RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW STADSNIEUWS DINSDAG 21 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HET H00GER BEROEP VAN SALOMON LiEBERMANN. Behandeling voor het Amsterdamsche Gerechtshof. l>c vierde dag van de strafzaak tegen Liebermaun in hooger beroep dienende voor het Amsterdamsche Hof ving heden aan met een geheel bezette tribune en een goed bezette /aal. Nadat Liebcrmonn naar de vciclachtenbank is geleid, doet mr. Duys -onmiddellijk mededeeliug van het feit, dat Sccleyn bereid is naar Amsterdam te ko men om als getuige te worden gehoord. Met den deskundige mr. A. .S. w Xierop bespreekt do president: vervolgons de in de vorige week behandelde transacties mot do effecten van de bank en de hier voor aangenomen boekwaarde. Wanneer Liebermaun met een vloed van woorden zijn houding tracht te rechtvaardigen, daarbij o.m. opmerkende dat 1c accoun tant Smits meer. om- dan uitgekocht is, antwoordt de president: „17 moet nu niet denken, dat wij maar alles aannemen wat u zegt." Do procureur-generaal deelt hierna me de, dat hij een medisch attest heeft om vangen, meldende, dat notaris Sterkman om gezondheidsredenen niet kan worden gehoord. Vervolgens wordt gehoord de heer F. A. v. Bruggen, die destijds bediende op het kantoor van notaris Sterkman, is ge weest. Volgende getuige is de heer E. Schanse- ma, gewezen boekhouder bii de Veendam- mcr. Getuige heeft, toen hij wist, hoe dc betaling zou plaats vinden, r.iet de betee- kenis gerealiseerd van het feit, dat er hy potheken uit de bank gingen. In de verga dering van 25 Juni was hij getuige bij de acte. Hij heeft ook meegestemd. Naar spr. gelooft, gaf een der ^dvocalen de namen der commissarissen op. Zoolang get. in de kamer was heeft Liebermann geen mond opengedaan. De gcheele transactie is niet dadelijk geboekt, doch pas einde Juli of Augustus, aangezien er te voren geen ge gevens waren verstrekt. Voor de eerste maal in de Veeudam- mer affaire wordt dan mej. Wollman, doch ter van den oud-directeur der Veeudam- mer gehoord. Zij erkende, dat er aandee- ien van den Veendammer op haar naam stonden. Toen zij bericht kreeg, dat do aandeelen verkocht zouden worden en zij, iu verband hiermede op de vergadering van 15 Juni moest verschijnen, om haar handteekening te plaatsen, is zij gegaan. Op goed vertrouwen in haar vader heeft zij toen get eekend. Tegen half een werd gepauzeerd. „Avicultura". De loste tentoonstelling van „Avicul tura1 in den Dierentuin te Den Haag is Zondag bezocht door >243 personen. Het totaal aantal betalende bezoekers bedroeg over dc drie dagen f1563. SIGRID UNDSET. Voordracht van mevr. Ellen Russe. Op uitnoodiging van do R. K. Studen ten vereeniging „Sanctus Augustinus" heeft gisterenavond de bekende schrijfster en declainatrice, mevrouw Ellen Russe een interessante voordracht gehouden over dc grootc Xoorscho schrijfster en Nobelprijs winnares Si grid Undset. Er bestond voor dezen voordracht be grijpelijkerwijs veel belangstelling onder do studenten, mannelijke zoowel als vrou welijke, terwijl we bovendien behalve den moderator, pater G. Dolle O.F.M., o.m. opmerkten den zeereerw. heer prof. P. G. Groenen, oudrmoderator en Unie-mode rator, 'benevens dr. P. J. M. Nieraer. In de inleiding tot haar voordracht verklaarde mevr. Ellen Russe allereerst, uitdrukkelijk, dat do romans van Sigrid Undset met omzichtigheid en voorbehoud dienen tc worden gelezen. Dit geldt even goed voor de romans en novellen der eerste periode van de schrijfster, zooals „Jenny" en „Lente", voor de groote his torische cyclussen „Kristin Lavransdoch- ter" en „Olav Andunssohn", als voor het laatste boek „Gymnadenia", een roman uit het hedendaagsche leven. Hieronder wordt niet begrepen: „Paepschc Stoutig heden", de verzamelbundel essays en schetsen, welke door Anton van Duin kerken onder dezen titel vertaald en bij een werden gebracht. Maar dit boek is geen roman en als romancière is Sigrid