BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN De Wenteltrap VRIJDAG 17 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. De wenschen der arbeiders. Het standpunt der fabrikanten. Zooalg gemeld heeft dezer dagen te Hengelo een conferentie plaats gehad tus schen de besturen der Twentsch-Gelder- sche werkgeversverenigingen in de tex tielindustrie en de besturen van de tex tielarbeidersbonden „Unitas", „St. Lam- bertus" en „De Eendracht". Omtrent deze conferentie kan nader worden gemeld: Ter sprake kwam het in Mei jl. door de besturen der arbeidersorganisaties in gediende program van eischen. Gevraagd werd thans: le. Een loonsverhooging van resp. 20, 15 en 10 pet. voor de laagstbetaalde groepen, alsmede een loonregeling; 2e. een week vacantie met behoud van loon; 3e. scha- deve.gce.iing bij verwerking van slechte grondstoffen of het wachten op materialen; 4e een extra vergoeding van 10 pet. voor het werken in ploegen; 5e Een commissie van geschillen; 6e. Een betere uniforme hulpenregeling; 7e kindertoeslag (deze eisch werd alleen door „Unitas" en „St. Lambertus" gesteld; 8e. een regeling voor noodzakelijk overwerk met extra betaling der overuren; 9e stichting van een pen sioenfonds voor oude en invalide arbei ders. Naar het orgaan van „De Eendracht" meldt, hebben de werkgevers als volgt ge antwoord: Zij wijzen onder de tegenwoordige om standigheden elke loonsverhooging af, daar de tegenwoordige omstandigheden verre van rooskleurig zijn. Zij wijzen op de scberpe concurrentie en op de loons verlaging in Engeland. Volgens de werk gevers is het de vraag of er niet eerder aan loonsverlaging dan aan een loonsver hooging gedacht moet worden. Omtrent een regeling der loonen werd gezegd, dat, hoewel er onder de werkge vers waren, die sympathiek tegenover het denkbeeld stonden, het zeer moeilijk zou zijn een bevredigende regeling samen te stellen. Bij het punt vacantie spraken de werk gevers er hun bevreemding en teleurstel ling over uit, dat de arbeidersorganisaties hun voorstel niet hadden aanvaard (vier vacantiedagen en 34 overuren). Slechts met zeer veel mceite was het hun gelukt dit voorstel er bij alle leden-werkgevers door te krijgen. Nog altijd zijn de fabrikantten bereid vier dagen vacantie te geven onder voorwaarde van evenveel uren overwerk, doch het is de vraag of zij nog wel bereid zijn deze overuren extra te betalen. De gang van zaken heeft nl. onder werkgevers heel wat verbittering veroorzaakt. Dit zou wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat er geen bereidheid meer is het vroegere voorstel te handhaven. De werkgevers ver klaarden zich bereid bij het in dubbele ploegen werken 10 procent extra te beta len. Ook omtrent het vergoeden van schade was men bereid tot eenige conces sies. In 't algemeen was bij het wachten op grondstoffen na 4 1/2 uur tot 60 pet. van het loon uitbetaald. Deze regeling geldt echter niet bij slapte. Afgewezen werden de punten 5, 6, 7 en 9, betreffende com missie van geschillen, een betere uniforme hulpenregeling, een kindertoeslag en een pensioenfonds (dit hebben de meeste werk gevers reeds gesticht). De vertegenwoordigers der werknemers antwoordden, dat al is op het ^ogenblik de toestand der industrie niet overal be vredigend, dit nog niet wil zeggen, dat aan de wenschen der arbeiders niet kan worden tegemoet gekomen. De textielin dustrie heeft altijd tijden van afwisselende drukte en slapte doorgemaakt. Speciaal legde men nog den nadruk op de zeer lage loonen van de groep ongeschoolde arbei ders. Men achtte voorts vacantie noodza kelijk, doch deze wilde men in geen geval in verband brengen met overwerk. Wel was men bereid een regeling te treffen voor noodzakelijk overwerk. VLIEGENDE WINKELS. Op de vragen van den heer van Hellen- berg Hubar betreffende wijzinging der Ar beidswet tot het brengen van vliegende winkels onder genoemde wet en het Werk tijdenbesluit voor winkels heeft de Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid geantwoord 1 en 2. