Het Goedkoopste He! Goedkoopste Stoüen-fldres UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW De opening van het Raadhuis te Sassenheim VRIJDAG 17 JANUARI 1930 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 INGEZONDEN MEDEDEELING OPGERICHT 1875 Wij vragen speciaal Uwe aandacht voor onze ONGEHOORD GOEDIfD&PE SERIE J}ASf BlEDltfiG Uitsluiten! kwanteiteiftvan j 1.271/2, jp.45 e\ hoo SERIE I nu yoor 1 SERIE II nu voor 53 ct. SERIE III nu voor 78 Ct SERIE IV nu voor 88 üt. SERIE V nu voor Haarl.str. hoek Donkersteeg 2-4-6 OPGERICHT 1875 NIEUWVEEN. Loop der bevolking. In het afgeloopen ja-ar hebben zich in onze gemeente geves tigd 76 mannen en 85 vrouwen. Van dege nen die vertrokken, zijn cTe cijfers respec tievelijk 71 en 64. Het sterftecijfer overtrof het geboortecijfer met 18, daar 55 sterf gevallen voorkwamen tegen 37 geboorten. Alzoo hebben we in totaal een toename met 8 inwoners, waardoor het inwoner aantal van 1637, op 1 Jan. 1929, is gebracht op 1645, op 1 Jan. 1930. Amusementsvereeniging. De leden der amusementsvereeniging -maken wij er at tent op, dat Woensdagavond, 22 dezer, te acht uür, in café Schreuder voor hen zal optreden, de heer en mevr. Henri 't Sas, uit Brussel. Het programma vermeldt „di versen", waar wij ons dus voorloopig mee moeten tevreden stellen. Pols gebroken. De 12-jarige Jaap Geyp, die met zijn kornuiten een bouwval lige woning in de Muggenlaan aan het sloopen was, viel in zijn ijver van de „ruïne" en brak zijn pols. ALPHEN AAN DEN RIJN. Volksbond. Gisteravond hield de R.K. Volksbond een vrij goed bezochte leden vergadering, welke door den voorz. met een kort woord werd geopend, waarin hij o.m. den leden opwekte tot deelname aan de algemeene H. Communie op a.s. Zon dag. Hierna werd het Bondslied gezongen, waarna de mededeeling volgde, dat Maan dag 27 Januari een cursusavond zal gehou den worden, waarop de heer Angenent, centraal-bestuurder, zal spreken over de Ziektewet en hare werking. Voorts werd medegedeeld, dat de jaarvergadering zal plaats hebben 6 Februari en de volgende cursusavonden op 13, 20, 27 Februari. De begrooting 1930, vastgesteld op 1030.40, werd goedgekeurd. Het St. Nicolaasfeest was bijzonder ge slaagd en had een bedrag gevorderd van 120.78. Voorts werd hartelijk dank ge bracht aan de dames RedegeldRoos, Re- degeld en Ruijzenaars voor haar belang- looze medewerking tot het vervaardigen van het St. Nicolaas-costuum, Benevens aan den heer van Rhoon voor de welver zorgde grime. Daarna werd weder een commissie, bestaande uit tien personen, benoemd voor het volgende St. Nicolaas- feest. De heer H. Zonderop bracht daarna een keurig verslag uit van de gehouden cen trale raadsvergadering te Amsterdam. Bij de rondvraag bracht de geestelijk adviseur in dankbare herinnering het overleden lid H. G. van Leeuwen. Hierna sluiting. Harmonie „Crescendo". De Harmonie- vereeniging „Crescendo" gaf j.l. Woensdag avond in hotel „De Vergulde Wagen" haar jaarlijksche uitvoering. Voor een vrij goed gevulde zaal sprak haar voorzitter, de heer Groeneveld, zijn openingswoord, er zijn spijt over uitdrukkende, dat de belangstel ling zooveel minder was dan verleden jaar. Hij meende, dit te moeten toeschrijven aan het feit dat voor zoo vele personen de at tracties van den avond de hoofdschotel vormen en er slechts weinigen zijn die goede muziek op prijs weten te stellen. In derdaad heeft men van goede muziek kun nen genieten en een overvolle zaal had wel de beste belooning geweest voor „Cres cendo", voor de wijze waarop zij de ver schillende nummers heeft uitgevoerd. Zij GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP (Vervolg). Na heropening der openbare zitting wordt aan de orde gesteld het laatste en belangrijkste punt der agenda, nJ.: De grenswijziging. B. en W. stellen den Raad voor, aan Ged. Staten te verzoeken de grenzen der