Ündset zoowel vóór als na haar bekeering, de meening toegedaan, dat men do reali teit van het leven niet mag verdoezelen. Hierna schetst spr. den tendenz van Sigrid Unset's vroegere romans. In deze boeken treedt het naturalisme sterk op den voorgrond en ook het verstandelijke. De meeste personages uit de romans der Noorscho schrijfster staan op hoog peil; zij redeneeren bij voorkeur over de pro blemen van den dag, de politieke zoowel als' de religieusc stroomingen. Hun le vensopvatting is echter vrij, zeer vrij, los van de godsdienstig zedelijke webten. Als zij geen uitweg voor de opeen gestapelde moeilijkheden meer weten, welnu, dan is dc aangewezen oplossing: zelfmoord ple gen. Spr. herinnert in dit verband aan hetgeen Chesterton in zijn laatste boek ichreef over den „optimistischen zelfmoor- leuaar". Bij Sigrid Udsot vindt men dan •ok hoegenaamd geen afkeuring van deze •laad (in haar boeken vóór haar bekee ring geschreven, wel te verstaan), het begrip zonde bestaat gewoonweg niet, wanneer deze romanfiguren denken aan zelfmoord. „Jenny" heeft, zichzelf deze op lossing altijd voor oogen gehouden en als het leven gecompliceerd wordt snijdt ze zich den polsader door. De huwelijken, die zij beschrijft en de lévens der jongste meisjes zijn vol ont goocheling. De „Gelukkige Leeftijd" be wijst dit wel duidelijk. Ook „Lente", al trachten cle hoofdpersonen aan het slot een betere toekomst op te bouwen. De oorlog bracht een grooten omme keer in de opvattingen der Noorsoke schrijfster. Vroeger had zij hevig geijverd voor vrouwenemancipatie, nu vindt zo dit een onvrouwelijk iets en verwijst de vrouw naar haar taak en plichten in het gezin als echtgenoote en moeder. Vooral als moeder. Sigrid Undset, die zelf moeder is, weet op de schoonst denkbare wijze het moe derschap uit te beelden, zoowel de liefde voor het teerc, hulpelooze wichtje der eerste levensmaanden, als voor do op groeiende kinderen en eindelijk de kame raadschappelijke verhouding met dc vol wassen zoons en dochters Zij zelf lijkt naar hetgeen we van naar eigen leven tc weten krijgen meer moeder, dan echtgenoote. Toen kwam de groote romancyclus uit do Middeleeuwen: „Kristis Lavransdoch- ter" met de katholieke levensbeschou wing. Spr. gaat hier uitvoeriger op in en wijst vooral op de groote beeekenis dei- boetedoening in dit magistrale werk, waarvan zij op voortreffelijke wijze eenige fragmenten declameert. Men doet de schrijfster en het werk echter oen groot onrecht aan, wanneer men alleen maar het eerste deel, do uiteenzetting der zon de, leest en de beide andore doelen „Vrouw" en „Hot Kruis" opgeopend laat. „Olav Andunssohn" is wat do gegevens aangaat haast nog rauwer dan „Krinstin Lavransdochter", maar ook hier is wroe ging en boete hot hoofdmotief. Doch hoe ruw die historische toestanden ook zijn mogen, nooit wordt dc schrijfster plat of stuitend, noch in haar uitdrukkingen, noch in haar beelden. Nadat mevr. Russe vervolgens verhaald heeft de met succes bekroonde pogingen van Sigrid Undset om haar moedor voor het katholieke geloof te winnen, behan delde zij tenslotte het laatste boek „Gym- nadenia", een roman uit het hedendaag sche leven te Noorwegen, waarin de ka tholieke levensopvatting en moraal ge steld wordt tegenover de vrije denkbeel den der rnenschen uit de intellectueele liberale kringen. Het eindigt met de zege viering van het katholicisme, want de hoofdfiguur Paul Selmer gaat tot de Moe derkerk over. Spr. eindigt met een aanhaling der Duitsohe patei's Benedictijnen uit Beuron, die de historische romans van Sigrid Undset vergelijken met de groote belij- deniswerken uit alle tijden zooals de Be lijdenissen van St. Augustinus, die van den lezer eisehen, dat zij den moeilijken bekeeringsweg mee volgen en mee beleven. Op die wijze dient met het oeuvre der Scanclinaafschc schrijfster te beschouwen en dan zal men dankbaar genieten van van het machtige en sclioone, dat zij ons