UIMING SEIZOEN-O Abdijsiroop BUITENL. BERICHTEN Extra Lage Prijzen T\ Bresstraat S28 LAND- EN TUINBOUW SPORT BONBONS. f RIJD AG 3 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 ONGELUKKEN AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. Vijf dooden, zeven zwaar gewonden. In den Nieuwjaarsnacht is bij Insterberg in Oost-Pruisen een ontzettende ramp ge beurd. De trein van Insterberg naar Tilsit is kort nadat hij InsteTberg verlaten had op een autobus gereden, welke geheel werd verbrijzeld. Bij deze ramp zijn tot nu toe vijf dooden en zeven zwaar gewonden te betreuren. De geheele linkerzijde van de ibus werd door de locomotief van den trein vernield en alle passagiers die aan deze zijde zaten, kwamen onder den trein, die hen nog een twee honderd meter verder meesleurde. De locomotief werd met den bagagewagen uit de rails geslingerd. De conducteur van de autobus die nog op het laatste öogenblik van den wagen wilde springen, werd door de locomotief geheel in stukken gescheurd. Drie passagiers wer den op slag gedood. De vrouw van een leeraar werd zoo zwaar gewond, dat haar beide beenen geamputeerd moesten wor den, ze is gistermiddag overleden. Een zes tienjarig meisje werden de beenen afge reden. Een andere vrouw werd zwaar ge wond, terwijl haar vijftien jarig dochtertje een schedelbreuk kreeg. Een Berlijnsch student die de vacantie te Insterberg had doorgebracht en zijn zuster werden zwaar gewond. De baanwachter die verzuimd had de boomen neer te laten, lag bewusteloos in het wachthuisje met een gebroken lamp naast zich. Men vermoedt dat hij door gas vergiftiging het bewustzijn had verloren. De man die een zeer goede reputatie ge noot, is nog niet verhoord kunnen worden. EEN NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. Te Chicago werden een vrouw en haar beide kinderen gedood door het ontploffen van een bom, die zij in een pakket ontvin gen. Verder werden vijf personen door de ontploffing gewond. SNELTREIN BAZEL—AMSTERDAM AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Op het traject WezelEmmerik ontdek te gisteren bij een overweg een voorbij ganger, dat de rails over eenige meters los op de dwarsleggers lagen. Hij waar schuwde direct het dichtstbijzijnde blok huis,, dat den spoedig passeerenden snel trein Bazel.Amsterdam de plaats zeer langzaam liet langs gaan. Indien de trein met volle vaart had gereden, zou waar schijnlijk een ongeluk zijn gebeurd. Men neemt aan, dat de rails door het passeeren van een zware goederentrein zijn losge raakt. „Tel." SYLVESTER-AVOND. 382 arrestaties te Berlijn. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn door de politie te Berlijn niet, minder dan 382 arrestaties verricht. In de meeste gevallen betrof het orde verstoringen. Bovendien'hadden arrestaties plaats wegens vechtpartijen, dronkenschap misbruik maken van brandalarm-telefoons en baldadigheid. In den Sylvesternacht werd de brandweer niet minder dan 52 ma len gealarmeerd. In hoofdzaak betrof het kleine branden. Een. groote brand brak uit in het atelier van Mannesmann Roehren Werke. De brandweer verscheen hier met groot materiaal, terwijl bovendien een drij vende stoomspuit aan het blusschingswerk deelnam. Steekpartij te Hamborn. In den oudejaarsnacht is het te Ham born tot hevige gevechten gekomen, waar bij een persoon gedood en drie zwaar ge wond werden. Op den „Goetheplatz" kwam Franz Schwarz met zijn broeder en zwager in ge vecht met drie tot dusver onbekende per sonen, in het verloop waarvan Schwarz zóó ernstige messteken