gemeente Boskoop met de gemeenten Al phen aan den Rijn en Reeuwijk te wijzi gen in dier voege, dat aan Boskoop wordt toegevoegd het grondgebied der polders „De Nesse" en „Rijneveld". Hoewel ook voor B. en W. een meer ingrijpende grenswijziging zeer wel verdedigbaar is meenen zij zich te moeten beperken om bij Ged. Staten meer kans op succes te heb ben. - De hoer Loef juicht dit voorstel van har te toe. De heer Brand eveneens. Boskoop heeft behoefte aan oppervlakte voor de uitbrei ding zijner kweekerijon. Het Rijneveld is reeds grootendeels kweekerijin de Nesse breiden de kweekerijen zich uit. De bewo ners dezer- polders gevoelen zich Boskoo- pers, alleen hun belasting brengen ze el ders. Spr. wenscht echter verder te gaan dan B. en W. en ook in de toekomst te zien. Het kweekerijgedeelte van Hazers- woude en Randenburg (Reeuwijk) wenscht spr. in het plan te zien opgenomen, om de eerste 50 jaar van grenswijziging af te zijn. Spr. wijst ook op het verlies aan kweekerijgrond tengevolge van spooraan- leg', woningbouw enz. De heer v. d. Wolf deelt, mee, dat er in 1929 veel land gegraven is in de te annexeeren polders. Onder Hazerswoude alleen al 9000 R.R. Boskoop uit zijn jasje gegroeid. De heer v. Kleef acht Boskoop uit zijn jasje gegroeid en wenscht daarom een nieuwe jas, die op den groei gemaakt is. De buitenkweekerijen genieten van de voordeelen, die Boskoop biedt. Wie van de lusten profiteert, moet ook de lasten dra gen. Spr. wijst op de beteekenis van het Hazerswoudsche Rietveld als kweekerij grond. In 1925 liet doze polder oen sluis bouwen ten voordeele zijner kweekers om verbinding met Laag-Boskoop te krijgen. De grond in de Nesse is veel minder ge schikt voor kweekerij. Daar besturen voor uitzien is, wenscht spr. het groote uitbrei dingsplan ni.: Rijneveld, Nesse, Rietveld en Randenburg. De heer Mesman wijst er op, dat we bij aanneming van het voorstel-van Kleef op vrij aanzienlijke kosten komen. We zullen b.v. hebben te voorzien in de behoefte aan woningen der „grensbewoners". Toch zal spreker voor het groote plan stem men. Liefst zooveel mogelijk. De heer Houdijk dankt het college van B. en W. voor zijn initiatief. Het gebrek aan cultuurgrond maakt grenswijziging noodzakelijk. Verschillende kweekersfami lies gaan buiten de gemeente wonen. Het vervoer per as der kweekerijproducten naar het centrum gaat steeds honger eischen stellen aan onze wegen. De pol der Rietveld komt het allereerst voor cul tuurgrond in aanmerking. Spr. verklaart zich voor het vèrststrekkende plan. De heer Noest wenscht ook den Achter- ofschen Polder (Waddinxveen) en Middel burg (het gedeelte onder Zwanmierdam) in het plan te betrekken. Wegens de voorzie ning van gas en waterleiding willen de menschen daar gaarne Boskoopers worden. Geen financieele voordeeien. De voorz. dankt voor de gesproken waardeering. Het voorstel van B. en W. zal geen financieele resultaten geven. Naast de noodzakelijkheid van uitbreiding van het bedrijf hebben ook ideëele facto ren gewerkt, dit bewijst het opnemen van de Nesse in het plan. Wij krijgen gedeelten van andere gemeenten, die stiefmoederlijk bedeeld werden. Die andere genieenten konden ook niets doen. Reeuwijk kan Spoel wijle niet van water voorzien. Via Boskoop had er iets gedaan kunnen wor den, maar schijnbaar heeft de vrees voor grenswijziging onze nabuurgemeenten er van teruggehouden in deze richting te gaan. Boskoop wordt altijd voor vol aan gezien en moet aan alle gestelde eischen voldoen. Wordt hét grootere plan werke lijkheid, dan is Boskoop in niet-verre toe komst een gemeente van 10 a 12 duizend zielen en zal dan beter aan de gestelde eischen kunnen voldoen. De bezwaren tegen het kleine plan acht ook de voorzitter juist. Na korten tijd zou zich opnieuw het gebrek aan culturu-grond doen gevoelen. Spr. wil dan met klem bij Ged. Staten aandringen op