UIT DE OMGEVING DINSDAG 21 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 HOOGMADE. „Onderlinge Hulp". Woensdagavond Hield deze vereeniging een jaarvergadering in café Hillebrand, die flink bezochb was. De voorz., de heer C. W. Ldeverse opende de vergadering en heette allen welkom; dat bijna alle leden tegenwoordig waren, is wel het bewijs dat het nut dezer ver-' eeniging wordt gewaardeerd.. Door den secr., den heer P. Zwetsloot Bzn., werden een jaarverslag uitgebracht, dat onder dankzegging werd goedgekeurd. Door den penningm., den heer J. P. Blom werd rekening gedaan over het afge- loopen jaar. Saldo 1 Jan. 1929 14-18.75, ontvangen: aan rente 48.31, aan contri butie 480.00, alzoo 1977.16. Uitgaven: voor vergoeding wegens ziekte 523.75, andere uitgaven 57.00, alzoo 580.75, zoodat er op 1 Jan. 1930 een batig saldo van j 1396.41 was. Door de commissi© tot nazien der be scheiden (de heeren C. P. Borst en W. Hoogenboom Hzn.) werd aan de vergade ring medegedeeld, dat alles in orde was bevonden, waarop door de voorz. den pen ningm. dank werd gebracht voor zijn ge houden beheer en voor de vele werkzaam heden door hem voor de vereen, verricht. Het ledental bedroeg 60 en 12 dona teurs. De verkiezing van bestuursleden (aftre dend zijn de heeren C. W. Lieverse en J. P. Blom) werd op voorstel van den heer C. H. v. d. Berg uitgesteld wegens de veran dering, die de Ziektewet brengt. In Maart zal een vergadering worden gehouden, om te beraadslagen, op welke wijze deze vereen, kan blijden bestaan en zal kunnen blijven werken. Daar door deze mededeeling verder be spreking niet noodig was en van de rond vraag geen gebruik werd gemaakt, ging men over tot de verrassing, welke bestond uit verloting van 10 lekkere moore kren- tenbrooden, speciaal hiervoor door den bakker J. P. v. d. Vooren gebakken, voor 10 trelukkigen. HILLEGOM. Zilveren Jubi'é. De E. K. B'oemisfc- werkliodenvoreen. „Eensgezindheid", af Jee- ling van „St Deus Dedit" alhier, bestaat thans 25 jaar. He ledental is gegroeid van 25 tot 500. Aanstaanden Zondag zal dit jubilé feestelijk worden gevierd. Elcctrische kabel. De electrische ka bel van het net H. L. S. wordt door de Meerstraat doorgetroklcen tot de Ceres, waardoor de electrische verlichting der woningen daar, alsmede het gebruik van licht en kracht voor de Bctonfabriek van den heer C. G. v. d. Poll wordt mogelijk gemaakt. Electriciteït. Het vastreehtarief der Electriciteit is weder verlaagd met de eerste meteropbname na 1 Januari. Dit wordt voor de meeste vastreohtbezitters weder een mooie besparing. „De Rozenkrans" In de groote zaal van Flora werd Vrijdagavond alhier door de Vereenigde Schouwspelers opgevoerd ,J)e Rozenkrans", geschreven naar den ro- mana „The Rosary" van Florence L. Barclay. De belangstelling voor dit mooie werk was slechts matig, wat heel jammer was, daar de vertolking meesterlijk ge noemd mocht worden. Het spel werd met onverdeelde aandacht gevolgd. Het aan grijpend slot werd van heeler harte mee geleefd. De Hippe'.aarsbrug. Men is van ge meentewege begonnen mét de werkzaam heden aan dezo brug. De brug wordt be hoorlijk verbreed en het talud verlaagd. Het is hard noodig. Bouwen. Aan de firma J. v. d. Bosch en Zn. alhier is opgedragen het bouwen van een Bur^erwoonhuis met Bloembollen- schuur aan de Van Tesstraat voor rekening van den heer J. van Houten Jr. alhier. WARMOND. Volksbond-uitvoering. De uitvoering van gisterenavond door de tooneeel-afdee- ling