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal nopens het ont werp der Arbeidswet 1919 wordt bij artikel 3, met betrekking tot vliegende winkels, het navolgende opgemerkt: „Ook vliegende winkels vallen, naar de spring v-n den ondergeteekende, onder de definitie van winkel. Ver- Lo-.. t ïemauu gedurende eenigszins langere tijdruimte, bijv. één of meer weken achtereen, op dezelfde plaats, dan pleegt hij op die plaats te ver koop en. De rechterlijke macht zal hebben uit te maken, waar hier in een bepaald geval de grens moet getrok ken worden." Het aantal gevallen, waarin een vlie gende winkel een zóó kort bestaan heeft, dat niet van „plegen" in bovenbedoelden zin gesproken kan worden, zal, naar de ondergeteekende voorshands meent te mogen aannemen, niet zóó groot zijn, dat daaruit voor werknemers en gevestigde winkeliers een ongewenschte toestand zal ontstaan. Hij wenscht daarom af te wachten, of de ervaring de noodzakelijkheid eener wetswijziging,aantoont, alvorens zoodanige wijzigingen te bevorderen. EEN BANKBILJET VAN f 50.—. De directie van De Nederlandsqhe Bank maakt bekend, dat zij een bankbiljet van 50.in omloop zal brengen. De voorzijde van dit biljet heeft een lichtbruinen ondergrond. Hierop is van uit het watermerk een zonsgewijze uitstraling aangebracht, welke is opge bouwd uit het waardecijfer „50" en de ini tialen van De Nederlandsche Bank „N.B." Ter rechterzijde is een gestyleerde ge helmde kop afgebeeld, voorstellende de Wijsheid, met op den helm een zinnebeel dige voorstelling van de scherpzinnigheid (de uil) en de ingetogenheid (het paarde- toom). De tekst, luidende als volgt: DE NEDERLANDSCHE BANK betaalt aan toonder VIJFTIG GULDEN is uit het midden van het biljet naar links boven het watermerk geplaatst. De hand- teekeningen van president en secretaris staan onder elkaar, rechts van het water merk. Het waardecijfer „50" is gedrukt in een geguillocheerd cirkeltje, links onder het woord „vijftig" en rechts onder den kop. De cijfers zijn lichtbruin van kleur. Het watermerk, dat voor het grootste deel onbedrukt is gebleven, sfelt voor een tak je met appel, terwijl onder den kop als watermerk voorkomt de paraaf „Jf. de B." De achterzijde van het biljet is gedrukt in de kleuren blauw, groen en bruin. Van uit den cirkel, waarin het wa termerk voorkomt, gaat het rhythme van den voorkant (zonsgewijze uitstraling) in genoemde kleuren door. Een groote plaats is ingeruimd voor een rozet, in twee kleu ren opgebouwd om het ook aan deze zij de grootendeels onbedrukt gelaten water merk. Boven de rozet staat op een ge- guillocheerde strook „Vijftig gulden"; links boven en beneden, het waardecijfer „50". Een uittreksel uit de artt. 208 en 209 van het Wetboek van Strafrecht is onder het bovenste cijfer in een wit gelaten vakje af gedrukt. Serieletters en nummers zijn in zwarten opdruk twee keer bovenaan en één keer onderaan geplaatst. Het woord „Amsterdam" en de datum van links on geveer in het midden van het biljet ge drukt. Aan de linkerzijde zijn de naam van den drukker, Joh. Enschedé Zonen, en van den ontwerper, Jac. Jongert, vermeld. Het biljet is gedrukt op aan alle zijden recht afgesneden papier van ongeveer 10.1 X 14.2 cm. De biljetten zijn gedateerd van 18 April 1929 af. HYACINTHEN. Het prijsstabilisatieplan zal waar schijnlijk worden doorgezet De voorstanders van 't prijsstabilisatie plan der hyacinthenkweekers hebben te Lisse, onder leiding van den voorzitter der vereeniging De Hyacinth, beraadslaagd over de vraag, of het mogelijk was. dit plan door te zetten. De vraag is toestem mend beantwoord. Medegedeeld werd, dat 150 firma's met een total beplante oppervlakte van 270.000 Rijnl. roeden zich als voorstanders hadden doen kennen. (In het besluit der ledenver gadering van De Hyacinth was 300.000 Rijnl. rceden