het groote plan, doch daarin Middelburg niet betrek ken, rekening er mee houdend, dat van Reeuwijk niet méér dan Randenburg kan ontnomen worden. De Randenburgers wen- schen aansluiting bij Boskoop. Inzake het voorstel-Noest om ook het verlengde Spoelwijk te annexeeren, merkt spr. op, dat voor dit gedeelte niet vol doende kan worden gezorgd. Wij moeten ons beperken tot het mogelijke. Het Riet veld en dat gedeelte der Hazerswoudsche droogmakerij, waar de nieuwe begraaf plaats ligt, zijn èn geografisch èn uit be- drijfsoogpunt bij Boskoop te rekenen. De bewoners slaan niet in het bevolkingsre gister van Boskoop ingeschreven. Overi gens zijn ze Boskoopers. Wat het voorstel-Noest beu*effende den Achterofschen Polder ondor Waddinxveen betreft, weet de voorz. niet op de grond daar voor kweekerij geschikt is. Zoo ja, dan wil spr. ook dezen polder in het plan opnemen. De Nesse is geografisch van Boskoop niet te scheiden. Spr. stelt dus voor bij Ged. Staten aan to dringen op het groote plan, subsidiair het kleine plan De Voorst ellen moeten voor de volle 100 pet. verdedigbaar zijn. De heer en Leef, Brand en v. d. Wolf achten den Achterofschen Polder voor kweekerijgrond minder geschikt. De heer v. Kleef wil vasthouden aan het Hazerswoudsche Rietveld. Dit is beste cul tuurgrond en daar is nog gelegenheid tot uitbreiding. Ook wil spr. het gedeelte van de Hazerwoudsche droogmakerij tusschen Voorweg en Hoogeveensche weg. Dit is wellicht zeer geschikt voor nevencultures (kasrozen). Ook in Aalsmeer is het Oost einde („De Polder") kleierig en beter ge schikt voor kasrozen dan het veenachtige centrum. Ook de Achterofschen Polder is wellicht bruikbaar voor nevencultures. De heer Boekraad verklaart zich vóór het groote plan, subs, het kleine plan van B. en W. De Nesse moeten we er bij ne men om redenen van volkshygiëne. De heer De Ruyter wijst er op, dat al leen reeds de polder Laag Boskoop door spuoraanleg 16 H.A. kweekerijgrond verlo ren heeft, en geheel Boskoop door woning bouw en wegenaanleg 35 a 40 H.A. De Acblerofsehe Polder is wellicht als arbore- trum te gebruiken. Spr. is voor het groote plan. De heer Noest houdt aan den Achterof schen Polder vast, omdat daar reeds kweekerijen zijn. v Wethouder Guldemond ontraadt. het voorstel-Noest inzake den Achterofschen Polder. De voorzitter neemt het voorstel-v. Kleef over maar zonder den Achterofschen Polder. Het voorstel-Noest wordt met 3 stem men vóór verworpen (v. Kleef, De Ruyter, Noest). Een groot en een klein plan. Het groote voorstel van B. en W. wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. Het o Pa vat dus den wensch tot annexatie van: het Hazerswoudsche Rietveld, het reeds omschreven gedeelte van de Ha- Hazerswoudsche droogmakerij, waarin de nieuwe begraafplaats ligt, Spoelwijk, Rij neveld, Nesse, Randenburg. Bij verwerping door Ged. Staten komt het kleine plan: Rijneveld, Nesse, Randen burg. De rondvraag. Bij de rondvraag deelt de voorzitter mee, in antwoord op de vragen van den heer de Ruyter inzake - de benoeming van een leeraar aan den Handelscursus van „De Hanze", dat B. en W. deze vragen in de volgende vergadering zullen beantwoor den. Op een vraag van den heer Noest om den toeslag voor georganiseerden te doen uit- keeren door de organisatiebesturen en niet door het Armbestuur, deelt de voorz. mee, dat .B en W. er geen bezwaar tegen hebben, indien het Armbestuur de bedra gen in handen der organisatiebesturen stelt. Hierna sluiting der openbare vergade ring te 10 uur. heeft met deze uitvoering weer eens ge toond dat zij,haar naam volkomen eer aan doet. Nadat heb programma vlot was afge speeld, werd eenigen tijd gepauzeerd. Het verdere gedeelte van den avond was toevertrouwd aan de zorgen van den heer Louis Contran, den bekenden Amsterdam- schen humorist. Op uitnemende wijze heeft ook hij het publiek steeds weten bezig te houden en veel applaus heeft hij dien tengevolge in ontvangst moeten nemen. 