LUCHTVAART RECHTZAKEN LAND-EN TUINBOUW ZATERDAG 11 JANUARI 1829 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 de martelaren voor 't goloof, de verdiensten van het kloosterleven ook voor de cultuur. Het celibaat is de hechte grond voor de zelfstandigheid der Kerk. Tot slot beschouwt, spr. de drogredenen van het Nieuw-Malthusianisme en hoe in de moderne tijd de angst voor het kind is geworden een haat tegen het kind. Na een vurige peroratie eindigt spr. dan zijn rede. Hierna volgden dankwoorden van den voorzitter, waarna de barstensvolle zaal leegstroomde. Deze avond is het tweede succes geweest voor „Katholiek Woer den". Gratis autotochtjes. Gisteravond ia op verzoek van den commissaris van poli tie te Gouda aangehouden de 29-jarige P. A. F. Kok, afkomstig uit Bussum, die in November j.l. was ontslagen uit het Psychopathengesticht te Leiden, en zich nu had schuldig gemaakt aan oplichting te Gouda, waar hij een garagehouder heeft bewogen om hem te vervoeren van Gouda naar Laren. Hij gaf voor, dokter te zijn en nu op verzoek van dr. De Boer te Gouda een operatie te moeten verrich ten in Laren, waar a-chteraf niets van waar bleek te zijn. Ook te Rotterdam heeft hij eenzelfde oplichting gepleegd door zich te doen ver voeren van Rotterdam naar Gouda, Ter wijl hij den chauffeur ook nog voor 5 heeft opgelicht. Hij maakt er dus een ge woonte van gratis autotochtjes te maken ten nadeele van garagehouders. Te Gouda is hij voor den commissaris van politie geleid. Autobusdienst Schoonhoven—Woerden. Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben met wijziging van hun besluit van 25 Juni 1928, waarbij aan A. van Iperen te Schoonhoven, voorzooveel het in de pro vincie Zuid-Holland gelegen gedeelte van na te noemen traject betreft, vergunning werd verleend tot het in werking bren gen van een autobusdienst van Schoonno- ven (Steenenburg) over Polsbroekerdam, Oudewater en Linschoten naar Woerden (centrum der gemeente) en omgekeerd voorzooveel deze provincie betreft, thans bepaald, dat de aan die ve.rgunning ver bonden 5e voorwaarde wordt gelezen als volgt: Het is verboden om: a. rijdende in de richting naar Woer den op de grens van de gemeenten Lin schoten en Snelrewaard en verder reizi gers in de autobus op te nemen. b. rijdende in de richting naar Schpon- hoven te Woerden en verder reizigers in de autobus op te nemen bestemd voor niet verder dan de grens van d© gemeenten Linschoten en Snelrewaard. GROENENDIJK. Pink afgekneld. Donderdagmorgen had de werkman A. B. werkzaam in de coöperatieve maalderij „De Hoop", het on'- geluk met z'n hand bekneld te raken tus- schen een der machines met gevolg, dat hem een pink geheel werd afgekneld. Na eerst door dokter Vlaanderen te zijn ver bonden, word hij voor verdere behande ling verwezen naar het ziekenhuis te Lel den. ZEVENHOVEN. Hoog water. Het water van de Am- stel was zoo hoog gestegen, dat het ten noorden van de spoorbrug over de kade van den Bloklandschen polder stroomde. Door zandzakken en andere versterkingen werd de kade voorloopig opgehoogd en ver der onheil voorkomen. THUISKOMST VAN HET ZESDE RETOURVLIEGTUIG. Bij de K. L. M. ia bericht binnengeko men, dat het zesde retourvliegtuig PH AEN gister te 9.15 uur uit .Constantinopel is vertrokken en te 13.10 te Belgrado is aangekomen. Uit Belgrado werd te 14.10 uur vertrokken en de aankomst te Boeda pest had te 16.40 plaats. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. De aankomst te Schiphol zal waarschijnlijk circa vier uur in de namiddag plaats heb ben. ERNSTIG VLIEGONGELUK BIJ MARSEILLE. Op het vliegveld Istrie bij Marseille heeft gistermorgen een ernstig vliegonge luk plaats gehad. Een leerling-vlieger stortte, op een af stand van enkele kilometers van het vlieg veld, met zijn vliegtuig neer. Twee mili taire vliegers, een kapitein en een monteur stegen terstond op om te trachten den verongelukte hulp te brengen. Van dit vliegtuig raakte echter op een hoogte van 120 meter een vleugel los, zoodat ook dit neerstortte. De monteur sprong met een valscherm uit het vliegtuig, doch werd zwaar gewond. De kapitein verbrandde niet het vliegtuig, dat bij de botsing op den grond in brand geraakte. Zijn lijk was geheel verkoold. De leerling-vlieger werd door andere te hulp gesnelde personen onder de wrak stukken van het vliegtuig weggehaald, doch was zoo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis stierf. Eerste vliegtocht over den hoogsten top van Afrika. De bekende Zwitsersche vlieger Mittel- holzer is gisteren als eerste over Afrika's hoogsten bergtop, den 6200 M. hoogen Ki- limandzjaro, gevlogen. In het toestel be vond zich ook de mechanicien Künze. De beide aviateurs hadden eerst een blanken gewonden jager naar Nairobi vervoerd. Op den terugweg werd besloten het waagstuk van het overvliegen van den Kilimandzjaro te ondernemen. „Tel. De kwestie der Philips-licenties. Naar aanleiding van het vonnis van den - president dor Amsterdamsche Rechtbank van 30 Dec. jl. in het kort geding tusschon de N. Y. Gloeilampen-fabriek Radium te AmsterdamTilburg en den Ned. Bond van Radiohandelaren, waarbij de president den gedaagden bond veroordeelde om zich te onthouden van iederen stap ter uit voering van de op haar vergadering van 19 Dec. 1929 genomen besluiten totdat de gewone rechten over de al- of niet wettig heid dier vergadering zou hebben beslist, op voorwaarde, dat de eischende N. Y. bin nen 14 dagen deze zaak voor den gewonen rechter zou aanhangig maken, ontving mr. C. van Rij, als procureur van Radium, van het bestuur van den bond, via diens pro cureur, mr. S. Zadoks, een schrijven, waar in dit bestuur erkende, „dat de ledenver gadering van onzen bond, dd. 19 December 1929, ongeldig is geweest, wijl niet bijeen geroepen in overeenstemming met het be paalde in statuten en huishoudelijk regle ment, dat de op die vergadering genomen besluiten en gevoerde besprekingen even eens ongeldig zijn. Wij verklaren geenerlei stap tot uitvoering dier besluiten en be sprekingen te hebben genomen of te zul len nemen. Tevens bevestigen wij uwe toezegging, vervat in uw bovengenoemd schrijven, dat door u na deze verklaring geen geding oyer de al- of niet wettigheid van voormelde vergadering, zal worden aangebracht." Dienovereenkomstig zal de N. Y. Radium den Bond dus niet procedeeren voor do Arr. Rechtbank. De Bond van Radio-handelaren heeft inmiddels een nieuwe vergadering tegen 20 Januari bijeengeroepen. Een diefachtige Italiaan. De procureur-generaal bij het Amster damsche Hof vroeg heden bevestiging van het vonnis van de rechtbank, waarbij op 18 October j.l. de 37-jarige Italiaan Luigi Gambino uit Turijn wegens diefstal tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroorde.ld. Hij werd op 9 Sept. gearresteerd omdat hij op een bijwagen van lijn 2 staande den di recteur van het hoofdpostkantoor alhier een portefeuille met poststukken ontrolde. De man werd op heeterdaad betrapt. Gam- bino, die het ten laste gelegde bekende, was in hooger beroep gekomen, omdat hij de straf te hoog vond. Het Hof zal 23 Ja nuari uitspraak doen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. A. N., Katwijk, zich zonder noodzaak ophouden voor een perceel, 2 of 1 <L; M. Th. J. M. overtreding üer ijkwet, 3 X L of 3 X 1 d., met verbeurdverklaring ge wichten; M. v. <L K„ idem, 1 