HET OUDE JAAR DINSDAG 31 DECEMBER 1929 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 ming is geteisterd, waarbij volgens de be richten 500 menschen het leven hebben verloren. Tot besluit herinneren wij nog even aan het huwelijk van den kroonprins van N o o r w o g e n, prins Olaf, die in Maart in het huwelijk trad met prinses Martha van Zweden. AZIE. Over dit werelddeel kunnen wij kort, zijn. Het heeft al genoeg van zich doen spraken en de gebeurtenissen daar zijn be kend genoeg, voorzoover zij ons tenminste int.eresseeren. De val van Aman Oellab van Afghani stan heeft in Europa zeer de aandacht getrokken, omdat hij juist zoo'n groote Europeesche reis had gemaakt. Hij werd verdreven door Habib Oellah, die op zijn beurt na eenige maanden in Kaboel te hebben huis gehouden verslagen werd door Nadir Ivhan, den vroegeren minister van Aman. Habib werd terechtgesteld en Nadir liet zich tot koning uitroepen. Aman vluchtte naar Italië. China kenmerkte zich ook dit jaar weer door een voortdurenden burgeroorlog en door een stevigen hongersnood in Sjansi. De herrie, die met Rusland ont stond door de inbeslag neming van den Oosterweg in Juli ligt nog versch in ihet geheugen, daar deze kwestie tot hevige grensgevechten heeft geleid, zeer tot ver wondering van degenen, die in het Kellogg- pact geloofden. Pa-s in December is de vrede terugge keerd en daar tegen Kerstmis Tsjang Kai Sjek er ook in geslaagd was zijn tegen standers met een paar millioentjes af te koopen, heerschte er zoowaar vredo in het „Hemelsohe Rijf. Wat wel niet lang du ren zal. Japan is van ouds een ongelukken- land. Wij noteerden: een stormvloed in Januari, 1200 huizen verbrand in Mei, een mijnramp in Juni. Verder heeft de regoe- ring het erg aan den slok met de commu nisten, die er bij bosjes gearresteerd wor den. Weer iets dichter bij komend, consta- teeren wij, dat er in Augustus ernstige on geregeldheden hebben plaats gehad in P a- 1 e s t i n a, dat ér in Mei een groote aard beving heeft plaats gehad in P e r z i waarbij 3253 personen (het cijfer is offi cieel!) om het leven kwamen, en dat even eens in Mei groote overstroomingen Irak hebben geteisterd. Het aantal slachtoffers liep in de duizenden. AMERIKA. Uit de Vereenigde Staten be perken wij ons tot de vermelding, dat het Kellogg-pact op 16 Januari te Washington is geratificeerd en op 2 Juli aldaar plech tig is afgekondigd op het Witte Huis. Het zelfde Witte Huis, waarvan eenige dagen geleden een vleugel is afgebrand. Vorder noemen wij nog de onthullingen van Shea rer, den man, die door eenige groote scheepsbouwmaatschappijen was omge kocht om te ageeren tegen de vlootbeper- kin g. Het land, dat de meeste aandacht heeft getrokken, was Mexico. In Maart is er weer een3 een opstand uitgebroken onder aanvoering van de generaals Escobare en Aguitre, welke begon te Vera Cruz en zich aanvoering van de generaals Escobar en bellen werden echter langzamerhand naar het Noord-westen teruggedreven en de lei ders vluchtten over de grens, voorzoover zij niet geëxcuteerd waren. Vervolgens is in Juni de godsdienstvrede hersteld, zijn de kerken teruggegeven cn de godsdienstoefeningen openlijk hervat. President Portes Gil zal binnenkort plaats maken voor zijn opvolger Ortiz, die onlangs bij opmerkelijk stilie en vreed zame verkiezingen is gekozen. Er vielen slechts 20 slaohtoffers Van de overige werelddeelen, Afrika en Australië valt weinig bijzonders dn herinnering te brengen, benzij mis schien de vrij recente onlusten onder de nikkers van