Balans-flprpiii DINSDAG 21 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Man overreden en gedood. Gisteravond is door de bus van den autodienst HelmondEindhoven de 40-ja- rige V. uit Helmond overreden en gedood. De man is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. Hij was weduwnaar en vader van 4 kinderen. TRAP VAN EEN PAARD. Jongeman gedood. Te Büja kreeg de 19-jarige Gerben van der Ploes, in dienst van de familie Reits- ma, een klap van een schichtig geworden paard zoodat de dood onmiddellijk intrad. Verdronken. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft aan Onderlangs te Arnhem een oude met selaar, die daar in beschonken toestand liep, op een gegeven moment zijn jas uit getrokken en is, blijkbaar zonder te we ten wat hij deed, het water ingeloopen. De man verdween onmiddellijk in de diep te en verdronk. Droevig ongeval. Toen Zondagnamiddag te Maastricht den 4 K.M. veldloop, uitgeschreven door de lie Divisie dor Koninklijke Marechaus- see's, plaats had, zakte een der deelne mers, do marechaussee H. J. Hendriks- Frans sen, plotseling in elkander en bleef dood liggen, op 500 Meter afstand van de eindstreep. Er heerschte begrijpelijkerwijze groote verslagenheid onder het deelnemend corps. Het lijk werd naar 'fc hospitaal Calvarie berg vervoerd. „M&bcL" Een slag van een panter. I» hefc portaal van een bioscoop te Hoensbroek waren in een kooi wilde die ren, waarmode voorstellingen gegeven wor den, ter bezichtiging gesteld. Een ventje der familie de V. waagde zich te dicht bij de kooi, zoodat een panter hem met een klauw de wang openkrabde. Geneeskundi ge hulp moest worden ingeroepen. Tegen een brug gebotst. üifc Wemeldinge wordt gemeld: Her le dig Rijnschip „Sagittaire", schipper BU- chel, is door het verkeerd begrijpen van de signalen van een motorschip, schipper Kempenaar, tegen de postbrug in het kar- naai van Zuid-Beveland opgevaren. De brug werd ernstig beschadigd. Na borgstel ling van duizend gulden zal het schip de reis kunnen voortzetten. BRANDEN. Brand bij de H.E.E.M.A.F. Gistermorgen omstreeks tien uur z» raakte in een der magazijnen van H. E. E. M. A. F. te Hengelo een vat lak in brand, waarbij de ldeeren van den 40-jarigen ma gazijnbediende Van de Sande vlam vatten en hij ernstige brandwonden opliep. Daar hij zich alleen in de afdeeling bevond, kon niemand hem te hulp komen. Jn deernis- wekkenden toestand i6 hij naar het Katho lieken ziekenhuis vervoerd. Brand te Edam. INGEZONDEN MEDEDEELING. Nog slecjrfk ENKELE DAGEN RERTA1TEN KORSETTEN, LIKGERIEÈI -f KOUSEN, KINDERKLlpifè.enz.enz. ONGEKEND'/LAGE PRIJZEN! Haarl.straat h. Donkersteeg 2-4-6 248 80 Onmiddellijk zijn echter de diphfceritis-pa- tiënten en bacillendragers geïsoleerd cn allo mogelijke andere maatregelen genomen om verdere uitbreiding te voorkomen. Een 15-tal leden van het porsonoel en oen achttal verpleegden zijn aldus geïso leerd. In de meeste gevallen betreft hot bacil lendragers. Kinderverlamming. Bij het zevenjarig dochtertje van de fa milie Hoorens te Susteren is oen geval van kinderverlamming geconstateerd. DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP Een verzoek om inlichtingen. Een paar dagen na den moord in den polder Blijdorp te Rotterdam, gepleegd op do 10-jarige Marietje van Oss, heeft de po litie een brief ontvangen, welke was- afge zonden uit Venlo en welke was oudertee- kend met D. B. Do briefschrijver bood aan. den dader van den moord aan te wijzen, mits men hem 1000 betaalde. Deze som zou hem pas behoeven worden ter hand gesteld, nadat de door hem aan te wijzen persoon door de rechtbank zou zijn ver oordeeld. iDdien de politie in dit aanbod trad, moest men een advertentie plaatsen in de „Limburger Koerier", met een vooraf vastgestelden tekst. Inderdaad is de poli tie in dit aanbod getreden; de advertentie werd geplaatst en weldra word een tweede brief van D. B. ontvangen, waaruit bleek, dat hij had begrepen, dat men