BINNENLAND Het Mysterie van Heath Hover DINSDAG 14 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG- 5 EEN KATHOLIEK JEUGD- BUREAU. GISTEREN TE AMSTERDAM INGEWIJD. Zondag is te Amsterdam door Z. D. H. Mgr. Aengenent een katholiek Jeugdbu- reau ingewijd. De directeur van dit bureau, rector J. Voorham, heeft onlangs aan een redacteur van de „Msb." een en ander meegedeeld over de taak van zulk een bureau. Daar uit het meegedeelde wel wat te leeren valt en de oprichting van jeugdbu- reaux, zij 't van bescheidener afmetingen, ook op andere plaatsen in het verschiet ligt, nemen wij hier het voornaamste van het persgesprek over. Het bureau, aldus rector Voorham, zou ik willen beschouwen als het instrument, waarmede de katholieke jeugdcentrale de generale staf van de jeugdbeweging opereert. In het kort moet dus het bureau voor zien in de godsdienstige, maatschappelij ke, lichamelijke en vakkundige opvoeding der katholieke jeugd in Amsterdam. En dit moet het doen door het nemen van initiatief tot het oprichten van vereenigin- gcn, het geven van leiding aan die orga nisaties en het bevorderen van de onder linge goede verstandhouding en samenwer king. Ten slotte zal het bureau ook als tusschenpersoon tusschen gemeente en rijk eenerzijds en de katholieke jeugdbeweging ter andere zijde fungeeren bij onderhan delingen omtrent subsidieaanvragen. In een rapport over de taak van een jeugdbureau, dat verleden jaaT aan de centrale wordt uitgebracht-, werden drie belangrijke punten genoemd. Ten eerste werd de samenstelling aan bevolen van een Centraalkaart-register, waarin alle gegevens omtrent persoon lijkheid, karakter en capaciteit van ka tholieke kinderen zijn opgenomen. Tweedens zal, volgens dit rapport, het bureau leiding moeten geven aan de gees telijke vorming der jeugd bijv. door be langstelling te wekken voor retraitewerk en missiearbeid. En op de derde plaats moet het bureau ook zorg dragen voor de sociale en cultureele vorming der kinderen door het beheeren van spaarkassen, van verkoopcentrales van boeken, het organi- seeren van tentoonstellingen en het hou den van voordrachten. In hoeverre dit alles reeds nu te verwe zenlijken is, valt nog niet te zeggen. Dit zal de praktijk moeten uitwijzen. Ik stel mij echter voor te beginnen met de samenstelling van het centraal-register. Door samenwerking met de schoolbestu ren zullen wij van alle kinderen, die op het punt staan de school te verlaten^ vol doende inlichtingen omtrent aanleg en persoonlijkheid verkrijgen, die wij nauw keurig in ons register zullen rangschik ken. Alle patronaatsbesturen krijgen dan van het bureau een lijst toegezonden waarin alle gewenschte gegevens zijn op genomen. De besturen weten dan precies welke kinderen zij in de vereenigingen moeten opvangen en welke de psychische gesteldheid van deze kinderen is. Van het oogenblik af dus waarop het kind de schoolbanken verlaat tot dat het volwas sen is, ontstaat op deze wijze een zeer nauwkeurig overzicht van zijn ontwikke lingsgang en dit kany 't behoeft nauwe lijks betoogd te worden, van zeer veel be lang zijn, bijvoorbeeld voor de beroepskeu ze van den jongen mensch. Er zal dan ook voeling gehouden moeten worden met het bureau voor beroepskeuze en de R. K. Arbeidsbeurs. Onmiddellijk zal ook begonnen worden met de samenstelling van een bibliotheek over jeugdzorg, welke door de leiders steeds geraadpleegd kan worden en die voor hen een belangrijke steun zal zijn bij