Men-Aires B. DE KONING KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW STADSNIEUWS HET GOEDKOOPSTE NOG NOOIT zoo okoa((§f GEKOCHT TE HEBBEN OVEROEGLEVEN CDtKS BUM VOR NIETS Agenda DONDERDAG 23 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 PATER HERMAN AUF DER HEIDE, t In het Missiehuis to Steil overleed Dins dag plotseling P. Herman auf der Heide, dio vanaf 1893 do veelzijdige missieprocuur der Congregatie van de Paters van het Goddelijk Woord geleid heeft. Zijn zecreerw. word geboren 1S65 te Es sen uit een zeer godsdienstig gezin, dat drie priesters-missionarissen aan de Kerk heefl geschonken. In 1890 ontving hij in liet Missiehuis te Steil de H. Priesterwij ding uit de handen van den bisschop van Roermond. Ka enkele jaren ïeeraar te zijn geweest werd hij in 1893 benoemd tot algemeen procurator voor de missies der congregatie. Van 1911 tct 1920 was hij lid van hot generaal bestuur. Tevens was Z.Z.E. jarenlang directeur van de door P. Arnold Janssen gestichte Congregatie van Missiezusters en van de Zusters der Altijd durende Aanbidding,Ondanks zij drukke bezigheden vond hij nog tijd ora verschil lende ascetische en missie-wetenschappe lijke boeken te schrijven. Door zijn bescheidenheid on priesterlij ke vroomheid had hij zich de sympathie van zeer velen verworven. Verborgen wer ken en bidden in den dienst van het mis siewerk kenschetson ziju leven. De plech tige uitvaart zal Donderdag (heden) in het Missiehuis te Steil plaats hebben. II. I. P. VERMINDERDE BLOEMBOLLEN- UITVOER. Gevolgen van de kale vorst. De Nederlandsche export van bloembol len is in het afgeloopen jaar achtergeble ven bij dion van 1928; het uitvoer-quantum daalde nl. van 42.6 millioen kg. voor 43 millioen tot 35 millioen kg. voor 40.5 millioen. Duidelijk valt hier de invloed van de kale vorst (strenge vorst zonder sneeuw dek) te bespeuren, welke vooral veel tul pen narcissen, crocussen en irissen tot jiaar slachtoffers maakte; hyacinthen had den het minst, tuinen het meest te lijdon. Bovendien zijn flinke hoeveelheden bol len dit jaar gebruikt voor uitbreiding der beteelde oppervlakte, waardoor dus minder voor verkoop beschikbaar kwam en de prijzen hooger werdenvooral wat tulp, crocus en narcis betreft. De bedrijfsuit- koinsten waren dus over het algemoen nog bevredigend. Iets voor onze tuinders? Het kweeken van bananen. Een voortvarend tuinder in het Engel- sche graafschap Essex, de heer Honry Spencer te Wickford, heeft geslaagde proe ven genomen met het kweeken in waren huizen van bananen (Musa Cavendishii). Hij oogst gemiddeld 200 vruchten per plant. Het is zijn bedoeling, den handel in planten als hoofdzaak te beschouwen. ST. PETRUS-PATRONAAT. Oudersavond. Voor de eerste maal in dit winterseizoen heeft een samentreffen plaa-ls gehad ius- sc'nen Patronaatsbcstuur en de ouders der Patronaatsbesehermelingen. Aan den oproep om jl. Dinsdagavond in het eigen gebouw aanwezig te zijn, hadden helaas lang niet alle ouders gehoor gege ven en. rekenend ook met eventuecie wet tige verhindering, had toch het bestuur met alle recht een veel grooter medewer king mogen verwachten. Een feit, dat geen enkele.toelichting behoeft Desondanks hebben de aanwezige ouders zich hun gang naar Rapenburg 52 geens zins behoeven te beklagen. In zijn openigswoord riep do weïeerw. directeur, kap. H. v. d. Ven. den aanwezi gen een hartelijk welkom toe en begroete hen met blijdschap op de plaats, waai wekelijks, voor enkele uren maar, do Pa tronaatscommissie