zijn aan bod had aanvaard. In dezerf brief noemde hij als da/der den man, die op den dag, voor dat do brief werd ontvangen, in Limburg werd gearresteerd en dio thans in het hu:s van bewaring 1.9 opgesloten als verdachte in deze zaak. Uit een en ander zou kunnen volgen, dat de politie op het goedo spoor was. Het vreemdste is ovenwei, dat men sindsdien niets meer van den briefschrij ver heeft gehoord, hoewel men een paar maal door middel van advertenties in Lim- burgsche bladen hem heeft gezocht, zich bekend te maken. Aangezien het niet is uitgesloten, dat de briefschrijver in deze zaak belangrijke verklaringen kan afleggen, heeft dc com missaris van politie in de eerste afdeeling aan de dagbladen te Rotterdam verzocht een facsimile van den eersten brief van D. B. te publiceeren. In art. 188 van de Gemeentewet staat, dat de burgemeester waakt tegen vertoo ningen, welke strijdig zijn met de zedelijk heid. Wanneer de burgemeester meent, vau dit artikel gebruik te moeten maken, zal hij steeds steun vinden bij onze fractie. Deze opmerking maakt spr. naar aanlei ding van dc opvoering van Allerzielen, welke onder de vorige burgemeester steeds is verboden. Spr. vraagt of de burgemees ter een mildere opvatting heeft van art. 188. Zoo ja, dan acht spr. een strengere toepassing meer in het belang van het eultureelo peil van de gemeente. De positie van het gemeentepersoneel. De heer V e r w e y beziet de verbetering van den economischen toestand en derhal ve liet verlangen der arbeiders naar loons- verhoogang. In dat verband meent spr. dat er aanleiding is de positie van het ge- meentepersoneel te verbeteren, wat een groot gemeentebelang moet worden ge acht. Zoo wordt er te veel los personeel aangesteld, teneinde do diensten zoo voor- deelig mogelijk to exploiteeren. Vooral bij den Plantsoendienst is dat hot geval. Ver der meent spr. dat het blassensteJsel te ver wordt doorgevoerd, zooals bij de politie en bij de lichtfabrieken, terwijl de herziening van het alg. werklieden-reglement ook wol lang op zich laat wachten. Wanneer de fi- nancieele toestand in Leiden vooruitgaat, moeten degenen, die daaraan hebben mee geholpen, daarvan ook zeker profiteeren. In dit verband wijst spr. er op, dat Leiden een zeer lage plaats inneemt in de rij der ge meenten, wat betreft de salarieering van het gemeente-personeel. De pensioensaf trek acht spr. hier veel te hoog, 3 1/2 pet. acht hij voldoende. Een pensioenregeling voor schoonmaaksters e.d. acht hij zeer ge- wenscht. Ook het gesiichtspersoneel is buitengewoon slecht gesalarieerd. Dat alles zal besproken worden in de commissie ad hoe en daarom zal spr. geen voorstellen in dienen. Het bestaan van deze commissio naast het Georg. Overleg acht spr. een ongerijmde toestand. Spr. zou in het ver volg liever zien, dat deze zaken behandeld werden in het G. O. Medezeggenschap is dat niet, meer de erkenning van de orga nisaties van overheidspersoneel door de overheid; een navolging van de toestanden in het particulier bedrijf, waar een collec tief arbeidscontraot wordt vastgesteld. Spr. verdedigt uitvoerig den rechtsgrond van het G. O. De heer Wilbrink- Wordt dat door iemand bestreden hier? De heer V e r w e y vindt hefc toch goed, de werking van het G. O. nog eens duide lijk uiteen te zetten. Spr. is er niet zeker van, dat de heer Wilmer De heer Wilmer: Ik ben er een warm voorstander van. Do heer Verwey: Dat doet me genoe gen. Er zou z.L geen bezwaar zijn de com missio ad hoc op to heffen. Een voortbe staan van twee commissies naast elkaar lijkt spr. ongeweuscht. Wat de school in het Haagwegkwartier betreft, heeft spr. in de onderwijscommissie indertijd voor uitstel gestemd, om 'tot een eenstemmig advies te komen, doch hij wijst er nog eens op dat een openbare school daar thans zeer gewenschfc is. Allerhande. De heer Groenoveld, die «elf een 5-ta-l voorstellen heeft ingediend, is van mecning, dat. de uitdrukking „lawine van