Nigeria. LUCHTVAART. Wij mogen dit jaaroverzicht niet eindi gen zonder even te wijzen op de resultaten, door de luchtvaart in het afgeloopen jaar behaald. Natuurlijk zijn er de noodige Oceaanvluchten en lange afstandvluchtcn gehouden en is het duurrecord grandioos geslagen door vliegers, die zoo ongeveer drie weken in de lucht bleven, maar dat is iets wat ons slechts vluchtig interes seeren ban. Interessanter is het herleefde succes van de luchtschepen, vooral van de „Graf Zep pelin", die verscheidene mooie vluchten heeft volbracht, zooals de vlucht over de Middellandsche Zee in Maart, de reis om de wereld in Augustus in 20 of 21 dagen De stad Leiden Gebeurtenissen in 1929 INLEIDING. Een overzicht schrijven van al hetgeen zich in het thans ten einde spoedende jaar in do aloude Sleutelstad afspeelde, is geen benijdenswaardige taak. Een dergelijk overzicht toch kan slechts zeer onvolledig zijn. Slechts de o.i, voornaamste gebeur tenissen kunnen gereleveerd worden en daaronder treft men er dan zeer waar schijnlijk aan, die door den een wèl, door den ander geenszins belangrijk worden genoemd. In het openbare leven immers is het niet anders dan in het particuliere leven van een gezin of van een persoon. Als men terug ziet op wat het oude jaar bracht aan lief en leed, dan staat men bij de eene gebeurtenis langer stil dan bij de andere, al naar gelang het menschclijk gevoel meer of minder bewogen wordt door het geen is geschied. VAN EN OVER ONS ZELF. Wanneer wij onzen lezers en lezeressen hier dan in korte trekken een en ander willen releveeren uit het oude jaar, dan hopen we dat niemand het ons ten kwade zal duiden, als wij in toepassing brengen het Fransche spreekwoord: „Lii charité, bien ordonnée, commence par soi-même", het eerste woord willen schrijven over ons zelf, over onze eigen courant. En dan mogen we met vreugde en vol doening constateeren, hoe we na een jaar van ronddolen gevolg van den catastro- phalen brand op 21 December 1927 ein delijk weer in^ een eigen huis onderdak hebben gevonden. Hoeveel moeilijkheden daarvoor overwonnen moesten worden heeft men zoo nu en dan in onze kolommen kunnen lezen en men weet. dat de plechtige inwijding der nieuwe gebouwen op 26 Maart plaats vond. Niemand minder dan Haarlem's doorluchte Kerkvorst, Mgr. J. D. J. Aengenent, verrichtte deze voor ons zoo gedenkwaardige plechtigheid. Een ander feit van groote beteekenis in de geschiedenis onzer courant in het afge loopen jaar is wel het bedanken van den heer B. Lans als directeur onzer zaak. Te gelegener tijd en plaats is over het heen gaan van den heer Lans 'reeds gesohreven en gesproken, zoodat we bij dit jaarover zicht willen volstaan met de eenvoudige vermelding van het feit, maar we kunnen niet nalaten nogmaals onze waardeering en hoogachting uit te spreken voor al het geen de heer Lans gedurende zijn direc teurschap voor de zaak en het personeel heeft gedaan. Nog andere verliezen had de Lcidsche Courant te boeken. Den lSen Juli toch overleed de heer Joh. Vlasman, wethou der te Alphen aan den Rijn, die geduren de vele jaren als coimm'ssaris aan de Leidsche Courant was verbonden. Hem volgde op Tweeden Kerstdag de heer L. B. Roozen, te Sassenheim, gede legeerd commissaris der Leidsche Cou rant. Hun aandenken zal in eere blijven. HET KATHOLIEKE LEVEN. Katholiek Leiden mag met voldoening op het afgeloopen jaar terugzien. Immers er werd op verschillend gebied een krach tig opgewekt leven geconstateerd. Reeds in Januari demonstreerde dit zich door de oprichting van het zoo