Baians-flpruimlng BUIïENL. BERICHTEN NED. OOST-INDIE SPORT UIT DE OMGEVING WOL mats ZIJDEN UIT DE RIJNSTREEK VRAGENBUS VRIJDAG 17 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 AARDSCHOK IN OPPER-SILEZIE. Een rr.ijn ingestort. Woensdagmiddag werd in Opper-Silezië een hevige aardschok waargenomen, welke vermoedelijk door een onderaardsche in- efcorting is veroorzaakt. Het verschijnsel werd ook te Königshiit- te aan gene zijde van de grens waargeno men en vandaar in Westelijke richting tot voorbij Beu then. In de Heinitz-mijn van de Giesche-on- dêrneming zijn daardoor een'ge pilaren ingestort met een gedeelte van de mijn. Aangezien zich, naar de directie vaststel de, op dit gevaarlijke gedeelte ongeveer 22 mijnwerkers moesten bevinden, werd ter stond een aanvang met het reddingswerk gemaakt. Het gelukte al spoedig 10 mijn werkers ongedeerd en 6 licht gewond bo ven te brengen. Later werd nog een licht gewonde mijnwerker geborgen, terwijl bij liet verdere reddingswerk nog een lijk ge vonden werd. Volgens somm ge berichten zouden de 4 nog vermiste mijnwerkers bij de instorting terstond ge'dood zijn. Nader wordt uit Beuthen nog gemeld: Het reddingswerk in de Heïnitzmijn wordt met alle kracht voortgezet. Tot nu tce zijn twee lijken geborgen. Wat de drie nog ingesloten mijnwerkers betreft, meent men uit de klopteekens te kunnen opma ken, dat er tenminste nog 1, waarschijnlijk echter 2 in het leven zijn. Daar de plaatselijke toestand échter groote mce'lijkheden oplevert, is niet met zekerheid te zeggen, wanneer het zal ge lukken, de in ces1 o tenen te bereiken. Ook in de *Ferdinandmijn bij Kattowitz heeft een instorting plaats gehad, waarbij de mijnwe-ker Bogutschütz het leven heeft verleren. Het lijk kon spoedig geborgen worden. OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Uitgestrekte gebieden van Indiana, Illi nois en Ohio zijn tengevolge van het hoog water op de groote rivieren overstroomd. Dit hoogwater is veroorzaakt door de zwa re regens en sneeuwbuien der laatste we ken. Er is groote materieel e schade ver oorzaakt. De inwoners der plaatsen langs de rivieren hebben groot-end ee's hun wo ningen reeds ontru md. In de buurt van Ottawa in Ohio zijn c.a. 300 gezinnen in hun huizen opgesloten. Men is er echter in geslaagd hen van levensmiddelen te voorzien. Aardboving in Zuid-Californië. Woensdagavond om 16.25 uur werd in de stad Les Angeles een aardbeving waarge nomen. De beweging was zeer hevig en duurde meer dan 30 seconden. Van schade wordt geen melding gemaakt. Een Reuter-telegram uit New York meldt nog, dat in Zuid-Californië van de Woes tijn van Mohave tot San Diego en tot de Coahuila Valley in het binnenland toe twee kortstondige aardbevingen zijn waar genomen. Er wordt van geen andere scha de melding gemaakt dan van gebroken borden, maar de telefoondienst was er tij delijk door ontwricht. In het Zuiden had do beweging van de aarde een duidelijk rollend karakter. DE CHINEESCHE ZEER00VERS. Volgens een bericht uit Shanghai heb ben zeeroovers, die zich voor rivierpolitie uitgaven, zich Dinsdagavond in de buurt van T6]inkiang meester gemaakt van een Chineesch sioomsch'p, dab zij tevoren met machinegeweren hadden beschoTen. Een Chinees werd daarbij doodelijk ge wond, terwijl een ander over boord werd opium in handen gevallen. *Do buitenlanders werden niet lastig ge