opliep, dat hij onmid dellijk overleed. De daders vluchtten, zoo dat de politie hen niet kon arresteeren. In den loop van den nacht kwam het verder nog tot drie vechtpartijen, waarbij drie personen met messen zóó ernstig toe getakeld werden, dat zij in het ziekenhuis moesben worden opgenomen. Te New York. De overgang van het oude in het nieuwe jaar is op de gebruikelijke wijze in New York gevierd. Zelfs onder de verscherpte drankwetbepalingen vloeide de alcohol in strop men. Alle cabarets en restaurants waren stampvol. Op de balcons der groote dans gelegenheden verdrongen zich de men- schen, om met luid gejuich het nieuwe jaar binnen te halen, terwijl de in de haven liggende schepen hun sirenen en stoomflui ten lieten gillen. Verkeersverandering in Rome. De eerste Januari heeft den Romei nen een groote verkeershervorming ge bracht. Uit het centrum der stad zijn alle trams verbannen en vervangen door groote autobussen. De tramdienst blijft beperkt tot de voorsteden en de nieuwe stad gedeel ten, welke zij met de ringbaan verbinden, die de city omringt. Daar trams en buslijnen opnieuw genum merd zijn en ook andere routes volgen, heerscht op het oogembük bij het publiek nog groote onzekerheid. Iedereen bestu deerde vandaag de route-kaarten- en kwam ten slotte toch nog verkeerd te recht. De prijzen zijn echter verminderd. De voorbeelden van dit nieuwe systeem zijn reeds duidelijk gebleken, daar liet ver keer sneller plaats vindt, zoodat de ver binding van de buitenwijken met de bin nenstad veel beter is geworden. Een pret- tigen indruk maakt het feit, dat de nauwe en bochtige straten thans bevrijd zijn van de trams. DIRECTEUR VAN BIOSCOOP TE PAISLEY IN ARREST. Nog 22 kinderen in 't ziekenhuis. Op het oogenblik worden nog 22 kinde ren, die gewond zijn bij den brand in bet bioscoop-theater te Paisley, in het zieken huis verpleegd; de toestand van twee kin deren zou ernstig zijn. De directeur van het theater is hedenmiddag gearresteerd onder beschuldiging van het veroorzaken van dood door schuld. De ramp, die aan 70 kinderen het leven kostte, is de grootste van dezen aard, die ooit in Groot-Brittannië heeft plaats ge had. Tofc dusver was de ernstigste bios coopramp in h.et Vereenigd Koninkrijk de brand, die in 1926 in een bioscoop te Druru- collogher in de nabijheid van Limerick woedde, waarbij 50 menschen in de vlam men omkwamen. Maar de verschrikkelijkste bioscoop- ramp, die de wereld ooit heeft aanschouwd vond in 1908 plaats te Boyerstown in Penn sylvania. Niet minder dan 200 personen kwamen daarbij in de vuurzee en in het gedrang van een ontzettende paniek om het leven. Behalve de genoemde verdienen nog de volgende bioscoopbranden vermelding: Januari 1908. 16 kinderen om het. le ven gekomen en 32 gewond te Barsley in Engeland. November 1912. 40 kinderen omgeko men te Bilbao in Spanje. April 1917. 4 kinderen verbrand en 10 gewond te Deptford in Engeland. Juni Ï919. 80 dooden te Valence in Frankrijk. Juli 1919. 2 dooden en 2 gewonden te Welling in het graafschap Kent. November 1921. 20 kinderen om het leven gekomen te Berlijn. April 1924. 26 personen te Mexico City verbrand. October 1924. 26 dooden te Athene. December 1926. 7 dooden te Alexan- drië in Egypte. Januari 1927. 78 dooden bij den brand in de Laurier-bioscoop te Montreal in Canada. Februari 1928. 