lang verwachte R. K. Bevolkingsbureau, 't Is waar, tengevolge van het ontzaglijk vele werk aan een behoorlijken opzet verbon den, heeft men tot heden uiterlijk nog niet veel van de oprichting kunnen constatee ren, doch zij is niettemin een feit geworden en de pogingen, destijds reeds ondernomen door een Jonge Garde en een Com'té van de K. S. A. beide helaas ter ziele zijn thans eindelijk werkelijkheid gewor den. Mot vreugde kan daarnaast gememo reerd worden de oprichting op 9 April van de R. K. Prop. Club „Dr. Schaepman", die onder de bezielende leiding van mr. H. F. A. Donders veel voor de toekomst belooft. Op 21 Mei werd op initiatief van de af- deelingen Leiden on Hillegom van de Dioc. Ver. van R. K. Bijzondere Onderwijzers in het Bisdom Haarlem de eerste Katholieke Onderwijzersdag te Leiden gehouden, die uitnemend slaagde, zoodat bij ongetwijfeld wel door meerdere gevolgd zal worden. Een ander feit van beteeken:s op on derwijsgebied is de tot stand koming van een R. K. Hoofdakte-cursus, waarvan de stichtingsvergadering op 18 September plaats had. Toe te juichen valt vorder de samen werking tussohen diverse vereenigingen bij het houden van R. K. Ouderavonden. Werd do eerste avond van dit. jaar, voor namelijk ten gevolge van den strengen winter, een mislukking, de tweede avond, in het najaar gehouden, had een veel be- tor resultaat en wo twijfelen er niet aan of de belangstelling der oud'ors zal, bij eenige actie van de zijde dor vereenigings- besturen, zeker nog toenemen. Hot Katholiek-godsdienstig leven uitte zich in het afgeloopen jaar weer in het bijzonder bij het uitstekend geslaagde Zickentriduum, opnieuw gehouden in de St. Josephkerk en waaraan door niet min der dan 200 zieken uit Leiden en omge ving werd deelgenomen. De Vriendenkring ter cere van het Al lerheiligste Sacrament herdacht op groot- sche wijze van 822 September zijn zil veren bestaansfeest. Het bestuur gaat, bezield met een groot Godsvertrouwen, een nieuw tijdperk voor de vereeniging beginnen, in de hoop, dat velen, zeer velen daarvan de vruchten mogen plukken. Op Katholiek-politiek terrein waren de Kamerverkiezingen in het afgeloopen jaar van niet weinig beteekenis. Het resultaat der stemming bracht een overwinst voor de Katholieken. Een schitterend resultaat voorwaar, maar.dat het slechts een aansporing zij om in de toekomst nog har der te werken. Er is nog zooveel terrein, er zijn nog zooveel Katholieke stemmen te winnen! Memorecren we voorts de oprichting van de R. K. Vereeniging van Kraamver zorgsters, waarmede een nieuwe schakel gevoegd werd aan den keten der R. K. organisaties hier ter stede, alsmede het opnieuw schitterend slagen der R. K. Sportweek, dan hebben we het voornaam ste uit het Katholiek-godsdienstig en -vereenigingsleven gememoreerd. 't Was alles echter geen winst, dat we hier mochten boeken. Er zijn ook verliezen geleden, ernstige verliezen, want Katho liek Le.den zag zich door den dood vier harer priesters ontrukt. Het eerst viel de weleerw. heer G. J. Kemperman, kapelaan der St. Petrus-pa rochie en vice-praeses der St. Jos. Gezel len-V ereeniging, den dood ten offer. Nie mand beter dan de parochianen van „St. Petrus" weten welk een ijverig zieleherder hun zoo plotseling ontv el, maar daarnaast misten de St. Joseph Gezellen een Vader lijken vriend en leidsman, dien zij no ode zagen heengaan. Nog meer onverwacht dan de dood van kapelaan Kemperman was het plotseling verscheiden van den Leidenaar dr. Feodor Strotmann, die als priester van den Oos- terschen Ritus