vallen. CHEMISCHE OPRUIMING VAN IJS. Prof. Barnes, hoogleeraar in de natuur kunde aan de McGiil-universite't te Mon treal, heeft een internationale naam gekre gen met het succes van zijn pogingen om ijs en sneeuw met- wetenschapperijkc me thoden op te ruimen. Onlangs heeft de ge meente New York zijn medewerking ge vraagd om daar sneeuw op straat op te ruimen, ,maar, Dinsdag heeft hij voor_ het eerst zijn methode toegepast om het ijs in een haven te breken. Het Italiaansche vrachtschip Concord'a, eeu schip van 6565 ton, lag in de haven te Lauzon tegenover Quebec, in den St. Laurens, ingevroren. In tegenwoordigheid van een groote me nigte belangstellenden spoot prof. Barnes met een pomp voor hoogen druk een prae- paraat over het ijs dat hij „snow melt" (sneeuwsmütmiddcl) gedoopt heeft. Reeds na drie minuten brak de dikke ijsvloer mot donderend geraas in kle'ne stukjes en kwam het stoomschip vrij. Het water was spoedig zoo open dat zelfs kleino booten er in rond konden varen. In hetzelfde bericht uit Montreal wordt gemeld dat daar op het oog-enblik verte genwoordigers van de Nederlandsche re geering vertoeven om prof. Barnes te raad plegen over „dc ijsproblemen van de dijken in Holland". Een opwftulend huwelijk. Onder de Hindoes te Bombay is groote opwinding gewekt door een voorgenomen Hindoesch Mohammedaansch huwelijk te Indore. Drieduizend Hindoes hebben een protestvergadering gehouden. Verkeersongelukken in Amerika. Blijkens officieele gegevens, kan thans worden vastgesteld, dat in het afge'.oopen jaar in de Vereenigde Staten in totaal 20.500 personen zijn gedood tengevolge van motor- en auto-ongelukken. VLIEGTUIG NAAR BENEDEN GESTORT. Twee- inzittenden ernstig gewond. Aneta seint uit Bandoeng: Een Fokker vliegtuig is op Andir in de bocht afgegle den en neergestort. De bestuurder, luite nant J. M. J. Wegner, heeft een arm ge broken. De passagier, sergeant Van Ree- nen, brak beide armen. Het vliegtuig werd zeer ernstig beschadigd. INGEZONDEN MEDEDEELINQ. VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zaterdag. Eerste klasse. 3 unr: A. R. C. 1F. Pacta 1 3 uur: S. L. F. 1S. V. O. 1 3 uur: Norvicus 2Q. Boys 1 Tweede klasse. 3 uur: F. Pacta 2A. R. C. 2 3 liur: Q. Boys 2S. L. F. 2 SCHAKEN. Het tournooi te San Remo. Men seint ons uit San Remo dd. 16 Jan.: De eerste uitslagen van het alhier aan gevangen schaaktournooi luidou: Vidmar wint van Kmoeh; Aljechin wint van Mon- tecelli; Tartakower wint van Grau; Bo- goljuhow Avint van Araiza; Spielmann ver liest a*an Yates: MaroczyNimzowitsch remise; AhuesRubinstein remise; Romi Colle afgebroken. DAMMEN. Wedstrijd te Alphon aan den Rijn. Donderdag a.s. speelt de Alphonsche Damvereen. „D. E. S." een thuiswedstrijd tegen de Chr. Leidsche Damvereen. Deze A'ereeniging die een goede kans maakt om den beker der „L. D. V." te veroA'eren staat boven aan. Waarschijnlijk komt „D. E. S." met 1 of 2 invallers uit, terwijl in het tiental van Leiden 1 invaller is opgegeven. De wed strijd zal worden gespeeld in het Hctel „Centraal" Aarbrug te Alphen aan den Rijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. In geen enkel opzicht komt er verbetering ben aanzien van de prijzen der tuinbouwproduc en. Integendeel, de handel is op heden al buitengewoon mat. Het artikel uien b.v. heeft bijna geen waar de en met den dag gaan ze in kwaliteit achteruit. Ook met