De twist in bet woonwagenkamp te Leiden LEGER EN VLOOT DC N DERDAG 23 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT rWEEDE BLAD PAG. 8 Behandeling voor het Haagsche Gerechtshof Gisterochtend zou, zooala reeds in 'fc kort gemeld, in hoagcr beroep voor het Haagsch Gerechtshof behandeld worden de zaak van den twist in het woonwagenkamp te Leiden op 2 Oct. jl., bij welken twist de woonwagenbewoner J. H. B. een zijner kaïnp'gcnooten met een revolver heeft ge dood. Bij de behandeling voor de rechtbank had B. zich op noodweer beroepen. Na do conclusie van den officier van justitie, die tien jaren eischto, veroordeelde de recht bank den verdachte wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbende, tot twee en een half jaar gevangenisstraf. Bij den aanvang der behandeling merk te de verdediger van B., mr. Duys, op, dat één van de door hem opgeroepen getuigen k décharge en wel de belangrijkste, niet is verschenen, waarschijnlijk nit angst. Het betreft hier een zekere Kwarten, broe der van den verslagene, die kan verklaren, dat het slachtoffer eerst hem nog een stomp in het gelaat heeft gegeven, alvorens zich tegen B. te keeren. Pleiter zou er hoogeu prijs op stellen, wanneer het Hof ook dezen getuige nog zou willen hooien. Besloten werd daarop de verdere be handeling van de zaak uit te 6tellen tot des middags 2 uur, teneinde den ve'd- wachlers gelegenheid te geven dezen ge tuige Kwarten met machtiging van den procureur-generaal te halen uit het woon wagenkamp aan den Zuidweg te Delft, waar hij op het oogenblik vertoeft. HET VERHOOR. De straf te hoog. Des middags vangt dan het verhoor aan. Verdachte verklaart in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij de straf te hoog vond en meende die niet verdiend te heb ben. Heeft de verslagene met een revolver gedreigd? Get. Eskens, inspecteur van politie te Leiden, handhaaft zijn vroeger afgelegde verklaring en deelt nog mede, dat B. na zijn bekentenis heeft verklaard gezien te hebben, dat. de verslagene een revolver in de hand had. Verd. beweert geschoten te hebben om schrik aan te jagen, daar hij met een re volver bedreigd werd. Get. v. Raven, rechercheur van politie te Leiden, handhaaft ook ziin verklaring voor de rechtbank afge'egd. Hij heeft nog even met den getroffene kunnen spreken, die hem heeft meegedeeld, dat er ruzie was over de kinderen, niet dat G. B. met een revolver heeft gedreigd. Er was echter weinig tijd om den getroffene te hooren, zoodat deze niet veel meer heeft kunnen zegeen. De 14-jarige Louis D., (oen zoon van den vers!"een K.") heeft gezien, dat de vrouw van B. den verslagene met een zweep m het gezicht slceg, die haar daarna op den grond gooide. B. haalde daarna een revol ver nit zijn zak hij is daarvoor niet ee-st in den woonwagen gegaan en schoot, hoewel hij zelf geen ruzie had met Kwarten. Verd.: Hij en zijn broer hebben gepro beerd K. den revolver uit de hand te wrin- gen. Louis D.: Dat is niet waar. De Pres.: Had je vader een i'evolver? Louis D.: Dat weet ik niet. De verdediger mr. Duys: Weet je dat niet? Had je vader dan ook geen jacht geweer? Louis D.: Dat wel. Mr. Duys: Je zult toch in zoo'n kleine woonwagen wel weten of er een revolver is. Tegenstrijdig. Een broer van den vorigen getuige ver- Haart, in strüd met de door hem vroeger afge'egde verklaring, niet gezien te heb ben dat zijn oom, Michiel K., verd. B- een hand heeft gegeven. Ook verdeT heeft hij niet anders gezien dan dat verd. schoot. Of zijn vader een revolver had, weet hij niet, evenmin of zijn moeder na de gebeur tenis een revolver heeft weggegeven. Mr. Duys: Hoe is het dan mogelijk, dat je moeder dit laatste verklaard beeft. Gel.: Het is het beste, dat u dat aan mijn moeder vraagt. Mr. Duys: Ik wensch het u nu te vra gen. Uw verklaringen loopen nogal uit een. Get.: Ik heb geen revolver gezien. Margaretha Muller, die Theodoor Kwar ten met een zweep heeft geslagen, en daar na door hem op den grond is geworpen, heeft onmiddellijk daarop achter zich een schot hooren lossen. Getuigen met een mes bedreigd. Mr. Duys: Ts het u bekend, dat familie van den verslagene getuigen, die ten gun ste van B. wilden getuigen, heeft bedreigd? Getuige: Ja, met een mes. Mr. Duys: Kunt u verklaren, dat u twee menschen op miin kantoor hebt gebracht en wat die verteld hebben? Get.: De vrouw beeft gezegd, dat Kwar ten met een revolver op B. afging, de man heeft verteld, alleen een zwart voorwerp te hebben gezien in de hand van K. Mr. Duys: Hebben zii die verklaringen in volle vrijheid afgelegd? Get.: Ja- „Ze zullen me niet opeten". Jacobus Ras heeft de voorafgaande ru zie gezien en verklaart, dat Theodoor Kwarten, nadat 't schot was gevallen, een zwart voorwerp in zijn hand had. Pres.: Was het een revolver? Get Dat weet ik niet. Pres.: Vrceger hebt u verklaard, dat hij iets zwarts in de hand had, dat door zijn zoontje werd weggewerkt. Get.: Tk durf het niet meer te zeggen, ik weet het niet. PPres.: Bent u bang? Get.: Waarvoor zou ik bang zijn? Ze zul'en me n:et opeten. P>-es.: Hebt n wel eens een revolver in het bezit van Kwarten gezien? Get.: Neen. Ve-d.: Hü is b~ng, hij wordt bedreigd. ,Zeg het nou". Mr. Duys: Durft u. getuige, onder ee^e te ve-klaren, dat u niet bang bent? Hebt u niet gezegd op mün kantoor, dat n een zwart voorwerp gezien hebt, maar dat u dat nooit voor den rechter zou durven ver- h'arpn. „7© sVan me dood" hebt u gezegd. Ik heb op den angst van dezen man ge speculeerd en aan zijn buren gezegd, dat hij een verklaring, waardoor hij iemand nit de ere vangen is kan houden, niet durfde af te leggen. 7e hebben hem toen een lafaard genremd. Herinnert u zich dat allemaal niet? Get.! De advocaat heeft me wol hon derdmaal gevraagd: zeg het nou, zeg het nm. Mr. Duys: Neen. de verklaring heeft u dadelök op miin kantoor afvelegd. maar ik heb erop aanvedronven, dat u die voor den rechter zou herhalen. Pres.: Was u bang. Get.: In het begin. Maar wat ik hier verkaard heb is ~de waarheid. De revolver was weg. Twee rechercheurs, als getuige gehoord, hebben in den woonwagen van Kwarten een onderzoek ingesteld naar den revolver De vrouw verklaarde, dat zij eenire maan den gebeden een revolver had gehad, van een onbekende, maar dat ze die toevallig daags tevoren ter reparatie aan iemand uit De'ft had meegegeven. De 'revolver was niet meer aanwezig. Flauw gevallen en niet teruggekeerd. De vrouw van Ras, als getuige gedag vaard, heeft. Woensdagmorgen in het Ge rechtsgebouw een heftige scène gehad met een andere vrouw en heeft daarbij een flauwte gekregen. Zij is daarna niet meer teruggekomen. De zieke getuige. De broer van Kwarten was ook des mid dags niet verschenen. In verband hierme de verklaarde mr. Duys nu, dat deze niet kon komen, omdat hij ziek is. Hij heeft aan pleiter echter in tegen woordigheid van een derde met beslist heid erkend, dat zijn broeder alleen ruzie met hem zocht, om met B. definitief te kunnen afrekenen. Deze niet verschenen getuige heeft al veel met zijn broeders fce maken gehad, ook met den verslagene, en loopt thans nog met een steekwond. B. zat volgens hem in doodsangst, daar de verslagene er wel vijf van zijn postuur aan kon, en zou, had hij Kwarten niet dood geschoten, zeker