te Praag zich had doen kennen als een vurig en bekwaam ijveraar voor het Werk der Hereeniging en van wien de Kerk terecht nog zoo heel veel verwachtte. Den laatsten November werd aan Ka tholiek Leiden door den dood ontrukt de Hoogeerw. Heer Kanunnik P. L. Dessens, oud-deken van Leiden en pastoor van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart, Het einde van den Hoogeerw. Heer Dessens kwam niet onverwacht, hoewel hij aanvankelijk, na op den Tweeden Zondag van November bediend te zijn, reeds da delijk daarna weer een teeken gaf van zijn ijzeren wil en onverwoestbare werk kracht. Van Kanunnik Dessens mag gezegd wor den, dat hij gewerkt heeft zoolang hot dag was. Van rusten wilde hij niet weten.... totdat de sterke dood hem overwon. Het derde plotselinge sterfgeval was dat van den weleerw. Pater Quirinus van Rooy, o. f. m., die sedert een viertal ja ren verbonden was geweest aan de kloos terkerk op den Haagweg, Met hem ging een groot ijveraar voor de zaak van Chris tus heen. Zijn geestdrift, zijn liefde voor de goede zaak kende geen grenzen, fel kon hij optreden voor de rechten der werk nemers, voor de arme bedeelden, voor de noodlijdenden in het algemeen. Bescheiden en éénvoudig voor zich zelf, ijverde hij in woord eji geschrift voor de uitbreiding van God's rijk op aarde, maar wie hem aan dachtig gadesloeg kon bij hem een pijn lijken lijdenstrek waarnemen, gevolg van de hartkwaal, waaronder hij gebukt g'ng, zonder dat hij zulks evenwel wilde laten blijken. Voorts overleden in het St. Elisabefch- Gesticht op 25 Januari de eerw. zuster Adriaua, novicen-meesteres en kosteres en op 4 Mei de eerw. moeder Tarcisia, over ste van het gesticht. De Zeppelin boven Den Hagg (al naar gelang men het beginpunt te Frie- drichshafen neemt of te Lakehurst) en de vluoht naar Holland in October. Van de voorgenomen tocht naar de Noordpool zal vooreerst wel niets terecht komen. Dat de luchtvaart overigens aan Pool- vaardors uitstekende diensten kan bewij zen, heeft onlangs kapitein Byrd weer aan getoond, die met een vliegtuig over de Zuidpool is gevlogen. De concurrentie tusschen de luchtsche pen en de vliegtuigen neemt thans steeds grootere afmetingen aan, daar men zich hoe langer zoo meer gaat toeleggen op het maken van groote vliegtuigen, die een on gelooflijk aantal passagiers kunnen bevat ten. Zij moeten hun „Konkurrenzfahigkeit" echter nog bewijzen. Wat er evenwel ook op den langen af stand is te bereiken, heeft de K. L. M. dit jaar bewezen, door haar veertiendaagschen geregelden luchtpostdienst naar Indië, welke in September is aangevangen. Eeni ge ongelukjes zijn niet uitgebleven, maar over het geheel is deze dienst een groot succes geworden. Slechts door de tegen werking der Engelschen, die het niet kun nen verkroppen, dat het kleine Nederland het machtige Engeland vóór is, moet de dienst voorloopig worden stopgezet. De vliegterreinen in Britsch-Indië moeten worden verbeterd, toevallig allemaal te gelijk! Meer pech hebben de drie Dornïer Wal- vliegbooten gehad, die in Mei naar Indië vlogen. Eén verongelukte bij Bagdad en de tweede brandde na aankomst te Tand jong Priok na een benzine-ontploffing to taal uit. Volmaakt is de vliegerij nog wel niet-, maar het jaar 1924 is toch succesvol ge weest. HET OPENBARE EN GEMEENTELIJKE LEVEN. De stad Leiden heeft een zeer bijzonder jaar achter den rug. Niet, dat er zich zoo vele feiten van algemeens beteekenis voor deden. In dit opzicht kunnen we slechts twee feiten noemen. Allereerst het aandeel, dat dc stad nam in