21ste Jaargang DINSDAG 21 JANUARI 1930 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS SPORT No. 6388 e &2icbeHe Gou/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen DE HAAGSCHE CONFERENTIE DE CONFERENTIE GEËINDIGD. De slotzitting. Als er bij een internationale conferentie ooit onder hoogen druk gewerkt is, dan is het zeker bij deze, schrijft de „Msb.". Mi nister Snowden, die namens alle gedele geerden den president dank bracht, merk te terecht op, dat voor deze conferentie de achturendag van de Washingtonsche con ventie niet had gegolden en minister Jas- par voegde er later aan toe, dat er gewerkt was 18 dagen lang en ook 18 nachten. Nadat men den geheelen Zondagnacht vergaderd had, van half tien 's avonds tot Maandagmorgen half tien, was men er nog niet en de slotzitting om half elf moest worden uitgesteld. Toen zou het zijn om vijf uur, maar de Duitschers, Oostenrijkers, Bulgaren en anderen wilden om half zeven vertrekken en op hun verzoek werd de slotzitting toen bepaald óp vier uur. Het ging echter niet en de genoodigden moesten wachten. Eindelijk tien minuten aver half vijf wer den de deuren geopend en stroomden gede legeerden, genoodigden, diplorö'aten en pers binnen. Van plechtigheid was er geen sprake, het historische moment, dat komen zou ten spijt. De wereld is wel veranderd. Verschillende heeren rookten een ciga- ret en gingen door de zaal om bij dezen of genen een praatje te maken of vast af scheid te nemen. Niet minder dan 26 documenten moesten geteekend worden en er waren protocol len bij die een dikte hadden van ongeveer een decimeter. Het eerst teekende Dr. Cur- tius doordat de alphabetische volgorde ge nomen was en Allemagne dus voorop stond. Sir Maurice Hankey, de secretaris-gene raal, die dezen nacht weer naar Londen vertrekt om daar weer de leiding op zich te nemen van de vlootconferentie, regelde alles. Voor men echter tot fceekenen overging, kwam er eerst nog een verrassing doordat de gezant van Tsjecho-Slowakië te Parijs, Dr. Omsky, het woord vroeg en voor zijn land eenige reserves maakte. Allean onder die voorwaarden wenschte hij te teekenen, dat waar 't niets kreeg in bepaalde geval len, als het in zijn recht was, bij scheids rechterlijke uitspraken in zaken tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakië, het zich het volle recht voorbehield. Het teebenen van de protocollen duurde precies 45 minuten. Toen was het groote oogenblik aangebroken waarop de slotrede zou worden gehouden, nadat minister Snow den aan allen dank had gebracht voor het grootsche werk wat hier in Den Haag ben slotte voor den vrede van geheel Europa is tot stand gebracht. Niemand heeft ten volle gehad datgene wat hij gaarne wenschte, maar voor het li quideeren van den oorlog moet men wat over hebben en met het resultaat kan vol gens hem ieder tevreden zijn. De Belgische minister Jaspar sprak als voorzitter de slotrede uit. Hij dankte allen voor hun arbeid aan het welslagen der conferentie verricht en bracht nogmaals dank aan de regeering van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, alsmede aan de Staten-Generaal en de stad 's-Graven- hage, voor de zoo volledige en hartelijk verleende gastvrijheid. Wij zullen aan ons verblijf alhier, en de voorkomendheden, waarvan wij het voorwerp zijn geweest, en .aan de volmaakte organisatie van alle diensten waarvan wij gebruik hebben ge maakt, een onuitwischbare herinnering be waren. Jaspar bracht daarna de geschiedenis van deze conferentie in bórinnering, welke conferentie thans geëindigd is met geluk kig resultaat en eindigde met de woorden: „Een geheel verleden, zwaar van smart en teleurstelling schrijft ons gebiedend onzen plicht voor. Opdat Europa niet we der moorddadige jaren terugzie; opdat het woord „vrede" evenzeer in de harten als in de teksten geschreven zij; opdat over een betere menschheid die triomfeerende morgens mogen schitteren, welke wij niet zullen zien, maar welke wij zullen hebben doen geboren worden, laten wij, mijne hee ren, op het oogenblik waarop wij scheiden, beloven, dat licht niet meer te laten uitdoo- ven, dat over de groeven heen de wiegen verlicht. Ik verklaar de Haagsche Conferentie gesloten". Het slot van de conferentie was al even min plechtig, wel klonk er gedurende en na de