helpend optreedt in de vorming hunner kinderen. Na dezo hartelijke begroeting werd dooi de Patronaatsheeren speciaal om hel' eerste contact te vérgemakkeïijken do koffie rondgediend: welke „maatregel"' in alle opzichten in den smaak der gasten viel. Dan, de juiste stemming aanwezig wetend, nam do eerw. directeur het woord, om in een klare, kernachtige toe spraak zijn aandachtig gehoor de zoo noo- dige kennis en liefde bij te brengen voor het heerlijke werk der jeugdvorming. In het eerste deel zijner rede schelste de eerw. Inleider met rake trekken den wonderbaren ommekeer, die er plaats grijpt in het lichamelijk en geestelijk le ien van den jongen, tusschcn 14 en 18 jaar. Den in spanning luisterenden ouders was het aan te zien, hoe deze praehtige uit beelding van dit zich steeds hernieuwend gebeuren heel hun eigen ervaring en mode loven opeischte. Geen wonder dan ook, dat de aandachi geboeid bleef, toen de eerw. Inleider ir, het tweede deel zijner voordracht hun een viertal doeltreffende hulpmiddelen voor hield, om in dit geweldig levensproces hun ner zonen krachtig in te grijpen en lei ding te geven aan heel hun volgend leven. Gij ouders, draagt zorg, aldus spr.. dat uw kind u hoogacht om uw strikte recht vaardigheid. Op do tweede plaats, geeft uw zoon het volle vertrou wen. Schenkt hem gulle b 1 ij h e i d, in uw persoon en in het gezinsleven en ten slotte: hebt liefderijk geduld met hero. Na een pakkend-duidelijke uitwerking de zer inhoudsvolle gedachten besloot do eerw. inleider met een krachtige opwekking tot medewerking, zijn welsprekend betoog, dat met een verdiende, hartelijke instemming beloond werd. Met veel animo werd ver volgens door meerdere ouders van de ge dachten wisseling gebruik gemaakt en van zelfsprekend, dat zoodanige medewerking door de Patronaatscommisic op hoogen prijs gesteld werd. Gaarne .de gelegenheid benuttend brach ten hierna een tweetal Patronaatsheeren het groot belang naar voren van Arbeids beurs en Spaarkas, daarbij ondersteund door den eerw. directeur, die aller aan dacht vroeg voor do eigen bibliotheek en.... con warm pleidooi hield voor zijn mooie Mariacoagregatie. Mot een welgemeend dankwoord sloot de eerw. directeur deze uitnemend geslaag de bijeenkomst; daarbij tevens den wensch uitsprekend, dat allen in ruimen kring pro paganda zouden maken voor den eerstvoi- genden, maar dan prachtig bezetten oudersavond. Niet het minst wenscht dat, de Patronaatscommissie v a- n „S t. Petra s". DE ZORG VOOR DE ONGEHUWDE MOEDER EN DE NIEUWE ZIEKTEWET. Voordracht van dr. C, Meuleman. Op uitnoodiging van den Leidschen Ar menraad heeft gisteravond dr. C. Meide man, directeur van de Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen, in Hotel café- rest. „Den Burcht" alhier een rede gehou den over bovengenoemd onderwerp. Courantenberichten zijn als vliegen, ai- dus begon dr. Meuleman, lastig. Even steken ze, maar 't is direct vergeten. In dit verband herinnerde spr. aan een twee cal courantenberichten uit den laatsten tijd, waarin gemeld werd hoe twee gevallen van kindermoord werden bedreven. Deze berichten beroeren ons even, geven misschien aanleiding tot een enkele opmer king in gezelschap, maar overigens zijn zij alweer aan ons voorbijgegaan en is er niemand, die er aan denkt-. En toch zeg gen ze ons zooveel. Zij toonen ons aan do diepte van de ellende, waarin de onge huwde moeder kan verkeeren, zóó, dat zij do natuurlijke stem van de moederliefde, die toch ook in haar gesproken