de viering van het gouden jubileum van H. M. de Koningin Moeder, die in Januari het feit herdacht, dat zij vóór 50 jaar het Nederlandsch burger schap aanvaardde. In een plechtige bijeen komst in de Hooglandsche Kerk ,werd dit feit den lOden Januari herdacht met een rode van den burgemeester, mr. A. van de Sando Bakhuyzen en van oud-burgemees ter jhr. mr. dr. N. O. de Gijselaar, welke herdenking werd aangovuld door een ra dio-uitzending van de muziekuitvoering van uit de Groote Kerk te 's-Gravenhage. Een ander feit, dat een nationaal karak ter droeg, was de Vondel-herdenking, wel- ko op 5 Februari in den Leidschen Schouw burg plaats vond met een rede van den Leidschen hoogleeraar Albert Verwey. De R. K. Studentenver eeniging „Sanotus Augustinus" gaf aan de herdenking van Vondcl's 250-sten sterfdag een speciaal Leidsch cachet door een lezing van den zocreerw. pater B. H. Molkenboer O. P., over „Vondel in zijn betrekking tot Lei den". De voornaamste gebeurtenis in Leiden in hot afgeloopen jaar, welke niet alleen hier ter stede en in geheel het land, maar ook in andere landen en andere werelddee len de belangstelling levendig bezig hield was de noodlottige brand in den nanacht van 11 Februari, toen het fraaiste gebouw der stad, het beroemde Leidsche Stadhuis aan de vlammen ton offer viel. Wat zullen we hier nog schrijven over deze nationale ramp, die zijn weerga hier te lande niet vindt en waardoor in enkele uren tijds voor millioenen aan bouwkun stig sc-hoon, aan kunstschatten, aan ar chieven en waardevolle gemoen te-papie ren zijn verloren gegaan?. Daar zijn kolom men, heolo pagina's aan gewijd. Daardoor zijn de gemoederen van talloos velen in beroering gekomen en ieder op zijn ma nier heeft uitdrukking willen goven aan hetgeen er in hem omging na dit zwaar verlies, 't Is thans bijna een jaar geleden en de plannen voor den wederopbouw zijn nog iret ver gevorderd. Maar wie zal' er iemand eenig verwijt van durven maken. B. en W. en het ambtenarencorps had den na de ramp allereerst zorg te dragen, dat de gemeentelijke huishouding weer kon functionneeren en in welk een korten tijd is men hierin geslaagd 't Behoeft eigenlijk niet gezegd te wor den, dat de afwerking van tal van zaken, die in de dagen van den ramp in studie wa ren, op afdoening hebben moeten wach ten! Wanneer er in het antwoord van B. en W. op het soct-ieverslag der gemeentebe- grooting voor 1930 eenige verontwaardi ging valt te constateeren over de wijzo waarop men zich hier en daar meent te moeten beklagen over het feit, dat niet met bekwamen spoed wordt gewerkt, dan meenen we dat deze verontwaardiging gemotiveerd is. Hulde aan Burgemeester en Wethou ders, die in zulke moeilijke omstandighe den hun taak met energie en ijver hebben willen voortzetten! Wat de toekomst ons inzake den weder opbouw van het stadhuis zal brengen, la ten we liever over aan het oordeel van degenen, die hierover te besl:ssen hebben. Hoe meer zienswijzen, hoe moeilijker dat oordeel zal zijn. Laten we hopen, dat de Sleutelstad in haar nieuw stadhuis een gebouw krijge harer waardig Wat er op gemeentelijk terrein in het afgeloopen jaar tot stand kwam? Den 5den Februari word de onderbouw voor de nieuwe Groote Havenbrug aanbe steed, een werk, dat eenige jaren in beslag zal nemen. Voortgegaan werd met de plannen voor de Centrale Rioleering. De gemeenteraad keurde een voorstel goed tot belasting-verlaging voor de minst- draagkrachtigen door een verhooging van heb bedrag van het zuiver inkomen, waar bij men belastingplichtig