oosdoo# NIVASK VRIJDAG 17 JANUARI 1930 DE LE1DSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD PAG. 6 op 25 Mei 1927 gezien. Dat Smits en mr. Van Gigh goed bevriend was, is mogelijk, want d:e had een gedeelte van het kan toor van mr. Van Gigh in gebruik. Vervolgens werd de waarde van de Be leggingsmaatschappij „Noord-Holland" (de „stroppenmaatschappij") behandeld. Mr. Kokosky stelde een aantal vragen, die ten doel hadden aan te toonen, dat niet Liebermann de man was die beetnam, maar die beetgenomen is. Als Sedeyn aan Liebermann schreef, dat de bezittingen van de Bolegg:ngsmaatschappij „Noord- Holland" een overwaarde van een millioen moest hebben, dan was dat een leugen om Liebermann verkeerd in te lichten'! Get- Woltman antwoordde, dat Lieber mann een lijst, van de hypotheken heeft ontvangen en dat hij heeft laten taxeeren. Daarna gaf Liebermann te kennen, dat dit voor hem de hoofdzaak was, daar de ad ministratie wel in orde zou zijn. Ook deed getuige Woltman uitkomen, dat de Beleg gingsmaatschappij weliswaar oorspronke lijk een stroppenmaatschappij was, maar dafc er niettemin veel intrinsieke waarde was. Liebermann verklaarde niet te hebben begrepen, dat de Beleggingsmaatschappij een stroppenmaatschappij was. Mr. Duys citeerde uit brieven van Se deyn en wees er in dit verband op, dat het niet zoozeer de vraag is of wat Sedeyn schreef, de waarheid was, maar wat de indruk was, die daardoor bij Liebermann werd gevestigd. Hij drong er op aan, Se deyn als getuige te hooren. Die schreef hiertoe bereid te zijn. Adv.-gen. mr. baron Van Harinxma thoo Slooteri: Ik heb alle mogelijke moeite ge daan om hem hier te doen verschijnen; hij heeft mij ook geschreven, dat hij wilde komen. President: Formeel is het noodig, dat Sedeyn komt bevestigen, dat hij de brie ven geschreven heeft. Daarom zou zijn komst hier waarde hebben. Raadsheer mr. Meilink, tot Liebermann: U zegt altijd, dat u er nooit aan gedacht hebt, dat de transactie hierop zou berus ten, dat de activa uit de Veendaramey zou den worden gehaald, maar op 15 Juni 1927 fceekent u een contract, dat het gebeuren zou. De bank kreeg alleen een vordering op de Disconto-bank. Maar drie dagen la ter kwam u met Stegemann precies het zelfde overeen; die zou ook betaald wor den met activa van de Veendammer, maar toen hadden de Wolfcmans al 2 1/2 millioen uit de Veendaramer. Liebermann ontkende, waarop mr. Mei link opmerkte, dat Stegemann geen cent had en mr. Duys als zijn meening gaf, dat verdachte eenvoudig een formulier geno men en aan Stegemann ter hand gesteld heeft. Mr. Kokosky deed uitkomen, dat in het contract van 15 Juni 1927 van contanten gesproken wordt, maar mr. Jolles merkte op, dafc blijkbaar geen van beide partijen daaraan dacht, al begreep mr. Schürmann wel, dafc er een confcra-praestatie noodig wag. Hierna werd met getuige Woltman de disagiocalculatie behandeld. Als mr. Jolles hem er oomerkzaam op maakt, dat hij de pandbriefhouders willens en wetens voor 2 1/2 millioen bennadejelde, antwoordde getuige Woltman, dat hij niet anders wist, of Liebermann zou alles in orde maken. „Een mooie politiek!" merkte mr. Jolle9 toen op. Ook beweerde, getuige Woltman desge vraagd, dat hij nooit aan het disagio der pandbrieven gedacht heeft bij het bereke nen van den koopprijs der aandeeleu. Liebermann zeide dit ook niet te hebben gedaan, wat mr. Jolles deed opmerken, dat uit zijn brieven anders blijkt. Op een vraag van mr. Kokosky of hij het kassierscontract kende, antwoordde ge tuige Woltman hefc kass'erscontracfc nooit te hebben gelezen. Hij heeft wel onder de oogen gehad een papiertje, door Van der Toorn onderteekend, en dat