Het Mysterie van Heath Hover VRIJDAG 3 JANUARI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 't Is een bijna huiverige !aab om het groote woord huiveringwekkend niet te ge bruiken om nog eens met een loflied aan te komen op een Theresia-film. Wij allen herinneren ons nog „de Ont bladerde Roos", waar in een romantisch filmgegeven in 't kort ook het leven van de kleine heilige van Lisieux was ingevloch ten. Ontegenzeggelijk was de opzet van deze film een greep naar de exploitatie van de populariteit van deze volksheilige. Geen wonder dat, toen er een film aan de markt kwam, waarin iets van het leven van deze heilige werd vertoond, het suc ces van deze film al bij voorbaat verze kerd was. Nogmaals deze film was een speculatie op den aLgemeenen vromen zin voor deze wonderbaar vereerde volksheilige. Men begreep, dat een film, waaraan de naam van. Theresia was verbonden, reeds te voren een verzekerd succes was. Verkeerd heeft men niet gezien, de film werd een rage. Was deze film dan zulk een meester werk? In het geheel niet. Ze was niet beter noch slechter dan duizend andere. Uiter aard was ze iets zoetelijk, omdat 't de roe ping van een jong meisje was, dat meende ook een heilige Theresia te kunnen wor den. Heel het romannetje liet eigenlijk de menschen koud; ze wilden iets zien uit het leven van hun wonderbaar vereerde heili ge. Dat was het geheim van het succes van deze film. Al dadelijk bij de tournee van de Ont bladerde Roos' g:ng het gerucht dat zich een Fransche combinatie had gevormd om eventueel tc komen tot een nieuwe There sia-film, die alleen aan haar persoon zou worden gewijd en waarbij alle opzettelijke romantiek en zoetelijke fraaiigheden zou den worden buiten gesloten. De filmafdeeling van de K. S. A. te Lei den, die met de „Ontbladerde Roos" zeker niet tot haar spijt was uitgekomen, maar zich tevens gedwongen voelde revanche te nemen op de critiek, die van zekere zijde FEUILLETON. Uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD. 45) Mijn hemel wat kon dat beduiden? Deze beide die hij nog niet lang geleden in een rustige, lieflijke streek van het veilige En geland had achtergelaten, waren nu hier, in deze onherbergzame wildernis, met ais gezelschap een bende zwaar gewapende, woeste, fanatieke inboorlingen. Ondanks het gevaar dat er aan verbonden was, moost hij zijn binocle te voorschijn halen en ze nauwkeuriger gadeslaan. De krachtige lens bracht Melian eens klaps vlak onder zijn oogen en bij dien aanblik scheen zijn hart stil tc slaan. Hoewel het mooie gezichtje kalm was, zag hij er toch een gespannen, angstigen trek op. Een heel angstigen trek zelfs, vond hij. Toen bracht hij haar oom in zijn gezichtsveld. Mervyn's gelaat verried geen enkele aandoening. Als met een bliksem flits schoot het Helston Varnc door den geest hoe hij dien avond in het kamp voorspeld had dat Mervyn zeker eenmaal naar dit geheimzinnige, vreemde land zou terugkeeren en het antwoord van zijn neef op die opmerking was, dat Mervyn weg zou blijven als hij wijs was. En daar ging hij nu, het kon niet anders, als ge vangene En Melian was bij hem. Helston zeer scherp op de „Ontbladerde Roos" was uitgebracht, heeft geen oogenblik geaarzeld de hand te leggen op deze nieuw Theresia- film. Wij meenen, dat de K. S. A. geen oogen blik spijt zal voelen over dit overhaastig besluit, zij zal aan deze film vreugde en succes beleven. 't Is een moeilijk probleem om met spe ciaal Katholieke filmen uit te komen. Desondanks meenen wij, dat deze nieuwe Theresia-film de waardecring zal vinden, omdat deze film waardeering verdient. Dc inzet van deze film valt dadelijk al bijzonder te waardeuren, ook uit artistiek- filmisch opzicht. Wij zien als in een duibbelluik het af zonderlijk leven van Stanisias Martin en Zélie Guerin, die later de ouders zouden worden van zuster Theresia van het Kindje Jesus, maar die beiden in hun jeugd het voornemen maakten om in het klooster te treden. Beiden werden echter afgewezen, en vonden elkaar later samen als de zuivere zielen, die de voorbee!