21ste Jaargang DINSDAG 28 JANUARI 1930 No. 6394 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND LAND- EN TUINBOUW ÊcidóeHe (Bouücvnk DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen i TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen Uit een neutraal blaadje. Er bestaat een Oegstgeester courant. En die courant heeft het opgenomen voor het adres inzake een burgemees tersbenoeming te Oegstgeest, onlangs in ons blad besproken. Natuurlijk wil het blaadje met dat adres rondu:t gaan verdedigen. Dat zou trouwens ook niet mogelijk zijn.. Maar zoo terloops probeert het toch wel, dat te doen. Men leze 'ns het volgende artikel: „Dat hat heengaan van den burgemeester tot belangwekkende feiten aanleiding zou geven, hebben velen direct verondersteld. De duur van het tegenwoordige bewind is zoo lang ge weest. dat alles daarop is ingesteld gewor den. Veel zal er dus in de toekomst in ovze gemeente veranderen. Het adres, Inzake de burgemeestersbenoe ming, van de combinatie Chr. Hist. Partij Gemeentebelang, zal dus waarschijnlijk niet de laatste en gelijk de eerste verrassing zijn. Dit adres is echter niet het gevolg van politieke verhoudingen in ons dorp. Het vindt eerder zijn oorzaak in de machtige pos'lie van de R. K. Staatspartij in de regeering van ons land. Daarom is, voor onze gemeente politiek, de oorzaak van dit adres niet van direct belang. Echter kunnen^ de* gevolgen van dit samengaan voor de toekomst van ons dorp van groot gewicht zijn. De eensgezindheid van deze twee belang rijke groepen zou. waar Zij te zamen de meer derheid in den Raad vormen, voor de ont wikkeling van ons dorp van groote beteekenis kunnen worden. De veranderingen, weike noodwendig het gevolg zullen zijn van de burgemeesterswisseling, zouden er door kun nen worden bespoedigd. Wij hebben in diverse artikelen gedetail leerd betoogd, welke urgente zaken op af doening wachten. Van veel belang zal het daarom zijn. als een jonge burgemeester straks een goed willende meerderheid in den Raad aantreft". 't Is wat gepraat in de ru'mte, zooals men ziet En èrg duidelijk kunnen we het niet vinden! En, als de lezer vraagt, hoe wij er toe komen, om het hier af te drukken, dan antwoorden wij: Eerstens, om weer 'ns te laten zien, hoe in de pers, in de grootere en in de klemste bladen, een voorgewende neu traliteit herhaaldelijk blijkt 'n onding, 'n leugen te zijn. Het blijkt, helaas, niet altijd zóó duidelijk als hier; an ders was men er wel beter voor op z'n hoede! En. vervolgens, om er 'ns op te wij zen, hoe hier getracht wordt, twee par tijen, die niet krachtens positieve levensopvatting bij elkaar behooren, bij elkaar te brengen door hun „de machtige positie der R.K. Staatsparty" voor te houden, dus bij elkaar te bren gen op louter negatieve gron den.... 't Is al te mal; en daarom is het vertrouwen gerechtvaard:gd, dat men nog wel tot bezinning zal komen. FRANKRIJK. Communistische centrale ontdekt Naar verluidt, is de Parjjsche pol'tie, in verband 'met de arrestatie van den com munist Boucher, wegens opruiing van sol daten tot ongehoorzaamheid, een omvang rijke communistische organisatie op het spoor gekomen, welke het gehee'.e Oosten van Frankrijk omvat en het verspreiden van anti-m:,litairistische propaganda ten doel heeft, 5 soldaten van het twaalfde re giment artillerie in Hagenan, Parijzenaars, benevens een burger te Nancy, werden ge arresteerd. SPANJE. DE DICTATUUR IN SPANJE. Primo verklaart zich nader. Na de sensationeele verklaring, waarin hij