Kroonprins ümberto van Italië BINNENLAND KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING VRIJDAG 3 JANUARI* 1930 DE LEIDSCHE COURANT ÏERDE BLAD PAG. 11 Het huwelijk met prinses Marie José Zooafc gemeld, zal het huwelijk van kroonprins Umberto van Italië en Prin ses Marie José van België 8 Januari a.s. op den verjaardag van koningin Helena van Italië, plaats vinden te Rome. Prins Umberto is de eenigo zoon van het Ita- liaansche koningspaar; hij heeft vier zus ters: Yolanda, Mafalda, Giovanna en Ma ria. Prinses Yolanda is gehuwd met graaf Calvi di Bergolo en woont te Pinerolo; Prinses Mafalda huwde met Prins Philip van Hessen, een neef van den voormaligen Duitschen keizer. De beide andere prinses sen zijn nog ongehuwd. Prinses Marie José is de ©enige dochter van den koning en dc koningin van België. De huwelijksplech tigheden zullen met grooten luister worden gevierd, waarvoor de voorbereidingen reeds in vollen gang zijn. Rome zal schitterend verlicht worden en speciaal de omgeving van het koninklijk paleis zal in een licht- zee worden herschapem Yan het Consulta- paleis tegenover het Quirinaal is de ge- heele facade door Mercuriuslampen voor zien: de voorgevels dor paleizen in de Om liggende straten Delia Dataria en „24 Mei zijn ook geheel verlicht. Op het Quirinaal- plein zijn de lantaren® tot geweldige licht bronnen gepromoveerd. Een heirleger van electriciens is momenteel in de stad bo zig om de meeste historische gebouwen tot lichtpaleizen om te tooveren. In de Ko ninklijke Opera zal een gala-voor stelling worden gegeven, waarbij twee acten uit twee opera's zullen worden opgevoerd. De feestelijkheden te Rome zullen vijf dagen duren; van den 5den tot den lOden Ja- nuari. De koningen van Spanje, België en Zweden zullen bij de huwelijksplechtigheid tegenwoordig zijn, terwijl waarschijnlijk ook koning Zogoe van Albanië tot de gas ten zal behooren. De koning van Spanje zal vergezeld worden door Primo do Ri vera. De Belgische vorsten worden gevolgd door de hofhouding. Hertogin Karl Theo- dor van Beieren, moeder van koningin Elisabeth, prinses Clementine, weduwe van Prins Victor Napoleon met haar kinderen; de hertog en hertogin van Vendöme en prinses Karl von Hohenzollern zullen als familieleden van het Belgische konings paar de plechtigheden bijwonen. Ook wor den 65 prinsen verwacht, die gedeeltelijk in het Quirinaal, in de gezantschappen en in hotels zullen verblijven. In het Quiri naal zijn 15 appartementen voor de vorste lijke gasten in gereedheid gebracht. De trein, waarmede de Belgische koninklijke familie naar Italië zal vertrekken, is reeds onderweg naar Brussel. Het vertrek heeft plaats in den avond van den 3den Ja nuari om 10 uur. De voorgevel van het Noorderstation is voor die gelegenheid geheel geïllumineerd, terwijl de muziek school van de voorstad St. Josse-ten-Noode een gelegenheidskoor zal uitvoeren. De burgerlijke en militaire autoriteiten, die te Brussel aanwezig zijn, zullen het vertrek bijwonen. Het Italiaansche koningspaar heeft een uitgebreid gevolg voor de leden der Belgische koninklijke familie ter be schikking gesteld. Voor koning Albert zijn aangewezen generaal Mombelli, generaal Marinetti; schout bij nacht Alberto Volpi en den ceremoniemeester Luigi Mella; voor koningin Elisabeth hertog en herto gin Cito de Torröscuso; voor Prins Leo pold overste Amico en graaf van Meane; voor prinses Astrid de markiezin di Vul ei, voor prinses Marie José prinses di Vig- giano en voor Prins Karei schout bij nacht di Moriondo. Ook het 92e regiment infan terie, waarvan de prins commandant is, is