naar hij meen de een borgtocht was. Mr. Duys wees op verschillende verkla ringen van getuige Woltman, waaruit een andere conclusie zou zijn te maken. „Wacht maar, u bent nog niet van mij afriep hij op een moment uit. tei'Vijl hij don presi dent toevoegde: „Meneer de president, 't zal mij moeite kosten, om bij dezen me neer mi,in zelfbeheersching te bewaren". Na do pauze werd het verhoor van get-. Woltman voortgezet. Lieberman verklaarde, dat hij nog op 10 Juni 1927 twee en een half millioen in contanten heeft willen beta'en. Pres.: Had u dan zooveel geld? Liebermann: Absoluut, ik kon zooveel geld krijgen als ik maar wilde. De moei lijkheid was alleen, om hefc dadelijk be schikbaar te hebben. Get. Woltman zegt- dat, als hij over be taling in hypotheken heeft gesproken, dit is geschied omdat hij geen baar geld noo dig had. Raadsheer mr. Meilink: Waarom heeft Kappeyne een millioen moeten boeken als u het geld had? Hij heeft toch gezegd dat hij daartoe van u opdraoht heeft gekre gen? Liebermann: Dat liegt hij! Hij heeft buiten mij om gehandeld' Liebermann verklaart dan op de verga dering een geheel passieve rol gespeeld te hebben. Hij begreep niet wat er precies gebeurde met die actes. 'Pres.: Och kom, U zat er toch niet om een kopje koffie te drinken? U hebt toch ook goteekend? Liebermann: -Ta, maar ik wist niet Pres.: Dus staat vast, dat TT een daad werkelijk aandeel in de vergadering ge nomen hebt! Liebermann vraagt dan aan Woltman of deze hem indertijd beloofd heeft, dafc hij hem (Liebermann) helpen zou in geval van mocelijke financieele moeilijkheden. Woltman: Weineen, dan had ik wel voor alles borg kunnen blijven! Van den stapel, boeken der „Veendam- :uer", welke in de zittingzaal aanwezig Is, wordt dan een gedeelte ter tafel gebracht. Mr. van Nierop toont, dan aan, dat de ge garandeerde koers der pandbrieven slechts op een los strookje was geplakt, in plaats dat dit gedrukt was op de pandbrieven zelf, terwijl in de boeken de gegarandeerde koers niet was opgenomen. Getuige Wolt man verklaart, dat deze met-hodo door de accountants niet was afgekeurd. Het verhoor van Woltman was hierme de geëindigd, hefc is dan de beurfc van den heer A. O. Möhring, om aan den tand te worden gevoeld. Het meeste wat verder wordt verteld is oude kost. Te kwart voor zes wordt dan de verdere behandeling gesohorscht tot Zaterdag o. s. te tien uur. MASSA-ZWIJNTJESJAGER VOOR DE RECHTBANK. Twee jaren geëischt. Men bericht uit Haarlem aan „De Tijd": Eindelijk hebben we dan voor onze rechtbank eeus een echten productieven rijwieldief mogen ontmoeten. Een zwijn tjesjager, die meer dan twintig rijwielen had gestolen in onze stad. De 21-jarige kleermaker J. M., alhier, mag zich beroe men op den titel: Koning der Fietsendie ven!, want hij heeft zonder twijfel een record geslagen. De recherche was voortdurend actief geweest en op een avond zagen twee re chercheurs den kleermaker, die zich in de Indische straat op verdachte wijze op hield. Hij werd aangehouden, met het be kende succes. Te zijnen huize werd een onderzoek in gesteld, waarbij onderdeeleu van ont vreemde rijwielen werden gevonden, welke door verschillende eigenaars konden wor- herkend. De fietsen wordeu uit elkaar genomen, of aan opkoopers te Amsterdam verkocht. Een rijwielhandelaar te Haarlem was in het complot gemengd, deze had eenige ge stolen rijwielen en verschillende onderdee leu in zijn bezit. Ook deze werd gearresteerd en stond Donderdagmiddag voor de Haarlemsche Rechtbank terecht. Elf getuigen werden gehoord. Verdachte beken-de de rijwielen gestolen te hebben, verschillende onderdooien in Haarlem aan B. K. te hebben gegeven'* en overigens te zijn gereden naar Amsterdam, waar bij de karretjes aan den opkooper v. d. Z. ver kocht, die zich in Amsterdam zal moeten verantwoorden. De substituut-officier eisehte een gevan genisstraf van twee jaren, om het nieuwe „bedrijf" althans door deze straf eenigs- zins ongedaan te kunnen maken. Uit spraak over veertien dagen. De heler B. K., die de verschillende on- derdeelen had gekocht, kreeg op grond van zijn bekentenis en het getuigenverhoor een gevangenisstraf van zes maanden. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van een auto. Een twintigjarige slagersjongen uit Hil versum, recidivist, werd Donderdag door de Vijfde Kamer van de Rehtbank te Am sterdam terzake diefstal van een auto uit een garage te Hilversum in den pacht van 4 op 5 September, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één jaar en zes maan den. De eisch luidde twee jaar gevangenis straf. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. H. v. d. P. Noordwijk, te Noordwijk te snel autorijden 5 of 3 d.; I. V. fietsen zonder licht 3 of 2 d.; J. V. fietsen zon der bel 3 of 2 d.; A. H. H. Voorburg, idem 3 of 2 d.; C. D. R. Rotterdam, openbare dronkenschap 5 of 3 d.; A. v. d. B. Noordwijk, te Noordwijk tegen een muur leunen 1 of 1 d.; H. J. do V. met een auto rijden zonder licht 10 of 5 d.j B. v. L. te Leiden fietsen over het Rapen burg W.Z. in verboden richting 2 of 1 d.j P. J. 6. fietsen zonder licht 3 of 2 d.j J. U. V. idem 3 of 2 d.; P. v. W. Ruiuer- veen, openbare dronkenschap 5 of 3 d.j G. B. Voendam, idem 5 of 3 d.: J. v. W. te Leiden fietsen over het Rapenburg O.Z. in verboden richting 0.50 of 1 d.; H. C. P. P. idem 2 of 1 d.; S. B. idem 2 of ld.; W. v. W. idem 2 of 1 d.j J. W. T. te Leiden fietsen over het Rapenburg W.Z. in verboden richting 2 of 1 d.; H. B. te Leiden fietsen door de Morschpoort in verboden richting 2 of 1 d.j J. D. te Lei den op den openbaren weg voetballen 2 of 1 d.; M. v. W. te Leiden fietsen over het Rapenburg W.Z. in verboden richting 2 of 1 d.; G. N. vr. R. L. te Leiden een waak hond los en ongemuilkorfd op den openba ren weg laten loopen 3 of 2 d.; A. P. Noordwijk, te Noordwijk op den openbaren weg tegen een gebouw leunen 1 of 1 d.j A. S. Noordwijkerhout overtreding der wa ren- en trekhondenwet 3 maal -4 of 3 ra. 2 d.; W. O. Katwijk, overtreding der bin- nenaanvaringsregl. 6 of 3 d.; C. S. Alk maar overtred:ng Regl. v. Politie voor het vaarwater tusschen Rijn en Schie 5 of 3 .d.j J. de J. Hillegom overtreding der motor- en rijwielwet o of 3 d.; W. Th. den H. Voorburg overtreding der veilig heidswet 5 maal 10 of 5 maal 5 d.; H. v. B. overtreding der jachtwet 10 of 5 d. met verb, verkl. en vernietiging lan taarn; J. V. zwervende te Noordwijk zon der vergunning venten 2 of 1 d.; W. Th. F. den H. Voorburg overtreding der ar beidswet 2 maal 5 of 2 maal 3 d.; R. G. overtreding der wapenwet 5 of 3 d. met verb, verkl. spiraalknuppel; A. de V. Kat wijk een trekdier los en onbeheerd laten op don openbaren weg 4 of 2 d.j P. G. H. Voorhout fietsen zonder bel en een val- schen naam ongeven 3 of 2 d. en 10 of 5 d.P. G. H. Voorhout, idem idem 3 of 2 d. en 10 of 5 d.; J. F. v. d. B. idem geen rijbewijs vertooneii 10 of 5 d.; C. H. Alphen aan den Rijn met een auto rijden zonder verlicht nummer met. letter en zonder rood aehterlacht 2 maal 4 of 2 maal 2 d.; F. H. idem idem 2 maal INGEZONDEN MEDEDEELING. hoofd mol warm water Iof nog oeter met Furolzeea dan. Uw hoofdhuid wordt oaardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit. 4 of 2 maal 2 d.; G. J. met een handwa gen rijden zonder licht en zonder reflector 2 maal 3 of 2 maal 2d.; A. K. fietsen