BINNENLAND Het Mysterie van Heath Hover RECHTZAKEN UIT DE RADIO-WERELD WOENSDAG 15 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 WERKLOOZENSTEUN. De maatregelen voor werkloozen. De Regeering kan niet aan het statistieken blijvenI Het Kamerlid de heer I. H. J. Vos had den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een negental schriftelijke vragen gesteld over de uitgaven door Rijk en gemeenten ten behoeve van de in het belang der werkloozen getroffen maatre gelen. Aan hetgeen de minister daarop heeft medegedeeld, ontleenen wij, dat van de als werkverschaffing uitgevoerde werken niet steeds een nauwkeurig onderscheid is te maken tusschen dezulke, die „ver vroegd" genoemd kunnen worden en die, welke z.g. productief zijn. In werkverschaffing worden in hoofd zaak de volgende soort van werken uitge voerd: ontginning van woeste gronden; ontwateringswerkzaamhedenaanleg en verbetering van wegen; aanleg en verbe tering van wegen; aanleg en verbeteripg van vaarwaters; bebosschingswerkzaamhe- den en inpolderingen. Het loon voor de te werk gestelden uit plattelandsgemeenten is gebaseerd op een uurloon van 20 cent per uur, met 20 pro cent verhooging bij accoordwerk. Dit loon is hooger, wanneer het gemeen-' ten betreft met een hoogeren levensstan daard. De bedragen, welke aan de gezinnen ten goede komen, hangen mede af van de prestaties van de te werk gestelden. Omtrent het verschaffen van gegevens over de uitgekeerde loonen per man, per ploeg en per week, over de kosten voor huisvesting en spoorwegvervoer en voor aankoop van keeten, gereedschap enz., schrijft de minister, dat deze taak niet kan worden volvoerd. Volgens een dezerzijds gemaakte bere kening hebben de te werk gestelden, af komstig uit plattelandsgemeenten^ die elke week naar huis gaan, ongeveer 4.20 a 4.50 per week noodig voor kosten van huisvesting, enz. Als tegemoetkoming in deze kosten wordt dezen arbeiders een vergoeding toegekend van 55 cents per dag. Voor de te werk gestelden uit de vier grootste gemeenten, die om de 14 dagen naar huis gaan, worden deze uitgaven op pl.m. 6.35 per week geraamd. De Regeering moet uit zuinigheids- en nuttigheidsoverwegingen het verzamelen en publiceeren van allerlei gegevens bin nen redelijke perken houden. Voor de be werking en publicatie van statistische ge gevens is het Centraal Bureau voor de Statistiek ingericht, dat niet over onbe perkte geldmiddelen beschikt en mitsdien uitsluitend is berekend op den arbeid, wel ken de Regeering, gehoord de Centrale Commissie voor de Statistiek, aan hem opdraagt. Evenzeer is de bezetting van Departe menten en Diensten berekend op een be grensde taak, ook wat betreft verslagen e. d. De minister kan daarom geen vrijheid vinden, een onderzoek als gevraagd wordt, in te stellen. TEGEN HET CADEAUSTELSEL. Door een „Anti-Cadeaustelsel-Comité" te Amsterdam, wordt onder de winkeliers op ruimen schaal een circulaire verspreid, waarin tegen het „gratis bon- en cadeau stelsel" verschillende bezwaren worden ontwikkeld en onder meer gewezen wordt op een strooming, welke bezig is zich te vormen en welke zich ten doel stelt te propageerenin winkels waar het gratis- bon- en cadeaustelsel wordt, toegepast niet te koopen. De Ned. Fotografen Patroons-Ver- eeniging heeft een circulaire verspreid, waarin krachtig wordt te velde getrokken tegen het cadeau-stelsel en in het bijzon der tegen het verstrekken van foto-bons. FEUILLETON. TJit het Engelsch van BERTRAM MITFORD. 