of I d., met verbeurdverklaring lengtemaat; Th. V„ idem, 1 of 1 d., met verbeurdverkl. in houdsmaat; J. C., idem, 4 X 1 of 4 X 1 d., met verbeurdverkl. inhoudsmaten en gewicht; P. J. B., Oegstgeest, idem, 1 of 1 d., met verbeurdverid. gewicht; I. B„ fietsen zonder reflector, /3 of 2 d.j J. v. E., te Leiden fietsen over het Rapenburg O. Z. in verboden ricthing, ƒ1 of 1 d. E. H., Abbenes, fietsen zonder licht, 3 of" 2 d.; P. C. v. Z., fietsen zonder bel, ƒ3 of 2 d.; L. H. S„ Noordwijk, op verboden wijze zand vervoeren, i of 2 d.; H. P. M. v. d. V„ idem, fietsen zonder reflector, ƒ3 of 2 d.; T. de B„ Utrecht, openbare dronkenschap, ƒ5 of 3 d.; M. P„ fietsen zonder licht, 2 of 2 d.; I. J. L, fietsen zonder reflector, 3 of 2d.; W. B. Th. P., te Leiden fietsen over het Rapenburg \V Z. in verboden richting, ƒ1 of ld.; M. te Leiden fietsen over hef Rapenburg O. Z. in verboden richting, 1 of 1 d.; J. V„ te Leiden op verboden tijdstippen vloermat ten uitkloppen, 0.50 of 1 d.; C. v. R., Katwijk, overtreding der verord. Leidon op de straatpolitie, 1 of 1 d.; J. v. d. N„ Noordwijkerhout, geen geldig rijbewijs vertoonen, 3 of 2 d.; A. C. v. d. P., Noord- wijk, fietsen zonder bel, 3 of 2 d.; H. J. M. K., openbare dronkenschap, ƒ5 of 3 d.; H. K., idem, 5 of 3 d.; P. F. H., idem, 5 of 3d.; Al A. vè H„ fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; F. J. W. F„ fietsen zon der bel, ƒ3 of 2 d.; B. Th. P., Noordwijk, springen uit een in beweging zijden tram trein, 1 of 1 d.; W. F. H., openbare dron kenschap, ƒ5 of 3 d.B. S., geen gevolg geven aan het bevel van een verkeers agent, 2 of l'd.; H. M. C. P„ Haarlem, fietsen zonder reflector, 3 of 2 d.; H. Th. M., Voorhout, te Leiden met een motor rijden over het Rapenburg W. Z. in ver boden richting, 1 of 1 d.; G. v. P„ over treding der verord. Leiden op het rijdan, 2 of ld.; C. F. de W., den Haag, te Lei den fitsen over het Rapenburg W. Z. in verboden richting, 1 of 1 d.; J. de B. vr. A. J. Havesloot, te Leiden fietsen over het Rapenburg O. Z. in verboden richting, 2 of 1 d.; H. H. v. M., Katwijk, zich met een brandende sigaret bevinden in een autobus, 2 of 1 d.; C. K., te Leiden zon der vergunning baggeren, 3 of 2d.; J. C. fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; A. K., Lei derdorp, varen zonder vergunning, 5 of 3d.; N. B., Katwijk, fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; P. W. A. v. D„ Rotterdam, met een auto rijden zonder verlicht num mer met letter en zonder rood achterlicht, 2 X 3 of 2 X 2 d.; J. P. de G„ Noord wijkerhout, overtreding der wet open bare vervoermiddelen, ƒ4 of 2 d.; G. v. H., Gissendam, en J. O., Katwijk, in net Kljn-Schiekanaal zand werpen of laten val len, ieder 3 of 2 d.J. 0„ Oegstgeest, geen gevolg geven aan het bevel van e*m verkeersagent, 2 of 1 d.; W. H„ idem, ƒ1 of 1 d.; H. M., N-ijmegen, geen rijbe wijs vertoonen, 5 of 3d.; P. H., met een auto rijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht, 2 X 3 of 2 X 2 d.; J. F. B., met een auto rijden zonder verlicht nummer met letter, 4 of 2d.; H. de L., Ter Aar, met een auto rijden zonder verlicht nummer met letter en zon- OVER GESTIGMATISEERDEN Het wondere geval met Thérésia Neu mann te Konnersreuth, waarbij de Kerk even groote voorzichtigheid als de wereld nieuwsgierigheid aan den dag legt, zij aanleiding om een en ander in herinnering te brengen omtrent soortgelijke gevallen, welke niet zoo zeldzaam zijn als men mis schien denken mocht. Wat verstaat men onder gestigmatiseer den? Men bedoelt ermede personen, die deelden of deelen in de lichamelijke smarten, door Christus in Diens bitter lijden ver duurd, welk deelhebben zich openbaart