21ste Jaargang DINSDAG 31 DECEMBER 1929 No. 6371 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS £eid^eHe6oii/wmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2JiO per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dübbele van heb tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen. ZALIG NIEUWJAAR De jaarlijksohe wensch op den eersten dag van het nieuwe jaar: Zalig Nieuwjaar bieden wij onzen lezers en vrienden wèèr aan. Zalig Nieuwjaar; dat is een echt christe lijke wensch. Wei-gemeend en wel-door dacht, bevat deze wensch het allerbeste en allermooiste, wat wij wenschen kunnen. Met dezen wensch spreken wij de hoop uit, dat het nieuwe jaar voor onzen mede- mensch zóó moge verloopen, dat het hem slrekke tot zijn zaligheid, tot zij<n eeuwig geluk, om in den hemel te komen. Met dezen wensch bidden wij onzen evenaaste tce, dat hij in het nieuwe jaar zóó met Gods genade moge medewerken, dat hij leeft overeenkomstig het doel, waar voor hij op/leze wereld, is geschapen. Maar als wij aldus dien wensch in zijn schoone, vol-rijke beteekenis verstaan, dan zullen wij bij het uitspreken daarvan niet alleen edele gevoelens koesteren ten op zichte van onzen evenaaste, maar ook ern stig denken aan onszei ven mogen w ij zelf bereiken, wat wij anderen toe- wenschen l In het begin van het nieuwe jaar moeten wij, om met St. Paulus te spreken, aantrek ken een nieuwen mensch! Alle srleur-dingen, waaraan zooveel fou ten kleven, werpen wij nu ver van ons af; met krachtig vertrouwen op de God",lelijke Voorzienigheid willen wij het nieufca jaar intreden in het klare bewustzijn vali^le groote plichten van iederen dag - hi|e- vele dagen weten wij niet welke het ingetreden jaar ons zal schenken. Plichten, door God óns opgelegd, van velerlei aard. Plichten, die wij hebben als enkeling en als sociaal wezen; die wij hebben ten- opzichte van onszelf en ons gezin; èn ten- opzichte van het katholieke openbare le ven en de maatschappij. Wèl mogen wij er ons diep van door dringen, dat de laatst-bedoelde plichten niet lichter wegen dan de eerste 1 Ons voortdurend streven, om u w dag- blad, fcDe Leidsche Courant" te doen be antwoorden aan alle gegronde wenschen, zullen wij ook dit jaar met dagelijksche toewijding voortzetten! En met succes zal het worden bekroond als God zijn Zegen geeft en onze lezers ons hun sympathie blijven schenken in de toekomst, zooals zij dat in het verleden hebben gedaan. Ons dagblad, behoudend zijn eigen cachet, gaat mee 't zal onzen lezers wel gebleken zijn! met de veranderende en stijgende eischen van den tijd. En daaTom mogen wij vertrouwen, dat het ook in 1930 in duizenden gezinnen zal zij de eiken dag opnieuw welkome huisvriend! Het jaar is uit en ten einde geleefd vol stof, vol weemoed misschien en vol zor gen ligt het achter ons. In het vertrouwen op God sterk en blij, beginnen wij een nieuw jaar Zalig Nieuwjaar! BELGIE HET HUWELIJK VAN PRINSES MARIE-JOSE. Uiterst strenge politiemaatregelen wor den getroffen^ voor het vertrek, 3 Januari a.s. van het Belgisch konikïijk gezin naar Itèiiè. Dit vertrek zal, als bekend, mei eenige plechtigheid gepaard gaan. Be halve de delegaties van een aantal patno- tiscbe vereenigingen en de eveneens van een speciale kaart voorziene leden der Italiaansche kolonie, zal niemand in het Noorderstation worden toegelaten. Ook op de journalisten zal een zeer strenge con trole woiden geoefend. De spoorlijn Brus selLuxemburg zal, tot aan de grens, dooi de gendarmerie worden bewaakt. Een groep jonge meisje van het West- Vlaamsche dorp Oost-Duinkerke, die sa men met prinses Marie-José, in 1916, tij dens den oorlog te De Panne hun eersto Communie deden, heeft dezer dagen een schilderij, karnaalvisschers te paard voo*- sfellend, dat de kerk, waar de communie plaats had, versierde, aangekocht met hel inzicht het de prinses als