heeft, ver stikt, dat zij haar geweten absoluut bet zwijgen oplegt, dat zij alle menschelijk ge voel in zich onderdrukt. Zeker er zijn misdadige typen onder, maar zij zijn toch zeldzaam. In zijn jaren lange ervaring op dit gebied, waarin hij meer dan 2100 gevallen onder behandeling kreeg', heeft spr. de stellige en heilige over tuiging gekregen, dat die moeders veel meer ongelukkig zijn dan slecht, veel meer te beklagen dan to berispen. Spr. geeft vervolgens een overzicht van de discussies in de Tweede Kamer, gehou den bij de behandeling van de Ziektewet. Men moge denken over het amendement- Aalberse zoo men wil, maar de aanneming van dit amendement heeft een groot voor deel gehad en wel dit, dat het vraagstuk van de hulp aan de ongehuwde moeder de finitief aan de orde is gesteld. Hoe is de toestand nü? De zorg is een voudig geheel overgelaten aan de parti culiere liefdadigheid. Het hangt af van meerdere of mindere energie van liefdadi ge vereenigingen en personen of de onge huwde moeder in haar uoocl hulp ontvangt of niet. Alleen in A'dam is een eenigszins vaste organisatie, die dc belangen der on gehuwde moeders behartigt, maar overigens is in ons land de toestand absoluut onge regeld. Bij de behandeling van de ziektewet in de Tweede Kamer is de materie uitvoerig besproken en wfjJ naar aanleiding van een voorgestelde wijziging in art. 16, die dc nitkeering bij ziekte regelt, door de toe voeging: „Met. ziekte worden zwangerschap en bevalling gelijk gesteld". Een hierop door mej. Westerman toegelicht amende ment van eenige leden van den Vrijheids bond, strekkendo om deze toevoeging to doen vervallen, omdat zwangerschap niet met ziekte is gelijk te stellen, werd ver worpen. Was dit amendement aangenomen dan zou de kwestie van de Moederschaps- zoi-g, voor God weet hoe lang weer, van de baan zijn, daar het princiep van overheids zorg voor het moederschap weer uit de wet zou zijn gelicht. Een ander amendement was ingediend dcor drie leden der 11. K. Staatspartij en drie der A. R. Partij. Dit luidde: „Met ziek te worden zwangerschap en bevalling van een gehuwde vrouw gelijk gesteld". Be doeld werd, dat de wettelijke verzekering zich niet zou uitstrekken tof zwangerschap buiten het huwelijk. Bij de behandeling vau dit amendement heeft men den heer Aal- berso c.s., of liever gezegd de rechterzijde groot onrecht aangedaan. Twee zaken toch moeten hier volkomen gescheiden worden gehouden: lo. De ver zekering tegen de gevolgen van buitenech telijk verkeer mag niet wettelijk worden geregeld; 2o. Dit bedeelt geenszins, dat daarmede- gezegd zou zijn, dat de onge huwde moeder niet moet worden geholpen. Dit heeft de heer Aalberso duidelijk bij do toelichting van zijn amendement gezegd. Na hierover verder uitgeweid te hebben, zegt spr., dat men hier steeds twee dingen rneb elkaar verwart: overheidszorg en ver plichte verzekering. Het sociaal en moreel zoo gewichtige vraagstuk van de hulp aan de ongehuwde moeder is bij de behandeling van de Ziekte wet in de Kamer verdronken in de poli tiek, verklaart spr., en afgezien van de principieele kwestie acht spr. heb om re denen van opportuniteit oen geluk, dat het amendemeut-Aalberse is aangenomen en dat de ongehuwde loonarbeidster niet in de Ziektewet is opgenomen voor wat be treft zwangerschap en bevalling. Waarom? Om de eenvoudige reden, dat ware dit wel geschied, de kwestie van de hulp aan de ongehuwde moeder waarschijnlijk voor ge- ruimen tijd van do baan was. En dit ten onrechte, volgens