat.zelf iets tot stand te brengen, door de sterke centraliseerende tendenz, die speciaal bij de takken van overheidszorg heerscht. Het eenzijdig welvaart brengen beeft op de bevolking geen vat gekregen omdat deze op verkeerd psychologisch inzicht berustte. Ook de geschiedenis van het recht van vereeniging en vergadering waarbij de uit oefening van dit recht zoo herhaaldelijk en krachtig werd ingeperkt, zoodat men prac- tisch welhaast tot het preventieve stelsel terug keerde, blijkt er een te zijn van ver keerd psychologisch inzicht. Men zal door stage studie inzicht moe ten verkrijgen niet alleen in het geestelijk bezit der inlandsche rassen, men zal ook in algemeenen zin den invloed van over heidsmaatregelen moeten voor oogen hou den. Men zal moeten beginnen bij het begin d.w.z. bij de versterking van den gezins- band. Daardoor wordt een economisch motief van zedelijke strekking geschapen en te vens een tegenwicht gevormd tegen mis bruik van politieke vrijheden. Bij deze in den aard zedelijke ontwik keling behoort een vaste basis, die alleen kan worden gevonden in den filosofischen en theologischen grondslag van het geloof. Spreker eindigde met de gebruikelijke toespraken tot de aanwezige hoogleeraren en studenten. Ex-keizer Wilhelm 71 jaar. Gisteren herdacht ex-keizer Wilhelm te Doorn zijn 71sten geboortedag. UITVOERING VAN DE ZIEKTEWET. Ongeveer 40 bedrijfsverenigingen zul len zich bezig houden met de uitvoering van de Ziektewet. In verband met de wettelijke voorschrif ten, waarbij is bepaald, dat het college van toezicht den minister moet adviseeren omtrent de erkenning van de bedrijfsver- eenigingen, zal de eerstvolgende vergade ring van dit college plaats hebben op 10 Februari. Wanneer er dus nog verenigin gen zijn, die het voornemen hebben, er kenning aan te vragen, is het in haar eigen belang, dat deze aanvrage vóór dien da tum binnenkomt. Zooals men weet, treedt de wet op 1 Maart a.s. in werking. R. K. CENTRALE VAN BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. Onder leiding van haar voorzitter, den heer G. Bulter, is de r. k. centrale van burgerlijk overheidspersoneel dezer dagen te Utrecht in een hoofdbestuursvergade ring bijeengekomen. Mr. Kallen, uit Maastricht heeft in deze vergadering het vraagstuk van de finan- cieele betrekking tusschen het Rijk en de gemeenten besproken, daarbij bijzondere aandacht schenkend aan de positie van de ambtenaren. Hij was optiniis'isch ten aan zien der positie van de ambtenaren, vooral in kleineren gemeenten. Op de inleiding is eenige gedachtenwis- geling gevolgd. Daarna kwam in bespre king de uitvoering van de artikelen 125 en 126 van de Ambtenarenwet, in welke arti kelen het materieele recht is neergelegd. Dit punt, ingeleid door den voorzitter, was aan'eiding tot uitvoerige besprekingen. In het licht werd gesteld, dat deze artikelen voor de overheidslichamen, die de rechts positie van het personeel reeds regeldn, doch dat in de kleinere gemeenten, die ten deze nog in gebreke b'even, aan de hand van deze artikelen veel nuttig werk kon worden gedaan. Een leiddraad van actueele punten zal worden samengesteld, waarbij in dé eerste plaats de meer principieele punten zullen komen. Bij deze beraads'agingen werd te vens aandacht geschonken aan de plaat selijk.* samenwerking tusschen de afdee- lingsbesturen der drie organisaties. Alge meen heeft men onderschreven, dat er plaatselijk op dit terrein nog veel en gced werk is te doen, waardoor eetferzijds de be'angen van het overheidspersoneel cn anderzijds de saamhoorigheidsgedachte on der het r.k. overheidspersoneel zouden worden bevorderd. Als derde punt stond op de agenda be spreking van den stand van zaken betref fende de salarissen van het rijkspersoneel. Bij de discussie over dit punt kwam er groote teleurstelling, over de houding van de regeering, tot uiting. Ook-heeft, men zeer ernstig betreurd, dat de r.k. Kamer fractie, trots het, naar het oordeel der ver gadering zeer