het verrichten van hun taak. Opgewekt gaat het bureau thans zijn arbeid be ginnen en wij hopen dat het veel nuttigen arbeid zal kunnen prestoeren» FEUILLETON. Uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD. 53) De groote massa der achtervolgers was een eind achter. Onmiddellijk vormde zich in Helston Varae's brein een plan, al was het voorloopig nog maar een vaag plan. Als ze maar eenmaal door deze poel ge waad waren, zou hij de anderen vooruit sturen en zichzelf verdekt opstellen, om te trachten een voor een de vijanden weg te schieten terwijl zij op hun beurt door de modder worstelden. Maar hij durfde niet de illuBie koesteren dat bij de fana tieke opwinding, waarin de vijand verkeer de, zijn kans op succes heel groot wa-s. Bovendien was hun aantal overweldi gend. Eenmaal keek hij achterom. Opschietendrong hij aan. Stijg weer op en drijf de paarden aan, zooveel je kunt. Het is onze eenige kans. En het lukte. Hoe, dat wisten ze zelf niet. Misschien waren de paarden ook aangestoken door de opwinding, die iemand aanpakt als hij achtervolgd worct; ploeterend, plassend, snuivend vonden ze eindelijk vasten grond aan den overkant, en stonden daar te hijgen, bezweet en doodaf. Zondagmiddag heeft Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, het nieuwe gebouw der St. Josephs-Gezellen- Vereen. aan de Stadhouderskade ingewijd, in welk gebouw zijn ondergebracht de R. K. School voor Maatschappelijk Werk, het R. K. Jeugdbureau en het Instituut voor Uitgebreid Nijverheidsonderwijs. Mgr. ver richtte de plechtige inwijding met assis tentie van pastoor F. Filbry, rector J. Voorham en eenige geestelijken. Tijdens de inzegening werden de liturgische ge zangen uitgevoerd door 'n koortje samen gesteld uit de leerlingen der R. K. School voor Maatschappelijk Werk. Na de inwijding verzamelden zich de vele genoodigden in een der lokalen van het gebouw, ten einde het officieel in ge bruik te nemen. Nadat Mgr. J. D. J. Aengenent op zijn zetel had plaats genomen en het koortje der leerlingen van de R. K. School voor Maatschappelijk Werk een muzieknummer had uitgevoerd, sprak allereerst praeses J. Th. van. Galen een dankwoord. Hierna voerden nog het woord mr. C. P. M. Romme, vorzitter van de school voor Maatschappelijk Werk, rector J. Voor ham, directeur van het R. K. Jeugdbureau, de heer J. C. Koot, directeur van het In stituut Nijverheidsonderwijs. Onder luid applaus nam vervolgens Mgr. J. D. J. Aengenent het woord. Rede Mgr. J. D. J. Aengenent Dames en Heeren. Katholiek Amster dam beleeft alweer een van zijn glorieda gen, zooals al zoo dikwijls in de laatste maanden is geschied. Wie scherp toeziet moet tot de blijde erkenning komen, dat het hier sprhnkelt van intens katholiek le ven, waardoor Amsterdam aan de spits komt te staan van het katholieke leven in Nederland. Mij is het een bijzonder groote vreugde steeds naar Amsterdam te komen om Uw activiteit te aanschouwen. Deze drie insti tuten genieten mijn bijzondere belangstel ling. Zij bewegen zich op het terrein van het jeugdwerk en den socialen arbeid. Het jeugdwerk is het allerbelangrijkste werk in onze dagen door Katholieken te doen. Uw R. K. Jeugdbureau, het eerste in ons vaderland, stelt Amsterdam aan de spits en getuigt van de kraoht in het jeugdwerk aanwezig en waarborgt voor de toekomst een intensieve leiding. Wij hebben een zeer bekwamen directeur en verwachten dat God zijn werk zal zegenen. Zooveel vereenigingen hebben steun