spr., want op ruim 2100 INGEZONDEN MEDEDEELING. OPGERICHT 1375 Nog slechts ENKELE DAGEN duurt onze igbiemmon l fL VANAF Hi it en met WOENSDAG" a.s aüe 't Is ongelooflijk, maar voor MINDER clan EEN GULDEN koopt U reeds een MOOIE LAP van BESTE kwal., voldoende voor eon Haarl.str. hoek Donkersteeg 2-4-6 ongehuwde moeders, die gedurende spr.'s werkkring te Heerlen onder zijn behande ling kwamen, waren 230 fabrieksarbeid sters, die in de termen van de Ziektewet zouden zijn gevallen, dat is dus 12.4 pet. Dr. Meuleman komt clan tot de vraag, of de overheid de verplichting heeft cle onge huwde moeder te steunen, of beter, of do ongehuwde niceder recht heeft op hulp. Er zijn er, die het immoreel achten, dat de Staat aan de ongehuwde moeder een zelfde recht op bescherming zou verleenen als aan de gehuwde en die daarom de be palingen van de Conventie van Washington zelfs een kaakslag n^pmden voor de hoog heid der moraal, door do Katholieke Kerk aan alle volkeren van Europa en Amerika geleerd. De gelijkstelling van de ongehuw de en gehuwde moeder inzake moeder- schapszorg wordt dan beschouwd als een aanslag op de waardigheid van het moeder schap m het huwelijk. Anderen meenen, dat die verstrekkende conclusie niet moet worden getrokken, maar dat elke moeder verplichtingen heeft tegenover haar kind, die volgen uit het moederschap zelf. Aan deze moederplichten correspondee- ren de respectieve moederplichten, waar van de grond ligt in het moederschap zelf. Evenals de gehuwde heeft de ongehuwde moeder volkomen recht op bescherming, ook op bescherming van den Staat: lo. om dat het moederschap en de bescherming van het levensrecht van het kind onmid dellijk in het belang is van de gemeen schap; 2o. omdat dc ongehuwde moeder met dezelfde rechten als de gehuwde meer aan gevaren blootstaat, dus wettelijke be scherming nog moer noodig heeft. Intusschén is wel gebleken bij de Ka merdebatten, dat er ge-en enkele politieke patrij is, die niet voorstaat den plicht van dc overheid om do ongehuwde moeder to hulp te komen. De waag is maar: hoe? Naar spr.'s mconiug moeten er organen zijn, die dc hulp voor de ongehuwde moe der voor elk afzonderlijk geval vaststel len. Kunnen dit de voogdijraden zijn, of een afzonderlijke commissie uit die raden? Dc hulp moet worden verleend ook in het belang van het onschuldige kind, dat aan de schuldige verhouding zijn bestaan te danken of te wijten heel-t. Wij moeten de hulp aan de ongehuwde moeder beschouwen uit tweeërlei oogpunt: uit dat van de geneeskundige verzorging en uit dat van maatschappelijken steun. Wat- de verloskundige hulp van de zaak betreft verklaart spr. zonder vrees voor tegenspraak, dat haar toestand als zooda nig recht geeft op behoorlijke verloskundi ge hulp. Tegenstanders hiervan zoggen, dat ook niet elke gehuwde moeder de gelegen heid heeft zich gedurende de zwangerschap onder deskundige controle ie stellen, xfiaar spr. werpt daartegen op, dat dit dan een groot verzuim is, wellicht van de overheid, want deze heeft te zorgen, dat elke moe der gehuwd of ongehuwd, behoorlijke ver loskundige hulp kan bekomen en wanneer zij zelve dit niet kan bekostigen, dan moet haar die kosteloos worden verschaft. Maar nu de maatschappelijke zorg. Zoo lang de dag nog niet is aangebroken, dit een aparte wet de geheele „Moederscharts- zorg" regelt, zullen wij, zij het met halve maatregelen, den toestand zoo dragelijk mogelijk dienen to maken. Spr. wijst dan op hetgeen reeds door het particulier