Encycliek van onzen H. Vader Pius XI Ik U" Een terugblik op de Kaasmarkt te Leiden KERKNIEUWS RECHTZAKEN ZATERDAG 28 DECEMBER 1929 DE LEIDSCHE C0URAN1 DERDE BLADPAG. 9 De practijk der geestelijke oefeningen Ter gelegenheid van liet Jubeljaar heeft Z. H. Paus Pius XI een Encycliek uitge vaardigd over het meer en meer bevorde ren van de praktijk der geestelijke oefe ningen. (Wij hebben deze encycliek reeds in het kort gemeld). Op het voetspoor van onze voorgangers Leo XIII en Pius X, achten wij het nuttig, zoo luidt de aanhef, ook iets tot stand te brengen en bevorderaars te zijn van iets voortreffelijks, waaruit, naar Wij hopen, veel en groot nut zal voortkomen voor het Christenvolk. Wij bedoelen de praktijk der Geestelijke Oefeningen, van welke Wij vurig verlangen, dat zij niet alleen onder de reguliere en sculiere geestelijkheid, maar ook in de kringen der Katholieke leeken dagelijks voortgang zal maken en meer en meer zal doordringen en die Wij als een gedenkteeken van dit heilige jaar aan Onze beminde zonen wenschen na te De kwalen van enzen tijd. Over de kwalen van onzen tijd zegt dc Paus in zijn encycliek hot volgende: Inderdaad, Eerwaardige Broeders, op meer dan één titel zal men het gewicht, het nut en de opportuniteit van de geeste lijke afzondering erkennen, als men zelfs oppervlakkig het tijdsgewricht gadeslaat, hetwelk wij beleven. De ernstige kwaal, waaraan onze eeuw lijdt en tegelijk de overvloedigste bron van allerlei kwaad, waarover ieder weldenkende zich veront rust, is die lichtzinnigheid en onnaden kendheid, welke de menschen op zijwegen doet verdolen. Vandaar die voortdurende hevige uitgestortheid naar het uitwendige, vandaar die onverzadigbare zucht naar rijkdom en zingenot, welke het verlangen naar hoogere goederen in 's menschen ziel geleidelijk verzwakt en uitdooft en hen zoozeer in het uiterlijke en vergankelijke verwikkelt, dat zij hun belet te denken aan God zelf, Die toch het begin en het einde is van al het geschapene; Die echter in Zijn oneindige goedheid en barmhartig heid, ook in onze dagen geenszins op houdt, al grijpt ook het zedenbederf om zioh heen, de menschen tot zich to trek ken door overvloedige genaden. Maar welk heel- en geneesmiddel zou den Wij voor de genezing dezer ziekte, waaraan het menschelijk geslacht zoo zeer lijdt, meer geschikt kunnen voor schrijven, dan dat Wij die ontzenuwende zielen, die haar eeuwige belangen verwaar- loozen, uitnoodigen aan de geestelijke oefeningen deel te nemen? Want waarlijk, zelfs al zouden de geestelijke oefeningen niets anders zijn dan een korte afzonde ring van enkele dagen, gedurende welke de mensch-, teruggetrokken uit het leven van alledag en uit zijn talrijke beslomme ringen, de gelegenheid werd geboden, niet om dien tijd in ijdel niets doen door te brengen, doch om de ni cest ernstige vragen te overwegen, die het menschelijk geslacht steeds zoo diep hebben aangegrepen, om trent zijn oorsprong n.l. en zijn einddoel: „vanwaa.r hij komt en waarheen hij gaat dan nog zal iedereen moeten toegeven, dat •uit de geestelijke oefeningen een niet gering voordeel kan worden getrokken. De apostolische geest Uit de versterking van het christelijk leven, welke de geestelijke oefeningen bewerken volgt., behalve den innerlijken vrede der ziel, als vanzelf een andere uit verkoren vrucht, welke van het aller hoogste belang voor het maatschappelijk leven is: het verlangen n.l. om zielen voor