Uw Boekttoliding in orde KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 11 JANUARI 1S29 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 INGEZONDEN MEDEDEELING. VANAF 1 5.-VER MAAND. ^riovei^ondc^is^^^^Burcai^v^^^lad^ geilde plaatsen: Jonger, no. 14, B. Blaisse no. 15, H. F. Blaisse en Kuypers no. 22, J. G. Elema no. 23, G. EoJema no. 25, Holle- man no. 26 en v. Beckum no. 28 van de 30 deelnemende rijders. Onze landgenoot Pronk werd gedisqua- lificeerd omdat hij bij liet wisselen van de baan Hooft ©enigszins gehinderd heeft, Pronk had anders een goeden tijd gereden n.l. 2 min. 29 8/10 sec. DAMMEN. Wedstrijden te Alphen. Donderdagavond had een vriendschap- pelijken wedstrijd plaats tusschen het le en 2e tiental der Alphensche dainvereeni- gingen „A.D.C." en „D.E.S." waarvan de uitslagen zijn als volgt: „A.D.C." I „D.EJ3." I 1. J. GodhelpJ. van Oeveren 11 2. J. van BerkelJ. Oosterman 20 3. Joh. v. Of wegenL. Houwelino 2—0 4. J. BijnsburgerH. v. Egmond 02 5. A. W. de KnyffW. den Haas 11 6. W. J. v. BerkelG. de Leeuw 02 7. P. ZuidamA. Boogaart 11 S. P. SpruitG. de Leeuw 02 9. G. KomH. Mens 20 10. J. VerseputH. Wolfert 20 10. 11—9 „a.d.c." n „d.e.s." n d. BevaartW. de Leeuw 02 c. v. d. LindenE. Noorlander 20 c. VisJ. v. Ofwegen 20 W. KruitA. v. d. Ent 20 A. VisserW. de Leeuw 2--0 J. de GraafE. Noorlander 0- -2 B. WetherAdr. v. d. Ent 02 J. v. WieringenJ. v. Ofwegen 20 P. ReynekeA. v. d. Ent 20 A. Vis Jr.Adr. v. d. Ent 02 12—3. „A.D.C." was volledig, terwijl „D.E.S." niet minder dan 9 invallers had waardoor verschillende spelers 2 keer uit moesten komen. Woensdag 22 Januari a.s. heeft de revan che-wedstrijd plaats in 't clublokaal van „D.E.S." WIELRENNEN. Leiclsche Ren- en Toerist-Vereen. „Swift". Zondag a.s. wedstrijd over 5 K.M. Deze wedstrijd wordt gereden in series. Het kampioenschap van Z.-Holland is vastge steld op Zondag 19 Januari. Zij die deze week hun training niet goed waarnemen, kunnen ook niet mee-r:jden. Dan worden daarvoor andere renners genomen. De wedstrijd van Zondag begint precies om 10 u. in het clubgebouw van den heer van Meizen, Nieuwe Beestenmarkt 13. „DE THABOR". Bisschoppelijk Retraitenhuis Eendracht- straat 93, Rotterdam. Postrekening No. 114365. 1518 Jan. Meisjes verg. ƒ6.50 eerw. leider P. Carmeliet. 2023 Jan. Gohuwden, Schiedam e,a. deeln., verg. 6.50, eexw. leider P. Capu- cijn. 2730 Jan. Gehuwden, Sassenheim. Vol tallig, verg. 6.50, eerw. leider P. Passio- nist. 3—6 Febr. Meisjes verg. ƒ6.50, eerw. lei der P. Carmeliet. 1013 Febr. Gehuwden, Heemstede, e.a. deeln., verg. 6.50, eerw. leider P. Domi nicaan. 1720 Febr. Jonge Dames, verg. ƒ10. eerw. leider P. Capueijn. 2326 Febr. Dames Ziekenverpleegsters, verg. 10.eerw. leider P. Jezuiet. 2629 Febr. Meisjes, verg. 6.50, eerw. leider P. Augustijn. 36 Maart Meisjes, verg. 6.50, eerw. leider P. Passionisb. 1013 Maart Gehuwden uit Haarlem, vexg. 6.50. 1720 Maart Meisjes, verg. 6.50, eerw. leider P. H. Harten. 2427 Maart Gehuwde dames, verg. 10.eerw. leider P. Carmeliet. 31 Maart3 April Gehuwde Dames, verg. ƒ16.eerw. leider P. Jezuiet. G9 April Meisjes, verg. 6.50, eerw. leider P. H. Harten. 912 April. Open. 2225 April Jonge Dames, verg. ƒ10. 28 April—1 Mei Meisjes, verg. 6.50. 58 Mei Meisjes vanaf 15 jaar, verg. 6.50. 1417 Mei Meisjes, verg. 6.50. 1922 Mei .Gehuwden, verg. ƒ6.50. 2528 Mei Meisjes, verg. 6.50. 25 Juni Gehuwden, verg. 6.50. 912 Juni Meisjes, verg. ƒ6.50. 