HAARLEMMERSTRAAT 130-136 DINSDAG 31 DECEMBER 1929 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 INGEZONDEN MEDEDEELING. Vanaf Donderdag 2 Januari BUITENGEWONE RECLAME-AANBIEDING van PON- en MANTELSTOFFEN. - Zie onze Speciale Etalages. 'Vinaf I Januari zijn onze zaken geopend van 's morgens 9 tot 's avonds 8 uur. 1f 's Maandags gesloten tot half twee GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Tegen een auto gewaaid. Op den hoek van de Kanaalstraat en de Pieter Bothslraat te Utrecht heeft Zondag een eenigszins eigenaardige aanrijding plaats gevonden tussohen een luxe auto en een ongeveer 40-jarigen wielrijder. De auto reed in de Kanaalstraat in de rich ting van het Merwedekanaal toen de wiel rijder uit de Pieter Bothstraat kwam. De laatste, blijkbaar een kenner van de re gels van den weg, wilde den van rechts komenden auto den voorrang geven, doch de wind joeg den man op, zoodat deze te gen den auto werd geworpen. De wielrij der bekwam hierdoor een scheurwonde bo ven het rechter oog, terwijl hij levens over inwendige pijnen klaagde. Van het rijwiel ■werden de voorvork en het voorwiel ver nield. De man is met den personenauto naar de Rijksklinieken overgebracht. Auto-botsing. Op het kruispunt bij de H. B. S. te Yenlo had Zaterdag een botsing plaats van den luxe-atuo van den heer B. uit Reuver met den vrachtauto van den heer B. uit Venlo. De inzittenden werden aan het hoofd en de handen verwond en moesten in het „Groene Kruis" verbonden woTden. De luxe auto werd ernstig -beschadigd. TWEE WERKLIEDEN VAN EEN LADDER GESTORT. Een van hen overleden. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur waren twee werkl oden bezig op het gebouw van de rijwielfirma Vermeer aan den Wijk er- straatweg te Velzen een reclamebord op te hangen. Toen de twee arbeiders, die werk zaam zijn in dienst van de Amsterdamsche firma E. van Ravensberg, boven op de lad der stonden sloeg deze door een rukwind plotseling om, waardoor' beiden van een aanzienlijke hoogte op straat vielen. Een van hen, D. Stolk, wonende te Amsterdam, bekwam een ernstige schedelbreuk. De on gelukkige werd overgebracht naar het Roo ds Kruiszicken'huis te Beverwijk, waar hij spoedig aan de bekomen verwondingen overleed. De andere arbeider kwam met den schrik vrij. MEISJE IN BRAND GERAAKT. Bij het aansteken van een kachel. Maandagmorgen heeft op den Belmolen- ■weg te Utrecht een treurig ongeval plaats gehad. Het elf-jarig meisje C. J., dat alleen in een kamer was, is bij het aansteken van een kachel in brand geraakt. Met branden de kleeren vloog het kind naar buiten. Een brugwachter van de Emeebrug trok het meisje de brandende kleeren van het lijf. Het werd binnengedragen in het Bartholo- meus-ziekenhuis, waar het werd verbonden. De Geneeskundige Dienst vervoerde het meisje daarop naar de Rijksklinieken. Het kind heeft vreeselijke brandwonden beko men. Haar toestand is zeer ernstig. Kokende koffie gedronken. Toen Zaterdag in het gezin van M. v. B. aan den Oliemolen te Helmond de moeder juist een kan koffie had gezet, wist een twee en een half-jarig kind onverwachts de koffiekan te bereiken en dronk door de tuit een flinken slok van den kokenden drank. De arme kleine kreeg vreeselijke brandwonden en hoewel onmiddellijk ge neeskundige hulp werd ingeroepen, is het kind Zondag onder hevige pijnen overle den. Schipper verdronken. Omstreeks twaalf uur Maandagmiddag trok het de aandacht der voorbijgangers, dat in de Loosduinsche Vaart te 's-Gra- venhage ter hoogte van de Zuiderparklaan een schuit onbeheerd rondreef. De politie werd gewaarschuwd en na een poos ter plaatse te hebben gedregd, werd uit de 'vaart opgehaald het lijk van een man, ver moedelijk den schipper van de sohuit. Door de zorg van den