TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN DONDERDAG 16 JANUARI 1929 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 16 Januari 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.769.6 te Züricli. Laagste barome.terst.: 748.1 te Abiseo. Verwachting tot den avond van 17 Jan.: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Nevelig tot licht- bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Iets kouder. LUCHTTEMPERATUUR. 7.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagmiddag 4.45 uur tot Vrij- 7.35 uur. den gewonen meter betrekken, 6 1/2 cent, voor de munt gas verbruikers 7 1/2 cent; 2e. bovendien een vast recht per maand van 0.75; dit recht is ook verschuldigd, indien geen gas wordt verbruikt; tarief c: le voor iederen verbruikten M3. voor de verbruikers, die het gas over den gewonen meter betrekken 4 1/2 cent, voor de muntgasverbruikers 5 1/2 cent; 2e. bovendien een vast recht per maand van 3.50; dit recht is ook verschuldigd, indien geen ga6 wordt verbruikt. lie. dat de in deze regeling vastgestelde tarieven zullen gelden voor het gas ver bruikt na de meteropneming over de maand Januari 1930. Voorstel van den heer van Eek: De raad besluit het aantal opcenten, dat van de vermogensbelasting wordt geheven, te brengen van 15 op 50. (Het zelfde als vo rige jaren). Voorstel van den heer van Eek: De Baad zich 'in beginsel uitsprekend voor de invoering van de medezeggenschap voor het gemeentepersoneel, besluit Burgemees ter en Wethouders te verzoeken een onder zoek in te stellen, op welke wijze depe me dezeggenschap zou moeien worden gere geld om hare invoering dienstbaar te ma ken aan de bevordering van de belangen der gemeentebedrijven en -diensten. (Het zelfde als vorige jaren). Voorstel van Mevr. Braggaar-de Does: Ondergeteekende stelt voor, de Schoolkin dervoeding ook gedurende de vaeanties te verstrekken. (Eveneens: herhaling). Voorstel van Mevr. Braggaar-de Does: Ondergeteekende stelt voor, bij de post Schoolkindervoed'.ng- en -kleeding, schoe nen te verstrekken in 'plaats van klompen, en de daarbij behoorende reparatie. (Ook 'n herhaling). Voorstel van Mevr. Braggaar-de Does: Ondergeteekende stelt voor, inplaats van een, twee gedelegeerden aan de vereeni- ging tob verbetering van het lot der blin den toe te voegen, met adviseerenden stem. Voorstel van Mevr. Braggaar-de Does en den heer van Stralen: Ondergeteeken- den stellen den Raad voor te besluiten tot oprichting van een gemeentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen. Voorstel van den heer Schüller: Onder geteekende stelt voor, dab de onderhouds werken in den regel in eigen beheer zullen worden uitgevoerd. HET GROOT-AUDITORIUM DER LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Heb Persbureau Vaz Dias meldt: „De in de laatste jaren "in stijgende mate gebleken onmogelijkheid om bij de recto rale oratie op S Februari in het Groot- Auditorium der Leidsche Universiteit aan alle belangstellenden plaats te geven, heeft den Academischen Senaat ook dit jaar genoodzaakt een regeling te treffen, waarbij slechts zij, die voorzien zijn van een persoonlijke toegangskaart, zullen wor den toegelaten. De uitnoodigmgen aan lien, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen, zijn verzonden. Het spreekt vanzelf dat bij den prösecretaris van den Senaat (Prof. dr. N. J. Krom, Witte Singel 18) inkomen de aanvragen om een toegangskaart voor niet-genoodigden, zooveel mogelijk reke