uitgenoodigd naar Rome te komen om de huwelijksplechtigheden van zijn kolonel bij te wonen. Bij'de Fiatfabrieken zijn een aantal auto'® besteld volgens de nieuwste constructie, welke ter beschikking van de gasten zullen worden gesteld- Voor de trouwkoets heeft Prins Umberto zijn keus laten vallen op de berline „van Maria The- resia", ook wel genaamd de blauwe koets. Deze koets werd te Turijn gemaakt voor het huwelijk van koning Karei Albert van Sardinië met Maria Theresia van Tos cane. Ook bij het huwelijk van den eersten koning van het nieuwe Italië, Victor Emanuel deed de koets dienst, terwijl Prins Humbert en prinse® Margaretha, grootvader en grootmoeder van den kroon prins, in deze koets hun intocht deden in Florence. Verschillende geschenken werden Prinses Marie José reeds aangeboden. Door de leden van het kabinet Jaspar werd een prachtige vaas aangeboden van zuiver kristal, gevuld met witte seringen. Een ander geschenk bestond uit een waaier van strui®veeren, versierd met brillianten. Dit werd de prinses aangeboden door de aristocratie van de Belgische hoofdstad. De oud-strijders van het 6e regiment onbereden jagers boden de prinses een koffertje aan, waarin zich een zakje be vond, dat gevuld was met zand van het strand van De Panne, waar de prinses een gedeelte der oorlogsjaren heeft doorge bracht. De nationale geschenken bestaan uit een juweelenkistje met drie medailles, in goud, brons en zilver met de beeltenis van Prin ses Marie José en kroonprins Umberto; een ring versierd met blauw-witte bril lianten en de bruidssluier van Brusselsche kant. Door het tweede regiment lansiers werd een schrijftafel uit de 17e eeuw als bruidsgeschenk van de officieren aangebo den; de hofdignitarissen schonken een grooten spiegel, welke versierd is met het wapen van het Koninklijk Huis van Italië. De directeuren van de Brusselsche dagbla den boden de prinses een schilderij aan van baron Frans Courtens, voorstellende een visschers-scèno langs de Belgische kust. Ter gelegenheid van haar huwelijk schonk de prinses aan de federatie van oorlogsinvaliden de som van 50.000 francs. Ook in Italië stroomen van alle kanten giften toe ter gelegenheid van het huwe lijk van prins Umberto. De commissie van beheer der Spaarbank voor de provincie Lombardije heeft 2.5 millioen Lire ge schonken, welke eveneens voor liefdadige doeleinden zullen worden aangewend. De giften zullen echter, op verzoek van den prins, geheel voor liefdadige doeleinden worden gebruikt. Aan het bruidscostuum van de prinses wordt door eenige honder den kantwerksters gearbeid. Een groep van deze Vlaamsche kantwerksters zal den uit zet, welke van groote kunstwaarde is, per soonlijk aan de prinses aanbieden. De bruidsmantel van de prinses, welke door prins Umberto is besteld, is van velours chiffon en met hermelijn gevoerd en ver sierd met strikken in de kleuren van het Huis van Savoie. Het huwelijk zal inge zegend worden in de Paolinokapel van hot Quirinaal, welke voor deze gelegenheid geheel gerestaureerd en versierd wordt. Na de huwelijksvoltrekking zullen de jonggehuwden zich naar het Vaticaan begeven, waar zij de zegen van den Paus zullen ontvangen, waarna zij een bezoek zullen brengen aan het graf van den H. Petrus. Na afloop der feestelijkhe den zullen de jonggehuwden zich vestigen in het kasteel Racconigi in Piemont, waar de kroonprins werd geboren en dat hem door zijn vader als huwelijksgeschenk werd gegeven. Het kasteel werd in 1004 als ves ting gebouwd en is een der oudste leenen van het Huis Savoie. HET KAMERLID MR. C. W. SANNES. Zooals gemeld, is plotseling overleden