in wonden aan lichaamsdeel en of ledematen. De graad dier deelname alsmede de uiter lijke zichtbaarheid ervan loopen bij de ver schillende gestigmatiseerden zeer uiteen, terwijl ook leeftijd en stand der aldus be voorrechte personen groote verscheiden heid vertoonen. St. Franciscus van Assissië is, voor zoover bekend, de eerste geweest, die zichtbaar Christus wonderteekenen gedragen heeft; na zijn tijd komen in verschillonde eeuwen vrij talrijke gevallen voor, volgens sommige auteurs wel 300. Ook de H. Theresia en de H. Katharina van Siena behoorden tot de gestigmati seerden; verder zijn o.m. bekend Marina van Escobar; de Dominicanes Ursula Be- nincasa; Dominica van Paradis, tot den landbouwstand behoorend; een christen geworden Moorsche slavin, waarvan sprake is in de levensbeschrijving der in 1640 ge storven Franciscaansche Derde-ordelinge Caecilia Portas©; ook een geval van een persoon uit Azië staat vast, behoorende tot een lateren tijd, terwijl uit de vorige eeuw vallen aan te teekenen: Isabella Hendrickx, een veldarbeid ster, gestorven in 1874; Katharina van Emmerich, Maria van Moerl, Julia V/eiskircher en Louise Lateau (geb. 1850). En bij deze allen schaarde zich thans Theresia Neumann. Gelijk reeds gezegd bestaat er groote verscheidenheid bij de verschillende ge vallen, ook wat betreft de uitwendige teekenen. Hebben eenige personen louter 't zij blijvend of bij tusschenpoozen het gevoel van pijn en smart gehad, zonder eenig uiterlijk spoor ervan, bij anderen versche nen de wondeteekenen pas na den dood of slechts kortstondig gedurende het leven; bij sommigen waren die teekenen zichtbaar vanaf het oogenblik der stigmatisatie tot den dood toe, vele jaren lang, terwijl ze bij anderen periodiek te voorschijn traden op bepaalde dagen of in bepaalde weken des jaars; soms verdwenen ze weer van zelf na verloop van tijd of lieten hoog stens zwakke lid teekenen achter. Ook in vorm, grootte en plaats der won deteekenen heerschfc veelvuldig verschil. In de meest bekende gevallen bevinden zich de wonden aan handen, voeten en zijde; bij meerderen vertoonden zich ins gelijks de wondèn der doornekroon of een schouderwonde, wijzend op de kruisdra ging. Enkele malen is er ook sprake van geeselwonden, van een bloedig zweet, van verwonding aan de polsen al van boeien. Bij enkele personen heeft men dit alles vereenigd aangetroffen. Deze eigenschap hebben echter alle ver wondingen gemeen: zij vertoonen geen spoor van ontsteking of verettering, terwijl bij alle de medische wetenschap machte loos staat. Er heeft bloeduitstorting plaats, bij tusschenpoozen intredend en totaal on verklaarbaar, maar geen dokter kan ge nezing aanbrengen. De verhouding tus- schen de wond en de smart is ook weten schappelijk ongeproportionneerd. De gestigmatiseerden vertoonen ook begeleidende verschijnselen, welke evenzeer van verschillenden aard zijn. Talrijke extasen, geestvervoeringen, vaak jarenlang volslagen of bijna volslagen onthouding van spijs en drank, terwijl de geest onverzwakt en het lichaam gezond blijven; soms treft men zelfs physieke on der rood aohterlichfc, 2 X ƒ3 f 2 X 2 d.; U. G. M. v. W„ met ©en motor rijden zon der verlicht nummer met letter en zonder reflector, 2 X 3 of 2 X 2 d., woont te Oegstgeest; G. Z., Rijnsburg, een auto ia- ten staan met werkenden motor, ƒ3 of 2 d.; J. H., fietsen zonder licht, 3 of 2d.; W. S. A. C., fietsen zonder reflector, 3 of 2 d.; J. F. G. S., idem, 3 of 2 d. A. v. L., Alphen a. d. Rijn, overtreding der in validiteitswet, 3 of 3 d.; A. v. E., Noord wijkerhout, buiten noodzaak een auto on beheerd laten staan, 3 of 3 d.; J. J., overtreding der invaliditeitswet, 5 