54) Besluit. John Seward Mervyn lag achterover in zijn gewone leunstoel en rookte zielsver genoegd zijn pijp. Het vuur brandde lustig in de diepe, ouderwetsche schouw en de kamer zag er precies zoo uit als dien avond, toen hij opgeschrikt werd door het opengaan van de deur in den hoek. Zelfs de wind, die onstuimig om de dakkapellen van Heath Hover zwierde, deed hetzelfde geluid hoor en als toen, hoewel hij nu geen sneeuw meebracht, want de herfst was nog niet heelemaal voorbij. Het zwarte poesje dat nog niet heel veel grooter was gewor den, hoewel het vrijwel volwassen was, was nog even donzig en speelsch als vroe ger. Het was op Mervyn's knie gespron gen en zat daar te spinnen. Schenk jezelf nog eens in, Varne, zei hij, terwijl hij de vierkante flesch nasi zijn buurman toeschoof. En nu kunnen we eens praten. Neen, maak je maar niet Ontslag bij Philips. De magazijnen volt Naar de „Mrgn." uit goede bron ver- neemte, zijn er de vorige week bij de Phi- lipsondernemingen weer diverse honder den arbeiders (en arbeidsters) ontslagen wegens slapte in den afzet van radio-ar tikelen, lampen en röntgen-apparaten. De magazijnen moeten boordevol zijn met voorraden. Het ontslag betreft bijna uit sluitend personeel van buiten de stad, on- gehuwden, maar ook gehuwden. Voorts verneemt het blad, dat zeer bin nenkort in coördinatie met een te Londen gevestigde fabriek, de fabricage van rönt gen-apparaten zal worden begonnen, in dier voege, zooals reeds geschiedde o.a. in licentie met „Müller" te Hamburg. Wij moeten dit bericht geheel voor reke ning van de „Mrgn." laten. De Splendorfabrieken te Oss. Overname door Philips? De directie van de N.V. Splendor heeft haar in dienst zijnd personeel te Oss met ingang van heden ontslag aangezegd met overname door de N.V. Philips Gloeilam penfabriek. Weer een conflict in de metaalindustrie? Er dreigt weer een conflict uit te bar sten in de Limburgsche Draadwarenfa- briek te Blerick. De Ned. R. K. Metaal- bewerkersbond heeft de directie met de verschillende wenschen en grieven in ken nis gesteld, maar alle aanvragen om een conferentie enz., bleven onbeantwoord. De toestand is Zeer ernstig. Wanneer er niet spoedig van de zijde der patroons eenige toenadering komt, vreest men, dat de sta king reeds heden zal uitbreken. Ook in andere metaalfabriekn bestaat onder bet personeel, naar de Geld. verneemt, groote ontevredenheid, daar de patroons zich niet allen houden aan de het vorig jaar aange gane verplichtingen. Wijziging rustdagbesluit. De vereeniging van banketbakkers, ex ploitanten van bestelzaken vestigt er de aandacht op, dat bij Kon. Besluit van 30 December jl. (no. 588) een wijziging is aan gebracht in het op 1 Januari jl. in werking getreden z.g. Rustdagbesluit voor trans port-arbeiders te land, waarbij behou dens enkele uitzonderingen het vervoer van goederen te land op Zondag verboden werd. Krachtens de thans aangebrachte wijziging is het vervoer op Zondag van „in keukens en banketbakkerijen bereide eet waren voor maaltijden op dien dag zelf" toegelaten. Verzending tegen het tarief der monsters. Voorwerpen van geringe waarde, niet verzonden met handelsoogmerk, kunnen voortaan tegen het tarief der monsters worden verzonden, indien zij naar het oordeel van den postdienst dienen ter be vordering van liefdadigheid, voor reclame of als teeken van lidmaatschap van een vereeniging. HET HOOGER BEROEP VAN SALOMON LIEBERMANN. Behandeling voor het Amsterdamscho Gerechtshof. Voor de strafkamer van het Gerechts hof alhier is r— ion dan toch werkelijk een aanvang gemaakt met de behandeling in hooger beroep van de strafzaalcSalomou Liebermann. Men zal zich nog herinneren, dat dezo behandeling aanvankelijk gerui- men tijd is uitgesteld op verzoek van de verdedigers en toen eindelijk op 3 Decem ber 1.1. de zaak dienen zou, was liet de thans 43-jarige Liebermann zelf, die ge zorgd bleek te hebben voor een Sinter klaassurprise in den vorm van een lange memorie, een z.g. verséhooningsn'ota, wel ke hij aan het Gerechtshof had doen over leggen. Het Hof, dat een nauwkeurige be studeering dezer memorie noodzakelijk ongerust, ze kan ons niet hoorenzei hij, toen hij zag dat