ge geven, en dat pastoor Filbry, rector van Galen en de heer Backhuys grondleggers waren, is waarborg voor de toekomst. De oprichting van de school is een verblijdend feit. Hoe meer kennis, hoe meer arbeids vreugde. Deze is bij zoovelen verdwenen. Moge dit instituut ook deze in gelijke mate als kennis aankweeken. De Katho lieke School voor Maatschappelijk Werk is een zeer belangrijk werk. Bekwame leid sters zijn noodig in het jeugdwerk, de bibliotheken en leeszalen. Het Jeugdwerk grootste werk; de leid sters zijn dus van groot .belang. Deze school heeft dus niet genoeg te waardeeren beteekenis. Ik hoop dat de leerlingen deze beteeke nis van huil taak begrijpen. Zij moeien het jeugdwerk in de toekomst tot grooten bloei brengen. Mgr. wijst vervolgens op de geschikt heid om hulp te geven aan de Vrouwen van Nazareth voor het werk van de fa brieksmeisjes. Ik hoop, besluit Mgr., dat Gods zenen in rijkste mate op dit gebouw moge. blijven rusten, dan zal de wijding strekken tot bloei en heil van Kerk en Maatschappij. Hierna voerde het dames-zangkoortje een lied ter eere van de H. Theresia uit, tekst B. H. Molkenboer O.P., muziek mej. F. Jung, en werd thee geserveerd. DE BISSCHOP BIJ DE ST. J0SEPH- GEZELLEN-VEREENIGING. Na afloop van de inwijding va.n het nieuwe gebouw aan de Stadhouderskade, werd Z. D. H. verwacht, in de groote zaal der St. Joseph-Gezellen-Vereeniging, waar honderden leden en oud-leden zich ter begroeting hadden verzameld. Praese3 J. Th. van Galen hield hier een welkomstrede. Toch waren ze niet in veiligheid, het zou zeker wel een half uur duren voor ze weer in staat zouden zijn om den wedloop om hun leven opnieuw te beginnen en iu dien tijd hadden hnn vervolgers volop ge degenheid, ocm deze modderpoel over te steken. Mervyn's hart was vol van duistere wanhoop. Het noodlot had besloten dat zij niet zouden ontkomen. Met de herin nering aan dat vreeselijke gewelf en aan wat hem daar gezegd was nog levendig in zijn geest, was hij vast besloten, dat Mo han niet levend in him handen zou vallen. Een schot voor haar en het volgende voor hemzelf, op het moment, dat alles onher roepelijk verloren zou zijn. Luister! zei Helston. Rijd door naar de „kotal", Mervyn. Ik zal me hie* verdekt opstellen, om ze tegen te houden, zoodra ze in de modden zit te, zal ik ze het helsche vuur na aan de schenen leg gen. Vooruit Hussein Khan, toe dan toch, Mervyn, voegde hij er dringend aan toe, toen hij zag, dat ze aarzelden. Je moet juffrouw Seward eerst in veiligheid bren gen' en ik heb genoeg munitie. Straks haal ik jullie wel in. Wel, laat niet te lang op je wachten, antwoordde Mervyn met drogen humor. Twee of drie schoten kwamen nog over. De groote massa der vervolgens kwamen nu aangereden, waarbij zij hun paarden onmeedoogend over den harden rotsachti- gen bodem aanspoorden. Nu waren ze bij den rand van 'de aardverschuiving. Wilde kreten stogen op, terwijl ze hun tulwars trokken en dreigend zwaaiden in dc richting van de vluchtelingen. Helston keek achterom. Het resultaat was niet on- Welkomstrede praeses v. Galen. Eindelijk, aldus spr„ hebben wij Gezellen den bisschop in ons midden. Sinds ons gouden feest, toen mgr. Callier hier kwam, mochten wij Haarlem's bisschop niet meer in ons midden zien. En thans, op ons stich- tingsfeest: Eindelijk! Wij kenden weliswaar uw hooge sympa thie voor het gezellenwerk. Hebt gij niet zelf op de presidentenvergadering een in leiding willen houden over de