duidelijke programpunt van de r.k. Staatspartij, op het voetspoor van haar leider bij de behandeling van de rijksbegrooting voor 1930, niet genegen bleek een herziening en verbetering der rijkssalarissen te bevorderen. Tegenover de meening, als zoude dit programpunt reeds door de feiten zijn ach terhaald, waarbij dan gedacht werd aan de technische herziening van de salaris sen, die tot stand kwam, is er op gewezen, dat die meening niet juist kan zijn. Ware het anders, dan zou men stellig hebben ffiogen verwachten, dat gedurende de ver kiezingsactie daarvan iets geb'elren rv-s. Het kan, meende men, toch niet worden aanvaard, dat de r.k. Staatspartij een punt op haar program zou laten, dat vóór de re- geeringsperiode, waarvoor het bestemd is, zijn practische bet eekenis reeds zou heb ben verloren. Besloten is de actie voor salarisverbete ring onverzwakt te blijven voeren. In een brief van de r.k. Kamerfractie is het standpunt van de r.k. Centrale nader ontvouwd. Ir. J. J. BEIJNES. f Te Nijmegen is in den ouderdom van 56 jaar overleden de hoer ir. J. J. Beijnes, een der leden van de directie der bekende fa. J. J. Beijnes aan het Stationsplein te Haarlem, van welke hij thans nog comrnis- bckend als een zeer bekwaam vakman en een autoriteit op het gebied van spoorwa- gonbouw. Hij studeerde drie jaar te Delft en verwierf daar het diploma van werk tuigkundig ingenieur; in Zurich behaalde hij hei diploma van electro-technisch inge nieur. De heer J. J. Beijnes was eerst met den heer J. W. A. Beijnes firmant van <lc fa. Beijnes. Sinds de firma 12 1/2 jaar ge leden werd omgezet in een N.V. maakte de thans overledene met den heer A. Beijnes deel uit van de directie der'nieuwe N.V. Ook in het verzekeringsleven te Haarlem was hij een vooraanstaand persoon. Hij was bestuurslid van verschillende stands- cn vakorganisaties. Ook was hij ean der op richters van de N.V. de Spaarnebank lo Haarlem, van welke hij thans nog sommis- saris en lid van den Raad van Toezicht was. Reductie bij vervoer van groote gezelschappen. Na Februari door de spoorwegen toegestaan. De Ncderlandsche spoorwegen zullen met ingang van 1 Februari aan gezelschappen van honderd en meer personen, reizende op gezelschapsbiljetten voor volwassenen in binnenlandsch verkeer een extra-prijsver- lcging toestaan en wel bot 31 December 1930. Cezé extra-korting zal bedragen vijf procent van don prijs voor de eerste hon derd deelnemers boven 100 tot en met JüO en vijftien procent van den prijs voor de deelnemers boven 150. «Tel."' GEMENGDE BERICHTEN CN GELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jongen door de tram overreden en gedood. Te Schijndel geraakte een 10 jarig zoontje van den heer G. van L. op den Bcschweg onder de locomotief van do tram, die in de richting Den Bcsch reed. Geheel verminkt werd zijn lijkje onder de locomotief uitge haald. INGEZONDEN MEDEDEELING UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 29 Januari. Hilversum. Tot 6 uur n.m. 293 M. Na 6 uur: 1071 M. Uiisl. N.C.R.V.-uitzendingen. 8.159.30 Concert, 10.301.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. 11.3012.30 Harmoniumbespeling. 12.302.00 Concert. Twee sopranen en piano 2.002.45 Concert. Zang. viool, piano en orgel. 2.453.15 Lezen. 3.154.15 Voortzetting concert. 4.15—5.00 Gramofoonmuziek. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Gramofoonmuziek. 6.306.40 Koersen. 6.437.40 Cursussen Techniek. 7.408.10 Mededeelingen van den NCRV- Voorzitter. 8.103.55 Concert. Orkest en zangeres. 8.559.29 Declamatie. 9.2010.20 Voortzetting concert. 10.2910.30 Persberichten. 10.30 Declamatie. Huizen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het AVRO-kwartet 2.003.00 Radio Kinderkoorzang o. L v. Jac. Hamel. 3 034.00 Naaicursus. 4.004.30 De voornaamste studiemuzick voor piano, uitgevoerd door Egbert Veen. Toe lichting door Louis Schmidt. 5.005.30 Lezing door C. F. H. Tnckermann over: Organisatie van den bluschdienst d*K>r particulieren en door de overheid. 