genoemd als quantum, voor het doorgaan van het plan vereischt). In aanmerking nemende het groote aantal kweekers dat nog geen beslissing heeft genomen, werd het zeer goed mogelijk ge acht om de ontbrekende 30.000 Rijnl. roe den bijeen te krijgen. Hiervoor zal nu ge werkt worden. Dan is 75 pet. der beplante oppervlakte, zooals die in het afgeloopen seizoen te ve'-de stond, toegetreden en is de vorming van een garantiefonds (waar aan tot een maximum van 0.25 per Rijnl. roede wordt bijgedragen) van 75.000 ver zekerd. Met dit garantiefonds kan de in te stellen commissie haar arbeid aanvan gen, wanneer zij, aan de hand van de be palingen der overeenkomst, den tijd daar voor gekomen acht. De benoeming dezer commissie zal geschiedeu uit een voor dracht, door het bestuur der vereeniging De Hyacinth op te maken, in een verga dering van onderteekenaars der overeen komst. De tentoonstelling van Avicultura. Op de tentoonstelling van Avicultura, in den Haagschen Dierentuin, is de Wil- sonbeker gewonnen met Engelsche eksters door A. Blomjous van Gladbeek te Tilburg. De medaille van Z. K. H. den Prins werd toegekend aan A. J. van den Akker te Barneveld met een inzending Barnevel ders, de medai'le van den commissaris der Koningin in Zuid-Holland aan R. van Been te Utrecht voor de beste collectie Vlaamsche reuzen en de medaille van de Koningin-Moeder aan K. Meerman te Rot terdam voor de meeste eerste prijzen be haald met Weener konijnen. Hollandsche kaas voor Cheshire verkocht? Reuter meldt uit Londen: Op de jaarvergadering van den nationa- len boerenbond van gisteren protesteerden de leden uit Cheshire er tegen, dat Hol landsche kaas in het hart van de kaas- produceerende distristen in Cheshire als Britsche wordt verkocht en dat het publiek deze kaas koopt in het vertrouwen, dat het Cheshire kaas krijgt. Dientengevolge werd er op aangedron gen, dat geen Hollandsche kaas moet wor den toegelaten zonder aanduiding van het land van oorsprong of het boter- en vet gehalte. De voorzitter zeide, dat de commissie voor melk- en zu'vedproducten al het ma teriaal bestudeert, dat te verkrijgen is, dat op grond van de Merkenwet bevel wordt gegeven de kaas te merken. VERGIFTIGINGSZAAK. De verdachte tot zeven jaar veroordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de 31-jarige gehuwde vrouw uit Amersfoort, die in hooger beroep was gekomen van het vonnis, dat de Utrechtsche Rechtbank d.d. 24 September 1.1. tegen haar gewezen had en waarbij zij wegens poging tot moord op haar echtgenoot veroordeeld werd tot ze ven jaren gevangenisstraf, onder aftrek van het voorarrest tot 9 October 1.1. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 18 Januari. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.-uitzending.) 11.3012.00 Godsdienst:g halfuurtje. 12.0112.15 Politieberichten. 12.151.15 Concert door het K. R. O.- Trio. 1.152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.15 Kinderuurtje. 4.004.30 Cursus Esperanto. 4.305.00 Cursus Engelsch. 5.005.40 Gramofoonmuziek. 5.406.00 Journalistiek weekoverzicht. G.007.15 Orkestconcert. 7.157.45 Lezing over: Het Kapitalis me in vogelvlucht. 7.45—8.00 Politieberichten. 8.019.00 Orkestconcert. 9.0010.00 Vroolijk programma. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. 9.30 c.a. Nieuwsberichten. Hilversum, 1971 M. (Van 10.00—6.00n.m., 298 M.). 10.0010.15 Morgenwijding. 12.012.00 Concert door het A. V. R. O. Kwartet. 2.00—2.25 Gevarieerd programma. 2.252.45 Declamatie door Frans Hul- leman. 2.45 Voortz. gevarieerd programma. 3.103.30 Declamatie door Frans Hul- leman. 3.30 Vöortz. gevarieerd programma. 4.305.00 Sportpraatje door H. Hol lander. 5.005.30 Gezondheidshalfuurtje. A. J. Meijerink over: Redden van drenkelingen, hulp bij ijsongevallen. 5.306.00 Duitsch: Gevorderden en Conversatie. 6.018.00 Concert door het Omroep orkest m. m. v. het Amst. Accordeon En semble „Excelsior" en Bartoes (humoriet). 