ALLERLEI ZATERDAG 11 JANUARI 1929 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 HELSCHE MACHINES AAN DE RIVIERA. Een geheel magazijn ontdekt Bij de arrestatie der Italiaansche anir- chisten te Le Oannet aan de Riviera heeft de politie een geheel magazijn van hel- sche machines ontdekt De bommen wa ren, naar een correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, opgeslagen in een loods die in verbinding stond met een cafétje, dat veel door Italianen wordt bezocht. Er waren bommen in alle mogelijke afmetin gen in voorraad, alle gereed voor het ge bruik. Tevens vond de politie in de loods een hoeveelheid ontplofbare stof, en wel dezelfde soort die te Parijs werd ontdekt na de arrestatie aldaar van drie anti-fas cisten. In Le Oannet werden in totaal vijf Ita^ liaansche anarchisten in hechtenis geno men, allen onder de 30 jaar en zonder uit zondering reeds langen tijd berucht. On der de gearresteerden bevinden zich twee gebroeders Enrico en Angelo Puddu. Bij een huiszoeking bleek de politie, dat het tweetal ook bij een reeks van recente in braken betrokken is geweest. Er zijn nog twee gebroeders Puddu, Paulo en Salvatore. Paulo is voortvluchtig en bevindt zich vermoedelijk te Brussel, terwijl Salvatore op het oogenblik in Italië een paar jaar gevangenisstraf op knapt. Allen behooren tot een beruchte anarchistenfamilie. In hun woning te Le Cannet ontvingen zij talrijke anarchisten uit Italië, zoodat hun huis feitelijk als het verzamelpunt van verdachte elementen kan worden be schouwd. Bij de huiszoekingen bleek ook, dat de gearresteerden in connectie hebben ge staan met een zekeren Gatti, die door de politie reeds werd gezocht in verband met den bomaanslag in September op het café „Lilas Blanc" te Nice, waarbij drie perso nen om het leven kwamen. Een onderaardsche schuilplaats van inbrekers. De politie heeft dezer dagen in de Cauerstrasse te Charlottenburg een onder- aardschen gang en onderaardsche schuil plaats ontdekt, waar o. a. ook verscheide ne inbrekerswerktuigen werden gevonden. In verband met deze ontdekking werd een bewaking ingesteld. Donderdagnacht, toen de politie haar waarnemingspost weer had betrokken, doken twee mannen op, die door de politie als de gebroeders Sass werden herkend, die indertijd in verband met de opzienbarende inbraak in de safe van de Disconto-Gesellschaft in de Klei- strasse waren gearresteerd, doch bij ge brek aan bewijs weer op vrije voeten moes ten worden gesteld. De gebroeders, die merkten, dat het niet veilig was, maakten zich uit de voeten. De politie begaf zich daarop terstond naar hun woning, waar de beide broers na drie kwartier eveneens arriveerden. Zij werden gearresteerd, doch weigerden bij hun verhoor eenige inlichtingen te geven. Moord uit wraak. Op 2 September 1927 werd in het dorp Niedermölling bij Wabern de gendarme Wille door den 2G-jarigen vroegeren politie agent Heinrich Claus door een karabijn schot gedood. De dader werd na een hard nekkige belegering door politie en gen darmes, waarbij ook van handgranaten gebruik moest worden gemaakt gearres teerd, en had zich later voor den rechter te verantwoorden. De 18-jarige zoon van Wille was destijds van de vermoording van zijn vader ge tuige en vatte toen reeds het plan op om op de familie van Claus zijn vader te wre ken. Sedert trad hij in dienst bij de poli tie te Frankfort, waar hij zijn dienst tot groote tevredenheid van zijn superieuren verrichtte. Gisteren kwam Wille van Cas- sel naar Niedermölling en verlangde den vader van Claus, den 58-jarigen landbou wer Johann Claus te spreken. Toen deze aan de deur kwam, loste Wille uit zijn dienstrevolver zonder een woord te spre ken twee schoten op Claus, waardoor deze zoo zwaar gewond werd, dat hij later in