9 Het. oude jaar in het buiten Sand DINSDAG 31 DECEMBER 1929 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Een bonte mengeling van goed en kwaad Weer staan wij op den drempel van een nieuw jaar en kijken om naar wat het af- geloopen jaar ons heeft gebracht. Het zijn goede dingen en het zijn min der goede dingen, welke 1929 ons heeft geschonken, maar als wij kijken naar de gebeurtenissen, welke zich in dat jaar over do gehéele wereld hebben afgespeeld, wan neer wij in gedachten de oude krantenbe richten nog eens doorbladeren, dan slaat de balans door naar den kant van de minder goede dingen. Dat is niet zoozeer te wijten aan het ongunstige jaar, maar vooral hieraan, dat de ongunstige gebeur tenissen ons het meest treffen en de krant daarom van deze gebeurlijkheden bij voor keur melding maakt. Als wij dit in het oog houden is het oude jaar nog niet zoo'ii kwaad jaar geweest, althans niet voor ons Westelijk halfrond. Dat wij er veel mee opgeschoten zijn, kun nen wij ook niet zeggen, maar het heeft ons toch niet achteruit gebracht. INTERNATIONALE HERINNERINGEN. In sommige opzichten zijn wij terugge keerd naar de ouderwetsehe toestanden en dat was o.a. in het begin van het jaar, toen het zóó ellendig koud was, dat zelfs de befaamde winter van 1890 z'n ijzigen roem verloor. In Leiden weten wij dat nog heel goed de stadhuisbrand, niet waar en wie verder z'n oude rekeningen nog eens nakijkt vindt daaronder zeker een of meer loodgieters-rekeningen wegens gere pareerde waterleidingen. Reeds in Januari kwamen uit heel Europa berichten binnen van een felle koude, welke z,g. koude golf zich herhaalde in Februari. Men kon toen vanaf het vasteland per auto over de Waddenzee de eilanden bereiken, welke tocht echter wel eens verkeerd afliep. Tem peraturen van 30 graden onder nul waren in Duitschland geen zeldzaamheid en ook wij kwamen hier dicht bij de 20 onder nul. Het wa-s in één woord een echte 'ouder wetsehe winter. Het Binnenhof herleefd. Verder schenen ook in Augustus de oude glorie-dagen van het Haagsche Binnen hof herleefd te zijn, toen de internationale diplomatie en ministers van allerlei lan den zich verzamelden binnen deze oude muren en den Haag weer een centrum was van het Europeesche staatsleven, zooals in de dagen van Jan de Wit. Het ging om het geld, zooals men zich nog herinneren zal, om het Duitsche geld, waarvan de hongerige overwinnaars zoo veel mogelijk wilden binnen slokken, ter wijl het aan den anderen kant duidelijk was, dat de Dawes-regeling te zwaar was, en men moest oppassen, het Duitsche volk niet al te sterk te knijpen. Men heeft daarover heel wat gepraat. Het begon al in Februari, toen de deskun digen van de verschillende landen te Pa rijs bijeenkwamen ter bespreking van wat thans officieel het plan-Young heet. Vijf tien weken heeft deze experten-commiesic te Parijs gepraat en nog eens gepraat, oot zij het in Mei eindelijk so wie so eens was. Het heeft er meermalen gespannen en eens heeft zelfs lord Revelstoke te juister tijd de conferentie gered door precies op tijd dood te gaan. Door dit plotseling sterven n.l. van een der voornaamste En- gelsohe deskundigen werd de conferentie eenige dagen uitgesteld, juist toen zij op het punt stond te worden afgebroken. Dat uitstel bracht de gemoederen eveü tot be daring, er werd wat gepraat achter de schermen en de corrferentie was gered. De deskundigen, die het plan-Young ten slotte in Mei hadden aanvaard, konden hun regeeringen niet binden, en daarom was de Haagsche conferentie bijeengeko men om het na eindeloos wikken en wegen vastgelegde plan te aanvaarden. Aldus dacht men algemeen. Maar het bleek, dat de Engelscken dat heelemaal niet van zias waren en de taaie vasthoudendheid van Snowden, die het betalingsschema ten voordeele van Engeland wilde zien gewij zigd, is hier haast spreekwoordelijk gewor den. Snowden kreeg z'n zin grootendeols en de Duitsche gedelegeerden werden, toen zij