ning zal worden gehouden, maar de ge ringe ruimte in het Groot-Auditorium ver biedt ten deze al te optimistisch te zijn. Wat de studenten betreft zijn maatre gelen getroffen, opdat de leden van de V. V. S. L., van het Leidsche Studentencorps, van den Bond L. S. en van „Sanctus Augus- tinus" bij de besturen dier corporaties kaarten kunnen verkrijgen, voorzoover de voorraad strekt. Niet bij een dier corporaties aangeslo ten studenten kunnen up vertoon van hun inschrijvingsbewijs een toegangskaart ver krijgen bij den heer van der Veen in het Academiegebouw (afd. Inlichtingen), even eens voorzoover de voorraad strekt". Wio het „Groof'-Auditorium der Leid sche Universiteit kent, zal toegeven, dat de ruimte er bedroevend bekrompen is. Slechts een klein percentage van do studenten kan het bij offic'eele gelegen heden bevatten. Wat toch feitelijk een dwaasheid is. En behalve professoren en studenten zijn er nog vele anderen, die aanspraak mogen maken bij bepaalde ge legenheden, om .toegelaten te worden. De eer van de Leidsche Universiteit eischt een inderdaad G r o o t-Auditoriura. Het- denkbeeld is al ns geopperd, om dat auditorium te bouwen aan de Bree- straat op de plaats van het oude stadhuis met ongeveer den ouden gevel van het Stadhuis. Het nieuw Stadhuis met modernen gevel zou dan natuurlijk elders moeten verrijzen. Hoe 't ook zij.dat de Leidscho Univer siteit ergens een behoorlijk groot- Auditorium krijgt, is een eïsch.van goed fatsoen! Leiasch universiteitsfonös. Blijkens het jaarverslag van het Leidsch Universiieitsfonds over het jaar 1 Septem ber 1923 1 September 1929 was gedurende de beide laatste jaren, ondanks eenige schenkingen en legaten en de statuaire toevoegingen aan het kapitaal, do aanwas niet groot. Na 31 December 1926 zijn wel verschei dene schenkingen ontvangen, d-och geen enkele boven ƒ2000. Op 1 Januari 1927 trad in werking de wijziging van de Successiewet^ waardoor zeer belangrijke bevoordeelingen zijn ach terwege gebleven, alleen omdat men het al te onbillijk vond, dat wegens giften ter t>e- vordeiing van doeleinden van algemeen wetenschappelijk belang, welker vervulling eigenlijk op den weg van den Staat zou lig gen, tien procent in de staatskas moet wor den gestort. Met voldoening wordt melding gemaakt van de stijging van het ledental, vooral onder de studenten. Het aantal contribuan- steeg boven de 2000. De inkomsten hebben bedragen 29.105. De stand der geld middelen door den International Education Board van a« Rockefeller Foundation, beschikbaar ge steld voor het Natuurkundig Laboratoiïum en Kabinet der Rijksuniversiteit te Leiden wijst in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van ƒ13.449. Van de Rockefeller Foun dation werd een bedrag van 12.434, ont vangen. Een instituut voor Chineesche Letteren. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen de notarieele acte worden gepas seerd betreffende de oprichting van de stichtino Instituut voor Chineesche Lette ren te Leiden. Het ligt in de bedoeling dat dit instituut zal werkzaam zijn ten behoeve van de studie der Chineesche Letteren aan de Leidsche Universiteit oa,. door aanschaffing van boeken, aan koop van Chineesche manuscripten enz. Dr. A. E. Enthoven, vaat-docent in de Politieke Geschiedenis aan de Leidsche Universiteit zal zijn col leges openen met het houden van een openbare les op Woensdag 12 Februari des namiddags 4 uur in het Klein-Auditorium der Universiteit. DE HANZE. De R. K. Mid