van den R. K. Volksbond, afd. War mond, bij gelegenheid van de feestverga- dering, mag zeker gerekend worden onder de best geslaagde uitvoeringen alhier ge geven. „Eet Geheim", toonee'.spe ia 3 be drijven, van Steph v. Cuyk en Uerard Hielen, gaf ons te zien een hoogstaand spel met zeer mooie strekking, waaruit veel te leeren valt op het gebied van „vergeven en vergeten", en dat goed tot ■uiting kwam door de zeer goede rolken- nis, mimiek en samenspel van alle spe lers zonder uitzondering, dank zij de regie, die bij den heer C. Machen (wij weten het van ouds) in uitstekende handen is. Wij zouden hulde kunnen brengen aan de vertolkers der diverse rollen, maar ge- üooven beter te doen, met oprecht te be kennen, dat het spreekwoord: „Goeden wijn behoeft geen krans", hier volkomen op zijn plaats is. Het zeer mooie tuindécor van het le en 'het 3e bedrijf, ontworpen en geschilderd door den regisseur, droeg veel bij tot deze succesvolle opvoering. Na de pauze volgde de klucht in één bedrijf „Stille Medebewoners gevraagd", een spel vol grappige momenten, waarin vooral de rol van prof. v. d. Vlinder, die op zeer komische wijze werd weergegeven, grotoe lachlust opwekte. De lekkage van do badkuip, waardoor het water bij stroo men neerviel op do lunch van drie oxide heeren, die beschutting hadden gevonden onder de parapluie van den professor, deed de vroolijkheid bij het publiek ten top stijgen. De grime van Tooneelspel, zoowel als van de Klucht was keurig ver te Leiden. Bij den dank, door den voorz. zorgd door den heer G. Hoppezak, too- neelkapper, costumier, Hoogl. Ke-rkgracht' van den R. K. Volksbond, den heer J. H. Haverkort, na afloop den regisseur en le den der tooneelafdeeling gebracht, willen wij nog den wensch uitdrukken, dat deze afd. onder de huidige leiding ons nog vele zulke mooie uitvoeringen moge geven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Hanze. Gisterenavond hield „De Hanze", afdeeling Katwijk aan den Rijn, een ledenvergadering in het Parochiehuis. De opkomst was matig. De voorz., de heer W. Caspers, opende de vergadering met een woord van welkom. Spr. memo reerde hoe in het afgeloopen jaar de af deeling weer nieuwe leven was ingebla zen, dat het lédental vermeerderde en dat de heer Peeters, de secretaris der afdeeling wegens ziekte had moeten be danken en dat dezo na opneming in „Berg en Bosch" thans daaruit is ontslagen kun nen worden. Spr. bracht de beste wen- 6chen uit voor de gezondheid van den heer Peetere en beval „Santos" in de steun der leden aan, opdat deze prachtige instelling in bloei moge toenemen. Do se cretaris, de heer W. J. van Leeuwen, bracht notulen en jaarverslag uit. In hot laat.se bracht de secr. een woord van dank aan pastoor Spoorman, die de af deeling steeds steunde. Ingekomen was een schrijven van het hoofdbestuur, waar in gevraagd werd steun aan het Dr. van Beurdenfonds, ten doel hebbende een stu diebeurs te stichten voor een Priester- sudent. Op voorstel van den voorzitter zal fiiiancieele steun verleend worden. De penningm. de heer F. J. Luyten, bracht financieel rapport uit Er is een batig saldo van 69.66. De heeren Winters en Alkemade, die de boeken controleerden, brachten een alleszins gunstig rapport uit en adviseerden de rekening goed te keu ren en den penningm. dank te zeggen voor zijn goed beheer. Aldus werd besloten. Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. Casper^ met bijna alg. stemmen her kozen. Dan kreeg de heer Forsthövel, ambtenaar aan het Centraal Bureau ge legenheid om een bespreking te houden over het werktijdenbesluit. Zeer duidelijk werd door spr. uiteengezet wie wel en wio niet onder dit besluit vallen en aange geven welke uitzonderingen er ge-geven kunnen worden. Naar aanleiding van deze uiteenzetting werden door meerdere leden vragen gesteld of opheldering gevraagd over sommige gevallen, die tot tevreden heid werden beantwoord. Bij de rond vraag werd de vraag gesteld of door B. en W. het advies der organisatie ge vraagd was ten opzichte van een ge vraagde gemeentelijke verordening op de winkelsluiting. De voorz. zeide, dat men dit mag verwachten. Ten opzichte van een subsidie aan het W. G. Kruis wordt besloten nog een af wachtende houding aan te nemen. De con tributie word vastgesteld als vorig jaar. De G. Adviseur sprak een woord van dank aan aen geachten spreker van dezen avond en sprak als zijn meening uit, dat nut kunnen zijn en dat de algemeene be langen hierdoor worden gebaat. Na nog dergelijk© avonden voor de leden van veel een woord van dank door den voorzitter, werd deze belangrijk© vergadering door den voorz. met gebed gesloten. Personalia. De heer J. Schoneveld heeft ontslag genomen ale directeur van het Meisjeskoor „De Echo der Duinen". In zijn plaats is benoemd de heer Han Zn-kzee te Le.aen. N00RDWIJK. Ned. Mij. v. Tuinbouw. Het schoone doel der Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantenkunde, het aankweeken van meer liefde van blcemen en planten, blijkt in Noordwijk wel goeden ingang te vinden, daar steeds meer leden zich aansluiten en elke maandelijksche vergadering zich steed6 in een groote belangstelling mag verheugen. Zoo ook Vrijdagavond. Er had den zich weer een 50-tal leden verzameld tusschén een keurcollectie van bloemen en planten in hotel Royal. Hierbij poerden wel de hoofdtoon de gebroeide tulpen en hyacinthen en er waren mooie exemplaren ianwezig van Ibis, Herman Schlegel, La Beine, El Toreador, Rose la Reine, Wil liam Copland, l'Innocence en La Yictoire, waarbij de Primula's Malcoides en Bego nia's een prachtige afwisseling brachten. De voorz., de heer H. de Boer opende deze byeenkomst en sprak niet alleen zijn vreugde uit over de groote opkomst, doch ook over de prachtige inzendingen waar door de vergaderingen aau aantrekkelijk heid zooveel winnen. In het kort besprak hij het ingezondene, waarbij hij nog apart behandelde eenige takjes van de Qama- melis of tooverhazelaar, welke niettegen staande zijn nietig© bliempjes een zeer interessante heester is. Waar dezo avond een nieuwe projectie lamp zou vertoond worden, liet de voorz. zijn gebruikelijke causerie achterwege en vertoonde een aantal plaatjes van bloe men en planten, hetgeen niet minder in teressant wa6, daar hij toch niet kon na laten van iedere plant iets bijzenders mede te deelen, hetgeen de oppervlakkige veelal niet opmerkt. De lantaarn voldeed hier aan goede eischen. Na lezing der uitvoerige notulen werd een schrijven van den heer Rusch behan deld, waarin deze mededeelde door om standigheden zijn functie van best-uurslid neer te moeten leggen, waarbij hij dank bracht voor de 6teeds prottige samenwer king. De voorz. betreurde het heengaan van een zoo bekwaam vakman, doch kon do motieven tot deze daad begrijpen, zoo dat in de eerstvolgende vergadering in deze vacature zal moeben worden voorzien. Het hoofdbestuur deed mededeeling van het verzoek der