Het nieuwe raadhuis te Sassenheim RECHTZAKEN DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND ZATERDAG 11 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HEI SASSENHEIMSCHE EAADHÜIS, De bekende populaire geschiedschrijver Joh. Been heeft eens een verhaal gefanta seerd van een edelen ridder uit ons Gou den Tijdperk, die door een onbegrijpelijke vergissing in de 20ste eeuw vanuit de he mel weer op aarde verzeild raakte. De edele ridder herkende niet meer het goeie, oude Nederland van drie eeuwen terug. Maar even ongeveinsd zou de verbazing zijn van een Sassemer, die slechts 40 of 50 jaar geleden het tijdelijke met het Eeuwige verwisselde, en thans in de gele genheid was een wandeling door zijn dorp te maken. Hij zou het goeie, oude Sassem niet meer herkennen. Sassenheim heeft in de laatste kwart eeuw een geheel nieuw kleed aangetroK- ken. Zoowel de woonhuizen als de open bare gebouwen kerken, scholen, zijn modern en grooter opgebouwd en als be kroning van deze metamorphose is thans het nieuwe Raadhuis gekomen statig, ruim, bijna grootsch berekend op een gestagen bloei der gemeente ook in de toekomst. Midden in het tegenwoordige dorp - (vroeger zou het buiten de kom gelegen hebben!) verheft zich het nieuwe Huis der Gemeente, tegenover de prachtige St. Pan- cratiuskerk en in den rug gesteund door de Geref. kerk een samenvoeging dus van Kerkelijk en Wereldlijk leven in net centrum van het dorp. 1 Langs de Hoofdstraat is het massale, vierkante, in gele Friesche baksteen op getrokken hoofdgebouw gelegen met den door dreigende leeuwen bekroonden ingang en de rij van groote gebrandschilderde ramen. Het hooge, roode dak dekt het ge bouw af als met een hoed, waarboven de klokketoren als een sierlijke pluim uitsteekt, Achter het hoofdgebouw, langs de Wilhelminalaan, sluit zich aan dé se cretarie en verdere dienstgebouwen. De burgemeester van Sassénhèim, de heer J. P. Gouverneur, was zoo welwillend om Donderdagmorgen het „heiligdom" voor de pers ter bezichtiging open te stel len, waarbij de burgemeester zelf „tekst en uitleg" gaf. Het kon den burgemeester echter niet van 't hart om, vóór de rond wandeling begon, eerst zijn ontstemming te uiten over enkele bladen, die, met voor bijgaan van de officieele uitnoodiging, reeds een en ander over het Raadhuis pu bliceerden. De heer Gouverneur begon met te ver tellen, wat de meeste lezers uit Leidens omgeving reeds weten, dat Sassenheim een bloeiende gemeente is en de nijvere inge zetenen, dank zij den Gever van alle Goeds, gunstige jaren hebben mogen mee maken. Door den groei der bevolking en het hooger aanzien der gemeente was een ruimer en waardiger residentie noodzake lijk geworden. De gemeenteraad nam een parig daartoe het besluit. Alles te samen worden de kosten op 200.000 geraamd, (de aanbestedingssom was 99.995), wat voor een gemeente als Sassenheim, die juist het zielental van 5000 is gepasseerd, een heel bedrag is een bedrag, dat echter, gezien de finan ciën, niet buitensporig hoog genoemd kan worden. De burgemeester was natuurlijk best te spreken over het nieuwe Raadhuis en ver klaarde iets wat niemand zal tegen spreken al z'n haren verloren te hebben in den gemeentelijken dienst en al heel GEZIEN VANAF DE HOOFDSTRAAT. wat gemeentehuizen te hebben afgewerkt, zoodat dit Raadhuis geheel op de practljk was ingedeeld en opgebouwd. Men kan het gebouw binnentreden langs twee' ingangen de eene, de „koninklijke" ingang bewaakt door de schilddragende leeuwen (gebeeldhouwd door den kunste, naar L. Bolle) en de andere ingang, welke bestemd is voor het „gepeupel" en welke de gewone deur is voor ieder, die iets op de secretarie te bestellen heeft. Door de hoofddeur komt men eerst in een kleine vestibule, waarop uitmonden de loge van den bode met telefoon-centrale en het porr- tie-bureau beide zijn geriefelijk inge richt. Boven de tochtdeur tusschen vestibule en hal] zal de zinspreuk