1518 Juni Meisjes, verg. ƒ6.50. 2326 Juni Gehuwde dames, verg. 10. 30 Juni3 Juli Gehuwden. Volgens een bepaling van het Hoofdbe stuur is de leeftijd van IS jaar vefeiseht om aan de retraiten deel te nemen, tenzij anders staat aangegeven. Geheele en gedeeltelijke retraiten kun nen steeds worden aangevraagd op de aan gegeven datums. Opening der Retraiten, des namiddags om 6.30 uur; sluiting des namiddags om streeks 3.30 uur.'De ctru itanten worden omstreeks 5.30 uur verwacht. De Nos. der tramlijnen zijn veranderd te Rotterdam. Leest s.v.p. de achterzijde y&n het toegangsbewijs. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR (V ervolg). Na heropening der zitting stelt de voor zitter aan de orde hei voorstel van B. en W. tot verbetering der dorpsstraten. Hier in zijn begrepen de verbetering van de Langstraat tusschen Gravestraat en Plein, geraamd op 23.3S5, van den Achterweg en Schoolstraat breede gedeelte, geraamd op 15.039, Schoolstraat, (smalle gedeelte) geraamd op 3500, en trottoir in de Kerk straat, geraamd op ".30. Voor verharding is gedacht straatklinkers. De heer Prins vraagt of men met de eigenaren reeds tot overeenstemming is gekomen inzake opruiming van stoepen, boomen, afstand van grond enz. De voorz. antwoordt, dat dit met en kelen nog niet het geval is. Deze stellen te hooge eischen. De heer Prins vraagt, of liet niet mo gelijk is, om op hen die niet willen mede werken, onteigening toe te passen. De voorz. antwoordt, dat dit wel kan, maar niet in het belang der volkshuisves ting. Hierna wordt met aigemeene stemmen het voorstel aanvaard. Eén-richting-verkeer In ver schillende straten. Vervolgens komt ter tafel een voorstel van B. en W. om enkele straten in het dorp voor het verkeer met motorrijtuigen in ééue richting gesloten te verklaren. Als zooda nig komen in aanmerking: a. de Langstraat vanaf de Kerkstraat tot het Plein, in de richting van de Kerk straat naar het Plein; b. de Kerkstraat vanaf de Langstraat tot de Burchtstraat in de richting van de Burchtstraat naar de Langstraat; c. de Schoolstraat ran af het Plein tot den Achterweg in cle richting van het Plein naar den Oostdorperweg; d. de Berkheistraat in de richting van het Plein naar den Katv ijkschen weg; e. de Korenlaan in cle richting van de Kerkstraat naar den Windlustweg; f. de Molenweg in de richting van do Kerkstraat naar de Gravenstraat De heer van Leeuwen begrijpt, dat B. en W. naar een behoorlijke regeling van het verkeer hebben gezocht. Hij is van meening, dat bij deze regeling verschillen de menschen die in hot dorp wonen, zullen worden gedupeerd. Hij vreest voorts, dat op het punt Katwijksche wegSchoolstraat nog meer ongelukken zullen voorkomen. Vooralsnog kan hij zich niet met de rege ling vereenigen. De voorz. merkt op, dat er thans meer gevaarlijke punten zijn als hot Plein, de hoek Berkheistraat, Katwijkscheweg, de hoek KerkstraatLangstraat en dat bij de toename van het verkeer het getal ongo- I lukken zal stijgen. Het gaat toch niet aan, terwille vap enkelen, een oplossing achter wege te laten. Bij deze regeling zijn alle gevaarlijke punten behalve de hoek Katwijkscheweg Schoolstraat uitgeschakeld. Hij gelooft, dat, wanneer de regeling een poosje werkt, de klachten wel zullen ophouden. De heer Boender vraagt een spiegel. De heer Boender geeft in overweging, op den hoek KatwijkschewegSchoolstraat een spiegel te plaatsen. De voorz. ontraadt