afd. Noordwijk om dit jaar de algemeene vergadering te Noord wijk doen plaats hebben in to willigen, waarop nader zal worden teruggekomen, Ter verdere regeling deelde het H. B. mede de verdeeling der afd. onder de hoofdbe stuursleden, waaruit bleek dab de afd. Noordwijk haar oude pa/troon de heer Eveleens-Maarse had behouden. Namens den heer Witte, voorz. der afd. Leiden, werd medegedeeld dat de winte:byeen komst te Leiden zal gehouden worden op 19 Febr. a.s. in de Foyer der Stadsgehoor zaal. De voorz. sprak den wenseht uit dat meerderen deze bijeenkomst zouden bij wonen. Betreffende den geuitten wensch in de vorige vergadering om te komen tot een boomenaanpl anting bracht den voorz. dank ap,n de pers voor haar gegeven pu blicaties en kon mcdedeelen, dat reed6 re sultaten zijn bereikt, daar de heer burge meester reeds de hiervoor noodige stappen heeft gedaan en zijn volle medewerking heeft toegezegd, waarbij Z.E.Achtb. tevens mededeelde de adviezen der afd. op zeer hoogen prijs te stellen, welke mededeeling met een aplaus der vergadering werd be groet. Waar de eerste boomplant-dag ver moedelijk reeds in Maart a.s. zal plaats hebben zal het bestuur volgende week reeds bijeenkomen om de voorbereiding hiertoe te regelen. Op verzoek van het be stuur om sanctie te ver'eenen tot aankoop der projecti&lamp, werd met algemeene stemmen besmeten. Nog werd medegedeeld, dat de cursusavond aa. Vrijdag geen door gang vond, doch zal plaats hebben op 31 Januari. Na keuring, verloting en rondvraag bracht de voorz. een woord van hulde aan den heer E. Th. Witte, hortulanus te Lei den, die binnenkort deze functie zal neer leggen en tevens zal aftreden als voorzit ter der afd. Leiden, Spr. noeimde dit n.'et alleen een groot verlies voor de afd. Lei den, doch ook voor de geheele Maatschap pij, daar van dezen sympathieken man steeds veel stuwkracht is uitgegaan. Be sloten -werd hem t. z. t. namens de afd. een passende hulde aan te bieden. Hierna bracht de voorz. dank aan allen voor hun opkomst en sprak den wensch uit, dat het medeleven niet de afd. steeds tot uiting mogo komen door een goed ver- gaderingbezcek, zooals men dit tot nog toe steeds gewoon is. N00RDWIJKERH0UT. Vo'ksbond. In café Brama vergader de gisteravond wederom de R.-K. Volks- gond; de opkomst was buitengewoon groot. Vele nicfc-Ieden waren uitgenoodigd en ook verschenen. De voorz., de heer A. v. Noort, opende te 7 uur met den Chr. groet, verwelkomde alle aanwezigen, vooral den eerw. adviseur en den spreker van den avond, den heer B. N. Loerakker, uit Hillegom. Eerst gaf de voorz. nog een waarschuwend woord, aan personen, die aangezocht waren, in te schrijven op series boeken, welke minder geschikt waren of heel niet toelaatbaar. Daarna gaf hij het. woord aan don heer Loerakker. Deze zou behandelen het onderwerp: „Wat allen op 1 Maart a.s. van de Ziekte wet moeien weten". In het eerste deel van zijn rede gaf de spr. een uitvoerig relaas van de pogingen van verschillende minis ters sind6 1913 en eerder om een Ziekte wet te ontwerpen, te doen aannemen, ep.... niet uitgevoerd te zien. Maar thans zal het dan gebeuren. Wat nu het voor naamste er uit is cm te weten, voor allen, en bijzonder voor de arbeiders hier tor plaatse? Dat is niet zooveel, en 't is tame lijk eenvoudig ook. Om verzekerd te zijn moet réén in een ^onderneming" „in loon dienst" zijn. Met enkele voorbeelden werd dit nader verduidelijkt. Arbeidende „in aangenomen" of