zonder licht 3 of 2 d.; S. K. idem 3 of 2d.; J. M. v. E. fietsen zonder bol 3 of 2 d.; M. K. Sassenheim idem 1 of 1 d.j G. v. R. Roelofarendsveen iedm 3 of 2 d.; G. v. W. Woubrugge te Leiden fietsen over het Rapenburg O.Z. in verboden rich ting 2 of 1 d.j A. v. H. idem over het Rapenburg W.Z. 2 of 1 d.; F. K. idem 2 of 1 d.; J. K. idem 1 of 1 d.; A. C. idem 2 of J. d.; J. B. idem 2 of 1 d.j P. v. H. idem 2 of 1 d.; R. B. idem 2 of 1 d.; J. D. te Leiden fietsen over een hulpbrug 2 of 1 d.; F. L. C. te Leiden fietsen over een wandelpad van een plant soen 2 of 1 d.: J. S. te Leiden op den openbaren weg voetballen 1 of 1 d.; K. v. d. V. Wassenaar te Leiden met een auto de passage belemmeren 3 of 2 d.; H. J. G. te Leiden op den ovenbarenweg liedjes zingen 1 of 1 d.; C. B. vr. H. S. overro ei :ng der leerplichtwet S of 4 d.; A. G. 0. den Haag fietsen zonder reflector 2 of 1 d.; J. Z. en J. K. Haarlem loopen op verboden grond ieder 5 of 3 d.; C. v. d. W. Hi^egom idem 3 of 2 d.; P. v. d. H. zwervende varen zonder vergunning 10 of 5 d.; H. J. G. C. Riinsbnrg met een auto rijden over een gesVten verklaarden weg 3 of 2 d.; W. V. Woerden varen zonder vergunning 10 of 5 d.; J. D. overtreding der ijkwefc f 2 of 1 d. met verb, verkl. ge wicht; M. C. idem 2 maal 1 of 2 maal 1 d. met verb, verkl. gewichten; S. P. B. idbm 2 of 1 d. met verb, verkl. gewicht; H. A. de R. idem 2 of 1 d. met verb, verkl. inhoudsmaat; J. V. idem 2 of 1 d. met verb, verkl. gewicht; J. J. L. idem 2 maal 2 of 2 maal t d. met verb, verkl. gewichten; C. O. wed. P. v. d. B. r'em 2 of I d. met verb, verkl. gewicht; E. C. R. wed. P. Th. v. d. V. idem 2 of 1 d. met verb, verkl. inhoudsmaat; M. N. vr. E. de H. idem 2 of 1 d. met verkl. gewicht; K. S. Kafcwiik fietsen zonder licht 3 of 2 d.j H. C. Rijnsburg met een auto rijden over een gesloten verklaarden weg 5 of 3 d.; L. P. te Le'den fietsen door de Ketelbce*er- steeg 2 of 1 d.; J. B. te Leiden fietsen over het Rapenburg O.Z. in verb, richting 2 of 1 d.; J. de V. te Leiden fietsen op de voor voetgangers bestemde klinlterbe- strating 2 of 1 d.; J. O. S. S. Noordwijk fietsen zonder rem 3 of 2 d.; J. C. S. S. idem fietsen zonder bel 3 of 2 d.; C. M. fietsen zonder licht 3 of 2 d.; C. F. A. M. M Delft, met een auto rijden zonder licht 10 of 5 d.: J. M. fietsen zonder licht 3 of 2 d.; J. W. te Leiden fietsen over het Raoenburg O.Z. in verb, richting 2 of 1 d.; P. F. H. fietsen zonder licht en te Leiden fietsen van de helling der Visch- brug 3 of 2 d. en 2 of 1 d.; N. B. vr. C. W. overtreding der leerplichtwet 8 ot' 4 d.; J. F. vr C. v. R, idem 2 maal f 2 of 2 maal ld.; G. F. v. d. H. vr. P. M. idem 8 of 4 d.j C. K vr. J. J. S. idem 6 of 3 d.; O. K. vr. P S. idem 8 of 4 d.; C. L. vr. J. H. v. W. idem 2 of 1 d.; W. N. vr. H. v. W. idem 6 oi' 3d.; A. v. O. vr. W. H. idem 6 of 3 d.; H. v. O. vr. C, V. klem 3 of 2 d.; W. S. vr. B. M. idem 3 of 2 d.; J. M. T. vr. H. J. K 'dein 5 of 3d.; K. V. vr. G. G. idem 6 of 3 d.; J. K. Noordwijk te Noordwiik den openbaren weg verontreinigen 3 of d. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Bespannen rijtuig met drie rr.er.schen te water. Gistermorgen reed een met een paard bespannen dogcar der Amsterdamsche Rij* tuig Maatschappij, waarin drio personen waren gezeten, langs den Slofcerweg. Ter hoogte van den in aanbouw zijnd en ring- spoorweg schrok het paard voor een snel- passeerenden auto. Het dier maakte een zijsprong en kwam niet den wagen in een sloot naast den weg terecht. Eén der inzittenden zag kans nog bij tijds uit het rijtuig te. springen, de twee an deren geraakten echter te water en wer den door spoedig toegeschoten