geschreven wor den: Pro, rege, lege et crege. Voor Koning, wet en volk. De groote hall is heel eenvoudig. Van- daaruit kan men in verschillende richtin gen het gebouw doorkruisen. Rechts komt men terecht in de hall voor het publick cn evenwijdig daarmede de secretarie. Hoe grootscheeps alles is opgezet, blijkt uit deze wijdsche wacht zaal, die over brëede marmeren balies uit zicht geeft in de even ruime secretarie. Deze laatste is voorzien van 6 bureaux, een groote boekenkast, opbergkasten enz. Ook „de bedrijven" hebben een loket en een deur in de bal en een ruim bureau daarachter. Hier wordt het beheer i«- voerd van het woning- en grondbedrijf, gas- en waterleidingbedrijf en van het jon.gr ste kind, bet badbedrijf. Ónze burgemets- ferltjke gids kon "niét nalaten even te vertellen; dat de nieuwe zwéminrichting 30.000 zal kosten en een model-inrich ting zal zijn. De secretaris werkt inderdaad in een „glazenhuisje", niet alleen figuurlijk (zoo als dé burgemeester bij de installatie van den nieuwen functionaris aanstipte) maar ook letterlijk. Aan drie zijden is zijn.ruime, mooi-ingerichte werkkamer door glas om geven, zoodat hij, levend in de drukte, toch in stilte werken kan. Voorts bevindt zich in dit complex een brandvrije archiefkamer, voorzien van sta len boekenkasten, een registratuur-kast voor de nog in behandeling zijnde ge- me ent es tukken, de kluis en daarin een kluisje met drie sloten, die alleen geopend kunnen worden door den burgemeester, den wethouder en den secretaris te zamen. De secretarie-hall doorloopend komen we in een soort vertrekken, die gastvrij voor "ieder die maar wil, openstaan, drie cellen stevig gegrendeld en voorzien van glazen-ruiten, waarop men in een woeden de bui eens flink kan roffelen zonder eeni- ge kans ze te breken. De bode-woning heeft hier ook 'n achter in gang, eveneens de kelder voor de cen trale verwarming. Over een binnenplaatsje komt men in de garage voor de motorspunit. Langs de hooge schoorsteen is een practische in richting gemaakt voor het drogen der slangen. Een ruime fietsënbergplaats is aanwezig. Terugkeerend naar de groote hall, waar bij opvalt, dat door het geheele gebouw electrische klokken hangen, draaien wij nu links af in de Burger- of Trouw-zaal, waarin de oude hoefijzer-tafel van het vo rige raadhuis is geplaatst, en welke met schilderstukken van het park „Rusthoff" door Casper Verlint is versierd. In de aangrenzende wachtkamer is een gebrana- schilderd raam, voorstellend het oude raad huis en aan de wand een geschilderd portret van burgemeester Gouverneur. Weer daarachter bevindt ziéh de kamer van den burgemeester, rijk en met fijnen smaak gemeubileerd en gestoffeerd, voor zien van een marmeren schouw en langs de wanden schilderijen en platen op het dorp en de bloembollencultuur betrekking hebbend. Langs de hoofdtrap van rose Afrikaansch marmer stijgen we nu naar de eerste ver- rieping; het eigenlijke Raadhuis. In de hall een schilderij van Rusthoff door den heer Verlint. Een breede, dub bele eikendeur opent op de prachtige Raads zaal. Boven de deur staat een vergoelij king van de Raadsleden en hun besluiten! Ne Jupiter quid-em omnibus. Zelfs Jupi ter kan 't niet iedereen naar den zin mei ken. En aan de binnenzijde de speuk: Pax Veritas et Justitia. Vrede, Waarheiden Gerechtigheid. De Raadszaal neemt de geheele lengte van de voorgevel in, en wordt evenals Ge leeskamer en dc kamer van B. en W., ver licht door magnifieke gebrandschilderde raaien, waarin de wapens zijn aange bracht van de 24 verschillende landen, waarop de Sassenheimscke bollenkweekers handel drijven. De zaal maakt een schoonen indruk, met haar gewelfd plafond en de in vlecht^ werk van zac'htgekleurden Frieschen steen uitgevoerde wanden, afgezet niet mal gouden steentjes en met een eikenhouten lambrizeering. Boven de voorzitterszetel verheft zich een baldakijn, waarop het wapen der ge meente is geborduurd