Christus te winnen, m.a.w. de apostoli sche geest. Het is toch het normale effecL der lief de, dat de rechtvaardigo ziel, waarin Gocl door de genade leeft, op wonderbare wijze ontvlamd wordt om de medemenschen to maken tot deelgenoot van de kennis en'de liefde vu het oneindige Goed, dat zij zelf verkregen heeft en bezit. Ja, waarlijk in onzen tijd houden, Wij, Eerbiedwaardige Broeders, door de historie geleerd, de retraites voor een zoovele zalen -van het Laatste Avondmaal, waar ieder, die groot moedig is, niet slechts den prijs der zie len begrijpt en ontvlamt wordt door de be geerte haar te helpen, in welken levens staat dan ook, doch ook de praktijken en de werken van het Christelijk Apostolaat aanleert. De oefeningen van den H, Ig natius, De Paus zegt verder, dat onder alle re traite-methoden, die op loffelijko wijzo inherent zijn aan de beginselen der alles zins heilzame Katholieke ascese, een boven de overigeD altijd den voorrang had, welke, onderscheiden met de herhaalde volmondige goedkeuringen van den H. Stoel en geadeld door de loftuitingen van mannen, die door hun heiligheid en gees telijke wijsheid vooraan stonden geduren de den tijd van bijna vier eeuwen, groots vruchten van heiligheid heeft afgeworpen. Wij bedoelen de methode, ingevoerd door den H. Ignatius van Loyola, dien Wij den voornaamsten en specia-len meester der retraiten willen noemen. De Paus wijst hierna op het voorbeeld van Christus en de Heiligen, die de prak tijk der geestelijke oefeningen hebben be vorderd en toont dan ook hoe nuttig deze oefeningen zijn van den clerus. Ten aanzien van de katholieke aotie wordt het volgende opgemerkt: Het nut van de katholieke actie. Met niet minder zorg, Eerbiedwaardige Broeders, werken Wij ervoor, dat de veel vuldige afdeelingen van de Katholieke Actie, die Wij met al Onze krachten steeds bevorderd en aanbevolen hebben, waar mede Wij nooit zullen ophouden, daar de deelneming der leeken aan het hiërar chisch apostolaat buitengewoon nuttig (om niet te zeggen noodzakelijk) wordt geacht, op geschikte wijze door lijkc oefeningen worden versterkt. Wij kunnen voorwaar met niet genoeg woorden uitdrukking geven aan de bij zondere vreugde, welke Ons doordringt, nu Wij vernamen, dat bijna overal inge steld waren bijzondere cursussen van godsdienstige voordrachten, waardoor de vredelievende en wakkere strijders van Christus, vooral de scharen echter van toekomstige strijders uitgerust worden. Deze zullen, wanneer zij die cm'sussen ijverig bezoeken, ten einde des te meer voorbereid en geschikt bevonden te wor den om den heiligen strijd des Heeren te strijden, daarin niet enkel hulpmiddelen vinden om den vorm van het christelijk leven in zich volmaakter tot uiting te brengen, dooh ook zullen zij niet zelden la hun binnenste de verborgen stem van God vernemen, die hem roept tot het hei lig ambtswerk en tot-het brengen van nog grooter winst aan de zielen en hen zoo aanspoort om het apostolaat in zijn vollen omvang uit te oefenen. Schitterend is immers deze dageraad van hemelsohe goederen, die de volle dag spoedig volgen zal en bekronen, mits de gewoonte der geestelijke, oefeningen verder verbreid worde, met met voorzichtig beleid gepro pageerd worde in de verschillende ver- ©enigingen der Katholieken, voornamelijk der jongere. Het nut van den werkenden stand. Aangezien in dezen tijd, waarin wij leven, de tijdelijke goederen en de daaruit voort spruitende