denstands vereenig" ng „De Hanze" heeft het nieuwe jaar ingezet op een wijze, die veel medeleven voor het ko mende jaar doet verwachten. De eerste bijeenkomst, de ontwikkelingsavond, was een avond van vroolijk genre en de be langstelling was zoo overweldigend groot-, dat de bovenzalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" te klein waren, om allen te bevatten. Dicht opeengepakt zaten een tweehonderd leden met hunne dames genoeglijk bijeen en alle aanwezigen heb ben een prettigen avond doorgemaakt. De voorzitter der ontwikkelingscommis sie, de heer J. M. Meijers, sprak te ruim half negen het openingswoord. Hij wensch- te alle leden voor zich zelf en hun zaken een voorspoedig en in alle opzichten zalig jaar toe en, na den wensch geuit te heb ben, dat zij dit jaar veel aan de Hanze en de Hanze aan hen zal mogen hebben, be sloot spr. als volgt: Heil, de Hanze en haar kornuiten Heil, galm ik uit naar stad en buiten, Heil, schetteren trompet en luiten Heil, zóó, dab u de ooren tuiten, Heil, uw gezin, uw vrouw, uw guiten, Heil, zelfs dit jaar bij het wekelijksch sluiten, 't Blijv' zonder invloed op de duiten To ontvangen achter uw spiegelruiten, Zóó, dat ge toch ten slot rnoogt stuiten 1 Geen posten waar ge naar moet- fluiten, Of die u geven glazen ku'ten. In dezen wensch wil ik besluiten: schiet stevig uit de kluiten. Daarna leidde de heer Meijers bij de aanwezigen in het Adriani-ensemble, een gedeelte althans er van, nJ. mej. W.lly Walker en de hoeren Engelbrechts en Her man Stenz. Tja, wat zullen we lang uitweiden ovor hetgeen dit drietal heeft gepresteerd? Men weet, welk een kracht er van het ensemble uitgaat, hoo humor hier steeds den boven toon voert en hoe eenige enkelingen een gansch gevulde zaal van begin tot einde weten te boeien door muziek en zang en. door grappen en grollen. Ook de leider van het ensemble, dc heer Adriani, kwam ze'f nog even om de aanwezigen met zijn ori- gineele moppen te doen schudden van het lachen't Was laat, eer men zulks be merkte. 't Beste bewijs, dat de avond ge slaagd mag heeten. R. K. GYMNASTIEK-VEREENIO ING .JEANNE D'ARC". De jaarvergadering. In het gebouw va-n den R. K. Volksbond hield de R. K. Gymnastiekverceniging „Jeanne d'Arc" gisteravond haar jaarver gadering. Om ongeveer half negen opende do voor zitter, de heer A. C. Teleng, do bijeen komst met den chrlstelijkcn groet en een woord van welkom, vooral tot den sport- adviseur Rector J. C. C. Groot. Spr. hoopt, dat deze vergadering het enthousiasme voor do vereeniging ten goede zal komen, opdat dit jaar daardoor dc praestatios zullen stijgen. De 2e secretaris las vervolgens de notu len der vorige vergadering. Ingekomen is een schrijven van dc gym nastiek- en turnvereeniging S. S. S. ter uitnoodiging op de wedstrijden in Mei a.s. tor gelegenheid van het koperen jubilé der vereeniging. Besloten wordt deze uit- noodig'ng ter zijde te leggen. Volgde een keurig verzorgd jaarverslag van den secretaris, waarin een hartelijk woord van waardeering wordt gewijd aan den arbeid van den sportadviseur Rector J. C. C. Groot. Het ledental groeide met bijna 100 nieuwe leden, waardoor het nood zakelijk wercl als tweeden leider, den heer G. van Oerle, aan te stellen. Uit het jaarverslag spreekt duidelijk do groote bloei van Jeanne d'Arc. H erin bracht de secretaris hulde aau tweo be stuursleden, die nu reeds 10 jaren ijverig lid der vereeniging waren en tevens dank aan „De Leidsche Courant" voor haar