sociale taak der Gezellenvercenigingen? Uw sympathie was ons bekend, maar wij hadden uzelf toch niet. En dit was toch ons diepste ver langen, een verlangen dat voortsproot op de eerste plaats uit het programma van onze vereenigingen zelf. Wij willen zijn bewust levende christenen, wij willen do arbeidsvreugde brengen in de arbeiders zielen en wij willen den sociaal-cultureelen mensch vormen voov ^e toekomst. En te midden van ons is de priester de gezellen- vader. In den priester zien wij den bewust levenden christen, den voortrekker, den vader in de vereeniging. Maar het is toch wel begrijpelijk, dat de gezellen verlangend zijn niet alleen hun priester in hun midden te zien, maar ook den koogepriester van ons bisdom. De St. Josephgezellenvereeni- ging wordt beheerscht door de gezinsgo- daokte. Zijn de gezellen de zonen en de broeders, de priester oefent over hen do vaderlijke macht uit. En van dit Kolpings- gezin, dat een groote toekomst heeft, zijt gij, meer dan de praeses, de vader. Het gezin steunt op den vader. Daarom ver zoeken wij U, ons allen te zegenen, opdat in ieder onzer de gedachte blijve leven, een goed gezel te zijn, de maatschappij ten zegen, de kerk tot heil en U, monseig neur, tot vreugde. Nadat een feestlied was gezongen, sprak mgr. Aengenent de dankrede uit. Rede Mgr. Aengenent Eindelijk, aldus Monseigneur, ben ik dan toch in uw midden gekomen! Ik heb reeds meermalen gedacht: wanneer zou rector Van Galen mij nu eens komen verzoeken u te bezoeken. Eindelijk is hij gekomen en ik heb aan zijn uitnoodiging dadelijk met het grootste genoegen gehoor gegeven. Het is een schoon samentreffen, dat ik juist vandaag, op het feest van het Heilig Huisgezin, mag verblijven te midden van een vereeniging, die steeds is bezield ge weest door de katholieke gezinsgedachte. Er is wel eens gevraagd of de St. Joseph gezel! envereeniging niet uit den tijd was en of het sociale élement er niet te veel uit verdwenen was. Mannen, breeders, ik heb altijd ver klaard dat de St. Josephgezellenvereeni- ging een vereeniging is, juist voor onzen tijd. Al zou het waar. zijn. dat deze vereeni ging alleen gedragen wordt door het gods dienstig element, dan zou zij nog een bij zondere beteekenis hebben, omdat, onze tijd behoefte heeft aan mannen, die door drenkt zijn van godsdienstige overtuiging. Maar gij zélf wèei het zoo goed als ik, dat vader Kolping zelf onophoudelijk heeft erkend dat de St. Josephgezellen-verecni- ging een vereeniging moest zijn met een sociaal karakter. En deze gedachte is on der de gezellen altijd levend gebleven. Toen in 1921 te Keulen opnieuw het Kol- pingsprogram werd saarngesteld, is uit drukkelijk verklaard dat de vereeniging ook bedoelde een sociale vereeniging te zijn In Nederland is door dc leiders daarop een nieuwen leiddraad samengesteld, waar in opnieuw werd bevestigd dat de St. Jo- sephgezellenvereeniging ook sociale belan gen en verbeteringen heeft na te streven. Ik verheug mij er bijzonder over, dat deze vereeniging in dit bisdom dan ook zoo bijzonder sterk bloeit en zich voortdu rend uitbreidt. Deze vereeniging beschouw ik als een der meest ideale sociale vereeni gingen, omdat bij haar de gedachte voor opstaat voor het godsdienstig element en voor de aanhankelijkheid aan de kerkelij ke overheid. Moge op dezen dag, aldus besloot Z. D. H. mijn bede in vervulling gaan, opdat Christus, Die deel uitmaakte van het hei lig huisgezin te Nazareth, steeds in Uw midden