DINSDAG 21 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 WAT ER AL NIET VERLOREN WORDT. In liet Notarishuis te Utrecht heeft heden de verkoop plaats van voorwerpen, door reizigers in spoorwegcoupé's. achtergelaten. Eer zonderlinge collectie BIJ GRAAFWERK VAN DE KALKMERGEL-MIJ. in den St. Pie tersberg te Maastricht heeft men belangwekkende oudheidkundige ontdekkingen gedaan. Er zijn n.l. fraaie wandteekeningen gevonden, waarvan hier een detail GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Voorzitter: E. Vernède. Burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering dc traditie getrouw met een terugblik op hel voorgaande jaar, daar heden de Raad voo de eerste maal in 1930 bijeen is. Ruim 200 zielen erbij. De Gemeente telt heden 5289 zielen er is sedert 1 Januari 1929 met 213 zieler vooruitgegaan. In 1929 zijn 40 bouwvergun ningen afgegeven. Het bloembollenbedrij, mocht zich verheugen in een gunstigen toe stand. Niet zoo gunstig is het afgelooper jaar geweest voor dc veehouderij. De werkloosheid was van zeer grooten om vang door den ïangdurigen winter in 1929. Aan werkverschaffing is in het vooTgaan- de jaar uitgegeven de som van 5S45, dat is 2400 meer dan in 1928. De Voorscho- tensche Bouwvereeniging heeft met mede werking van den raad een 40-tal nieuwe woningen gesticht. Door den raad is in het Burgemeester Vernèdepark een muziektent gesticht en het plantsoen uitgebreid. Te vens is een nieuw uitbreidingsplan vastge- teld, waardoor een meer geordende bebou wing der gemeente verzekerd is. Ook is een nieuwe bouwverordening vastgesteld. Bloeiende toestand der bedrijven. Dc gemeentebedrijven verkee'ren in een zeer bloeienden toestand en gaan steeds vooruit. Immers de verwachting was dat door de stichting van het electrisch be drijf, het gasbedrijf niet hooger opgevoerd zou worden, doch in 1929 bedroeg het gas verbruik 669794 M3., terwijl dit bedroeg in 1928 634080 M3zoodat de vooruitgang in 1929 bedroeg 35714 M3. In 1928 waren geplaatst 511 gewone en 434 muntmeters, terwijl iu 1929 in gebruik waren 540 gewo ne en 479 muntmèters. Het gebruik ran eleetriciteit is zeer be langrijk toegenomen en wel 27 pet. In 1928 waren afgenomen 32672 K.W.U., in 1929 is dit ges'egeu tot 15309 K.W.U. In 1928 waren geplaatst 406 meters voor licht en 42 krachtmeters, in 1929 578 lichtmeters en 53 krachtmeters. Bij het waterbedrijf blij ven de ontvangsten gelijk aan het vorige jaar. De voorzitter eindigt zijn nieuwjaars rede met den wensch, dat ook de raad in 1930 belangrijke besluiten moge nemen en wenscht de leden van den raad en hunne gezinnen een goede gezondheid toe, op dat de leden hun werk goed kunnen ver richten. Daarna leest de secretaris de no tulen der vorige vergadering, die onveran derd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Een proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvan ger on 6 December 1929, boeken en be scheiden zijn in orde bevonden. Een tien tal missiven van Ged. Staten meldende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Het geneeskundig schooltoezicht. Een modedeeling van het Statenbesluit inzake subsidieering van het geneeskun dig Schooltoezicht. De Staten willen slechts een subsidie toekennen voor 14 jaar en wel voor de eerste 5 jaren 50 pet. en daar na ieder jaar 5 pet. minder. Een dankbetuiging van de vereeniging van de H. Oath, van Senen voor de ver- leendo medewerking inzake verbetering speelplaats voor lichamelijke oefeningen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een -verzoek van den heer J. Weegel om een financieele bijdrage in de kosten van aanleg voor een telefonische aanslui ting in het algemeen belang, wordt in han den gesteld van B. en W. om dit schrijven te behandelen tegelijk met een dergelijk verzoek van de vereeniging „Rijndijk Vooruit". Geen stenographisch verslag. Ingekomen is een adres van W. J. Bas- tiaan, le stenograaf der Staten Generaal den raad verzoekende in het vervolg een stenografisch verslag te doen vervaardi gen. De voorzitter stelt voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, daar de otulen en de verslagen der peis vol- 'oende zijn. De heer J. Braggaar voelt er wel iets oor en vindt het jammer dat de onkosten iet worden opgegeven, want een steno- rafisch verslag geeft beter het behandel- e weer, daar de couranten te veel er uit aten. Wethouder Mens ziet het nut van ste- ografisch verslag van de raadsvergade- ingen niet. in, daar de gewestelijke pers toch getrouw het behandelde weergeeft, vaarna het voorstel van den voorzitter vordt aangenomen met algemeene stern- Een verzoek van het R. K. Par. Kerk bestuur om medewerking voor het aan schaffen van 6 nieuwe schoolbanken, II van twee nieuwe naaimachines, III van '.iet laten maken van twee marquises vóór één der leslokalen enz. van de R. IC. Meisjesschool, wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Door den heer J. C. Froweijn is een re- lame ingediend inzake het tarief van de waterleiding. Daar het geldt een nieuw gebouwde woning, welke door de perso nele belasting nog niet geschat is en dus cloor het gemeentebedrijf wordt geschat voor het te betalen tarief, adviseeren B. en W. den raad te wachten op de sch: i ting door de personee'e belasting en wanneer het blijkt dat bedoeld pand in een te hooge klasse is geplaatst, wordt het teveel betaalde gerestitueerd. Aldus goed gevonden. Vervolgens komt in behandeling het idres van de vereenigingen van Burge meesters en secretarissen in de Kantons Hoorn, waaronder Medcmblik, Purmerend Alkmaar en Schagen inzake het stelsel der classificatie van Gemeenten, waardoor het onderwijs ten plattelande wordt geschaad. B. en W. adviseeren den raad evenals de commissie van tcezicht op het Lager On derwijs adhaesie te betuigen met dit adres. Wordt aldus aangenomen. Door den heer D. Limburg is een schrijven gericht aan den raad meldende zijn voors'el inzake het verleenen van steun aan uitgetrokken werkloozen in te trekken. Goedkoop gas voor industrie en grootverbruik. Daarna stellen B. en W. den raad voor de verordening houdende bepalingen om trent het leveren van gas aan de inwo ners door do gemeenfe Voorschoten te wij zigen door inplaats van 10 000 M3. te lezen 5000 M3. als minimumverbruik voor het aangaan van contracten en de afgesloten contracten afgesloten door B. en W. met de zilverfabriek, de R. K. Jongensschool en Mej. de wed. A. Verloop, alsnog goed te keuren, tevens wenschen B. en W. voor kleine industrieelen, (dus geen huishoude lijk gebruik) industriegas en verwarming beschikbaar ste'len a 0.06 per M3., behou dens de kolenclausule en dit in werking te doen treden vanaf 1 Januari 1930. Wordt aldus aaugenomen zonder discussie of hoofdelijke stemming. Éveneens wordt de prijs van gasmeters van 150 lichts en meer vastgesteld op 3 per maand. Aan het Groene Kruis wordt voor de bestrijding der T. B. C. een subsidie verleend van 200, dienst 1930. B. en W. stellen den raad voor aan de Burgerwacht een subsidie te verleenen voor 1930 van 150. De heeren J. Brag