begrijpelijkerwijze bezwaar maak ten tegen deze nieuwe verzwaring van las ten, in het riet gestuurd met een paar be loften, welke niet gehouden werden, om te waarschuwen tegen de jongste finan- cieele plannen der rijksregeering, welke waarschuwing op haar beurt weer aan- Dat was voor dr. Schacht, den president van de Duitsche rijksbank en de voor naamste Duitschë deskundige, aanleiding leiding gaf tot het aftreden van den Duit,- schen minister van financiën Hilferding. Hoewel dit plan-Young in ieder geval be ter is dan de Dawes-regeling, beteekent de aanvaarding ervan toch een geducht zware last) welke jaren lang zal blijven drukken op de schouders van het Duitsche volk. De tegenstanders van de vervullings- politiek van Stresemann in Duitschland, de aanhangers van Hugenberg (Duitsch- nationaal), hebben zelfs na de aanneming van dit plan in don Rijksdag nog getracht, het land van dit juk te „bevrijden" door aan te sturen op een referendum. Dat re ferendum, in December gehouden, heeft' uitgewezen, dat do groote meerderheid van het volk achter de regeering staat en het eens is met de tot nu toe gevoerde po litiek van verzoening. In zooverre heeft het referendum succes gehad, echter totaal tegenovergesteld aan de bedoelingen van hen, die het doorgedreven hebben. De Duit sche regeering kan straks met den steun van een volksuitspraak in den rug zich naar de tweede Haagsche conferentie be geven, welke op 3 Januari a^s. bijeen zal komen. Maar dat is stpf voor het volgende jaar. STRESEMANN Ontwapening. Toen wij boven zeiden, dat het jaar 1929 ons weinig vooruitgebracht heeft, dachten wij hoofdzakelijk aan de weinige vorde ringen op dit gebied. Half April is de z.g. ontwapenings commissie' onder voorzitterschap van on zen landgenoot jhr. Loudon bijeengekomen. Meende men aanvankelijk, dat er nu wel eens een klein beetje schot in de zaak zou komen, die hoop bleek al spoedig ijdel, toen jhr. Louden bij de opening mede deelde, dat hij eigenlijk niet wist, wat de commissie hier bijeen moest doen, maar dat hij gedwongen was geweest haar bijeen te roepen door een besluit van de Volken- bonds-vergadering van het vorige jaar. Er waren wel verschillende voorstellen, zoo als Duitsche, Russische, Turksche en Chi- neesohe voorstellen, die alle nogal vrij ver gingen, maar deze landen konden gemak kelijk mooie plannen voorleggen, de groote machten waren het niet eens en zijn het thans nog niet eens. En dan gebeurt er niets. Het Russische voorstel, dat in vier jaar niets meer of minder dan volledige ontwapening eischte, werd maar meteen verworpen en de andere gingen ook de doofpot m. „De commissie is een begraaf plaats van nuttige voorstellen", hoonde de Rus Litwinoff en in zeker opzicht had hij gelijk. De commissie kon daar evenwel niets aan doen. Het eenige lichtpunt was toen de ver klaring van Gibson, dat Amerika toeschie telijk zou zijn inzake de ontwapening ter zee. Of liever: van 'ontwapening is geen sprake, hoogstens kan gesproken worden over „beperking" der bewapening. Deze toezeggingen van Amerika, gevolgd later door de reis van MacDonald naar de Vereen. Staten, deden het verbleekte vre- deszonnetje weer wat blozen, maar in het .afgeloopen jaar is er toch van een vloot- conferentie niets meer gekomen. Deze zal echter binnen kort gehouden worden tus- schen Amerika, Engeland, Japan, Frank rijk en Italië en wel te Londen. De voor uitzichten zijn niet bepaald gunstig, daar Frankrijks eischen den boel in de war drei gen te sturen; doch ook dit is een kwestie voor het volgende jaar. EUROPA. België. Waarneer wij thans de internationale sfeer vaarwel zeggen en terugkeeren tot ons knusse Europa, kijken wij eerst naar ónze Zuiderburen en zien dat zij een veelbewo gen jaar achter den rug hebben. De voor naamste kwestie, dio hun gemoederen in heftige beroering heeft gehouden was de Vlaamsche kwestie, welke nog niet lang geleden bijna een minister-crisis veroor zaakte en slechts zeer