bruidsgeschenk aan te bieden. Ter gelegenheid der prinselijke huwe lijksplechtigheid zal de Koninklijke Harmo nie van Belgische oorlogsinvaliden zich naar Rome begeven. De Fédération Natio nale des Militaires Invalides et Mutilês de la guerre alsook de Fédération Natio nale des Combattants hebben eveneens ieder een delegatie aangewezen. De Vlaam- sche oud-strijders en Vlaamsche oorlogs invaliden onthouden zich van alle deelne ming. VAN HET VATICAAN KARDINAAL GASPARRI. Kardiaal-staatssecretaris Gas par rï ie, naar de „Osservatore Romano" meldt, ziek. Hij lijdt aan influenza. De kadinaal gevoelde zich reeds sedert eenigen tijd on gesteld en moest te bed blijven. Het „Giornale d'Italia" maakt melding van geruchten, volgens welke de Paus kar dinaal Gasparri als bewijs van Zijn bijzon dere toegenegenheid 'den titel van kardi naal-staatssecretaris zal laten behouden en kardinaal Pacel'i tot pro-secretaris zat benoemen om de leiding der zaken op zien te nemen. Naar men uit Rome meldt, blijft de algemeene toestand van kardinaal Gas parri tamelijk gunstig. FRANKRIJK. Gratie verleend aan Léon DaudeL President Doumergue heeft het decreet onderteekend, waarbij gratie wordt ver leend aan Léon Daudet, alsmede aan een aantal directeuren van bladen en versprei ders van pamfletten. Daudet heeft medegedeeld, dat hij Don derdag naar Parijs zal terugkeeren. RUSLAND Het jubileum van Stalin. De Russische medewerker van het „Hbld." schrijft: In de geheele Sovjet-Unie werd de vijf tigste verjaardag van Stalin op een zeer grootsche en pompeuze wijze gevierd. Alle cellen van de regeerende partij haastten zich den dictator telegrammen te sturen, waarin zij hun trouw aan den tegenwoor- digen heerscher betuigden. Alle Mosfeou- sche en provinciale bladen wijden uitvoe rige beschouwingen aan Stalin en noem den hem „leider van het internationale proletariaat", „bolsjewiek met den stalen wil", enz. Kalinin noemde hem een „genie" en „hoofd van het revolulionnaire volk". De Executieve van de Comintern verheer lijkte in een uitvoerige resolutie de „histo rische rol" van Stalin als den liquidator van de trotskistische ketterij enz. Zelfs Lenin werd nooit op zulke wüze gevierd en bewierookt. Het was geen jubi leum meer maar een apotheose, een ver heerlijking, die aan de tijden der Romein- sche keizers deed denken. In de redevoe ringen van de officieele vertegenwoordi gers van de regeerende partij werd ver klaard, dat Stalin de eenige man is, die zich nooit vergist, dat hij steeds alles vooruit weet, alles voorziet, nooit faalt. De „Prawda" ging zelfs zoo ver, dat zij ver klaarde, dat Stalin het feitelijke hoofd van de partijleiding zelfs tijdens het leven van Lenin was, het gee op zijn allerzachtst uit gedrukt een onjuistheid is. Alle bladen pu- bliceeren photo's, waarin Stalin afge beeld is naast Lenin en daarbij wordt ver teld, dat Stalin de beminde en uitverko ren leerling en rechterhand van Lenin was. Ook dat is bezijden de waarheid. Le nin heeft nooit onder stoelen of banken gestoken, dat hij Stalin niet mocht. Kort voor zijn dood heeft Lenin zelfs geheel met Stalin gebroken. De groote leider der bolsjewiki verzocht zijn opvolgers met drang, den ruwen Georgiër te verwijde ren, omdat hij de zaak van Lenin te gron de zou richten. Daarna werd de nationale vlag gehe- schen, hetgeen een geweldige opwinding onder de menigte deed ontstaan. Geroepen werd: Lang.leve de revolutie 1 Een menigte van dertigduizend personen waaronder vijfduizend vrouwen welke de plechtigheid bijwoonden verbrak het poli- tiecordon, en velen werden tengevolge van hun opwinding onder den voet geloopen. Doir.inionstatuut voldoende. Nibt alle Indiërs eischen volledige onaf hankelijkheid. De conferentie van de nationale liberale federatie van gematigde Indiërs te Ma dras heeft eenstemmig een resolutie aan genomen, waarin de conferentie met