gaar en L. J. van Leeuwen wenschen ge acht te worden le hebben tegengestemde De subsidie wordt aldus verleend. Venters en muzikanten. Door de winkeliersvereeniging „Tosea" is aan den raad verzocht maatregelen te nomen tegen venters en muzikanten, die dikwijls bij de winkeliers met groote bru taliteit optreden en verzoeken een ver bodsbepaling tegen het venten, zooals in meerdere gemeenten bestaat om aldus aan deze verkapte bedelarij een einde te ma ken. Wat de muzikanten betreft, dit is in onze gemeente geregeld, aldus de voorzit ter. B. en W. stellen den raad voor de politieverordening aan te vullen met een nieuw artikel, waarbij het verboden wordt voorwerpen of waren van welken aard ook met uitzondering van gedrukte of gesch «?- ven stukken, hetzij op of langs de straat of de huizen te koop aan te bieden, te ven ten of te verspreiden zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs, agegeven door B. en W. De heer A. Verboom vraagt of dit arti kel niet te bezwaarlijk is bijv. voor iemand die met appelen langs de huizen komt ten verkoop. De voorzitter zegt dat B. en W. aan de kooplieden een bewijs af zullen ge ven geldig voor een jaar en dergelijke kooplieden behoeven dus niet iederen keer een nieuwe vergunning te vragen. De heer J. Braggaar kan zich wel vereenigen met dit voorstel, maar dan moet dit arti kel soepel worden toegepast. Wethouder Mens meent dat dit artikel enkel ten doel heeft onhebbelijke en brutaal optredende individuen te kunnen weeren, meer niet. Recele kooplieden zullen dus geen overlast ondervinden. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het leven der agenten verzekerd. Punt 9 der agenda vermeldt „polisover- oenkomst betreffende verzekering politie beambten tegen ongevallen". De verzeke ring der politie dateert reeds van af 1903 tegen ongevallen en geldt slechts voor 1 agent van politie en 1 veldwachter, terwiil thans 4 personen in politiedienst zijn. B. en W. stellen den raad voor een nieuwe polisovereenkomst aan te gaan bij de ver zekeringsbank „De nieuwe Eerste Neder- landsche" tegeu een jaarpvemie van 17.64 per persoon bij een uitkeering van 9000 zoowel bij overlijden als bij blijvende inva liditeit. De som wordt uitgekeerd aan de gemeente, zoodet de gemeente bij een on geval naar goeddunken kan handelen. De heer J. Braggaar informeert hoe het staat met de werklieden in de bedrijven bij een ongeval en de heer J. Dijkman vraagt hoe dit geregeld is bij de Rijksagenten. De voorzitter zegt., dat de werklieden in de bedrijven verzekerd zijn bij de ongevallen wet, doch de politie valt hiervoor niet in de termen. Wat de Rijksagenten betreft weet spr. niet zeker, doch het is wel mo gelijk dat het Rijk, omdat dit korps groot is, de risico zelf draagt. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Aan de bouwverordening wordt om ver wikkelingen te vermijden een artikel inge- lascht nl. dat een nieuwgebouwde woning acht dagen na afgifte van bewoonbaarver klaring pas mag worden betrokken (vroe ger was dit een maand). Zonder hoofdelij ke stemming of discussie wordt hiertoe be- s'oten. Vervolgens besluit de raad op voor stel van B. en W. de leening bij de bank van Ned. Gemeenten groot 83000 te ver- hoogen met 2000 (en behoeve van de nieuw gebouwde woningen door de Bouw vereeniging tegen een rente van 5 pet. De heer H. Brinks wordt daarna een vaste aanstelling verleend (thans tijdelijk) als werkman bij het electriciteitsbedrijf. Ver volgens worden diverse pensioensgrondsV.