geriefelijke levensomstandig heden tegelijk met een zekeren welstand den werklieden en overigen werknemers niet spaarzaam ten deel zijn gevallen, is het. toe te schrijven aan de goedheid van God, Die, door hen te brengen tot geluk kiger levensomstandigheden, Zijn mede lijden en voorzienigheid toont, dat ook onder de geloovigen deze schat van gees telijke oefeningen wordt verspreid, die als een tegenwicht de menschen weerhoudt opdat zij, niet gedrukt door het gewicht der vergankelijke dingen en door zich over te geven aan dé aangename gemakken van dit leven, jammerlijk afzakken tot de be ginselen en zeden van het materialisme. Daarom is het met recht, dat wij de wer ken der geestelijke oefeningen, die reeds in verscheidene streken opbloeien, en vooral de vruchtbare en uiterst nuttige retraiten der werklieden met de daaraan toegevoegde genootschappen „voor de volharding" volgen met vurigen ijver en gunst cn deze alle, Eerw. Broeders, in uw bekwame herderlijke zorg willen aan bevelen. Kerstboodschap. De Encycliek sluit met de volgende tref fende Kerstbood schap Onder het zwijgen van hemel en aarde, in het midden van den nacht, ver van de drukte der menschen, werd het Eeuwige Woord van den Vader Mensch en ver scheen den menschen, terwijl door de sferen het hemelsche lied weerklonk: „Eere in den hooge aan God en vrede op aarde aan de menschen van goeden wil", deze boodschap van den Christelijken vrede de vrede van Christus in het rijk van Christus het verlangen uit drukkend van ons apostolisch hart, en waarnaar heel ons arbeiden streeft, zal vooral lichten voor degenen, die, ontrukt aan het rumoer en aan de ijdelheden der wereld, in heilige teruggetrokkenheid de leer en het voorbeeld herdenken van Hem, Die de wereld den vrede bracht en haar deze nalatenschap liet: „Mijn vrede geef Dezen vrede in den waren zin van het woord wenschen "Wij u, Eerbiedwaardige Breeders, van ganscher harte op denzelf den dag, dat Wij het 50ste jaar van ons Priesterschap voltooien, en Wij smeeken dien over u af aan den vooravond van het feest van de zoete Geboorte van Onzen Heer Jesus Christus, van Hem, Die dc Vorst des Vredes is. Met deze gevoelens bezielt en vol blijde hoop verleenen Wij u, Eerbiedwaardige Broeders, aan uw Geestelijkheid en uw volk, dat is aan Ons geheele geliefde ka tholieke gezin, vol liefde in den Heer, Onzen Apoatolischen Zegen. Op de nieuwe kaasinaj-kt, bedoel ik, wel ke men bereikt door de Koppenhinksteeg, oudtijds genaamd Koppenhicxsteeg wa!. ten deele Poolsch lijkt later Koppenhink steeg. Een mooie vlakte is het daar geworden, welke de omgeving verfripchte en aan het verkeer daar nieuwe banen heeft gege ven. Dat marktplein is ontstaan, zooals men weet, door het afbreken van 't oude „Inva- liedenhuis", dat zelf zoo invalide was ge worden, dat er niets meer aan op te knap pen viel. Laatstelijk werd het uitgewoond door allerlei vereenigingen, die heb zonder rouw zullen verlaten hebben en allicht elders in de stad een beter onderdak zul len gevonden hebben. Wie den laatsten tijd het bouwvallige paleis zag, moet er zicb wel over verbaasd hebben, dat de oude militairen, wieu men 't gaarne goed gun de, 't er zoo lang uitgehouden hebben. In ieder geval zijn zij er met hun nieuwe te huis aan den Hooge Rijndijk verbazend op vooruitgegaan. Ter plaatse van dc kaasmarkt was aan vankelijk sinds 1703 gevestigd het „Armkinderhuis" oftewel weeshuis, dat in 1776 door de weezen