het. ziekenhuis overleed. De dader belde vervolgens den burge meester op om zich zelf aan te geven. Drie millioen werkloozen in de V. S. De voorzitter van de Vereeniging van Amerikaansche Arbeidsbureaus heeft me degedeeld, dat het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten op het oogenblik drie millioen bedraagt. Een sensationeel gevecht In Serbigal bij Walk heeft zich Woens dag een sensationeel gevecht afgespeeld tusschen politie en misdadigers. Het was de politie ter oore gekomen, dat verscheidene inbrekers bezig waren de op de plaatselijke begraafplaats opgestel de doodkisten van de baronnenfamilie Wolf open te breken. De politie begaf zich onmiddellijk naar do kapel, waar zij inderdaad een aantal inbrekers bezig vonden met hun sinister werk, blijkbaar in de hoop goud en siera den 'te vinden. Toen de misdadigers zich ontdekt za gen, openden zij het vuur. Het gelukte de politie dekking te vinden. Hiorop ontspon zich tusschen beide partijen een regelmatig vuurgevecht, dat den geheelen naéht duurde. De inbrekers schijnen een grocte voorraad munitie te hebben gehad. De politie had versterking gekregen. De kapel kon worden omsingeld waarna de politie verscheidene handgra naten in' den ke'der, waar de bandieten zich verschanst hadden, wierp. Tegen don ochtend deden dezen een po ging door do omsingeling heen te breken. Hierbij werden twee hunner neergeschoten terwijl het don overigen gelukte in het duis'-er te ontkomen. De vervolging werd onmiddellijk opgenomen. Na een kort vuurgevecht werd toen nog een derde misdadiger neergeschoten, die de leider bleek te zijn van een sedert lang bekende dievenbende, die de geheele bevolking van de omgeving geterroriseerd had. Verder bleek, dut de bandieten den kel der van de kapel reeds eenigen tijd als woning hadden ingericht en daar, be halve meubels een groot aantal inbrekers- werktuigen en waponen hadden opges'o- gen. Met ijver wordt thans de bende na gezet. Corruptie-affaire te Frankfort. Naar aanleiding van een aangifte door een ontslagen employé van een Hessische bouwfirma omtrent beweerde bedriege rijen bij staatsbouwwerken heeft de re cherche, naar de „Vos. Ztg" uit Frankfort a. d. Main verneemt, tegelijkertijd te Darmstadt, Isenburg, Spendlingen, Offen bach, Braunheim en Ginnheim een aantal aannemers en postambtenaren gearres teerd en naar het hoofdbureau van poli tie te Frankfort overgebracht. Bij de affaire zouden de geëmployeerden van 15 a 20 firma's betrokken zijn. Een va'sche n-.unter. Naar de bladen uit Wilhelmsburg bij St. Pölpen melden, is de meubelmaker Emil Huth uit Rosenheim in Beieren wegens het vervalschen van bankbiljetten gearres teerd. Bij een huiszoeking in zijn woning werd een volledig ingerichte werkplaats gevon den. Een groote hoeveelheid papier voor het drukken van bankbiljetten en 13 litho graf "sche steenen zijn in beslag genomen. Elf steenen waren reels beyerkt voor het drukken van Oostenrijksche biljetten van 5 en 10 schilling. De vervaa>digde biljetten waren zoo goed, dat zij van echte nauwelijks te on derscheiden waren. EDWARD BOK. t Gelijk reeds gemeld, is te Lake Wales in Florida overleden de bekende Neder- landsch-Amerikaansche millionnair Edward W. Bok. Edward Bok werd in October 1869 in Den Helder geboren. In 1870 emigreerde zijn familie naar Amerika, waar zij echter in zeer armoedige omstandigheden kwam te verkeeren, zoodat Edward reeds vroeg in zijn onderhoud moest trachten te voor zien. Op 10-jarigon leeftijd begon hij als glazenwascher, werd vervolgens loopjon gen, limonadoventer enz. en op 13-jarigen leeftijd telegrambesteller. Leergierig als hij wa6, wist hij met groote moeite en ten koste van tal van ontberingen zooveel geld te sparen, dat hij een encyclopaedic kon