zijn gast naar de zolde ring keek, waar het geluid van op en neer gaande voetstappen verried, dat Melian bezig was naar bed te gaan. Helston Varne zat eveneens behagelijk weggedoken in een gemakkelijke stoei, bereidde zichzelf op zijn gemak een whys- key-soda en stak een nieuwe pijp aan. In de eerste plaats moet je me nu eens vertellen, ging Mervyn voort. Ik heb je niet alleen willen vragen voor we hier terug waren, waar het heele drama begonnen is, maar hoe ben je in vredes- naam op de gedachte gekomen dat ik iets te maken had met die Orde van de Ster? Op die gedachte ben ik hier in huis gekomen Hier 1 Hoe en wanneer in 's hemels naam? Dat zal ik je vertellen. Weet u nog dat u op een goeden dag van Clancehurst terugkwam en mij in die oude rommelka mer vond? Toen had ik juist de ster ont dekt en kon nog net dat oude buffet op zijn plaats schuiven, voor u binnenkwam Ik zal u nog verder in verbazing bren gen, mr. Mercyn l ging Helston Varne voort. Voordat het daar terecht kwam, lag het onder een ronde steen op net pad naar den dam. U bracht het weg, terwijl u mij zoo lang in den kelder gevangen had gezet. Dat hebt je nu eens mis, Varne grinnikte Mervyn, hoewel niet heele maal. Het dins, dat onder den steen laar achtte, stelde in verband hiermede de be handeling der zaak tot hedenmorgen uit. Zooals men weet is Liebermann door Ce Rechtbank wegens het uitlokken en het medeplegen van bedriegelijke bankbreuk veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, zonder aftrek van het voorarrest. Van dit vonnis gingen verdachte en ook de offi- vier die 3 1/2 jaar mèt aftrek had ge vorderd in hooger beroep. De tenlastelegging. Wij kunnen den lezer thans gevoegelijk hot gebeurde met de „Veendammer Hypotheekbank" en de daaruit voortge vloeide gevolgen hebben wij kortelings, toen van het uitstel op 3 December nog niets bekend was, geresumeerd een nieu we uitvoerige opsomming van al deze on verkwikkelijke kwesties besparen. Slechts willen wij nog even terugkomen op de uit gebreide dagvaarding, welke destijds aan Liebermann is beteekend. Liebermann zijn n.l. drie groepen feiten en handelingen ten laste gelegd. Allereerst gaat het over de bekende te Hilversum gehouden „staande vergadering", bij welke gelegenheid de toen juist opgetreden directeur der „Veendam mer" de heer A. G. Möhring een stroo man van Liebermann, die, na bij de be handeling der „Veendammer"-strafzaak door de rechtbank te zijn vrijgesproken, door het Gerechtshof is veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden voorloopige hech tenis twee villa's en het kantoorgebouw der „Veendammer" te Hilversum, twee stukken grond, twee auto's een vordering van de „Veendammer" op vader Woltman en 26 hypothecaire schuldvorderingen tot. een bedrag van ruim 2 1/2 millioen gulden aan ie familie Woltman heeft overgedra gen, waartegenover de „Veendammer" niets anders ontving dan een vordertng van ruim 2'l/'2 millioen op Liebermann s „Discontobank voor Credietstellingen-, welke formeel de koopster was van de „Veendaraaner", doch bij lange na niet goed voor dat bedrag. Allereerst wordt nu Liebermann aan deze door Möhring gepleegde bedriegelijke bankbreuk, het medeplegen, het uitlokken, medeplichtigheid en het doen plegen ten laste gelegd. Subsidair vermeldt de dag vaarding het misdrijf van verduistering, waarbij verdachte achtereenvolgens op nieuw van medeplegen, medeplichtigneM, uitlokken en doen plegen wordt beschul digd. Het tweede complex van feiten slaat op de overdrachten, tijdens Möhring's direc teurschap, van waarden der „Veendam mer" aan Liebermann. In de dagvaarding komen negen num mers voor, w.o. de geforceerde aflossing van een aantal hypotheken in do maan den Juni tot October 1927. Ook deze fei ten zijn geconstrueerd als bedriegelijke bankbreuk, als verduistering en bovendien