langzaam stukje voor stukje haar oplossing nadert. Hier en daar hebben de Vlamingen genoegdoening ge kregen. Zoo is omstreeks half Januari dr. Borms vrij gelaten, de „martelaar van Leu ven", die II jaar lang in de gevangenis heeft doorgebracht, omdat hij de Vlaam sche kwestie wilde oplossen op een wijze, welke niet naar den zin was der regoe- ring. Hij had getracht, recht te krijgen van den vijand (tijdens de Duitsche bezet ting) wat hij niet krijgen kon van zijn „vrienden". Men wees er terecht op, dat dr. Benesj in Tsjecho-Slowakije iets dergelijks gedaan had, en dat deze thans aan het hoofd staat van zijn land. Maar wat Benesj deed gelukte en wat Borms deed mislukte. Dat is het verschil. Verder bracht 1929 de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool mee, ook een belangrijk succes voor de Vlamingen, al zijn hun wenschen nog lang niet allé ver vuld. In 1930 zullen wij daar nog genoeg van te hooren krijgen. Een zeer onaange name sensatie maakten de Belgen mee met de publicatie in het Utrechtsch Dagblad van het z.g. geheime Fransch-Belgische mi litaire verdrag in Februari. Nederland en België stonden op stelten en men sprak zelfs van oorlog. Gelukkig werd in den nacht van 3 Maart de falsaris, een zekere Frank (zich noemende Frank Heine) ge arresteerd, die bekende het document ver- valscht' te hebben. Drie dagen later werd hij weer vrijgelaten. Het was een gekke historie, welke eindigde in het labyrinth der ondergrondsche geheime spionnage- diensten. Een blijder gebeurtenis was de verloving van prinses Marie José met den Italiaan- schen kroonprins Umberto, welke gebeur- tenis niet overschaduwd kon worden door den aanslag welke op 25 October te Brus sel gepleegd is op den jongen prins. Zoo als men weet, mislukte de aanslag. Duitschland. Het groote pak, dat Duitschland van 1929 heeft meegekregen, is de nieuwe re geling der herstelbetalingen, waarover wij reeds geschreven hebben. Een van de aan genaamste vruchten, welke Duitschland van de totstandkoming daarvan heeft mo gen plukken, is de ontruiming van de tweede zóne van het Rijnland, welke op 10 Sept. begon en thans geëindigd is. Te betreuren is, dat Stresemann, asn wiens politiek dit succes te danken is, do volledige ontruiming en de bevrijdings feesten niet meer beeft mogen meemaken. Hij stierf plotseling op 3 October en word met groote praal ten grave gedragen. Bij zijn dood bleek, welk een groot staatsman hij geweest is en in alle landen ook de vroeger vijandelijke werd zijn heengaan oprecht betreurd. Zijn politiek, welke pas weer een steun gekregen heeft door het mislukken van het referendum tegen heb Young-plan, zal worden voortgezet door zijn opvolger dr. Curtius. Een andere vrucht van een andere po litiek heeft de stad Berlijn geplukt op 1 Mei en volgende dagen, toen de roode feestdag ontaardde in een bloedbad. In de stadsgedeelten Neukölln en Wedding woedden hevige straatgevechten, waarbij zelfs barricades werden opgericht. Het werd een complete oorlog; een doellooze en zinnelooze schietpartij, welke het ge volg had, dat 30 personen werden gedood. De viering van 1 Mei is voor het volgend jaar verboden, maar waar na de jongste verkiezingen in den Berlijnschen gemeen teraad niet minder dan 60 communisten zifting hebben, daar kan het niet anders of het ergste is te vreezen voor het volgend jaar. Een tweede minder aangename sensatie voor de stad Berlijn is de bekende Skla- rek-affaire, een enorme zwendelzaak, wel ke nog niet geheol is afgewikkeld. Ver schillende Berlijnsche magistraten zitton er leelijk mee in de nesten. Tenslotte memoreeren wij nog het fail lissement (half Maart) en later in Novem ber de dood van mevr. Zoebkoff, vroeger prinses Viktoria van Pruisen een tra gische historie en denDiisseldorf- schen massa-moordenaar, die vooral in No vember half Duitschland in rep en roer bracht, die tot nog toe niet gepakt is! Frankrijk. In Frankrijk is het er kalmer naar toe gegaan. In