koopen. De lectuur daarvan werd de grondslag van zijn ontwikkeling. Aan de personen van beteekenis, wier levensbe schrijving hem op deze wijze in handen kwam, schreef hij brieven en van sommi gen hunner oan. Longfellow, Tennyson en president Garfie'.d kreeg hij antwoood. Later bezocht hij persoonlijk de mannen, die hij bewonderde en zoo gebeurde het ten slotte dat hij tengevolge van de op deze wijze verkregen relaties een betrek king kreeg als secretaris van den million nair Gould. Hij vatte toen het idee op om de vrouw, door speciaal voor haar geschreven artike len te interesseoren voor het lezen van kranten en nadat hij in 1883 had bereikt, dat eenige bladen een bijvoegsel voor vrou wen uitgaven, boekte hij met de door hem uitgegeven „Syndicate Press" een derge lijk succes, dat Cyrus Curlius, met wiens dochter hij later huwde hem de uitgeverij van zijn tijdschrift „Ladies Home Journal" aanbood. Dit blad telde toen 445.000 abon- nées en toen Eok zijn taak neerlegde was het gestegen tot 2.000.000. Dit resukaat had hij aan verschillende nieuwighe len te danken. Zoo loofde hij prijzen uit voor in zijn blad verstrekte raadgevingen, stelde een geneesheer aan om jonge moeders raad te geven en richt te op deze wijze om zco te zeggen het eer ste consultatiebureau voor zuigelingen op, welks weldaden aan ongeveer 90.CG0 kin doren ten goede kwamen. Door den ver koop van teokeningen werd de verbe c.ing van woningtoestanden bevordord. Bok's strijd tegen do overhoersching der Parij- scke mode en zijn veldtocht tegen hot dra gen van vecren bleven evenwel zonder re sultaat. Zijn autobiografie „The Americanisation of Edward Bok" verv, ierf den Pulitzerprijs Behalve dit beek schreef hij nog „Why I believe in Poverty", „Succeswar do", „The young man in business" en „Dollars only". In 1923 loofde hij den Amerikdanschon vredesprijs van 1C0.0C0 dollar uit voor J:et beste plan voor het bestendigen van den wereldvrede, welke prijs door dr. O. A. Silvermore, een lid der New-Yorker vre- desvereeniging werd gewonnen. Bekend is voorts zijn schenking van het zgn. Wilhelminaraam aan de Niouwe Kerk te Delft. M0NDVERZ0RG1NG. Het Duitsche blad „Die Vol tsn ah rung", geeft een aantal wenken aan hen, die er op gesteld zijn, duurzaam een gezónd en krachtig gebit te behouden. Hot zijn deze tien geboden: Stil uw dorst doormiddel van zuiver w? ter. Kook de groenten niet af, om daardoor de waardevolle zouten en vitaminen uit te loogen en weg te werken, maar stoof de groenten, zonder aftroksel verloren te laten gaan. Eet versche vruchten rauw, zoo mogelijk met schil, alleen af^owosschen en boven dien zoo mogelijk kleine hoeveelheden rau we groenten op de boterham of als salade. Eet weinig sui'-or en nog minder koek en zoetigheden. Dergelijke snijzen mogen al'een dage'ijks gegeten worden door per sonen met eon va'sch gebit. Gebruik nooit tandenstokers van me taal, maar van hout, celluloid of veder schacht. Poets de tanden des avonds voor het slapen en draag zorg dat zoedoende de bacteriën niet des nach's hun vernielings werk kunnen aanvangen. In tandpasta of poeder mogen geen scherpe stoffen te vinden zijn. Vermijd heet en koud water, maar voor al te snelle wisseling van warm en koud water. Wacht niet tot gij ondragelijke pijn hebt, maar begeef U naar den tandar's, zoodra gij de geringste aanwijzing hebt, dat er zich ergens een klein gaatje bevindt Eenmaal moet het er toch van komen, en hoe langer men wacht, des te grooter worden pijn en kosten, des te eerder is de tand verloren. OVER SLAAP. De slaap is heerlijk en gezond, daar zijn wij het allemaal wel over eens, maar er zal ook wel niemand zijn, die slapeloos heid niet een vTeeselijke crime vindt. Er zijn twee typen van slapen: die van den normalen, gezonden