steeds bereidwillige medewerking, waarom hij dan ook alle leden aanspoorde steeds „De Leidsche Courant" te lezen. Het jaarverslag van den penningmees ter vermeldde aan inkomsten 1286.86 en uitgaven 108.14. In mindering de bonds- contributie is het batig saldo 149.72 waarbij 40 voor de feestcommissie het batig saldo brengt, op 189.72. Door de kasnazieners was de kas in orde bevonden en werd de penningmeester on der dank gedechargeerd. De begrooting over 1930 vertoont aan inkomsten en uitgaven 1430. Wat betreft dc lustrumviering van den D. H. G. B. zullen op 8 en 9 Februari lustrumwedstrijden worden gehouden. Aan deze wedstrijden zal door „Jeanue d'Arc" worden deelgenomen. Besloten wordt op aanvrage met een bijdrage van 10 deel te nemen in het vaandelfonds van den D. H. G. B. Voor het vaandelcomité wordt benoemd de 2e voorzitter de heer Bergers. Voor afgevaar digden naar de receptie op 9 Februari to Haarlem worden aangewezen de heeren P. Meershoek en Bokern. Voor bijwoning der lustrum wedstrijden worden nadere mededeekngen gedaan. Voorts zal aan het bestuur der D. H. G. B. een geschenk worden aangeboden. Op 12 Februari zal een feestavond aan de leden worden aangeboden, waarover eenige mededeelingen worden gedaan. Voor de aspiraut-leden zal a.s. Maandag in het gebouw van den R. K. Volksbond een gezelligen avond worden georganiseerd. Medegedeeld wordt, dat er voor de leden herkenningsteek-ens naar eigen ontwerp zullen worden vervaardigd, die de leden zich dan zullen moeten aanschaffen. Volgt bestuursverkiez'ng. Aftredend zijn de heeren A. C. Teleng, Stikkelman, Meershoek, A. Goddijn en Mej. Zoet. Hier van stelt de heer A. Goddijn zich niet her kiesbaar. Als candidaten worden aan de overige vier herkiesbare leden toegevoegd de heeren P. Develing en Raaphorst. Als voorzitter werd herkozen de heer A. C. Teleng en als bestuursleden Mej. Zoet n de heer P. Meershoek, terwijl gekozen wer den de heeren P. Develing en J. Raap horst. Bij het werkprogram 1930 werd bespro ken de wijze van opleiding der turners, de deelname aan de komende wedstrijden in en buiten de stad en de voorbereiding van een openbare uitvoering. Door den voorz. werd hierna dank ge bracht aan dc aftredende bestuursleden de heeren A. Goddijn en N. Stikkelman, voor het vele werk, dat zij als actief bestuurs lid voor de vereeniging hadden gedaan. Hierna sprak nog Rector J. C. C. Groot, d'e zijn vreugde uitsprak over de groote bloei en het actief werken van „Jeanne d'Arc". Van de rondvraag werd zeer druk ge bruik gemaakt, waarna deze vergadering op een zeer laat uur op de gebruikelijke wijze geëindigd werd. Propaganda voor Trol. Na-ar wij vernemen, komt 16 Januari ix.z. een gezelschap van 16 Tiroler studenten (5 dames en 11 heeren) uit Kufstein in Tirol als gasten der Nederl. Reisvereeniging vn Den Haag aan. Deze jonge mensehen willen, gedreven door liefde voor hun prachtig vaderland, hier daarvoor belangstelling opwekken en zullen dat doen op de wijze, die hun het beste past. Zij zuilen iels vertellen on laten zien van hun land en verder zullen zij van hun lan.l zingen en vervolgens iets van het nationale karakter op plastische wijze demonslreeren. Zij geven in nationaal costuum en met inheemsche muziekinstru menten nationale liederen en nationale dansen, waaronder natuurlijk de beroemde „Schuhpattlel". Dit lofwaardig streven van deze jonge mcnschen wordt gesteund door do Nederl. Reisvereeniging en wel op een heel nieuwe wijze. Goduronde