de koolsoorten :s het niéts gedaan. Wat de werkzaamheden be treft is er nu nogal wat te deen door het delven of driesteken. Dit. zal alleen zoo kunnen blijven als we geen winterweer krij- Or.gevaJ. Doordat de band zijner auto sprong, geraakte do haringhandelaar J. V. uit Katwijk aan Zee met- zijn auto aan den Noordwijkerweg in den berm van den weg en viel om. De potten met zure haring vie len over den weg en verschillende potten waren gebroken. J. V. en zijn dochtertje, die ook in de auto zat, kwam er wonder boven wonder goed af. V had echter ta.- melijk groote materieele schade. De muziektent aan den Rijn. Zooals men zich zal herinneren, heeft het bestuur der Jlarmonie Katwijk" verleden zomer aan den Raad een en andermaal het ver zoek gericht om, evenals te Katwijk aan Zee, ook hier van gemeentewege een mu ziektent- te bouwen. De Raad besloot me dewerking te verleenen tot den bouw in dien door de Harmonie een geschikte stand plaats werd aangewezen. Door het bestuur is teen genoemd het plein voor „De Ros kam" dat echter met het oog op het steeds toenemende verkeer door B. en W. werd afgewezen. Naar we nit goede bron ver nemen is thans door de Harmonie een adres aan B. en W. verzonden, waarin Avordt aangewezen een plaats, indertijd reeds door de Comm. v. Fabricage ge noemd, en wel aan de N. Commandeurs- laan, achter de eigendommen Aran den heer H. Fennes. Wij wensehen de Harmonie veel succes en hopen dat zij dezen zomer reeds de re sultaten van haar oefenen in de nieuwe tent zal kunnen brengen. RIJNSBURG. Tuinbouw. Was 1929 voor de tuinders allesbehalArö voordeelig, de inzet van 1930 geeft allerminst reden tot blijdschap. Er is in de grovere tuinbouwproducten zeer wei nig handel en de prijzen zijn zeer s'echt. Rcode en gelo kool gaat in zeer goede kwa liteit van 6.50 tot 8.20 per 100 en uien een artikel waarvan hier ook nog groote voorraad is zijn bijna om'erkoopbaar. Wat verkocht wordt brengt slechts van f 1.20 tot 1.50 per 100 K.G. op. Ook in het ar tikel waspeen'is wemig te doen en hiervoor wordt tot hoogstens 6.10 per 100 K.G. be taald. Doordat tientallen tuinders tegelijk het bcllentrekken uitoefenen is er genoeg werk te vindén en is er van werkeloosheid gelukk'g weinig te zien. SASSENHEIM. Posterijen. Aan het -telefoonkontoor .••-lhier is werkzaam gesteld mej. A. M. J. Satter alhier. met b;]na onziqjrtbaje jjcefr^ten Gewone pdjs /93\n^2.25. Kaarl.straat, h. Donkersteeg 2-4-6 N00RDVVUK. B'oerrbollonculltfur. Waar de bloem bollencultuur is ons gewest een slceds hoo- gcr vlucht neemt en men 6tceds intensie ver moet werken tot het verkrijgen van goede resultaten, was het van de afd. Noordwijk een gce-o gedachte een lezing te doen houden over bost rijd in gs- en onr- smettingsmiddelen onder bo'gewassen, ter beperking van de thans voorkomende ziek ten. Dit is niet a-'.'een voor de teelt, dcch ork voor de export van zeer groot belang. Tct deze lezing hadden cok toegang de lo den van H.B.G. en de Ncd. Mij. v. Tuin bouw en Flantentunde, waardoor de groo te zaal van hotel „Royal" gced bezet was. Na opening dcor den voorzit'.er, den heer J. C. v. d. Meer, bekwam de hc<;r A. Schouten het woord. De zo is voor de streek gocn onbekende, daar bij eenige jaren hier verbonden is geweest aan don Phytooato- logischon Dier.st, thans technisch ad\*iscur der N.V. Dcfa, afd. Plantenziektcbestrij- ding