door de eerw. Zus ters van het St. Anna-gesticht. Dit balda kijn werd door de architecten uit kunst zinnig oogpunt noodig geacht om de vlak heid der muren te breken. Tegenover de voorzitterszetel hangt ccn schilderij van H. M. de Koningin. Aan bei de zijden van de tafel van B. en W. zijn kleine tafeltjes, één voor den secretaris en één voor den stenograaf, welke laatste een practische, opvouwbare lessenaar tot zijn besehikking heeft. De verlichting van de zaal is indirect. Er zijn dus geen luchters doch 't licht straalt uit voor 't oog verborgen lampen en worar door het witte gewelf in de zaal gekaatst. Zeer mooi zijn ook de aangrenzende leeskamer en de kamer van B. en W., de laatste gesierd met een mooi tapijt, een rijke albasten lichtkroon en een portret van oud-burgemeester v. Heemstra. De zoldering in dit vertrek beslaat uit vlak- kc-caissons in eikenhout. Zoowel de Raadszaal als de leeskamer, de kamer van B. en W, en de burgemees ters-kamer zijn voorzien van parketvloe ren. Een groote ruimte op deze ver --;) ing olijft gereserveerd voor latere uitbreidin gen. Voorts bevindt zich hier nog het bu reau van Gemeentewerken met een over vloed van kasten ep laden voor het opber gen van teekeningen. Boven deze verdieping verrijst het spit se dak, geheel op ijzeren binten ruslena, met in top het torentje met uurwerk (des avonds verlicht) en carillon van vijf En- gelsche klokjes. Hiermede is het nieuwe Raadhuis van onder tot boven beschreven. Degenen, che dit prachtige werk uitvoerden mogen niet in vergetelheid blijven. Architecten wa ren do heeren Meischke en Schmidt, Rot terdam opzichter' de heer J. Pootaan nemer de heer C. J. Kiebert te Sassen heim centrale verwarming, Dorrepaal en Vreeswijk,, Rotterdam; klokkenspel Eys- bouts, Asten; betimmeringen, Mak en van Engers te Rotterdam; mcubilcering, Jansen en Zonen, Amsterdamglas in lood, Gidding, Rotterdam, electr. installa tie Electriciteitsbedrijf Lisse. De opening van het gebouw zal plaats hebben Vrijdagmiddag te 2.15 uur dooi den Commissaris der Koningin in deze Provincie. Gcnoodigd zijn de Raadsleden en hun echtgenoot-en, de plaatselijke gees telijk, de burgemeesters dei" aangrenzende gemeenten, de voorzitters der plaatselijke vereenigingen van maatschappelijken aard, de gevers van geschenken (twee dozijn) enz. Na afloop van den rondgang voor de pers noodigde de burgemeester zijn gasten in de Burgerzaal, waar verfrisschingen werden aangeboden en nog een en ander over hel gebouw werd medegedeeld. Na mens de journalisten werd door een van hen den burgemeester dank gebracht voor de vriendelijke ontvangst en gelukge- wenscht met het mooie, nieuwe Raadhuis. De Leidsche wonderdokter. Hij handelde in het belang der menschheid. Voor het kantongerecht te Middelburg hoeft terecht gestaan X. K., handelsagent, kruidkundige en chemicus te Den Haag, bekend als de Leidsche wonderdokter, die in November en December te Middelburg en Vlissingen zitdagen hield en menschen behandelde, althans hen geneesmiddelen aanprees en verkocht. Tegen hem werd veroordeeling gcë:scht tot twee geldboeten van 300, of tweemaal zestig dagen hech tenis. Verdachte erkende geen geneeskun dige bevoegdheid te bezitten, doch tc han delen in het belang der menschheid bij de Gratie Gods. Uitspraak 15 Januari. Een pseudo dokter. Hotelknecht en oogspecialist. Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom had zich to verantwoorden C. A. C., hotelknecht te Roosendaal, die zonder daartoe bevoegd te zijn, geneeskundige dat hoofdzakelijk is voor massage. Hij heeft getuige en anderen ook alleen be handeld in de meening een massage te ver richten. De ambtenaar van het O. M., die aan nam dat verdachte zijn patiënten niet wil lens en wetens had willen bedriegen, wat hij ook afléidde uit de geringe prijs die door hem werd berekend, meende toch ten strengste tegen deze practijken te moeten opkomen, daar ze bijzonder gevaarlijk zijn. Hij eischte een boete van 30 subs. 20 dagen hechtenis. Do kantonrechter direct uitspraak doen de veroordeelde den pseudo dokter tot 40 boete subs, veertig dagen hechtenis, ger te zijn voor een electrisch apparaat practijk had uitgeoefend. Verdachte was Bruiloft. Wij kijken allemaal liever naar een bruiloftstoet dan naar een begra fenis. En ofschoon degene die met z'n beentjes vooruit langzaam in zijn zwavto equipage rijdt, zich nimmer over gebrek aan belangstelling beeft te beklagen, schijnt het ons toch prettiger toe de be langstelling te ondervinden der menigte, als men zoo pas „levenslang" heeft gekre gen. Die belangstelling wordt ook altijd in ruime mate getoond. Op bepaalde dagen is het voor het bureau van derr Burger!ij ken Stand altijd een gewaardeerd schouw spel voor hen, die niets beters te doen heb ben. En zijn de sprookjes van den prins en de prinses, die samen trouwden en nog lang en gelukkig leefden, niet de meest ge liefkoosde verhaaltjes? Waarom zouden die verhalen sprookjes zijn. Zoo pas nog deze week is zulk een sprookje werkelijkheid geworden en de geheele wereld heeft met verteederde belangstelling het oog gericht naar do Eeuwige Stad, waar een koningszoon trouwde met een koningsdochter en waar tientallen vorsten en prinsen, vorstinnen en prinsessen het jonge paar omringden, kar dinalen luister bij zetten aan de plechtig heid en ten slotte de Paus zelf zijn rijken zegen gaf. Het jonge paar is met kostbare geschon ken overladen en groote feesten zijn er gegeven. Als het leven van het kroonprin selijk echtpaar zoo glorieus verloopt als deze feestdagen, dan wacht hun als Ie latere souvereinen over het schoone Italië een heerlijke toekomst. Mussolini staat even wei zwijgend op den achtergrond en langs do lijn van den trein, waarmede prinses Maria José naar Italië reisde, stonden militairen en politie, uit vrees voor aanslagen. De tijden zijn niet gunstig voor koningskinderen. Ook uit Engeland was een prinselijke af gevaardigde tegenwoordig, doch dat was niet de prins van Wales. Die zat eenzaam op een boot naar Zuid-Afrika. Hij gaat ja gen in de bosschen. Verscheidene ItaUaansche paartjes .schij nen een bijzonder verlangen te hebben ge had om tc trouwen op denzelfden dag als de kroonprins. Te Venei ië althans zijn on geveer zestig huwelijken ingezegend, alle maal van paartjes, die uitdrukkelijk dea wensch te kennen hadden gegeven op den- zelfden dag in den echt te worden verbon den als prins Umberto en prinses Marie. Incident. Het „sprookje1' van de Haagsche conferentie trekt minder de be langstelling; het is een bqitcngewoon be langrijk verhaal en geweldig leerzaam, maar ietwat taai. De journalisten, die gedwongen zijn, het taaie verhaal te vertellen, zien daarom gretig uit naar alles wat er een beetje leven in kan brengen, maar de gedelegeer den praten al maar door in een vrede lievende stemming en laten weinig los. Woensdag was er een buitenkansje. Het gebruikelijke „incident" was er en alles wat journalist heette, sprong op, wreef zich de handen en snelde naar de telefoon. Het had niet veel om het lijf. Dinsdag hadden n.l. de besprekingen in de commissie voor de Duitsche betalingen een normaal verloop en Tardieu, de mi nister-president, moet zoo iets gezegd heb ben als: hoe wilt u, dat wij vertrouwen m u hebben, als u niet eens vertrouwen in u-zelf hebt. Niemand der aanwezige Duitschers had zich beleedigd gevoeld. Maar 's avonds zat Tardieu aan tafel met eenige Fransche journalisten en hij vertelde daar in kleuren en geuren, wat hij gezegd had. De journalisten kleurden dat nog een beetje bij en schreven, dat Tardieu de Duitsche delegatie „incapable" had genoemd. Toen de Duitschers dit Woensdagmorgen lazen, meenden zij, dat zij toch eigenlijk als oogspecialist opgetreden en had enkele patiënten behandeld. O.m. had hij behan deld D. V., een man die bijna geheel blind is. Deze werd als getuige gehoord als