voorstellen.'"' in de Memorie van Antwoord wel wat overdreven is. De begrooting gaat over duizenden onderwerpen en een getal van 28 voorstellen is daarom nog zeer be scheiden. Spr.'s voorstellen hebben met geen partij-politiek te maken. Vooreerst wil spr. de raadsstukken een week vóór do raadsvergadering in huis hebben. Thaos krijgen wij zo Woensdagavond voor de zit ting van 's Maandags; dat is veel te kort. Buitengewone vertraging kan spr.'s voor stel niet veroorzaken. Verder heeft spr. de stichting van een centrale auto-garage voorgesteld, met reparatie-inrichting voor de gemeentelijke bedrijven en diensten. Dat is voor de gemeente veel voordee- liger. Dat sommige bedrijfsdirecteuren daar iets op tegen hebben, acht spr. begrijpelijk, maar kan geen reden zijn om hefc voorstel af te wijzen. Verder acht spr. de rijwielpaden langs den Koninginnelaan absoluut verkeerd aangelegd. De toestand is geheel in strijd met hefc Motor- en RijwielTeglemenfc. Spr. heeft B..cn W. gevraagd of het exploitee ren van autobuslijnen alleen een zaak is van particulier initiatief. B. en W. hebben daarop ontwijkend geantwoord, doch spr. meent, dat hefc in hefc belang is van de ge meentenaren, dat er meer autobuslijnen worden mogelijk gemaakt. Spr. heeft hefc voorstel gedaan om thans over te gaan tot stichting van een open bare school in hefc Haagwegkwartier. De toestand is thans zoo, dat er niet behoeft ie worden gewacht op de brug over het Galgewater. Welke school er moet komen, voor U. L. O. of eindonderwijs, wil spr. in het midden laten. De heer v. Es staat blijkbaar op het standpunt, dat niet alleen voor bewaar- schoolonderwijs maar ook voor lager on derwijs bijzonder onderwijs regel moet zijn en openbaar onderwijs uitzondering. Waar dit wel de meening van de geheele rechterzijde zal zijn, vreest spr., dat de zorg voor hefc openbaar onderwijs bij het rcchtBche college van B. en W. in slechte handen is. Wethouder Gosldnga: Wij moeten or wettelijk voor zorgen. De heer Groeneveld: Dat zal dan wel apenliefde zijn. Als men had aangedron gen op de stichting van een bijzondere school in het Haagwegkwartier, dan was die school er al lang geweest-. Spr. heeft ook aangedrongen op de stich ting van een tweede centrale school, wat wel gewenschfc is. Ook op meerdere zeggenschap van de onderwijzers-organisaties dringt spr. aan. B. en W. zijn daar theoretisch n'efc tegen, maar practisch komt er van eenig overleg Gistermiddag brak een felle brand uit in een perceel aan do Linkerzijde te Edam, bewoond door den heer Do Hart, die daar een speelgoedwinkel heeft. In korten tijd brandde hefc geheele perceel uit, in weer wil van hot feit, dat de vrijwillige brand weer spoedig ter plaatse aanwezig was. Dc belendende gebouwen, waarvan één een autogarage was, die spoedig ontruimd werd, aoodat de aanwezige automobielen en benzinevoorraad in veiligheid waren ge bracht, konden behouden blijveD. Wel lie pen ze waterschade op. NIEUWE DIPHTERITISGEVALLEN TE ARNHEM. Sluiting van verschillende scholen. Men meldt uit Arnhem aan do „Msb.'": De laatste dagen is de diphterifcisepido- mie, welke hier ter stede reeds geruimen tijd, met hardnekkigheid heerschte met verschillende nieuwe of verdachfce gevallen uitgebreid. Reeds is de Talmaschool gesloten en hefc laat zich aanzien dat meerdere scholen zullen volgen. Voorts zijn dezer dagen van overheids wege verdere maatregelen te verwachten ter bestrijding van de epidemie. In hefc Sfc. Elisabethsgasthuis heerscht de diphfcerifci8 onder de patiënten en het verplegend personeel in nog hevige mate. nooit iets terecht. Over zaken van bijzon der onderwijs wordt nooit advies gevraagd van de plaatselijke schoolcommissie. De raadscommissie van bijstand voor het on derwijs is voor B. en W. ook niets meer dan lucht. Verleden jaar heeft de eomm's- sie eenmaal vergaderd, terwijl in het re glement staat, dat als regel eens per maand zal worden vergaderd. Zoo wordt nu