te Arnkemb. Deze spreker zette in zijn voorwoord uiteen de noodzakelijkheid van ziektebestrijding onder onze bolgewas sen en nam a's ter zake kundige de diver se ziekten n.l. oud- en geelziek onder de hyacinthen, de zwammen in don kwaden grond bij tulpen en irissen, de g'adiocl- en crocuszickto, hetwelk op tweeërlei wijze l.an bcstro'cn worden n.l. door ontsmet ting der beken èn door ontsmetting van de bol, vooral dit laatste Dcenxle spr. een fac tor van groet gewiekt in de bestrijding. Als écn der bes'o mid de'en kan spr. in deze aanraden -het gebruik van Uspulum, helwo'k is een Chl^•pheno'.kwikzilver-piae- paraat en chemisch wetenschappelijk is saamreste'd. Dit geeft geen gevaarlijke dampen en is niet gevaarlijk, wanneer men mei gewonde handen hierin werk zaam moet zijn, terwijl de behandelde bol gewassen entsmet met Uspulun, volgens voorschrift, steeds beter groeien. Voor de plantgoedontsmetting gaf spr. als het beste aan voor hyacinthen, tulpen en narcissen, oen onderdcmpe'ing van plm. 6 uur in een 1/2 pet. Usnulun-oplossing. Crocrssen p\m. 2 uur, glad ie Ion 24 uur, gladiolcnkralen pl.m. 6 uur en irissen pl.m. 6 uur a'ien in 1/2 pet. Uspulun-oplossing, terwijl den het beste resultaat bereikt wordt, wanrcer men direct na het ont smetten de bol'en rat uit plant. Ook g°f spr. nog eenige methoden aan voor exn cn'.smet ing met Usnulun hetwelk men loe passen kan zoowel in drogen toestond als opgelost, waarever snr. desgowenscht alle inrichtingen zrl verschaffen. Vervo'gena behandelde spr. nog de be strijding met het z.g. Blauwzuur, hetgeen tevens een zeer geed middel is ter be strijding van bladluizen in kassen, verder besprak de heer Schouten het Ncspcrit, te bestrijding van vuur en zwartrand. Dit middel heeft dit vcor, dat rren het in alle weersomstandigheden kan tcenaesen en zijn nut heeft daar dc h'eefkracht door een speciaal middel is verhoogd. Na deze inleiding werd een korte pauze gehouden, waarvan meerderen gebruik markten voor het stellen van vragen, wel ke door spr. steeds naar beAiediging wer den bean; woord. lu bet tweede gedeelte gaf de heor Schouten op het doek op meer aanschou welijke wijze weer de verschijnselen dor ziekten onder do bolgewassen en do a - van bestrijding, waardoor zeker allen een helder overzicht verkregen van de resul taten welke bereikt kunnen worden bij het gebruik van Usp/u'un. Met een dankbaar applaus werd de heer Schorten beloond voor zijn prettige en duidelijke uiteenzet ting van het a*oor vele zeer interessante onderwerp. Dc voorzitter dankte den heer Schouten- namens allen vcor de nuttige raadge\-in- ren ten voordee'e van het vak, waarvan zeker Abelen pr-ofijt zu'len trekken. Ook dankte snr. den heer Geytenbeek voor de bereidwillige bediening der lantaarn en deze'fs beschiklmg, waarna hij mot een woord van dank voor de groote opkomst, dezen zeer nuttigen avond sloot. Vorkeoping. De gisteren gehouden vorkooping in het „Hof van Holland", ten overstaan van notaris A. B. ter Haar al hier, van een huis met tuin aan de Bronck- korststrnat, gTOot 14 A. 19 c.A., in 2 pei- ceelen ingezet cp 4900 en 1700, werd dit na combinatie verkocht vcor 7500 aan het R- K. kerkbestuur alhier. ZEGWAART. Voorzichtig rijden. Tot waar6chuAving van automobilisten, motorrijders enz. is bij de öhr. school, in verband met de nabij heid vajj den gevaarlijken heek Molen