hun, jammer genoeg kor te verblijf in ons land, behoeven zij zich niet. bezig te houden met logies te bestel len in hotels of pensions, neen, zij zullen de gasten zijn van verschillende leden cler N.R.V.de logeerkamer wordt voor hen in gereedheid gebracht en zij zullen in de ïa- milie worden opgenomen. Slechts in c«i zestal plaatsen zuilen zij hun voorstellin gen gevenook Leiden als Universiteits stad valt daaronder en hier komen zij op Zondag 19 Januari. Het afdoelingsbcstuur heeft voor deze gelegenheid beslag gelegd op de groote zaal der Stadsgehoorzaal en verwacht, dat vele harer leden uit Leis en, en onl iggende gemeenten ook vele niel-lc- den, tegenwoordig zullen zijn op dezo Mij- zonder niooien en interessant en avond. oor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Ontsnapte psychopaath aangehouden. Te Losser, zijn geboorteplaats, is aange houden F. M. van M., een van de beide psycho-).' a then, die ccnigen tijd geleden zijh ontvlucht uit het Rijks-Psychopathen-asyl alhier. De man is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Utrecht. Hij was hier in Leiden slechts ter observatie. Tentoonstelling C. P. de Mcor. Hedenmiddag heeft. zonder eenige plechtigheid de opening plaats gehad van een tentoonstelling van schilderijen en teekeningen van den kunstschilder C. P. de Moor. Bij de opening waren o. m .tegen woordig de burgemeester, mr. A. van dc Sande Bakliuijzen, wethouder A. L. Rei- meringer, voorzitter der Sted. Commissie voor de Lakenhal, mr. dr. C'. J. Over voorde en A. Coert, dr. J. Holwerda. ds. Verburgt, prof. Knappert en prof. Muller, benevens een aantal dames. Er zijn een 84-tal werken tentoongesteld. Inschrijving van leerlingen voor de Ambachtsschool. In deze maand is men weder in de ge legenheid zijn zoon of pupil t.e doen in schrijven voor de Ambachtsschool. Zooals bekend wordt ouderwijs gegeven in de vak ken: timmeren, smeden-bankwerken. e'.ec- Irotechniek, instrumentmaken, meubelma ken en schilderen. De cursus duurt drio jaar en er wordt dagelijks gewerkt van 8 12 uur en van 1.305 uur. Alleen de. Za terdagmiddag is vrij. Voor dc praktische leervakken ontvan gen alle leerlingen de gereedschappen van de school. Het lesgeld wordt bepaald naar de draagkracht der ouders en is van 3. tot 60.per jaar. Voor geheel on ver mogenden geschiedt de plaatsing koste loos. Uit gegevens welke van oud-leerlin gen van de school binnenkwamen, blijkt, dat zij, die in hun jeug4 een systematische vakopleid'ng op een Ambachtsschool geno ten en Eierbij de zoo noodige theoretische kennis verwierven, het. in hun vak verder brengen en betere posities innemen dan zij, die dit onderwijs moesten missen. Wij kun nen dan ook n'et anders, dan een ieder, die belang kan hebben bij hot. onderwijs aan deze school, aanraden zich in verbin ding te stellen met den directeur cler school, die steeds gaarne bereid is alle ge wensch te inlichtingen te geven. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 608. Th. J. B. Haan en Zoon, Leiden, Oude Heerengracht 9, handel in aardappelen. Uittr. E.Th. J. B. Haan, Le'den. Uittr. M. E.: H. P. Haan, Leiden. De mede-eigenaar Th. H. J. Haan, Leiden, is thans eenig eigenaar van bovengenoem de zaak. Wijz. handelsn. thans: Th. H. J. Haan. 326. W. Piek, Alphen a. d. Rijn, Hoorn 128, steenfabriek. Bovengenoemde handels zaak is met ingang van 1 Januari 1930 in liquidatie getreden. Voreff.: W. Piek, Al phen a. d. Rijn. 4675. Naamlooze Vennootschap Bloera- bollenkweekerij en Handel v.h. van Zon neveld en Co., Sassenheim, Hoofdstraat 99. Uittr. Onder-dir.W. van Zonneveld, Sassenheim. 