initiatief ten deze is verricht en hoe in vergevorderden staat van voor bereiding is de stichting van een lichaam, dat een band zou vormen tusschen alle be staande vereenigingen, die zich bezig hou den met de hulp aan de ongehuwde moe der, terwijl spr. nader uiteenzet hoe hij zich de werking daarvan voorstelt. :t Beste is inrichtingen to hebben, waar de onge huwde psychisch minderwaardige moeders systematisch voor bepaalden arbeid worden opgeleid, zoodat zij den kost verdienen voor zich en haar kind. Van geheel ande ren aard is de hulp, die moet worden vor- leend aan die andere grootc categorie van ongehuwde moeders, die hetzij bedrogen zijn ofwel door eigen lichtzinnigheid zich haar ongeluk op den hals hebben gehaald, maar hier is de hulp zeer individueel, het geen spr. nader aantoont. De overheid kan hier helpen door subsidieering om de on vermijdelijke administratieve organisatie zoo goed mogelijk in te richten. Wat de kosten van een en ander betreft zal hot leeuwendeel ervan voorloopig nog wel moeten worden opgebracht door de particuliere liefdadigheid. Als er maar ecu goede organisatie is, die de zaak grondig bestudeert, blijkt vanzelf hoezeer het staatsbelang hier in het gedrang komt. Zoo acht spr. het mogelijk te komen tot eene wettelijke regeling van moederschapszorg, berustend niet op theoretische of politie ie overwegingen, maar op goed waargenomen en wel doorvoelde nooden uit het practiscke leven. Spr. weidt dan nog verder uit over aller lei vraagstukken, die bij do bestudcering van de practijkgevallen aan de orde zullen komen, b.v. ten aanzien van den verwekker van het kind en hot onschuldig kind ze'f, dat met. dc schuld van de ouders door het leven gaat, om tenslotte op den voorgrond te stellen: wettelijke regelingen zullen noodzakelijk zijn. Dc nood van het volk dwingt er toe, maar het is zeker, dat, wan neer niet in do maatschappij ate overheer- schend element de naastenliefde hersteld wordt, dan zullen ook wettelijke maatrege len niet baten. In zijn laatste woord vraagt spr. eerbied te hebben voor haar, die den meed bezitten om de gevolgen van haar misstap te dra gen, omdat het zoo gemakkelijk is zwan gerschap te voorkomen of af te breken. Mocht iedereen inzien, dat beter resultaat zou werden bereikt door de echte naas tenliefde dan door welke wettelijke rege ling ook cn hoe het ook zij, een wettelijke regeling, die niet steunt op echts men- schenliefde, zal ge-en resultaat hebben. Een hartelijk applaus beloonde den spre ker voor zijn interessante rede en nadat er een korte gedachtenwisseling had plaats gehad dankte den voorzitter van den Leid schen Armenraad, pastoor Smit, dr. Meule man voor zijn betoog, om tenslotte de hoop uit te spreken, dat zijn woord vruchtdra gend zou mogen zijn. R. K. Athleiiek- en Spcrtverecniging „Rood-Wit". Maandag hield bovengenoemde Sport- vereeniging haar algem. jaarvergadering. Om half negen opende de voorz., de heer J. Th. Witte, de drukbezochte vergadering met den chr. groet eii heette allen harte lijk welkom, in 't bijzonder den geest, lei der, Rector J. C. C. Groot-, en den oud voorzitter, den heer G. Pollmann, Daarna deelde hij mede, dat op 5 Febr. a.s. voor leden en verdere genoódigden een lezing zal worden gehouden over de internationale vierdaagsche afstandmarschen van den N. B. L. O., waarvoor de secretaris van den N. B. L. O. toezegging heeft gedaan te zullen spreken. Vervolgens uitte hij zijn vreugde over den vooruitgang der vcr- ceniging, waartoe do