wegDorpstraat, een duidelijk bord ge plaatst, met opschrift „School". Als er nu irraar naar gekeken wordt Z0ETERW0UDE. Het laatste bedrijf van H. I. H. O. Gisteravond hield de Tentoonstellings- Commiss'e de laatste vergadering ter be ëindiging van hare taak. De heer Joh. Vlasveld, vice-voorzitter, opende de vergadering met den christelij- ken groet en heette de leden van de com missie van uitvoering en a'an de sub-com- miss'es die bijna allen tegenwoordig waren van harte welkom. In het bijzonder heet to spr. welkom den voorzitter van de commis sie, den heer A. van Bennekom, wiens ge zondheidstoestand woer zooA'er gevorderd is, dat hij de vergadering even kan bijwo nen. De voorz. gaf nu den penningmeester, den heer P. C. Paardekooper het woord om zijn financieel verslag uit te brengen. De admiu stratie was door den penning meester mot de meest mogelijke overzich telijkheid uitgevoerd, zoodat van elke on derneming en afdeeling het financieel re sultaat bekend was. Het batig saldo van het geheel is to taal 1163.89 waarvan 913.39 wordt be stemd \roor het Patronaat on f 250 voor het vaandclfonds A'an de Hanze. De rekening van don penningen, was vóór do vergadering gecontroleerd door een comm'ssie bestaande uit de heeren O. H. de Boor voor de Patronaatscommissie en Joh. Rodewijk voor de Hanze. De heer C. H. de Beer verklaarde de rekening geheel accoord te hebben bevon-- den en brengt daarvoor hulde aan den penningm. Spr. uit vervolgens, als penning meester van het Patronaat zijn dankbaar heid aan don middenstand, die met hun reuzenarbeid zoo'n greoten steun aan het Patronaat heeft gegeven. De voorz. brengt den penningm. dank a'oor zijn accuraat beheor er op wijzende dat hij bij ondervinding Aveet hoe groot dit werk bij een tentoonstelling is. Vervolgens verkrijgt de secr. het woord om zijn laatste pennevruchten voor te le zen; een kort resumé van de voornaamste dingen die aan de vergetelheid moesten wordeu ontrukt. Het zou te ver voeren en wij hebben het meeste reeds omschreven dit re- slag weer te geven. Enke'e punten die "nog niet vermeld zijn in de gegeven verslagen, ontleenen wij nog even. Het Aderslag maakt melding van de bc- lang'.ooze en goede medewerking van allo kanten ondervonden, vooral op gebied van muziek en tooneel. Stond het er aairvanke'ijk voor dat do toor.eelafd. van den R. K. Yrouwonboud niet zou kunnen medewerken, ten slotte gaf deze olub de elite-voorstelling met veel succes. Ook „Ons Genoegen" verschafte veel ge noegen. door op twee avonden met ver schillende tocnee'stukken uit te komen. De nieuwe tooneelclub „St. Genesis" van de St. Joscph-Gczellenvereeniging en do Patronaatsjongons maakten verder do feestavonden vol. Bijzonder zij met lof vermeld het optre den van de gymnastiekclub van het Pa tronaat. A's bewijs van onbaatzuchtige medewer king d'ere dat „tooneel" voor 5 avonden slechts 53.33 heeft gekost; dit met in begrip van alle kosten. Bijzondere lof werd in het verslag gege ven aan den tooneelkapper Barneve'.d, die al deze tcor.ee'stukken bijzonder goede ty- peeringfen heeft gegeven. Bij de omschrijving van de muziekuit voeringen wordt bijzonder me'ding ge maakt van het optreden a'an „The Groan Jazz" uit Le den. De zeer goede muzikale prestaties en ook de prettige omgang zullen een goede herinnering achterlaten aan deze clnb A'an jonge middenstanders. Onvermoeid en