rede van minister Jaspar langdurig applaus, maar het was te laat. De verta ling van de rede in de Engelsche taal moest zelfs achterwege blijven. De trein naar Berlijn, midden- en Oost-Europa zou over 15 minuten vertrekken. Eenige vluchti ge handdrukken en de verschillende dele gaties snelden in de auto's naar het sta tion, terwijl op het Binnenhof de Kon. Milt. Kapel dank- en vreugdeliederen speelde en de vlaggen boven op de gebouwen klap perden in den wind. ENGELAND DE VLOOTCONFERENTIE. Hedenmorgen is de vlootconferentie plechtig geopend door den Engelschen ko ning. Reeds gisteren zijn de gedelegeerden bijeen gekomen om het program van zaken niet-officieel te bespreken. De „Daily Tel." komt nog eens terug op de kwestie van de onschendbaarheid van het Kanaal, welke volgens dit blad mis schien op de vlootconferentie ter sprake zal worden gebracht. Het denkbeeld van een garantie voor de onschendbaarheid zou voor het eerst bij de voorbereiding van het Locarno-pact zijn opgedoken. Naar het blad verklaart, heeft het denkbeeld zeer groot belangstel ling bij de Fransche delegatie gewekt, waarschijnlijk cm-dat Frankrijk hoopt, dat, indien dit denkbeeld verwezenlijkt mocht worden, het gemakkelijker zal vallen, tot een pact voor do Middellandsche Zee te geraken. Het denkbeeld zou zóó verwezenlijkt kun nen worden, dat Frankrijk en Engeland zich verplichten, de onschendbaarheid te handhaven en België en Nederland tot de garanten zou toetreden. Van Fransche zijde wordt hieraan toe gevoegd, dat hot nutteloos zal zijn, techni sche details voor de vlootontwapening te bespreken, zoolang'het vraagstuk der vei ligheid niet is geregeld. RUSLAND. Tsjitsjerin trekt zijn ontslag-aanvraag in. Uit Moskou wordt gemeld, dat de uit Berlijn te Moskou gearriveerde Volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken, Tsjit sjerin, na een onderhoud met den secreta ris-generaal der Russische Communistische Partij en op aandrang van verschillende hoogo Sovjet-autoriteiten besloten heeft voorloopig de leiding te blijven houden van de buitenlandsche politiek der Sovjet-unie en zijn ontslag-aanvrage in te trekken, waarvoor hem een langdurig verlof is ver leend. BRITSCH-INDIE DE ONAFHANKELIJKHEIDS BEWEGING. Ghandi heeft instemming betuigd met de campagne van passief verzet welke op het oogenblik in het dorp Khahrechi in Kathiawar door de boeren wordt gevoerd. Deze verzetten zich namelijk heftig te gen het heerschende systeem van gedwon gen arbeid en tegen zekere belastingen welke naar hun meening te hoog zijn. In de afgeloopen zes weken is het ver scheidene malen reeds tot conflicten met de politie gekomen,.waarbij 18 boeren wer den gearresteerd. Met Ghandi's toestemming heeft een groep weerspannigen een groot aantal vrij willigers ter assistentie der boeren gezon den. Hieronder bevinden zich ook eenige dames. Ingevolge het boycot-besluit van het na tionale congres te Lahore waren slechts 73 van de 145 leden der wetgevende vergade ring aanwezig, toen deze gisteren voor een nieuwe zittingsperiode bijeenkwam. AMERIKA NIEllW CONFLICT AAN DEN GRAN CHACO. Volgens te Washington ontvangen be richten uit Buenos-Ayres is tusschen Boli via en Paraguay een nieuwe spanning ont slaan. Tusschen de strijdkrachten van beide landen zou het reeds tot een botsing zijn gekomen, waarbij een soldaat van Para guay gedood is. Troepen van Paraguay moeten daarop fort Pol bij Puerto Casado in den Gran Chao hebben aangevallen. De regeering van Paragauay heeft haar zaakgelastigde te Washington opdracht gegeven, de aandacht der Vereen. Staten op het incident te vestigen. De prohibitie in Amerika. Na een heftig debat verleende het huis van afgevaardigden te Washington een cr<> diet van 15 millioen dollar voor de uitvoe ring van het drankverbod in het jaar 1930 1931. DE BRABANTSCHE GILDEN vieren groot feest ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan der Gilde van St. Sebastiaan te Oudenbosoh. Onder tromgeroffel trekken de Gilde'broeders met hun vaandels en attributen op HET MIDDELBAAR LAND- EN TUINBOUWONDERWIJS. Uitbreiding van land- en tuinbouw- winterscholen gewenscht? Bij beschikking a den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, is ingesteld een commissie, welke tot taak zal hebben den Minister voor te lichten