bij werkverschaffing is men ook tegen ziekte verzekerd. Losse ar beiders, zooals wij die kennen, hebben recht op uitkeeiing, wanneer ze kunnen aantoonen, dat ze 2 maanden onafgebro ken hebben gewerkt. De wet is niet indi vidueel, maar collectief. De uitkeering be draagt 80 pet. van het loon gedurende 180 dagen maximum aan dezelfde ziekte lij dend. De wet geeft den patroon het recht de helft van de premie te verhalen op den arbeider, doch nooit hooger dan door den Raad van Arbeid is vastgesteld. Een „ziekte-verzorgings-wel" is er nog nfet, maar zal wel komen. Bij voorkomend ziek tegeval doet men verstandig zoodra mo gelijk den patroon er van in kennis te stel len. Is er een ziekteka-s, dan kan deze de 80 pet. mogelijk opvoeren tot 1C0 pet. En ook in de eerste drio dagen, gedurende wel ke wettelijk niets wordt uitgekeerd, kan door haar voorzien worden. Boven de 100 p_ct. geeft de Staat niethij vult andere uitkeerïngen aan tot 1C0 pet. De patroons kunnen lid zijn van een be drijf s verzekering. In e1k ander geval val len zij onder den Raad van Arbeid. Bij de gelegenheid tct vragen stellen informeerde A. v. d. Peyl oa. naar het ziek worden bij werkeloosheid, of die eene maand na het werk'ocs-worden niet te kort is. Echter.... de wet is eenmaal zoo. Simula'ie is een lastig punt bij do toepassing der wet, evena's sugges'.ie. Joh. v. d. Voet informeerde nog naar do admi- ristraiie-onkosten, vroeg nog naar uitkee ring boven 1C0 pet., door uitkeering in na- fcura door de ziekenkanssen of particulie ren. C. v. d. Klauw vrceg naar de rechten van overheidspersoneel. Deze val'en buiten de ziektewet, wijl voor hen reeds is ge zorgd. Nog anderen vroegen een en an*--, daarna de eerw. adv., die informeerde naar de verzekeringsrechten van perso neel, nief-in-onderncming, en hun vooruit zichten. Vermoedelijk zal in hun uitslui ting voorzien worden. Spreker dankte daar na allen voor het aandachtig luisteren. Be- voorz. dankte soreker voor zijn onvermoeid verklaren en xiitleggcn. „St. Isidorus". Hierna sprak dezelfde heer Loerakker voor de vergadering van de leden van „St. Isidorus", in dezelfde- zaai, voornamelijk over het collectief con tract. Met de redelijke wensehen \-an de Landarbeiders is rekening te houden, ech ter zullen niet alle worden vervuld. In dist: iets vergaderingen is over alle te ver anderen punten breedvceiig gesproken maar v. d. vrijen Zalerdagmidag e.a. zal xvel niet veel komen, goedschiks tenminste. Aan de vergadering werd gevraagd of er mee accuord gegaan werd da: aan de pa troons werd medegedeeld dat het coll. contract noch aangenomen noch verwor pen wordt, maar gewacht wordt op gunsti ger voorwaarden. In ampele besprekingen in districtsvergaderingen zouden de afge vaardigden de wenschen van de leden kun nen kenbaar maken. A. v. d. Peyl uitte z'n ontevredenheid over een dergelijke loop van zaken. De heer L. echter wist duido lijk te maken, dat, hoe de toestand thans ook is, wo vertrouwen moeten op de toe komst. Het gcodo gewenschte zal komen, maar niet op 6tel en sprong. Sprekers rede werd aan het slot'begroet met een instem mend applaus. Voorzitter v. d. Voet opende de gelegen heid tot vragen, waarvan ruim gebruik werd gemaakt. Door een tweetal leden werd gevraagd over event, loonsverhooging daar premie-mede-betaling huns inziens loonsverlaging inhield. Dit werd echter vol doende weerlegd. Ook werd gevraagd over Zondagsarbeid, in verband met verwar ming van bollenschuren. Die