verlaten word om intrek te nemen in het „Heyligegeesl- woeshuis". Het gebouw bleef daarna le dig staan tot einde 1783, toen erin geves tigd werd het „Gereformeerd Minne- en Arme Oude-mannen en vrouwenhuis". Deze stichting was te danken aan het particulier initiatief, aanvankelijk slapjes, later krachtdadig gesteund door de ovev- heid. In 't midden der 18e eeuw liet de verzor ging der ouden van dagen nogal te wen schen over. Zij stonden onder de hoede van „Huis'zittenmecsteren" en heetten wel „Minnekinderen", maar erg minnelijk wer den zij niet bejegend. „Tijdgenooten ge tuigden zoo lees ik in een Leidsch Jaar boekje dat ze huisden als beesten in een stal. Dronkenschap kwam veel voor, het meest zelfs bij vrouwen. Ook andere ondeugden tierden welig. Ordentelijke ar men schaamden en ergerden zich, tusschen zoo'n bende te moeten leven. Dc oudjes leden het meest onder dien toestand, welke men in z.g.n. „Minnehuizen" zeker niet zou verwacht hebben. Of „Huiszittenmeesteren" onmachtig dan wel onwillig waren, afdoen de maatregelen te treffen, moet ik in 't midden laten maar zeker is, dat de burge rij er zich aan ergerde. In 1772 legateerde dan ook Johan vau der Marck Aegidiuszoon, hoofdofficier der stad, tie somma van 2000, uit te keeren „byaldien binnen de 10 eerstvolgende jaren na zijn overlyden zal zijn geresolvecrt ook metterdaad werkstellig gemaakt, om- me het Elisabcthsgasthuis of een ander convenabel gebouw binnen deze stad te employeercn tot een Gereformeerd Oude- mannèn en vrouwenhuis, in plaetse der hier zijnde Minnehuizen". Nu is een legaat van 2000 wel wat klein om zoo iets te bewerkstelligen, maar de brave hoofdofficier zal niet meer te missen hebben gehad, 't Zat er klaarblijke lijk beter aan bij den oud-Raad en burge meester Nicolaas van de Velde, die in 1773 voor hetzelfde doel 40.000 vermaakte, echter onder voorwaarde, dat ..Huiszitten meesteren" nooit wat over dc nieuwe stichting te zeggen zouden krijgen. Heer Van dc Velde vertrouwde blijkbaar die minnelijke stadgenooten niet al te best, weshalve hij wenschte, dat de Weeskamer het geld zou administreeren en over het komende, gesticht „bijzondere en perpe- lueele regenten zouden worden aange steld". Meerdere legaten volgden nog voor het zelfde doel, maar de Vroedschap, welke de noodige maatregelen moest treffen, schoot niet op; mogelijk zat een „Huiszittenmees- ter" daar wel achter. Burgemeesteren hielden echter een oogje in 't zeil en mede op hun aandrang kreeg de zaak eind 17S2 haar beslag, juist op 't nippertje, want anders waren de 2000 pop van hoofdoffi cier van der Marck voor het goede .doel te loor gegaan. Deze krijgsman kende zijn Pappenheimers Nu ging alles van oen leien dakje. Het „Armkinderhuis" werd opgeknapt 14.688 kostte dit karweitje terwijl voor do nieuwe stichting o.m. werden bestemd de effecten van liet gewezen Elisabeths- gastbuis, ter waarde van ƒ35.119. Burge meesteren ordonneerden een „extraordina- ris collecte", welke ƒ9141 opbracht, en bo vendien mocht maandelijks, later weke lijks, in de stad worden gecollecteerd, wel ke collecte tot 1914 in stand is gebleven. Eind December 1783 kwamen do eerste „Minnekiuderen" wel een typische naam voor ouden van dagen hun nieuw te huis binnen en weldra waren er 74, voor drievierden vrouwen. „Huiszittenmeeste ren" trachten hun lastigste bedeelden tot „Minnekinderen'' te bestemmen, maar de Vroedschap stak daar een stokje voor door aan