mr. G. W. Sannes, sedert 17 September 1913 lid van de Tweede Kamer. Voor zoover zijn gezondheidstoestand 't toeliet mr. Sannes was eenige jaren ge leden geruimen tijd verplicht rust te ne men stond de thans ontslapene in 's lands vergaderzaal in de voorste gelede ren wanneer het gold de verdediging van de beginselen der S. D. A. P. Mr. Sannes werd den 4den October 1875 geboren. Na de Hoogere Burgerschool te hebben bezocht, studeerde hij aan de Uni versiteit te Amsterdam, alwaar hij in 1902 in de rechtswetenschappen promoveerde. Mr. Sannes was daarna ambtenaar aan het Centraal Bureau voor Sociale Advie zen in de hoofdstad, vervolgens griffier bij den Raad van Beroep voor de Ongeval lenverzekering te Middelburg en te Almelo en was laatstelijk griffier bij den Raad van Beroep te Rotterdam, terwijl hij tevens deel uitmaakte als lid van het College van Toezicht bedoeld in art. 119 der Ziekte wet. De heer Sannes was jaren lang lid van het Partijbestuur der S. D. A. P. en had zitting in vele commissies. Meermalen hield hij op de Congressen zijner partij inlei dingen. Hij deed zijn intrede in de Kamer onder het oude kiesstelsel als afgevaardigde v*»or Veendam. Onder de evenredige vertegen woordiging werd hij eerst gekozen in den Kieskring Groningen, daarna in den Kies kring Friesland. De S. D. A. P. verliest in den heer San nes een barer beste Kamerleden. Hen was een hard werker en een toegewijd ijve- raar voor de belangen der partij. Zijn opvolger in de Tweede Kamer is, zooals ook reeds gemeld, de heer H. dc Boer, te Leeuwarden. WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELBEDIENDEN. Voor slagerijen geldt nog de Arbeidswet. Er is een voorontwerp-wet op het sla- gersbedrijf, waarbij werd voorgesteld van 1 Januari af de slagerijen onder het Werk tijdenbesluit voor winkels te doen vallen. Thans verneemt het „Volk", dat .le be trokken minister nog niet door den Hoo- gen Raad van Arbeid is geadviseerd. Eet gevolg hiervan is, dat voor de slagerijen met ingang van 1 Januari niet de minste verandering intreedt. Op de slagerijen blijtt voorloopig nog van toepassing de Arbeids wet, waarvan artikel 2 bepaalt, dat de ar beidstijd der slagersgezellen 48 uur pei week is. Middenstandsaangelegenheden. De Commissie van Contact inzake Mid- denstandsaangelegenhedcn ingesteld dooi den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, heeft zich in haar laatste verga deringen o.m. bezig gehouden met het vraagstuk der „Business-reseant", waar bij in het bijzonder de belangen van den handeldrijvenden middenstand in het mid delpunt der belangstelling stonden. Teneinde op dit gebied de noodige sa menwerking van alle beschikbare krach- teü te verzekeren, is overleg gaande met verschillende personen en instellingen, welke voor het onderzoek van deze mate rie in aanmerking komen. Het ligt in de bedoeling het onderzoek zooveel doenlijk rechtstreeks te richten op de. praetisehe behoeften van het handelsleven. De drie landelijke Middenstandsbonden zijn tot medewerking bereid gevonden, waardoor een voortdurend en nauw con tact met de direct belanghebbenden ver zekerd is. Ook de Kamers van Koophandel en Fabrieken zullen zoo mogelijk in de zaak worden betrokken. Nadere bijzonderheden zullen, zoodra de nadere uitwerking der plannen zulks toelaat ter algemeene kennis worden ge bracht. Aan het bovenstaande kan nog worden toegevoegd, dat ook het vraagstuk der practijkexamens voor de kleine nijverheid en het ambacht bij de Commissie aanhan gig is. De Hypothecaire Boekhouding. Een reorganisatie in overweging. Op de vraag van den heer Suring