door dezen doodgeslagen zijn. Hij kan zich dan ook volkomen be grijpen, dat B. een revolver heeft gegre pen. Verder heeft deze getuige aan mr. Duys verklaard, dat zijn broer wèl een revolver had en dat hij zelfs na het schot Eergisteravond hield de Raad dezer Ge meente een openbare vergadering onder voorzitterschap van den heer Alb. Ouds hoorn, Loco-Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer J. L. M. Bakker. Na dat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend, sprak de voorzitter de nieuwjaarsrede uit. Wat in 't jaar 1929 werd ver richt. Wat het afgeloopen jaar betreft, wil het spr. voorkomen, dat veel goeds tot stand is gebracht. Met genoegen mag spr. hier noe men het leggen van 1650 M2. rioleering, het aanleggen van een flink trottoir tegenover de buitenplaats „Oogstergeest", het ver- breeden van den straatweg daar ter plaat se en verbreeding hoek Warmundastraat, hetgeen den toestand aldaar zeer tin goe de gekomen is. Verder gaande ziet men de verbreeding in wording, grenzende aan het land Heemskerk, de verbreedde Korenmo- lenbrug, en het verder gelegen weggedeel te, waarvoor wij van verschillende grond eigenaren een gedeelte van hunne percee- len noodig hadden, welke wij, dank zij hunne medewerking spoedig in eigendom verkregen. Terug komende zien wij de weg- verbreediug bij het nieuwe Raadhuis en bij de pastorie der Hervormde kerk, en zoo als u bekend is, werd ook door de Ge meente het strookje grond aangekocht voor de woning van den heer van Staveren ge legen, wat eveneens voor wegverbreeding is bestemd, zoodat wij gerust kunnen zeg gen, dat vanaf dit punt tot heek Warrnon- derdam een flinke weg is verkregen. Ook werd door den Raad besloten de Villa Wel gelegen te doen verbouwen tot Raadhuis, welke verbouwing geheel tot genoegen van B. en W. wordt uitgevoerd en welhaast zal kunnen worden opgeleverd. Verrezen is in aangrenzing daarvan esn politiewoning, annex cellen en brand spui tejn huis, waar mede in een groote behoefte is voorzien, voorad ook daar de motorbrandspuit, welke uitnemend voldoet, vorstvrij bewaard kan worden, omdat' dit gebouw vanuit het Raadhuis centraal verwarmd wordt. In herinnering wil spr. brengen, dat de Ge meente eigenaresse werd van 2 perceelen grond in de nabijheid van Hotol de Stad Rome. De onderhandelingen inzake ver koop daarvan, werden, dank zij do mede werking van den toenmalige» eigenaar op aangename en vlotte wijze gevoerd. Plan nen zijn aanhangig om op een dezer ter reinen een gemeentelijke muziektent te bouwen. Door de medewerking, welke de Gemeen te van het R. K. Schoolbestuur mocht on dervinden, is bereikt, dat de ingang van de Meerrustlaan aanmerkelijk werd verbreed, wat gezien het enorme vreemdelingenbe- zoek waarin Meerrusfc en Warmond zich mag verheugen, het verkeer aldaar zeer ten goede zal komen. Het Warmönderhek. Nog wil spr. er op wijzen, dat in het besproken jaar, door B. en W. wederom het nog steeds bestaan van de tol (War- mondeihek) onder de aandacht van Gede puteerde Staten werd gebracht; en dat, aan genoemd college werd bekend ge maakt het bedrag, hetwelk naar mcening van B. en W. als offer uit de Gemeentekas zou moeten vloeien om tot afkooping van deze tol te geraken. Deze onderhandelingen zijn nog niet zoo ver gevorderd, dat wij nadere med&Jee- lingen daaromtrent kunnen doen. Genoegen doet het ons te kunnen consta- teeren dat het Gemeentelijk Bureau voor Vreemdelingenverkeer zeer nuttig werk heeft verricht en zeer zeker zijn aandeel zal hebben gehad in heb feit, dat over de maanden Juli, Augustus en September 1920 het reizigersverkeer