dit.. De ervaring met spiegels opgedaan, is met gunstig. De heer Prins is het met den voorz. De heer Wouters wijst erop, dat bij hand having van den huidigen toestand wande laars zich niet rustig kunnen bewegen. Ook voor kinderen is het gevaarlijk. De heer Versteeg zegt, dat hij al meer malen heeft voorgesteld de Berkheistraat te verbeteren. Zijn voorstel is echter nim mer in behandeling gekomen. Dat dezen weg te smal is voor hot verkeer is dezen morgen weer bewezen, want de schutting van den heer van Sillevoldt is in elkaar gereden. De heer van Leeuwen brengt in het mid den, dat het noodzakelijk is, indien de re geling tot stand komt, de snelheid te be perken. Verder vraagt hij, of ontheffing kan worden verleend vcor winkeliers, die in de omgeving Plein—Langstraat wonen en in de Berkeistraat stallen. De heer Prins sluit zich daarbij aan. De voorz. verzet zich tegen het toestaan van ontheffingen. De heeren Vogels, Prins en van Leeuwen blijven aandringen op het geven van ont heffing. De voorz. wil de mogelijkheid wel onder zoeken, maar geeft te kennen, dat B. en W. zich tot niets gebonden achten. Hierna wordt het voorstel zonder hoof delijke stemming aanvaard. De heer van Leeuwen wil geacht worden te hebben te gengestemd. Uitbreiding politiecorps met 15 man. Vervolgens is aan do orde een voorstel tot uitbreiding van het politiekorps met 13 agenten, 1 hoofd-agent en 1 schrijver en tot het aanschaffen van een motorrij wiel met zijspan. De kosten worden ge raamd op ƒ42.925.2394.50 voor eerste aanschaffing van kleeding en bewapening en 1500 voor een motorrijwiel. De heer Boender meent, dat de voorz. wel wat ver is gegaan. Hij gelooft niet, dat de aigemeene veiligheid beter zal wor den gediend. Wassenaar heeft 'n rustige be volking. Alleen op de spitdagên is er meer dan gewone bedrijvigheid. Hij zou daarom evenals Rijswijk een brigade vooi de bij zondere drukke dagen willen instellen. De heer Prins is geschrokken van de groote kosten. Hij merkt op, dat Wasse naar nog immer een landelijke gemeente is en dat geen bewaking kan wjrden in gesteld als in een dichtbewoonde gemeente. Hij vindt daarom een constante bewaking met een groot aantal manschappen overbo dig en vraagt of niet met wat minder man schappen kan worden volstaan. De heer Versteeg heeft geen oewondo- ring voor het voorstel. Hij mpenr, dat bij een betere organisatie zooveel mannen niet noodig zijn. Hij wil de manschappen meor zelfstandigheid geven. Een uitbreiding met 6 man ware vooral ook met het oog op de kosten, voorhands voldoende. Kan,'t niet minder? De heer Provo Kluit vraagt of niet met minder manschappen kan worden volstaan, wanneer meer gebruik gemaakt zou war den van motorrijwielen. De heer Drop heeft tot zijn bevreemding weinig gemerkt van waardeering voor het voorstel. Hij begrijpt dat niet. Hij vindt het een schande, dat er 's nachts geen be waking is en aan het posthuis bijna nim mer gehoor is te krijgen. Wanneer het voorstel wordt toegestaan, dan zijn ten gevolge van de regeling omtrent arbeids tijd, verloven enz., tng maar 5 mannen voor bewaking beschikbaar. Hij meent, dat de voorzitter een goeden kijk heeft ge had, op hetgeen noodig is en daarom juicht hij het voorstel toe. De heer van Barneveid is voor heb voor stel, doch doet een berc ep op den voorzit ter om ook ingezetenen voor benoeming in aanmerking te doen komen, zelfs al zijn zo niet gediplomeerd. De heer van Tol