omgesprongen met de wenschen van den raad. Zijn er zoo weinig belangrijke zaken aan ons departement van onderwijs? In ieder geval gaat er van den wethouder weinig initiatief uit. Waarom moet er zoo lang gestudeerd worden op hefc vraagstuk van het bewaarschooiotiderwijs? Thans na 2 1/2 jaar zijn de voorstellen er eindelijk. Spr. meent daartegen te moeten protes teeren. De vergadering wordt daarna geschorst tot Dinsdagmiddag. Een stelende recherche-man. Zaterdagavond omstreeks kwart over zeven ging juffrouw Sfc. uit de P. Borstraat te Amersfoort een boodschap doen in de buurt. Toen zij om half acht weer terug kwam, brandde hefc licht in een kamer bo ven. Ze deed de huisdeur open en riep, m de veronderstelling, dat haar man inmid dels thuisgekomen was: „Zeg, Willem, ben jij daar boven?" Zij hoorde iemand de trap af komen, maar Willem bleek het niet ie zijn! Een haar totaal onbekend mansper soon liep de deur uit, terwijl hij zeido: „Ik ben van de recherche, straks komt de politie, je zult er meer van hooren!" Daar op sprong de man op een damesrijwiel en verdween. Nu de politie kwam ook inder daad, maar op verzoek van de juffrouw. Na onderzoek bleek een schrijfbureau open gebroken te zijn, maar er was niets ver mist. De „rechercheur" scheen echter wat bijziende te zijn, daar er beneden een 2-tal damestasschen lagen met nog aardig wat geld erin, ook lag er nog een gouden hor loge onaangeroerd. De man is voort vluchtig. Op heeterdaad betrapt Zondagmiddag - omstreeks 1 uur werd dc-or den koster en den kerkagenfc in de Sfc. Eusebiuskerk te Arnhem op heeterdaad betrapt H. J. v. L. die bezig was verschil lende offerbusjes te ledigen. Reeds eerder werd vastgesteld, dat bus jes door onbevoegden werden geledigd en hefc bleek, dat dit door denzelfden persoon geschiedde. L. is naar het Huis van Bewaring over gebracht. Een woord van hulde voor het optreden van den kerkagent en den koster is hier niet misplaatst. Inbraak in de infanterie kazerne te Ede. Naar aanleiding van een in een der bu reaux van do Infanterie-kazerne to Ede gepleegde inbraak heeft do politie den sergeant majoor de G. in arrest gesteld. Bij het onderzoek is gebleken, dat veel uit wraak is vernield. Een 103-jarige overleden. Te Ede is in den- oudprdom van 103 jaar overleden mej. Kaatje Braaf hart, geboren Koudijs. De op de boot ontvluchte arrestant Betreffende hefc ontvluchten van een ar restant tijdens het vervoer van Terneuzen naar Vlissingen met de Provincial© boot, wordt de mogelijkheid naar voren ge bracht, dat hij zich tijdens zijn bezoek aan de W.G. daar heeft verkleed in vrou- wenkleeren, die er door hem bekende me dereizigers waren gedeponeerd. Zoo zou het mogelijk zijn, dat hij van boord is ge komen. Hierbij blijft dan zeker nog wel dc vraag over hoe hij aan een kaartje i» go- komen, want de controle bij het verlaten van de boot is scherp en het aantal pas sagiers op deze lijn is niet groot. Kloostcrresten bij Arnhem. In de omgeving van Monnikenhuizen achter hefc Vitesse-terrein te Arnhem wordt graafwerk verricht voor den bouw van een buitenschool. Gistermorgen werd bij dit werk gestuit op zware muurresten. vermoe delijk do fundamenten van een oud kloos ter. In het meest Westelijke gedeelte van het terrein vond men vier grafkeldertjes geheel met zand gevuld en op drie meter afstand hier vandaan werd in den vrijen grond, ongeveer 1.50 meter onder hefc maai veld, het geraamte van een volwassen man gevonden. Van schedel tot voeten lag het geraamte in dc richting Noordwest- Zuidoost. Ten slotte werd nog een groot blok muurwerk, in welker nabijheid nog stukken bewerkte graniet met profilee ringen van glas in lood waren, gevonden. De mogelijkheid bestaat, dat nog meer resten van het oude klooster worden go- vonden. Het klooster dateerde uit het jaar 1342, teen hefc door Graaf Eeinoufc de Eer ste van Gelre werd gebouwd. Hefc werd in 1572 door de monniken verlaten, teen doze in do Ketelstraat een verblijfplaats kre gen. Het klooster geraakte in verval en m hefc begin van de 17e eeuw waren nog maar dc afgebrokkelde- muren over. Het is toen gesloopt en dc steenon werden be nut voor het maken van vestingwerken. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN MIJN0NTPL0FFING IN AMERIKA. 11 dooden, 4 gewonden. Door een ontploffing in de Lifctlebrook- mijn bij Beckley in West-Virginia zijn 8 mijnwerkers gedood en 4 gewond. Van do gewonden zijn er later 3 overle den, zoodat. in het geheel 11 dooden te be treuren zijn. VISSCHERSVAARTUIG UIT MEMEL VERGAAN. Uit Memel wordt gemold: Een visachers- vaartuig, dat Zaterdag met vier personen aam boord- zee had gekozen, is op de thuis reis ten gevolge van de hooge zee omge slagen. Van de vier mannen zijn er drie verdronken. Op een gletscher in Nieuw-Zeeland omgekomen. Uit Wellington (New-Zeeland) wordt ge meld: Vier jonge dames toeristen en haar gids zijn als gevolg van een verblindenden sneeuwstorm op den Tasman-gletscher om het leven gekomen. De koudegolf in de Ver. Staten neemt af. Volgens de laatsto berichten is dc koude golf in de Vereenigde Staten aan het afne men. Zoo is gisteren te Chicago de tempe ratuur gestegen van 26 tot 6 graad opdor nul. In het overstroomde gebied van den staat Indi'ana- staan de huizen tot aan de tweede verdieping in het ijs. Orkaan langs de Golf van Mexico. Telegrammen uit Tamp'co en Vera Cruz melden, dat een orkaan, die gisteren langs de kust van de Golf van Mexico heeft ge woed, de daken heeft, vernield en boomen ontworteld. In beide haven werd hefc scheepvaartverkeer stilgelegd. Brand in een meubelfabriek. Vrijdag heeft in de meubelfabriek De Coene, te Brussel, een der bekendste van België, een hevige brand gewoed. De ge- heelo inboedel in den winkel ging in vlam men op. Brand in den Raadskelder te Bremen. In den Raadskelder te Bremen is gister nacht een brand uitgebroken die verschei den uren duurde. De omvang der schade staat nog liet vast, maar hij moet aanzien lijk zijn. Men vreest, dat de kostbare wand schilderingen van den kelder beschadigd zijn. RUSSISCH KLOOSTER GESLOTEN. De heiligenbeelden naar het atheïstisch museum gebracht. Volgens een bericht uit Moskou is Za terdag de beroemde, sedert ruim 200 jaar bestaande kloostergemeenschap van mo no wo opgeheven en hefc klooster gesloten. Het gebouw wordt gedeeltelijk door com munistische bonden in beslag genomen. De heiligenbeelden zijn naar het atheïs tische museum overgebracht. Bij de slui ting was het gebouw door de wacht van de Gepeoo omsingeld. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. MASSA-ARRESTATIE TE MOSKOU. Naar uit Moskou wordt gemold, heeft de Gepeoo in twee dagen tijde SI winkeliers gearresteerd, onder beschuldig'ng, dat zij met levensmiddelen hebben gespeculeerd. De gearresteerden zullen naar Siberië wor den verbannen, terwijl hun bezittingen ver beurd zullen worden verklaard. «Tel," Programma's die men in het donker leest. Iedereen kent hefc ongerief, dab zich voor den theaterbezoeker bij elke voorstel ling voordoet: dat hij het voor goed geld gekoohte programma niet lezen kan en er dus pas in een rumoerige pauze tijd voor vindt, te vernemen wie de spelers zijn, zoomede verdere bijzonderheden. Dit be zwaar is des te grooter, naarmate gelijk in moderne stukken herhaaldelijk voor komt niet alleen de zaal, maar ook hefc fcooneel in du.eternis gehuld is. Een vernuftige geest te Londen is nu op een idee gekomen, een een Londensch thea ter komt de eer toe, die idee moedig re hebben overgenomen. Zij is zoo eenvoudig en voor de hand liggend, dat men zich verwonderen zal, waarom er niet al vroe ger aan gedacht is. Radium geeft licht in het donker. Hetzelfde geldt voor een aantal radio-actieve lichamen, die zeer aanzienlijk goedkooper zijn dan het opzettelijk duur gehouden element. Men heeft lichtgevende wijzerplaten op horloges: door de verf voor de cijfers en minutenpunten is