8.00 V. A. R. A.-uitzending. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.0511.20 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert.. 3.00 Rugbywedstrijd WalesEngeland. 4.30 Concert. Octet en conferencier. 5.05 Concert op cinema-orgel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Sportberichten. 7.05 Concert. 7.20 Lezingen. 7.50 Vaudeville. 8.05 Pantomime. Fragmenten uit „Mo ther Goose". 9.20 Nieuwsberichten en lezing. 9.55 Concert. 10.5512.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i sv, 1725 M. 9.20 Concert vanuit de zaal van het Conservatorium. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Kinderuurtje. 4.35 Dansmuziek 5.20 Concert. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.25 Gramofoonmuziek. 8.35 Pianoles. 9.05 Zang. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek. 9.3510.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. f 12.251.50 Orkestconcert. 4.505.50 Concert. Orkest en zang. 7.20 Vroolijke avond. Orkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.2012.20 Orkestconcert. 2.20.50 Kinderuurtje. 2.504.50 Concert. Orkest en zangeres. 7.208.20 Concert. Orkest., zang en declamatie. 8.20—9.05 „Munken gaar enge". Tra- gi-comedie in 1 bedrijf van O. Gandrup. 9.2010.20 Concert door Mandoline. Or kest en solisten. 10.2011.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Z e e s e n, 1635 M. 6.159.50 Berichten en lezingen. 11.2012.10 Muziekuitzending voor scho len. 12.10—12.15 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.507.50 Lezingen. 7.50 Uit Breslau: „Die Kehrseite". Hoorspel van Megerlo von Mühlfeld en Karl Schnog. Daarna: Berichten en tot 11.50 Dansmuziek. Zij had, volgens de telastelegging, tus- schen begin Februari en 20 April 1929 op verschillende tijdstippen getracht haar echtgenoot van het leven te berooven door sublimaatpoeder te deen in de dranken en de etenswaar, die zij voor hem bereidde, pogingen die geen doodelijk gevolg hadden, doordat de toegediende hoevee'heden te gering waren; de totale hoeveelheid vergif, ongeveer ten gram, was echter voldoende om iemands dood te veroorzaken. Het Gerechtshof vereenigde zich met het beroepen vonnis en tevestigde dit. De advocaat-generaal iad bevestiging van het vonnis gevorderd; het O. M. in eersten aanleg had zes jaar HET HOOGER BEROEP VAN SALOMON LIEBERMANN. Behandeling voor het Amsterdamsche Gerechtshof. Gisteren zette het Amsterdamsche Ge rechtshof de behandeling voort van de strafzaak tegen Salomon Liebermann. In deze zitting deelde mr. Jolles mede, dat van de thans gedagvaarde getuigen alleen gehoord zullen worden J. J. Wolt- man Jr. en A. C. Möhring; de andere ge tuigen, die op de rol stonden, zullen a.s. Zaterdag worden gehoord. Het verhoor van getuige Woltman werd h'erop voortgezet. Het werd gesplitst in verschillende onderdeelen: lo. de bedrijfs resultaten van de Veendammer; 2o. de waarde der Beleggingsmaatschappij „Noord Holland"; 3o. de onderhandelingen met Liebermann (Discontobank voor Crediet- instellingen); 4o. de disagiocalculatie; 5o. de borgtochten. Bij de behandeling van het eerste punt ontstond er een vinn'g debat tusschen J. J. Woltman Jr. en den curator mr. A. S. van Nierop, die deed uitkomen, dat de ver liezen van de Veendammer veel grooter waren dan de winst- en verliesrekening aanwees. Mr. Duys stelde o.a. de vraag waarom ra de door mr. Sohürmann opgemaakte concept-akte de clausule geschrapt werd, dat Liebermann te allen tijde het recht had om vrijelijk inzage te nemen van alle boeken en bescheiden der Veendammer. Getuige Woltman ontkende, dat de wij- z:ging door hem werd geschrapt, waarna mrs. Duys en Kokosky er op wezen, dat Liebermann niet alle brieven betreffende de Veendammer gekregen heeft. Liebermann verklaarde desgevraagd van oordeel te zijn geweest, dat alle ba lansen van de Veendammer gedrukt waren en dat hij een volwaardig object, een goe de zaak kreeg. Mr. Duys, tot getuige Woltman: Was u persoonlijk bevriend met mr. Van Gigh? Get. Woltman: Neen. Mr. Duys: Dan is de brief, dien mr. Van Gigh per expresse aan Liebermann stuur de, dat hij zeer goed bevriend was met. Woltman en accountant Smits, een leugen! Get, Woltman: Ik heb nooit de aller minste vriendschap met mr. Van Gigh ge had. Voor de eerste maal heb ik mr. Van Gigh op het kantoor van mr. Schürmann FEUILLETON. Uit het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. 