zal blijven wonen en steeds het doel zal blijven van uw streven. Hiermede was de feestelijkheid ten bevredigend. Als hij hen nu maar kon op houden. Hij zou probeeren, met hen te on derhandelen. Dat zou allicht nog wat meer tijd win nen. Broedersriep hij, gaat terugIk zou niet gaarne uw bloed vergieten, want ik heb uw brood gegeten. Maar ik waar schuw u, dat niemand de overzijde van deze aardverschuiving zal bereiken. Er kwam een ijselijke wraakroep toen ze hem ontdekten. En terwijl ze alle verwenschïn- gen, die ze konden bedenken en alle mar telingen waaraan hij en de zijnen over geleverd zouden worden, als ze maar een maal weer in hun handen waren, krijschend opsomden, dreven ze hun paarden de mod der in. In het gespat en geploeter dat volgde, mengde zich het geluid van Helston's ge weer. De man, die naast het opperhoofd reed, gleed uit den zadel. Weer kwam de daverende knal, waarvan dc echo van rota tot rots weerkaatste. Weer was een zadel leeg, maar de schutter scheen er zijn re denen voor te hebben om den hoofdman voorloopig te spareu. In de plotselinge verwarring loste hij nog een schot in de massa, maar niet scheen in staat, den' aanval te stuiten. Zij waren dol van fana tisme en wraakzucht. Alleen al wat den tijd betrof zou hij ze niet allen kunnen ver delgen, voor ze overgestoken waren. Nu, dan moest met dit schot Allah-din-Khan er maar aan. Hij had hem voldoende kan-s gegeven en er stond te veel op het spel. Voor de laatste maal, gaat terug! riep hij, Maar als eonig antwoord kwam ei oen vernieuwde, duivelschc schreeuw en de van woede vertrokken gezichten kwamen UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 15 Januari. Huizen, 1875 M. Uïfcsl. N.C.R.V.-uitzendingen. 8.159.30 Morgenconcert. 10.3011.00 Zieke ndie nst. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. 11.3012.30 Harmoniumbespeling. 12.302.00 Concert. Alt-mezzo, bas en piano. 2.002.45 Concert door Instrumentaal Trio. 2.453.15 Lezen van Chr. Lectuur. 3.154.15 Voortzetting concert. 4.15—5.00 Gramofoonmuziek. 6.006.00 Kinderuurtje. 6.00—7.00 Cursussen Techniek. 7.008.00 Uurtje voor de Rijpere Jeugd. 8.008.30 Bestuursmededeelingen door de N.C.R.V.-voorzibtcr. 8.30 Spreker en concert. Orkest en bas- bariton. Na afloop: Persberichten. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.011.00 Concert door het A.V.R.O.- Kwartet. I.002.00 Oarillonbespreling te Zwolle ter gelegenheid van de opening der nieuwe IJsselbrug-Katerveer. 2.00—3.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Naaicursus. 4.004.30 De voornaamste studiemuzïek voor piano, uitgevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Sdbmidt. 5.305.45 Lezing door Loon Slier over: Aansluitingskosten en abonnementsprijs voor abonné's op radio-centrales. 5.006.30 Concert door het A.V.R.O.- Kwartet- 6.30 Vaz Dias: Koersen. 6.457.15 Italiaansch voor beginners. 7.157.45 Italiaansch voor gevorderden. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.019.00 Engelsche avond. Het Ver sterkte Omroeporkest. 9.019.20 Optreden vam het Ensemble Goosséns. 9.20 Concert door het Omroeporkest. 9.45 Tweede optreden van het Ensemble Goossens. 10.05 Persber. 10.15 Voortzetting concert. II.00 Aansl. van het Carlton Hotel. En semble Lismonde. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 12.50 Gramofoonmuziek. I.202.20 Orkest.con.cert. 3.20 Dansmuziek. 4.05 Concert. J. Coxon (sopraan). Strijk kwartet. 