mededeelde, dat hij leger en vloot wil de vragen, of hij zijn functie zou blijven beklecden, publiceerde Primo de Rivera gisteren in de officieuse „Noticiere del Lunes", het Maandagsche bijvoegsel van de officieele staatscourant een toelichting, De spoorwegdirectie heeft besloten den stoomtramdienst SCHAGEN- WOGNUM met ingang van 1 Februari stop te zetten waarin hij zegt, dat hij zijn eerste verkla ring heeft openbaar gemaakt zonder over leg met den koning of met de andere mi nisters. Het is een persoonlijk door hem genomen bes.uit geweest Hij heeft thans zeer moei lijke maatregelen te treffen en wenscht te voren de zekerheid te hebben van de me dewerking van leger en vloot. Zijn optre den wordt door den huidigen politieken toestand gerechtvaardigd. Primo wenscht intusschen n'et, dat dit als een inmenging van het leger in de po litiek zou worden uitgelegd. Er is geen sprake van, dat de regeering zich aan de controle van het leger onderwerpt. De regeering meent nog steeds het ver trouwen van het volk en de kroon te be zitten. D't vertrouwen heeft zij noodig, om tegenwerking, manoeuvres en kuiperijen te kunnen-afwenden, welke de dictatuur ver hinderen, zich rustig terug te trekken on haar een logischen en passenden opvolger te verzekeren. Wanneer Primo echter inziet, dat zijn aftreden noodzakelijk is, zal hij zeker niet meer aan de volgende regeer'ng dee'nemen. Op het verzcek van Primo de Rivera heeft do kapitein-generaal van het mih- tair district Saragosa volgens de „Journal" al geantwoord. Dit antwoord luidt, dat het garnizoen elke regeering zal gehoorzamen, welke den steun der kroon bezit. ITALIË ITAL1AANSCHE SUCCESSEN IN AFRIKA. Vrijdag j.l. is de Italiaansche vlag gehe- schen op. de vesting van Mcerzcek, de hoofdstad van Fezzan, waarmede thans alle belangrijke plaatsen in handen der Italia nen zijn. De kans, dat de Italianen weer met bebloede koppen uit Fezzan zullen moeten afdeinzen, gelijk zestien jaar ge'e- den, is niet groot, nu het land van de kust strook af stelselmatig bezet is en nu vl'eg- tuigen geregeld de wacht kunnen houden om elke verdachte samenkomst van inland- sche krijgers te signaleeren en zoo noodig uit elkaar te laten spatten. Ook krijgt men den indruk, dat de ware oorlogsgeest er bij de Barbarijnen wat uitraakt, alsof alleen nog het groote aanzien van een paar van de aanvoerders wat opstandelingen op de been houdt. Zoolang die aanvoerders echter nog vrij in de woestijn rondzwerven blijft voor het Ital'aansche leger nog waakzaam heid geboden. Met dit al is het thans ver worvene toch al wel van zooveel beteeke nis, dat er te Tripoli en elders in het Tri- politaansche groote en gerechtvaardigde vreugde over heerscht. Die vreugde heeft zich gisteren in de hoofdstad geuit door dat een dichte menigte inlanders zich voor het regeeringsna^is verzamelde en daar ter gelegenheid van de veroverine van Mcerzoek juichkreten aanhief voor Musso- ün' en Badoglio. De maarschalk verscheen op het balkon en hield een korte toe spraak, waarin hij gewaagde van zijn groo te waardeering en dankbaarheid voor de dappere troepen, die Fezzan heroverd heb ben. Hij besloot met te zeggen, dat allen dienen te weten, dat het Italiaansche ge zag een regeering i« -an lichtvaardigheid, vastberadenheid en kracht. Ook te Rcme heerscht groote vreugde over de beztt'ng van Mcerzoek. Men droomt al van een herleving van het groote kar.i- vaanverkeer over Tripoli en Bengasi. RUSLAND DRASTISCH OPTREDEN TEGEN DE KOELAKI. Met vrouwen en kinderen op