per trein naar War mond met ruim 6000 toenam in verhouding tot het aantal gedurende dezelfde 3 maan den in 1928. Dit bureau mag zich dan ook verheugen in werkkrachten buiten do Ge meente wonende, die niet te onderschatten zijn. Gewezen dient te worden naar de nieuw aangebouwde straat door de N.V. Natio naal Grondbezit, welke zoo straks aan de Gemeente zal worden overgedragen en waarvan reeds vele huizen bewoond zijn. Een aanwinst, wat voorzeker het aantal inwoners van onze Gemeente zal bevorde ren. Door dén strengen winter, welke begin 1929 inviel, had ook ons dorp met groote werkloosheid te kampen. De werkloozen werden zooveel mogelijk door de Gemeen te te werk gesteld; toen dit door het aan houden van deze strenge vorstperiode niet meer mogelijk bleek te zijn, werden zij op geregelde tijden van levensmiddelen cn brandstoffen van gemeentewege voorzien. Ook van andere zijde is in deze veel steun vorleend, terwijl ook vele particu lieren zich op verschillende wijze niet on betuigd lieten. De bouw van Philoscphicum en Lidwinagesticht. Op heden kunnen wij met blijdschap constateeren, dat dank zij de groote bouw werken welke in Warmond worden uitge- zijn woonwagen is binnengeloopen, om zijn revolver te halen, en daarmee twee keer heeft willen schieten, doch dat de revol ver ketste. Hij zou zelfs nog precies we ten, waar de revolver is. De vrouw van den verslagene is hem komen vragen, aan de politie te vertel len, dat het eon ondeugdelijke revolver was. Uitstel. Daar het Hof het van belang acht, ook dezen getuige alsnog onder eede te hoo ren, werd de verdere behandeling van de zaak uitgesteld tot Woensdag 12 Februari om 10 uur. voerd, er van werkloosheid geen sprake is, terwijl wij met genoegen mogen waarnemen, dat arbeiders van alle gezindten daar te werk zijn gesteld. Ook de gezondheidstoe stand was over het afgeloopen jaar bevre digend en Gode zij dank bleef onze Ge meente bewaard voor de elders heerschen- de besmettelijke ziekte. Naar spr. ver neemt is het bloembollenbedrijf in deze Gemeente zeer naar wensch gegaan, terwijl het landbouwbedrijf minder goede resulta ten opleverde. Toch wil het spr. voorkomen, dat hier en in het bijbehoorende Lageland de toestand minder ongunstig is geweest dan op vele plaatsen in ons land het geval was, daar onze polders door de lagere lig ging meer droogte kunnen hebben. Ten slotte brengt spr. nog in herinnering dit het oostelijk gedeelte van ons dorp voor zien is geworden van Waterleiding cn Elcctrisch licht en dat de aJdaar won énden op vrij voordeelige wijze zich bij het bui- zen- en kabelnet kunnen aansluiten. Als oudst Raadslid dankte de heer J. K. Heijl den voorzitter voor de gcede wen- schen tot den Raad gericht en wenscht hem zoowel als zijn gezin voor het nieuwe jaar zijn beste wenschen en Gods boste zegen. Hierna wordt overgegaan tot voorlezing der notulen der vorige bijeenkomst welke na een kleine rectificatie ongewijzigd wor den vastgesteld. Hierna werd overgegaan tot afwerking der agenda. De diverse Commissies voor 1930 wer den samengesteld als volgt Stembureau: de beide wethouders, plaatsvervangers do heeren C. van Schie en J. van Moorsel. Verificatie Commissie: de heeren C. van Schie en J. van Moorsel; plaatsvervangers do heeren J. L. M. Bakker en G. Onder water. Waterleiding-Commissie: de beide wet houders en J. L. M. Bakker. Lid der Oommissie van Advies over hot Pompstation: de heer G. Onderwater. Benoeming herschatter dranklocoliïei- ten. Als zoodanig wordt herbenoemd de heer Hooijer, taxateur te Ledden. Openstelling telefoonkantoor op Zon- en Feestdagen. Het