30 personen om het leven gekomen te Movingo in Italië. De ramp te Montreal ligt nog versch in het geheugen. De directeur der bewuste bioscoop werd onder beschuldiging van doodslag door de rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl twee van zijn employe's elk één jaar kregen. Versch in de herinnering ligt ook nog de ramp in een ouden Madrileenscheu schouwburg in September 1928, die aan 170 personen het leVen kostte. HOOFDCOMMISSARIS VAN DETROIT GEWOND. Door bandieten op straat beschoten. Bandieten hebben gister te Detroit een twaalftal schoten gelost op Henry Garvin, hoofdcommissaris van politie, die persoon»- lijk krachtig heeft deelgenomen aan het onderzoek naar een misdaad, die in de stad was gepleegd. Garvin werd door vier kogels ernstig gewond. De hoofdcommissaris moest als getuige verschijnen in het proces tegen den eige naar van een cabaret, beschuldigd van dood door onvoorzichtigheid, aangezien in zijn cabaret als gevolg van brand ver scheiden personen om het leven zijn geko men. Een meisje, dat zich op straat bevond, toen de schoten op Garvin werden gelost, is eveneens getroffen en thans stervende. EEN VAN DYCK GESTOLEN. Een bekend kunsthandelaar te Brussel had dezer dagen een zijner kostbaarste schilderijen, een Van Dijck ter waarde van 5 miilioen francs, naar Londen gestuurd. Toen hij na eenige dagen nog geen ont vangstbewijs uit Londen had ontvangen, wendde hij zich tot een expediteur, die in formaties inwon. Dinsdag j.l. ontving de kunsthandelaar telegrafisch bericht uit Londen, dat de kist, waarin het schilderij was verzonden, wel was aangekomen, maar onderweg was opengemaakt; bij aankomst te Londen bleek het doek uit de lijst te zijn gesneden en gestolen. Afbeeldingen van het schilderij werden direct naar alle Belgische en Engelsche kranten gezonden ten einde de opsporing te vergemakkelij ken. Het doek stelde een Madonna voor, omgeven door engelen. Tot nu toe heeft men nog niet kunnen vaststellen, of de diefstal heeft plaats gehad vóór of na de douane-controle. De eigenaar van het gestolen schilderij van Van Dyck heeft een belooning van 15.000 francs, en de kunstgalerij, waarvan hij directeur is, 25.000 francs uitgeloofd voor dengene, die het schilderij terugbe zorgt. „Tel." Overval op een politiebureau te Jerusalem, en een roofoverval. Maandag werd op het politiebureau te Jerusalem een naar het schijnt tot in bij zonderheden voorbereiden overval gepleegd De wacht van liet bureau werd gedeelte lijk ontwapend. Enkele aanwezige agenten konden zich door een overhaaste vlucht in veiligheid brengen. In den naclit van Maandag op Dinsdag werd bij Jaffa een courantenauto overval len. Men neemt aan, dat de roovers dezen auto hebben gehouden voor een postauto, waarin zij groote geldwaarden verwacht ten. Storm bij Sachalin. In de buurt van Sachalin woedt, een he vige storm. De scheepvaartverbinding fcus- schen Sachalin en Japan zijn sinds vier da gen verbroken. Volgens een draadloos be richt uit Sachalin worden 9 visscherssche- pen vermist. Zij zijn waarschijnlijk in den storm vergaan. TELEGRAFISCH WEERBERICHT f 1 159 30 De Papagaaienziekte in Duitschland. Naar het „B. T." uit. Hamburg verneemt, is gebleken, dat zich niet alleen te Altona, doch ook in de twee grootste ziekenhuizen van Hamburg, het Barmbecker en het St. Georgeziekenhuis gevallen van papagaaien- ziekte heben voorgedaan. Deze gevallen gaan reeds tot October terug, dus tot den lijd, dat het belangrijk ste transport van zieke papagaaien heeft plaats gehad. Set stoomschip „Cap Arcona". dat gis teren uit Argentinië terugkeerde, is nauw keurig geinspecteerd, om na te gaan, of er zich ook verdachte vogels aan boord be vonden. In een conferentie van geneeshee- ren is men tot de slotsom gekomen, dat voorloopig geen bijzondere maatregelen getroffen behoeven te worden. Ook te Wee- nen hebben zich gevallen van de papa gaaienziekte voorgedaan. HET AFGEL00PEN JAAR VOOR DEN TUINBOUW. Jaarvergadering te Alkmaar van de prov. commissie uit de veilin gen. In het Landbouwhuis te Alkmaar is de jaarvergadering gehouden van de Prov. Oommissie uit de veilingen in N.