straat gezet. De Spvjetrregeerin.g heeft systematisch een begin gemaakt met de uitvoering van de drastische landbouwpolitiek, welke dezer dagen door Stal'n werd aangekondigd, door de bedrijven van ongeveer 5000 meer welgestelde bceren, de z.g. kcelaki, te ont eigenen in de districten Twer, Don en Odessa. Donderdag zijn verscheidene hon derden bceren uit hun huizen verdreven, sommige werden gearresteerd en naar ver- verwijderde gebieden overgebracht, terwijl de anderer met vrouwen en kinderen dak loos en broodelocs in de strenge winter koude zijn achtergelaten. Groot- en kle n- vee, machines, werktuigen en zaaigraan zijn het eigendom geworden van dc aan grenzende collectieve boerderijen. Wan neer weerstand werd geboden, ging de Ogpoe met gewald tct ontruiming over. Het centrale executieve ccmité heeft een nieuw decreet gepub'iceerd, door Kalin n onderteekend, waarbij de ontbinding en hervorming van een groot aantal sovjets in k eine steden in landbouwdistricten wordt bevolen. Dit besluit 's een gevolg van conflicten met de collectieve boerde rijen, die de administratieve functies der sovjets willen overnemen, en de sovjets wegers overbodigheid willen afschaffen. Het decreet verklaart, dat do sovjets, d'e niet de overhand kunnen behouden bij de uitvoering van de radicale veranderin gen, niet geduld kunnen worden. Evenmin kan echter worden toegestaan, dat de col lectieve boerderijen er naar streven, de plaats in te nemen van de sovjets, waar door de diet-tuur van de sovjetregeering in gevaar zou worden gebracht. AMERIKA HO. ELOOZE TOESTAND IN CHICAGO. Het gemeentebestuur van Chicago over weegt verschillende noodmaatrcge'en, daar de banken geen credietcn meer willen ver- leenen. Het plan bestaat het gemeente- personeel, waaraan de stad ca. 10 millioen dollar verschuldigd is, met noodgeld te be talen. De zakenlieden van Chicago zijn ech ter niet bere'd dit geld aan te nemen. Thans is een hulpcommissie gevormd, die c.a. 20 millicen dollar ter beschikking stel de, om een bankroet der stad te voorko men, doch men acht dit bedrag niet vol doende om de financiën te relden. H er voor is minstens 50 millicen dollar noodig. BRITSCH-IND1E DE NATIONALISTISCHE BEWEGING. Onafhankelijkheidszondag. De strijd voor de onafhankelijkheid in Indië die door het Al-Indisehe Congres ge- proclameerd was, is Zondag in alle declen van Britsch-Indië gevierd met optochten, vergaderingen en het hijsehen van de na tionale Indische vlag. In een groote vergadering te Bombay wekten de sprekers hun gehoor op, het lij delijk verzet voort te zetten. In de vergadering hoorde men herhaal de1 ijk kreten als: „Leve de revolutie!" en „Weg met de Engelsche vlag!" Te Bcmbay is het tot een ernstig inci dent gekomen. Driehonderd communisti sche arbeiders uit de katoen-spinnerijen trachtten tijdens een groote vergadering de tribune tc bestormen. Bij hun pog'ngen cm de Indische Congresvlag te vervangen door de roede vlag kwam het tot ernstige vechtpartijen trsschen de communisten en de betoogers, die zulk een omvang aanna men, dat de zich op de tribune bev'ndende dames, onder wie mevrouw Nehru, de vrouw van den voorzitter van het Al-In disch Nationaal Congres, in veiligheid ge bracht moesten worden. Dc communist?n beschimpten Ghandi en werd>en na eenigen tijd van de tribune verwijderd. Het aantal gewonden is niet bekend. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de ge meenteraad bes'oot, ter gelegenheid van den Onafhankelijkheidsdag de Ind'sche nationale vlag op de openbare gebouwen te hi.ischen. Ook bij andere feestelijke ge legenheden zal voortaan deze vlag gehe- schen worden. De burgemeester noemde do Union Jack een be'eediging voor de na tionale eer van Indië cn wekte de bewo ners op, aan do bes'uiten van het Al-In disch Congres te Lahore uitvoering te ge- Volgens een telegram uit Nieuw Delhi was het tot in den namiddag in de voor naamste steden van Noord-Indië rustig toe gegaan. De politie had overal een gemak- kelij'ke taak. Te Nieuw-De'hi waren tienduizend men- schen getu'gen va<n het hijschen van de driek'eurige nationalistische vlag. Zij rie pen: Weg met de Union Jack! Te Ahiredabad liep Patel, de brce.r van den voorzitter van de Wetgevende Verga dering te Nieuw-Delhi, aan het hoofd van een optocht, die onder het z'ngen van na tionale liederen en het uiten van oproerige kreten door de stad trok. De politie had uitgebreide voorzorgen tegen verstoring van de orde genomen. De onmiddellijke volgelingen van Ghan di brachten den dag met vasten door. De Mohammedanen namen geen deel aan den optccht. Te Bacca is het tot een botsing tusschen Hindoe's en Muzelmannen gekomen, waar bij verscheidene mensehen gewond zijn. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Drastisch optreden van de Sovjets tegen de z.g. Koelaki. Britsch-Indië heeft Zondag onafhanke lijkheidsdag gevierd. Hopelooze toestand in Chicago. De jongste sterm langs de Spaansche .kust heeft 40 slachtoffers geëischt. (Tele grammen). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom (Kerkn., 2de blad). In Den Haag is een man aangehouden in verband met den moord te Leidschendam. (1ste blad). OVER VOLVETTE GOUDSCHE BOEREN-KAAS. Verslagen over proefnemin gen, uitgegeven door de Alge- rr.eene Landsdrukkerij. Sinds onheuglijke tijden werd do vol vette Goudsche kaas op tallooze boordc- rijen in de provincies Zuid-Holland on. Utrecht bereid volgens methoden, welke vrijwel uitsluitend waren gebaseerd op tra ditie en overlevering. In de laatste jaren is daarin een opmerkelijke verandering gekomen en kan allerwegen een levendige belangstelling worden geconstateerd voor do vraagstukken, die met de praktijk van het zelfkazersbedrijf samenhangen. Meer eu meer tracht men inzicht te verkrijgen in de factoren die het al of niet welslagen van de bereiding in verschillend opzicht be ïnvloeden. Zoo werden in 1923 door den Rijkszuivelconsulent voor Zuid-Holland, Ir. W. J. Huisman, naar aanleiding van dc in dat jaar te Gouda gehouden Landbouw tentoonstelling verschillende onderzoekin gen op dit gebied verricht, welke ten dooie nog werden aangevuld in 1925 door een reeks proefnemingen inzake het' verband tusschen de samenstelling van de melk en de kaasopbrengst. Onder den titel „Over Volvette Goudsche Booren-Kaas" heeft de Directie van den Landbouw de verslagen dezer proefnemin gen zoo juist doen verschijnen. Hoewel sinds den aanvang van heb onderzook reeds geruimen tijd is verloopen hebben dc thans gepubliceerde rapporten nog geens zins aan beteekenis verloren. Het zijn toch niet op de eerste plaats de enkele slotcon clusies, die van het meeste gewicht zijn, doch de vele belangrijke gegevens die FOLKLORE EERE OP HET BRABANTSCHE PLATTELAND. Als op het Brabantsche platteland een paartje dat in het huwelijk treedt aan de vrienden uit de buurt geen vat bier of een andore tractatie geeft, worden tct groote schande twee poppen in de boomen opgehangen. Zoo gebeurde het deze week te Middelrod»

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1