ge mengd een spoor van een radiuinzoufc of een andere radio-actieve stof. Dat spoor is buitengewoon gering en door de gerang- heid komen ook de kosten er van practised niet meer in aanmerking. Ook het nftuwe, in hefc donker leesbare theaterprogramma 13 gedmkt met gebruik making van radio-actieve stoffen. Het blad zelf bestaat uit zwart papior, de drukinkt is wit en bevat een zeer geringe hoeveel heid radio-actieve stof. De letters zijn dan in het donker heel goed te lezen en de toeschouwer behoeft niet op de pauze te wachten, om te weten wie er meespeelt. Hefc plan bestaat reeds, dergelijke pro gramma's ook in andere Londensche thea ters in te voeren. En misschien staan >ve h er nog pas aan het begin eener ontwik keling, die on6 in het donker leesbare opera-tekstboekjes, partituren, piano-uit treksels e.a. brengen zaL Het nieuwste op het gebie-d der verkeerstechniek. In Rusland is een nieuw middel van ver keer voor post en voor reizigers in werking gesteld, nJ. lijnen van luohtschroefsleden. Een der verkeerslijnen verbindt de stad Tsjeboktari, hefc centrum van do Tsjcewa- sjcnrepublaek, met het dichtbijgelegen spoorwegstation, dat op geen enkele an dere manier te bereiken is. De tweede lijn verbindt Archangelsk met Pinega, een af stand van 220 K.M. De sleden zijn gebouwd volgens ontwerpen van het Centrale Acro- hydrodynamische Instituut. Het zijn geslo ten metalen voertuigen, die plaats bieden voor zes passagiers. Binnenkort zullen dergelijke voertuigen uit houfc worden ge bouwd door net Wetenschappelijke Auto mot orinstituut en de techniek is zoover ge vorderd, dat zij in series zullen worden al- geleverd. Met deze sleden kan men zich niefc alleen bewegen over ingesneeuwde straten, maar men kan er ongebaande, met sneeuw bedekte vlakten mee oversteken. De sleden zijn voorzien van motoren van 100 a 120 P.K. Zij kunnen een snelheid ont wikkelen, die niet geringer is dan die van een moderne personenauto. Ook wat ste vigheid betreft, doen zij er niefc voor oncler. Verleden jaar is een wedren over 3500 K.M. voor dergelijke sleden uitgeschreven en daarbij is ge-bleken, dat de bouw van deze Russische sleden perfect is en dat zij voor het verkeer over de onmetelijke sneeuw vlakten van hefc noorden van Rusland bui tengewoon geschikt zijn. Marokkaansche soldaat vermoord. In de arfcilileriekazerae te Lyon, werd een Marokkaanscho soldaat, die stalwachi had, door vier kaïneraden geslagen en met een mestvork bewerkt. De man stierf aan de verwondingen, waardoor hij deerlijk was verminkt. De onmensehen verborgen hefc lijk in een loode en dekten het met stroo toe. On danks de bezwarendste aanwijzingen, ont kennen de vier Marokkagen pertinent. Zij zijn direct au bewaring gesteld. Inval van moeders in een kinderhuis. De gemeente Berlijn onderhoudt een te huis voor zwakke kinderen te Zossen. Do ouders mogen daar hun kinderen elksn Zondagnamiddag komen bezoeken. Teen nu Zondagmiddag een groot aantal moeders voor het gebouw verschenen, werd hun medegedeeld dat ze niefc konden worden binnengelaten daar een besmettelijke ziek te in het tehuis heerschte. De moeders lie ten zich echter niet afschepon en drongen met geweld het gebouw binnen. De -cele inboedel werd verbrijzeld en een aantal ruiten ingeslagen. Vijf gendarmen die door de verpleegsters waren ontboden slaagden er eerst in de orde te herstellen. Herrie op het studentencongres te Tou'ouse. Op hefc congres der republikeinsche cn socialistische studenten vereerd gin gen re Toulouse is het Zondag tot herrie gekomen, toen prof. Victor Basch in zijn toespraak ook de delegatie van Duitsche democrati sche studenten begroette. Fransche nationalistische studenten wier pen stinkbommen in de zaal en trachtten het spreekgestoelte te bestormen. De politie wist ten slotte de orde '.e her stellen, zoodat ook de woordvoerder der Duitsche studenten zijn toespraak kon houden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6