juich' het voorstel even eens toe, evenzoo do heer Wouters. De heer Vogels acht het noodzakelijk, dat in deze gemeente, zoo dicht bij den Haag gelegen, een goed uitgerust politie korps is. Het zou andeis wel eens gebeu ren kunnen, dat de criminaliteit naar hier werd verplaatst. Verder is hij van moo ning, dat de bedragen, welke aan loonen worden uitgegeven, geed zijn besteed. Hij ondersteunt verder het voorstel-Van Bar neveid. De voorz., de verschillende opmerkingen beantwoordend, zegt, dat in Rijswijk een hulp-brigade is ingeste.l, voornamelijk ook met het oog op de drukte bij wielerwed strijden. Voor deze gemeente zou een hulp brigade groote bezwaren medebrengen. Verder merkt hij op, dat het in zijn be doeling ligt enkele agenten een cursus te doen volgen in verkeersregeling. Onver antwoord zou hij het achten, als er 's nachts geen behoorlijke bewaking 3s>. Spreker heeft zijn licht opgestoken in Bl->e- mendaal, een gemeente met ongeveer ge lijke omstandigheden als deze. Ook daar is een groot aantal manschappen, ofschoon die gemeente nog 2 voordeelen heeft bo ven Wassenaar, n.l. 1400 H.A. minder ge bied en geen groote erkeersweg als de Rijksstraatweg. Tegenover den heer Versteeg merkt hij op. dab bij de huidige dienstvoorwaarden zelfstandige surveillancediensten niet meer mogelijk zijn. Voor surveillance kan blijk-n de ervaring Ieders geen gebruik worden gemaakt van motorrijwielen. Spreker is niet ongenegen ingezetenen te benoemen, mits zij evengoed ziin als sollicitanten. Het is echter zijn voornemen, om de besten te kiezen. De heer Versteeg blijft van meening, dat met een geringer aantal agenten kan wor den volstaan. Een groot gebied in deze gemeente heeft geen bewaking noodig. De heer Boender, alhoewel geen waren voorstander, is van meening, dat het voor stel op verschillende punten, verbetering zal brengen en zal daarom voorstemmen. Het voorstel z. h. st. aange nomen. De heer Versteeg vraagt stemming, maar wordt niet gesteund. Daarop wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorz. deelt daarop mede, dat bij den Delftschen Motorhandel te 's-Graveu- hage en bij den heer Will alhier prijsop gaaf is gevraagd voor levering van een Harley Davidson motorrijwiel met zijspan. Eerstgenoemde geeft op 1500 met 15 pet. korting, de ander 1500. In verband met vroegere wensehen, om via den Wassenaar- schen handel te koopen, vraagt de voorz. den Raad, welken weg moet worden be wandeld. De heer Boender meent, dat de Indian- motor evengoed is en veel goedkooper en geeft in overweging dit merk te bestol len. De heer van Barneveid vraagt of bij aan koop elders de handel hier provisie zul krijgen. De heer Vogels acht de handelwijze van den eersten reflectant niet fair en wil op zijn aanbieding niet ingaan. De heer Drop merkt op, dat hier geen agent is. Men is dus geheel vrij in zijn levering. Hij acht het daarom niet correct den handel een cadeautje te geven. De heer Prins wil een motorrijwiel aan schaffen, dat door den Wassenaarschen handel kan worden geleverd. De heer van Leeuwen vraagt, waarom geen offerten bij andere handelaren Ier plaatse is gevraagd. De discussie duurt eenigen tijd voort, waarna de heer Prins voorstelt, om steeds bij den handel ter plaatse te koopen, ook wanneer de gemeente de provisie zou kun nen besparen. Dit voorstel wordt aangenomen met ai gemeene stemmen. Het werkloosheidsvraagstuk wordt onderhanden genomen. Daarop zegt de