over de vraag, hoe het mid delbaar land- en tuinbouwonderwijs aan land- en tuinbouwwinterscholen en daar mede gelijkgestelde scholen, meer dan tot nu toe aan het gestelde doel: de algemee- no en technische ontwikkeling van het financieel meer draagkrachtige gedeelte van den land- en tuinbouwenden stand, kaL beantwoorden, en in hoeverre het, in verband daarmede, gewenscht zal zijn aan het instituut dezer scholen nog uitbreiding te geven. In die commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: mr. J. J. Winter- mans, inspecteur van het Landbouwonder wijs te 's-Gravenhage; tot leden: J. J. C. Ament, directeur van den Limburgschen Land- en Tuinbouw- bond te Roermond, P. A. Colijn, burge meester van Boskoop; Deken dr. P. G. H. Dirckx, pastoor te Bavel bij BredaB. Donk, leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Lisse; ir. P. A. den Engelse, leeraar aan de Chr. Landbouwwinterschool te Abt-Hardenberg (Heemse); ir. J. Heem stra, Rijkstuinbouwconsulent te Groningen; Chr. van den Heuvel, bestuurslid van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land, te Heemstede; J. F. van den Heuvel leeraar aan de R. K. Landbouwwinter school te Boxtel; E. J. Lankwarden, voor zitter der Vereeniging van leeraren bij 't middelbaar land- en tuinbouwonderwijs te Hengelo (O.); ir. C. Ph. Moerlands, Rijks- landbouwconsulent te Boskoop; dr. J. Oortwijn Botjes, te Oostwold (Groningen); ir. W. Oosterbaan te Tzummarum (Fries land); ir. J. A. van Riel, Rijkslandbouw- consulent te Dordrecht; dr. ir. I. Rietsema directeur der R. K. Land- en Tuinbouw- winterschool te Breda; F. V. Valstar, on dervoorzitter van den Ned. Tuinbouwraad te 's-Gravenhage, ir. J. Wind, directeur der Chr. Landbouwwinterschool te Ambt- Hardenberg (Heemse); tot secretaris: J. J. Wvers, referendaris bij het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, te Voorburg. NATIONALE BEDEVAART LOURDES. Voorjaar 1930. De groote groei der Nationale Neder- landsche Bedevaart naar Lourdes, onder leiding der Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten, is aan leiding geworden om *te overwegen jaar lijks een tweede Nationale Bedevaart naar Lourdes te organiseeren, en deze dan in het voorjaar te houden (Meimaand). De verwezenlijking van dit voornemen is bevorderd door de samenwerking, welke werd gezocht en verkregen met de ,.Reis- kas" van het R. K. Werkliedenverbond. Deze samenwerking is daarom zoo toe te juichen omdat daardoor meerdere eenheid in het bedevaarts-wezen welke om allerlei redenen zoo zeer gewenscht is, wordt ver kregen. De Nationale Bedevaart naar Lourdes (voorjaar 1930) staat geheel onder leiding der Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten, terwijl de or ganisatie en propaganda voor de deelna me geschiedt in nauwe samenwerking met het R- K. Werkliedenverbond. Op deze wijze hopen do beide samen werkende organen met goed resultaat naar Lourdes een flink bezette voorjaar6-bede- vaart te kunnen uitzenden. De data dezer bedevaart zijn van 1421 Mei. Belangrijk is, dat ook liggende en ver pleging behoevende zieken met deze bede vaart worden medegenomen. De zieken verpleging der Nationale Bedevaart (Ver eeniging O. L. Vrouw van Zeven Smar ten) zal de verzorging en verpleging rege len. De aangifte voor de zieken geschiedt bij den directeur der ziekenverpleging, jhr. mr. F. F. van Nispen tot Sevenaer in Delft. Terwijl de aangiften voor de pelgrims geschieden kan èn bij de leden en het Bu reau van de Vereeniging Nederlandsche Bedevaarten, èn bij het R. K. Werklieden verbond te Utrecht. Voor verdere bijzonderheden (prijzen, hotels, treinenregeling enz.) wordt verwe zen naar de aankondigingen in kerkbiljet- ten, prospecti en annonces, die binnen kort verschijnen en op a'anvrage verkrijg baar zijn. Ten slotte zij medegedeeld, dat in Let bestuur der Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten de vol gende wijzigingen zijn gekomen. Als lid hebben ontslag genomen wegens hunne drukke ambtsbezigheden, Z.Exc. jhr mr. Ruys de Beerenbrouck te 's-Graven hage en de heer J. Steinweg te Nijmegen, die tevens technisch directeur der Vereeni ging was. Beide afgetredenen zijn wegens hunne groote verdiensten voor de Ver eeniging benoemd tot eereleden. Als nieuw lid is gekozen jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, te Holtum (L.), die tevens als technisch directeur zal optreden. Inmiddels is na het overlijden van den administrateur der Vereeniging, den heer J. Kamerbeek te Venlo, die vele ja ren op voorbeeldige wijze deze functie ver vulde, door de Vereeniging een vast Bureau ingericht te 's-Gravenhage, welk bureau met de administratie, de regeling der loopendo zaken en met de uitvoering is belast. Tot chef van dit bureau is benoemd de heer H. J. W. Doorn. Het bureau is gevestigd Juliana van Sto'berglaan 201, '6-Gravenhage, Telefoon 72275. Het eeuwfeest van St. Augustinus. Herdenking door de R. K. Universiteiit. De Senaat der R. K. Universiteit deelt mede, dat het eeuwfeest van St. Augusti nus door de R. K. Universiteit zal worden herdacht in eenige voordrachten, die per radio zullen worden uitgezonden. De regeling ervan is als volgt: Dinsdag 4 Februari spreekt prof. Fran- ses O. F. M. over „Moderne Contra-versen over de Belijdenis van St. Augustinus." VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De slotzitting van de Haagsche confe rentie. Het conflict tusschen Bolivia en Para- guay herleefd. BINNENLAND. Vanmorgen is op den Rijksstraatweg tusschen Amsterdam en Rotterdam een auto platgereden. De bestuurder is gedood. (Laatste Berichten). Dinsdag 18 Febr. spreekt prof. v. d. Grinten over „De Staatsleer van St. Au gustinus". Dinsdag 4 Maart spreekt prof. Brom over „Het leven van St. Augustinus". De lezingen zullen worden gehouden iu do aula minor der Universiteit des Dins dags van 5 tot 5.40 uur. De uitzending geschiedt van den K.R.O. BENOEMINGEN. Bisdom Haarlem. Z. D. H. do Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van St. Joannes de Deo te Haarlem den weleerw. heer J. Timp die kapelaan was te Haarlem (O. L. Vr. Kon. v. d. Allerh. Rozenkrans) en tot ka pelaan te Spierdijk den weleerw. heer J. Dekker, die kapelaan was te Beemster. BENOEMING VLOOTAALMOEZENIER. De weleerw. pater Maximinus Albada Jelgersma O.F.M. uit het Minderbroede- kloorter te Vorden is benoemd tot vloot- aalmoezenier te Vlissingen. Pastoor F. C. van Beukering. Zondag herdacht de bekende Rotter- damsche pastoor en ij veraar voor de be oefening der liturgie, de zeereerw. heer F. O. van Beukering, zijn zestigsten ge boortedag en tevens den twintigsten ver jaardag als herder der H. Antonius Abt, parochie in bovengenoemde stad. In feestartikelen cn dichtregelen bracht de Rotterdamschc St. Antoniusklok op den feestdag van haren schutpatroon dit drie voudig feest in herinnering. Bij gelegenheid van hetfeest van pas toor van Beukering maakte de kerk-com- missie wederom melding van een mooie schenking voor het gebrand-schilderd raam, dat zal voorstellen „Het Laatste Oordeel". Do jubilaris heeft Zondagmorgen te half elf een plechtige Hoogmis opgedragen en om twee uur in de zaal Jan Kruyffstraat receptie gehouden. Pastoor H. J. Maas. De zeereerw. heer H. J. Maas, Pastoor te Vlaardingen, is ter verpleging in het R. K. Ziekenhuis te Schiedam'opgenomen. ZWEMMEN. Cursussen voor zwemonderwijzers(essen). Het ligt in de bedoeling van de Commis sie voor het Zwemonderwijs van den No- derlandschen Zwembond, om in de ver schillende centra van ons land gedurende de maanden April tot en mot September cursussen in te richten tot opleiding voor het Bonds-diploma voor Zwemonderwij zersfessen). Tal van jaren zijn deze cursussen reeds gehouden in de wintermaanden in die plaatsen, waar overdekte zweminrichtin gen gevestigd zijn. Gedurende de zomermaanden zal thans getracht worden, om in die centra van ons land, waar geen overdekte zweminrichtin gen zijn, cursussen in te richten. Zooveel mogelijk zal getracht worden, hen, die aan een cursus wenschen deel tc nemen, in een voor allen gemakkelijk tc bereiken plaats te vereenigen. In aanslui ting op de cursussen zal in de maand Oc tober het examen voor het diploma wor den gehouden. Zij, die aan den cursus wenschen deel te nemen, of andere inlichtingen wenschen, dienen zich schriftelijk te wenden tot het Secretariaat van de Commissie voor het Zwemonderwijs van den N. Z. B., Hobb<* ma kade 25, Amsterdam. WATERPOLO. Wintercompetitie H. Z. B. Voor de afd. II is gespeeld: L. Z. O. II H. Z. en P. C. II 9-0.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1