1) HOOFDSTUK I. Ik huur een landhuis. Dit is het verhaal hoe een ongetrouwde dame van middelbaren leeftijd haar huis goden in de stad verliet, voor de zomer maanden een landhuis buiten huurde en weldra verwikkeld was in een van de meest myBterieuse misdrijven, die de dag bladen en detective-bureaux de laatste jaren gelukkig hebben gemaakt. Ais ik nu terugblik op de maanden die ik op „Sunnyside" heb doorgebracht, ver wonder ik mo er nog over dat ik het ei- levend heb afgebracht. Maar de gruwelijke ervaringen zijn niet aan mij voorbijgegaan zonder sporen achter te laten; nog giste ren was Liddy zoo vriendelijk om op te merken, dat ik erg grijs geworden ben den laat sten tijd Liddy's zenuwen heben een deuk gekre gen sedert dien verschrikkelijken zomer: een heldin is ze nooit geweest, zooals den lezer blijken zal, maar ze is tegenwoordig van streek bij het minste ongewone geluid, vooral 's avonds en 's nachts. De krantenberichten over de zaak waren onduidelijk en onvolledig; één ervan ver meldde mijn naam zelfs maar éénmaal en dan alleen nog maar a's van de tijdelv'-e bewoonster van het hjris.... en daarom is het dat ik mij verplicht voel alles te vei tellen wat ik weet. Mr. Jamieson, de de tective, verklaarde mij dat hij het zonder mij niet zou hebben klaargespeeld, maar tegenóver de pers heeft hij daarvan niet veel laten blijken! Om te beginnen moet ik verscheidene jaren teruggaandertien om precies te zijn. Toen stierf mijn broer en liet zijn beide kinderen in mijn hoede achter. Hal- sey was toen elf ek Gertrude zeven. Al de verantwoordelijkheid van een moeder werd plotseling op mijn schouders gelegd en ik sloeg mij er naar mijn besten weten en kunnen door. Toen ze op den leeftijd daarvoor geko men waren, stuurde ik ze allebei naar goe de scholen en van dien tijd af oefende ik mijn verantwoordelijkheid voornamelijk uit door bemiddeling van de post t>e:ia?v» de drio zomermaanden die ze bij mij door brachten om hun garderobe aan te vullen, mij van hun omgang en vorderingen te ver tellen en om mijn stiefmoederschap uit de kamfer te halen waar het negen maanden in geconserveerd werd. Maar ook deze zomermaanden miste ik toen do kinderen naar kostschool en aca demie gingen en hun vacanties bij vrien den doorbrachten. Langzamerhand merkte ik dat mijn handteokening onder een chèque ze wel- komer das dan onder een brief, hoewel ik ze met geregelde tusschenpoozen schreef. Maar toen Halsey zijn elestro-technische studie voltooid en Gertrude de kostschool had afgeloopen en beiden voorgoed thuis kwamen, veranderde plotse'ing alles. De winter dat Gertrude voor het eerst „uit ging" was een aaneenschakeling van avon den van laat-opzitten om haar hier of daar heen te chaperoneeren, van bezoeken aan kleermakers en modezaken en het op een afstand houden van ongewenschte jonge lingen, die óf meer geld dan hersens, oi meer hersens dan geld bezaten! Halsey had uiteraerd minder toezicht noodig en toen ze aan het eind van dien winter allebei de beschikking over hun mcedors vermogen kregen, werd mijn ver antwoording uitsluitend een moreei'e. Het hoeft geen betoog, dat het eerste wat Halsey met zijn geld deed, was een auto te koepen 1 Toen de zomer in aantocht was, wilde Halsey dat we zouden gaan kampeeren in de Adirondacks en Gertrude van haar kant had een hevig verlangen naar Bar Harbour. We eindigden met een compro mis: we zouden een flink buitenhuis hu ren met