hulp uit hun netelige positie gered- Hoewel niet ernstig gewond, werden .zij naar één der Amsterdamsche ziekenhuizen vervoerd. Het paard en de dogcar werden spoedig weer op het droge gebracht. De nieuwe Gooische tram in botsing. Woensdagmiddag is met een der nieu we motorwagens Van de Gooische tram het eerste ongeluk gebeurd op den rijksweg, 's Middags tegen 3 uur was een motorwa gen op weg naar Amsterdam om vandaar do nieuwen dienst te openen, toen op den straatweg tusschen Naardeu en Hakke- iaarsbrug eeu vrachtauto moest worden ge passeerd. De chauffeur hield behoorlijk rechts op voldoenden afstand van do spoor baan, maar op het hooren van tram signa len achter zich waarschijnlijk schrikkend, haalde de man plotseling links uit, waar bij t achterstuk van de vrachtauto een draai naar rechts maakte tot binnen het bêreik van den tramwagen. In volle vaart botste deze tegen de auto en gaf do. auto zulk een zot, dat zij dwars over den weg schoot en in de Muidervaart terecht kwam De chauffeur en zijn medepassagier kwa men met. een nat pak vrij. Dc auto is later opgevischt. Aan de gevolgen overleden. Hefc 16-jarig meisje R. R., dafc Woens dag te Hengelo door een luxe-auio werd aangereden, is gisteren aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis overleden. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Vierjarig kind overleden. Terwijl de moeder zich even omkeerde, viel te Welfcen-Heerlen een 4-jarig jonge tje in een kuip met kokend water. De kleine werd met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis overgebracht, waar het aan de gevolgen overleed. Door den storm over het dek geslingerd. De gistereu van de visscherij te IJmui- den teruggekeerde plaatselijke stoomtraw ler „Gloria" heeft zwaar stormweer door staan. Door zware stortzeeën, welke over hefc schip sloegen werd één der opvaren den over dek geslingerd, waarbij hij in wendig gekneusd werd. Bij aankomst in de haven, van IJmuiden moest hij onder ge neeskundige behandeling worden gesteld. IJzeren balk op het lichaam. Bij hot verrichten van werkzaamheden aan den bouw van een ijzercontractie op het terrein van de M.E.K.O.G. te IJmuiden kreeg een werkman een zwaren ijzeren balk, welke naar beneden stortte, op het lichaam. Met inwendige kneuzingen is' cle getroffene naar het Roode-Kruisziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Aanvaring op de Schelde. Gisteravond om 7 uur heeft bij Hans- weert op dc Schelde een aanvaring plaats gehad tusschen het Duifcsche stoomschip „Glauss" en het Zweedsche s.sa „Cisma ren." De aanvaring gesohiedde tijdens mist. De „Clauss" is in de middelplaat omhoog ge- zot, terwijl de „Cismaren" een ruim vol water kreeg en het anker uitwierp. Een sleepboot bevindt zich in de nabijheid om eventueel assistentie te verleenen. De Batavier III vastgefoopen. Gistermorgen is tijdens dichten mist het stoomschip Batavier III, dat van Londen was gekomen, even voor Maassluis, ter hoogte van Rood 11, omhoog gevaren en blijven zitten. De passagiers zijn met een sleepboot van boord gehaald. Later in den morgen is het schip weer vlet gekomen en opgestoomd naar Rotterdam. Brand te Middelburg. Gisteravond ontstond te Middelburg door onbekende oorzaak brand in de berg plaats van de timmerlieden dc Rijke en Minderhout aan de Roosierstraat. De brandweer was spoedig ter plaatse, o.a. mot de tijdelijk te Middelburg gestatio neerd Ford-autcspuit van de N.Y. v.h. A. Bikkers te Rotterdam. Mede waren aanwe zig de beide motorspuiten der gemeente en met vereende krachten was uien het vuur spoedig meester en kon de brand tot het aangetaste perceel worden beperkt. Een paard en een wagen van