21ste Jgang VRIJDAG 3 JANUARI 1930 No. 6373 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND De Tweede Haagsche Conferentie je SeidóeJie ©oii/tant DE ABONNÏTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden ut per week f2.50 per kwartaal Bij onze Age£0 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per j.f 2.95 per kwartaal Het Geillustj Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegetaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruibbetalin- Afzonderlijke nummers 5 cent-, met astreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V „Kathol verval". Aldus de ij boven een artikeltje in „Het Volk", in wordt gewezen op het verdwijnen vPe Roskam" en van het „Katholiek 3.1 Weekblad". Hoe graag t Volk" in deze twee fei ten „Katholierval" ziet in werkelijk heid mag, geig, daarin niet de oor zaak wordenlocht! Misschien zou het op „Katholiejrval" kunnen wijzen, als naast het ojden van het bestaan de zer twee blajniet geconstateerd moest worden een oei en uitgroei van de Ka tholieke persir héél de linie, qualitatief en quantitative buitengewoon mag hee- ten! En er zijnlenen aan te wijzen, voor het verdwijn<an genoemde twee bladen. „Do Roska heeft in haar 18-jarig le ven veel goeprk gedaan. Maarhaar taak was opn duur moeilijk te vervul len, omdat Katholiek moest en wilde zijn en blijvjWij, Katholieken, zijn niet afkeerig vaaherts en humor; integen deel. Maar betrachten vóór alles de liefde! En, oen langen duur vooral, kan het voor eenptblad haast niet anders, of zijn.... plickn te schertsen en humoris tisch te zjkomt in betsing met den plicht van ettelijke liefde. En dan wijkt en verdwijnjerstgenoemde plicht. Alleszins het te verklaren, dat „De Roskam" ift opgehouden te bestaan, zonder aan. „Katholiek verval" te den ken! Dat het ptholiek Sociaal Weekblad"', na een 27-jg bestaan, is verdwenen uit het Katholie leven, vinden wij inderdaad erg jammeiMaar, om dat te verklaren, ligt ook eeheel andere reden voor de hand, dan„Katholiek verval". Toen het „Kathjek Sociaal Weekblad" werd opgericht, dit het eenige Katholieke periodiek, op het terrein der Katho lieke sociolce en oeconomie voorlichting gaf. Maariadien wordt eenzelfde taak vervuld dot tal van bladen van stands- en vakorgaiaties, ,door andere periodie ken, en, veeheer dan 27 jaar geleden, door de inmidde, zoo sterk uitgegroeide Ka tholieke dajladpers! Dat is wat anders dan „Kathdek verval"! „Het Vof' moet voorzichtig zijn met het aanvaaien als werkelijkheid van wat het blad grig ziet! FRANKRIJK Generaal Weygand. Havas meldt dat generaal Weygand tot chef van den generalen staf is benoemd ter vervanging van generaal Debeney, die op zijn verzoek zijn functie verlaat, doch lid van den Oppersten Oorlogsraad zal blijven. WIJDVERTAKT COMPLOT ONTDEKT. Met betrekking tot de reeds gemelde ar restatie van drie anti-fascisten te Parijs, wordt medegedeeld, dat de politie hier mede een wijdvertakt complot op het spoor is gekomen. De persoonlijkheid der gear resteerden en de betrekkingen, die zij on derhielden met De Rosa, den te Brussel gearresteerden pleger van den mislukten aanslag op prins Umberto van Italië, be wijzen duidelijk, dat de tegenstanders van het fascistische regime een grooben bom aanslag hadden voorbereid, die gepleegd zou worden op de Itali^ansche vertegen woordigers van den te Genève bijeenko- menden Volkenbondsraad. De correspon dentie der drie verdachten bevestigt zulks. Het bericht van de arrestatie heeft te Brussel groote opwinding veroorzaakt. Door de Belgische autoriteiten zijn al'e denkbare voorzorgsmaatregelen getroffen om den specialen trein, waarmede prinses Marie José heden naar Rome vertrekt,, te bewaken. Over het geheele traject Brus sel—Belgische grens wordt de trein door militairen bewaakt. Toen de trein uit Ro me te Brussel aankwam, was het perron op het station afgezet. SPANJE. REGEERINGSCRISIS OF NIET? Er gaan den laatsten tijd weer hardnek kige-geruchten over het a.s. aftreden van Primo de Rivera. Do Spaansche koning zou het niet eens zijn met de voorgenomen maatregelen van den dictator en zou dit verschil van meening niet onder stoelen en banken steken. Gisteren werd zelfs ge meld, dat Primo de Rivera het ontslag van zijn geheele kabinet reeds zou hebben aangeboden, welk ontslag de koning aan vaard zou hebben. Thans wordt evenwel uit Madrid ge meld, dat Primo de Rivera de geruchten aangaande oen regeeringscrisis volkomen onjuist noemt. Er is in het geheel niet de kwestie van vertrouwen gesteld, noch door den koning noch door de regeering. De koning heeft het regeeringsprogram goed gekeurd, dat zoowel de reorganisatie der Union Patriotica