't Was voor „Crescendo" een goedge slaagde avond. Getrouwd Nicolaas Hoogendoorn 33 jaar eu Marijtje de Bruijn 26 jaar. Ondertrouwd: B. Hoogoveen en J. C. Kom. Verkeerde voedermethode bij kippen. In „De Melkveehouder" lezen wij: Een kippenhouder mot 24 vastzittende ldppon bracht mij in den voorzomer een doode kip. Bij opening vond ik een verga ne lever. En 14 dagen daarna weer eon kip dood. Weer zeer afwijkende lever. Toen ben ik gaan kijken en zag dat alle kippen leverlijders waren. Welk voedsel voedert U1 Het antwoord was: kunstkor rel en ochtcndvoer en 's avonds hard voer. Bij onderzoek van het ochtcndvoer vond ik bedorven visehlucht en bij extractie bo vendien bedorven levertraan. Niet zoodra werd opgehouden met het voederen tou kunstkovrel en ochtendvoer en kregen de kippen enkel wat oud brood plus gesne den gras plus hardvoer en als medicijn per dag een eetlepel rabarber (plus zui veringszout plus Engelsch zout mengsel) of er kwam meer leven in do kippen, de gele kleur verdween en de dieren zijn weer geheel hersteld. Tweede geval: 'kippenhouder roemt z$n kippen hoogelijk over de legprestatic, maar ieder oogenblik een doode kip en wei in de volle legperiode. De kip zit nog met een roodc kam op 't nest, komt er af, va» dood. Bij onderzoek van een paar exem plaren vend ik eierstokontsteking zcm- waarschijnlijk tengevolge van de straffe ochtcndvcer-tcepassing in dit bedrijf en het dientengevolge straffe leggen. Toen het ochtendvoer werd verminderd, vermin derde direct de eierproductie, maar vielen er ooi; geen kippen, meer dood. Hedenmiddag heeft de plechtige ope ning van het nieuwe Raadhuis plaats ge had. Het gebouw was reeds eenige weken in gebruik genomen, de secretarie-ambtena ren en de politie voelen er zich reeds ge heel thuis. Maar de Raadszaal was onge rept gelaten tot dezen dag, nu de Commis saris der Koningin het gebouw als Raad huis officieel zou openen. Op het voorplein wapperden de vlaggen van Nederland en Oranje en Sassenheim. Een groot aantal autoriteiten en inge zetenen waren uitgenoodigd te zamon een goede 140 personen Het waren, be halve de Raadsleden, do plaatselijke gees telijkheid, de voorzitter van werkgevers en van werknemersvercenigingen, de voor zitters van andere bonden en instellingen, die bevordering van het maatschappelijk belang der samenleving in de gemeente betrachten. Voorts de Burgemeesters der buurtgemeenten Hillegom, Lisse, Noord- wijkerhout, Voorhout, Oegstgeest en War mond, en meerdere autoriteiten, die met Sassenheim in nauwere relatie staan. De aankomst van den Commissaris der Koningin. Precies 2.15 arriveerde Z.E. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, vergezeld van den kabinets-chef, Jhr. Thomassen a Thuessink v. d. Hoop van Slochteren. Aan den hoofdingang ontvangen door B. en W. werd Z.E. naar de Raadzaal ge leid. De Chef van Politie, de heer H. M. Goorts, in groot tenue ging vooraf en kon digde de komst van Z.E. aan. Alle aanwe zigen verrezen van hun zetels. Nadat Z.E. en B. en W. hadden plaats genomen, hield de Burgemeester, de heer Gouverneur, een rede. Wat was Sassem, wat is het nu? Na een hartelijk welkomstwoord toege roepen te hebben aan den Commissaris der Koningin en aan de genoodigden van binnen en buiten de gemeente, stond spr. enkele oogenblikken stil bij het feit van den dag, met een terugblik in het verle den, een blik in de toekomst. Wat was Sassenheim, wat is het nu, wat zal het worden? Past ook hier: In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal? Alles gaat vooruit, vooruit in de goede richting, wanneer men zijn tijd kent. Ik vind een mooie houtgravure vóór het titel blad van een historieboek, uitgegeven te Amsterdam bij Isaak Tirion in 1746, waar onder staat: Het Platte Land van Holland en deszelfs