5.306 45 Concert door AVRO-Kwartet. 6.457.15 Italiaansch: Beginners. 7.157.45. Italiaansch: gevorderden. 8.01 AVRO Radio Tooneel: Studio-opvoe ring van „Steekspel van Joffers" (Bataille de dames). Blijspel in 3 bedrijven, van Scribe eb Legouvé. Leiding: Kommer Kleyn. Na aflooD persberichten. Daarna Gramofoonmuziek. 12.00. Sluiting. Daventrysj 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, E. Jones (bariton), H. Peil (cor net). 12.50 Gramofoonmuziek. I.202.20 Orkestconcert. 2.50 Uitz. voor scholen. 3.20 Lezing. 3.45 Concert. S. Schönning (sojraan). Trio. 5.05 Concert op cinema-orgel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Cello-recital door I. James. 7.207.40 Lezing. 7.458.05 Lezing. 8.10 „La Bohème". Opera van Puccini (eer ste en tweede bedrijf). 9.20 Nieuwsber. 9.40 ,.La Bohème (derde en vierde bedrijf), 10-50 Lezing. II.2012.20 Dansmuziek. „Radio Paris", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Ork'estconcert en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkestconcert. Lang'enberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek. 9.3510.30 Gramofoonmuziek. 10.4011.20 Muziekuitz. voor scholen. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Concert Viool, viola, cello, piano en fagot. 4.505.50 Concert. Sopraan en piano. 7.20 Concert. Orkest, Robert Koppel (zang en declamatie). Daarna tot 11.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 10.3511.05 Uitz. voor scholen. 12.351.05 Uitz. voor scholen. 2.5Q4.50 Orkestconcert en voordracht. 7.509.05 Orkestconcert m.m.v. ziangeres. 9.2010.20 Kamermuziek door Strijkkwartet Brussel, 508.5 M. 5.20. Trio-concert 6.50 Gramofoonmuziek, 8.35 Orkestconcert. Zeesen, 1635 AL 6.1511.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.1512.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 2.053.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Concert Orkest en sopraan. 8.25 Koorconcert uit Hamburg. Daarna: Or kestconcert uit Hannover (Hamburg). 8.50 Lezing. Daarna: Berichten en tot 11.50: Dansmuziek. Tegen een boom gereden. Op den Ja-agwcg tusschen Purmerend en Ilpendam wilde een auto uitwijken voor een op den weg loopende eend. De bestuur-, der verloor voor een moment het beheer over zijn stuur, zoodat hij tegen een boom terecht kwam. De auto werd deerlijk geha vend en de bestuurder kreeg een bloedende wonde aan het hoofd. Door een passco- renden auto werd het slachtoffer naar het Gemeenteziekenhuis te Purmerend ge bracht. Twee wielrijders aangereden. Zaterdagavond zijn twee wielrijders, t.w. een 22-jarige juffrouw en haar verloofde, op de Koninginnegracht te 's-Gravenhage bij den heek van de Dr. Kuyperstraat, toen zij voor een auto waren uinpweken, door een tweede auto, die zij nieM&ick] on opge merkt, aangereden, ondanks krachtig rem men van den bestuurder van die auto. De juffrouw werd met een hersenschudding en diverse verwondingen opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. De verloofde kwam er met eenige ontvellingen af. Paard op hol geslagen. De voorman onder de kar ge raakt. De knecht H., van den landbouwer Z. te Leek, is Zaterdagmiddag, toen hij bezig was met het vervoeren van hout, door dat het paard op hol sloeg, van den wagen gevallen. Een der wielen ging hem over 't hoofd. Deerlijk gekwetst is hij per auto naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Do man was gistermor gen nog niet tot bewustzijn gekomen. Jongetje doodgereden. Een achtjarig knaapje zou gisteravond te omstreeks zes uur de Witte de With- straat te Amsterdam oversteken. Het ven tje ging achter een tramwagen langs en werd gegrepen door een auto, die van den tegengestelden kant kwam. De wagen ging over hem heen. Stervende werd hij opge nomen en gaf weldra den geest. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een hondenkar verbrijzeld. Gistermorgen is op den onbewaakten overweg bij Ruinerwold een hondenkar door den sneltrein uit Groningen aangere den en totaal verbrijzeld. De bestuurder van de kar wist er nog tijdig af te sprin gen. De beide bonden waren vermorzeld. Kind verbrand. Te St. Willebrord is het 1-jarig zoontje van den koopman J. Luijkx in een pot ko kende scep gevallen en aan de gevolgen overleden. Uit een rijtuig gevallen en gedoor? Het bijna zevenjarig zoontje van <Jcn heer W. Eilander te Herxcn bij Zwolle, die dagelijks met een aantal andere school kinderen per rijtuig naar school wordt ge bracht, viel gisteren uit dien wagen op den rijksweg te Herxen. De jongen zat voor bij den koetsier en teen hij achteruit wilde kijken, kwam hij te vallen. Een der achter wielen ging het kind over den buik. Een arts constateerde den dood tengevolge van ernstige inwendige kneuzingen. FEUILLETON. Uit het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. 10) Deze opmerking liet niet na om mg tot nadenken te stemmen. Voor mr. Haiton wegging vertelde hij mij toch nog het een en ander van de fa milie Armstrong. Paul Armstrong, de va der, was voor de tweede maal getrouwd, Arnold was een zoon uit het eerste huwe lijk. De tweede vrouw Armstrong was, toen ze met den bankier trouwde, reeds weduwe geweest en had een dochteitje uit haar eerste huwelijk. Dit kind, dat nu een jaar of twintig was, was Louise Armstrong. Ze had den naam van haar stiefvader aangenomen en was nu met. de familie in Californië. Ze rullen nu vermoedelijk wel direct terugkomen, besloot de advocaat. En een van de redenen van mijn bezoek hier was dan ook, om u te vTagon of u de huurover eenkomst zoudt willen beëindigen We konden beter afwachten of zij in derdaad terugkomen, antwoordde ik. Het lijkt mij niet waarschijnlijk dat zij hier zul len willen intrekken en bovendien wordt mijn huis in de stad verbouwd, zoodat in zelf geen onderdak zou hebben. Harton liet daarop de zaak rusten maar ze kwam later' toch weer aan de orde. Om zes uur werd het lichaam wegge haald en nadat we vrceg gegeten hadden ging Harton om acht uur weg. Gertrude was niet beneden gekemen en ik had nog geen taal of teekan van Halsey. Jamieson had kamers in het dorp genomen, ik had hem sedert dien middag niet meer gezien. Maar om negen ur.r werd er gebeld en werd de detective in den salon gelaten. Gaat u zitten, zei ik een beetje stuursch. Hebt u misschien een aanwij zing mij van den ir.cord te beschuldigen, meneer Jamiesonll Hij had tenminste hei fatsoen om niet op zijn gemak te zijn. Neen, zei hij. Als u meneer Arm strong gedood had, zou u geen sporen hebben achtergelaten. Daar bent u te intel ligent voor! Van dit oogenblik af schoten we beter met elkaar op. Hij zocht iets in zijn zak en na een minuut diepte hij er twee-stukjes papier uit op Ik ben in het Clubgebouw geweest vertelde hij, en vond dit tusschen dc papieren van meneer Armstrong. Het eeno is merkwaardig, het andere raadselachtig. Het eerste „document" was een velletje briefpapier van het Clubgebouw, waarop telkens weer de naam „Ha'sey B. Innes" geschreven stond. Het leek sprekend op Halsey's handteekening, maar het was niet zoo vloeiend en de handteekeningen or aan het blad waren beter dan die Dovou- aan. Jamieson glimlachte toen hij mijn gezicht zag. Zijn oude liefhebberij, zei hij, maar wat ik hier verder heb, is raadselachtig. Het tweede papier was zoo herhaaldelijk gevouwen om het zoo klein en dun moge lijk te maken dat het schrift gedeeltelijk onleesbaar was geworden het was een ge deelte van een brief de onderste helft van een velletje papier, niet met de schrijt- maehine geschreven, maar met een ver draaide hand. door de plannen te veranderen voor.... kamers, zal het misschien mo^p- lijk zijn. Volgens mij is de beste mamcr om.het plan voor.fin een van de. kamersschoorsteen." Dat was alles. Vel zei ik, terwijl ik oplrcek. Dat brengt ons niet veel verder, nietwaar? Iemand kan toch wel veranderingen in zijn huis aanbrengen zonder dat het een aanleiding tot verdenking heeft te zijn? Het heeft misschien niet veel te be- teekenen, gaf de