telcfoonkanloor in t vreerr.delingen-seizoen. In verband met dit punt deelt de voor zitter mede, dat het vorige jaar gedurende de maanden Mei tot en met 15 September het postkantoor voor het telefoneeren ook enkele uren op Zon- en Feestdagen was opengesteld, wat niet alleen voor de sport maar ook voor alle ingezetenen een groot belang was. In verband hiermede stellen B. en W. voor ook voor dit seizoen weder eenzelfde regeling met de Posterijen te treffen; de kosten hiervan bedragen slechts £8.16. De heer Heijl kan zich met hot voorstel van Burgemeester en Wethouders niet vereenigen daar dit in strijd is met zijn principe. Bovendien meent hij dat deze openstelling geen daadwerkelijk nut heeft. Het voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van het lid Heijl. Hierna kwam aan de orde: „Overname straten nabij de Padoxlaan". De voorz. deelt mede, dab van de N.V. Nationaal Grondbezit te 's Gravenkage eon schrijven is binnengekomen, waarin deze Maatschap pij mededeelt dat zij bereid is kosteloos aan de Gemeente af te staan de straat voor de .woningen staande in de Padoxlaan benevens de beide dwarsstraten. B. en W. stellen voor van deze aanbieding ge bruik fce maken, waartoe met algemesne stemmen besloton wordt. Verbreeding Heerenweg over het spoor. De verbreeding van den Hee renweg. De voorz. zegt, dat de heer Medders bereid gevonden is de grond liggende voor het door hem aangekochte perceel voor heen bewoond door den heer J. H. Haver kort aan de Gemeente af te staan, waarbij echter een strook ter breedte van 1 1/2 Meter, gemeten uit den voorgevel zijn eigen dom meet blijven. Tevens wil hij aan do Gemeente gratis af staan berm en slout, liggende naast genoemd perceel ter lengte van ongeveer 65 Meter, terwijl hij bereid is deze sloot op zijn kosten te doen dem pen, terwijl de Gemeente de struiken moet rooien. Hij wenscht hiertoe over te gaan onder do volgende voorwaarden: le. Dat een eventueele verbreeding van den Heerenweg daar ter plaatse gevonden zal worden aan den kant van het door hem gekochte perceel en niet aan de zijde van zijn villa „Meba'j 2e. dat hem door de Gemeente een zelf de hoeveelheid zand moet worden ver strekt als benoodigd zal zijn voor den door hem te dempen sloot en dit zand door de Gemeente zal moeten worden gestort op zijn land bij het groote vaarwater. Mocht hij voor 1934 van deze bevoegdheid geen gebruik maken, komt deze laatste eisch te vervallen. B. en W. vinden dit een zeer coulant aanbod, weshalve zij voorstellen tot deze transactie over te gaan, waartoe na eeni- INGEZONDEN MEDEDEELING. ge bespreking met algemeene stemmen be sloten wordt. Hierna wordt overgegaan tot de bespre king meubileering nieuwe Raadhuis. De meubileering van het Raadhuis. De voorz. zegt, dat deze aangelegenheid zijn volle aandacht heeft. Hij heeft ge meend zich te dezer zake in verbinding fce moeben stellen met een deskundige op dit gebied, en deze werd direct bereid ge vonden alle inlichtingen te verstrekken, geheel kosteloos en zonder eenige verplich ting. De bedoeling is, zegt spreker, dat deze deskundige zal aanwijzen wat het meest verkieselijke zal zijn, terwijl B. en W. aan de ingezet-enen die hiervoor in aanmerking komen, prijsopgave zullen vra gen, waarbij zij zoowel kwaliteit als afwer king zullen aanwijzen. Het lid Heijl juicht het zeer toe dat de voorz. dezen weg bewandeld heeft en eerst zijn licht eens heeft opgestoken bij een deskundige. Nog deelt de voorz. mede, dat fc.z.L den Raad een en ander ter beslissing zal worden voorgelegd. Na eenige discussie kregen B. en W. machtiging, om wanneer hun dit na een