3)e Êcicbelte (Boti/ïomt 21ste Jaargang ZATERDAG 25 JANUARI 1930 No. 6392 VOOI LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND SPORT DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd. Zondagsblad 9 cent. Dit blad ve»chijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. NT. ADMINISTRATIE 835, REDACTIE 15 GIR')NUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleino advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. DE „CURTIUS TANAGJR TWEEDEKKER" heeft te Amerika de „Guggenheim-veiligheidsprijs voor vliegmachines gewonnen. Dit vliegtuig .vijkt van het gewone vliegtuig af* dat er over de geheele breeedte nog een reserve- vleugel is aangebracht Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. INTERNAT. CONFERENTIES DE BESPREKINGEN TE LONDEN. De delegaties gaan voort met hun be sprekingen in kleinen kring. Reeds voor het begin der volgende week is een reeks van dergelijke besprekingen vastgesteld. Intusschen wijdt men bijzondere aan dacht aan de pers, blijkbaar uit vrees, dat anders in deze aan nieuws armen tijd al te veel locze en wellicht gevaarlijke be richten de wereld zullen worden ingezon den. Men heeft nog niet vergeten, wat tij dens de Vlootconferentie van Geneve nit de kringen van Shearer en de zijnen is uit gegaan. Zoo moet men ook het aanbod van Stimson verklaren tot toelating van de journalisten in de besloten zittingen der conferentie. Natuurlijk komen reeds verhalen in om loop over oplossingen, die op til zouden zijn; ten deele berusten zij op voor de hand 1 gende combinaties en ten deele zijn het wellicht proefballonnetjes van enke'e delegaties. Zonder eenigen.twijfel is in dit stadium der conferentie alles van dien aard voorbarig. Het vertrek van Ramsay MacDonald naar Chequers zal den verderen gang van zaken niet in den weg staan en evenmin het vertrek van Stimson, die ook voor het weekend naar buiten gaat. De Franschen en Italianen die achterblijven zullen genoeg met elkaar te bepraten hebben. Men krijgt den indruk alsof op het oogenbÜk de En- gelschen zich in de eerste plaats bezig houden met deze twee partijen nader tot elkaar te brengen. Tardieu liet zich zeer optimist'sch uit over den duur der conferentie, maar het is niet waarschijnlijk, dat iets anders hem daarbij bezield heeft dan geloof in de me thode van dr. Coué. Maar haast heeft hij stellig na zijn verblijf in Den Haag en het was heel merkwaard'g, dat hij het lange week-end, dat de Engelsche premier deze week neemt, niet bijzonder op prijs stelt. In Den Haag was men het anders gewend. „Vad." Radiorede van Tardieu. Gisteravond heeft Tardieu een radiorede gehouden, waarin hij in de eerste plaats sprak over de resultaten van de Haagsche conferentie. Hierover zeide hij o.a. dat wanneer ieder zich aan het. gegeven woord hield, de vrede in dit opzicht tenminste verzekerd was. Bovendien was de finan- cieele toestand van de volken van centraal Europa en de Oostelijke staten, welke meer dan 10 jaar veronachtzaamd was, naar te vredenheid van allen geregeld. Hiermede is een der gevaarlijkste punten van geschil in het hedendaagsche Europa opgeheven. Vervolgens ging Tardie.u over tot de Londensche conferentie. Frankrijk is zeker van zich zelf en van zijn doeleinden. Vergeleken met 1914 heeft het reeds een derde van zijn strijdkrachten te land en ter zee afgeschaft. Het is even wel vastbesloten niet verder te gaan met de bewapeningsbeperkingen dan de veilig heid zal toelaten. Dit mede in verband met de positieve internationale overeenkomsten welke een vaste garantie brengen tegen den aanvaller van de Fransche veiligheid. In dit verband gebruikt Tardieu met na druk den term „Het Fransche rijk", opmer kende, dat hij in geen geval u'tsloot de Fransche koloniën, die met het moederland tezamen 100 millioen zielen tellen. Voor de conferentie aldus Tardieu heb ik heden uiteengezet, dat een vrij ver keer tusschen al deze menschen, in aantal direct volgende op die van het Britsche rijk, noodzakelijk veilig moet blijven. Des niettemin blijft Frankrijk bereid zijn di recte beschermingsmiddelen te verminde ren, wanneer daar tegenover gelijkwaar dige collectieven beschermingsmiddelen ko men te staan. SPANJE. De studentenrelletjes in Spanje. Gisterenavond hebben de professoren van de centrale universiteit te Madrid een vergadering gehouden, die meer dan twee uur geduurd heeft en in den loop waarvan zij besloten hebben zich tot de regeering te wenden met het verzoek gevolg te geven aan de verlangens van de studenten bin nen een tijdsverloop