- gen van gemeenteambtenaren vastgesteld. Rondvraag. Bij de rondvraag klaagt de heer W. G. Duijnisveld over het slechte entree van de tram bij de zilverfabriek en verzoekt den voc; '*ter hierover te schrijven aan de directie der tram. De voorzitter beloof onderzoek. L e heer W. Bakker klaagt over het hout, dat langs dc bermen ligt en een gevaar oplevert voor fietsers bij avond Het blijkt tijdens de bespreking dat dit hout behoort aan het raadslid Duijnisveld, die mededeelt dat de jongens het hout meer over den weg halen, doch belooft, dit te zullen opruimen. De heer J. Braggaar informeert hoe het staat met den elect rici- teitsprijs. De voorzit'er antwoordt dat deze zaak nog in bewerking is, waarna de openbare vergadering wordt gesloten en do raad overgaat in besloten zitting. LISSE. Voetbalvereen. Lisse. Gisteravond hield de B. K. Voetbal vereen. „Lisse" haar ledenvergadering in het Bondsgebouw. De voorz., de heer J. C. den Haan, opende deze vergadering en sprak den wensch uit, dat 1930 voor de vereeniging esn vrucht baar jaar moge worden, zoowel finanticel als in toename van leden. Medegedeeld werd over den gang van zaken: het 2e elftal ging het in het be gin van de competitie met dit elftal goed, thans is dit niet het geval; den geest on der de spelers is verzwakt. Het bestuur heeft gemeend thans een besluit te moe ten nemen om de leden een maand te royeeren, die zonder kennisgeving weg blijven. Voor een maand werd op deze vergadering een speler van het tweede elf tal geschorst. Het terrein mag dit jaar nog bespeeld worden. Over een nieuw terrein is nog niets bekend. Aan de orde is de be stuursverkiezing wegens vertrek van den heer Cor v. Zeist. Gekozen werd de heer M. v. d. Vlugt. Wederom werd een „teer" punt aangeroerd, n.l. het betalen der con tributie. De voorz. vroeg nogmaals de me dewerking van verschillende leden. Mede gedeeld werd, dat er drie leden hebben bedankt, daarentegen hebben wederom verschillende personen zich opgegeven. Bij de rondvraag werd de kwestie-Alliau- ce besproken, welko nader door den Bond zal worden uitgewerkt. Hierna sluiting. W0UBRUGGE. Eierveillng. De „Woubrugsche Eier- veiling" hield in een der zalen van hotel Guldemond haar jaarvergadering. De voor zitter, de heer W. C. van Dam, heette alle leden welkom en constateerde met genoe gen de zeer goede opkomst. Spr. liet uit komen dat de jonge veiling alle reden van bestaan blijkt te bezitten. Daarna werden de notulen van de vorige vergadering ge lezen en onverande-rd vastgesteld, waarna de secretaris het jaarverslag uitbracht. De voorz. dankt hem voor het volledig over zicht. Vervolgens doet de penn. verantwoor ding van kas en boekeu, waaruit blijkt dat de omzet aanmerkelijk toeneemt. De boekhouding was volkomen in orde bevon den, zoodat de penn. een woord van dank voor zijn accuraat beheer mocht ontvan gen. De aftredende bestuursleden, de hee ren Buitenhuis en Anker, werden beiden herkozen. Anker meent evenwel wegens drukke bezigheden te moeten bedanken. In diens plaats wordt gekozen het lid P. Schraveris. Deze heeren nemen hun benoe ming aan. Bij de rondvraag brengt het lid Noordam in het midden de gezamenlijke inkoop van broe-deieren en hennen. Het bestuur zegt zijn medewerking toe, zoodat de leden bij het bestuur op kunnen geven het verlan gend aantal en soort. Daarna volgde een gratis verloting van konijnen en kippen, waarna de voorz. met een woord van dank deze gezellige vergadering sloofc. Geboren Cornelia Maria, dochter van A. C. van Santen en H. C. van Dijk