schenkt. Met een kartel:ik dankwoord vertolkte praeses Frank 5e dankbare gevoelens der aanwezigen, die inderdaad genoten hadden van deze sehoone voordracht. Na een korte pauze werd de agenda vorder afgehandeld. Op de gebruikelijke wijze werden we derom vijf candïdaat-leden, twee dames en drie kecron, geïnaugureerd. Mej. E. M. A. A. J. Allard werd geko zen tot redactrice van het R. S. B. Nadat vervolgens décharge had "laats gehad van do leden der kennismakings commissie. werden eenige Unie-medcdee- lingen gedaan. ST. ELISABETH-VEREENIGING. Jaarverslag over 1929. Gaarne verstrekken wij, evenals vorige jaren, eenige gegevens en cijfers, betrek king hebbende op den innerlijken toe stand en de resultaten der St. Elisabeth- vereeniging in het afgeloopen jaar, waar uit zal blijken, dat met onveranderde toe wijding werd gewerkt aan do belangen der arme zieken en kraamvrouwen. In de bestuursfuncties kwam geen en kele vacature, zoodat de samenstelling van liet. bestuur onveranderd bleef. Van de werkende leden nam alleen mej. A. Baatcn ontslag die wij gaarne hier dank zeggen, om haar ijver en toewijding. Ill haar plaats werd gekozen mevrouw V. Gul jé-Berger. Behalve de gewone wekdijk- schc vergaderingen werden drie bestuurs vergaderingen gehouden. Volgens gebruik werden vier 3-maandelijksche H. Missen ge lezen voor dc overleden zieken tijdens hun ziekte bezocht door de dames der ver eeniging; verder op 19 November, feestdag v. d. H. Elisabeth, een H. Mis voor de le den en weldoeners der vereeniging. Wegens dc buitengewone koude werd in Februari aan circa 50 gezinnen 1 mud ■cokes' verstrekt. Vorder 12 wollen dekens, die door de gemeente welwillend werden verstrekt, terwijl ook een gift van den •hoogeerw. Deken Dessens groot 100 voor aankoop en uitreiking van dekens werd besteed. Verder ontving elk gezin bij gelegenheid van het St. Nicclaasfeest een pond lever worst en op het Kerstfeest eenige kle dingstukken. Aan giften werd ontvangen 3*71. Ook wederom dit jaar ontvingen wij van dc Leidsche Katoenmaatschappij ais aan gename verrassing een mooie partij katoe nen goederen. Van dc Ncderlandsche naaiverceniging ontvingen wij een prachtig pak Weeding- stukken en van een oud werkend lid eenige zelfvervaardigde goederen, hetgeen voor zeker tot' navolging mag strekken. De jaarlijksche liefdadigheidspredikatie werd gehouden 3 November in de kerk van INGEZONDEN MEDEDEELING. O.L.Vr. Hemelvaart, terwijl de collecte op dien dag gehouden in de verschillende kerken opbracht de somma van 861.75- Volgeus opgave der penninmeesteresse werd dit jaar uitgereikt 12036 L. melk en 6969 eieren. De collecte op de vergadering bracht op 117.56 de boete op de vergaderingen 103.05. De inkomsten bedroegen 5225.41 1/2, de uitgaven 5044.82 1/2. Batig saldo 180.59. Uit het verslag der magazijnmeesteresse blijkt, dat werden uitgegeven 16 wollen dekens, 31 pakjes aan kraamvrouwen en 180 kleedingStukken en babykleertjes. Ofschoon wij onze vele donateurs(trices), alsook de schenkers(sters) der extra-giften zeer erkentelijk zijn, rneenen wij toch aan het einde van dit verslag er de aandacht op te moeten vestigen, dat pnzo vereeniging den vollen steun der liefdadige Katholie ken noodig heeft wil zij met vrucht hare krachten kunnen ontplooien ten einde haar schoon doel: de opheffing en verzor ging der arme zieken en kraamvrouwen van Leiden te kunnen bereiken. Moge deze steun en medewerking om in het komende jaar ter liefde Gods«vervloedig en door allen worden geschonken. Pastoor Th. BEUKERS, directeur. D. COEBERG, presidente. M. DUIJNSTEE—BRANTJES, vice-presidente. .T. A. GRUNDEMANN—HOFMAN, le secretaresse. M. OOEBERGH—v. CR AN EN BUR GH 2e secretaresse. J. NOORDMAN, penningm.esse. E. v. d. LAAN—CLAESSENS. 2e magazijnm.esse. A. SCHMIER, 2e magazijnm.esse. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Een lezing en bespreking woningbouw- plannen. In het gezellige Jacoba-zaaltjc in Den Burcht vergaderde gisteravond dc Bond voor Groote Gezinnen, welke bijeenkomst druk bezocht was. De voorzitter, de heer Heemskerk, sprak een woord van welkom, speciaal tot het hoofdbestuurslid, den heer Boer, die zou spreken over „altaar en haardstede". Bij den aanvang van het nieuwe jaar wekte spr. de loden op flink reclame voor den Bond te maken. Het jaar 1929 was voor den Bond een zeer gunstig jaar; spr. denkt op de eerste plaats aan de jaarvergadering van do R. K. Staatspartij; aan het con gres ter bestrijding van liet Nieuw-Mal- thusianismeaan de medewerking, welke plaatselijk wordt ondervonden, ook bij de autoriteiten. Dc politiek van B. en W. is er zeker op gericht de belangen van de groote gezinnen te behartigen. Moge het nieuwe jaar voor! den Bond even vrucht baar zijn! De secretaris deelde een schrijven mede van den Deken, dat zijneerw. verhinderd is deze vergadering bij tc wonen. Voorts berichtte spr., dat door liet Hoofdbestuur een enquête is ingesteld naar de woeker. Het bestuur verzoekt de leden liet van frappante voorbeelden van woeker in kennis te stellen. Inmiddels zijn aan hel H. B. reeds «enige inlichtingen over de woeker in Leiden verstrekt. De voorzitter bracht daarna verslag uit van den Oudersavond op 10 Dec. Zij, die dien avond gemist hebben, hebben veel gemist. Vervolgens word medegedeeld, dat het bestuur besloten heeft een propaganda- commissie te vormen, onder voorzitter schap van den heer D. Meuwese. Voor leden met vrijen tijd is hier een mooie gelegenheid zich voor den Bond verdien stelijk te maken. Spr. bracht hulde aan den heer Braakman, die deze vergadering mot 5 nieuwe leden aankwam. Mogen allo leden zijn voorbeeld volgen! Over het kinderfeest op 12 Febr. kon de voorzitter nog niets precies vertellen. Maar het bestuur zet alles op haren en snaren om den kinderen een aardig feest te be zorgen. Hierna werd het woord verleend aan dr. C. de Beer, die sprak over „Altaar en Haardstede". Wanneer het oud Remeinsche volk te wapen werd geroepen, dan geschiedde dat onder de wapenspreuk van hetgeen het volk het heiligste was: „Altaren en Haardsteden." De strijd, die door den Bond van Groo te Gezinnen is aangebonden tegen het Neo-Malthusianismo is ook oen strijd voor altaar en haardstede. De degelijkheid in het gezin gaat gepaard met oen goed geloofsleven, en beiden zijn een onmisbare voorwaarde voor dc gezondheid van den Staat. Spreker wilde dezen avond beschouwen, hoe het Christelijk geloof altijd de on schendbaarheid van liet gezin streng heeft gehandhaafd en het hooger geplaatst heeft dan welke hcidensche beschaving ook. In de Encycliek van Z. H. den Paus over de opvoeding der jeugd eenige da gen geleden verschenen vinden we op nadrukkelijke wijze nog eens bevestigd, hoe do Kath. Kerk liet gezin handhaaft en verdedigt tegen elk onnatuurlijk, onge wettigd ingrijpen van den Staat. Want het grootste gevaar dreigt het gezin van de aanslagen van den modernen Staat» Wanneer wij de Kath. leer over het hu welijk bezien; valt daarin op de betrekke lijke autonomie van het gezin: het is een maatschappijtje in de maatschappij. De wetten, die het gezin beheerschen zijn onveranderlijk, al mogen de staatswetten ook veranderen. Het gezin heeft een eigen doel en bijgevolg eigen rechten, waaraan geen Staat mag raken. Het gezin gaat vóór de Staat, het is ouder dan de Staat; het is rechtstreeks gewild door God. De Staat heeft geen recht in te grijpen in de Natuurwet» zooals do fascistische inbeslag name van de jeugd of de absolute gelijk heid in het huwelijk. De Staat bestaat in hoofdzaak uit ge zinnen. Het gaat dus niet aan, dat de Staat de leden van een gezin als afzon derlijke individuen behandelt. De jongsto encycliek ontkent o. a. het recht van de Staat op de opvoeding der kinderen. Spr. wees op de oneenigheid in Italië tusschen Kerk en Fascisme. Als grondlegger van het Staatsonderwijs beschouwt spr. Napo leon. In Nederland is, Goddank, het on derwijs