nieuwe Technische Commissie veel bijdraagt. Nadat do notulen waren goedgekeurd bracht de secretaris, de heer P. J. Ver heef Jr., een keurig verzorgd jaarverslag uit, waarin hen schetste de schitterende prestaties van het afgeloopen jaar, vooral het Diocesaan record op de 10.000 M. van Th. Stijnman, alsmede z'n sublieme aan komst als eerste Leidenaar bij den zoo schitterend geslaagden Rood-Wit-singel- loop. Verder de zeer goede prestaties van G. v. Oer'e o.a. op de 1500 M., waarbij een leprijs te Delft bij D. H. L. werd behaald, alsmede het geweldige succes der Junioren te Heemstede, waar zij als de kampioenen vandaan kwamen. Verder memoreerde spr. de vele clubrocordverbeteringen. Hij braent hulde aan den clubkampioen G, v. Oerlo, die voor de tweede maal den titel ver overde en voor het eerst in bezit is geko men voor een jaar van den fraaien G. P.- beker. Vervolgens gaf de secr. een overzicht van de enorme successen bij de verschillende wandelwedstrijden, in het bijzonder do vierdaagsche afstandmarschen te Nijme gen, waarvan alien getooid met het off. Bondskruis thuis kwamen (applaus). Verder bracht hij dank aan den heer H. Duindam, die zeer veel voor de vereenigi-ng heeft ge daan waaraan wij in hoofdzaak de goede afwerking der Sportweek hebben te dan ken. Ook bracht hij dank aan do ontwer pers van het clublied, aan den heer G. v. Ccrlo voor z'n bijzonderen clubijver vooral getoond door dc leden te trainen, waaraan do successen te danken zijn, aan de Redac tie van „De Leidsche Courant" voor do volle medewerking welke van haar mocht ontvangen worden. Dc voorz. sprak vervolgens een woord van dank aan den secretaris, die, ofschoon niet. het geheele jaar die functie vervullend, toch in staat was een naar aller genoegen verzorgd jaarverslag voor te leggen. Daarna bracht de penningmeester, do heer Th. Stjjnman, een keurig verzorgd fi nancieel verslag uit, sluitend mot een ba tig saldo. Ook hem bracht de voorz. een woord van dank voor z'n goede prestaties, getoond in 't afgeloopen jaar, waarin hij de financiën uitstekend heeft beheerd en sprak hij de hoop uit, dat neg zeer vele financieele var slagen van zijn hand ter tafel mogen wor den gebracht. Tot leden van de kascommissie werden benoemd ae heeren H. Bokern, J. Fisser en W. v. Noort. Hierna was do bestuursverkiezing aan do orde. Aftredend waren voorzitter, penning meester en 2de secretaris, die allen werden herkozen. Vervolgens kwam ter tafel een voorstel tot wijziging van de contributie der senioren hetwelk met algem. stemmen werd aangenomen. Hierna volgde de rondvraag. De heer G, Gemeentelijke Aankondigingen DIENSTPLICHT. Jaarlijksch onderzoek. Dc burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, behou dens onvoorziene omstandigneden, m Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben van dc gewone dienstplicnligen der landmacht van dc lichtingen 1918 en 1921. Plaats en tijd \an het onderzoek zuilen nader worden bekend gemaakt. A. VAN* DE SAN DE BAKHÜYZEN, Burgemeester. Leiden, 23 Januari 1930. LEIDEN. Donderdag, R.-Iv. -Vrouwenbond, gebouw „Concordia", 8 uur. Vrijdag, Genootschap van den Stillen Om gang, St. Joz. Gez. Vereeniging, 8.15 uur. Vrijdag. R.-K. Handelsreizigers vereeni- ging „St. Chris lof fel", „Den Burcht", 3.30 uur. Vrijdag, „Con Amore", Stadsgehoorzaal, 8 uur. Maandag. Liefdadigheids-uitvoering door „Ruim Baan", Concertzaal „Con cordia", 8.15 uur. Dinsdag. Jaarvergac'er.ng 3 October-ver- eeniging, Hotel „Den Burcht", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Jan. a.s. waargenomen door cle apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkfc 8, telef. 