of 5 d.; B. B., Stompwijk, idem, ƒ5 of 5 d.; J. S„ overtreding van het binnenaanvarings- regl., 4 of 4 d.; J. H., te Leiden fietsen over het Rapenburg W. Z. in verboden richting, ƒ1 of ld.; W. S., idom, 1 of 1 d.; H. A. V., fietsen zonder licht, 3 of 3 d.; W. H., Noordwijk, idem ƒ3 of 3 d.; J. B., Winschoten, te Leiden op den open baren weg liedjes zingen, 2 of 2 d.; H. J. G., zwervende, idem, 2 of 2 d.; A. te Leiden vuil in heb water werpen, 2 of 2 d.; KL W., te Leiden fietsen over het Rapenburg W. Z, in verboden richting, 1 of 1 d.; J. H. v. K., met een handwagen rijden zonder licht, ƒ1 of 1 d.; J. Omfiet sen zonder licht, 3 of 3 d.; S. P., open bare dronkenschap, ƒ5 of 5 d.; F. M-, idem, 5 of 5 d.; J. v. H., fietsen zonder licht, 3 of 3 d.; J. N., te Leiden fietsen door de Morschpoort in verboden richting, 0.50 of 1 d.; H. R., te Leiden fietsen over een hulpbrug, 1 of 1 d.; J. D., te Leiden fietsen over het Rapenburg W. Z. in ver boden richting, 1 of 1 d.; P. J. v. S., idem, ƒ1 of 1 d.; J. G., idem, vrijspraak. mogelijkheid aan om voedsel op te nemen. Verder treft men aan geen of opvallend weinig behoefte aan slaap; ook ongewone ziektetoestanden, ontsnappend aan de er varingen der medische wetenschap. De „gewonden" vechten soms uiterlijk merkbaar met de helsche machten; vaak zien zij de toekomst, weten wat op een afstand gebeurt of zien zaken uit het ver leden, hen tot dusverre onbekend. Volgens geloofwaardige ooggetuigen kennen ze ge wijde voorwerpen uit ongewijde, merken zij de aanwezigheid van een H. Hostie. Een gemeenschappelijk trek bij alle ge stigmatiseerden is: een buitengewone ge steldheid tot lijden, een groot geduld, een vurige liefde tot den Gekruiste, Wiens smarten zij verlangen te deelen. Voorts pleegt zucht naar openbaarheid hun vreemd te wezen, zoodat bij velen dier bevoorrechten allea tot na hun dood geheim is gebleven; bij anderen wisten slechts enkele personen ervan, zooals de dokter, de biechtvader, de bisschop of de klooster overste. Gestigmatiseerden, die wel de openbare aandacht trokken, bleken dit niet zelf te hebben gezocht, doch veeleer terug te deinzen voor den overlast daaraan ver bonden. Het ontstaan der wondteekenen en wat daarmede in verband staat is een vrije quaestie in zooverre hier citeer ik het „Wbld. voor het Kath. Huisgezin", waaraan ik (wie wat bewaart, heeft wat) meerdere bijzonderheid ontleonde in zooverre, dat de Kerk tot hiertoe nog nim mer in deze een absoluut bindende uit spraak deed, maar dat evenmin de profa ne wetenschap ook maar eenigsziqs aan neembare natuurlijke verklaring gaf. Voor den Katholiek is het intusschen van het grootste gewicht bij de beoordee ling dezer vraag, dat de Kerk een feestdag instelde voor heel de Roomsche wereld ter viering van Franciscus' stigmatisatie (17 September). Evenzoo stond Rome feest en officie toe (aan Dominicanen en de dioce sen van Pisa on Siena) ter herinnering aan de stigmatisatie der H. Katharina v. Sie na; idem aan do Oarmelietenorde ter vie- nng van de geheimnisvolle doorboring van het hart der H. Theresia. Verder: meerdere gestigmatiseerden werden door de Kerk heilig of zalig ver klaard. Dus heeft Rome: a. sommige gevallen (H. Franciscus enz.) direct of indirect als bovennatuurlijk erkend b. bij andero gevallen van heilig- of za ligverklaring minstens elke gedachte aan bedrog verworpen. Wat het ontstaan der teekenen betreft, menig gestigmatiseerde, buiten alle ver denking staande, heeft in gehoorzaamheid aan biechtvader en zielsbestuurder alles dienaangaande medegedeeldbegin, ver loop, enz. Zij spreken veelal van stralen, uitgaande, van een kruisbeeld of geconsa- crorde hostie van het