betref fende het nemen van wettelijke niaatrege- len tot hernieuwde inschrijving van de be staande hjTXifcheken heeft de heer de Geer, Minister van Financiën het volgende ge antwoord: In «overweging is een reorganisatie van de hypothecaire boekhouding, welke waar schijnlijk niet mogelijk zou zijn zonder een vernieuwing der hypothecaire inschrijvin gen. Komt het tot de bedoelde reorganisa tie, dan zal dus tevens tot die vernieuwing moeten worden overgegaan, al is twijfel achtig, of de vernieuwing ook op zioh zelf reeds urgent is te- achten. Ir. L. A. Fruytier. Hoofdinspecteur van Arbeid te 's-G ravenhage. Naar wij vernemen, zal ir. L. A. Fruytier, oudijgouverneur van Curasao, eerstdaags worden benoemd tot hoofd van het Xle district der Arbeidsinspectie. Deze benoe ming staat in verband met een personeels uitbreiding bij den Centralen Dienst te 's-Gravenhage. De heer G. W. J. van Sierenberg de Boer, reeds eerder op het Centraal Bureau werkzaam, en thans hoofdinspecteur te Dordrecht, zal naar het Centraal Buraeu worden teruggeplaatst Zijn opvolger in Dordrecht is de hoofdinspecteur C. Donker uit Maastricht, die op zijn beurt wordt vervangen door den hoofdinspecteur J. H. J. Huygene uit 's-Gravenhage. De Wijnaccijns. Bij Kon. besluit van den 24sten Decem ber 1929 (Staatsbl. no. 586) tot wijziging van het Koninklijk besluit van 15 Maart 1922 (Staatsblad no. 123), houdende bepa lingen betreffende den wijnaccijns is het volgende bepaald: Artikel 1. In den aanhef van artikel 1, sub. II, van Ons besluit van 15 Maart 1922 (Staatsblad no. 123) worden de woorden: „tegen betaling van e>en wijnaccijns van 20 en van een gedistilleerd-accijns van 18 per hectoliter" vervangen doortegen betaling per hectoliter van een wijnaccijns van 20 en van den gedistilleerdaccijns verschuldigd voor 3 liter zuiveren alcohol, gemeten bij eene warmte van vijftien gra den van den honderddeeligen thermometer. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van den lsten Januari 1930. Exportbelemmeringen in het bloembollen- bedrijf. De heer Ernst H. Krelage heeft in de vergadering der Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken een nieuw jaarsrede uitgesproken, waarin hij o.m. de volgende opmerkingen maakte: Betreffende het bloemenoentrum Aals meer geven de cijfers der veilingomzettcn een vingerwijzing om niet op den weg van ongebreidelde uitbreiding der bedrijven door te gaan. Het bloembollenbedrijf ondervond voor een aantal artikelen veel schade van den 6trengen winter, waarvan de gevolgen in menig opzicht èterk verschilden van de verwachtingen. Vooral wordt het bedrijf geschaad door expotbelemmeringen. Deze zijn des te meer te betreuren, omdat in den landbouw, de bloembollenteelt zich in den laatsben tijd is gaan uitbreiden tot in de provinciën Friesland„ Groningen, Dren te en Noord-Brabant. In verband met deze vermeerderde productie is juist uitbrei ding van het exportgebied in plaats van beperking noodzakelijk. Herziening van den Nederl. Katechismus. Door de Hoogw. Bisschoppen is besloten, over te gaan tot herziening van den Ka techismus. Daarvoor is een commissie be noemd, welke bestaat uit de Zeereerw. heeren Rath van Helmond, Deken Rhoen van Sittard, Prof. van der Loo van het Se minarie Rijsenburg, Rector Nolet van Rot terdam, Rector Vermolen van Huybergen, eerw. Broeder Cyprianus van St. Michiels gestel, de heeren Verbeeten van Breda en Bertels van Buitenveldert. „Sancta Maria". Pastoor J. H. M. Peeperkorn emeritus. Men meldt uit Limmen aan de „Msbd.": Op Nieuwjaars-dag deed Pastoor Peeper korn te Limmen (N.H.) mededeeling, dat