Gemeentelijken Hulp dienst werd het lijk overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Zuid wal. Kaar wij voorts vernemen, bevond de man, de ongeveer dertig-jarige C„ wonen de in het Westeinde, zich alleen op de schuit en is hij vermoedelijk door uitglij den te water geraakt. Verdronken. Door de duisternis misleid, is Zaterdag avond te Oude Pekela (Gron). de arbeider Kanninga verdronken- Het lijk is reeds op gehaald. Ongelukkige val. Aan de Kerklaan, te Heemstede, is gis termorgen de 57-jarige arbeider P. H. bij het rooien van boomen naar beneden ge stort en zwaar gewond. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Doodelijk ongeluk. Bij de bergingswerkzaamheden van het te Terschelling gestrande Engelsche s.s. „Benwyvis" is Zaterdagmiddag, naar de „,TeL" meldt, een ernstig ongeluk gebeurd. De 67-jarige voorman G. Smit is van het meer dan 20 Meter hooge schip op het strand gevallen en was onmiddellijk dood. DE ONTVLUCHTING UIT DE STRAFGEVANGENIS TE SCHEVENINGEN. Het voortgezette onderzoek in zake de ontsnapping van A. Dijkmans uit de cel lulaire Strafgevangenis te Scheveningen heeft aan het licht gebracht, dat men hier te doen heeft gehad met een knap staaltje uitbrekerstechniek, waaromtrent de „TeL" nog het volgende kan meedeelen: De belangrijkste vondsten waren een borstboor, die in de cel werd gevonden en een circa acht meter lang koord van cocosvezels, dat aan de binnenzijde van den buitensten ringmuur lag. De boor, dio niet tot den inventaris der gevangenis be hoort, moet op de een of andere wijze bin nengesmokkeld zijn. Waarschijnlijk heeft een bezoeker, die niet gefouilleerd werd, het toestel onder zijn kleeding in de cel weten te smokkelen. Hoe het komt, dat dit voorwerp daar niet gevonden is, mag een raadsel heeben. Het koord kan Dijkmans, die werkzaam was op de boekbinderen der gevangenis, zelf gevlochten hebben uit overschotten van het bindmateriaal. Dat kan evenwol niet het werk van enkele oogenblikken zijn geweest, daar zijn uren en uren aan besteed. Met de borstboor heeft Dijkmans eerst het draadglas uit de sponningen van het celvenster geboord, waarna hij een van de tralies doorboorde, de einden hiervan met groote krachtsinspanning verboog, waar door een smalle opening ontstond. Al dit werk moet uren gekost hebben, zoodat men moet aannemen, dat Dijkmans er Zaterdag direct na het avondappèl mee is begonnen. Toen kon de gevaarlijke klimpartij pas be ginnen. Aan het koord, dat wij boven reeds noemden, heeft Dijkmans een ijzeren haak bevestigd, dat hij om een der spijlen van heb venster heeft geslagen. Dijkmans wrong zich door de smalle opening, die slechts ruimte biedt aan zeer ma-gere per sonen, waarna hij zich langs het zeer on betrouwbare koord acht meter naar bene den liet glijden, want zijn cel lag op de eerste verdieping. Met groote handigheid wist hij den haak weer los te slingeren, zoodat het koord naar beneden viel. Na de binnenplaats overgestoken te zijn, heeft Dijkmans met behulp alweer van het koord den eersten ringmuur van vier meter hoog te weten over te klimmen. Den haak moe-t hij daarbij over den muur geworpen heb ben tot hij bleef steken. Langs het touw klom hij op den muur, bevestigde den haak op den bovenrand van den muur en liet zich weder naar beneden zakken. De twee de binnenplaats leverde geen moeilijkhe den meer op, terwijl hen den eveneens vier meter hoogen buitenringmuur op dezelfde wijze beklom als zooeven beschreven is bij devorige hindernis. Wat precies gebeurd is, toen Dijkmans zich boven op dezen muur bevond, valt achteraf niet te zeggen. Zeker is, dat hij het touw aan de binnenzijde van den muur heeft laten vallen, en dus van den muur afgesprongen is. Of dit een gevolg is van het feit, dat Dijkmans toen