ontrukt aan dc klauwen van den Staat. Do droevige gevolgen van staatson derwijs ziet men in Frankrijk. Onze kinderen kunnen worden opge voed voor altaar en haardstede. Maar toch dienen wij waakzaam te zijn. Onder in vloed van het socialisme wordt ook in ons land telkens getracht beslag bp het gezin te leggen. Bijv. de wijze waarop in bepaalde plaatsen gezorgd wordt voor kraamverpleging. Men heeft daarvoor de consultatiebureau. Het lijkt een onschul dig iets, maar toch is het dit niet. De Staat neemt hier iets heel innigs en heiligs uit het menschenleven. Te laat begint men in sommige staten in tc zien dat men met het ingrijpen in het gezinsleven op den verkeerden weg is bijv. in Frankrijk (hoewel de Staat het daar geheel onjuist aanpakt). Als we iets in de toekomst willen berei ken, moeten wij vooral dc jeugd bescher men. Geen slapte in de opvoeding. Be strijding van de pornographic. Bestrijding van lichtzinnige lectuur. De spreker besloot ten slotte zijn lezing met de leden on te wekken tot een mas sa-actie tegen de gevaren, die het gezin bedreigen. Daarna kwamen in bespreking dc wo- ningbouwplahnen. De uitvoering van wo ningbouwplannen hoort, volgens bisschop pelijke regeling, niet tot de taak van den Bond van" Groote Gezinnen, maar is opge dragen aan de standsorganisaties. Doch de Bond kan een zijdelirgschen invloed op den woningbouw uitoefenen. Het bestuur heeft dit punt op de agenda gezet, omdat het woningvraagstuk, vooral ook in Leiden, van overweldigend belang is. Hot is voor een kinderrijk gezin uiter mate moeilijk een geschikte woning te vinden. Wel zijn dc laatste jaren vele wo ningen gebouwd, maar door de beperkende bepalingen van het Ministerie, worden slechts weinig huizen voor talrijke gezin nen gebouwd. In Minister Verschuur hebben wij ech ter iemand gevonden, die volmondig er kent dat het bouwen van woningen voor groote gezinnen uitermate urgent is. Door het gemeentebestuur wordt ook iets ge daan; sommige woningbouwverenigingen hebben aan hun complexen huizen enkele voor groote gezinnen toegevoegd, maar de nood is zoo nijpend, dat woningbouw voor groote gezinnen op Tuimer schaa! moet worden aangepakt. Het bestuur heeft een commissie be noemd om dit vraagstuk te bezien. Men kan twee plannen volgen: een afzonderlij ke vereeniging voor het bouwen van groo- te-gezinswoningen stichten of aansluiting zoeken bij bestaande vcreenigingen. Er zijn reeds onderhandelingen ge voerd met bouwkundigen. Het zou moge lijk zijn woningen te bouwen, speciaal voor grootc gezinnen, welke komen op een huur van 6.40 h 6.50 per week. Deze huurprijs is natuurlijk niet voor ieder bereikbaar, maar toch wel voor vele arbeiders. Deze plannen zijn alleen moge lijk, wanneer één complex van 40 a 50 wo ningen wordt gebouwd. Dc heer Zandvliet achtte de huurprijs veel to hoog: voor arbeiders is deze prif» onbereikbaar. Kan van gemeentewege geen subsidie op de huurprijs worden gegeven! De heer Kieft gelooft, dat 50 woningen beslist, wegvliegen voor dien prijs! De heer v. d. Elzen achtte het niet go- wcnscht één heel complex woningen voor groote gezinnen te bouwen. Het heeft spr. gefrappeerd, dat de Kath. Raadsfractie zoo weinig heeft gedaan voor het woning vraagstuk. Men had voor de Woningbouw- vcreenigingen verschillende voorschriften, kunnen maken. De heer Langeveld wenschte, dat de Bond zijn invloed aanwendde bij de Kath. Bouwvereenigingen, om aldus gcedkoopere woningen voor groote gezinnen te krijgen. Spr. is ook tegen een „kamp voor groote Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. E. Nozeraan en rechtverkrijgenden tot uitbreiden van do inrichting voor het be werken van vlecsch in het perceel Hoogc- woerd No. 71( Sectie D. No. 1466; b. P. J. Jansen en rechtverkrijgenden t,ot het uit breiden van de drukkerij in het perceel Aalmarkt No. 3 c. H. Gijsman Jr. eu rechtverkrijgenden tot het. uitbreiden var. de verffabriek in het perceel Dwars Bol- werkstraat Nis 13; d. G. P. J. Corba en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een brood- en banketbakkerij in het per ceel Hoogewoerd No. 64. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat Ileeren Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. bij hun besluiten van 7 Januari 1930, G.vS. No. 57 en van 7 Januari 1930 G. S.- No. 65, vergunning is verleend aar. het gemeentebestuur van Leiden en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de Stedelijke Electriciteitsfabriek op hot perceel, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie B. No. 2939. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Januari 1930. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat L. Berk, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het pérceel Middel weg No. 35, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Januari 1930. Agenda LEIDEN. Donderdag, R.-K. -Vrouwenbond, gebouw „Concordia", 8 uur. Vrijdag, Genootschap van den .Stillen Om gang, St. Joz. Gez. Vereeniging, 8.15 uur. Vrijdag. R.-K. Handelsreizigers vereeni ging „Sl. Ohristoffel", „Dei-. Burcht", S.30 uur. Vrijdag, „Oon Amore", Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Jan. a.s. waargenomen dooi de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. gezinnen De voorzitter zegt, dat de R. K. Raads fractie niets heeft kunnen deen, omdat, men gebonden was aan Rijksvoorschriften. Nu de wind eenigszins anders waait, hoopt men ook Rijksvoorschot te krijgen voor ruimere woningen. Het is een kwestie van tactisch beleid, of men dat doet te zamon met den bouw van kleine woningen of spe ciaal voor groote gezinnen. Verschillende sprekefs hebben daartegen bezwaar. Maar zijn er in de stad niet blokken, die spe ciaal ingericht zijn voor kleine gezinnen? Een combinatie met kleine woningen is wel te overwegen, maar het woningvraag stuk is vooral nijpend, voor grootere gezin nen. Zoo -gauw men met toeslagen gaat werken, wordt een minderwaardig cachet, op de woningen gelegd. Spr. zeide toe, dat de verschillende op- en aanmerkingen danig onder de oogen zullen worden gezien. Na een korte rondvraag sloot de voorz. de vergadering te ongeveer 11 uur. Tentoonstellink Tent-plum Salerooms. De maandelijkseho tentoonste'ling in Tcmplum Salomonis van de firma. Burger- dijk en Niermans1' Boekhandel en Anti quariaat is deze maand een zeer bijzondere. Zij toch omvat werken van de drie grootc Nederlanders Boerhaave, Hugo de Groot enErasmus, van wie tevens zeldzaam mooie portretten aanwezig zijn. Men vindt hier een vrij belangrijke ver zameling meest oude werken, perkamenten en leeren banden. Het grootst wel is dc verzameling van werken van Hugo Je Groot, door en over hem geschreven. Men vindt er boekwerken met geschreven kant- teekeningen, pamfletten, werken over zijn vlucht uit Loevestein en niet te vergeten zijn beroemd werk: „De jure belli ac pa cis" alsmede- tal van uitgaven van zijn Ver antwoording aan de Regeering, welke boe ken alle in 1622 in tal van formaten te Pa rijs zijn verschenen. Bijzondere vermelding verdient ook de uitgave: „La. verité de la Religion chrétienne", een bijzondere uit gave in caractères de civilité, een uitvin ding van Pierre Moreau, eveneens in Parijs verschenen. Ook Boerhaave heeft zeer veel van zijn groote wetenschap te boek gesteld en cle firma Burgersdijk en Niermans mug er zich in verheugen een zoo mooie verzameling van deze werken te bezitten. Gistermiddag is de 17-jarigo J. P S., werkzaam bij clen houthandel der firma K. en W. aan dc Mare, van het bordes van een lioutloods gevallen. De jongen heeft ver moedelijk een sleutelbeen gebroken. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Bij de politic zijn inlichtingen te beko men omtrent verschillende rijwielen, waarvan de eigenaars onbekend zijn. De wethouders Reimeringer, Gosünga on Tepe zijn morgen verhinderd spreekuur te houden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2