golfvelden in de nabijheid dat.... als men de auto gebruikte, niet te ver van de stad lag en met ran dokter bin nen telefonisch gebruik. Zoo kwamen we op „Sunnyside" terecht. We gingen er op uit om het buiten, dat ons als een groot landgoed was aangepre zen, to bezichtigen en ik moet zeggen, het verdiende zijn naam in elk opzicht. Een ding was er wat mij direct opviel: de huis houdster die voor het huis moest zorgen, zoolang het onbewoond was, had een paar dagen tevoren haar intrek genomen in do tuinmanswoning, <^ie zoover van het huis lag, dat dieven of brand ongestoord hun werk zouden kunnen voltooien. Het was een uitgestrekte bezitting. Het huis lag op de top van een heuvel, met groote grasvelden en geschoren hagen, die zachtjes omlaagg'Tociden naar den weg. Aan de andere zijdo van do vallei, op een paar mijl afstand, was het Clubgebouw van de Greenwood Golf Club. Gertrude en Halsey waren eenvoudig verrukt. Dat is nu precies alles wat je verlan gen kunt, meende mijn jonge neef. Frissche lucht, gced water en goede we gen. En wat het huis betreft, het is groot genceg voor een hospitaal 1 Natuurlijk namen we het huis; ofschoon het niet beantwoordde aan mijn ideeën over comfort daarvoor was het te groot bet lag afgelegen genoeg om het dienst boden vraagstuk tot een probleem te ma ken. Maar zooals ik zei: de kinderen waren verrukt en wat er verder ook ge beurde, ik heb ze er nooit een verwijt van 'gemaakt dat ze er op aangedrongen heb ben, dat ik het zou huren. En nog iets an ders: als de reeks van schokkende gebeur tenissen, die we op „Sunnyside" doorleef den, iets geleerd hebben, is het wel dit dat ik op een of andere manier van 'n onge- civiliscerdcn voorvader, die in een scha penhuid gehuld en met een speer gewa pend er op uitging om zijn kostje op te deen, het instinct voor de jacht moet heb ben geëerfd. Als ik een man geweest was zou ik zeker deteoiive ziin geworden en de misdadigers even rusteloos hebben ver volgd als mijn bovengenoemde voorvader het een wilde beer deed. Maar aangezien ik maar een ongetrouwde oudere dame ben, zal mijn eerste kennismaking met de misdaad vermoedelijk ook wel mijn laatste zijn Het landgoed was het eigendom van Paul Armstrong, den hoofddirecteur van de „Handelsbank", die toeD wij het huis huurden, in het Westen reisde in gezel schap van zijn vrouw en dochter en van een zekeren doktor Walker, do huisarts van de familie Armstrong. Halsey kende Louise Armstrong, hij had in den afgeloo pen winter zelfs erg veel notitie van haar genomen, maar daar Halsey altijd iemand heeft om erg veel notitie van te nemen, had ik geen bijzondere aandaoht aan het geval geschonken. Maar het was een feit: Louise was een heel knap, alleraardigst meisje. Ik kende den naam van Paul Armstrong alleen door zijn functie aan de bank, waar het geld van de kinderen grootendeels belegd was en door een min der fraaie historie die zijn zoon betrof: Ar nold Armstrong, welke do handteekening van zijn vader scheen te hebben vervaisrTit op een of ander geldswaardig papier en nog wel voor een zeer aanzienlijk bedrag. Ik 6tuurde Halsey en Gertrude een paar dagen uit logeeren, dat zo me tijdens het in orde brengen van onze tijdelijko woning niet in den weg zouden loopen en den eersten Mei maakte ik mij op weg om „Sunnyside" te betrekken. De wegen wa ren slecht, maar de boomeu stonden in blad en er waren tulpen langs de grasvel den bij het huis. In do bosschen hing een verrukkelijke aardlucht en toen op weg van het station dat ongeveer op een mijl afstand lag het rijtuig een poosje in do modder bleef steken, ontdekto ik een veldje dat als bespikkeld was met ver geet-mij-nietjes. De vogels zongen en kwetterden in de hagen en de heele .om geving ademde vrede. Liddy, geboron en getogen tusschen straatsteencn, keek even. wel een beetje benauwd toen de krekels begonnen te sjirpen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5