nog als heling. Wat ten slotte de laatste tenlastelegging betreft, deze slaat op het feit, dat Lieber- mann's stroomarmen dio tezamen liet nieuwe „bestuur" der „Veendammer" vormden, er mede accoord zijn gegaan, dat na verkoop der aandeelen, in September 1927, aan L. W. S. Paardenkooper, de vor dering van de „Veendammer" op de „Dis contobank" vervangen werd door een vor dering op Paardenkooper, die volgens at> dagvaarding bij lange na niet goed was voor het bedrag ran vijf millioen, dat den koopprijs der „Veendammer" uitmaakte. Een merkwaardige omstandigheid bij dit deel der tenlastelegging is, dat de offi cier daaibij aanneemt, dat de „Disconto- bank" thans plotseling niet goed was voor het geheel of grootendeels voldoen van ccn bedrag van vijf millioen! Ook hier is weer sprake van medeplegen, medeplichtigheid, uitlokken en doen plegen. Volstaan wij ten slotte met er aan te herinneren, dat Möhring nog steeds op vrije voeten is; waarschijnlijk zal te zijnen aanzien na de behandeling van Lieber- mann's hooge-r beroep een beslissing inza ke eventueele gratie genomen worden. Van de overigen, die door de „Veendam- mer"-affaire met den strafrechter in aan raking kwamen, werd vader Woltman op 29 November 1928 door hetzelfde Gerechts- hof veroordeeld tot 2 1/2 jaar en zijn zoon tot negen maanden gevangenisstraf. Voor beiden werden echter negen in voorloopige hechtenis doorgebrachte maanden in min dering gebracht. Mr. E. M. B. Korten- heb ik verplaatst terwijl jij in den kelder zat, maar dat was niet hetzelfde exem plaar dat jij achter het buffet gevonden hebt. Dat werd me pas na jouw tweede bezoek allervriendelijkst thuis bezorgd en dat tweede teeken was het, dat ik boven verstopte. Je weet natuurlijk alles van die dingen. Ik heb ten minste den indruk gekregen dat je aardig op de hoogte sent van de geheimen van de orde. Dat zou je tenminste wel kunnen veronderstellen van een van de leden van den Geheimen Raad van de Orde, die u tot den dood in het oliebad veroordeelde,- was het Jachend gegeven antwoord. Ja ik heb me altijd erg geïnteresseerd voor die geheime organisaties, maarhij wacht te even, ik heb het toch op een minder riskante manier gedaan dan u, mr. Mer vyn. Je kunt bij zooiets zelf beter buiten schot blijvenEn deze theoretische ken nis, plus een dosis brutaliteit en een nog grootere dosis stom geluk, hebben hel mogelijk gemaakt u en miss Melian uit de klauwen van die kerels te halen. Hij ver telde er natuurlijk niet bij dat hij een deel van zijn kennis te danken had aan wat naar de begrippen van de broeder schap „verraad" wasaan de mededeelin- gen van Hussein Khan. Maar zijn gastheer scheen toch iets van de waarheid te vermoeden, want hij vroeg: Maar je moet toch het teeken gehad hebben om je te legimiteeren. Hoe kwam ie daaraan? Programma's voor Donderdag 16 Januari. H u i z e-n, 1875 M. Uit9l. N.CJt.V.-uitzendingen. 8.159.30 Morgenconcert. 10.0010.30 Zang door Dameskoortje. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur. 11.3011 45 Gramofoonmuziek. 11.4512.30 Voor de landbouwers. 12.302.00 Concert. Klarinet, fagot en piano. 2.002.35 Uitzending voor scholen. 2.453.45 Cursus Fraaie Handwerken. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.00 Lezing: Over zielkundige in vloeden op het proces van de ziekte. 6.006.30 Orgelconcert. 6.307.00 Lezing over: A. Roland Holst. 7.007.30 Voortzetting orgelconcert. 7.30S.00 Cursus Maleisch. 8.00 Uitzendavond van het Ned. Jonge- lings-Verbond. Sprekers, mannenkoor cn mond-accordeon-club. Na afloop: Persbe richten. Hilversum, 1071 M. (Van 12.00—6.00 n.m. 298 M.). 10.0010.15 Morgenwijding. 12.012.00 Concert door het A. V. R. O.- kwartet. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.003.30 Mevr. J. Riemens-Reurslag spreekt over: Moeilijke kinderen. 3.304.00 Gramofoonmuziek. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.306.30 Concert door het Omroep orkest. 6.30 Vaz Dias: Koersen. 6.457.15 Landbouwhalfuurtje. Spreker: ir. N. van Poeteren over: Bestrijdingsmid delen tegen plantenziekten vóór 20 jaar en thans. 7.157.45 Fransch: Gevorderden en Con versatie. 7.458.00 Gramofoonmuziek. 8.018.15 Gramofoomuziek. 8.15 Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw Orkest o. 1. v. Bruno Wal ter. Rustpoos: te besteden door de A. V. R. O. Na afloop: Persberichten. Daarna: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. oever, eertijds commissaris van Lieber- mann's Discontobank en later bij Ce overdracht der activa commissaris der „Veendammer", werd reeds door de recht bank, overeenkomstig den eisch van liet O. M., vrijgesproken. Het verhoor. Mr. D. Giltay Veth, Liebermann's ver dediger bij de behandeling zijner zaak voor de rechtbank, stelde zich na het vonnis van dit college niet verder be schikbaar; de verdediging in hooger be roep heeft Liebermann toen opgedragen aan mr. F. A. Kokosky te Amsterdam en mr. J. E. W. Duys, te Den Haag. Naar aanleiding van een opmerking van mr. Duys wijst mr. Salm er op, dat cu ratoren zich tot niets anders verbonden dan dat zij er naar zouden streven om te bereiken, dat de vervolging tegen Lieber mann zou worden gestaakt. In deze kwes tie hebben curatoren geheel bona fide gehandeld. Mr. Duys merkt dan op, dat door het feit, dat curatoren niet gepubliceerd heb ben, dat er nog gelden waren teruggeko men, de pandbriefhouders meer iïenar deeld zijn dan noodig ware geweest. Mr. Salm vond geen termen om deze mede- deeling te doen, omdat hierdoor speculatie in pandbrieven zou worden bevorderd. 17e publicatie in de „Telegraaf" van den heer Rademaker is voor curatoren een zeer onaangename verrassing geweest.. Deze publicatie heeft dan ook den vol genden dag beursfluctuaties tengevolge gehad. Liebermann krijgt dan gelegenheid het een en ander tot zijn verdediging op te merken, waarvan hij dankbaar gebruvx maakt. Herhaaldelijk komt het tusschen hem en Helston Varne wuifde afwerend met zijn hand. Ook stom geluk.... en verder be roepsgeheim 1 Mervyn lachte veelbe te ekenend en be greep dat het verstandiger was om niet op dit onderwerp door te gaan. Ja, hernam Mervyn, het zijn ont zettende geniepige dingen, die „sterren". Je moet toch een duivel in menschenge- daante zijn om zooiets te vrezinnen. Een onschuldig uitziend blinkend voorwerpje, je zou zeggen een banger van een horloge ketting, of zooiets en dan gevuld met een van dio doodelijke, onmiddellijk werkende vergiften, die de Europeescho wetenschap niet kan thuis brengen en die alleen aan die smerige Indische giftmengers bekend zijn. Even een druk op een onzichtbaar veer tjeen goeie nacht! Ik zeg nog eens: hoe kan een menschelijk brein het beden- den. Hij wachtte even en vervolgde: Dus je kunt je voorst éllen, dat ik moeite had om op mijn beenen te blijven slaan, toen ik op een goeden morgen Me lian met zoo'n duivelsding zag komen aan- loopen. Dat was het exemplaar dat jij la ter vond. Dat had Helston Varne nooit geweten. Een koude rilling liep hem over den rug toen hij zich het gevaar realiseerde waar in Melian verkeerd had. Ja, dat kan ik me zeker voorstellen, zei hij. Dus heeft de man, dien u uit I.202.20 Orgelconcert op cinema-orgel doo-r Reg. Foorfc. 3.20 Vesper. 4.05 Concert. Militair orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezjng en Nieuwsberichten. 7.00 Concert. 7.20 Lezingen. 8.05 Vaudeville. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Toespraak door den Rt. Hon. Stan ley Baldwin. 10.20 Pianorecital door H. Cohen. 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio Paris", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Kinderuurtje. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Tooneeluitzending en concert. L a n e n b e r g, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek. 9.35—10.45 Gramofoonmuziek. II.30 Phonola-concert. 12.251.50 Concert. Orkest en violist. 4.505.50 Kamermuziek. Sopraan en luit. 6.50 „Louise". Opera van Gustave Char- pentier. In de pauze: Lezingen. Daarna: Berichten en tot 11.20: Dansmuziek. 11.2012.50 Dansmuziek op gramofoon- platen. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.004.00 OTkestconcert en declamatie. 7.359.35 Concert. Orkest en zang. 9.5011.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orgelconcert. 9.20 Concert. Orkest en solist. 9.50 Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.1511.20 Lezingen en beriohten. 11.2012.15 Gramifoonmuziek. 12.1512.50 Berichten. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Berlijn. 4.506.50 Lezingen. 6.50 Opera-uitzending. „OthelloMuziek van G. Verdi. In de pauze: Berichten. 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50: Dans. muziek. den president tot een wooi'denschermut- seling. „Het komt er op neer", aldus de presi dent, „dat u in 1928 twee millioen van de Veendammer in uw zak hadt." Liebermann: „Dat heb ik beschikbaar gesteld aan groote menschen." President: „Ja. aan uw advocaten. U moet niet vergeten, dat ondanks het be schikbaar stellen, het misdijf al gepleegd was. Ik houd mij aan de ten laste legging cn volgens deze is het misdrijf gepleegd op 25 Juli 1927." Liebermann: „Och, die ten laste leg gingIk heb toch alles afgesloten om de zaak te redden." Dan komen de statuten van de Veen dammer ter sprake. Onder het doorblade ren betreffende artikelen stelt Liebermann al zijn breedsprakigheid ten toon. De volgende getuige is mr. v. Nierop de andere curator in het faillissemnt van cie Veendammer. Als de bekende plannen van de Atlas hypotheekbank ter sprake worden ge bracht merkt de president op: „Lieber mann, het Hof wil aannemen, dar u wel wat zag in de Atlas-plannen. Misschien kan deze verzekering het debat wat bcXoi ten. Liebermann geeft dan een uiteenzetting van de wijze, waarop do Atlas zou werken. In de randstaten zou als hypotheekrente 12 pet. worden betaald met 2 a 3 pet. af- sluibprovisie. Mr. Duys concludeert dan uit verschil lende vragen, dat men do zaak niet be grijpt. „Ik ben met een groot parti-pns tegen deze begonnen, zegt hij, en ik heb woken noodig gehad om mij in de materie in te werken. Ook ik heb meermalen ge- daoht, als ik de zaken met Liebermann besprak: „Nou zegt-ie maar wat. Maar als het water gehaald hebt, het eerste ding gebracht dat u ergens anders verstopt had. Juist. En wat hebt u met die vreeselijke din gen gedaan, mr. Mervyn? vroeg Helston Varne op eenigszins angstigen toon. Dat zal ik je vertellen. Het eono ligt veilig en wel .op den bodem van den Pla no-vijver cn daar zal het wel tot den jong- sten dag blijven. Het is goed ingepakt met een paar groote steenen bezwaard, het zal nu wel onder zes voet modder en twin tig voet water liggen. Al zouden ze de vij ver laten leegloopen, dan zouden zo het nog niet vinden. Ik heb het daar laten zinken voordat ik naar Indië vertrok. Het andere exemplaar heb ik mee op reis ge nomen, zoo met het vage onberedeneerde idee, je kent dat gevoel wel.... van „je kunt nooit weten waarvoor het goed is". En het had niet veel gescheeld, zei Mer vyn langzaam en met een ernstig hoofd knikken, of het was ergens goed voor geweest! En hij deed het verhaal hoe hij het veilig ingepakt aan Melian had gegeven, om in den alieruiterston nc - ars reddingsmiddel misschien wel als een heel tragisch reddingsmiddel te die nen. Maar dit lieve ding zal ook geen mensch verder kwaad doen, besloot Mer vyn, dat ligt nog een eindje diepeT dan het andere.... op de bodem van den In- dischen Oceaan (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5