meende ge stoord te worden in de volvoering van zijn plan of dat hij zioh uit vreugde den tijd niet meer gegund heeft heb touw te be vestigen en zich van den muur af te laten glijden, is niet met zekerheid te zeggen. Het zachte, witte duinzand ving den vluchteling evenwel op, zonder dat een spoor achterbleef op de plek waar hij neer kwam. Over het verdere verloop van zijn ontvluchting tast men nog volkomen in het duister. Als vaststaand wordt aangenomen, dat Dijkmans hulp heeft gehad, die buiten op hem heeft staan wachten. Hij kan zich dus per fiets of per auto snel in de een of andere richting voortbewogen hebben en al ettelijke K.M. verwijderd zijn geweest toen bij het ochtendgloren Zondagmorgen de bewaker tot de ontdekking kwam, dat de vogel gevlogen was. Omtrent de richting naar welke Dijk mans is uitgeweken, kan men slechts gis sen. Natuurlijk wordt in de eerste plaats aan Rotterdam gedacht, het terrein waar Dijkmans „werkte". Hierbij houdt men spe ciaal het oog op een zekeren Wilhelm uit. Rotterdam, die zijn straftijd in de cel naast Dijkmans uitzat en die 14 dagen ge leden ontslagen is. Daar men vermoedt, dat Wilhelm meer van de geschiedenis af weet, wordt hij door de politie gezocht. Tot op heden mocht men er evenwel niot in slagen hem te vinden. Dat Dijkmans, die vroeger het eerzame beroep van reiziger uitoefende,'en te Ka- tendreeht woonde, tot de grootmeesters van het Nederlandsche inbrekersgilde be hoort. blijkt niet aJleen uit de wijze waar op hij uit de Scheveningsche gevangenis wist te ontvluchten, maar ook uit de wijze waarop hij te werk ging bij het plegen van den „kraak", waarvoor hij zijn straf tijd uitzat. In den nacht van 2 op 3 Novem ber 1926 werd ingebroken bij de firma Mok aan de Linker Rottekade te Rotter dam. Een agent, die eenige mannen uit het perceel zag komen, trachtte hen aan te houden, doch de nolit.iem.nT-. wgg/1 slagen. De brandkast, waaruit 200 en voor een zeer groote waarde aan effecten was gestolen, bleek opengesneden te zijn. Veel later werd Dijkmans aangehouden en op getuigenverklaringen veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Dijkmans, die al verschillende vonnissen wegens in braak heeft ondergaan, moest na deze straf van vier jaar uitgezeten te hebben, nog twee jaar fitten" voor een andere in braak. De brand in de kerk te Wartena. De schade in de Ned. Herv. kerk te War tena, veroorzaakt door het in brand vliegen van een kerstboom, blijkt erger te zijn dan eerst- was verondersteld. Het plafond is op eenige plaatsen doorgebrand; een pijp van het orgelfront is naar beneden gekomen; drie andere zijn alleen beschad'gd. Groote schade is toegebracht aan een van de ge schilderde ramen. In het jaar 1780 was de oude kerk te Wartena afgebroken en door een nieuwe vervangen. In dat 'zelfde jaar heeft Ype Staak de wapens op de glazen in de kerk geschilderd. Een der ramen ver toonde het wapen van Friesland, omgeven door attributen van den oorlog. Het is in dertijd ten geschenke gegeven door Gede puteerde Staten van Friesland en droeg als onderschrift: De Edele Mogende Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland. Van dit raam, dat 25 ruiten telde, zijn er 12 gesprongen. Woonhuis afgebrand. In den afgeloopen nacht is het woonhuis van den kunstschilder P. S. Baljon nabij den Stompen Toren te Halfweg tot den grond toe afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat. de bewoners, in al lerijl de vlucht moesten nemen. Van het huisraad kon zoo goed'als niets worden ge red. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Broodfabriek afgebrand. Maandagmiddag om twaalf uur is brand uitgebroken in de Stoom-Broodfabriek „De Korenschoof" te Eindhoven. Het pand brandde grootendeels af. Alles is verze kerd. Brand in een café. In het café van Engelen te Rotterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag een brand gewoed. Do oorzaak van den brand is onbekend. Het vuur heeft snel om zich heen ge grepen en de vlammen sloegen een oogen- blik naar bui ben. Eenige omstanders wis ten de kinderen, die nog in het huis wa ren, te redden. Het café is geheel uitgebrand. Typhus. Te Aarle-Rixtel hebben zich in een ge zin vier gevallen van typhus voorgedaan. De vader en drie kinderen zijn ter afzonde ring naar het St. Anthoniusgasthuis te Helmond overgebracht. HET AUTO-ONGELUK BIJ BUSSUM. De begrafenis der slachtoffers. Op do Algemeene Begraafplaats te Bus- sum heeft Maandagmiddag onder zeer groote belangstelling uit alle kringen de teraardebestelling plaats ge-had van het stoffelijk overschot van wijlen mr. J. C. Post en zijn beide tweelingszoontjes, die ten gevolge van een auto-ongeluk deze da gen zoo tragisch om het leven zijn geko men. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer de Bordes, burgemeester der gemeente Bussum, die in aangrijpende be woordingen den diepen rouw der familie schetste. - Nadat door dr. Spijkerboor, rector van het Bussumsche Lyceum, eenige woorden van afscheid waren gesproken werd nog het woord gevoerd door den heer Odink, directeur van het Instituut „Gooiland" waar een van de beide jongens op school was. De baren van de kinderen werden door kameraadjes grafwaarts gedragen. Jeugdige bandietea De koster der St. Mathiaskerk te Maas tricht betrapte Zaterdag den jongen W. H., oud 9 jaar, terwijl hij met eenige andere boefjes van 7 en 8 jaar een offerblok tracht te te lichten. Na een ernstige vermaning door de politie, werden ze naar hun ouders teruggebracht. Bloeddorstige honden. Uit Haarlem wordt gemeld: In den ïn- laagpolder zijn door twee honden 22 scha pen doodgebeten en zeven dieren zoodanig gewond, dat deze vermoedelijk ook afge maakt zullen worden. De gemeente-politie van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stel de een onderzoek in en mocht er in slagen de twee honden, die vermoedelijk deze slachting hebben aangericht-, te ontdekken. Zij blek >n toe te behooren aan een bewo ner van het noodwoningenkamp achter de Harmenjansstraat. Een der honden is reeds INBRAAK OPGEHELDERD. De beide daders aangehouden. Het vorig jaar November werd te Haar lem ingebroken bij den winkelier K. aan de Amstiraamsche Vaart. Ontvreemd werd toen een geldkistje met f 2800, eenige vreemde gouten munten en een aantal papieren. Bij een controle welke de Haar- lemsohe recherche dezer dagen instelde van registers bij winkeliers, die gouden en zilveren voorwerpen koopen en verkoopen, bleek de horlogemaker S. van J. V. te heb ben gekocht vier van de ontvreemde gou den munten. V. werd gearresteerd en ver klaarde bij het verhoor de munten te heb ben verkocht voor zijn vriend D. V. Ook deze is aangehouden en wees A. R. als me dedader aan. D. V. en A. R. bekenden nu gezamenlijk de inbraak te hebben gepleegd. Op V. werd één gouden tientje bevonden en een In dische munt, terwijl bij huiszoeking ont dekt werd een gouden tientje en een goud vijfje. Hij verklaarde de rest van het geld te hebben opgemaakt. A. R. zeide zijn aandeel in den buit te hebben begraven doch door ee.n onbekende op zijn beurt te zijn bestolen. De vorst van Geleen. Mr. F. Leufkens, de zich noemende vorst van Geleen, Wachtendonck, en-z. enz. heeft van het Rijk teruggekocht de onroerende goederen, die dezer dagen door een deur waarder publiek werden verkocht, wegens het niet betalen van belasting. Schoonvader en schoonzoon. De losse werkman v. M. had zijn intrek genomen ten huize van zijn dochter, de vrouw van den zeeman v. A. in de Gou- vernestraat te Rotterdam. Zaterdagavond hadden