hij tegen einde Januari ontslag heeft aan gevraagd uit zijn geestelijke bediening. De Pastoor zal zich vestigen in „Huize Augustinus" te Alkmaar. LETTEREN EN KUNST „De Nieuwe Eeuw". Naar de „Msbd." verneemt, heeft, na ge zamenlijk overleg dat steeds in de besie verstandhouding werd gevoerd, de Raad van Modewe'l-ing van „Do Nieuwe Eeuw" besloten zich terug te trekken. Ook de hoofdredacteur, mr. G. 0. J. D. Kropman, heeft ontslag genomen, dat hem op de meest eervolle wijze is verleend. De tiecr Max van Poll blijft hoofdredacteur. RECHTZAKEN Poging tot vergiftiging van haar man. De vrouw im hooger beroep. Voor het Gerechtshof te Amsterdam stond in 'hooger beroep terecht de 31-jari- ge vrouw C. J. A. K„ huisvrouw van Th. B. W. W. te AmeTsfoori. Zij had in de période tusschen begin Februari en 20 April gepoogd haar man, door regelmatig toedienen van sublimaat van het leven te berooven. Voor do Recht bank te Utrecht had verd. deze feiten be kend. Zij had een ongeoorloofde verhouding met een zekeren M. Een flesohje sublimaatpoeder, dat op de vliering etond, had haar op de gedachte gebracht haar man van het leven te be rooven. Zij had ongeveer vier theelepeltjes van het poeder genomen en dit bij verschil lende gelegenheden in de thee of koffie van haar man gedaan. Langzamerhand begon de man te klagen over pijn in den rug, ontstoken tandvleesch e.a. ziektever schijnselen. De man is toen naar het hos pitaal gegaan om zich te laten onderzoe ken. Toen do voorraad sublimaat verbruikt was, is verd. naar een winkel voor fotogral fische artikelen gegaan, en heeft daar op nieuw sublimaat gekocht. Intussohen had W. bemerkt éiat het fleschje sublimaat verdwenen waa. Op 19 April werd de vrouw gearresteerd. De rechbbang te Utrecht veroordeelde haar op 24 September tot zeven jaar gc- vangeniss-traf, van welk vonnis de Officier va-n Justitie in appél ging. De man als getuige. De man wordt al® getuige gehoord. PTes. W. Jolles: Hebt u niet geproefd, dat de thee of de koffie die u dronk, bit ter smaakte? Get.: Een heel enkelen keer is mij dat opgevallen. Op 17 en 19 April proefde ik het vrij sterk. Op 19 April liet ik het M., dien vriend van mijn vrouw proeven, die echter niets bijzonders merkte. Getuige nam er echter geen genoegen mede, en samen met zijn vtouw is hij naar net hospitaal gegaan om de koffie te laten onderzoeken. In het hospitaal werd ge vraagd of get. kwik had gebruikt. Toen werd gevraagd of er sublimaat in de kof fie kon zitten. Pres.: Denkt u dat uw vrouw onder in vloed van iemand anders heeft gehan deld. Get.: Zeer zeker heeft zij onder invloed van anderen gehandeld. Nadat een getuige nog heeft verklaard, hoe verd. sublimaat in den winkel voor foto-artikelen heeft gekocht, wordt M., de vriend van verd. gehoord. Getuige M. geeft op do vragen van den president, Mr. Jolles, too in ongeoorloof de verhouding tot verd. te hebben ge staan.' Pres.: Hebt u wel eens den wensch go- uit, dat het beter zou zijn wanneer do man van verd. dood was? Get. M. ontkent dit ten sterkste, nooit heeft hij hierover gesproken. Verd.: (valt hem in de rede). Je .staat te liegen, je hebt wel degelijk gezegd, dat heb beter zou zijn als m'n man dood wasl Verd. verklaart nog, dat zij nooit aan echt scheiding heeft gedacht. M. had beloofd, dat hij haar mee naar Indië zou nemen. Get. v. d. Berg, meubelhandelaar, ver klaart dat verd. hem heeft toegevoegd: „ieder heeft een hekel aan mijn man, ik ook, ik wou maar dat hij dood was". Bevestiging van het vonnis gevraagd. De Procureur-Generaal Mr. Bauduin, acht het feit zeer ernstig, doch hij wil re kening houden