ingesteld onderzoek meer wenschelijk bleek al de ramen aan de voorzijde zoowel als aan de zijkant vna het nieuwe Raadhuis te doen voorzien van glas in lood en zulke in zijn geheeL Waar komt de muziektent? Hierna vingen de besprekingen aan om trent de plaats waar de gemeentelijke mu ziektent geplaatst zou worden. De voorz. bracht verslag uit van het te dezer zake gevoerde onderhoud van Burgemeester en Wethouders met de muziekdirecteuren. Men wist nog njet of men over zou gaan tot het plaatsen van een ronde muziek tent of een nis. Deze laatste werd vooral door de directeuren geprefereerd. Beslo ten werd dat B. en W. eerst nog eens na zouden gaan of plaatsing op beide terrei nen mogelijk was, waarna de Raad een be slissing zou nemen om de juiste plaats te bepalen. Bij de bespreking „Vernieuwing Dorps straat" deelde de voorz. mede, dat B. on W. aan den heer C. Machen hadden ver zocht hun te willen mededeelen of hij be reid was het vooruitgeschoven gedeelte van de hou-ten loods, welke als winkel gebruikt werd, enkele Meters achteruit te plaatsen, en zoo ja de voorwaarden die hieraan door hem verbonden werden. De heer Machen had B. en W. medegedeeld hiertoe bereid te zijn, mits hem een vergoeding zou wor den gegeven in contanten van 1000.—, terwijl dan tevens de verplaatsing van den voorgevel en gedeelte van den zijgevel op kosten der Gemeente moest geschieden, aan welke verbouwing door hem nog verschil lende voorwaarden werden verbonden. B. en W., aldus de voorz., konden, gezien de buitensporig hoogen prijs, die gevraagd werd, geen vrijheid vinden den Raad te a-d- viseeren hiertoe te besluiten. Wethouder Zwetsloot was van oordeel, dat, mocht het verkeer in de Dorpsstraat zeer toenemen, men nog altijd het e-enrich- fcing-verkeer kan invoeren, waardoor oe Dorpsstraat voor het verkeer ontlast wordt. Het lid van Moorsel valt den gevraagden prijs niet direct tegen, doch hy zou B. en W. in overweging willen geven nog eïns met den heer Machen te praten en het trachten daarheen te leiden, dat de verbou wing door hemzelve geschied, waarvoor de Gemeente dan een vergoeding kan toe kennen. Aldus wordt besloten. Een nieuwe Dorpstraat met trottoirs. Allereerst kwam hierna in behandeling de vraag of men een nieuwe Dorpstraat met of zonder trottoirs zou maken en alle leden waren van meening, dat een nieuwe Dorpstraat met trottoirs de ©enigste af doende oplossing was, waartoe dan ook met algemeene stemmen werd besloten. De voorz. hoopte in deze op de steun van de Dorpstraat-bewoners en deze vooral in hun eigen belang hun medewerking tot deze verbetering zouden geven, waaraan hij niet twijfelde. Tevens meet, aldus het lid Heijl, tegelijkertijd de Baan bestraat wor den, waartoe ook werd besloten, terwijl wat het gedeelte betreft in de Warmundastraat, Lw. vanaf den Heerenweg tot ingang War mundastraat, dit zal afzonderlijk worden gehouden doch ook nog dit jaar worden bestraat. Na de gebruikelijke rondvraag, die niets opleverde, dankte de voorz. de raadsleden voor de prettige wijze waarop door hem deze vergadering geleid had kunnen wor den en waardoor alles zoo'n vlot verloop had. Gep. luitenant generaal H. Ch. A. Neeteson Te 's-Gravenhage is, 7*8 jaar oud, over leden de gep. luit-generaal H. Ch. A. Nee teson. De thans ontslapene was officier in de Orde van den Ned. Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nassau. DE BEKENDE VOETBALSPELER VAN HET NED. ELFTAL. BAKHUIJS. is met het s.s. ..Patria" van Rotterdam naar Indië vertrokken. Bakhuys aan het roer GEMEENTERAAD VAN WARMOND

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8