Maart zijn daar de Missie-con gregaties weer toegelaten, na langdurige oppositie van radicalen en socialisten, wel ke oppositie tenslotte ontaardde in een zielige obstructie, waarmede zij niets ge- wonnen hebben. j Poincaré die later, in Augustus, om gezondheidsredenen moest aftreden en thans weer hersteld is heeft doorgezet en den strijd gewonnen. Het motief, om Je missioneer end e orden weer te vergunnen i huizen te stichten in Frankrijk, was de j groote propagandistische kracht, welke men van de missionarissen verwachtte in j de koloniën en mandaatgebieden. Met Poincaré zag vooral Briand het nut in van dezen maatregel. Men zal zioh her- inneren, dat hij in Augustus Poincaré als premier opvolgde, doch in November weer het veld moest ruimen voor Tardieu. In- tusschen blééf Briand minister van buiten- landsche zaken. Toen hij nog premier was. hield hij in de tiende Volkenbondsverga dering te Genève zijn groote redevoering over de z.g. „Vereenigde Staten van Euro pa". Toekomstmuziek. Dit jaar had Frankrijk twee groote öoc- den te betreuren, n.l. maarschalk Fóch, die I 20 Maart stierf en een nationale begrafe- l nis kreeg, en Georges Clemenceau, de „tij ger", die in November stierf en vam geen nationale begrafenis wilde weten. Als wij Monaco tot Frankrijk rekenen, kunnen wij hier tevens de „revolutie" in dat vorstendommetje in herinnering bren gen, waardoor de wereld echter niet be paald hevig geschokt is. Italië. Grootere dingen zijn geschied in -de Eeuwige Stad, in het jaar, dat Paus Pins XI zijn gouden, priesterfeest vierde ('20 Dec.) en voor het eerst het Vatdcaan ver liet. Dat de Paus thans na 60 jaar zijn gevangenschap zag opgeheven, is te dan ken aan do tot standkoming van het ac- coord tusschen het Vaticaan en het Quiri naal, waardoor de Romeinsche kwescae werd opgelost. KARDINAAL-STAATSSECRETARIS GASPARRI. Op 11 Februari werd het accoord onder teekend door den kardinaal-staatssecrel a- ris Gasparri (die binnenkort za-1 aftreden en vervangen zal worden door kardinaal Pacelli) en den minister-president Musso lini in het Lateraansch paleis. In Juni had de ratificatie plaats en in December be zegelde de koning van Italië het accoord m&t een bezoek bij den Paus. Eenige da gen later volgde de kroonprins. Dat het, verdrag van Lateranen en het daarmee verband houdende concordaat niet alle geschillen tusschen den Paus en den Duce had opgelost, bleek al spoedig, toen in Mei Mussolini een groote rede hield, waarin hij de vorming van de jeugd voor het fascisme opeisohto. Hij vond ech ter in Pius- XI een niet te onderschatten tegenstander, die onmiddellijk en met klem protest aanteekende. Ook later heb ben deze twee nog meermalen tegenover elkander gestaan en in de toekomst zal do Paus nog menigmaal zijn stom moeten verheffen tegen de aanmatiging van het fascisme. Doch deze roem moet Mussolini worden nagegeven, dat hij de man geweest is, wien het gelukt is, do Romeinsche kwestie op te lossen, een der neteligste problemen, welke de wereldgeschiedenis ooit heeft gekend. MUSSOLINI De Pauselijke staat is thans hersteld, al is het dan ook slechts, een minimale staat. De Vaticaanstad is een compleet inge richt en volkomen onafhankelijk stuk grond gebied, met eigen station, post- en tele graafkantoor, zelfs met eigen munten, 't Is klein, zeer klein, niet de moeite waard, maar het ging ook slechts om het spel en niet om de knikkers. Engeland. In Engeland is MacDonald w.eer aan het roer gekomen met zijn staf van Labour- minasters. Zij traden in Juli op met een klinkend programma. Zij zouden de diplo matieke betrekkingen met Rusland herstel len, wat zij ook gedaan hebben. Zij zouden de Engelsche bezetting in het Rijnland doen eindigen, wat zij ook gedaan hebben. Zij zouden het werkloosheidsvraagstuk op lossen, wat zij niet gedaan hebben. Zij zou den do steenkolenindustric reorganise eren, wart zij evenmin gedaan hebben. Men her innert zich nog, dat de regeering zoo