omvat als het uitschrij ven van verkiezingen in Februari voor de provinciale besturen die de functie zullen overnemen, welke thans door de Union worden waargenomen. Voor Juli staan nog verdere maatregelen op het program. Pri mo de Rivera zeide ten slotte, dat geen ver anderingen zullen plaats hebben in de sa menstelling van het kabinet. CHINA REORGANISATIE DER REGEERING? Volgens een bericht in de „North China Daily Mail" zijn onderhandelingen begon nen tuschen maarschalk Feng en Jen Si Sjan, den gouverneur van Sjansi, over een reorganisatie der Chineesche nationale regeering. Volgens dit blad zou Tsjang Kai Sjek de leiding op zich nemen van de binnen- en buitenlandsche politiek, terwijl generaal Jen Si Sjan het opperbevel over de Ohineesohe strijdkrachten zou krijgen en tot president der Chineesche republiek zou worden benoemd. De onderhandelingen zijn echter nog niet beëindigd. De ontzettende bioscoopbrand te Paisley. Meer dan 70 kindbren zijn het slechtoffcr geworden. Een telephoto van de menigte, die de ramp aanschouwde, zonder hulp Se kunnen bieden. Hedenmiddag plenaire zitting t De aankomst der gedelegeerden Gisteravond zijn de meeste gedelegeer den ter conferentie t'1 Den Haag aangeko men. Voor het station Hoilandsche spoor was het tegen zes uur reeds buitengewoon druk, maar de regeling liet dezen keer, in tegenstelling met Augustus, niets te wen- schen over. Het voorplein was geheel afge zet door bereden politie, maar, wat het voornaamste was, het perron, waar ce treinen moesten aankomen, was geheel vrij gehouden, zoodat er van gedrang geen sprake was en minister BeeLaerts zich niet door het publiek behoefte te wringen oiu zijn gasten te verwelkomen. Alleen do foto- grafen en de pers werden op het perron toegelaten. Het eerst kwam een extratrein binnen met de Belgische delegatie met de voor ons reeds zoo bekende ministers Jaspar en Hijmans. Slechts enkele minuten daar na volgde de extra-trein met de Franschen onder leiding van minister Tardieu en waarbij Briand, Chefon en Louclieur. Evenals in Augustus, waren de delegaties direct bereid, zich te laten fotografeeren; men had maar te zeggen, hoe do heeren zich moesten opstellen." Minister jhr. Beelaerts geleidde de gas ten door den hoofdingang van het station naar de hal, waar de auto's voorkwamen. Een gezoek naar auto's onder de donkere overkapping, zooal' dn/en zomer, werd hier door voorkomen. Met den Pullman-trein, die om 6 uur b min. binnenkwam, arriveerden de Bulgaar- sche en de Portugeesche delegatie, waarbij weder hetzelfde ceremoniteel, begroeten, fotografeeren en uitgeleiden. Daarna 'begaf men zich naar het Staats spoorstation, waar tegen achten de Tsje- cho-Slowaaksche delegatie aankwam. Jhr. v Reenen vertegenwoordigde bier den minis- ster van Buitenl. Zaken en heette minis ter Benesj welkom, die daarna begroet werd door den Tsjecho-Slowaakschen ge zant en den kolonel militair attaché van dit land in uniform. In den loop van den avond kwamen nog aan het station Hoilandsche spoor dc Grieksche en dc Japansche delegatie aan en aan het station Staatsspoor Hongarije, Oostenrijk en Polen en heden in de vroeg te de Engelsche delegatie, die met auto s uit den Hoek van Holland kwam. De joyeuse entrée heeft plaats gehad, laat ons hopen, dat goed en nuttig werk kan worden verricht en dat wij allen gede legeerden ook met vreugde in het hart over de bereikte resultaten na een paai weken weer uitgeleide zullen mogen doen. Zooals men weet, zal hedenmiddag vijf uur een openbare plenaire zitting der Haagsche conferentie plaats hebben. Vlot verloop verwacht. Woensdagmiddag heeft te Parijs een bijeenkomst plaats gehad van de Fransciie experts voor de tweede Haagsche confe rentie. Na de bijeenkomst verklaarde Tardieu de premier, aan de pers, dat op deze con ferentie allereerst de resultaten van de Parijsche onderhandelingen der financieels experts zijn onderzocht. Daarna behandel den de Fransche experts tot in bijzonder heden de verschillende rapporten der sub commissies voor de verpande inkomsten der rijksbank en voor de sporwegen van de juridische emmissie etc. Ten slotte werd het programma der werkzaamheden der Fransche delegatie voor Den Haag opgesteld, waarbij het werk onder de verschillende experts wordt ver deeld. De „Excelsior" schrijft naar aanleiding van deze besprekingen, dat het hier de be kroning geldt van een langen tot in bijzon derheden uitgewerkten arbeid voor de Haagsche conferentie. Tardieu, Briand, Chéron en Loucheur, zijn het geheel eens in hun opvattingen. Onaangename verrassingals bij do eerste conferentie zijn, volgens de „Excel sior"', dezen keer niet mogelijk voor Frankrijk. De Fransche delegatie gaat met het volle vertrouwen van het parlement en met een gunstige openbare meening ge steund naar Den Haag. De „Matin" omschrijft het algemeene doei der Fransche gedelegeerden ter Haag sche conferentie als volgt: Op alle punten mag bij het slolverdrag van Den Haag niets ongeregeld blijven. 