met veel ambitie zijn deze liefhebberij-musici van het eerste tot het laatste uur do goede verzorgers van het muz'kale gedeelto ge weest. In het bijzonder wijst- het verslag op den zuiveren grondslag waarep de financiën zijn geregld met het. Patronaat. Alle onkosten en zaal huur zijn aan het Patronaat vergoed, zoodat de baten ook netto zijn. Dankbaar wordt melding gemaakt dat de firma J. v. d. Peel en Zn. van hare le veranciers aan bijdragen 25 heeft ont vangen. Aan het eind van het verslag kan ge tuigt worden dat een zware arbeid is ver richt die tot het einde met liefde is ge daan. Het schootje doelde verheffing van den middenstand en de bevordering van de be langen van onze dierbare jeugd heeft al len begeesterd en zulke heerlijke resulta ten geleverd. Niet beter kan de verslaggever eindigen dan met de bede: dat. de Goede God dit we;k zal loonen. A'Snu neemt de vice-voorz. het woord, om allen dank te brengen. In deze rede wordt vooral gewezen op do samenwerking tussrhen de organ'satics, eendrachtig als nooit te voron. Hierbij uit spr. de beste wensehen voor de toekomst; honende dat de verschillen de standen steeds in dezelfde samenwer king tob groote daden in staar zullen blij ven. Vooral wordt hulde gebracht aan de rreer dan buitengewone medewerking van de leden van den R. K. Vrouwenbond. Sor. dankt achtereenvolgens alle mede werkende organisaties en clubs tot elk een waardeerend woord richtend on dankt in het bijzonder den we'eerwaardo lieer J. v. Dael, geest, adv'seur A'an de Hanze en di recteur van het Patrouaat voor het vele werk voor de tentoonstelling gedaan. Ten shotte verzcekfc spr. den penningm. hef ba tig saldo aan den penningm. van het Pa- t"c"cct to ove-haudigen, Ave'ke ove'hin- diging onder daverend applaus plaats he-ft. Namens de Vereen. Het "Wit-Gele Kruis daDkfc de heor o. H. de Boor aooi- de be reidwilligheid een mooie standruimte voor deze vereeniging af te willen staan. De heer A. C. Paardekooper wenscht bij deze don R. K. Middenstand geluk met het. slagen van de tentoonstelling en spreekt, in hartelijke woorden don wonseh uit, dat de band tusschcn de Patronaatscommissio en de R. K. M'ddenstandsvereeniging steeds hecht zal bliji^n. De heer A. van Bennekom feliciteert, de commissie met het behaalde succes. Na dc lange voorbereiding moest ik, aldus spr., toen de slag geleverd moest worden op het ziekenrapport. Spr. dankt den voorz. voor zijn hartelijke en vriendschappelijke woor den bij de opening waarbij hij toch nog, tot zijn groote vreugde, tegenwoordig kon zijn. De weleerw. heer J. van Daol, die na afloop van een zijner patronaats-bijeen- komsten en boëind'ging van de les, tor ver gadering was gekomen, spreekt, vervolgens een dankwoord, 't Is zijneorw. een behoefte geweest allen eens hartelijk zijne dank baarheid to betuigen. Het. heeft dc eerw. spr. getroffen zoovele moeiten en geestes arbeid te zien aan alle kanten. Met een beschouwing over dc ware dankbaarheid die hij in volle mate wil ge\"en, wijst de eerw. spT. op de belooning door God toe gekend aan goede werker.. In allerharte lijkste woorden dankt de eerw. spr. allen en ook vooral aan degenen d'o niet aan wezig zijn voor hot goede werk dat ver richt is. Hierna bleef men nog een uurtje gezel lig bijoen en behoorde de tweede tien- jaarlijkschc tenboonstellig tot het verleden. Vraag: Waar wordt het weekblad „Avicultura" uitgegeven Antwoord: Bij de Uitg. Mij. C. Misset te Doetinchem. Wanneer u do door u gevraagde courant Avilt hebben, gelieve U 10 cent voor, kosten in te zenden aan onze administratie. Vraag; Kunt U mij zeggen waar ik mij kan abonneeren op de „Ondertrouw bode".l Antwoord Bedoold blad is niot op genomen in de officieele couranten-adres lijst, zoodat wij u niet kunnen helpen. V raag Hoe kan ik uit een wit avel len blouse een geel gebrande chloorvlek verwijderen? Antwoord Die vlek is niet meer te A'crAvijdoren, daar dc chloor do stof zelf heeft aangetast. Vraag: Hoe kan ik een zeemleeren taschje schoonmaken? Antwoord Het taschje kunt u rei nigen met tetra, benzine of non ander vlekkenmiddel. Met een zacht l.ipje, dat heel even bevochtigd is met een van do bovengenoemde middelen wrijft u telkens het. taschje voorzichtig plaatselijk schoon. Het is aan te raden eerst op een onzicht baar plekje te probeeren of de kleur niot wordt aangetast. Vraag Weet u ook eon middel om vetvlekken uit bruine schoenen te verwij deren? Antwoord: Vetvlekkeu kunnen nit leer verwijderd worden door middel van tetra of benzino (vuurgoA'aarlijk). Voor manier van werken zie antwoord op boA-en- genoemdc vraag. Vraag: Voor zoover ik weot heeft mijn huisheer al twee jaar loozing- of rio- leeringsbelasting voor het. pand, dat ik bewoon, betaald. In 1919 stond het echter op mijn belastingbiljet. Het. pand wordt ook nog apart aan bovenburen verhuurd en die loozen ook in hetzelfde riool. Ban ik nu verplicht om die. belasting to betalen? Antwoord Ja, sinds 1929 is do huurder verplicht dozo belasting te beta len. Voordien was de eigenaar daartoe verplicht. Vraag Door den storm A'an jl. bon dag i6 een schoorsteen van oen gemeente- gebouw op mijn dak gOA'allen. Wie moot de schade daarvan lijden Zijn do gemeen tewetten in elke plaats hetzelfde, wat ver gooding betreft? Antwoord De kwestie der a'ergoc- ding van schade, veroorzaakt door gebou wen wordt geregeld in het. Bnrgerl. Wet boek, hetgeen geldt voor iedere gemeente. Art, 1405 luidt: de eigenaar van een ge bouw is verantwoordelijk voor dc schade door deszelfs geheele of gedeeltelijke in storting veroorzaakt, indien deze door verzuim van onderhoud, of door een gebrek in de bouwing of inrichting is teweeg ge bracht, O.i. wordt deze aansprakelijkheid door een storm niet weggenomen. De ge meente zal de schade dienen te vergoe den. Vraag: Ik ben weduwnaar en heb 5 kinderen, waarvan de oudste 26 en de jong ste 7 jaar is. Ik heb geen vaste goederen. Ben ik nu verplicht om de kindoren uit te koeren. Er is geen testament, Ze zeggen mij, dat zij recht recht hebben op hun moeders versterf en ik heb niets dan mijn zaak. Antwoord: Tedere erfgenaam hoeft het recht boedelscheiding te vorderen, d. w. z. zijn aandeel op to oischr i. Daar ov echter minderjarigen bij zijn, moet deze boedelscheiding met verschillende formali teiten gepaard gaan, moet oa. bij nota- rieele acte geschieden en onder goedkeu ring van den kantonrechter. Degene uwer meerderjarige kinderen, die. schoiding en deeling wenscht, heeft zich dus te wenden tot een notaris. Do rest volgt dan vanzelf. Het is mogelijk, dat do kantonrechter in het belang uwor minderjarige kinderen toestaat, dat uw zaak onverdec'd blijft tot aan de meerderjarigheid der kinderen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7