van 24 uur. Wanneer na deze 24 uur aan dit verzoek geen gevolg is gegeven, zul'en de professo ren hunne leerstoelen ter beschikking stel len van de regeering. ALBANIË OPSTANDIGE BEWEGIN3 IN ALBANIë? Twintig regeeringsambtenarei zouden zijn gedood. De „Neue Freie Presse" melit nit Athe ne: De Grieksche bladen pub'ceeren be richten uit Albanië, welke evenwel onder voorbehoud moeten worden amvaard. Vol gens deze berichten zou in Allanië een op stand zijn uitgebroken. Twintg regeerings- ambtenaren zouden zijn gediod. Verschei dene stamleiders moeten zich tegen Koning Zogoe hebben verklaard. Pogingen om de opstandelingen langs vreedzimen weg tot onderwerping te brengen, zin mislukt. De verbinding met Tirana zou :ijn verbroken. Albaneesche emigranten zijn naar het heet, uit Joegoslavië naar Albang teruggekeerd om zich bij de opstandige beweging aan te sluiten. RUSLAND OPSTANDEN IN ZUID-RUSLAND. In Zuid-Rusland is hef volgens een be richt uit Moskou tot ermtige onlusten ge komen en hebben de g'oote boeren zich tegen de Russische ambtinaren verzet, toen dezen hen van hun bezittingen wilden ver drijven. Het kwam tot «en gevecht, waar bij vijf ambtenaren gecbod zijn. Troepen zijn gezonden, om den opstand te onder drukken. AMERIKA Rassenstrijd in Californië. Zeven Amerikanen zijn te Watsonville (Californië) gearresteerd, omdat zij. Phi- lippino's hebben geslagen en één levens gevaarlijk gewond. De bewoners hebben gisteren de politie bijgestaan, om een einde te maken aan de ongeregeldheden. De amusementsinriebtingen zijn gesloten. De gevechten zijn een gevolg van rassen haat. Mexicaansche boeren worden ontwapend. De militaire bevelhebbers in geheel Mexico hebben gisteren bevel gekregen de boeren te ontwapenen, die geneigd schij nen te zijn den vrede te verstoren. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Vergadering van het hoofdbestuur. Dezer dagen vergaderde te Utrecht het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond, onder le ding van den heer C. J. G. Struycken, Den Haag. De voorzitter deelde mede, dat de da- gelijksche besturen der drie middenstands bonden besproken hebben de samenstelling van den Middenstandsraad, welk punt waarschijnlijk thans door den Midden standsraad zelf ter sprake zal worden ge bracht. Voor een conferentie, uitgeschreven door de R. K. Apologetische Vereeniging „Pe trus Canisius" werden afgevaard gd: pas toor E. J. van der Heyden, Utrecht en de heer H. G. J. varf demand te Arnhem. Een ampele bespreking werd gewijd aan het wetsontwerp tot regeling van het aan vullend onderwijs. De delegatie, welke een bespreking heeft gevperd met het bestuur van de R. K. Vereeniging van Leeraren, bestaande uit de heeren Jos. Meijring, dr. van Beurden en mr. Hubar werd gecon stitueerd tot een commissie, welke over. dit wetsontwerp het bestuur zal adviseeren. Na een bespreking te hebben gewijd aan de uitvoering der Ziektewet, alsmede aan de werking der Middenstands-Onderlinge, besprak de vergadering breedvoerig de ont- werpen-WInkelsluitingswet en Drankwet. In verband met de omstandigheid, dat inmiddels het Werktijdenbesluit voor win- ke's in werking is getreden, en, wat de Drankwet betreft, de Minister in het wets ontwerp nog wijzig'ngen zal aanbrengen, werd besloten deze beide onderwerpen aan de orde te stellen in een binnenkort te hou den vergadering van den Vakraad. De kantoren van het Nationaal Hanze- bureau zijn verplaatst naar Den Haag, Hoogewal 10. DE NED. LAND- EN TUINBOUW OP DE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. De Ned. regeering wil alsnog subsidie verleenen. Ten behoeve van de Nederlandsche in zendingen op de Wereldtentooste'.ling te Antwerpen in 1930, is door de Nederland sche Begeering een crediet verleend van ongeveer 726.000, waarbij nog gevoegd moet worden het crediet van de Neder- landsch-Indische Regeering van 127.000, hetgeen dus in totaal een bedrag van ruim 8Va ton uitmaakt. Dit crediet is echter uitsluitend bestemd voor inzendingen op het gebied van Koloniën, Waterstaat-, Ar beid, Handel en Nijverheid, zoodat er voor een eventueele inzending van voortbreng selen van den Land- en Tuinbouw geen crediet beschikbaar was. De drie centrale landbouworganisaries, benevens de Alg. Ned. Zuivelbond, hebben zich reeds een paar maanden geleden tot de Regeering, en meer in het bijzonder tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend, om op deze hoogst zonderlinge uitsluiting van dsn Land- en Tu'nbouw te wijzen en alsnog op beschik baarstelling van een Regeeringscrediet voor land- en tuinbouw-inzendingen aan te dringen. Naar wij vernemen, zijn deze pogingen ten slotte toch met goed resultaat bekroond geworden. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft dezer dagen aan de landbouworganisaties medegedeeld, dat hij, behoudens goedkeuring door de Staben- Generaal, eene tegemoekoming wil verlee nen tob ten hoogste de helft van de kos ten, verbonden aan deelneming van den Nederlandschen Land- en Tuinbouw aan de Wereldtentoonstelling, met een maximum van 25.000. „Msb." Uitvoering Ziektewet. Bedrijfsvereeniging voor bakkersbedrijf. Voor het bakkersbedrijf is een volwaar dige bedrijfsvereeniging, ter uitvoering van de Ziektewet, opgericht. Oprichters zijn: a. de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, aange sloten bij het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en Centraal Overleg; b. de Alegemeene Ned. Bond van Ar beiderspers) in het Bakkers-, Cchocolade- en Su:kerbewerkingsbedrijf, aangesloten bij het N. V. V.; c. de Ned. R. K. Bond van Bakkers en Cacao-, Chocolade en Suikerwerkers, aan gesloten bij het B.' K. Werkliedenverbond; d. de Ned. Centr. Bond van Christelijke Arbeiders in de Bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen, aangesloten bij het Christelijk Nationaal Vakverbond. De Nederlandsche Bakkersbond en de Neutrale Bond van Personeel in de Voe dingsbedrijven, welke organisaties n'et bij een landelijke vakcentrale zijn aangesloten VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND Opstandige beweging in Albanië? De Monte Cervantes gezonken, de kapi tein verdronken, (Buitenl. Berichten, 2de blad). LEIDEN. De Gemeenteraad van Leiden heeft be sloten den belastingfactor te veriagen van 0.9 tot 0.7; B. en W. hadden een verlaging tot 0.8 voorgesteld. (Raadsverslag). en daardoor ingevolgde de Ziekteweb niet als oprichters kunnen toetreden, heb ben toelating als lid der Bedrijfsvereeni ging verzocht. Het dansen. Maatregelen van overheidswege? Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is binnenkort de instelling te verwachten van een commissie, welke tot taak zal heb ben de Regeering voor te lichten over de vraag in hoeverre van overheidswege met betrekking tot het dansen maatregelen dienen te worden genomen. Bakkerseczeem. Eenigen tijd geleden is door den direc teur-generaal van den Arbeid een onder zoek ingesteld naar den aard en den om vang van het veelvuldig voorkomen van bakkerseczeem. In verband hiermede is d.d. 21 Decem ber 1929 door het hoofdbestuur van den Nederl. Centralen Bend van Christelijke arbeiderspers) in do bedrijven van voe- dings- en genotmiddelen, een adres aan den minister van Arbeid gericht, waarin op herziening van de Ongevallenwet werd aangedrongen. Bij de herziening van de Ongevallenwet in 1928 in verband met de uitbreiding der lijst van beroepsziekten, welke gelijk ge steld worden met een ongeval, was „bak kerseczeem" daarbij niet opgenomen. Waar volgens een der bepalingen van het Broodbesluit, personen lijdende aan deze ziekte niet in het bedrijf mogen werk zaam blijven, ontbrak naar het oordeel van adressant de bescherming op grond van de Ongevallenwet, welke daartegenover zou moeten worden verleend. Mede in het belang vafn do Volksgezond heid werd bij den minister aangedrongen een herziening van de Ongevallenwet, op dit punt te willen bevorderen. Naar thans het bestuur van bovenge- noemden bond van bevoegde zijde is mee gedeeld, is een herziening van de lijst der beroepsziekten in de Ongevallenwet, in voorbereiding, en verwacht mag worden, dat daarbij dan ook aan het „bakkersec zeem" de noodige aandacht zal worden geschonken. Landelijke Katholieke Meisjesdemonstratie. Naar „S. Maria" vernam, zal op den len Zondag in September een Meisjesdomon- stratie worden gehouden op verschillende plaatsen van het land, gelijk verleden jaar een demonstratie geschiedde voor dc jon- gene. DAMMEN. Wedstrijd te Alphen. De uitslag van den wedstrijd te Alhen tusschen D. E. S. en de Chr. L. D. V. is als volgt: D. E. S. (Alphen)—Chr. L. D. V. (Leiden) 1 J. v. CeverenJ. K'.eer 02 2 J. OostermanP. v. d. Stel 02 3 C. v. OeverenVan Zwicten Sr. 02 4 L. HouwelingM. Optendrees 1—1 5 M. Roggeveenvan den Bosch 02 6 H. van Egmond—Molenaar 09 7 W. den DaasMcinema 02 8 Do Leeuwvan den Wijngaard 2O 9 BoogaartColpa 0—2 10 F. OostermanKoenen 20 Totaal 5—15 Beide clubs hadden 2 invallers. Dinsdag 28 Jan. speelt D. E. S. tegen Lisse te Lei den in „Oud-Hortuszicht".

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1