'Mocht intusschen moet men tot een oplossing komen; er een accoord op bijzondere punten onmo gelijk blijken en zouden verdero onder handelingen daarover na de Haagsche conferentie noodzakelijk zijn, dan mogen deze moeilijkheden niet de overeenstem ming verhinderen betreffende belangrijk ste kwesties. Deze hoofdzaken zijn de sanctie van het Young-plan en de ontruiming van Rijn land, welke het politieke gevolg is van deze sanctie. Ernstiger zou het natuurlijk zijn, vol gens de „Matin", wanneer men nog niet tot overeenstemming zou kunnen komen over de redactie van den tekst, die tiet accoord tusschen Duitschland cn zijn cre diteuren plechtig bevestigen. In afzonder lijke onderhandelingen heeft de rjjksrc- geering haar meening uiteengezet over ce kwestie der sancties. De Duitsche ambas sadeur heeft zich de afgeloopen weken her haaldelijk over deze kwestie mei Briand en de ambtenaren van de „Quai d'Orsay" onderhouden. Een geschil over dezo kwes tie zou een spoedig resultaat van de confe rentie in gevaar kunne brengen. De Fransche pers over de tweede Haagsche Conferentie. Kort voor dc opening van de tweede Haagsche Conferentie houden de Fransche bladen zich nog eens bezig met de vooruit zichten dor conferentie. Volgens de „Figaro" zijn de geallieerden door een grondige technische en diploma tieke voorbereiding in staat geweest de moeilijkheden zooal niet geheel op te los sen, dan toch tot den geringsten omvang te beperken. Men is met betrekking tot de resultaten der conferentie optimistisch ge stemd. Het voornaamste punt der bespre kingen blijft de kwestie van de commer- cialisatie van de Duitsche schuld, welke het tot stand komen van het Youngpla-n rechtvaardigt. De goede wil, dien de Duit sche regeering toont bij de commcrcialisa- tie van de annuiteiten volgens het Young- plan, zal de toetssteen zijn voor den goe den wil van Duitschland. Wanneer de Duit sche delegatie bezwaren tegen.het afgeven en plaatsen der obligaties zou inbrengen, zouden de onderhandelingen geen doel heb ben en Duitschland zou de geheele verant woordelijkheid voor het mislukken der conferentie dragen. Naast dit groote vraagstuk zijn de andere zaken van minder belang. Het is mogelijk, dat eenige regee ringen wijzigingen in het trustee-verdrag en in de organisatie van de Bank van In ternationale Betalingen verlangen. Over de leidende personen van de bank zal overeen stemming moeten worden bereikt. De pre sident zal, naar men zegt, een Amerikaan zijn. De schadevergoedingskwestie van het Oosten zal van geen invloed op het resul taat der conferentie zijn. Met Bulgarije zou reeds overeenstemming bereikt zijn. Hongarije schijnt echter nog afwijzend, doch het feit, dat graaf Betblen naar Den Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Heden vangt te Den Haag de tweede Haagsche Conferentie aan. Een anti-fascistisch complot ontdekt «c Parijs. Crisisgeruchten uit Spanje. Bij een vliegongeluk in Californië zijn 10 personen om het leven gekomen. (Te legrammen). Als opvolger van het thans overleden Kamerlid Mr. iSannes komt op de lijst in den Kieskring Friesland voor H. de Boer te Leeuwarden, lid van dc Prov. Staten van Friesland. Haag vertrokken is, woTdt als een gunstig voorteeken beschouwd. Dc socialistische „Oeuvre" brengt de vraag naar voren of de Fransche gedele geerden te Den Haag do kwestio der sancties zullen aanroeren, waarover in Augustus ia het geheel niet gesproken is. Het blad is vau meoning dat deze kwestie niet kan worden behandeld, wanneer zij niet in het Youngplan zelf is opgenomen. Het merkwaardige van het Youngplan is, dat. in de plaats van waarborgen of poli tieke garanties een financieel mechanisme is gesteld. De grondgedachte is dus, dat Duitschland zich niet aan zijn verplichtin gen kan onttrekken zonder zijn crediet te vernietigen. Het staat uit ervaring vast, dat een politiek van geweld ceu zeker middel is om Duitschland buiten staat 'tc stellen zijn verplichtingen na te komen. Tengevolge van hot malen in de omliggende polders steeg het water in de Haar lemmertrekvaart. De storm zwiepte het op en deed een gedeelte van Sloterdijk over- strooinen. De bewoners van verschillende zaken en perceelen moesten hun goederen ijlings in veiligheid brengen. Een kolenhandel, waar de kolen onderliepen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1