omstandig heid zal nader onder de oogen worden ge zien. Nog werd door een der leden een vergelijking gemaakt tusschen de mato van aciie-voeren tegenover de patroons en spr. wilde aantoonen, dat dit de oorzaak was van het bereiken van de povere resulta ten van thans. In geestdriftige taal hield de hoer LcerakLor daartegenover een lof rede op hot langdurige werk van den bond, maar.... we moeien redelijk blijven. Ap plaus. De voorz. van „St. Isidorus" bracht spre ker daarna zijn bijzonderen dank. Daarna wenschte hij, gezien het de eerste vergal deiing in dit jaar was, allen een gezegend jaar toe, zonder haat of onwil. Daarna sluiting op de gebruikelijke wijze. VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen tor behandeling van do navol gende punten op Vrijdag, 24 Januari a.s. ues avonds om 7 uur. 1. Notulen. 2. Mecledeelingen. 3. Stem ming omtrent het voorstel van B. en W. ten aanzien van het verzoek van den heer H. A. Allard, om bijbouw van een slaap kamertje aan zijne woning. (Vorige ver gadering staakten de stemmen). 4. Stem ming omtrent het voorstel-van der Hulst om nader advies van B. en W., betreffende een aanbod van en werkgever tot werkver ruiming. (In de vorige vergadering staak ten de stemmen op dit punt). 5. Verzoek van het Bestuur der Christelijke School- vereoniging om gelden krachtens artikel 72 der Lager Onderwijswet beschikbaar te stellen, voor do uitvoering van werken ten behoeve van den aanleg van waterleidiug. (B. en W. adviseeren ter zake tot inwil liging). 6. Schrijven van God. Staten offi- trent het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit tot aanvulling der Bouw- en Woningverordening. 7. Mededeelingen in verband met verbetering der Boekhorst- laan. 8. Verzoek van do Woningbouwver- eeniging „Herman Boerhaave" om gedeel telijke restitutie der kasten van aanleg bin nenleidingen waterleiding. Volksbond. Vrijdagavond vergaderde de R. K. Volksbond, afdeoling Voorhout in het Patronaatsgebouw alhier. De voorz., de heer F. M. Angevaare, opende deze vergadering met gebed en wenschte de leden namens het bestuur een zalig en goed nieuwjaar toe. Wanneer het de leden goed gaat in het nieuwe jaar dan gaat ook de vereeniging vooruit. Voorts deelde spreker mede, dat. was op gericht een onderafdeeling „retraitefondu" en een onderafdeeling „Bouwvakarbeiders- bond". Wat het retraitefonds betreft zegt spreker, dat de leden van den Volksbond, die geen lid worden van genoemd fonds, toch hun medewerking hiertoe kunnen vor- leenen, door toe te treden als begunstiger, wat betoekent elk jaar een bijdrage te ver- leenen van 0.25. Spreker beval het fonds sterk aan. Vervolgens wenschte spreker de afdeeling Bouwvakarbeiders een goed be gin en een steeds grooter wordenden bloei toe. Hierna las de secretaris, de heer F. Borst, dc notulen van de vorige vergade. ring, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Uit dezo bleek, dat de collecte na de vorige vergadering ge houden ten bate van het fonds „Hulp in den nood" had opgebracht een bedrag van 1.53. De voorz. deelde mede, dat, het bestuur het besluit iu de vorige vergadering geno men, om aan het bestuur van het zieken- huisfonds^ een algemeene vergadering te vragen, niet ten uitvoer heeft gebracht. Het bestuur van den R. K. Volksbond heeft hiertoe na rijp beraad eenparig besloten, omdat zij vreesde, dat hierdoor toch niets bereikt zou worden. Spreker heeft over dozo aangelegenheid een onderhoud