-Hoiland, onder voorzitterschap van den heer P. Slot te Broek op Langendijk, die er in zijn openingswoord op wees, dat de financieeïe resultaten van den tuinbouw dit jaar zeei slecht waren. Spr. wees er op, dat de ar beidstoestanden verbeterd zijn door af schaffing van den nachtarbeid en verbete ring van de loonen. Tengevolge van de ao- normaal lage prijzen waren de voorbeeld bedrijven een ernstige schadepost. De con trole op den uitvoer van onze producten is in het afgeloopen jaaT door de uitvoer wet weer een stap-'verder gekomen. Spr. drong er op aan, een goed product te blij ven aanbieden, daar slechts hierdoor aan buitenlandsche concurrentie het hoofd kan worden geboden. Uit het verslag van de handelingen stip pen wij aan, dat do toestand in den tuin bouw verre van rooskleurig is. De omzet ten aangesloten veilingen bedroegen dit maal 5 1/2 miilioen meer dan verleden jaar. De vroege aardappelteelt had ernstig te lijden van concurrentie door België en Italië, die bij onze afnemers hebben we ten gedaan te krijgen, dat onze producten met hooge invoerrechten werden belast. Door het uibvoer-controle bureau en de medewerking van de regeering worcit voor goede en zuivere kwaliteit gezorgd. Verder is dit jaar veel voor reclame ge daan, waarvoor elk jaar uit de Provinciale kas evenveel wordt bijgedragen als be langhebbenden zelf hiervoor ever hebben, tot een bedrag maximum van 10.000, welk bedrag dit jaar is besteed. Bovendien steunt de provincie de drie demonstratie- bedrijven, welke als voorbeeld zeer veel nut hebben gesticht. De teelt van reuze- bloemkoolzaad in Italië was ook dit jaar weer teleurstellend. Het onderzoek naar betere soorten aardbeien is nog in vollen gang, evenals het onderzoek op den proet- tui^i te Hoorn i.z. wratziekte-vrije aard ap pelsoorten. Het aantal aangesloten veilin gen is dit jaar met één vermeerderd (ex port-veiling te Beverwijk). Yan het financieel verslag sloot de ba lans op een bedrag aan activa en passiva van 36.109. De exploitatie sloot op ƒ5977, terwijl de begrooting voor het dienstjaar 1930 in ontvangst en uitgaaf aangaf een bedrag van 6300. De contributie werd, in verband met de slechte uitkomsten <3e"r voorbeeld-bedrijven, bepaald op 1/40 pci. van den omzet, met een minmum van 10. Voorheen bedroeg deze 1/50 pet. Bestrijding der aardappelwrat- ziekte. Hierna werd door ir. Yan Poeteren (PI. D). een inleiding gehouden over de Aard- appelwraktziekte. Hierover ontspon zich een uitgebreide gedachtenwisseling en ten slotte sprak de vergadering de wensche- lijkheid uit, om de aardappelsoorten Bravo, Kampioen en De Wet en eventueel nog minder voos- komer.de, maar niettemin vatbare soor ten in teeltkringen te vervangen door on vatbare soorten, naar de beschikbaarstel ling van onvatbare soorten om te zien, deze drie snorren ook te helpen verwijde ren bij particulieren buiten de organisatie en, in samenwerking met den Phytopatho- logischen dionst, de bestrijding zoo krach tig mogelijk aan ie vatten. Ten slotte werd besloten in Mei of eer der ecu vergadering te beleggen met ver- tegenv oordiiers van de Ycreenlging Koop handel en den Exporte'ursbond om tot een ander