de mannen ai oneenigheid. Zondag avond is de ruzie zoo hoog geloopeü, dat v. M. twee soheermesscn greep en daar mee zijn schoonzoon te lijf ging. Hij heeft hem een paar sneden in den hals gegeven. Van A. is naar het ziekenhuis aan den CooLsingel gebracht, daar geholpen en weer naar zijn woning teruggebracht. Do schoonvader, dio een wond aan de hand had gekregen is opgesloten. Hij heeft be kend. BUITENL. BERICHTEN DE STORM IN BELGIE. De geweldige storm die Zaterdagnacht opstak en Zondag den heelen dag bleef voortwoeden, heeft in alle deelen van Bel gië groote schade aangericht. Op sommige spoorlijnen, vooral in het Waalsche land, was het verkeer gedurende een deel van den dag door de vallende boomen en te legraafpalen gestremd. In de steden ondervond bet tramverkeer veel hinder van het stormweer, terwijl de scheepvaart op de Schelde, tussohen Ant werpen en de zee, voor kleine vaartuigen onmogelijk moest wordren geacht. Te Brussel nam het noodweer de propor ties aan van een cycloon en bereikte do wind een snelheid van meer dan 50 me ter per seconde of 180 K.M. per uur. Het aantal vernielde sohoórsteenen, geheel of gedeeltelijk afgerukte daken, lichtreclames en ingebeukte winkelruiten is eenvoudig niet te tellen. In de Miniemenstraat werd een knaap door een neerploffende schoor steen levensgevaarlijk gewond. In de voor stad Ganshoren stortte een bijna voltooid huis in; nabij de Beurs en op de Groote Markt liepen personen verwondingen op. De brandweer moest herhaaldelijk uitruk ken om hulp te bieden wat ook te Antwer pen het geval was. Een tienjarig meisje werd aldaar door een losgerukt zinken dak getroffen en brak haar beenen. In de haven geraakten voortuigen op drift, maar gelukkig kwam het' daar niet tot ernstige ongevallen. Het terrein van de wereldtentoonstelling werd zwaar geteis terd. Te Meckel en werd een melkverkoop ster door een neerploffend uithangbord getroffen en met schedelbreuk opgenomen. Andere personen werden door vallende dakpannen gewond. Te Kortrijk zijn ook voorbijgangers gekwetst en te Moeskroen woei tijdens een verhuizing een piano om ver en trof een arbeider, die op slag dood bleef. Uit vele steden en gemeenten wor den verder nog instortingen van in aan bouw zijnde huizen gemeld. „N. R. C." BASSIN-DIJK IN BELGIE DOORGEBROKEN. Gisternacht is te Couillet in België een dijk van een kunstmatig meer doorgebro ken, waardoor verscheiden huizen zijn on- dergeloopen en groote schade is aange richt. Een oogenblik vreesde men, dat de overstrooming het karakter van een ca tastrofe zou aannemen, doc-h gelukkig blij ken er zich geen persoonlijke ongelukken te hebben voorgedaan. Langs een groot deel van den weg te Couillet liggen kunstmatig opgeworpen heuvels, die onderling door dammen ver bonden zijn; op deze wijze is een groot bas-sin gevormd, dat door de groote che mische fabrieken van Sclvay wordt ge bruikt als waterreservoir. Dit meer bevat dan ook een watervoorraad van duizenden nu stond er een hevigen vrind en tegen elf rrar beeft een der dammen het begeven. Met groot geweld brak het water door de opening heen. Een groote hoeveelheid chloorkalk, die in de nabijheid lag opge slagen, werd meegevoerd. Met groote kracht vernielde de zieden de stroom een kleine spoorbrug, bereikte den weg naar Charleroi, stroomde naar een brug voor voetgangers, welke brug in een oogwenk ten deele werd meogesleurd. Daarna deed de stroom troebel kalkwitter een aanval,op de tuinen van een blok hui zen. Do hekken werden ingedrukt, als wa ren zij van papier, kippenhokken e.d. wer den weggeslagen en kelders werden over stroomd. Onmiddellijk na de doorbraak werden de bewoners van de bedreigde benedenwo ningen gewaarschuwd. Sommigen konden zich nog in allerijl aankleeden en hun hui zen verlaten, doch velen moesten in nacht gewaad een toevlucht zoeken bij de bo venburen. Doch ook daar wachtte mon inspanning af wat er zou gebeuren, want men was er niet zeker van, ,dat de huizen het geweld van het water zouden kunnen weerstaan. Dit drong namelijk met zoo groote kracht de kamers binnen, dat meu belen werden stukgeslagen en vaatwerk in scherven viel. In sommige huizen bereik te het kalkwater een hoogte van 1.50 M. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK IN EMMERIK. Drie dooden en drie zwaar gewonden. Door het licht misleid is Zaterdagavond bij het havenhoofd te Emmerik een aulo in volle-vaart van de Rijnkade gestort. De wagen bleef op de lagere kade half boven de rivier hangen. Van de zes inzittenden zijn er twee, een douane-beambte en zijn verloofde, terstond gedood, de vier overi gen werden zwaar gewond naar het zie kenhuis vervoerd. In den loop van den dag is Zondag nog een derde slachtoffer, Frau B„ overleden. KERKDAK INGESTORT. Te Limburg a. d. Lalin is Zondag tij dens de mis van 11 uur een deel van het dak der katholieke kerk over een lengte van ongeveer 20 M. en een breedte van 1 1/2 M. ingestort. De kracht van het val lend gesteente was zoo groot, dat een deel van een zwaren eikenbank finaal afgesla gen werd. Ondanks het feit, dat de kerk vol was ontstonden er geen noemenswaar dige ongelukken, hetgeen te danken is aan het feit, dat toevallig de kerkbezoekers stonden voor het aanhooren van het voor lezen van het evangelie. Slechts tweo kerkgangers werden zoo gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden ver voerd. DE UITVOERING VAN DE DRANKWET. Een gevecht op zee. Naar uit Newport (Rhode-eiland) ge meld wordt, is in de wateren bij het eiland een slag geleverd tussohen alcohol-smok- kelschepen en wachtschepen van de kust, waarbij dooden en gewonden zijn geval len. Het kustwachtschip nr. 290 had een smokkelsohip ontdekt, dat bezig was kis ten alcohol op een snelvarende motorboot te laden om aan land te laten brengen. Het wachtschip opende onmiddellijk een hevig machinegeweervuur, waardoor drie der opvarenden van het smokkelschip werden gedood en een vierde licht gewond. Een ander wachtschip ontdekte Zondag twee smokkelsohepen. Eén ervan was van Engelsche nationaliteit en had 4000 kisten alcohol aan boord. Toen do smokkelaars zich ontdekt zagen, staken zij het schip in brand en verlieten het. He>t andere smokkelschip was van Amorikaansohe na tionaliteit en had nog vijfhonderd kisten alcohol aan boord. Ook aan de bemanning van dit schip gelukte het te ontkomen. De inbeslagneming, onderscheidenlijk vernietiging van deze drie schepen, is het resultaat van een groot plan, het smokke len van alcohol op groote schaal tegen Nieuwjaar tegen te gaan. Alle beschikbare kustwachtschepen waren gemobiliseerd. De waarde van den in beslag genomen alcohol wordt op zeshonderdduizend dol lar geschat. OPROER OP SAMOA. Uit Wellingbon (N.-Zeeland) wordt ge meld: Te Apia werd een blanke politie agent doodgeslagen, werden twee leden van een groep inlanders gedood en twee politie-agenten en dertig inlanders ge wond bij het ernstigste oproer, dat op Sa moa plaats had sedert Nieuw-Zeeland daarover het mandaat aanvaardde. Het oproer was het gevolg van een poging der politie tot het arresteoren van eenige ge zochte mannen, die hadden deelgenomen aan een inlandschen optocht. Gruwelijke daad van een zwakzinnige. Zondagmorgen vroeg werd de Berlijn- sche brandweer naar de Aloxandersfcrasse gealarmeerd. Naar het schijnt, heeft een zwakzinnige vrouw, die daar woont, brand gesticht, waarna zij zich naar de vierde étage begaf en uit het raam sprong. Zwaar gewond werd de vrouw naar het ziekenhuis

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6