<fïgc ouders zouden worden van vijf dochters, die zich op haar beurt allen aan den dienst van God zouden wijden. Da jongste van haar werd de kleine Heilige Theresia. We .zien het beminnelijke kind in de zui vere sfeer van het gelukkigste gezinsleven, en als wij dit op de film aanzien, en wij weten dat het ouderlijke huis te Lisieux thans nog als een museum intact is geble ven, dan kunnen wij begrijpen dat zelfs een Henri Borel er de inspiratie vond om een fantas e te schrijven over het speel goed van de kleine Theresia. De film geeft ons de schoonste herinne ring aan het zuiverste katholieke familie leven. Theresia, vier en een half jaa-r oud, zien wij neerknielen aan de doodsponde van haar vrome moeder. Als de sterke ka tholieke man zien wij vader Martin het offer brengen van zijn geliefde vrouw om zich voortaan alleen aan zijn kinderen te wijden, onbewust dat hij daar weer voor nieuwe offers zal worden gesteld, als de een na de ander van zijn dochters geesle- Varne wist onmiddellijk, flat hij thans te genover de grootste moeilijkheid van zijn aan ervaringen toch zoo rijk leven stond. Hij was voldoende bekend met deze noor dergrensstreken met hun lobyrinthen van rotsholen en spleten en met den woesten verraderlijken aard van de fanatieke be woners om te beseffen, dat er hier van een gewelddadige bevrijding geen sprake kon zijn. En als de gevangenneming geschied was om een rede,n, als Coates had laten doorschemeren, dan zou er met een los prijs ook niets te bereiken zijn. En Melian? Hier was een straaltje van hoop. Zij kon geen deel hebben gehad of ook maar iets geweten hebben van haar oom's relaties met de geheime aangelegenheden van deze menschen en als goede mohammedanen zouden zij een vrouw nooit daadwerkelijk beleedigen. Hier zou mischien wel wat te doen zijn met een losprijs, en als het moest zou hij dien verschaffen, direct en met vreugde. Met een wilde mengeling van gevoelens bespiedde de gewoonlijk zoo koele, sterke man deiï troep die alweer voorbijgetrokken was cn weldra om de bocht van de vallei verdwenen zou zijn. Toen wendde hij zich-tot Husshein K-ban: .Wat moet dat beteekenen? Weer haalde de ander de schouders op. Wie zal het zeggen heer? De Gular- zai zijn altijd rusteloos en ze houden veel van geld. Ja, Allah, maar wie doet dat niet Als ze dien Sahib en die miss Sahib hebben.overgehaald.om met ze mee te gaan, is dat omdat ze vele roepijen waard zijn. En dat zou alles zijn, wat ze op het oog hebben, alles? vroeg hij nadrukkelijk. Maar het knappe gezicht van den jager was als een strak masker in zijn uitdruk king van niet begrijpen. Indien de man al Theresia op lijk aan de wereld zal afsterven, waar zij het kleed gaan aannemen in het strenge Carmel klooster. Totdat ook zijn laatste en jongste doch ter, de kleine Theresia, amper vijftien jaar oud, het „Koninginnetje" van zijn hart en zijn huis, hem voor dit laatste en grootste offer stelt. Vader Martin ontroerd, voelt dat hij 't laatste offer moet' brengen. Hij plukt een bloem uit den tuin, en geeft die als zijn toestemming aan zijn jongste geliefde kind, dat als de laatste bloem uit zijn eigen levenshof wordt weggenomen. Maar Theresia ondervindt moeilijkheden bij de kerkelijke autoriteiten, ze is te jong om in te treden. Dan overreed zij haar va der om met haar naar Rome te reizen om zolf aan den Paus verlof te vragen op zoo jeugdigen leeftijd haar intrede te doen. Zij verkrijgt de toestemming, en weldra zien wij haar nu als een stralende bruid aan den arm van haar bejaarden vader naar het altaar ge-lcid waar zij de bruid des Heeren zal worden. Een laatste afscheid en zij gaat voor eeuwig de kloosterpoort binnen, waar het blanke bruidskleed verwisseld wordt te- GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een auto te water. In de hoofdvaart te Sinilde (Dr.) is gis teren een auto met vier personen te water geraakt. Twee hunner konden zichzelf red den, de andere twee werden uit hun hache lijke positie verlost door den heer de Jonge te Hoogersmildc, die zich daartoe gekleed te water had begeven. Aan de gevolgen overleden. In het acad. ziekenhuis te Groningen is overleden de 54-jarige landbouwer E. 01- denzaal, uit Wildcrvank, die enkele dagen geleden door een auto werd aangereden. Onder een wagen geraakt. De 15-jarige boerenarbeider J. de Vries te Drijber is onder de door hem gereden mestkar geraakt, doordat deze gekanteld was. De dood trad spoedig in. iets wist of vermoedde wel, hij was een Oosterling. Allah-Din-Kalm houdt ook van geld, antwoordde hij. We zijn hier alleen heer, ik kan u dus wel