552. Pollman informeerde naar de voetbalafdoe- ling, waarop cle voorz. met genoegen me dedeelde, dat binnen afzieirbaren tijd de reeds bestaande vcetbalafdeeling in wer king zal treden, De heer Bokern gaf daar na nog eenige zeer goede aanwijzingen, betrekking hebbende op de vertrekuren van de wandelingen en datums der indoor- training. De heer G. v. Oerle bracht z n clank uit over de prestaties van het be stuur, dat zich in het afgeloopen jaar zijn functies waardig heeft, getoond. De heer P. Verhoef bracht verschillen de voorstellen ter tafel, waaronder een be treffende de belooning voor het aanbrengen van leden en donatie's. Do heer J. Fisser informeerde naar het oude terrein. Hierna volgden de gebruikelijke speeches van de opnieuw benoemde bestuursleden, waarna de voorz. de vergadering op ge bruikelijke wijze sloot. Handelsregister SC. v. K, Wijzigingen: 4705. N. C. van der Zalm Ncordwijkerhout. E. 108, Bioembollbnkwec- kerij Export. Bovengenoemde handels zaak is met ingang- van 1 Juli 1929 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma. N. C. van der Zalm en Zonen. 24779. Fa. M. Hoek Zonen, Noordwijk a Zee, Schoolstraat 4, Bloembollenkweo- kerij en Handel. C. Hoek Mzm, Noordwijk a. Zee, (H. V.). De heer mr. G. J. van Deventer, sedert oen vijftal jaren werkzaam als referendaris ter gemeente-secretarie alhier, is benoemd tot hoofd van de lsto afdeeling der Pro vinciale Griffie te Utrecht. Bij beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 20 Ja nuari is benoemd tot plaatsvervangend ar beider-lid van den Raad van Arbeid alhier de heer A. Sasburg. Geslaagd voor het examqn Engelsche Handelscorrespondentie, diploma „Mercu- rius", mej. G. Ruiter en de heer H. J. Brug- gemann, alhier, leerlingen ran de Han delsschool „Kennis1 is Macht" Op 22 Januari 1930 stoudól 739 werk zoekenden bij de Arbeidsbctrs ingeschre ven tegen 1066 op 22 Januari van het vorig jaar. De Commissaris van Polïlu alhier bvmgfc in herinnering de -erorclcnikg, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is behaald, dat een ieder, die een vreemdeling m zijn inricn- ting, huis of woning opneeiit, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissano van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonnevold- straat alhier, geopend van 912 uur, van 21 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het hire au van dó Bevolking en dbn Raad vai Arbeid, ver valt bovengenoemde verpachting niet. Verzuim is strafbaar gedeld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook sjor logé's enz. Gistermiddag is de 47-jjrige glaze,nwas- scher D. v. d. B„ wonera in de Gorte straat, bij het glazenwassdien van perceel Oude Vest 105 van een loogte van 8 M. met een ladder omgevallin. De man die op oen binnenplaats terefhfc kwam, kwam er uiterlijk goed af, doch klaagde over in wendige pijn. Door den J. H. D. werd bij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag om 5 uuf brak een begin van brand uit m de botmverdieping van. perceel Nieuwstraab 33, Ivaar beneden dc auto-garages van den leer D. en boven een meubelmakerswerkphats is gevestigd. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in een eieifcrische looplamp, welke in een hoop paksiroo lag. Met een straal op de waterleiding uit de garage werd het vuur gebluschtJ

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2