detective toe, maar aan den anderen kant: waarom zou Ar nold Armstrong dit in zijn schrift hebben gehad zonder dat het iets beteckendc? Hij heeft nog nooit zelf een huis laten bou wen en als het huis hier er mee bedoeld wordt, kan het van alles beteekenen; van een geheime kamer af Tot een nieuwe badkamer toe, zei ik sarcastisch. Nu komt u zeker ook nog met een duimafdruk op de pronnpr»? Zeker, dien heb ik, zei hij glimlachend. En een voetafdruk in een tulpenbed en verscheidene ander dingen ook. En het merkwaardigste is, juffrouw Innes, dat de duimafdruk van u afkomstig is, de voet afdruk is dat zeker. Zijn vermetelheij redde mij: zijn geamu seerd glimlachje maakte mij moedig cn voor ik hem antwoordde wikte en woog ik duchtig wat ik zeggen zou. En waarom stapte ik in het tulpeD- bed? vrceg ik op belangstellenden toon. U hebt iets opgeraapt, was het ge moedelijke antwoord en daarover zult u mij neg wel iets anders verte'len. Heusch? vrceg ik spottend. Als u toch zoo alwetend bent, meet u mij eens vertellen waar ik mijn mooie, dure Stude- baker terug kan vindon? Dat wilde ik juist deen! Die wordt dertig mijl hier vandaan, bij Andrews Sta tion in een garage gerepareerd. Ik legde mijn breiwerk neer en keek hem scherp aan. En Ha'sey? Dat zal ik u zeggen, als u mij vertelt wat u in het tulpenbed hebt opgeraapt. We keken elkaar strak aan: niet on vriendelijk, wij maten eikaars kracht. Toen glimlachte hij vaag cn stond op. A's u het gced vindt, zei hij, ga ik de spce'karcer en de wenteltrap inspectte- ren. U kunt dan in dien tijd over mijn voorstel nadenken. Hij liep door de woonkamer en ik hoorde zijn voetstappen langzaam wegsterven. Ik liet mijn breiwerk op den grond vallen, leunde achterover in mijn steel en dacht- na over de gebeurtenissen van de laatste acht en veertig uur. Hier zat ik, Rachel Innes, een onge trouwde dame van onbesproken gedrag, een kleindochter van Albert John Inne3, Generaal in de dagen van den burgeroor log, verwikkeld in een gruwelijke misdaad, terwijl ik ten overvloede probeerde "de mannen van de wet te misleiden! Nu wei was ik van het rechte pad afgedwaald I Ik werd in mijn overpeinzingen gestoord doordat Jamieson vlug door de woonka mer kwam aanloopen. Hij bleef bij de deur staan. Juffrouw Innes, zei hij, snel, wilt u met mij meegaan en licht maken in den gang van den oost el ijken vleugel. Ik heb iemand in het kleine kamertje opgesloten boven aan de trap van de speelkamer. Bedeelt u.... den moordenaar» hiiffdo ile- Misschien, zei hij rustig, terwijl wij haastig naar de trap gingen. Teen ik terugging, stond er iemand op de trap te loeren. Ik riep en in plaats van antwoord te krijgen, rende het geheimzinnige perso nage naar boven. Ik ging weer terug, hem achterna; en toen ik boven aan do trap de hoek omging, vloog een gestalte door de deur en deed deze dicht. De grendel zat aan mijn kant en ik schoof die er voor. Ik geloof eigenlijk dat het meer (jen groe ten kast dan een kamertje is. We waren nu boven op do gang geko men. Als u me nu even wijzen wilt waar de schakelaar van het electrische licht zit, juffrouw Innis, kunt u beter in uw eigen kamer blijven wachten. Ik trilde op mijn beenen, maar was vast besloten om erbij te blijven als die deur geopend werd. Ik wist eigenlijk niet waar voor ik bang was, maar er waren zooveel verschrikkelijke en onverklaarbare dingen gebeurd, dat ik heelemaal uit mijn oven wicht. was geraakt. Ik ben volkomen kalm, zei ik, en ik ben van plan te blijven. De lichten flitsten aan en verlichtten het einde van de gang. Op het punt waar de hoofd-corridor den smalleren kruiste, bevond zich een wentel trap en juist om den heek in do smalle gang, was de deur waarover Jamieson het had gehad. Ik kende het huis nog niet zoo gced en kon mij niet herinneren die deur eerder gezien te hebben. Mijn hart bonsde wild, ik stond een eindje achter den detec tive toen hij den grendel van de deur schoof» (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5