zeggen, dat er ver scheidene menschen zijn die nog in leven zouden zijn als ze hadden kunnen betalen, wat hij vroeg. Als het antwoord van "den jager hem had kunnen overtuigen zou Varne zich onuit sprekelijk gelukkig hebben gevoeld. Want dan zouden oogenblikkelijk alle moeilijk heden uit den weg zijn geruimd. Hij be dacht dat Mervyn arm was en dat hijzeit dat niet was. Welke losprijs deze bandiet ook mocht vragen, hij zou betaald worden. Dat was alleen maar een kwestie van on derhandelen. Maar helaas, gezien in het licht van wat Coates verteld had, klonk het niet overtuigend. Waar ligt het dorp van Allah-Din- Khan Zijn dorp U kunt beter zeggen zijn vesting, heer. Die ligt ver weg in de ber gen, bijna twee dagreizen van hier. Ze zijn nu op weg daarheen. Helston's moed zonk hem in de schoe nen. Een vesting in de bergenWel, er zou een expeditie voor noodig zijn om daar binnen te dringen en wat zou er onder de hand van de gevangenen worden?,De eeni- ge oplossing was een losprijs en het suc ces daarvan was zeer twijfelachtig. Kun je me er den weg heen wijzen, Husshein Klian? De man keek hem verward aan. Ik zou het kunnen, zei hij na eer.ig .nadenken. Maar het is een gevaarlijke onderneming, want dan zou Allah-Din- Khan drie losprijzen kunnen vragen in haar ziekbed gen het ruige kloosterkleed. Dan ontrolt zich voor ons oog het toe gewijde. kloosterleven van zuster Theresia met al zijn zorgen, lasten, beproevingen, bekoringen ook, en spoedig ook met haar toenemend lichaamslijden, en ten slotte haar vroege dood. De vroege dood die voor haar een ecuwig leven werd zoowel in den hemel als op de aarde. Zij ging haar hemel doorbrengen met goed te doen op aarde. t Lijkt zeker een bovenmensckelijko taak om de „Histoire d'une ame" en zeker van een zuivere ziel als de kleine T. The resia in cinematografische beelden weer- te geven. Wij fheenen dat men elke film op zich moet bcoordeelen. En dan zouden wij zeggen, in haar eigen genre is deze Sint Theresia-film ten zeer ste te waardee-ron, zoowel om de compo sitie van het geheel als om haar knappe technische uitvoering. De vertooning van deze film a.s. Zon dag, Maandag en Dinsdag in de Stadvsgehoorzaal te Leiden zal zeker veel belangstelling trekken. Ernstig auto-ongeluk. In de Halvemaansteeg te Amsterdam heeft gistermiddag tegen half vier een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen ernstige verwondingen hebben opgeloopen. Dc bestuurder van een luxe aut-o, die bij het rijden door de steeg vaart wilde min deren, trapte bij ongeluk op het gaspedaal, waardoor de wagen vooruit schoot en het trottoir opreed. Hierbij werden tweo pas- seerende vrouwen ernstig aan beide bee- nen verwond. De auto kreeg door den schok een achterwaartschc beweging, met het ge volg, dat de wagen in botsing kwam met een passeerenden wielrender, die eveneens vrij ernstige kwetsuren aan beide beenen opliep. Een vierde persoon, die ook een slag van den auto kreeg, was eonige oogen- blikkeu totaal versuft. De beide vrouwen en de wielrijder zijn per auto van den G. G. en G. D. naar het ziekenhuis vervoerd. De politie heeft de zaak in onderzóek. plaats van twee. En. de prijs, die hij zal vragen, zal niet gering zijn, heer. Wat het geld aanging, dat was zonder be teekenis. Maar dat andere Het eenige lichtpunt dat hij zag was het feit dat er waarschijnlijk geen oogenblik kelijk gewaar dreigde. Eu als hij tijd had moest het al heel raar loopen als hij er niet in slaagde om uit deze moeilijkheid een uitweg te vinden. Hij had in zijn leven toch wel eens meer voor heete vuren ge staan We moeten hierover in alle kalhite nadenken, Husshein Khan. En we zullen maar beginnen met naar het kamp terug te gaan. Ja heer Goeie jacht gehad vroeg Coates, die hen tegemoet kwam loopen uit zijn tent. Toen, alsof hij het ontkennende hoofd schudden liet van belang vond, liet hij er op volgen: Jij moet bepaald helderziend zijn Varne. Of anders ben jc de duivel zelf. Weet je nog wel, dat jij toen we het over Mervyn hadden zei, dat hij nog wel weer eens een keer hier zou komen opdagen. Ja! Nu, de feiten hebben jij in het gelijk gesteld. Ik kreeg juist een briefje van hem waarin hij schreef dat hij vanavond hier hoopt tc zijn en hij heeft zijn nichtje bij zich. Drie dagen geleden zijn zc uit Ma- zaran vertrokken om ons op te zoeken. Nu kunnen we eens gezeliig over de oude tij den praten, maar en hier schudde hij zijn hoofd jc zult jc ook nog wel herin neren wat ik gezegd heb: dat het verdui veld dom van hem zou zijn om hier ooit terug te komen. Nu kan ik maar alleen hopen, dat ik me vergist heb. UIT DE RADIOWERELD. Programma's voor Zaterdag 4 Januari. Huizen, 1875 M. Uitsluitend K. R. O.