mensch, die gemakke lijk inslaapt, wiens slaap spoedig de groot ste diepte bereikt, waarin hij een tot twee uren volhardt, om dan langzaam opper vlakkiger te worden, totdat eindelijk het ontwaken in frisschen toestand volgt. Dan is er de slaap van de neurveuse of constitutioneel-psychopatische personen, die moeilijk inslapen en onverkwikt den nieuwen dag ingaan. De eerste soort voelt zich 's morgens het best en moe tegen den avond; de tweede is 's morgens slecht gebuid en moe en voelt zich eerst 's avonds ongewekt en ge schikt tot arbeiden. Bij dit laatste type wordt vaak de slaap in vele de-elen ver deeld, gescheiden door tijden van wakker liggen. Normale personen, die door zorgen of ver driet aan slapeloosheid lijden worden meestal na een paar uur slapen ontijdig wakker, schrijven dan in gedach'en brie ven, maken antwoorden gereed, enz. Ter wijl oude menschen het slecht slapen dikwijls gelaten verdragen, veroorzaakt het bij jongeren onrustigheid, behoefte om van ligging te veranderen, jeuk en krie belen, hartkloppingen geval van hitte, anpsttoostanden, bij zenuwlijders dit alles nog te meer, daar zij over de gevo'gen van don slechten nacht gaan liggen tobben en uitrekenen, hoeveel uren slaap hun in het gunstigste geval nog beschoren zijn. Dr. Hocli, die over dit onderwerp ge schreven heeft in het „Deutsche Med. Wo- chenschrift" en waaraan wij een en 2ndor ontlcenen, zegt, dat daarbij nog komt, dat de slapeloosheid sterk voorbeschikt tot droevige, ja soms vertwijfelde be schouwingen, die met het morgenlicht af nemen of verdwijnen. Er zijn zooveel slaapmiddelen, dat het bijna gemakkelijker is om er een te ma ken dan er een goeden naam voor te be denken. In dit verband vertelt Hoche een aardige weinig bekende bijzonderheid om trent het ontstaan van de benaming Vero nal. Von Mering reisdo teen hij dit middel had sarcongesteld naar Italië cn in den slaapwagen MünchonVerona kwam hij op den inval, het nog naamlooze pracpa- raat veronal te noemen. Door dit groote aantal middelen komt de dokter er toe, steeds weer op verzoek van deii lijder een nieuw voor to schrijven als deze aan het oude gewond is. De ge neesheer, die zijn taak ernstig opvat, moet dieper op den bijzondoren aard van elk ge val ingaan. Van groot gewicht is het ver bieden van schadelijke invloeden, als daar zijn: laat drinken van koffie of thee, laat ingespannen geestelijk arbeiden, veel roo- ken, veel lezen in bed; en het moeilijkste heeft men het ongetwijfeld bij die perso nen, wien men in dit opzicht niets meer te verbieden heeft. Met zuiver suggestieve behandeling krijgt men mooie resultaten bij hen, die tegenover den slaap hun onbevangenheid hobben verloron door de verwachting, dat zij toch niet zullen slapen. Soms helpt het reeds, als dergelijke personen op hun nachtkastje een slaaptablet hebben lig gen en daarmede de zekerhoid zich zoo noodig chemisch slaap te kunnen verzeke ren. Dergelijke menschen zijn vaak onge voelig voor allerlei invloeden, vooral ge luiden. Men moet trachten hun dit af te wennen; overigens helpt vaak afsluiting der ooren met een of ander toestelletje. Het bekende tellen laat dikwijls in den steek; nog minder is het aan te bevelen licht op te steken en te gaan lezen. In den zomer kan men door op te staan en een tijdlang uit bed te gaan het bed aangenaam maken en het slapen bevorde ren. Ook de wijze van toedekking eischt regeling. Warme langdurige voetbaden of een poos voor het naar bed gaan of in den zomer een koel bad vlak voor het gaan slapeh helpen dikwijls. Bij menschen met congesties zijn warme voetbaden vaak nuttig. DE KUNST OM LANG TE LEVEN. Hoe men oud wordt, dat weten allen die oud zijn. De meeste menschen willen echter niet oud zijn, maar wel oud worden. Maar