Gesteltenis wordt verbeeld door een Land-gezicht van Bouw en Wei landen, Veenerijen enz., de Boter, Kaas, Haring, Kabeljauw eninzonderheid het Wapen van Den Haag. Daaruit blijkt dus wel, dat reeds in dien tijd onze vader- landschen bodem vruchtbaar was voor mensoh en dier. Gemeenlijk sprak men toen reeds van Sassem, maar in een brief van Graaf Dirk den Vijfde van het jaar 1084 noemde deze ons dorp Saxnom. Door dezen naam werd bedoelt te bewaren de gedagtenis aan de Saxen, die in vroeger tijden hier ge woond hadden en daarom ook Nedersassen geheeten werclen. Niet onaanzienlijk werd toen ons dorp reeds genoemd en: „vrij Le vendig". Men telde toen nl. in 1732 118 hui zen, in 1632 waren er slechts 54 huizen. „Vrij levendig" lees ik daar. Dus de kiem zat er in. De grootte der landen van Sas senheim was volgens het Quohier der verpondingen 716 Morgen en 330 Roeden, wat ongeveer overeenkomt met de grootte der tegenwoordige oppervlakte 650 Hecta ren. De Ambachtsheer van Sassenheim was nog toebedeeld met de waardigheid van Kastelein van het Huis te Teilingen. De roem van een mooi dorp. Het vrij levendige van Sassem's voor ouders is niet gebleven bij hot maken van boter en kaas. Zij zijn den bodem gaan bewerken en bereiden tot bloembollen land, en wat zij van dit cultuur gemaakt hebben is de roem geworden van ons mooie dorp. Er is een energie ontplooid, die reikt tot over de zeeën, die ons dorp gemaakt hebben tot een welvarend oord bij uitstek. Een hartelijk woord van hulde aan de mannen, die van Sassem gemaakt hebben wat het nu is, is zeker wel op zijn plaats. In deze zaal zijn er nog, die onze ge meente gekend hebben met een zielental van 1000, dat was in het jaar 1850. Do aan was is later geleidelijk toegenomen; vóór 25 jaar bedroog onze bevolking 2534, dat is dus juist dc helft van dit oogenblik, maar de groote groei dateert van de laat ste 10 jaar, in welk kort tijdsverloop onze bevolking mot 40 pet. is toegenomen. In de 100 jaar van 1632 tot 1732 nam het aantal huizen toe met 114, terwijl we sinds 1920 beleefd hebben dat in één jaar meer dan 114 huizen werden gebouwd. „Het Bruine Paard" als raadhuis. De administratie en liet beheer der ge meente vergde in dien tijd van vroeger be grijpelijk niet veel. Vóór dat in 1879 het eerste gemeentehuis werd gebouwd ver gaderde de Gemeenteraad in een kamer van het Bruine Paard, daar waar nu de eetzaal van hoi vernieuwe hotel van dien naam is, de administratie werd gevoerd ten huize van den Burgemeester-Secreta ris. Met den groei van dc bevolking der gemeente namen dc bemoeiingen en de zorgen van het Gemeentebestuur ook gaandeweg toe, maar meer nog namen die zorgen toe door de geweldige evolutie in het karakter van gemeente en gemeente naren. Zou er een tweede plaats in het land zü- a"u te wji/en, waar een bevolking leeft dat percentsgewijze zooveel wereld reizigers tot zijn burgers telt dan Sassen heim? En wat het mooiste is, het. roem rijkste. dat is, dat onze menschen het meest van hun dorp blijven houden en één zijn met het gemeentebestuur, en niette genstaande hunne veelomvattende zorgen en werkzaamheden in eigen zaken, tocJi gaarne deel uitmaken van dat bestuur en hunne ervaringen, in vreemde landen op gedaan, dienstbaar maken aan de bclan- gon' der gemeenschap in eigen plaats. Hierin ligt. dan ook wel de kracht van Sassenheim. Hierin ligt dan ook wel de verklaring, dat de vorige Commissaris dei- Koningin kon zeggen, dat Sassenheim was een parel van zijn gewest, hierin ook wel. dat ik durfde te beweren, dat Sassenheim mag genoemd worden een parel aan de Kroon onzer Vorstin. Hierdoor wordt be waarheid wat Professor Oppenheim in de inleiding tot zijn beroemd werk over het Gemeenterecht schrijft: „De kracht van hot Nederlandsclie volk, schuilt nog, ge lijk voor eeuwen, in zijne plaatselijke ge meenten". Cp oen andere plaats zegt de