pas oen kolënwet er door heeft gekregen met n.b. 8 stemmen meerderheidDeze wet doet weinig meer dan den arbeidsdag in vele mijndistricten met een half uur ver minderen. Met dit resultaat is niemand tevreden. In den zomer,van dit jaar is MacDonald persoonlijk naar Amerika getogen om de vlootoonferentie voor te bereiden. Dc Amc- rikaanscke president en de Engel sche pre mier bleken uitermate goede vrienden te zijn en als het succes op de a.s. conferentie te Londen evenredig is aan do hartelijk heid, waarmede MacDonald in Amerika is ontvangen, dan zal het nog wel losloopon. In Britsch-Inddc gaat het intusschen niet erg naar wensch. De nationalisten daar, onder leiding van Ghandi, eischen volle dige onafhankelijkheid en laten zich niet meer paaien met de belofte, dat zij den status van dominion (autonomie en zelfbe stuur) zullen krijgen. Hun strijdmiddelen zullen bestaan in oen boycot van allo ver tegenwoordigende lichamen, lijdelijk verzet en weigering, om belasting te betalen. Dat ziet er fraai uit. Overig Europa. De rest van Europa zullen we maar ón der één hoedje vangen. Spanje laat ons ook dit jaar weer een opstandje zien en wel in hot officieren corps te Cdudad Real, onder leiding van den oud-premier Sanchez Guerra (eind Ja nuari). De opstaoid, die voortsproot uit on tevredenheid over promotie, was spoedig onderdrukt. De aanvoerder werdvrij gesproken, wat men niet beschouwde als blijk van sympathie voor Primo dc Rivera, den dicta/tor, tegen wien de opstand was gericht. Ook doken dit jaar weer geruch ten op, dat Primo zou aftreden, maar nog steeds zdt hij in het zadel. Verder valt nog uit Spanje te vormeiden dat er twee groo te tentoonstellingen zijn gehouden, en dat de Raad v. d. Volkenbond zoo vricndelij'k is geweest, ter meerdere eer en glorie van Primo om in de heetste zomermaanden te Madrid to vergaderen. Om in het gezelschap van dictators te blijven, zien wij thans naar Joeg o-S 1 a- vïë, waar koning Alexander in Januari een proclamatie uitvaardigde, waarin hij de grondwet der Serviërs, Kroaten on Slo- venen buiten werking stelde en zichzelf tot dictator uitriep. Hij is het nog steeds. In het naburige R oemenië had in Juli eveneens een staatsgreep plaats, wel ke echter mislukte. Wat er precies aan de hand geweest is, is niet bekend. Oostenrijk heeft zich dit jaar ge kenmerkt door een paar crisissen. Mgr. Seipel is afgetreden in April, omdat hij de voortdurende hetze der socialisten moe was, waarna Strceruwitz hem opvolgde. Deze kon de soci's ook niet verzoenen, en toen werd de politic-prefect Schober aan gesteld om do wankele orde te herstellen, waarin hij wonderwel schijnt to zijn ge slaagd. Een botsing met Heimwehrmannen is echter nog allerminst een zeldzaamheid. In Rusland is het bolsjewismo thans op z'n hoogtepunt. Het wordt met alle strengheid toegepast op de boeren, die in de voorafgaande jaren (de periode van de N. E. P.) nog wat gespaard zijn en vooral de z.g. koelalri, de rijke boeren, werden onbarmhartig vervolgd. Bij duizenden zijn de Mennonietischo Duitsche kolonisten en de Grieksche boeren uitgeweken. Ook de strijd tegen den godsdienst is met vernieuwde kracht voortgezet. In Mei is o.a. een decreet uitgevaardigd, waarbij aan kerkgenootschappen verboden wordt: onroerende goederen to koopen of te hu ren, godsdienstig 'onderricht op scholen te geven, belasting te heffen of fondsen ie vormen uit giften, ondersteuningskassen te vormen voor liefdadige doeleinden enz. enz. Het is thans Stalin, die de oppermachti ge heerscner is in Rusland en geen oppo sitie tegenover zich duldt. Do bekende roode leider Trotski is door hem hot land uitgezet en bevindt zich vanaf Februari in T u r k ij e. Van dit laatste land is weinig meer te vertellen, dan dat in Juli Trebizonde aan de Zwarte Zee door een groote overstroo- De grootste passagiers-vliegboot van Amerika De Franschen trekken uit Cobïenz

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 13