Regenten van het „Minnehuis" de vrije hand te verleenen bij dc keuze van hun verpleegden. Alles ging verder goed tot de Fransche tijd kwam. Reeds in 1795 moest het ge sticht tijdelijk ontruimd worden tot. inkwar tiering van Fransche soldaten; in 106 nog maals. De buskruitramp maakte het noo- dig, ook de stadsdrukkerij in 't gebouw onder te brengen, terwijl de Fransche mai- re in 1812 het plan maakte om het gesticht af to breken ten bate van een Lyceum. Nauwelijks was deze bedreiging voorbij of in 1815 kwam het bevel, het huis te ontruimen, ten behoeve der gekwetsten van Waterloo, waarna het bestemd werd voor Militair Invalidenhuis. Tot hiertoe hadden regenten hun „Min nekinderen" telkens in andere gebouwen, voornamelijk het Catharinagasthuis, onder dak gebracht, maar nu moesten zij naar een definitief verblijf omzien. Zij kochten daartoe voor 5500 eenige panden aan de Heeregracht, waar de oudjes in 1818 in trek namen; per schuit de toenmalige autobus werden zij erheen gebracht. Daar zijn zij nU nog, hun opvolgers ten minsLe, terwijl in 1886 de oude huizingen vervangen werden door het tegenwoordige fraaie gebouw. Hoe ging 't inmiddels op de toekomsti ge. kaasmarkt. Er had een verbouwing pïiats, waarvan in den voorgevel van het Tehuis het jaartal MDG'CCXV getuigde, en verder schijnen de militairen daar vrij genoeglijk te hebben gewoond, waarbij vooral do achterplaats met het uitziekt op den Ouden Rijn hun een gezellig zitje zal hebben geboden. Gaandeweg begon echter het groote pand, hoe soliede aanvan kelijk, leelijke ouderdomsgebreken te ver- toonen, .terwijl het ook overigens steeds minder aan do eischen des tijds voldeed. Eu zoo werd de behoefte geboren aan heb nieuwe „Militair Invalidenhuis" aan den Hooge Rijndijk, dat in 1913 in gebruik werd genomen. De mooie betimmering en dc schoorsteenmantel der Regentenkamer aan den Middelweg, de aardige pomp van do binuenplaats, twee gedenksteenen entwee kanonnen werden bij '*t verhui zen meegenomen, zoodab er in 't verlaten gebouw niets meer te bederven viel. Eu zoo bewaart dc Kaasmarkt de her innering aan trippelende kindervoetjes, aan stramme voetstappen van bejaarde „Min nekinderen" en aan martiale schreden van tot rust gekomen landsverdedigers. Thans heerscht er op gezette tijden handelsdruk te, welke gestadig moge toenemen, Lei den en omstreken tot voordeel. AJO. Pater G. Bcrm'ke S.J. Donderdagavond omstreeks half tien is f'l1 G. Bonnike S. J.l De ovqj'ledeAfc^ werd in 1851 te Amster dam gebiyen en „trad in 18S3 in de Socië teit van fl^zus. loiter G. Bonnike is vele jaren pasjpor geweest van de St. Canisius- kerk te Nijmegen, waar hij zeer veel nut gesticht heeft voor het openbaro katholie ke» leven cn als zieleherder door alle paro chianen, zoowel rijk als arm, hooggeacht werd. Hij was een stille weldoener en dc.^d tegelijk heel veel voor dc versiering van Gods huis. In 1921 moest pastoor Bonnike om ge zondheidsredenen rust nemen en ging hij naar Mariëndaal, waar hij zich nog zeer verdienstelijk maakte als schrijver in eeni ge missieperiodieken en het tijdschrift tot verbreiding van de vereering van het H. Hart. Eerst de laatste maanden moest hij vol slagen rust nemen. Mgr. Buckx. Mgr. dr. J. M. Buckx, apostolisch vica ris van Finland, thans tijdelijk in het va derland vertoevend, zal in Februari a. s. weder naar zijn missie terugkeeren. Mgr. W. van Stee. De hoogbejaarde Mgr. W. van Stee, rector van St. Antoniushove