4144. L. A. Prins en Zonen (B. P.), Voor hout, Prinsenweg Wijk II. 22, Exporthan- del in bloembollen. Uittr. Venn.: L. A. Prins, Voorhout, d.d. 1 Januari 1930. 577. Firma Jac. Krol, Noordwijk, Kerk straat 2, Schoenen, inporteeren van schoen werk en aanverwante artikelen. Do mede vennoot: J. M. Krol, Leiden, is d.d. 1 Ja nuari 1930 uitgetreden. Het filiaal te Lei den, Breestraat 136, wordt met ingang van dien datum door J. M. Krol, voor eigen rekening voortgezet. Opheffing: 3018. L. A. Prins, Voorhout, Zandsloot 147, Wijk II, binnen- en buiten- landsche bloembollenhandel. Op den hoek van de Wielmakerssteeg en het Levendaal is gistermiddag het 7-ja- rig meisje R. H. aangereden door een wiel rijder. Het kind heeft het linker-dijbeen gebroken en is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Op 15 Januari 1030 stonden 782 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven vegen 1030 op 15 Januari van het vorig jaar. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal-examen geneeskunde de hee ren P. J. Landaal (Wassenaar), F. II. P. Hamer (Den Haag) en J. C. Schraa- gen (Den Haag). LAATSTE BERICHTEN DE OVERVAL OP DEN BANKL00PER TE BUSSUM. Voor de,5e Kamer der A'clamsche Recht bank stonden heden verdacht van diefstal met geweldpleging terecht de <*B2»jarige chauffeur J. O. en de 22-jarige los werkman H. L. v. W. beiden uit Bussum, die op 2S Nov. j.l. den banklooper Kreuning van dc R'damsche Bankver. bijkantoor Hilversum, die te Bussum gelden had geïnd, hebben aangevallen, hem de tasch met 1565 ont roofden en daarop het hazenpad kozen. De off'cier van justitie requisitoir nemend, achtte het ten laste gelegde voldoende be wezen en eischte een gevangenisstraf van 4 jaren. Beide verdachten hoorden den eisch onbewogen aan. De verdedigers pleit ten clementie. Uitspraak 30 Januari. DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. In een heden gehouden persconferentie met betrekking tot den moord. Vrijdag avond gepleegd op den raanufacturicr van der Drift te Voorburg, heeft de burgemees ter van Leidschendam, in wiens gemeente het m'sdrijf heeft plaats gehad medege deeld. dat uit talrijke getuigenverklaringen het volgende signalement is .samengesteld. Beide personen, die verdacht worden den moord te hebben gepleegd, maakten den indruk werklieden te zijn en verwij derden zich per fie's Zij verschilden in lengte ongeveer 15 c.M. Signalement (1): lengte pijn. 1.S0 M., slappe donkere hoed met gleuf, donkere overjas, smal bleek gezicht, slank postuur, leeftijd 25 a 30 jaar. Signalement (2); lengte pl.m. 1.65 M., slappe hoed of pet, korte donkere over jas, bol gezicht, kort gezet, postuur, leef tijd pl.m. 30 jaar. Een inspecteur en een rechercheur der Haagsche politierocherchc zijn ter assis tentie te Leidschendam gedetacheerd. Over boord geslagen en verdronken. Uit Herwijnen wordt, ons gemold: Woensdagavond ongeveer C uur is de riviervenfcer D. van Dalen tc Brakel, die zijn boot aan een opvarend schip wilde vastmaken, ter hoogte van bet Brakelsche Veer- achterover uit zijn boot geslagen en verdronken. Spoedige hulp mocht niet meer baten. Naar zijn lijk wordt gevischt. De man laat. een vrouw en drie kinderen aoh- ter. De papegaaienziekte. DUSSELDORF, 16 Januari. (V.D.). De papegaaienziekte is thans ook te DüsseV- dorf opgetreden. Eenigen tijd