-uitzeudingen. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert K. R. O.-Trio. I.152.00 Gramofoonmuziek. 2.00-^-3.15 Kinderuurtje. 4.005.00 Gramofoonmuziek. 5.005.40 Gramofoonmuziek. 5.40G.00 Journalistiek Weekoverzicht. 6.017.30 Concert door bioscoop-orkest. 7.308.00 Lezing over: Is een Rijkskin dertoeslag gcwenscht 8.009.30 Concert Orkest en Gemengd Koor. 9.309.40 Niouwsberichten. 9.4011.00 Voortzetting concert. II.0012.00 Vroolijk programma. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur nam. 298 M.). 10.0010.15 Morgenwijding. 12.012.00 Concert door het A. V. R. O.- Kwartet. 2.002.30 Filmpraaf je -door Max Tak. 2.30i.00 Aansl. van het Tuschinski- Theater te Amsterdam. 4.305.00 Sportpraatjc door H. Hollan der. 5.005.30 Gezondheidshalfuurtje. Spre ker: C. Stolk. Onderwerp: Goed georgani seerde Ziekenhuisverpleging. 5.30—6.00 Gramofoonmuziek. 6.018.00 Concert door het Omroepor kest m. m. v. het Vocaal Ensemble „Bern- hard Zweers". 8.00 V. A. R. A.-uitzending. Davontry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. I.202.20 Orkostconcert. 2.30 Verslag van een Rugby-wedstrijd. 4.05 Concert. Mannenkoor, sextet. 5.05 Concert op cinema^orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichton. 7.05 Piano-recital door D. Moggridge. 7.20 Lezingen. 7.50 Vaudeville. S.45 Fragment uit „Dear Love" van D. Titheadge, L. Wylie en H. Clayton. 9.20 Nieuwsberichten en lezing. 9.55 Concert. Stilles-Allen (sopraan), Hughes Macklin (tenor). Orkest. 10.35 Tweede bedrijf uit ,,Dear Love". 10.5012.20 Dansmuziek. Langenborg, 473 M. G<207.20 Gramofoonmuziek. 9.3510.45 Gramofoonmuziek. II.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 4.505.50 Concert door Cithervereeni- ging m. m. v. cellist. 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. „R a d i o - P a r i a", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Kinderuurtje. 4.35 Gramofoonmuziek. 7.25 Gramofooumuziek. 8.35 Concert. Vocale solisten. 9.50 Gramofoonmuziek. Z c e s e n, 1635 M. 6.1512.50 Lezingen en berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. I.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Hamburg. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Jazzmuziek. 8.20 „Wann hat es zum lctzten Mal bei Ihnen gespukt". Hoorbeeld van Axel Aï- heus. Daarna: Berichten on tot 11.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. II.201.20 Orkestconcert. 2.202.50 Kinderuurtje. 2.504.50 Orkestconcert en zang. 7.359.35 Concert. Orkest en Opera zangeres. 9.5011,35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Dat wilde ik ook wel, maar ik ben bang, dat jc het wel bij het rechte eind hebt. Kom mee iu de tent en zorg, dat nie mand ons hooren kan. Varnc Coate- staarde zijn neef aan, getroffen door den ernst van zijn toon. Zwijgend ging hij hem voor de tent binnen. En daar vertrouwde Helston hem toe wat hij dien morgen gezien had. Aan het slot van het verhaal schudde Coates moede loos het hoofd. Die reden niet uit vrije verkiezing in dien troep van Allah-Din Klian, verklaarde hij. Zag Mervyn er uit. alsof hij gevochten had? Noen. Mijn kijker is extra sterk. Hij zag er heel normaal uit. Wat denk jij cr van? Zijn cr kansen op redding? Kansen? Ik denk dat de kansen voor Mervyn geen knip voor den neus waard zijn. Wat het meisje betreft, er is altijd nog wel een kansje dat de schooier haar vrij zal laten tegen een ongehoorde losprijs. Maar wie ter wereld zal dat be talen? Het gouvernement? Reken daar maar niet op. Het gouver nement zal misschien een strafexpeditie sturen, hoewel niemand daar mee gebaar is, maar opdokken zal het zeker niet. Dan zal ik het doen Jij? klonk het verbaasd. Zeker. Ik zou er de laatste cent voor over hebben om haar terug te krijgen. Varne Coates keek zijn neef met L»en schalkschen flits in dc oogen aan en liet een langgerekt gefluit hooren. Zoo, staan de zaken zoo Ja, zoo staan ze. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5