voorz., dat hij van oor deel is, dat het werkloosheidsvraagstuk met alles wat daaraan vastzit als werk verschaffing, steunuitkeering enz. in de/.o gemeente niet voldoende, wordt behandeld. Hij wil daarom een commissie uit den Raad aanwijzen, om een en ander te onderzoe ken en te bestudeeren. Zelf zal hij het voorzitterschap ver vullen. In de commissie worden benoemd de heeren van Tol, van der Kroft, van Leeu wen en Boender, die allen dc benoeming aannemen. De exploitatie van DuinrelL Tenslotte komt ter tafel een voorstel van B. en W. omtrent de exploitatie van de aangekochte gronden op Duinrell. De voorz. zegt, dat de heer Drop, beter met deze aangelegenheid bekend als hij, net voorstel zal voorleggen. De heer Drop zet het verkavelingsplan uiteen. Hij merkt op, dat de grond op het oogen- blik, met inbegrip van de kosten van we genaanleg 7.50 kost. Hij gelooft niet, dat gezien de prijzen, welke in Rijksdorp be dongen worden, een hooger prijs zal kun nen worden gemaakt. Neemt men nu aan, dat. het nog wel 5 jaren zal duren, vooraleer de grond ver kocht is, dan zal in dien tuaschentijd nog een renteverlies worden geleden van 80.000. Hij acht het daarom verstandig te trachten dezen grond zoa snel mogelijk te verkoopen en in greote perceelen. Hij toont verder aan, dat heb perceel bosch, dat men als wandelpark had gedacht voor de gemeente als bezit weinig waarde heeft en dat de kosten, welke daarop zullen drukken niet overeenkomstig het nut zullen, zijn. Hij heeft berekend, dat deze 4 1/2 H.A. per jaar ongeveer 15.000 zullen kos ten. Hij doet daarom het voorstel, om ie trachten ook dit perceel van de hand :.e doen, en bij den verkoop te bedingen, dat het natuurschoon zooveel mogelijk moet worden ges-paard. De heer Prins begrijpt niet, hoe den heer Drop aan den prijs van 7.50 is ge komen. Hij wil er op wijzen, dat hij inder tijd voor aankoop heeft gestemd omdat hij meende, dat de gemeente daardoor den sleutel voor het achterliggend terrein in haar bezit zou krijgen. Het aangekochte terrein kwam langs een breeden weg te liggen en de gemeente zcu geheel baas zijn. De heer Drop brengt in liet midden, dat bij den verko p uitwegen zijn bedongen en dat het de bedoeling was een bosch te hebben. Nieuwe gezichtspunten. De heer Prins merkt op, dat men niet mag concludeeren, dat de kostprijs 7.50 bedraagt. De grond is gekocht voor onge veer 2.50. Wanneer nven nu 40 canon betaalt, dan kan er gebouwd worden. Het aanleggen van een parallelweg is niet noo dig. De heer Wouters is het met den heer Prins eens. Hij wijst erop, dat behoud van het boschjo voor eventueele noodige verfraaiing van het Dorp gewenseht is. Een park van pl.m. 3 H.A. aansluitende aan de omgeving van de N. H. kerk zal oen waardevol bezit voor de gemeente blij ven. De voorz. merkt op, dat de gezichtspun ten, welke thans naar voren zijn gekomen, hom niet bekend warea. Hij kan daarvour wel wat gevoelen. Het lijkt hem daarom beter het voorstel te splitsen. De perceelen aan clcn Katwijksohenweg zouden kunnen worden verkocht behoudens een strook aan de achterzijde en aan de voorzijde voor eventueelen aanleg van ee-i parallelweg, i Omtrent het bosch ware na der te beslissen. De heer Prins wijst, erop, dat de ge meente het bosch, ware de financieele om standigheden dezelfde gebleven, wel had kunnen houden om ook aan deze zijde van het Dorp een fraai entree te verkrijgen. Mocht in de toekomst blijken, dat