hoe danig deze mededeelde, dat verdachte eerst zijn oogen had belicht en bij een tweede behandeling een aparaat er op had geplaatst dat een kleine prikkeling teweeg bracht. Hoewel getuige nog geen enkele beta ling had gedaan, was toch overeengekomen, dat vijftig cent per keer betaald zou wor den. Verdachte deelde mee, vertegenwoordi- boos moesten zijn en zij vroegen nu ophel dering. Direct seinden de Duitsche journalisten de ongelooflijkste verhalen over dit „inci dent". Do. Duitscho gedelegeerden zouden woedend zijn en dreigen de conferentie te verlaten enz. enz. Niets was minder waar, want Tardieu zei direct, dat hij dal zóó niet bedoeld had en niet gesproken had van de onge schiktheid tot onderhandelen van de Duit schers, maar slechts over de mogelijke on geschiktheid der Duitschers om het plan- Young te doen bekrachtigen cn uit te voe- De Duitsche gedelegeerden namen daar mede onmiddellijk genoegen en de pret was uit. Jammer. Want het relaas van de onderhandelingen tusschen de geallieer den en de Duitschers, de Oostenrijkers, de Bulgaren en Hongaren leest niemand. Het verst gevorderd is de regeling met Bulgarije. Aan dit land is beduid, dat hot geen moratorium kan krijgen en toen heeft het zich bereid verklaard een kleine 5 millioen gulden in het jaar te betalen. De schuldeischors willen echter 7 mil lioen hebben. Hongarije vecht speciaal mot Roemenië om zooveel mogelijk te kunnen afpingelen, terwijl Oostenrijk bij hoog en bij laag zweert, dat het heelemaal niets kan betalen. Oostenrijk is momenteel niets anders dan Weenen met omgeving en heeft zoodoende niets om „bij te zetten". De toestand zou veranderen als Oosten rijk zich later bij Duitschland kon aanslui ten en dit laatste dan zijn herstelbetalin gen met het Oostenrijkscho percentage ver hoogde, maar aan geallieerde kant heerscht begrijpelijke tegenzin om op zulk een mo gelijkheid te zinspelen. Zij hebben immers indertijd zeiven verboden, dat het ont wrichte staatje zichzelf met den naam van „Duitsch-Oostenrijk" betitelde en tegen het streven naar aansluiting zijn in het andere kamp nog altijd sterke krachten aan het werk. Veel heil en zegen. De koning van Engeland en de president der Ver- eenigdo Staten hebben aan het begin van het jaar hartelijke telegrammen gewisseld, waarin sprake is van de beloften die 1930 voor de bevordering van den wereldvrede door ontwapening ter zee bevat. President Hoover zegt te hopen, dat het groote doel van een beperking der krijgstoerustingen ter zee dit jaar bereikt zal worden. Als men in beider hart kon zien, zou men ver moedelijk gewaarworden dat er naast de hoop nog voor den twijfel plaats is, want het zal een lieel probleem zijn, om vijf zie len tot één gedichte te brengen. Amerika en Engeland hebben veel groo te oorlogsbodems en willen derhalve de kleine gevaarlijke duikbooten afschaffen. Frankrijk heeft echter ccn bijzondere voor liefde voor duikbooten, o.a. omdat Duitsch land eenige kleinere kruisers heeft met groote gevechtswaardo, waartegen de Fransche kruisers niet op kunnen, maar die met succes bestreden kunnen worden door duikbooten, welke Duitschland niet mag fabriceeren volgens het verdrag van Versailles. Ook Japan heeft zich tegen de afschaffing van duikbooten verklaard. D.t pimt kan dus voorloopig wol geschrapt worden van de agenda; daar komt niets van. Daar het nut der groote linie-schepen hoe langer hoe meer problematiek wordt ook al omdat zij een te groot doelwit voor luchtaanvallen zijn terwijl de bouwkos ten ontzettend hoog zijn, kan men wel eenig succes verwachten, als voorgesteld wordt het maken van deze nuttelooze en dure oorlogsbodems to beperken. Vermindering der „bewapening" zou dal evenwel niet beteekenen. Velen verwachten van de a.s. vlootcoa- ferentie althans djt voordeel, dat er een groote toenadering zal worden bereikt tuv- I schen Amerika en Engeland.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9