sorteering voor de aardappelen re geraken. R. K. FEDERATIE. Bestuursvergadering. Zondag jl. vergaderde in hotel Noord- Brabant te 's-Hcrtogenbosch het bestuur der Federatie. De „Sport-IU." geeft hiervan volgend verslag: Op verzoek van Deutsche Jugendkraft werd dc datum van den wedstrijd R. K. F. INGEZONDEN MEDEDEELING AKKER's Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. D. J. K. bepaald op Zondag 29 Juni 1930. De plaats kon nog niet definitief worden vastgesteld. Eenige plaatsen, die in aan merking komen, werden genoemd en na overleg zal ten spoedigste definitieve be slissing volgen. De elftal-commissie zal om advies ge vraagd worden over de technische voor bereiding van het R. K. F.-elftal. De voorronden der missiewedstrijdon werden bepaald dusdanig, dat in afwij king van vorige seizoenen toen gespeeld werd Den BoschLimburg-; Haarlem Utrecht; nu gespeeld zat worden: Haar lemLimburg; Den BoschUtrecht. Deze wedstrijden worden eind April of uiterlijk begin Mei gespeeld. De ontmoeting tus- schen het Haarlemsche en Limburgsche elftal zal te Amsterdam plaats vinden op Zondag 11 Mei. Den BoschUtrecht wordt Zondag 27 Aprril of 4 Mei gespeeld op na der aan te wijzen plaats in het bisdom Den Bosch. De finale zal plaats vinden begin Juni in een diocees, waarvan het elftal in de finale komt. Uitvoerige besprekingen werden ge voerd over de „Sportillustratie". Medege deeld werd, dat met ingang van het eerste nummer van 1930 de S.ll. Dinsdagavond overal zal worden bezorgd. In de Radio-comm. worden benoemd pater F. L. Esser, voorzitter, de hoeren R. J. Grood en M. Verstegen, leden; toege voegd lid de heer W. van Berkel, Am sterdam. Tot afgevaardigde naar do vergadering der U. I. O. C. E. P. to Parijs werd be noemd de Federatie-voorzitter rar. D. A. Schretlen. Eenige voorstellen van Deutsche Ju gendkraft zulen door de R. K. F. worden ondersteund. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten den heer Armand Thibaudeau, se cretaris van dc U. I. O. C. E. P. en lid van de internationale voetbalcommissie, het eerelidmaatschap der Federatie aan te bieden. Yan de Belgische R. K. Gymnastick-Fe- d oratie was de medcdccling ingekomen, dat aan dc feesten, die door haar voor do U. I. O. C. E. P. te Antwerpen van 25 tot 29 Juli georganiseerd worden, alleen die vereenigingen kunnen dcclnpmen, die door de R. K. Federatie worden aangewezen, wijl de Federatie alleen is aangesloten bij de U. I. O. C. P. als R. K. nationale sportorganisatie. De R. K. F. zal hiervan mededeeling doen aan de R. K. Gymnastick-Federatie cn het Voorloopig R. K. Nationaal Athlc- tiek-Comité en' zich met deze over deelna me verder verstaan. In verband met. een van de Interdioce sane Jeugdcommissie ingekomen schrijven, om advies over de vorming van een R. K. Nationale Sport-Unie en van diocesane sportcentralcs werd unaniem besloten de Interdiocesane Jeugdcommissie mede te deelcn, dat naar het oordeel der R. K. F. de R. K. Nationale Sport-Unie gevormd moet worden uit de nationale Federaties. Op voorstel van den heer Stufkens wordt besloten een dusdanige wijziging in de spelregels aan to brengen, dat het den doelverdedigcr bij het nemen van een elfmetersehop geoorloofd zal zijn, zich voor of achter de doellijn te bewegen. Betref fende alinea van regel 15, de elfmetersehop de doclvordediger moet op of achter zijn doellijn staan; wordt vervangen door: do dcelverdediger moet zich op of achter zijn doellijn bevinden. Het was een zeer geanimeerde en vruchtbare vergadering, waarbij voorzit ter en