geleden wer den twee oude dames, die aan de ziekte leden, in het Therosia-hospitaal opgeno men eu Dinsdag is de oudste aan de ge volgen overleden. De zieke papegaai is in middels gestorven, zoodat men de ver wachting koestert, dat de ziekte zich niet verder zal uitbreiden. De positie der vrouw in Noorwegen. KOPENHAGEN, 16 Jan. (V.D.). Naar uit Oslo gemeld wordt, werd in de troon rede bij de opening van het Noorsche Storting een wetsontwerp aangekondigd om de vrouwen toe te staan alle openbare ambten te bekleeden. Reeds thans wor den de vrouwen in Noorwegen t/t de meeste openbare ambten toegelaten. Vol gens de nieuwe wet zullen de vrouwen alle functies mogeft bekleeden, d. w. z. zij zullen ook diplomaat en theoretisch ook officier kunnen worden. Van verschillen de kanten komen evenwel protesten te?en het- feit, dat de vrouwen ook geestelijke zullen kunnen worden. (In Noorwegen is de Luthersche Kerk de Staatskerk. Red.). Eenigen tijd geleden heeft de regeering de kerkelijke autoriteiten uilgenoodigd haar .meaning over deze kwestie kenbaar te maken. Dc ip eerderheid der Kerkelijke autoriteiten heeft zich thans tegen het toe laten van de vrouw tot het. geestelijke ambt van geestelijke uitgesproken. Er wordt op gewezen, dat dc vrouwen reeds liet recht hebben het doctoraal-cxamon in do theologie af to leggen en dit -moet vol doende zijn. LEIDEN, 15 Jan. Groentenveiling. Andijvie 2.50—3.00, roodc kool 4.00— 6.00, savoye kool 6.009.00, groene kool 1.504.00, pieterselie 1.50—2.00, prei 2.00^-3.00, selderie 1.00—2.50, kno'sel- derie 5.007.00, per 100 stuks; gek. kro ten 6.00—9.00, witloof 15.00—18.00, boe renkool 3.005.00, uien 2.00, wortelen f 7.00—9.00, spruiten I 8.0012.00, idem 'II 5.00—7.00, per 100 K.G. GOUDA, 16 Jan. Voe. Aangevoerd in to taal 2605 stuks, waarvan 313 slachtvar- kens. vette van 3738 cent per pond, le vend 2 pet. korting, Londenscho van 26 37 cent per pond, levend 2 pet. korting; Zouters van 38—39 cent. per pond. levend met 2 pet. korting; 1242 magere varkens 3055 per stuk; 944 biggen 1525 per stuk; 13 runderen 250400 per stuk, 78 nuchtere kalveren 1218 per stuk; 13 bokken en geiten 38 per stuk. Handel alles matig. Kaas. Aanvoer 166 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk 5235, 2de kwal. met rijksmerk 1851, zware tot 56. Handel matig. W1SSKLNOÏKERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.43 Londen I2.ID/4 New York 2.481®/W Parijs 9.771/2 Brusse" 34.65 Zwitserland 48.14 Milaan 13.02 Madrid 3?.l 21/o Oslo 66.55 Kopenhagen 66.521/., Stockholm 66.771/." Weenen 35.021/." Praag 7.361/.", Boedapestt3.47>/2 Prolongatie 21/o °'o- BEURSOVERZICHT. Hoewel de stemming vast was, konden de koersen zich niet handhaven op het hoo- gere niveau van vanmorgen. Philips S pci. hooger. Margarine Unies eerder wat luier. Calvé Delft iets lager. In Aku's vormde zich een flinke hoek. Aanvankelijk werd beneden den vorigen koers gehandeld, doch later had een herstel plaats. Van Borkels zotten vast in, liepen terug, doch herstelden zich tenslotte. Acousfciek ge vraagd en hooger. Aniems oveneens hoo ger. Dc Rubbers waren vast gestemd, daal de prijs van het product wat verbeterd is. Suikers hadden een zeer beperkte markt, stemming vast. H. V. A.'s hoogor. Tabak ken vast, doch de voordeclige verschillen bleven beperkt tot enkele punten. Kon. Olie bescheiden verhandeld en iots lager. Amerikanen stil, koersen volgens Wall- strect.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3