hoe wordt men oud? Deze vraag is zeer algemeen en in den loop der tijden is reeds zeer veel hierover geschreven, maar een oplossing voor dit vraagstuk is nog niet gevonden. Wel worden er verschillende levensregels gegeven. De levenswijze, de aard der bezigheden, de gewoonte van lichaamsbeweging, het landleven, enz. al deze omstandigheden oefenen een grooten invloed op den levens duur uit. Als men de geschiedenis der kluizenaars en kloosterlingen nagaat, d»e een strengen leefregel volgden en een De- schouwend leven leidden, merkt men op, dat velen van hen een hoogen ouderdom bereikten. Voor het bereiken van een hoogen leeftijd worden velschillende raadgevingen gedaan. Vele oude menschen beweren, dat zij hun leeftijd danken aan het feit, dat zij altijd matig geleefd hebben, nooit rookten of al cohol gebruikten en nimmer koffie dron ken. Anderen daarentegen schrijven üui ouderdom toe aan 't dagelijksche gebruik van alcohol en aan het vele rooken. De statistieken hebben bewezen, dat de gemiddelde levensduur van gehuwde na den hooger is dan va«n de ongehuwden; maar daartegenover staan weer ouderen van dagen, die het celibaat aansprakelijk stellen voor hun leeftijd. Het zal een lastige kwestie zijn uit te maken wie van beide partijen gelijk heeft, als men er ooit in slaagt dit vraagstuk op te lossen. Ook de vraag, hoe oud een mensch kan worden, is altijd druk besproken gewor den, niet alleen in den tegenwoordigen tijd, maar ook vroeger. Ruim 100 jaar geleden maakte de ge leorde Hufeland in zijn werk getiteld „Kunst om het menschelijke leven te ver lengen" deze gevolgtrekking, dat eau mensch geboren wordt met een organisa tie, welke hem geschikt maakt om twee eeuwen te leven. Zijn stelling steunde hierop, dat een dier achtmaal zoo lang leeft, als het noodig heeft om op te groeien. Daar een mensch eerst op ongeveer 25-jarigen leeftijd geheel volwassen is, is hem dus ook door de natuur een leeft.jd van tweehonderd jaar toebedeeld. Andere vooraanstaande onderzoekers, zooals I'lourens en Metschnikow, verkon digen de meening, dat de gemiddelde leef tijd van een mensch 100 jaar is, mits hij zich weet te behoeden voor infecties van allerlei aard. Een hooge leeftijd is volgens sommigen ook te danken aan het dagclijksch gebruik van yoghurt, waaraan men dan ook den hoogen leeftijd der Bulgaren toeschrijft. Hierbij zij echter opgemerkt, dat het z g. bacterium bulgaricum, dat hier in de yoghurt voorkomt slechts een aanverwan te bacterie is, ,van die welke men in de Bulgaarsche yoghurt aantreft. Opmerkelijk is het ook, dat zij, die in de koolteerproductio 'werkzaam zijn, een opvallend hoogen ouderdom bereiken, evenals de arbeiders in de azijnfabrieken. Veel opzien baarde de verjongingsthera pie van prof. Veronow te Parijs, die door zijn methode de menschelijke levensduur tot 10 jaar wil uitbreiden. Maar het bewijs hiervoor heeft hij nog niet geleverd. Als men echter lang wil leven moet men niet dansen. Dr. Tigersledt van de univer siteit- te Helsingfors heeft verschillende proeven om na te gaan hoeveel energie er bij het dansen verspild wordt. Hij kwam tot het resultaat, dat bij het dansen van een wals een hoeveelheid warmte verbruikt wordt-, welke voldoende is om 5 liter water van vier graden tot het kookpunt te bren gen. De charleston vergt meer kracht dan noodig is om tien boomen tovellen. Ook de andere dansen vorderen een enorme energie. Het leven in een groote stad is ook zeer nadeelig voor het bereiken van een hoo gen leeftijd. Levensverlenging door onr- hoofding, zooals de Fransche natuurvor- scher Prof. Prériers, na 18 jaren proefne ming bij vele dieren beeft ontdekt, zal ver moedelijk bij de menschen wel niet opgaan. Hoe wordt men oud? Prof. R. Josselin de Jong beweert, dat