leden nog gelegenheid vondon den heer Koelcel mans, vice-voorzit.ter der Fe deratie, die twaalf en een half jaar be stuurslid is van den R. K. L. V. B. van harte met dit koperen jubilé geluk te wen- sclien. SpanjeTsjecho Slowakije 10. In het stadion der Wereldtentoonstel ling te Barcelona beeft Nieuwjaarsdag dc landenwedstrijd Spanjo-Tsjccho Slowakije plaats gehad. Spanje won den wedstrijd met 1—0. ZEILEN. x De „Prinses Juliana". Naar dp „N. R. Crt." verneemt is het bekende zesmeterjacht „Prinses Juliana" van ir. Docdes verkocht naar Indië. ZWEMMEN. Een nieuw record van Taris. De Fransel} zwemmer Jean Taris is weer in goeden vorm. Op Nieuwjaarsdag zwom hij 100 M. vrijen slag in den nieuwen lands- recordtijd van 1 min. 2 soc., waarmede hij zijn oud record met 0/2 sec. verbeterde. Bij de gehouden wedstrijden maakte de Hongaar dr. Barany bij den wedstrijd 100 M. vrijen slag estafette den uitstekenden tijd van 1 min. 0.6 sec. Een nieuw wereldrecord. Mej. Gleitze heeft een wereldrecord op haar naam gebracht door 26 uur achter een te zwemmen. De prestatie werd gele verd in het zwembad te Edinburgh. Amerikaansch record verbeterd. Heb sinds 1922 bestaande zwemrecord 500 yards vrije slag van Johny Weisinüller met 6 m. 24.2 sec., is door den 17-jarigen Raymond Ruddy gebracht op 6 m. 22.4 sec. De uitslag van de zevende ronde is: Miss Menchik wint van Thomas; Prince verliest- van Winter; Maroczy remise met Yates; V id mar remise met Capablanca; Takacs verliest van .Sergeant. In de tweede groep sla.it Noleboom Flohr en Vidmar Jr., en maakt remise met Alcaander. In de derde groep wint Landau van Leidl. SCHAKEN. Het tournooi te Hastings. De uitslag van de zesde ronde luidt Winter wint van miss Menchik; Yatcs wint van Price; Capablanca remise met Maroczy; Thomas remise met Takacs; Sergeant verliest van Vidmar. In de 1 woede groep werd de partij AlexanderNoteboom afgebroken; in dc derde is de partij LandauKipke uitge steld. Een der afgebroken partijen had nog tot resultaat dat miss Menchik won van Yates. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Tourist Ver. Swift". Gisteravond is het 1 K.M.-record gere den om den Vollcnhovenbeker. waarvoor de opkomst der renners bevredigend was. Hoewel er gunstig is gereden, is de re cordtijd niet verbeterd. De gemaakte tij den zijn: J. v. Wezel 34 sec.; J. Verschoor 27.4 sec.; A. van Egmond 30.6 see.; G. v. Parijs 27.6 sec.; W. Graafmans 27.4 sec.; H. v. Wezel 40.6 sec.; K. van Wezel 40.4 sec.; R. Riethoven 38.6 sec.; K. Paats 36 sec.; S. van Wezel 35.8 sec.; W. Harteveld 40.6 sec. Hierna reden enkele renners de 7.5 K.M welke rit moest, uitmaken wie «ouden deelnemen aan de kampioenschappen van Zuid-Holland. De uitslag luidt: J. Verschoor 4 min. 11.8 sec.; A. van Egmond 4 min. 25.6 sec.; G. van Parijs 4 min. 20.6 sec., en W. Graaf mans 4 min.-1.6 sec. De zesclaagsche te Brussel. De ze8daagsch*e wielerwedstrijd te Brus sel werd gewonnen door het Xederland- scheDuitse koppel P. van Kempen Buschenhagen. De totaaluitslag luidt: i. Yan Kempen—Buschenhagen "62 p.; 2. WautersVcrinandel 404 p.; 3. Rielens Yan Vlokhoven 224 p. Op één ronde: 4. Charlier—Duray 327 p. Op twee ronden: 5. BonduelVan Rijs- selberghc 519 p.; 6. ChouryFabre 191 p.; 7. LcducqE. Aerts 406 p. Op vier ronden: 8. A. Mnes—Muller 308 p.; 9. Alb. MaMes (alleen) 306 p.; 10. Bras- penninxII. Aerts 208 p.; 11. GorisHa- sondonck 199 p. Op vijf ronden: 12. SellierDecorte 217 p. In totaal werden 3567.680 K.M. afgelegd

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9