vreug de de verklaring van den onderkoning van 31 October j.l. aanvaardt, wijl daarin van bevoegde zijde bevestigd wordt, dat de vedklaring van 1917 het dominion statuut voor Indië bedoeld beeft en Indië het recht toestaat om met Engeland op voet van gelijkheid over den vorm van de toe komstige Indische grondwet te conleree- CHINA DE OPHEFFING DE EXTERRITORIALE RECHTEN. Naar uit Nanking gemeld wordt, heelt de minister van buitenlandsche zaken, dr. Wang, in verband met de opheffing van de exterritoriale rechten een verklaring gepubliceerd, waarin hij mededeelt, dat de Chineesche regeering zich tot haar spijt gedwongen ziet de protesten van Japan vu Amerika onbeantwoord te laten. China zal ondanks de protesten van de groote mo gendheden de exterritoriale rechten onmid dellijk opheffeD- Dc C'iineasche regeering heeft meermalen gojracht deze kwestie met de groote mogendheden te bespreken. Doch deze hebben steeds geweigerd eenige concessie te doen. De exterritoriale rechten worden ook in Mandsjoerije opgeheven en de aldaar ge vestigde Japansche rechtbanken moptón op 1 Januari gesloten worden. In diplomatieke kringen te Peking wacht men de verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen rustig af. Men gelooft, dat de regeering voorloopig van practi- sche maatregelen zal afzien. Men vreest evenwel, dat buiten de internationale con cessies. rechtskwesties zullen ontstaan en plaatselijke Chineesche autoriteiten zul len eischen buitenlanders te berechten. Het corps diplomatique heeft reeds maat regelen voor dergelijke gevallen voorbe reid. BRITSCH-INDÏE INDISCHE CONGRESSEN. Geen dominion, onafhankelijkheid. Het Indiscb-nationaal congres te La hore heeft de motie van Ghandi, zich uit sprekende vóór de volkomen onafhanke lijkheid van Indië en tegen het bijwonen ecner conferentie met de Engelschen over een dominion-statuut, aangenomen» EERSTE KAMER. Eenige wetsontwerpen aangenomen. Eerst is er gisteren gestemd over het wetsontwerp ter verlenging van de op schorting der vaccinatiebepalingen. Het ontwerp werrfaangenomen met 26 9 stemmen. Tegen 6temden de sociaal-democraten Ossendorp, Mendels, Oudegeest, Polak en Molbmaker, en de Vrijheidsbonders Fock, Kranenburg, Rink en Smeenge. Bij het ontwerp belasting betalen op postkantoren werd eenig debat gehouden. De heeren Wibaut (S. D.) en Sasse van Ysselt (R. K.) hadden ©enige bezwaren. Het wetsontwerp werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Wij krijgen dus den toestand, dat Noord-Holland in zijn geheel en eenige steden de faciliteit behouden of krijgen, om de contribuabelen op hun postkantoren te ontvangen, om hun staatscijns te betalen. Eenig debat werd ook gehouden bij het ontwerp ter wijziging van eenige artikelen der Lagere Onderwijswet, die verband hou den met de belemmering van het stichten van bijzondere scholen, bepalingen, die genomen zijn bij de bezuinigingsmaatrege len. De heer De Jong (R. K.) bepleitte, dat het onbillijk is, om, nu andere bezuinigin gen worden opgeheven, niet ook de bezui nigingsmaatregelen voor die scholen on gedaan te maken. Het is en blijft wachten op het rapport van de commissie-Rutgers. Dit rapport zal nu eindelijk waarschijnlijk in 1930 aan Hare Majesteit kunnen worden aangebo den. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tenslotte was er nog geklaagd over de overschrijdingen van begrootingen. Bij On derwijs zijn pensioenen, subsid es en zoo voorts met vijf millioen overschreden. WERKVERRUIMING. Dezer dagen heeft onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens de Rijkscom missie Werkverruiming vergadërd. Met instemming word er kerJiis van go- nomen, dat de arbejjÖyWien de commissie verleden jaar begönnèn M om de uitvoeriug van den w'egenbóhw ip^ftis land meer over een geheel }a,ar verdeeld te doen geschie den en niet in'opkele iqaand©^ reeds vrucn- ten