Eet physiologisch neerkomt op een terug- ren, die gelukkig zooveel licht gaven, dat zij hun weg konden vinden over de smalle, gevaarlijke paden, die zij moesten volgen, wisselden ze slechts nu en dan fluisterend een woord, want de drie Europeanen had den genoeg aan hun eigen gedachten. Mervyn verwonderde zich nog steeds over de bovenmenschelijke schranderheid van zijn vriend in den nood. Alleen de grimeering was een meesterwerk en dat zei hij ook. Het werd me bijzonder vergemakke lijkt door den baard, antwoordde Helston. Die is echt, die heb ik laten staan, toen ik hierheen ging. Niet heelemaal toe vallig overigens, want ik had zoon voor gevoel dat het me wel eens te pas zou kunnen komen als ik voor Hindoe moest spe'.en. En valsche baard zou direct in de gaten zijn geloopen. Wel, een wonder ben je toch! zei de ander. Helston Varne had alle reden, over zich zelf te spreken te zijn. Zijn onverwachre en ontsle'lende ontdekking, dat Mervyn en Mclian als gevangenen weggevoerd wor den, naar de ontoegankelijke streken van deze wilde en meedoogenlooze bende, had hem een schok gegeven, zooals hij er nog nocit in zijn leven een gekregen had. En op hetzelfde oogenblik had hij het onwrik baar besluit genomen, dat hij zou trachten hen te redden, als het moest ten koste van zijn eigen leven. Het was geen gemakkelijke taak die hij op zich nam. maar hopeloos was zij niet. Hij was in dit deel van Indië geboren cn getogen, sprak Hindoestani en andere dia lecten als een inlander en hij had een diepgaande studie gemaakt van alle gehei men en sinistere broederschappen cn stroomingen in deze gecompliceerde maai- schappij. Daardoor was het ook, dat het blinken de voorwerpje die hij dien dag in de rom melkamer op Heath Hover achter net oude huffet gevonden had, heun onmiddel lijk had doen begrijpen, wat de diepere, fatale beteekenis was van Mervyn's ge vangenneming, vooral na wat zijn neei hem had verteld van diens vroeger leven. Helston Varne had een prachtige go:e- genheid om zijn theoretische kennis om trent het Broederschap van de Ster te toetsen en aan te vullen, want zijn Jager, Hussheip Khan behoorde er toe Hoezeer de „Pathan" ook door dure eeden aan de Broederschap gebonden was, aan zijn Europcesche meester was hij door sterkere banden verknocht. De eerste zou hem zeker met zijn leven laten betalen voor wat zij als verraad beschouwden, maar dat deerde hom niot, want als hij zijn meeBter in den steek zou laten, dan ging het om het eeuwige heil zijner ziel. Wre zal ontrafelen wat er in de ziel van een Oosterling omgaat? De gegevens, waarover Helston Varne thans beschikte door de mededeelingen van zijn jager, gevoegd bij wat hem door zijn eigen studie en vroeger onderzoek be kend waren, stelde hem in dc gelegenheid een plan de campagne op te stellen. Drie punten waren daarbij van belang. In de eerste plaats moest hij het Teoken van de Ster tot zijn beschikking hebben om zien te logitimeeren en Husshein Khan was on middellijk bereid hem dit te verschaften. De goden waren wel mot hem, dacht hij, dat ze een afgezant in de gedaante van den Pathanjager op zijn weg hadden ge stuurd. Het tweede plechtanker in dezen storm van angst en gevaar, was het feit, dat ae hoofdlieden van de Broederschap slechts bij hooge uitzondering bij een zelden voorkomende executio als thans stona plaats le hebben bijeen kwamen. Dat ze hem niet zouden kennen was dus geen bezwaar. Hij kende Allah-din-Khan, cat was van meer beteekenisEn met zijn kennis van de wet len en het rituaal van de orde en vooral die van alles wat in cn om Heath Hover was gebeurd en van de persoon en de omstandigheden van John Seward Mervyn, zou het hem niet moeilijk vallen in een goede vermomming, gevoegu bij tegenwoordigheid van