te Voorburg, is uit voorzorg voorzien van de laatste H.H Sacramenten, door zijn biechtvader pater J. Hcijdenreijck S.J., kapelaan der St. Te- resiaparochie aan het Westeinde te Den HET BODEGRAVENSCHE RAADSLID. De Utreohtsche rechtbank heeft P. H. O. lid van den gemeenteraad van Bodegraven, beschuldigd dat hij zich niet uit dc raad zaal had verwijderd, toen de burgemeester hem dit gelastte, veroordeeld tot 40 boete of 20 dagen hechtenis. Dc eisch was drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Brandstichting. De ïechtbank te Assen veroordeelde gisteren twee verpleegden te Veenhuizen, thans gedetineerd, wegens brandstichting in een der slaapzalen aldaar ieder tot 4 jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was 5 jaar. KANTONGERECHT ALPHEN AAN DEN RIJN. Door het kantongerecht alhier werden de navolgende verstekvonnissen gewezen: Wegens rijden zonder licht A. M. te Benthuizen, W. B. te Hazerswoude, J. van E. tc Voorburg en J. van E. te Boskoop allen tot 5.boete sub. 2 dagen hechte nis. Wegens overtreding der arbeidswet C. A. v. VI. 5 subs. 2 dagen hechtenis; Art. 311 Wetb. van Strafrecht (jachtwet overtreding) A. H. te ^Koudekerk 6. subs. 3 dagen hechtenis. Wegeus overtre ding der politicverordening der gemeente Alphen K. van VI, P. G'. H. W. to 's-Gra- venhagc, A. C. S. te 's-Gravenhage allen tot 5-subs. 2 dagen hechtenis, H. J. P. G. te 's-Gravenhage; G. A. G. v. Kr. te 's-Gravenhage 6.subs. 4 dagen hechte nis, J. B. te Leiden 2 subs. 1 dag hech- KALENDER DER WEEK N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. De Prefatie van Kerstmis. ZONDAG 29 Dec. Zondag onder het Kerstoctaaf. Mis: Dum medium. 2e gebed v. d. II. Thomas Becket, Aartsbisschop van Kantelberg; 3c v. h. octaaf (uit de d-ag mis). Kleur: Wit. Het verheven geheim der H. Menscli wording is nog steeds het voorwerp van overweging voor de Kerk. Herhaaldelijk wijst zij ons cr op, dat de Kleine van Bethlehem, op Wiens lippen de bevallig heid ligt uitgespreid (Graduale) do groote God is van Hemel cn aarde. (IntroïtusGr» - duale; Allcluja-vcry; Offertorium). Wijden wij met de H. Kerk aan dat Kind, menscli geworden om ons te maken tot kinderen Gods, ons hart en onze werken. (Graduale). Offeren wij ons hoogheilig Offer opdat ter wille van Zijn mensch geworden Zoon, na reiniging van oude smet, God ons moge bezielen met. godvruchtige verlangen», vooral om alles te doen, wat overeenkom stig Gods welbehagen is. (Gebed; Pooi communio). Wat toch is ware godsvrucht, welke ons geven zal ecuwig geluk. (Stilge- bcd). MAANDAG 30 Dcc. Mis v. d. 6en dag ender het Kerstoctaaf: Puer (als dc Dag mis op Kerstmis). Epistel en Evangelie ui, dc Dageraadsmis. 2e gebed tor eerc va.i Maria (Deus qui salutis); 3e voor Kerk of Paus. Kleur; Wit. DINSDAG 31 Dcc. Mis v. d. H. Silvester, Paus en Belijder: Sacerdotes. 2c gebed v. h. KeTstoctaaf. Kleur: Wit. Den H. Silvester was het gegeven onder het bevrijdend bestuur van keizer Coustan- tijn den Groote, dc Kerk uit de verborgen heid, waarin zij tijdens de vervolging ge leefd had, binnen tc leiden in het open bare leven. Hij maakte heilzame wetten en bepalingen, oni leiding tc geven aan den hcilzamen groei-naar-buitcn van dc Kerk. Vrij geworden van den vijand van bui ten, moest zij nu gaan strijden legen den innerlijken vijand, n.l. de ketterij. Maar Silvester was de trouwe wachter. Hij be streed den vijand krachtig. Onvermoeid strijder is hij