wordt voor ge huwden en daarmee gelijkgestelden te brengen van 800 op 900 en voorts den kindoraftrek voor gezinnen met meer dan 1 kind belangrijk te verhoogen. Do gemeenteraad besloot voorts tot op heffing der gemeentelijke vuilverbranding cn tot afvoer van het vuil naar de Nieuw- koopsche rietlanden. De buitengewoon strenge winter maak te bijzondere gemeentelijke maatregelen noodig inzake de voedselvoorziening voor behoeftigen en werkloozen. De Katholieke instellingen van Liefdadigheid, vooral de St. Vincentiusvereeniging, gaven hier een krachtig voorbeeld van onbaatzuchtige naastenliefde, dit uitdrukkend meer in daden dan in woorden, zooals zulks door de pol'tieke tegenstanders pleegt gedaan te worden. Een belangrijke verbetering belooft de verbreeding van den Stationsweg te wor den. Afgezien van het feit, dat de entree tot de stad moeilijk een modern aanzien kan gegeven worden, valt een poging in dien geest toch ten zeerste toe te juichen. Het verkeer immers stelt hoe langer hoe zwaarder eischen vooral op een druk punt als de Stationsweg is. Verlegging van het goheele tramverkeer, ook bij de dienstge bouwen, naar het midden der straat zou het verkeer hier zeer zeker ten goede ko men. Een voornaam werk van beteekenis zag heb licht in de verschijning van het rap port der Commissie ter Bestrijding van den woeker, de woekerbestrijding, crediet- behoefte enz., waarvan wij in onze cou rant van 11 Januari en volgende nummers uitvoerig melding maakten. Van de personen, die in het afgeloopen jaar overleden zijn, noemen we de vol gende. De rij werd geopend door den heer C. W. Kouw, oud-custos mechanicus van het Natuurkundig Laboratorium, die 28 Ja nuari overleed. Den s2den Februari overleed de oudst© inwoonster van Leiden, de bijna 101-jarige mej. de wed. G. v. LeeuwenLaterveer. Den 5den Maart trad de heer J. Schaap af als directeur der Christelijke Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijze ressen. Slechts enkele maanden mocht hij van de verkregen rust genieten, toen hij het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Het onderwijs in onze stad leed voorts een ernstig verlies door het overlijden van den heer v. Wamelen, hoofd der Eerste Leidsche Schoolvereeniging. Voorts overleed te Alkmaar de heer dr. H. J. Taverne, oud-assistent aan het Che misch Laboratorium aan de Universiteit alhier en oud-leoraar in de natuurkunde aan dc Gemeentelijke Kweekschool voor onderwijzers. Den 29sten November overleed op tra gische wijze op zijn verjaardag de~heer K. Sylsma, de nestor van den Leidschen gemeenteraad. Voor ons, die vele jaren met den heer Sytsraa mochten samenwer ken en hem op den dag van zijn verjaar dag nog zoo opgewekt en monter hoorden praten over het dagelijksche journalistieke leven, kwam het bericht van zijn plotse ling verscheiden al even onverwacht als voor zijn naaste betrekkingen. CE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Buitengewone dingen vielen er in het le.ven der Leidsche Universiteit niet voor. H. K. IT. Prinses Juliana bracht haar laatste jaar aan de Alma Mator door en voegde daardoor een nieuwe belangrijke bladzijde toe aan het historieboek der Alma Mater. Met een kort woord vermelden we hier, hoo H. K. H. als besluit van haar studie hot eore-doctoraat in de letteren en wijs begeerte is verleend. Door deze daad, welke gisteravond laat eerst bekend werd, eert de Leidsche Uni versiteit niet alleen Prinses Juliana, doch ook haar zelve. Het loven der Universiteit onderscheid de zich verder in niets van andere