geest, die als het er op aankwam, aan onbeschaamdheid grensde en het overwicht van zijn be schaafde persoonlijkheid, bij de terechtzïi- ting een leidende rol te spelen. Maar voor het succes van zijn bevrij dingspoging was zijn hoop gevestigd op de ceremonie van den „louterenden dronk". De veldapotheek van zijn expeditie was goed voorzien en hij zou de kostelijke, bij na, kinderachtige ongecompliceerde gele genheid die dit vreemdsoortige rituaal bood zeker niet ongebruikt laten. Inderdaad, wel waren de goden met hem, dacht hij nogoons. En de lezer heeft gezien hoe Helston Varne's nimmer falonde moed en weifel- looze tegenwoordigheid van geest en zijn onbegrensde gaven, het .hachelijkst werk dat wellicht ooit een Europeaan in de on herbergzaamste uithoeken van een land vol mysterie en gruwzaamheid te verrich ten had, tot een goed einde wisten te brengen. Zijn oogen dwaalden naar het meisje, dat daar onder het sterrenlicht voor hem reed op het steile pad. Daar was de prijs van zijn waagstuken hij had dien ge wonnen Deze emotie was eindelijk in staat hem tot zijn gewone evenwicht te brengen. Hij had niet geaarzeld, ronduit te antwoorden op de vraag van zijn neex naar zijn govoelons voor Me'.ian. Daar wa ren de omstandigheden niet naar. Nu had hij haar gered van een lot, waarvan de af schuwelijkheid hem met felle duidelijkheid was gebleken tijdens zijn kort verblijf bij de Gularzai. En zijn eigen hart zei hem, dat hij haar gered had tot zijn eigen ge luk. Van hun eerste ontmoeting af, dien dag toen hij in den killen kelder van Hcazn Hover had opgesloten gezeten, had hij zich niet aan don invloed van haar bekoorlij ke persoonlijkheid kunnen ontrekken en hij had geen poging gedaan om de groeiende betoovering te keeren. Hij had de natuur lijke ontwikkeling der dingen rustig afge wacht en deze niet geforceerd door re dikwijls op Heath Hover te komen. Ook in de zaken van het hart toonde zich zij'n rustige, beheerschte geest. Zooals zijn ge dachten zich met het meisje bezig hielden, zoo waren die van Melian bij hem, terwijl ze zwijgend door de nacht reden. Ze herinnerde zich, hoe zij zich er op verheugd had, hem te ontmoeten, hier In dit vreemde land. Hoe tijdens de ontstel lende ondervindingen van hun gevangen schap haar gedachten voortdurend naar hem waren uitgegaan, hoe zijn nabijheid haar het eenige lichtpunt in de toestand had geschenen ondanks de stellige verkla ring van haar oom, dat zelfs iemand ais Helston Varne den noodlottigen cirkel waarbinnen zij gebannen waren niet zou kunnen verbreken. En de feiten hadden haar in het gelijk gesteld: Helston Varne was gekomen en had hen de bevrijding gebracht. Alles zou nu ook verder terecht komen, hij was bij hen, wat zou hen kun nen gebeurenZe hielden even halt om ae paarden te laten uitrusten, toen ging bet weer verder. Als het hun meeliep, konden ze binnen vier en twintig uur Mazaran be- reiken, de veilige, sterke stad waar Engel- schen woonden en het gezag in handen hadden. Door den weg die de Gularzai genomen hadden waren zo er nu dichter bij dan toen ze gevangen werden genomen. Maar in de vroege morgen kwam er oen onrustbarende verandering. Een mist steeg op en oversluierde de sterren, wier schijn sel zij zoo noodig hadden op die kronkel paden door den doolhof van rotsen en steenblokken en langs steile hellingen, waar de afgrond nooit ver van de pooien hunner paarden was. Husshein Khan die altijd in de bergen had geleefd schudde misdoedig het hoofd, teen hij om zich hecu keek. Niemand wist beter dan hij dat de meest geoefende bergbestijger zc d hulpe loos wordt als een kind, als de mist hem overvalt. En deze mist zag er naar uw, alsof hij ondoordringbaar dik zou worden. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6