Jesuskind of van een engelenverschijning, welke stralen nu eens lichtstralen, dan weer bloedstra len ben brandend boet op de respectie velijke ledematen troffon en de wondetee kenen te voorschijn riepen. Of die stralen als iets werkelijks, objectiefs, moeten wor den opgevat dan wel veeleer als een vi sioen, dat den bevoorrechte tot het bewust zijn brengt van hetgeen in werkelijkheid in hen wordt uitgewerkt, zij hier buiten beschouwing gelaten. Dat de stigmatiseering van groote be- teekenis moet worden'geacht voor de waarheid en echtheid der Kerk, wordt 't allerbest aangetoond door den on- uitputtelijken ijver, welke het ongeloof aan den dag legt om de gestigmatiseerden toch maar als bedreigers, gehypnotiseerden of hysterici aan de kaak te kunnen stellen een hardnekkig pogen, dat echter tot dus verre nog niet tot het beoogde resultaat leidde. Alle onderzoekingen wat hebben bijv. de arme Thérèse Neumann en Louise Lateau moeten uitstaan! waarbij aan de wetenschap geheel de vrije hand werd gelaten, brachten slechts aan het licht, dat voor de verschijnselen, welke men nu een maal niet loochenen kon, geen verklaring ken worden gevonden door de wetenschap. AJO. DE V00RDEELEN VAN MELK- CONTROLE. De Fransohen hebben een spreekwoord, dat in het Hollandsch vertaald luidt: „Kloppen altijd door." (Frappez toujours). Dat spreekwoord heb ik wcleens ge meend in vervulling te moeten brengen ten opzichte van de veefokkerij, en wat daaraan annex is. Maar het valt zoo moei lijk om telkens weer iets te geven dat de menschen met genoegen lezen. Daarom ben ik er wat mee opgehouden, want tot de oonclusie te moeten komen, dat men wel sohrijft, maar niemand het leest, is nu juist niet bijzonder aangenaam Nog te meer doet het onaangenaam aan als men bedenkt, dat wat geschreven wordt bijna nimmer is een ^preeken voor eigen Parochie", maar bijna uitsluitend een wijzen aan de veehouders van de richting waarin voor hun het meeste voordeel is te behalen. Nu kan dat, vooral in de op zeer ouder- wetsehe manier gedreven bedrijven, op verschillende manieren. Men kan door het toepassen van goed berekende voeder- rantsoenen, zeer op de veevouding bespa ren, en toch hetzelfde bereiken. Men kan door een betere en doelmati ge bemesting, gesteund door hulpmest stoffen, met dezelfde kosten meer resul taat bereiken, soms wel met minder kos ten! Men kan door het verbeteren van den veestapel, en het zich toeleggen op het fokken van meer productief vee, de melk- opbrengst van zijn stal beduidend vorhoo- gen. Vooral voor difc laatste is het, dat on- dergeteekende al .meermalen uwe aan dacht vroeg, en ook ditmaal even uwe ge dachten in die richting zou willen leiden. Oorzaak biervoor is, een schrijven dat ik vond in het Groninger Landbouwblad, van den heer J. J. Huisman, voorheen Rijks zuivelconsulent in die provincie, en thans nog belast met het narekenen van de melklijsten van de stamboekkoeien in die provincie. Men is in die provincie begonnen in 7911, en had toen nog maar 800 lijsten. Thans, in 1928, zijn er 2310, dus bijna ver driedubbeld. Graag zou ik de geheele lijst overne men, van 1911 tot en met 192S, maar dat zou een zoo groote hoop cijfers worden, dat ik weer mijn dool zou missen, nl., dat die aanleiding zouden zijn dat men voor de lezing ervan terugschrok. Daarom geef ik ze alleen maar vau de jaren 1911, 1915 of 1916, en 1928. Na 1910 kwam er een gToote inzinking, door de voedselschaarschte, die de dieren niet meer te boven zijn gekomen, wat valt op te maken uit het. feit, dat na die crisisja ren, dc gemiddelden dev jongere koeien zich veel vlugger herstelden dan die der ouderen. Eorst de tweejarigen: In 1911 in 