begint af tè^ werppnj Verscheiden orders ontgaan jle Nedor- landsche metaalindustrie, omdat onze me taalindustrie langere leveringstermijnen moet stellen da nhaar buitenlandsche con currenten. Dit gaf aanleiding tot ©en be raadslaging, waarvan als gevolg aan het bureau werd opgedragen, aandacht te wij den aan de oorzaken, die het geschetste euvel tot gevolg hebben. Voorts werd mededeeling gedaan van eenige tientallen gevallen, waarin de be middeling der commissie werd ingeroe pen om te verkrijgen, dat orders voor de Nederlandsche nijverheid zouden behouden blijven en niet aan het buitenland zouden worden opgedragen. Hierbij bleek, dat eenige onzer groote electrische centrales op het oogenblik belangrijk worden uitge breid of dat nieuwe oentrales worden bij gebouwd. Het speet de commissie, dat de opdrachtgevers, omdat zij niet voldoende overtuigd zijn van hetgeen de Nederland sche nijverheid voor de bedoelde nieuwe installaties zou kunnen leveren, herhaal delijk er toe overgaan zeer belangrijke orders in het buitenland te plaatsen. Het was der commissie daarentegen aan genaam te vernemen, dat de gemeente Am sterdam een groote order voor de gemeen tetram ter uitvoering aan drie Nederland sche fabrieken heeft opgedragen. Feest R. K. Bond van Groote Gezinnen te Haarlem. Bezoek van Z. D. H. Mgr. A e n g e n e n t. December is ©en maand van verrassin gen. Dat hebben we Zaterdagmiddag weer ondervonden, toen we naar de Gemeente lijke Concertzaal waren gegaan, om het kinderfeest van don R. K. Bond van Groote Gezinnen bij te wonen. Tegen vier uur, toen de festiviteiten op het hoogtepunt waren, kwam een heer in een zwart pak binnen, die op zijn teenen naar voren liep, om de kleintjes niet in hun werkeleijen feestdroom te storen. De heer W. van Liemt, de voorzitter van den bond, verwelkomde hem zeer hartelijk en liet hem plaats nemen op de eerste rij. Toen ineens ja, ineens ging het vau mond tot mond: „de Bisschop is er. Hij zit vooraan...." „Nietes" merkte een bij- dehande guit op „ik weet het wel. De bis schop heeft altijd een roode mantel aan en zoon' klein mutsje op ,,'t Is nietes" was weer het antwoord. Zoo ging het lieve volkje door, niet ge heel besefefnd, dat Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent inderdaad in de zaal was, niet als officieel genoodigd persoon, maar als belangstellende „die zoo maar even was komen aanloopen". De meeningsversohillen tusschen de wij zen en waanwijzen werden echter geheel opgeheven, toen de bisschop zelf op het po dium kwam en een toespraak hield. Monseigneur zei het volgende: Beste kinderen. Ik vind het echt fijn, dat ik vanmiddag in jullie midden beu. Wat hebben we ons vermaakt hè, en wat was die afgezant van Sint Nicolaas een leuke man niet? De bisschop houdt erg veel van kinderen en hij is blij, als jullie blij zijn. Negen honderd kindereu zijn hier in de zaal en dat is nog maar een derde gedeelte waarvoor hot feest bereid is. Als jullie nu thuis komt, moeten jullie tegen vader en moeder zeggen, dat de bis schop de Vereeniging van Groote Gezin nen bijzonder op prijs stelt en waardeert en dat ik de dames en heeren, die voor jul lie al deze heerlijkheden bereiden, erg, heel erg dankbaar ben. Zullen jullie dat thuis allemaal zeggen? (Bedeesd ja-geroep). En dan moeten jullie vader en moeder namens den bisschop een zalig Kerstfeest een gelukkig uiteinde en een zalig Nieuw jaar wenschen. Toen kwamen de tongetjes weer los en werd er druk over het groote gebeuren ge sproken. Rood van opwinding waren al d'e gezichtjes, toen de beminde Haarlemscne kerkvorst door het middenpad ging en tientallen handjes drukte, deze of gene eens over zijn krullebol streek en vriende lijk toelachte. «Tijd". Premietarief voor de Ziekteverzekering. Binnenkort zal een Kon. Besluit verschijnen. In de eerste dagen van Januari zal het Koninklijk besluit