het be zit te duur wordt, dan kan nog tot ver kaveling en verkoop worden besloten. De heer Drop is van oordeel, dat het be ter is, om deze kwestie nog eens nader onder oogen te doen zien en stelt voor cle beslissing uit te stellen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Hierna sluiting der vergadering. WARMOND. Geboren: Johanna Catharïna Maria, d. van C. Okkersen en Ch. H. Iverkhoff. Cornclis Theodorus, z. van J. Warmerdam en S. M. Hoogeveen. Wilhelmina Jantje, d. van R. Rozema en W. Postmus. Getrouwd: D. A. van Beek jm. 22 j. en P. v. d. Sleet jd. 21 j. Gevestigd: M. Klaver van Lands meer. J. Wielinga van Landsmeer. A. M. van Seggelen van Alkemade. E. W. Hieronimus van Brussel. H. v. d. Meer van Uithoorn. A. A. Olierook van Rome. J. M. J. de Greef van Js Graven- hage. J. Mink van Amsterdam. Vertrokken: \Y. Zitman en gezin naar Leiden. O. M. J. Zwetsloot naar Voorschoten. H. F. M. van Grieken naar 's Gravenhage. A. J. A. Schulte naar Monster. H. van Bladel en gezin naar Sassenheim. H. F. Wennekes naar Schoonhoven. J. O. M. Velzeboer naar Grootebroek. A. C. Schrijvers naar Dord recht. C. van Volzen naar Leiden. G. v. d. Horst naar Oegscgeest. G. Scha- vemaker naar Lisse. J. Koppers naar Wassenaar. J. de Koekkoek naar Oegst- geest. G. J. J. van Seggelen naar Lisso. J. O. van de Schuur naar Sassenheim. A. Amdeweg naar Rotterdam. C. O. Modde naar Leiden. J. Bruinsma naar Leiden. P. Winkes naar Leiden. W0UBRUGGE. Geboren: Jacob, zoon van K. Roos en E. Langeraar Jan, zoon van K. Roos en E. Langeraar. Overleden Johanna de Jong oud 3 maanden. BODEGRAVEN. Slachthuis. In de maand December zijn in het gemeentelijk slachthuis ge slacht 127 koeien, 7 paarde, 70 varkens, 630 nuchtere kalveren, 74 graskalveren, i4 schapen en geiten terwijl nog 78 varkens voor huisslachtingen werden gekeurd. „Hercules" Woensdagavond gaf de gymnastiekvereniging „Hercules" haar jaarlijksche uitvoering in hotel v. Haaften. Het zeer varieerend programma werd on der leiding van den directeur, den dieer F. Ph. Mauror uit Utrecht, zeer correct uitgevoerd. Na afloop sloot een gezellig bal den avond. Loop der bevolking. Op 1 Januari bedroeg de bevolking dezer gemeente 3043 mannen en 3272 vrouwen, totaal 6315 personen. Zij vermeerderde in 1929 door geboorte met 65 mannen en 70 vrouwen, totaal 153 en door vestiging met 211 mannen en 229 vrouwen totaal 440. Totale vermeerdering derhalve 575 personen. Zij verminderde in 1929 door overlijden met 28 mannen en 27 vrouwen totaal 55 en door vertrek met 247 mannen en 282 vrou wen, totaal 529. Totale vermindering derhalve 584. De bevolking is derhalve teruggegaan met 1 man en 10 vrouwen en bestond op 1 Januari 1930 uit 3012 mannen en 3262 vrouwen totaal 6304 personen. In 1929 werden als levenloos aangege ven 8 kinderen waarvan 3 van het m. en 5 van het vr. geslacht. Er werden 45 huwelijken gesloten en een echtscheiding ingeschreven. Overleden: D. Plomp, 5 d. (overle den te Leiden). P. Vink, 8 mnd. Gevestigd: W. Hak en gezin van Alkmaar. Vertrokken: M Th. Bontje naar Zwammerdam. C. dc Jong naar Sassen heim. J. J. Vlaanderen en gezin naar Bloemendaal. Ph. de Bruijn' naar Kat wijk. E. Batelaan naar Katwijk. WOERDEN. Tweede lezing van „Katholiek Womlen'\ Er was Woensdagavond geen plaatsje meer 'onbezet in het Patronaat. De tweede lezing van „Katholiek Woerden" trok zoo veel belangstelling, dat de bezoekers op gepropt moesten