gehad met den geestelijk adviseur, den wcleerw. heer kapelaan J. dc Rijk, die eveneens van moo ning was, dat dit schrijven eerder nadeel dan voordeel zou brengen. Ons bestuur vreesde, dat, wanneer het werkelijk zon worden verzocht oen algemeene vergade ring te houden van het zickenhuisfonds, het beduur van genoemd fonds zv'h hiervan niofe zou aantrekken of dat her geheele be stuur of enkele leden zich zouden terug trokken en de Volksbond hot zaakje zou moeten opknappen. De voorz. zegt, dat do Kapelaan enkele leden van het bestuur van het Ziekenhuisfonds heeft bezocht en zij niet van plan waren om een afgemcuo ledenvergadering bijeen te roepen. Ons be stuur heeft thans gemeend, dat zij do. leden van onze afdeeling terug moesten roepen en daarvoor 2 niouwe leden in do plaats te stellen. Namens het bestuur stelt hij voor hiervoor af te vaardigen de heeren J. H. van der Voet en G. Witteman, dm dan het gevoelen van don Volksbond om trent het eigenmachtig handelen ter spra ke kunnen brengen en verdedigen. De te genwoordige afgevaardigden hebben des gevraagd geweigerd deze aangelegenheid ter sprake te brengen en te verdedigen. De heer Chr. v. d. Ploeg zegt. van mea ning te zijn, dat de afgevaardigden leden van het bestuur van den Volksbond moe ten wezen. De voorzitter antwoordt ontkennend. Het staat nergens iu de statuten of het reglement. De heer C. van Werkhoven zegt, dat ciifc wel do bedoeling is geweest bij de oprich ting van het fonds. Spreker zegt, dat hef niet'gaat om de handelingen van het be stuur, doch dat bier oen addertjo onder het gras zit. De voorzitter verzoekt om dit addertje dan maar te voorschijn te halen.\ De heer C. van Werkhoven beweert, dat het de bedoeling is om het bestuur van het Ziekehhuisfonds op te bonjoxiren on een goheel nieuw bestuur te benoemen. Hierdoor zou het fonds los komen te staan van de organisaties, hetgeen 6prekcr niet wenseht, omdat dan de Volksbond, die het initiatief tob do oprichting hoeft genomen, wordt weggecijferd. De voorzitter zegt, dat hot gaat om deze aangelegenheid in het reine te bren ger. en niet om hot bestuur te deen aftre den. Hot bestuur heeft te veel eigenmach tig gedaan en daar komt men togen op. Dit moet veranderen en spreker hoopt, dat dit. zoodanig geschiedt, dat dit in der minne zal worden geschikt. Dc heer J. H. van der Voet zegt zich geheel met het betoog van den voorzitter te kunnen vcreenigen en dat hot addertje van den heer van Werkhoven zich wel schuil had kunnen houden. Het gaat hier om do zaak en niet om de bestuurders vun het fonds. Dc hoer W. v. d. Ploog zogt niet te kun nen begrijpen, waar het bestuur ran den Volksbond hei recht vandaan haalt om een algemeene vergadering te eischen. Hot re glement, hetwelk door het bestuur van het Ziekenhuisfonds is gewijzigd, vermeldt hieromtrent niets on men kan zich toch niet meer beroepen op het oudo reglement. De voorzitter zogt, dat dc zaak hier juist om draait Hot bestuur van heb Zieken huisfonds had dit reglement niet mogen wijzigen. Na nog eenige discussie wordt overeen komstig heb voorstel van hot bestuur be sloten en worden dc heeren van der Voet en Witteman afgevaardigd naar het be stuur van Ziobonhuisfcnds. Do heer C. van Werkhoven feliciteert genoemde heeren (U bedoelt zeker condo- leeren, zegt de heor Van der Voet) met hunne benoeming en vraagt om thans ook de plaatsvervangers aan tc wijzen. D© voor zitter zegt dat deze aangewezen zijn. Hierna worden eenige