den koopman van Lcenhout, dat in de werkplaats was gestald, bad men er tijdig kunnen uithalen. DE UITBREKER UIT DE SCHEVENINGSCHE GEVANGENIS. Nog steeds niet achterhaald. Sedert do publicatie, dat Dijkmans uit de Scheveningsche gevangenis ontsnapte, zijn bij de politie herhaaldelijk mededee- lingen ingekomen van personen, die meen den den uitbreker, althans iemand, die aan het signalement zou beantwoorden, te hebben gezien. Het onderzoek heeft echter tot nu toe geenerlei grond opge'everd voor de politie om aan te nemen, dafc men wer kelijk den gezochte zou heben ontmoet. AUTODIEVENBENDE TE ANTWERPEN GESNAPT. Vier Nederlanders er bij betrokken. De Antwerpscho politie is op het spoor gekomen van een georganiseerde dieven bende, waarbij een viertal Nederlanders is betrokken, en welker specialiteit bestond in het stelen en over de grens brengen van auto's. Na iedere „vangst" in België, werden de gestolen wagens van een ander num mer voorzien en in Nederland verkocht. Reeds een drietal gestolen auto's is te ruggevonden. TUNNEL DOOR DEN ST. PIETERSBERG Een oude kamer gevonden. Bij het graven van een tunnel van den Carmcvweg tot aan den weg bij do kerk tc St. Pieter, dwars door den St. Pieters berg slootte men op een gang, die gedeel telijk was ingestort. Bij het opruimen van het puin, kwam men in een lang, aan den achterkant afgesloten vertrek, met aan beide zijden leveusgroote muurteekeningen in zwart en rood krijt, voorstellende een terechtzitting. Onderaan stond het jaartal 180S. Men vermoedt, dat door hefc invallen van een gang, die kamer meer dan een eeuw afgesloten is gewces.. Op de muren en bij de teekoningen. vond men namen, overeenkomende met thans nog bestaande familienamen te Maastricht. Ook was er nog een gedicht, op de rechtzitting betrek king hebbende. Door de Kalkmergel-Mij. zal het vertrek behouden blijven. De verzakkingen tusschen Gouda en Rotterdam. Dc verzakkingen van het baanvak Roi- terdamGouda duren nog steeds voort. Vannacht zijn tusschen Moordrecht en Nieuwerkerk a. d. IJssel twee wissels ge legd, waardoor hefc baanvak, waarover slechts over enkel spoor kan worden gere den, belangrijk is ingekort, hetgeen eeu geregelden treinenloop ren goedo zal ko men. reinigt mond en tanden. Met een auto naar het poli tie-bureau. De pseudo-dokter, die dezer dagen ook in Gouda aan het werk is geweest om gra tis auto-tochten te ondernemen, heeft thans ook te Arnhem met een bezoek ver eerd. De man, die in Amersfoort woonach tig is, was naar Hilversum gewandeld waar hij zich bij een garagehouder voor stelde als B. uit Naarden. Daar hot een goed klinkende naam was, nam de garage houder aan hem naar Arnhem te later, rijden. Bij den eersten tol bemerkte dc chauffeur dat zijn passagier geen klein geld bij zich had want hij vrcög den tol baas hem ./"300 te wisselen hetgeen deze niet kon. Zij mochten doorrijden zonder tol betaald te hebben, omdat de tolgaarder den chauffeur wel kende. Bij een volgende tol geschiedde hetzelfde. Toen de chauf feur met zijn cliënt op het Willemsplein was aangekomen, gaf deze last even naar het politiebureau te rijden. In de Boven- beekstraafc aangekomen liep hij direct als een goede bekende naar boven en ver voegde. zich bij de recherche, waar hij doodkalm mededeelde, zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Nadat proces verbaal was opgemaakt heeft de chauf feur zijn passagier weer naar Hilversum teruggebracht. Ditmaal ging in den auto echter een rechercheur mede, die hem naar het politiebureau aldaar zou overbren gen. „Tel." Het mysterie van de Scheldeboot. Blijkens een buitengewoon politieblad verzoekt de brigade-commandant der