verschijnen, waarin bet premietarief der Raden van Arbeid voor de ziekteverzekering is opgenomen. Onder scheid zal worden gemaakt tusschen een hoofdgroep voor normale gevallen, welke een premie tusschen de 2 en 2.5 pet. zullen hebben te betalen en een drietal groepen voor verhoogd ziektegevaar. (Oa. het mijn bedrijf). „Tel." VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Kardinaal Gasparri ongesteld. Twee Indische congressen voor en tegen den dominions-status. In België is een groot waterbassin door gebroken. (Buitenl. Berichten, 2de blad). De geheimzinnige papegaaienziekte te Berlijn. (Buitenl. Berichten, 2e blad). De Philips-licenties. De overeenkomst met de radio-handelaren ongeldig. Naar aanleiding van ©en te Amsterdam gehouden vergadering van den Bond van Radio-handelaren op 19 December j.l., heeft de N.V. Gloeilampenfabriek „Ra dium" te Amsterdam den president van de rechtbank verzocht na kort geding te ver klaren, dat de op 19 December gehouden vergadering van den Bond van Radio-han delaren is geweest een onwettige; dat alle door haar genomen besluiten zijn ongeldig; dat de ter uitvoering van die besluiten door dien Bond ondernomen stappen even eens ongeldig zijn en dat de Bond wordt veroordeeld geen stappen te ondernemen ter uitvoering van die besluitelïT De president van de rechtbank veroor deelde gedaagde om zich te onthouden van iederen stap ter uitvoering van de op de vergadering genomen besluiten totdat do gewone rechter ovèr de zaak zal hebben beslist en bepaalde verder, dat ©ischeres binnen 14 dagen de zaak voor den gewo nen rechter zal brengen en veroordeelde gedaagde in de kosten. Buitengewone groei! Het getal leden van den R. K. Bouwvak arbeidersbond „St. Joseph", dat in het be gin van dit jaar 14725 bedroeg, is thans ge stegen tot over de 23.000. Do toename be draagt dus bijna 60 pet. in het afgoloopen jaar. De groei is vooral dit jaar buitengewoon geweest, en is bijna het dubbele van de vermeerdering in ledental in de jaren 1926, '27 én '28 te JUBILARISSEN IN 1930. Bisdom Haarlem. 50-jarigen, 15 Augustus: Pastoor C. Too lonaar te Wassenaar. 40-jarigen, 22 Maart: Deken P. v. d. Aa van Vlissingen en Rector G. Huibers te Bodegraven. 15 Augustus: Pastoor B. P. Aalberse te Voorburg, St. Martinus; pastoor A. G. v. d. Berg, Den Haag, St. Liduina; F. A. Keet, pastoor te Bodegraven; J. D. M. Meyer, St. Bavogesticht bo Heemstede; W. J. J. van StraeleU, pastoor to Oud Ad e. 20 December: A. H. J. Sprenger, pastoor te Leimuiden. 25-jarïgen, 15 Augustus: Pastoor N. H. Aanstoots te Spaarnwoude a. d. Lie; rector Th. A. v. d. Burg, R. K. Ziekenhuis 's-Gra- venhage; pastoor F. A. Burwinkel te Vo gelenzang; pastoor P. van Dorp te Rh con; pastoor J. H. Duymel te 's-Gravenhage, Allerh. Sacrament; pastoor A. J. M. Hoo- geveem te Aarlanderveon; pastoor G. Kuys te Hillegersberg; pastoor J. B. W. M. Möller te Schiedam, H. Hart; pastoor P. J. Nieuwenhuis te Heemstede, O. L. V. Hemelv.; pastoor A. F. O. van Noort te Heerhugo waard, H. Familie; ijastoor J. M. H. Spoorman te Halfweg. 12 1/2-jarigen, 15 Febr.: R.R. D.D. N. L. A. Ammerlaan, sub-regent Seminarie Ha- geveld te Heemstede; J. P. Bik, kapelaan te 's-Gravenhage, H. Lduina; A. I. M. Busch, kap. te R'dam, O. L. Vr. v. Lour- des; K. F. Elsenbroek te 's-Gravenba;- H. Agnes; J. C. de Groot bo Helder, H.H. Petrus en Paulus; A. J. M. v. d. Horst te Dordrecht, H. Bonifacius; J. Konijn te Amsterdam, Sb. Joes Gesticht; O. de Kos ter te Rotterdam, H. Teresia van het Kind- jo Jezus; J. J. A. Kuilman te Amsterdam, St. Vinoentius k Paulo; G. H. E. Mudde te 's-Gravenhage, St. Joseph; C. A. Ruige- waard te 's-Gravenhage, H.H. Mart. v. Gorcum; H. J. A. Theissen te Poeldijk; H. W. v. d. Waarden te Amsterdam, H. Ma ria Magd.; L. J. H. Wolf, Seminarie Hage- veld, Heemstede, leeraar.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1