nieuwo leden, b'j J. Beugelsdijk, H. Warmenhovcn, H. Otten- hera, P. v. d. Zon, Joe. Floor, A. Hokkor, Th. de Linsel en J. Warmenhovcn, ge ïnstalleerd. De voorzitter heette genoemde personen welkom en hoopto dat zij krachti ge medewerkers zouden worden van don bond, doch dan moeten rij het nu niet eens bij een toezegging laten, doch werke lijk doen, vooral de jonger© loden. Hierop bracht do voorzitter, als afge vaardigd© van don Centr. Raad, verslag uit, welk verslag zeer good in elkaar was gezet. Het jaarverslag van den secretatris werd hierop uitgebracht, waaruit bleek, dat op 1 Januari 1930 het ledental bedroeg 205. Iu 1929 waren 4 leden van den Bond wogge- roepen door den dood. In het verslag werd in het bijzonder herdacht dc werkkracht als lid, de heer P. van Leeuwen. In 1929 worden 7 bestuurs- en 4 ledenvergaderin gen gehouden. Vervolgens bracht, dc penningmeester, de heer Van der Lans, zijn financieel jaa-- verslag uit. Hieruit bleek, dat d© ontvang sten hebben bedragen 939.03 en do uitga ven ƒ866.24, zoodat er een voordeelig sal do viel te boeken van 72.79. Do voorzitter bracht den secretaris en don penningmeester dank voor hun arbeid in hot afgeloopen jaar. Dc periodiek afbredenden bestuursleden t.w. de heeren B. van der Lubbo, 2c voorz., P. Borst, le secretaris', H. Venne, 2c pen ningm., C. v. Dam Sr.» 2e comm. en Petr. van den Berg 3o comm., werden horbe- noemd. De vacature-A. Diemei, ontstaan door bedanken als bestuurslid, werd bij enkele candidaatstelling vervuld door den heer A. P. van don Borg Gz. Aangeboden werd de bcgrooting voor het jaar 1930 mot ontvangsten en uit gaven tot een gelijk bedrag van 906.80. De heer O. v. 'Werkhoven vroeg oen subsidie te verstrekken aan het zoo pas opgerichte rotraitefonds, opdat de leden hiervan meer gebruik zouden kunnen ma ken. De voorzitter stelde vcor 10.subsidie te verleenen en dit bedrag van onvoorzien af te schrijven. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter werd besloten en word do be grooting voorts ongewijzigd aangenomen. Bij den rondvraag woes do hoor Van dei- Voet op de slechte lectuur. Ongovecr 1 1/2 jaar geleden stond er in dc Leidsche Cou rant een advertentie voor het book „Dc Wereld in woord en beeld". Dit boek was good en was nagezien door prof. Nolet van Warmond. Bij toezending evenwel bleek, dat de uitgeefster do Mij. Holl&ndia, tegelijkertijd voor ondcro boekwerken re clame maakte, werken, welk© niet deugden en die niet minder goed of zelfe in het geheel niet geschikt waren voor Katholieken. Dit werd even wol nog mooier toen de laatste aflevering kwam en men hierbij een offerte vond van een paar van dergelijke soort boeken, welke men moest terugsturen, of.... men werd gerekend tot dc inschrijvers. Spreker hoeft dit afgewacht, en de boekwerken zijn ge komen, doch hij heeft z© niet geaccepteerd en retour gezonden. Spreker waarschuwt voor dorgelijke lectuur en voor de propa ganda daarvoor. (Een waarschuwing, die xvèl op haar plaats isl Red. L. Crt.) De heer Van Werkhoven wijst op het weinig vergaderen van den bond en zou meer willen vergaderen. Do voorzitter zegt overweging toe. Hierna sloct de voorzitter dc vergade- ring met gebed, nadat hij dc leden had aangespoord om de toon celavond ten bate van Herwonnen Levenskracht bij te wo nen, temeer daar deze wordt gegeven door de tooneelverccniging van den Volksbond wenaamd ..Ons Tonoetron".

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7