Kon. Marechaussee te Terneuzen aanhouding en voorgeleiding van Pieter van Drongelen, geb. 24 Dec. 1595, fabrieksarbeider te Ter- neuzen Sluiskil, verdacht van poging tot doodslag. Signalement: tenger persoon, lang ong. 1.65 M„ mager, geelkleurig gelaat, zwart haar en zwart uiterlijk, gekleed met blauwachtig fantasie eolberfceostuum, ge kleurde pullover, lichte sokken, bruine schoenen en fietspet, twee winkelhaken in broekspijpen. Van Dronge'.en is bij over brenging van Terneuzen naar Vlissingen op ojtverklaarbare wijze van de boot ver dwenen en kan op Zuid-Beveland zjj.n Bij aanhouding of vinding van lijk wordt be richt verzocht. Het smokkelen van groot vee. Men bericht van de Brabantsch- Belgi sche grens aan „De Tijd'r: Als de dagen kort en de nachten lang zijn, is hefc de geëigende tijd voor smok kelaars van „groot goed" om hun nachte lijke uren productief te maken. Onder „groot goed" verstaan de leden van het smokkelaarsgilde levende have als koeien, varkens, enz. Onder beveiliging van de duisternis worden de, als ze slagen, lucra tieve smokkel tocht en georganiseerd met hefc doel kol onnes rundvee of karren vol big gen over de Belgische grens te voeren. Als ze slagen.... Maar dat gebeurt niet al tijd. Zoo is dezer dagen, of beter gezegd, dezer nachten nabij Budel een transport biggen in handen der Belgische douanen gevallen. De smokkelaars wisten zich in veiligheid te stellen, doch het stelletje biggen, die tegenwoordig een prijs van 25 30 gulden per stuk gelden, werd door de amtbenaren voor goeden buit ver klaard.... Het zijn ups-and-downs van het smokkelaarsleven, vandaag succes, morgen pech. Naar verluidt, is de smokkel van „groot goed" de laatste weken aan de Brabantsch-Belgische grens zeer levendig. De stralende lichten onder wate?. Men schrijft aan de „Msbd." Het plaatsje Megen in Noord-Brabant aan de Maas, was Zondagavond nog laat in rep en roer. Toen een van Megan's in gezetenen om half elf met zijn auto langs den Maasdijk reed, ontdekte hij 'n paar lichten onder water, in de Maas Lii na dere beschouwing bleek, dat 'n vierper- sooiis gesloten Ford in de Maas lag, al leen een stukje van den kap kwam boven 't water uit. Heel Megen liep uitEen van de toeschouwers riep, terwijl hij op 'n don ker voorwerp wees, dat bij den auto dreef: ,,'n lijk, 'n lijk". Na eenige moeite gelukte het ,,'t lijk" op te visschen, dat 'n koffer bleek te zijn. Inmiddels had men reeds een gat in den kap van den auto gestooten, maar niets kwam er uit, geen levende en geen doode. Dan zijn ze er uitgespoeld riep men, en men begon te dreggen. Énkele pa ters, de dokter, en de burgemeester waren inmiddels ook gekomen om de eerste hulp te verleenen en wachtten maar met alle Megenaren op den afloop van de dreggerij. Inmiddels was vastgesteld, dat de auto van enkele Nijmegenaren was, die dien avond in Megen 'n uitvoering hadden ge geven, 2 dames en 4 heer en. Uren verstre ken, dc spanning was geweldig. Toen 'fc half drie geworden was, besloot men de pogingen té staken en des morgens verder ie dreggen. Maar des morgens, toen Me gen wakker werd, werd men tevens van de groot e zorg verlost. Wat was nu het geval? De Nijmegenaren waren om tien uur weg gereden uir het dorp, den dijk op, den dijk af, ende Maas in. Twee van de hee- reu waren goede zwemmers en brachten (behalve zichzelf) de vier anderen behou den op 't droge. In hun natte plunje wandelden ze toen maar weer naar het café, waar ze de uit voering gegeven hadden, vertelden daar wat hun overkomen was, en, omdat ze toch niet meer wegkonden, gingen naar bed. Megen is nu weer in diepe rust.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6