geweest tegen de ketterij van Arius, die Christus' Godheid loochen de: Op dc Algcmcenc Kerkvergadering van Nicea- veroordeelde dezo Paus Arms' dwa ling. Na. een bestuur van bijna twee cn twintig jaren overleed Silvester in 335. WOENSDAG 1 Januari. Feestdag van de Besnijdenis des Heeren. Octaafdag van Kerstmis. Dag van devotie. Mis: Puer. Kleur: Wit. Worden wij bij cn door ons H. Doopsel aan God toegowijd, bij do Joden geschiedde die toewijding van ieder mannelijk kind door do besnijdenis. Dan ontvingen de kin deren ook een naam. Ook aan den Godde lijke!) Zaligmaker werd do godsdienstige plechtigheid der besnijdenis verricht. Wan! daar Hij in alles aan ons gelijk wilde zijn, behalve in dc zonde, wilde Hij Zich nici aan die Joodsche wet onttrekken, ofschoon Hij natuurlijk niet onder maar boten die web stond. Het Goddelijk -Kind ontving toen ook Zijn H. Naam, n.l. Jesus, d.i. Ver losser. Want, aldus had de Engel tot de i H. Joseph gezegd, ..Gij zult Zijn Naam Jesus noemen, want Hij zal Zijn volk ver lossen van dc zonde". DONDERDAG 2 Jan. Octaafdag v. h. feest v. d. H. Stefanus. Mis: Sederunt (als op 26 Dec). 2c gebed Ier eerc van Maria 3e voor Kerk of Paus. Geen Credo. Kleur. Rood. VRIJDAG 3 Jan. Octaafdag v. r. feest v. d. H. Jcannes, Apostel en Evangelisi. M is: In medio. Gebeden als gisteren. Geen Credo. Kleur: Wit. N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een Votiefmis v. h. Allerh. Hart van Jezus. Mis: Puer (als op 30 Dec.) Credo. Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit. ZATERDAG 1 Jan. Octaafdag v. d. H.H. Onncozele Kinderen. Mis: Ex ore. Gebe den als Donderdag. Geen Credo. Kleur: Rood. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als iu bovenstaande .kalonder, be halve MAANDAG. Mis v. d. Z.Z. Margarita van Colcnna en Matthia van Nazzarei, Maagden: Virgines. 2c gebed v. h. Kerst- octaaf; 3o ter «ere van Maria. DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Bentivo- lius de Donis en Gerardus Cagnoli, Belij ders: Ccnfiteantur. 2c gebed v. h. octaaf d. H. Stephanus. Kleuy: Wit. Amsterdam. ALB.M. KOK, Pr. tenis; idem dor gemeente Benthuizen H. C. v. V'. tc Zeist 6.subs. 4 dagen. Over treding der motor- en rijwielwet J. C. B. te Nieuw-Vennep; C. v. d. E. te Gouda; A. W. tc Amsterdam; W. C'. O. te Zoetcrmcer; J. H. A. Z. G. do G. te Hazerswoude; L. J. H. van Z. te Scheveningén; J. C. van H. Ie 's-Gravenhage allen tot. 5.subs. 2 da gen hechtenis; N. B. H. tc Hazerswoude 3.subs. 2 dagen hechtenis en C. van W. 8 subs. 4 dagen hechtenis. Leerplichtwei K. A. Vr. 2 maal 6 subs. 2 maal 2 dagen hechtenis; Art. 453 Wetb. van Str. A. M. te Boskoop 8 subs 1 dagen hechtenis; E. J de W. zonder bekende woon- of verblijf plaats 14 dagen hechtenis; Art. 155 Wetb. van Str. L. v. Br. te Ko- '?kerk -6 subs. 3 dagen hechtenis; Ovc pol. rcgl. v. d. „Gouwe", A. D. te Rotterdam 5 sub. 2 dagen hechtenis: Wegens overtreding der loterijwet J. A. te Rotterdam 15 subs. .1 dagen hechtenis; Wegens overtreding der loterijwet J. A. te Rotterdam 15 subs. dagen hechtenis; Art. 131 Wetb. v. Str. B. v. d. St. tc Boskoop, L. v. G. te Hazcr? woude cn W. van N. tc Hazerswoude 0 susb. 4 dagen hechtenis; Visschen zonder vergunning C'. B. tc 's Gravenhage tot J 5 subs. 2 dagen hechtenis; J. P. D. te Delfi 5.subs. 2 dagen hechtenis (met ver beurdverklaring hengel); J. T. te Den Haag 3 subs. 3 dagen hechtenis.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9