zelfde schrijver m. a. w. en zeer terecht" „Om een goed Staatsburger te worden, moet men eerst een goed Gemeentebur ger zijn." Hulde aan de burgers. Daarop mag de Burgemeester, mogen wij allen trots gaan. Zulke burgers schep pen welvaart, dringen vooruit in de goede richting, zij kennen hun tijd en dwingen de leiders van het Gemeentebestuur tot ac tiviteit. Met zulke mannen de belangen gemeenschap in eigen plaats te dienen is niet moeilijk. Geschoold naar Amerikaan- schen trant zijn zij ruim van opvattinfg. breed van begrip en inzicht en weten zij dat alles op flinke basis moet worden aangelegd en op tijd moet worden her nieuwd. Zoo is onze tijd van thans, zoo is het ge worden, dat dc Raad van .Sassenheim, in hartelijk samengaan, eenparig besloot tot de stichting van dit mooie practische en representabcle nieuwe Gemeentehuis. En de bevolking stond achter den Raad. Getuige de vele blijken van instemming sprekende uit de vele mooie geschenken aan dit huis gedaan. Eén geschenk wilde spr. afzonderlijk noemen, te meer, omdat dit zoo spontaan is voortgekomen uit clen "boezem der ge mecnschap in het bedrijfsleven onzer plaats, nl. de gebrandschilderde ramen van dc Afde'eling .Sassenheim voor Bloembol lencultuur. Spr. uitte den hartgrondigen wensch, dat de Gever van alle goed de zaken van dc schenkers en die hunner medebroeders in het vak mogen blijven zegenen. Een nieuw Raadhuis was noodzakelijk. Die zegen wordt ook afgebeden in de 'dankwoorden welke het Gemeentebestuur heeft doen gieten op de groote klok van dit gebouw, waarop het verre nageslacht nog zal kunnen lezen: „Klanken van lof aan den. Gever van alle Goed, als dankba re herinnering aan voorspoedige jaren". Moge het zoo zijn. Onze mannen kennen hun tijd, zoo roem de ik straks. Getuige opzet en inrichting van dit gebouw. Noodig was het. Hot be heer en de administratie kon zich niet meer uitslaan in het oude gebouw. De nieuwe geest in don boezem van heb ge meentebestuur heeft de administratie enorm doen uitgroeien. Behalve dat de algemeene dienst zich gaandeweg uitgezet heeft, ziju daarnaast gekomen de gemeen tebedrijven van gas- en waterbedrijf, van grond en woningbedrijf, welke alle, het moge gezegd, in bloeienden welstand" ver- keeren tot heil der gemeenschap. De mo derne eisclien hebben nu weer oen nieuw bedrijf in het leven geroepen, het badbe- drijf, met, om in het a.s. zomerseizoen te beginnen, een zwembassin, dat nergens in bet vaderland zijn wederga vindt. Heb is thans wel niet het oogenblik om 'n beeld te geven van cle ontwikkeling on zer gemeentebedrijven, maar toch moge ik iets er van zoggen, omdat de beteekenis daarvan zoo sprekend getuigt van de ont wikkeling van ons dorp. In 1922 werd onze gemeente met de gemeenten Hillegom en Lisse oprichtster van het. bloeiende elec- triciteitsbedrijf. Het gasverbruik nam sinds dat jaar in onze gemeente toe met niet minder dan 168.000 M3., dat is met bijna 48 pet. Het waterbedrijf werd opgericht in 1025: in de vijf jaren van zijn bestaan slo ten nagenoeg alle percoelen zich aan en tellen we thans 900 aansluitingen. In de voorlaatste Raadsvergadering werd een parig besloten de laatste uitbreiding tot sland te brengen, waarmede alle bewo ners als het ware gerekend kunnen worden aan het distributienet te wonen. Het het mooiste is wel, dal bij een tarief, dat den toets van vergelijking met andere gemeen ten kan doorstaan, deze uitbreiding, die pl.ni. 12.000.zal kosten, door het be drijf kan worden gedragen. Een mooi wandelpark kosteloos. •Ons Grondbedrijf, dat in 1017 werd op gericht, en waaraan we danken hot bezit van het schoone wandelpark „RusihofF, een park dat velen ons als het ware benij den, verkeert al evenzeer in goeden doen. Het stelde de gemeente in staat zijn uit breidingsplan voor oen goed deel op eigen

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9