met de twee jonge kinde ren, die verd. heeft en bevestiging vragen van het zeer gematigde vonnis van de Utrechteche Rechtbank. Do verdediger, mr. E. van Zinnique Bergman, wees er in zijn pleidooi op, hoe deze verdachte geheel heeft gehandeld onder suggestie van don aan, waarmede zij in ongeoorloofde verhouding leefde. Zij heeft veel tegenslag gehad en haar zenu wen waren overstuur. Zoowel de familie van verdachte als van haar man zouden haar graag een zoo licht mogelijke straf opgelegd zien. Ook haar man, die de <lupe van haar handeling was, wenscht dit. Pleiter beveelt zijn cliënt dan ook, mede met het oog op de beide nog jonge kinde ren van verdachte, in de clementie van het gerechtshof aan. Do uitspraak wordt bepaald op 16 Ja nuari te tien uur. NIEUW VENNEP. Jachtdelict De jager* B. Harding, heeft het oude jaar niet prettig gesloten. Op 31 Dec. bevond hij zich in het jacht veld met een lange hond; dit word gecon stateerd door den Rijkspolitie van Twigt alhier, die Harding voor dit feit verbali seerde. TenteonstHlingsplannen. De Kou- ringsvereeniging „De K. I. Z." afd. Noord- Holland, heeft het, plan aan de tentoon stelling te Brussel deel te nomen. Het voornemen is gekeurde en ongekeurde zaai granen in te zenden. De controleur J. de Groot alhier is door de K. I. Z. belast met het opnemen der in te zenden granen van de leden van de K. I. Z. Ook heeft men het plan om een „bouquet" van de in te zenden granen tentoontestellen in dc Beurs te Hoofddorp, alvorens ze zullen worden verzonden naar Brussel. Verwacht wordt dat de leden zooveel mogelijk mon sters zullen beschikbaar stellen, om hft plan alleszins te doem slagen. HILLEGOM. Iets heel moois. Op 6 Januari des avonds en op 8 Januari des middags is er iets héél bijzonders te genieten: onder lei ding van mej. Rie Kruydenbcrg wordt de operette „Hot gouden Fluitje" gegeven. Deze uitvoeringen zullen alle vorige over treffen: ruim 100 personen werken cr aan mee, terwijl het groote Elfenballet, de prachtige solo-nummers en de groote volle koren groot en klein zullen boeien en ver bazen. Gaarna durven wij deze uitvoerin gen aanbevelen; o.i. zullen dc zalen te klein zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Hert jaar is dan weer ten einde en een nieurw is aangevangen. Het af- geloopen jaar i« wel vol wisselvalligheden geweest voor den tuinbouw. Begonnen met een strengen winter was men genoodzaakt de werkzaamheden aan te vangen op een tijdstip zoo laat, dat men aanvankelijk meende, dat zulks een zeer nudeeligen iu- vloed zou hebben op de teelt der gewas sen en de oogst buitengewoon laat zou zijn. Zeker, het werd even later doch ook al weer door een abnormaal koud voorjaar. De veilingen van aardappelen en groenten begonnen daardoor op een datum, zoo 'laat als men die nog niet had gekend. En toen het eenmaal zoo na was, dat men „aan den trek" kwam, vielen de uitkomsten bitter tegen. Ook van de uitkomsten der aardap pelenoogst kan gezegd worden, dat men die zoo slecht niet beleefd had. Sommen geld werden op dit product verloren. .Ook van de late aardappelen, waarvan de oogst in Aug. reeds aanvangt kan hetzelfde gezegd worden. Groote hoeveelheden zijn. bij ge brek aan gras vanwege de droogte die langen tijd heerschie. aan liet vee vervoerd. Ook de teelt van bospeen viel niet- mee. doch kan gezegd worden dat hier nog winst aan zat. Met de vroege bloemkool kwam ook weer de teleurstelling. Al kan hier voor niet het woord slecht gebezigd wor den. de winst die hiarvan kwam wa-6 ta melijk gering. Beter verliep liet met de late bloemkool. Bij beste gewassen werden geregeld