288 dagen 2410 Kg. melk 3.04 pet. is 75.3 Kg. vet. In 1916 in 282 dagen 2848 Kg. melk 3.31 pet. is 94.1 Kg. vet. In 1928 in 29-1 dagen 3089 Kg. melk 3.51 pet. is 109.4 Kg. vet. Dan de 3-jarigeu (Schotten): In 1.111 in 284 dagen 3073 Kg. melk 3.05 pet. is 93.7 Kg. vot In 1915 in 284 dagen 3693 Kg. melk 3.27 pet. is 120.7 Kg. vet. In 1928 in 293 dagen 3811 Kg. melk 3.52 pet. is 134.1 Kg. vet. Do vierjarigen: lip 1911 in 290 dagen, 3785 Kg. melk 3.04 pet. is 115 Kg. vet. In 1916 in 279 dagen 4297 Kg. melk 3.32 pet. is 143.6 Kg. vet. In 1028 in 293 dagen 43S6 Kg. melk 3.51 pet. is 153.9 Kg. vet. De vijfjarigen en oudeven: In 1911 in 292 dagen 4089 Kg. melk 2.95 pet. is 120.6 Kg. vet. In 1916 in 284 dagen 4934 Kg. melk 3.27 pet. is 161.3 Kg. vet. In 1928 in 292 dagen 4790 Kg. melk 3.50 pet. is 167.6 Kg. vet. Zetien we nu de verschillen van 1911 en 1928 bij elkaar, dan wordt dit voor do: tweejarigen: 679 Kg. melk, driejarigen: 738 Kg. melk, vierjarigen: 601 Kg. melk, ouderen: 701 Kg. mlek, per jaar meer. Door de sterk© stijging van hot vetge halte in die jaren bedroeg het verschil in vet. en boteropbrengst nog meer; het was als volgt: Voor de tweejarigen 34.1 Kg. vet of 39.S Kg. boter. Voor de driejarigen 40.4 Kg. vet of 47.7 Kg. boter. Voor vierjarigen 38.9 ^Kg. vet of 45.1 Kg. boter. Voor ouderen 47.0 Kg. vet of 55.5 Kg. boter. Hoe groot nu de finanoieele voordeelcu van iedere soort zijn, kan ieder op ajjn manier nu gemakkelijk uitrekenen. Voor de provincie Groningon rekent de heer Huisman de waarde van de onder- melk op 1.5 cent per Kg., wat dus voor <le dieren door elkaar om de 10 gulden loopt en voor de boter op 9.— per kilo, wat ongeveer 100.per koo bedraagt- Dit omgorekend over de 2310 stuks ge controleerde dieren eon bedrag wordt van ruim oen kwart millioen gulden of 254.100 Men zou de conclusie kunnen trokken dat dit vooral werd veroorzaakt door liet bezetten van vele boerderijen in die pro vincie, door Friesche boeren, met Fviesch vee, maar juist een of twee jaar geleden gaf dezelfde heer Huisman oen publicatie in het licht waaruit bleek dat het ver schil tusschen de zwartbonten en de zwart- blaarden zeer gering was, en zelfs de laat ste nog iets hooger in productie waren dan de eerste. Wanneer men deze gegevens zou uitre kenen met- het oog op de Zuid-Hollandse he toestanden, dan zou men meev uitgaan van het verhoogde aantal kilogrammen melk, maar die meerdere hotorvetop- brengst, heeft daar toch ook waarde, in den vorm van beter vetgehalte van de kaas on van meerdere opbrengst aan wei- boter. De Leidsche kaasmakers zouden weer op andere wijze, meer de Groninger metho de benadorende, hun voordeel berekenen Slaat men dit nu om over een bedrijf van 40 kooien, zooals hier vele worden ge vonden, dan is het voordeel van 1928 ten opzichte van 1911, alleen wat meerdere opbrengst betreft, in een rondo som te schatten op 4000 harde guldens. Zou men met deze cijfers voor ougou er maar niet eens sterk over denken ook eens dat pad te gaan bewandelen? WAAR DE VROUW BELANG IN STELT. Hoe harde verfkwasten weer zacht te maken. Hard geworden verfkwasten kunnen op nieuw zacht worden gemaakt door hen een tijdje in den kokenden azijn te zetten: daarna moet de kwast goed uitgespoeld worden. Hoe men lijm beter kan doen plakken. Om lijm wat l^er te laten i lakken moet men er een weinig glycerine bijvoegen. Petroleum. Bewaar petroleum nooit in doorschijnen de kannen, daar de olie dan veel van haar licht-kracht verliest. De ondervinding heeft geleerd, dat vlammen van brandende pe troleum spoedig gebluscht kunnen worden, door er wat melk over

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 15