Adriana Cornelia, dochter van J. van der Star en P. M. van der Meer. N00RDWIJK. Arbeidsbeurs. Bij de arbeidsbemidde ling alhier staan thans ingeschreven 141 personen, welke werkloos zijn. Gevonden. Een witte poes, beige kin- dermuts, lederen heeren pantoffel, bont kinderschortje, donkerbruine handschoen (glacé of nappa), een heerenrijwiel. Inlich tingen uitsluitend Woensdags en Zater dags van 121 uur aan bet politie-bureau te Noordwijk-Binnen. Geboren: Johannes Theodorus Mar- celis z. ran F. de Haas en M. J. v. Steijn. Mattheus Johannes Petrus z. van G. Mourits en J. M. v. d. Linden. Aaltje d. van Th. Vink en G. Langmuur. Willem z. van P. Plug en N. Lindhout. Floris z. van H. D. G. Lucher en A. C. Meijer. Apolonia Alida Cornelia d. van G. C. Boo gaards en H. C. Smits. Jacoba d. van D. v. d. Niet en J. Hoogendam. Ondertrouwd: J. J. Steen voorden 27 j. en J. Schelvis 23 j. L. Verhaar 30 jaar en C. M. Waasdorp 24 j. Getrouwd: H. J. Witteman 27 j. en M. F. Alkemade 23 j. A. v. d. Pais 29 j. en T. Hazenoot 26 j. M. de Groot 27 j. en S. Haasnoot 23 j. Overleden: Cornelis Braakman 3 mnd. z. van H. Braakman en K. v. d. Niet. Maria Prins 82 j. wed. van W. Kap- tein. Ingekomen: Petra Giesen, religieu- se, Maria-geslicht, Langeveld 29. M. v. 1. Linden, id. M. J. de Kruijf, id. M. Verkerk, dienstbode, Schoolstraat. J. Blanchard, Huize „Calorama". A. M. ZuidbroekGeeriaar, Boerenburgerweg 19 M. Arnold, Klei Zwarteweg. M- H. A. v. d. Laaro, id. Th. Owehand, HooM- "traat 65. Vertrokken: Fam. J. C. Kortekaas, indarbèider, Havenstraat 65, Noordwij- erhout. H. J. de Bruijn, 1.1,-verrdeeg- ter, Brendijk D S, Harmeien. E. Daze- loot, visscher, ten Brittenslraat 25, Kat» ijk a. Zee. N. P. Vonk, diens!bode, ineeuwklokjesstr. 2, Den Haag. W. J. Bohemen, Minderbroederklooster, Ven- ay. J. J. M. Alketra de, pensonaat St. Zouis, Amersfoort. E. M. Dotnhoffde vort, hotel „Du Commerce", Statiuosplein Le!-pension „Figi" Zeist. P. W. Plug, 2e s Gravenhage. H. G .J. Peeperkorn, ho- v. d. Boschstraat 81, 's-Gravenhage. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De prijzen waren rinde vorige week lager en worden hier door zoo dat er voor de trekkers weinig of geen winst meer overschiet. Dit te meer omdat er nogal een tamelijk groot percen tage uitschot is. Betaald werd per 100 Wil liam Copland 6.4010.50, Victoir d'Oli- viere 8.5012.30, Rcse la Reine 5.80 6.50, Fred Moore 5.607.20, Salvator Rose 5.80—6.80, Couronne d'Ór 6.10 3.60, La Reine 4.206.30, Brilliant Star 3.605.20, Prosperity 5.60—7.60, Prins van Oostenrijk 6.408.50, Will. Pitt f 18.40, Gele Prins 6.708.90, Hyacin then 1012.80. Flinke aanvoer. ALKEMADE. Keuringsdienst van Waren. Door den keuringsdienst van waren zijn gedurende het jaar 1929 in deze gemeente 5340 mon sters onderzocht, waarvan 338 in het labo ratorium en 5002 ter plaatse; hiervan wer den afgekeurd 21 monsters. In totaal wer- den 12S winkels geinspecteerd. Geboren: Adrianus Henricus z. van J. N. van Velsen en A. P. Klein. Johan Cornelis z. van P. Post en W. Hijzelen- doorn. Johanna Petronella, dochter van J. Baitels en M. C. van der Meer. Mar- garelha Curina d. van P. L. Straathof en M. A. M. Verkleij. Petrus Sebastianus z. van P. C. Bakker en P. J. Nigten. Jan z. van G. Meijer en P. Vis. Gehuwd: Johannes Theodorus van der Meer jm. 23 j. en Cornelia Marie van den Haak jd. 22 j. Jacobus Gerardus Duivenvoorden jm. 27 j. en Johanna Bak- kaer jd.' 25 j. Overleden: Ary Bouwmeester 68 j.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8