5.05 Concert op cinema-orgel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. "6.20 Berichten. 7.00 Concert. 7.207.40 Dialoog. 7.45 Voordracht door G. Fields, A. Pift en T. Fields. 8.05 „The Wrecker". Spel van de zee door L. Stevenson en L. Osbourne. 9.20 Nieuwsber. en Lezing. 9.55 Concert. Symphonie Orkest. II.2012.15 Dansmuziek. „Radio Paris", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcerten soli. volle borst het Kolpingslied „Den Gezel- lonvader" gezongen, waarna Z. D. H. aan dc eerbiedig neergeknielde schare zijn bisschoppelijken zegen gaf. Hiermeed was de feestelijkheid ten. einde en onder luid gejuich verliet Z. D. H. de overvolle zaal. R. K. Bouwvakarbeidersbond. De groei der organisatie. Gedurende 1929 is het getal leden van den R. K. Bouwvakarbeidersbond met 8407 vermeerderd, en gestegen van 14725 loden op 1 Januari 1929 tot 23132 op 1 Ja nuari 1930. angstwekend nader. Hij wilde het geweer weer aanleggen.... het zwaaide in zijn handen. Dc aardo onder zijn voeten, zwaaide mee. Wat was dat in 's melsnaam Er volgde een diep grommend, romme lend geluid. In een oogenblik alle men- schelijko vijanden vergetende rukte Hel ston zijn paard weg van achter het heu veltje, waar hij het had verborgen, steeg op en dreef het met spoor en woord ijlings het pad op, zijn vrienden achterna. Na een paar honderd meter sprong hij juist bij tijds uit het zadel, anders zou hij er uit geslingerd zijn, door de verschrikking van een sidderende ineenstortende wereld. Toen keek hij achter zich. Een krakend, knarsend gebulder, dat zijn trommelvliezen pijn deed, sneed door de lucht. Hij zag de enorme moddermassa als een golf omkrullenaarde, modder en stee- nen, zeker veertig voet omhoog werpend en daarna als een intense stortvloed de helling afglijden. Hij zag do wanhopige, worstelende ruitertroep midden in den baan van de verschuiving. Het heele land schap veranderde onder zijn oogen, een hal ve berg stortte naar beneden en modder- massa's werden hoog in de lucht gespo ten. En de ruim zestig Gularzai, die zwh vol fanatiek vuur naar hun wraak hadden gespoed, werden van den aardbodem weg gevaagd. De reusachtige aardverschuiving had aan allen tegelijkertijd een enkel reusach tig graf bezorgd. Wel, juffrouw Seward, zei Helston, toen hii diep onder den indruk van het 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkestooncert. Opera-fragmenten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek. 9.3510,30 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Trio-ooncert. 4.50—5.50 Concert door Blaas-En-s-emblo. 7.208.00 Koorconcert 8.05 Engelscho avond. Orkeat en pianiste. 10.5012.20 Her-uitz. van Londen. Dans muziek en tijdsein van Big Ben. Kalundborg, 1153 M. 2.504.50 Orkestconccrt en declamatie. 7.358.05 Orkestconcert. 8.059.05 Concert door Mannenkoor. 9.2010.30 Engelsche avond. Trio en zang. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Engelsohe avond. Concert. Z e e s e n, 1635 M. 6.1510.05 Lezingen en berichten. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 2.053.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.507.50 Lezingen. 