staan, achteraan, opzij en vooraan. Na de gebruikelijke welkomst woorden van den voorzitter, deelde deze mede, dat de vierde lez'ng, te houden door pater Borormaeus de Greeve tot on derwerp zal hebben: „Het ideaal van het Christelijk huwelijk" inplaats van het oor spronkelijk onderwerp „Rome en de Paus". Hierna behandelde de spreker van de zen avond pater H. de Greeve S. J. uit den Haag, het onderwerp: „De Kerk en de kuischheid". Spr. wilde dit onderwerp eens anders behandelen dan gewoonlijk. Wegens de breedte en diepte er van moet meer de positieve kant: het opbouwen, bezien wor den dan de negat'eve kant. Er is één groot contrast in de wereldmen levert opbouwend werk in 't stoffelijke, maar het zedelijk leven wordt geruïneerd. Merk waardig is het, dat men, waar het gaat, de bestaande beschaving te vernieuwen, de onkuischheid bevordert. Wij katholieken moeten de kuischheid bevorderen. De Kerk nu en do kuischheid hooren bij elkaar als moeder en dochter. Door velen nu wordt d:e Kerk beschouwd als een tiran, wat voor dezulken een ondraaglijk iets is. En toch is de Kerk op dit punt juist een moe- der. Spr. verdeelt nu zijn lezing in 3 deelon: een kort voorwoord, een kort historisch overzicht en wat de Kerk aan dc kuisch heid heeft te danken. De kuischhe'd hangt samen met het vermogen, waardoor voor zien wordt in de bevolking. Zoo'n vermo gen moet om haar belangrijkheid reeds ge handhaafd blijven. Het eerste doel is niet genot, noch egoisme, maar behoud van dc soort. Misbruik echter loopt tot 't diepst verval. Dit kan nooit goed gepraat wor den met liefde, want liefde trekt omhoog en hartstocht omlaag. Dit misbruik kan intelectueel, moreel en physiek gezien wor den. Spr. beschouwt elke zienswijze apart en behandelt daarna een moeilijkheid door Rousseau opgoworpen betreffende hel ce libaat: wat zou er van het menschelijk ge slacht terecht komen als het cel baat al gemeen beoefend werd. Deze moeilijkheden worden omvergeworpen door uitspraken van Thomas van Aquino, Augustinus, Tol stoi e.a. De laatsten gaan 't verst. Zij ne men het geval eens aan. Bij het ophouden der wereld zou het dan veel beter zijn te eindigen in volmaakte schoonheid, ter wijl de maatschappij haar rol vervuld zou hebben. De stad Gods werd dan veel eer der voL In het tweede deel: het historisch over zicht bespreekt spr. de strijd, die de Kerk altijd gevoerd heeft voor de kuischheid of tegen de maagdenroof. Waar ketterijen optraden werd de maag delijkheid afgeschaft. Opmerkelijk is het, dat de dwaalleer niet de kracht bezat dit van haar leden te eischen. Spr, gaat dit nu bij de ketterijen van de vroegste tijden in de achtereenvolgende eeuwen tot nu toe. De moderne tijd met het streven van som migen voor vrije liefde, tijdshuwelijk enz. wordt niet het minst door spr. gehekeld. Na de pauze behandelt spr. liet derde deel: wat de Kerk aan de kuischheid te danken heeft. Eet celibaat mar' t den priester het Godswcrk mogelijk. Niets an ders bindt hem, hij kan zich geheel geven aan zijn taak. Spr. beziet in dit licht een persoon als de H. Franciscus Na-verius. Het werk van zoo iemand ia onmogelijk in een gehuwd leven. Spr. verklaart de in vloed van de geestelijkheid, van de macht van het voorbeeld van de priestei', juist door het celibaat. Eveneens de schat van charitatieve instellingen, de lenigers van menschenleed, als een pater Damiaan b.v„

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14