jaren. Er hadden weer eenige herdenkingen plaats van beroemde vaderlanders. Den 18den Januari vierde prof. dr. H. W. Keesom het zilveren jubileum zijner bevordering tot doctor, den 23sben der zelfde maand hield prof. v. Groningen zijn intreerede. Den 8sten Februari had de 354ste Dies viering dor Universiteit plaats, waarbij de rector magnificus, prof. jhr. mr. W. J. M. v. Eysinga, de gebruikelijke rede hield. Daags tevoren had de opening plaats gehad van de speciale afdeeling voor Pa- lestijnsehe Oudheden in het Rijksmuseum van Oudheden. Tot nieuwe hoogleeraren werden be noemd prof. dr. C. C. Berg, prof. dr. H. W. Siemens, prof. dr. S. T. Bok, prof. dr. J. H. Boeke, pi of. dr. J. de Zwaan en prof. dr. mej. Sophia Antoniades (Parijs). Voorts nam prof. dr. D. C. Hesseling ontslag als hcogleeraar in het Nieuw Grieksch, prof. dr. P. Th. L. Kan aJ« hoogleeraar ip de keel-, neus- en oorheel kunde-, terwijl prof. dr. H. Windisch be dankte wegens een hem aangeboden hoog- leeraarszetel aan de Universiteit te K'el. Den lsten April herdacht dr. J. H. Hol- werda den dag, waarop hij 25 jaar aan het Rijksmuseum van Oudheden werd verbon den, prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, prof. dr. P. N. v. Kampen, prof. dr. N. Ph. Tendeloo en prof. v. Leersum (Amsterdam) herdach ten hun 25-jarige ambtsaanvaarding. Dr. H. R. Woltjer, conservator aan het Natuurkundig Laboratorium en lector in de natuurkunde werd benoemd tot hoogleer- aar aan de Uechnische Hoogeschool te Bandoeng. Den 16en September "had de reotoraats- overdracht plaats en werd prof. jhr. W. J. M. van Eysinga als rector-magnificus op gevolgd door prof. N. van Wijk. Een feit van beteekenis in het leven der Universiteit was voorts de opening op 11 November der Anma-Klinick voor Or thopaedic, waarmede de Vereeniging voor M'svormden een zeer verdienstelijk werk voor deze groep van menschen is begon nen. Dc in 1917 op aanwijzingen en volgens de denkbeelden van wijlen prof. Kamer- lingh Onnes ontworpen verbouwing van •het Natuurkundig Laboratorium ten be hoeve van de electro-magnetische studie kreeg dit jaar haar beslag. De groote electro-magneet, na Parijs de grootste ter wereld, kreeg dit jaar zijn plaats in het Natuurkundig Laboratorium. - Vermelden we ten slotte nog, dat het aantal ingeschreven studenten aan de Leidsche Universiteit dit jaar 2382 heeft bedragen, het grootst aantal dat tot dus verre was ingeschreven. Het vorig jaar bedroeg het aantal 2236. In het afgeloopen jaar overleed dr C. Ritsema Czn., oud-conservator aan het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie. Voorts overleed op 25 April te 's-Gra venhage prof. mr. J. H. Carpentier Acting, die van 1907 tot 1917 hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit was in het Indisch strafrecht en de Indische Strafvordering. Op 1 Juli overleed dr. Maria E. Lulius van Goor, loctor aan "e Universiteit. Den 24sten October trof de Universiteit een zware slag door het overlijden van prof. dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar in de Vaderlandsehe geschiedenis. Prof. Blok, die in 1925 wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd ontslag verkreeg als hoogleeraar. had een belangrijk aandeel in de oprichting van het Nederlandsch His torisch Instituut te Rome. Tenslotte overleed op 1 December prof. dr. G. A. J. Hazeu, oud-hoogleeraar in de Javaansche taal en letterkunde aan de Leidsche Universiteit, na zijn ontslagname te Wassenaar woonachtig.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 14