beste prijzen gemaakt en was het dit artikel dat voor velen, dc een in meer dere, de ander in mindere mate, uitkomst bracht en is het. aan dit product te danken dat do totaaluitkomst van den veilingom- zet weer op normaal word gebracht. Zeker, er zullen er zijn die hiervan niet oï weinig, anderen die er veel van profitoeren. Doch zal dit niet altijd het. geval blijven? Met de winterproducton, roocle-, gele kool, uien, peen, gelukkig hier niet in massa ver bouwd, liep het weer minder goed. In het algemenen mogen we echter van een totaal redelijke uitkomst spreken. De vooruitzich ten voor 1930 zijn van dien aard, dat. met eenige vreeze do toekomst wordt ingezien» Doch tot Sept. toe was het in het afgeloo- pen jaar nog droevig gesteld. Dit als voor beeld, gaan we ook 1930 maar weer met goede verwachting en hoop in.v KUDELSTAART. Tooneel. Verleden week gaf de Too- neelyereeniging „Amicitia (damesafd.), wederom haar jaorlijksehe uitvoering. too- wel des middags als des avond was hot Gymnastieklokaal der 1!. K. School geheel gevuld. De keuzo was ditmaal gevallen op Do Kapel in 't Bosch", een godsdienstig Tooneelspel in 5 bedrijven met voorspel en apotheose. Des avonds heette de Voorv allen hartelijk welkom, en hoopte dat al len zouden medewerken zooveel mogelijk stilte te betrachten onder het spel, opdat allen zoowel vóór in dc zaal als achter van het schoone tooneelspel zouden kun nen genieten. Ondanks do verschillende nieuwe krachten vertolkten de dames we derom op schitterende wijze dit prachti ge tooneelspel. Dat het stuk ook bij hot publiek in den geest viel, bewees wel hel langdurig applaus na elk bedrijf, lot slot kregen we oen schitterende apotheose door den regisseur in elkaar gezet en be licht met bengaalsch vuur, wat zeker een waardig slot gaf aan dezen schitterenden avond. Na. afloop hiervan dankte de AL. heer Pastoor de dames voor het prachtige spel en voor den genot vollen avond aan. allen verschaft, in het bijzonder ook den regisseur, den lieer Verschip, de man dia wel altijd achter de coulissen werkt, maar aan wien toch zeker ook een groot aandeel van het behaalde succes toekomt, nismede allen die er toe hebben medegewerkt de zen avond zoo schitterend te doen slagen. Vérmeiden wc nog dat. de heer Hoppe- zak uit Leiden voor costuums en grime ge zorgd had wat. in zeer goede hand <-n bleek te zijn en zeer zeker tot verhooging van het succes geleid heeft. Moge „Amicitia ons nog veel van zulke avonden schenken. HET TELEFOONNET LI SS F. EN DE NIEUWE TARIEVEN. De Directeur van liet Post- en Tele graafkantoor Lisse (centrum van liet strceknet) vestigt er dc aandacht op van geabonncerden, dat niet, ingang van 1 Ja nuari niet meer kosteloos kan worden ge sproken met dc geabonncerden te Bonne broek, Haarlem, •Heemstede, Leiden en Noordwijk, die op het net Lisse waron aan gesloten. Het gesprekken tarief per 3 mi nuten is thans voor Bcnnebroek en Noord- wijk 10 cent, voor Haarlem, Heemstede on Leiden 15 cent. Wo vestigen er de aan dacht op, dat dit tarief geldt voor alle aangeslotenen in dc 0 genoemde plaatsen. Voor Leiden, waar liet tarief van hieruit (behalve dan de enkelen, di op hot net Lisse waron aangesloten) 50 cent bedroeg, is het nieuwe een buitengewoon gunstige verlaging; voor Haarlem en Noordwijk waar voorheen 20 cent gold, is het. even zeer een aanzienlijke reductie. Wat de on derlinge gesprekken van 2.5 cent, betreft, heeft men reeds uitgerekend, dat 2000 ge sprekken goedkooper zullen zijn dan 1300. De totaal indruk is, dat het wel zal mar- chceren.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11