7.50 Concert. Orkest vocalo solisten en spreker. Daarna: Berichten en lezing. Ver volgens tot 11.50: Dansmuziek. DE RADIO-OMROEP. De kwestie der golflengte. In aansluiting op hetgeen wij Vrijdag reeds mededeelden, inzake de ruiling van de zendstations, verneemt het „Hld." nog het volgende: „De nieuwo regeling zal gelden tot en met 6 April a.s. Daarna wordt we der gewisseld tot 1 Juli, terwijl de omwis seling vervolgens per kwartaal zal geschie den.' Het blad teekent hierbij aan: Uit een en ander blijkt dus, dat de 1071 M. behou den is. Er is dus thans ook reden, om den zakelijken zender Schcvoningen op 298 M. te brengen. Wij vernemen omtrent het bovenstaande het volgende nader, uit volkomen deskun dige bron: De toevoeging, die het „Hbld." maakt, is" onjuist. De 1071 M.-golf is niet behouden, omdat ze niet vorloren is. Deze golflengte is aan Nederland toegewezen voor den zakelij ken zonder, niet voor de.u gewonen om roep. Dit blijkt ren overvloede uit het feit, dat deze golflengte ligt in dien golfband (6001320 M.), welke niet bestemd is voor den gewonen omroep, doch die wel afge bakend is voor luchtvaart, kuststations, scheepvaart, c.d. Om dezelfde redenen is hel internatio naal ongeoorloofd de 29S M.-golf te geven aan Scheveningen-haven, want deze golf ligt in heb kortegolf gebied (200-600 M.). welke voor den gewonen (cultureeren- en amusemnts)-omroep gereserveerd is. Noorwegen heeft ecnigen tijd de 1071 M. golf gebruikt voor den omroep, maar slechts na gedaan verzoek aan Nederland, dat geen bezwaar maakte, mits Noorwegen onzen zakelijken omroep niet stoorde. Toen dit wol geschiedde, was Noorwegen vor- plicht van de 1071 M.-golf af te stappen, hetgeen dan ook gebeurde. De toestand blijft dus zooals hij is. PREMIE-TARIEF ZIEKTE VERZEKERING. Naar wij vernemen zal binnenkort in het Staatsblad verschijnen het K. B. tot vaststelling van de door dc Raden van Arbeid te heffen premieën voor dc ver plichte ziekteverzekering. De premie zal voor de groote meerder heid der verzekerde arbeiders bedragen 2.3 pet. van him loon; voor do arbeiders, werkzaam in een dertigtal bedrijveh met verhoogd ziekterisico zijn hoogere pre- miën vastgesteld ten beloope van 4.9 pet. voor het mijnbedrijf en het hoogovenbe- drijf en 3.4 pet. voor de overige bedrijven. ontstellende natuurverschijnsel bij de vluchtelingen verderop aankwam. Van daag is Allah toch wel op onze hand Jaantwoordde zij op eerbiedigen toon. Zeker is hij dat. Wat een tooneel. Maar wat was dat? Een aardbeving? Net zoo'n aardverschuiving, als die het modderbad heeft gevormd, waar wc doorgetrokken zijn, niet misschien een tikje aardbeving er bij, om het zaakje aan den gang te maken. Wij waren er net bij tijds door en dit is het einde van den edelen Allah-din-Khan en zijn kornuiten. Ik hoop, dat zij braden in hun eigen helsche vurenvoegdo Mervyn er bij, wel ke wensch niet toepasselijk was in ver band met do tortuur die ze iiem n *?n toegedacht. Er ligt nu niets meer tusschen ons en Mazaran! zei Helston Varne, en hoe eerder we daar aankomen, hoe beter. Neen, juffrouw Sc ward kijkt u niet moer achter u Zet het liever Keel e maal uit. uw gedachten, want Melian kon den blik niet afwenden van dien sombere- kloof, die nu half versperd was door de ontzettende stuiptrekking der natuur, de gedachte aan de menschcn, die er door v -volgen wa ren.... wel, het waren blor<. 'orstige bar baren, die bovendien haarzelf bedreigd hadden, maar ze had. ze met haar eigen verbijsterde oogen zien vergaan in de. vreeselijke catastrophe van daareven. Ze wist echter, dat Helston Varne's raad ver standig was, en probeerde die te volgen. En de natuurlijke reactie van het geval in veiligheid te zijn, maakte het haar niet weinig gemakkelijk om daarin te slagen. (Wordt vervolgd), j

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5